Tweede Blad. DE OORLOG. gemeenteraad. Provinciaal Nieuws RECLAME. MMER 88. ZONDAG 4 NOVEMBER 1917 40a Jiargang. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad tler gemeente op Dinsdag 30 October voormiddags ten 11 unr. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer 11,20 uur opent de Voor ster de vergadering afwezig is de heer ,B Everdingen. De notulen der vorige vergadering l3rden na lezing onveranderd goedge- urd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopnemlng jdaan den 18 October, waaruit is ge leken dat alle boeken en bescheiden in -de zijn bevonden. 2. Rekening over 1916 en begroo- sg voor 1918 der Godsbuizes. Wordt in handen gesteld van eene jmmissie bestaande uit de heeren Mol, id Andel en Vos. 3. Benoeming Regent Godshulzen iegens gewone aftreding van den heer H. Verhoeven. Op de voordracht zijn geplaatst I. F. H. Verhoeven. 2. L. de Mol. De heer Verhoeven wordt met alge mene stemmen herbenoemd. 4. Aanbieding gemeente begrooting oor 1918. Worden benoemd tot leden van de •ommissie tot onderzoek de heeren de lol, Prins en Veerman. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot erhooglng van den gasprijs op 16 ct. M'. Door den secretaris worden achter volgens eenige brieven voorgelezen, a. van de directie der gasfabriek en u het Rijkskolendistributie-bureau. Daaruit blijkt dat de steenkolen enorm prijs is omhoog geloopeo, zoodat de órectie van de gasfabriek onmogelijk oger op dezelfde conditie gas kan blij- cd leveren. Indien nu de gas op 16 ct. M3. wordt gebracht, dau kan de okes geleverd worden a f 1.43 per H.L. esluit de raad echter dat de gasprijs li cent blijft, dan moet de cokes ge lucht worden op f 2.43 per H.L. De Vöorzitter is van raeening, en B. W. stellen het dan ook voor, dat t best Is dat de gas op 16 cent ïordt gesteld en de cokes op f 1.43. De heer Veerman zou liever de cokes erhoogen. Nu moeten enkele reusachtig jetalen. zoo b.v. hijzelve reeds f 280 per mand alleen aan gas. De Voorzitter zegt dat naar evenredig heid zulks iedereen meer zal moeten bij- iragen. Bovendien meent de Voorzitter jat het voor den mindereu man beter zal rijn indien de cokes op f 1.43 worden gezet ;d de gas op 16 ct. De heer Prins zou willen zien dat de prijzen verschillend werden gesteld, b.v. >en verbruik van 20 M'. 13 ct. bij 30 d1. 20 ct. en zoo telkens hooger. Voorzitter. Dat gaat niet omreden wij ilets voor te stellen hebben. Het is geen jemeente-bedrijf. Wij moeten beslissen li wat ons de directie voorstelt. Hadden wij het bedrijf in eigen ex ploitatie, dan was het wat anders. De Voorzitter wijst er verder op dat de fabriek, nog geen winst maakt als iu wordt voorgesteld en dat feitelijk door de fabriek nooit eenige behoorlijke «lost is gemaakt. De heer van Andel verklaart zich er voor het gas te bepalen op 12 cent en de cokes op f 2.43. Deze laatste ls door den handelaar In brandstoffen toch nat ver kocht en a f2.— per mud. De heer De Jong is van oordeel dat demand cokes a f 2,43 per H.L. zal koopen en de fabriek er dan mee zal blijven zitten. De heer van Andel wijst er op dat de gemeente daar niets mede heeft te De fabriek moet zelf maarzorg weten waar ze met de cokes vjo Andrl, Veerman, Vos, Prins en Mol te?en de heer d; Jong. 6. Ad'es van beroep van de firma De Haan Oerlemans tegen de beslis sing van B. ea W houdende weigering ecner bouwvergunning. Op voorstel van den heer van Andel wordt dit voorstel aangehouden tot een volsreude vergadering. 