Eerste Blad. NQORD-BRABAND" WAALWIJK. Het geheim. )it nummer bestaat uit TWEE bladen BINNENLAND. FEUILLETON. Gemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven, ft NUMMER 83. ZONDAG 4 NOVEMBER 1917. 40* JAARGANG. Dit blad verschijnt foensdag- en Zaterdagavond, fooaneraentsprijs per 3 maanden f 0,90. anco p. post door het geheele rijk f 1,05. ifjeven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-Adres ECHO. Prijs der Advertentiën 12 cent per regel; minimum 75 cent. Advertentiën 3 maal ter plaatsing opge geven worden tweemaal berekend. V Reclames 20 cent per regel. en KAATSHEUVEL.. (Vervolg). Rijken. Ik heb den heer van der forst gesproken en die zei dat hij maar 0 H.L. kolen krijgt voor de school wat te weinig is en het onderwijs daardoor tal lijden. Voorzitter, Dat is een kwestie waar klj zich voor moet wenden tot de brand itoffen-commlssie. De raad heeft daar mee niets te maken. Rijken. Ik betwijfelde ook wel of de raad daarmede iets had te maken, maar Ik meende het toch onder het oog te :ioeten brengen, omdat hij al naar de irandstoffen-commlssie was geweest. Voorzitter. Van hoogerhand komen telkens en telkens circulaires om zuinig te zijn. In 's Bosch zijn scholen, die in verhouding de helft minder hebben dan wij. Rijken. Ik hoor dat in Sprang voor het herhalingsonderwijs nog 7 H.L. worden bijgegeven. Voorzitter. Sprang behoort onder de relfde commissie, dus daar zal wel geen sprake van zijn. Rijken. Het hoofd der school zelf heeft het verteld aan van der Horst. Liegen die du9, dan doe ik het in com missie. Voorzitter. Of de gemeente van rijks wege die kolen nog kan geven, weet ik ■let. Rijken. De boeren, kunnen die voor stal verlichting niet wat meer petroleum krijgen. Voorzitter. Daar is al over geschreven, maar wij kunnen niets krijgen. Wat strikt loodig is krijg je maar niet los. Roesteüberg. Er wordt in onze ge- neente zeer geklaagd over verschillende laken. Nu weet- ik wel dat alles zeer moeilijk is en de verschillende commissies niet altijd in de hand worden gewerkt Zoq is het bekend dat er fabrikanten rijn welke petroleum krijgen voor ver warming van machinedeelen, doch de petroleum daarvoor niet gebruiken, maar gas. Zoo wordt er ook gezegd dat er bij fabrikanten reeds steenkolen ^n deD grond zijn verstopt en dat ze voor ge bruik van zuiggasmotoren veel en veel te veel hebben opgegeven om voor huishoudelijk gebruik maar te reservee ren. Ook is de verdeeling van de kolen onder de patroons niet erg billijk gegaan waardoor groot misnoegen is ontstaan, vooral onder de kleinere fabrikanten. Hoever dit alles waar is, kan ik na niet zeggen maar de bron die het mij mee deelde is zeer vertrouwbaar. Daarom zou het niet ondienstig zijn indien een con troleur wordt aangesteld die alles onder zoekt en van tijd tot tijd eens huiszoe king doet, dan bij die en dan weer bij deze dan geloof ik dat er heel wat voor den dag zal komen. Zeker toch Is dat velen groote voerraden hebben opge slagen wat voor den minderen man onmogelijk is en waardoor er gebrek komt en velen alzoo niets kunnen krijgen. Vooral nu dit in den komenden tijd nog in ernstiger mate het geval zal zijn, is het zaak, dunkt me, dat een en ander wordt nagegaan. Het is mij niet te doen om den Se cretaris iets aan te wrijven of het Dag. bestuur, daarvoor acht ik ze te hoog, maar ik wil open kaart spelen. Er wordt gezegd dat de secretaris de veld wachters bij de