7. Brief van Ged. Staten ten geleide nader adres firma De Haan Oerlemans, inzake Bernschen Dijk. Het schrijven van adressanten wordt door den Secreta'is voorgelezen, waaruit biijkt dat ütze er nog op wijzen dat bedoelde kruin altijd publieke weg ls geweest, wat blijkt uit het verhardlngs- matetiaal wat nog ls te vinden zoo gauw men een grsslaag verwijdert. De Voorzitter bestrijdt dit en stelt voor Ged. Staten te berichten, dat de bewoners vao den Bernschen dijk 3 uitwegeu hebben en het land thans ver huurd wordt. Verder zou er op gewezen kunnen worden dat er nog 5 jaar huur aan ls en na dien tijd cr misschien geen bezwaar is om op het verzoek in ts Wil de firma nu toch, dan moeten nen. over gaan. den huurder in ver en naken, dragen blijft. De heer van Andel merkt verder nog op dat de brandstoffenhacdelaar van Dijk het troetelkindje schijnt te zijn van de brandstoffen-commissie, daar hij alleen cokes heeft gekregen. De heer de jong zegt dat dit is ge daan wijl alleen van Dijk een opslag plaats heeft. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. om den prijs van bet gas te bepalen op 16 ct. per kub. M. ca de cokes op f 1,43 per H L. in om- vraag gebracht en verworpen met tegen 1 stem. Voor het voorstel stem de de heer de Jongtegen de heeren Mol, Prins, Vos, Veerman en van Andel. Vervolgen" stelt de heer v. Andel voor den prijs van het gas op 12 ct. per kub. M. te laten en den prijs van de cokes op f 2,43 per H.L. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem. Voor stemden de heeren ze zich maar met binding stellen. Van Andel. Die vraagt zoon'n buiten sporig hooge prijs dat daaraan niet valt te denkeo. De firma heeft voor het ge- heelc stuk land daar f 180 betaald en voor die weg vraagt de 'huurder maar even f 160. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van de Voorzitter aangenomen met 5 tegen 1 stem. Tegen stemden de heer Prins. 8* Adres A. Michaël te Aalburg om restitutie aanleg kosten rioleering. De Voorzitter stelt voor om niet op het verzoek in te gaan daar men er eea gevaarlijk precedent mede stelt. De beer Veerman stelt voor en de heer Andel ondersteund dit voorste), om den heer Michaël te Aalburg tegemoet te komen in de kosten door hem gemaakt voor de riooleerlng van het Kikker- straatje. Het voorstel van den Voorzitter In omvraag gebracht wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Mol, Prins en de Jong, tegen de heeren Van Andel en Veerman. Vervolgens stelt de Voorzitter nog voor tot het aangaan eener geldleening van f 3000 rentende hoogstens 5°/0 ter be strijding der kosten verbonden aan het distributie-bureau. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Nog komt aan de orde een aanvraag van adhaesie betuiging aan een adres van de Gemeente Soest aan Z. Ex. den Min. van Landbouw, om den toeslag in den prijs op petroleum enz. door enkele gemeenten reeds voor eigen rekening genomeD, op te nemen in de algemeene distributie-regeling. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter spreekt den wensch uit dat de heer Vos spoedig mag herstellen en sluit daarna de vergadering. BERLIJN, 2 November. Het avond communiqué meldt In Vlaanderen levendige vuuractie aan den Yzer. Onbemerkt en zonder door den vijand gcstooid te worden hebben wij in den afgeloopen nacht onze linies van het bergfront van den Chemln de9 Dames volgens vastgesteld plan verlegd. PARIJS, 2 November, Het sfafcom- muniqué meldtDe gevolgen van de Fransche overwinning bij Malmaison hebben niet op zich laten wachten. De Dultschers bedreigd op hun rech tervleugel, liggend onder den druk der Fransche infanterie en het vernielend vuur der artillerie, die zonder tusschen- poos hun verdedlngswerken ten Z. van de Aillette, bestookte, zijn gedwongen geworden den Chemin des Dames op te geven, waaraan zij zich sinds 6 maanden vastklampten. Op een front van een twintigtal ki lometers van de Froldmont-hoeve tot ten Oosten van Craonne hebben de Franschen de Noordelijke hellingen van den Cbemin des Dames afdalende, de Duitsche posities bezet over een diepte welke op sommige plaatsen meer dan een kilometer bedraagt. De dorpen Courtecou, Cerny en La- onnols, Allies en Chevreux zijn door de Franschen bezet. De Fransche patrouilles, die contact houden met de Duitschers hebben de Aillette bereikt tusschen Braye en La- onnols en Cerny. Wat te vreezen was, ls gebeurd een gedeelte van de wijkende Italiaan- sche legers is vóór de Tagliamento vast- geloopen en heeft zich, waar het ver moedelijk de hoog gezwollen rivier niet kon overtrekken, aan de achtervolgende Centralen overgegeven. Het geschiedde ten oosten van den benedenloop der ri vier, in het moerassige gebied der lagu- 60.000 Italianen gaven zich daar met hoflderdeo kanonnen. Juist had het Duitsche hoofdkwar tier bericht, dat het aantal gevangenen in den twaalfden Isonzoslag tot 120,000, het aantal veroverde kanonnen tot 1000 gestegen was. Thans zijn deze getallen geklommen tot 180.000 gevangenen en ruim 1500 kanonnen. Inderdaad gewel dige getallen Zullen de legers, die nog aan den middenloop der Tagliamento strijden, zich tijdig uit de voeten kunnen maken De Itallaansche stafbei Ichten geven daar omtrent eenige hoop. Zij spreken van schermutselingen op de hoogten van San Danlele del FrluH, noordwestelijk van Udine, aan het Ledrakanaal, dat van Udine naar de Tagliamento loopt, bij Pasian-Schiavonesco en Pozzuolo del Friull, zuidwestelijk van Udine. Daar zouden de dappere Italiaansche dekkingstroepen en de cavallerie de an dere legerafdeelingen In staat hebben gesteld op hun vooibereide stellingen terug te trekken. Die vooibereide stel lingen zullen wel achter de Tagliamento liggen. Aan den bovenloop van de Taglia mento gaan de troepen voort naar het zuiden af te dalen. WEENEN, 2 November. Het staf communiqué meldt Aan de midden- en beneden laglla- mento zijn wij in voeling met deu vij and. De Italiaansche troepen, die nog ten Oosten van de rivier standhouden, werden teruggeworpen of in den pan gehakt. Daarbij werden andermaal ver scheidene duizenden gevangenen ge maakt. In het Felda-gebled en in de streek van de boven-Tagliamento hebben de operaties onzer troepen het verwachte verloop. Op verscheidene plaatsen moest de vijandelijke tegenstand gebroken wor den. NEW-YORK, 2 November,Kerens- ky zou aan een correspondent van de Associated Press te St. Petersburg heb ben verklaard, dat Rusland uitgeput ls en dat het zijn recht is om aan zijn boadgenooten te vragen voortaan alleen den oorlogslast te dragen. BERLIJN, 2 November De keizer heeft rijkskanselier dr. Michaëlis on'slag verleend als rijkskanselier, voorzitter van het Pruisische staatsministerie en als Pruisisch minister van buitenlandsche zaken, hem den keten van het groot kruis van de orde van den Rooden Ade Waalwijk, 3 Nov. 1917. Zijn wij goed ingelich*, dan z&l in de eerstvolgende laadsvergsdeiing worden voor gesteld ooi 2 M1 gas p«r huisgezin meer te rautfoeneereu en met ingang van 8 Dec. den prijs van het lichtgas te brengen op 19 cent, alsook dat van het motorgas. De beepaiiug van het gas heeft over de afgeloopen ma&nd 40 bedragen tegen over October 1916. Men schrijft ons Dinsdag 30 Oct. 1. 