winkeliers heeft rondge zonden om 2 liter petroleum af te dragen voor de gemeente. Dit afdragen aan de gemeente nu, moet niet hebben plaats gehad. Daar moet een onderzoek naar worden ingesteld, opdat dea Secretaris geen blaam trefte en mocht het waar zijn, wat ik nog niet geloof, dan moeten maatregelen genomen worden, opdat dergelijke zaken niet meer kunnen ge beuren. Ik heb gemeend dit alles ter tafel te moeten brengen. Puls. De buren bij mij klagen er over dat het riool in de Molenstraat verstopt is, waardoor ze last van't water hebben. Voorzitter. Dat is al heel gemakkelijk te verhelpen. Als zoo Iets maar gezegd wordt. Van Rooij. Kan er niets aan gedaan worden dat de boeren de rogge kunaen leveren en centen krijgen. Voorzitter. Den Regeerings-Commissa- ris is reeds gevraagd en spoedig zal geleverd kunnen worden. Zij die dit wen- schen te dat doen, moeten zich dan maar opgeven. Om op de zaak van den heer Roes- tenberg terug te komen, ik zou niets liever zien dan dat werd benoemd eeae commissie welke toezicht houdt op bet levensmiddelenbureau, doch dan eene commissie, die ook werkelijk iets doet, geen commissie op het papier, zooals al meermalen het geval is geweest. Aan een controleur heb je niets want die mag zoo maar niet binnenkomen eo huiszoeking doen. Verdenkt men iemand dat men mij dan waarschuwe dan zal ik de politie wei een onderzoek laten in stellen. Roestenberg. In 's Bosch en in zoo veel andere plaatsen heeft dan reeds in beslagname plaats gehad. Na nog eenlge discussie worden tot leden der commissie beuoemd de heeren Roestenberg, Rijken en Zacht en voor Loon-op-Zand de heer v. Lier. De heer De Bresser deelt verder nog mede, dat de prijs van het gas Weer verhoogd is moeten worden en wel voor lichtgas van 15 op 20 ct. te brengen en voor motoren op 25 cent per M*. Zulks om eenige gelijkstelling te verkrij gen met de zuiggasmotoren welke de kolen enorm duur hebben te betalen. Hierna gaat de raad over in geheim Comité. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 30 October des namiddags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Valter. Ongeveer 2,15 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE Ingekomen Stukken. 1. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de rekening bedragende in ontvangsten f34848.04 en in uitgaaf op f32430,3972, alzoo sluitend meteen goed slot van f2421,65. b. Verzoek van den heer Fijneman om afschrijving van den Hoofd. Omslag wegens vertrek uit de gemeente. Wordt besloten een bedrag van f0.7572 af te schrijven. Schrijven van alle winkeliers uit de gemeente houdende het verzoek om eene verordening in het leven te roepen waar bij bepaald wordt dat de winkels 's avonds om 7 uur worden gesloten Adressanten wijzen op het groote gebrek aan petroleum en op de groote bezuiniging die daardqor ontstaat. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn van meening dat er geen termen aanwezig zijn om op het verzoek in te gaan. Wij zullen de winkeliers kaarsen geven om den winkel te verlichten.Willen de winke liers sluiten, dat ze dat onderling be palen. Sneep. Dat haalt niets uit en is ge noegzaam bewezen en daarom moet juist de gemeente eene verordening maken. Ik begrijp niet waarom men er [niet toe over zou gaan, want zoo ooit, dan is het nu toch een algemeen be lang. Kijk eens wat eene besparing men verkrijgt van petroleum. Voorzitter. In groote plaatsen is zulks wat anders. Daar wordt het meer ge daan voor het personeel. Het voorstel van den Voorzitter, in omvraag gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor het voor stel stemden de heeren Verheijden, J. v. d. Hoeven, Rijken en Middelkoop; tegen de heeren Sneep, Oerlemans en A. v. d. Hoeven. fe. Schrijven van de Christelijke Veree- niging van fabrieks- en transport-arbei ders, houdende het verzoek om hunne vergaderingen in een der lokalen van de openbare school in de Heistraat te mogen houden. Wordt gunstig op het verzoek be schikt. Schrijven van het 's Gravenmoersche Waterschap, met het verzoek eene bij drage te willen verleenen in de kosten van de verhooging van dijken. Wordt afwijzend op het verzoek be schikt. Schrijven van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren, houdende het verzoek om de' salarisregeling van de ambtenaren ter secretarie in verhouding van de tijdsomstandigheden te willen brengen. Een schrijven van den ambtenaar ter secretarie Rijken, waarbij hij verzoekt zijn salaris tijdelijk met f200 te willen verhoogen. De heer Sneep is van meening dat, wordt daartoe ineens besloten, de Bruijn andermaal zal komen en zou daarom thans ook aan De Bruijn nog eenige verhooging toegekend willen zien, opdat nu de zaak ineens afgewerkt worde. Na eenige discussie stelt de heer Oerlemans voor Rijken en de Bruijn ieder f 100 toeslag te verleenen, waartoe wordt besloten. Schrijven van de Christelijke Vereeni- ging van fabrieks- en transport-arbeiders, houdende het verzoek om aan te siuiten bij 's Rijks Werkeloozenkas. Wordt in handen gesteld van B. en W. Schrijven van den heer A. van Beek, ïoudende het verzoek hem eenige ver hooging te willen toekennen. Wordt besloten f 15 te verleenen. Wijziging verordening regelende de salarisregeling van onderwijzers. Na eenige discussie wordt besloten de salarissen voor hoofden der school te brengen op f 1200 van 510 dienst jaren op f 1275, van 10—15 dienstjaren op f 1350, van 15-20 dienstjaren op f 1425 en bij 20 en meer dienstjaren op f 1500. Voor onderwijzers van bijstand aan vang f700 van 510 dienstjaren f 775 van 10—15 op f850 van 15—20 op 925 van 20 en meer op f 1000 Voort geeft het bezit van de hoofd- acte f200 en voor het geven van les in de nuttige handwerken, waar nu f 25 voor wordt gegeven, wordt op f 75 ge bracht en het herhalingsonderwijs op 75 cent per uur. Aanbieding begrooting 1918. De begrooting sluit op een bedrag van f 35844,40. Voor het levensmiddelenbureau f 6000. Voor de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren A. v. d. Hoeven, Oerlemans en Verheijden. De heer Rijken merkt nog op dat voor de wegen niet voldoende is uitgetrokken aangezien deze geheel herzien moeten worden wijl in de laatste jaren niets er aan gedaan is dan maar afkrabben. De heer A. v. d. Hoeven zegt dat aan den toegangsweg van het station wel eens wat mag worden gedaan, daar er veel gaten in zijn. De heer Rijken zegt dat dit reeds door B. en W. is besproken en zoodra een strater is te krijgen verbetering zal worden aangebracht Hierna sluiting. op Opgericht Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." iff) XXXIV. IN DE VAL. Da beide mannen namen plaat* en braehtsn den tf]d door met praten over verschillende «aken. Eindelijk werd aan de deur geklopt 6D itoni de tuinmansvrouw voor hem. Er ia benaden een heer, die u gaarne ion willen spreken, «ei de vrouw tot Carterbilt. Hoe