1. hield de af- deeling WaalwijkHeusden van den R. K. Onderwijzers-Bond hare najaarsver gadering In het Hotel Verwlel. Behalve door verscheidene leden, werd deze ver- gadeiing ook door eenige ultgenoodigde belangstellenden bijgewoond. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer A. Ftoklage, onderwijzer te Waalwijk en als vice-voorzltter de heer J. van Mlerlo, hoofd den Openb. School aldaar. Na voorlezing der notulen die onveranderd werden vastgesteld, kreeg de Eerw. Heer A. van Delft, kapelaan te Lage-Zwaluwe het woord voor zijn lezlDg over >Dante>. In het eerste deel zijner schoone leer rijke voordracht deed de eerwaarde spre ker uitkomen, hoe Dante, een onzer groote katholieke dichters is. Hij zette uiteen hoe verschillende richtingen van geestelijke dwaling als Humanisme, Re naissance, Hervorming, Fransche Revo lutie, Dante onder de hunnen rekenen, hoewel hij in werkelijkheid ver van deze dwalingen heeft afgestaan. Ook de >Mo- dernen» als 'n Fredcrik v. Eeden e. a. schateo dezen grooten Italiaan aan hunne zijde. Maar doordat bun de kennis van de katholieke phllosophle ontbreekt kun nen zij, menschen van >het gevoel», dat droomt, mijmert, dicht, met hun mo nistische opvattingen de«en grooten dich ter van het intellect niet begrijpen. Van daar hun scheeve voorstelling over Be atrice. Op begeesterende wijze schilder de de Eerw. heer vaH Delft deze hoofd figuur uit de Divina Comedla. Beatrice symbool van de liefde die het verstand voortstuwt naar God. In het laatste deel deed de eerw. spreker Dantes roeping uitkomen. Hij zou zijn de Hervormer van het werk van Christus door de liefde zich keeren tegen het unlverseele nationale en personeele verraad, waar over de Eerw. inleider verder uitweidde. Hij besloot zijne voordracht, waarmee hij de aanwezigen meer dan een uur wist te boeien, met de vergelijking van het >Salve Regioa», met de hoofdgedachte uit de >Dlvlna Comedla. De Heer Froklage bracht namens de laar geschonken en dr. graaf von Hert- vergadering dank aan den Eerw. Heer v. Toen dezer dagen de melkbezorg- ster v. d. V. ergens binnen was, werd van haar wagen, die voor de deur stond, een koperen melkkan gestolen. De dader kon men niet achterhalen. Van twee paarden van den heer J. v. S. te Baardwijk zijn des nachtsin de weide de staarten afgesneden. Daders onbekend. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben aan de gemeentebestu ren verzocht te onderzoeken, of er ge vaar bestaat, dat personen, die hulzen llng, Belersch staatsminister, tot zijn op volger in deze ambten benoemd. Op Antwerpen ls, gelijk een tele gram gemeld heeft, een aanval gedaan door 4 vliegtuigen der verbondenen. Zij hebben een 40-tal bommen geworpen in verschillende wijken der stad, waar door enorme materleele schade is aan gericht, 45 menschen gedood en 126 gewond zijn. De meest geteisterde wijken zijn op tegeuwoordigieg', zal den Dam de Maasstraat, Eeckerenstraat Dinsdag 6 November en Vaartdijk-Zuid, waar enkele hulzen vernield werden. Ho© urinezuur afzettingen te verwijderen. Tot de kwade gevolgen van overtollig urinezuur bebooren niet alleen spit, Ischi as en rheumatiek, want ongetwijfeld ls urinezuur ook de grondoorzaak van steen achtige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur kris tallen, veel gelijkend op glassplinters, verzamelen zich rond de teere niercellen Delft voor zijne leerrijke schoone lezing, die zeker bij velen het verlangen had op gewekt meer van Dante te leeren kennen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, sloot de voorzitter op gebruikelijke wijze deze geanimeerde en welgeslaagde vergadering De lezing, die de heer Albert vtn