is aiin naam William Smith. Een oogenblik, aei Shore. Hjj begaf aich naar de vensters en liet de jslOBiieën aakkeo, tot niet geringe verbazing van aijn tante. Daarna aeide hij tot de vrouw Mynheer Smith «al n waarschynlyk vragen of mynheer Carterbilt alleen is. Daarop moet ge toeatemmend antwoorden. Da tainmansvrouw bleef een oogtnblik haar neef «taan aangapen, niet begrijpende van die vennootschap tnsiohen een detective en een oplichter of een gek. Daarna verliet zij het vertrek. Wjj weten nn «ijn naam, aei Saore tot den millionnaii. Dat ia ten minste al iet». Toen liet hy Carterbilt het geheime paneel openen en ging aan het begin van de gaDR staan, zoodanig, dat hij door een klein kiertje van het niet geheel gesloten paneel duidelijk kon verstaan wat er gesproken werd. Naawelfjks wbb Shore op z*jn plaits of de deur van de kamer werd geopend en NV ill trad binnen, waarna de tuinmansvrouw de deur weer rchter bem dicht deed. Da kamer was in het schemerduister gebald en Will vroeg sioh af waartoe dat noodig was. Maar bij zag zyn compagnon, zoo dacht hy, by de tafel zitten met zijn rechterarm soodauig, dat het was, alsof hy hem in een verband ad. Hy was alleen met hem en de rest kon Will niet Bchelan. Nu begon by te spreken en Carterbilt hoorde in één oogenblik meer dialeot dan bij tot nu toe in aijn lev- n had vernomen. Will sprak op gedampten toon, vreezend buiten bet vortrek gehoord te worden. Carter bilt luisterde met verbazing toe; het eobeen wel, of men hem heftige verwijten dead- Het kwam daarop neer, dat Will syn ver meenden makker vooral verweet de opbrengst van de diamanten alleen te willen opstrijken Van de saak, waarin de manke nu de hand bad, wilde by zelfs nog niet spreken, maar dat andere, ziet ge Carterbilt, getrouw aan zyn voorgenomen rol, liet als antwoord een soort gemompel hooren en, als Will niet zoo door syn drift vervoerd was geweest, zou by Bemerkt hebben, dat er iets niet in den baak was. Hij wantrouwde den man voor hem, wat zyn persoon betrof ten minste, niet en hy werd door aijn eigen woorden boe langer hoa meer opgewonden. Will vroeg nn naar hat beloofde telegram dat gesonden zou wordeo, zoodra de manke in veiligheid was en aei, dat hij er aich niet door in de luiers zou laten leggen, al hing hy, de manks, den grooteo meneer ui'. Daarop wild» bij weten, wat de manke bier op Hall eigenlyk uitspookte dat moest by weten, waDt bij, Will, was toch het hoofd van de «aak, van de band*. Eu de manke moest voorzichtig «ijn, want Will wist drommels goed wie er wel en wie er geen bloedvlekken op zyn vestje bad. De manke moest nou niet denken, dat hy «ijn compagnon er tusschen kon nemen. Na vroeg Will of de manke de jaweelen hier had. Het antwoord luidde, in dialect, toestem mend. Het korte antwoord voerde Will's wo-de ten toppunt en hij «-i, dat de manke, Wilham Dnscoll. niet moest denken, dat het zoo maar zon gaan. Hij, manke Will, moest te voorsohyn komen met dan rommel. Verzekerd Kapitaal Reserve t 17.824.006.— f 2.663.649.- De naam William Driscoll werd onmidd- llyk in Shore's geheugen geprent en by wreef zich de handen vau genoegen over de wjjie, waarop het aaskje marcheerde. Da boel liep nog beter dan hij dacht. Hij had gevreesd, dat Carterbilt onmiddellyk zon ontmaskerd worde en had niet kannen denken, dat de woede den heer Smith zoover kon voeren, dat hij er als door verblind werd. Hij wachtte op het oogenblik, waarop hij aijn rol zou zeggen in deze eigenaardige komedie. Vooruit er mee zei nu William Smith tot den vermeenden manke, ge hebt nu lang genoeg getalmd. Dt teggeod gaf hij een vuistslag op de taf-a). Toen vervolgde hy Kom, sta op van dien stoel en geef my mijn deel, anders doe ik de deur open en schreeuw ik alle bewoners van dit hais toe, wie ge «ijl. Kom, sta op, manke, of ik zal u even een bandja helpen, dat beloof ik u Hond uw gemak, William Smith, «ei opeens een vreemde stem. Baken alles maar. dat is de beste weg, dien ge kont inslaan. Smith ontstelde. Hy dacht zoo aeker, dat hy alleen in het vertrek was met een manke. Ja, er was er nog een en die eene begaf aich naar de deur en draaide den sleutel om. Daarop bagaf die onbekende aich naar het middelste venster en haalde snel de jaloezie op, xoodat hel licht plotseling de kamer binnen stroomde. Toen keerde Shore zich om en ging voor Smith staan, die soo bleek geworden was ais een lijk by de verschijning van dien nieuwen klant en het nog benanwder kreeg toen hy in den man in den stoel niet «yn compagnon, maar den millionuair herkende van het station Charing Cross. Snore nam nn het woord. Vriendje, ik geloof, dat wij elkaar kennen Uw stem klonk mij al zoo bekend en als ik my aoed herinner, aqt ge een paar jaar geleden al in mijn vingers geweest. To«n heette ge echter niet Wdliam Smith, maar weart ge meer bekend onder den naam van Will van Geest, vanwege de mooie planuetj s, die g« kondat smeden en ik zie, dat ge h t un nog niet verleerd zijt. Alleen is bet maar jammer. dat g8 my op uw weg vindt. Gesnapt luidde het lakonieke antwoord van Wil). Ge hebt bet spel gewonnen. Dat zon ik zoo denken. Maar wat nu? vroeg Will, loerend naar de vensters. Wat nu Daar behoeft ge toch niet aan te twijfelen, dankt me. En kijk tnaar niet naar dat raam, want het is veel te hoog voor een sprong. Will dacht na. Hy overwoog blykbaar de kans wat bij zou bereiken met gebruik te maken van zyn vaisten. Ge hebt ongetwijfeld een goed geheugen, vervolgde Shore glimlaohend, daarom aalt ge u nog wel herinneren wat ge allemaal gezegd hebt sedert uw komst in dit vertrek. Wat my betreft, ik heb alles gehoord en mynheer Carterbilt ook. Da schurk vloekte binnensmonds. Ja, vervolgde Shore, dat moet ik u nageven, dat, als ge iets verraadt, gij het niet ten halve doet. Ik heb niets uitstaande gehud met den moord op den juwelier, betoogde Will. Wel mogelijk, maar ge weet tooh wel, wie de man ib.. Mooi zoo I Allen, die de krant lezen, weten het ook. Maar de andere vraagt zyn deel niet op Ik vraag ook niets op. Nu niet, maar «ooeven wel. Ik zeg u dat ik, voordat ik aan Charing Cross kwam, niets van de «aak afwiat. Zoo das daar heeft vriend Driscoll o de bekentenis gedaan V Maar wy wist toch van dan diefstal Dat kan ik niet ontkennen, omdat ik het gezegd heb. Da moed van Smith «akte hoe langer hoe meer, daar Shore's koelbloedigheid bem al syn uitvluchten voor de voeten wegmaaide. U bent meneer Hawk Shore, is t niet. Zoo is inderdaad mijn naam. Ja, ik ü3b u nu ook herkend. Welnn, wat wilt ge van my Ga zitten, «ei Shore. Zoo.' Ja, ziet ge, het vonnis, dat men u «al toebedeelen, zal in hoofdzaak afhangen van de wyse, waarop ge u gedraagt. Het kan zelfs gebeuren, dat men In antwoord op een telegram, door de centrale commissie uit de arbeiders beweging voor de levensmiddelenvoor ziening j.l. Woensdag aau minister Post- huma