der Kallen uit Breda op uitnoodiging van >de Hanze' zal houden, over ^Evenredige ver- plaats hebben op a.". dei avonds ten 7 uur In den R. K. Gildenbond. Zonale onder de advertenties is aan gekondigd, komt het variété Favenr od» a.s. Maandag op zijn jaarlyksche tournés weer eens een gezellige avond bezorgen. Het programma belooft in elk opzicht zeer veel. Nu de heer Favenr heeft hier een seer goeden naam en zal deze traditie wel hand haven. Zijn optreden met dit gezelschap heeft in Arnhem, Delft, Breda, enz. eeu groet succes gehad, getuigen de uitstekende re censies, welke wy in de verschillende daar verschijnende bladen lezen. Ons staat dus a.». M andag weer een« een gezellige, vroo- lijke avond te wachtcD, die als altijd veel pobliek zal trekken. Gisteren herdachten de echtelieden P. en vormen nlergruis, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijls zoo I Kujj8ten eQ J. Kuysten-Rozenbrané den groot wordt, dat een operatie onvermij- waar0p zij voor 50 jaar geleden in het -o-z-ioat nii-rcr*nees- I traden. Een commissie, benoemd delijk is. Maar een speciaal nlergenees mide), genomen bij het optreden der eerste verschijnselen, dient succesvol te zijn ter voorkoming en verwijdering der urinezuur afzettingen Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een uit da buurtbewoners had zorg gedragen, dat die dig niet onopgemerkt voor de oude luidjes is voorbijgegaan. Yoor aan de "traat had men een eere- paort gemaakt en de geheele Dim met speciaal niergenecsmlddel. Zij herstellen groen> guirlandes en bloemen versierd, zeo- de werkzaamheid der nieren, spoelen de urinekanalen door en reinigen deze, en verwijderen het urinezuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ont steking in de spieren en gewrichten ver oorzaken. Om bij het gebruik van Fosters Pil len de beste resultaten te verkrijgen, dient de lijder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Zij werken hoegenaamd niet op de Ingewan- den. 'Let er op, dat gij de echte Fosters Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekeoing van Ja mes Foster. Te Waalwijk verkrijgb. bij Wed. Orie-Dumoulin, Matkt. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. post wissel k f 1.7 5 p. doos of f 10. p. zes doozen. dat het geheel een feestelijk aanzien had verkregen. Des voormiddags werd door den voor zitter van de commissie onder een harte lijke toespraak de jnbilaiiesen een cadeau ondor gesloten couvert aangeboden. Voorts mochten de oudjes dea geheelen dag van talryke zijden blyken vau belang stelling ontvangen. Hedenmorgen had de plechtige teraardebestelling plaats van den zoo vroeg ontslapen heer Lamb. Kooien over w'ens afsterven we in ons vorig nummer breedvoerig spraken. Niet minder dan 11 kransen van ver schillende zangvereenlgingen waarvan hij directeur was, dekten de baar en een talrijke groep belangstellenden gekomen van geheel de omgeving, volgde de lijkbaar. In ons vorig nummer vermeldden we nog, dat wijlen de heer Kooien, in structeur was van het R. K. Zangkoor te Baardwijk; dit was niet het geval. bewonen, welke de grens bij de Huur- commisslewet gesteld te boven gaan, tengevolge van buitensporige eiscben van huiseigenaren, in ernstige moeilijkbeden geraken bij het bekomea van een wo ning. - Zij verzoeken hun te willen mededee- len, of er wettelijke maatregelen behoo- ren te worden getroffen om deze prak- tijkeu van huiseigenaren tegen te gaan, en Indien dit het geval mocht zijn, hun te berichten, of deze alle huurwoningen zouden moeten bevatten of wel beperkt zouden moeten blijven tot de woningen, ten aanzien waarvan de Huurcommissie niet van toepassing is. Op Dinsdag 30 Oct. 1.1. werd te Utrecht wederom een nieuwe Nationale R. K. Middenstandsvakbond gesticht, n). van de SchllderspatrooDS. De opkomst was zeer druk. De heer G. Struycken, den Haag leidde namens den R. K. Middenstandsbond de vergadering. Na eenige toelichting traden bijna alle ver tegenwoordigde vercenigingen toe- En kele afgevaardigden hadden geen man daat. De Statuten werden behandeld en goedgekeurd. Het voorlooplg bestuur moet aan blijven. Het bestaat uit de heeren: C. Noten boom, Roosendaal, VoorzitterE. Breed, Bovenkarspel, secretaris-penningmeester- H. Koenen, Weert, A. M. O. Klaarwater, Baarn en B. v. d. Velden, Gestel bij Eindhoven, leden. Er heerschte opvallend veel animo en verscheidene gewichtige zaken werden aan het Voorlooplg Bestuur ter spoedige afdoening opgedragen, als eigen vakblad. Inkoop-centrale, eigen ambtenaar, onder linge risico-verzekering enz. Deze vereenlging belooft veel voor de toekomst. Uit gewoonlijk goed Ingelichte bron vernemen wij, dat het voorstel dat de regeering zal doen tot verhooging van de salarissen van onderwijzers, een be drag zou vorderen van l'/a milUoen gul den per jaar, dus de helft van hetgeen het voorstel-Marchant c.s. zou kosten. >Het bedrag zal waarschijnlijk iets anders worden verdeeld zoo niet dan zou dus de schriele honderd gulden nog worden gehalveerd. We hopen dat het gerucht onjuist moge zijn». Msb. BESOIJEN. Zooals door de program ma's bekend gemaakt i9, geeft onze ver eenlging 4 November voor de alhier in gekwartierde militairen een seriewed-- strijd. De prijzen, een zilveren kruis en» een medaille, zijn bij den heer W. Fran ken tentoongesteld en zien er zeer. V.curlg uit. Aanvang half 2 uur. Het le elftal van R. W. JB gaat naar Tilburg om tegen N. O. A- D. II haar 2en competitiewedstrijd te spelen voor de le klas van den B. V. B- Naar wij vernemen zgl a.s, Zondag 11 Nov. In de zaal van het Meisjespa tronaat om half zes een ultvc-ering ge geven worden door de leden dier Ver eenlging. De uitvoering is alleen toegan kelijk voor Dames, terwijl toegangs kaarten a f 0.50 verkrijgbaar zijn tot a.s. Vrijdag bij de Eerw. Zusters alhier. BESOIJEN. Io de maand October wer den aan dit hulpposlkantoor in de Rijks postspaarbank ingelegd f 6494,94 terug betaald f 8505,88 meer ingelegd dau terugbetaald f2989,56. Aantal inlagen 181. Aantal terugbetalingen 89. HAARSTEEG. De raad der gemeente Hedikhuizen benoemde in zijn vergadering van Woensdagmorgen met algemeene stem men Mej. A. W. J. Heesbeen tot onder wijzeres aan o, 1, school in het dorp Hedik huizen. Woensdagmorgen kwam dz heer H. Vogts tot de ontdekking, dat een nieuwe fiete uit zijn woning ontvreemd was. De dief «chijnt met behulp van een ladder op deu zolder der bakkerij gekomei te zyn, vanwaar hij zijn weg gevonden heeft naar de plaats waar de fietsen bewaard werden.. Tot heden ia geen spoor van den dief ont dekt, ook niet met behulp vau een politie hond. VLIJMEN. Aan het postkantoor Vlij men en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1917 ingelegd f 14871.32,. terugbetaald f 8740.91. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3962. 8PRANG. A.v. Zondag v.m. 9,80 en n.m. 5,80 hoopt iu de Geref. Ksrk alhier op te treden Ds. Vooigd van Oadewater. Ds. Vreugdenhil Pred. by de Ned, Herv. Kerk alhier heeft de toezegging van beroep naar Leerdam aangenomen. R'VEER. De R. K. voetbalvereeniging >01ympia« behaald» op de seriewed- Ie Echo van het wen. :u

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5