gezonden inzake aanvulling van het broodrantsoen door middel van rui mere verstrekking van andere regeerlngs- goederen, met name van peulvruchten en aardappelen, is, naar Het Volk msldt, Van den minister het volgende telegram ontvangen Bericht u In antwoord op telegram 25 dezer, dat broodrantsoen, zooals u trou wens reeds vermoedde, inderdaad olet kao worden verhoogd. Rantsoen aard appelen, hetwelk vorig jaar 3 K.G. be droeg, is dit jaar gebracht op 4 K.G., welke hoeveelheid mij voldoende voor komt lu verband met de omstandigheid, dat aao gemeenten iantsoenis verstrekt overeenkomende met 4 K.G. per hoofd der bevolking, en sommige personen hun toekomend deel niet zullen opvragen, waardoor gemeentebesturen in gelegen heid zijn telkens voor een week of lan ger tot 5 K.G. te verhoogen. Met dis tributie peulvruchten wordt 6 November aangevangen. Rantsoen daarvan is dubbel zoo hoog, als ten vorige jare vastgesteld rantsoen. Vertrouw, dat hierdoor aan uw verlangens zooveel mogelijk in elk op zicht i§ tegemoet gekomen. Ia de afdeelingen der Tweede Kamer werd bij de behandeling der wa- terstaatsbegrooting aangedrongen op aanleg van een spoorwegverbinding In het zuidelijk deel van 't land van Heus- den en Altena. Tegelijk met de 900 geslachte graskalveren gaan 16.000 schepen naar Engeland. Er zullen dan In totaal 25,300 schapen zijn uitgevoerd. De comlssie voor uitvoer heeft op nieuw consent aangevraagd voor een paar millioen K.G. schapenvleesch. Een fabrieksdirecteur te Tilburg is door de rechtbank te Breda veroor deeld wegens ontduiking van ongeveer f 22.000 voor de inkomstenbelasting tot f 3000 boete, subs. 3 maanden hechtenis. De elsch was een maand gevangenis straf. het n heelomaal niet lastig maakt. Ho» dot soo? vroeg Smith gretig. Door een bekentenis te teekenoD. Mijzelf in den mail van den leeuw begeven? Dank u wel 1 U solt een bekentenis teekenen, die niet zal beiwaran, namelijk die bevat, wat men n aan Charing Crow heeft verteld. Wat beduidt dat? Die bekentenis kan n redden. Natuurlijk moet ik dan vertrouwen op hetgeen gij gezegd hebt en wel, dat ge niets met den moord uit staande hebt gehad. Niets, op myn woord van eer. Hond die eer maar thuis, antwoordde Shore glimlachend. Daar sohiet gij toch niets mee op. Geef me liever het bewys, dat ge niet in het huis waart, waar de meord ge beurd is. Zeker, betoogde Will met vuur. Ik was dien avond in de herberg „Da gekroonde eend". Da kastelein en alle bezoekers kunnen het bevestigen. Ik geloof n, want heb u altrd voor «en slim, voorziohtig man gebonden. Toen ik a de vorige maal knipte, badt ge al een zekers reputatie in het uitdenken van alibi Kant u mij zeggen, mijnheer Shore, wat er van mijn compagnon geworden ia. Zaker. Hij is dood. Dood Ja, het is «ijn Hjk, dat aan den spoorweg gevonden is. Hy bad de kleederen aan van mijnheer Cuterbilt en moet dus gelegenheid gevonden hebben van kleeding te verwisselen. Kunt ge vermoeden hoe hij dat bewerkstelligd b°— O! heel gemakkelijk. Hy had «ijn flacon chloroform by zich, die by ook bij den juwelier gebruikt had. Cloroform l riep Carterbilt uit. Shore beduidde den raillionnair met een snellen blik zich niet in het gesprek te mengen. Ik zal alles opschrijven wat ge ons verteld hebt, aei Shore. Met welk doel? - Om het don doar a te latsn teekenen. [Wordt vervolgd.] DE ECHO TAN HET ZOIDEN. 11

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 1