Tweede Blad. GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK ONS JUBILEUM. X binnen *ud NUMMER 2. ZONDAG 6 JANUARI 1918 41e Verwiel. Ik k*n me daarmee niet vereeclgen eu acht f 20D genoeg. We hebben hier ook een bewaarschool en al« ^ie ook komt, moeten we eerlijk zijn en ook subsidie geven, dat ril» we ver plicht en dan tullen we diep in de ge meentekas snoeten tasten. Brekelaaans. Er is eeu aanzienlijk verschil In de 'nkomsten van hier of in de Antonius-Parochle. Hier breBgt bet het heel wat op. Van Ierse}. Ik kan er ^o'komenmee meegaan als deze school komt, ze ie steunen, grooter p aatsen steunen overal het bewaarschool-onderwijs, daar is geen bezwaar tegen. Dat kaa misschien be- lastlngverhoogiog met zich brengen, maar we moeten het groote belaog niet onderschatten, de opvoeding dar jeagd is een levensvraagstuk. Timmermans. Wij moeten m.l. dien weg niet uitgaan, als we zoo royaal zijn, zuilen er spoedig nog een paar bijkomen. Wij zijn indertijd van 't princiep uitge gaan, dat we de bewaarschool in de Aatonlus-parochie moesten steunen om dat 't arme zusters waren, die als het wa'e van liefdadigheid moeten leven en uit eigen middelen geen bewaarschool kondea stichten, die van groot belang was voor de kinderen, die veel te ver naar hier ter school moesten komen, dat was het hoofdmotief. Daarbij moet men twee dingen niet vergeten, dat hiervoor 250 kinderen zijn, waarvan 50 armlasti gen. Achter wordt bijna niets betaald. Dat mogen we gerust als mavstaf ne men. Daarenboven ir hiervoor de finan cieele toestand niet slecht, die zijn niet armlastig, integendeel. We zu'len daar over niet verder discuseeren, en ik wil datr op 't oogenblik verder in het publiek maar niet over spreken. Daarom ben ik er voor voorloopig achter alleen sub sidie te verlennen en wel f200. Voorzitter. In 't begin is er subsidie gegeven voor aanschaffing van verplt- gingsariikelen. Brekelmacs. De inkomsten zijn zee* beperkt, de lokalen moeten verwarmd worden,schoolbeboeften aaneeschaf- erz. Ik zal daarom mijn voorstel om f 300 tr geven handhaven. Het voorstel werdt gesteund door de beeren van Iersel en Verbuot en aan genomen met 5 tegen 3 stemmen. VoorVerbunt, van Ierse!, Brekelm ns, van Rlel en Houben. Tegen Verwiel, Gragtmans en Tim mermans. De begrooting wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met boven-aangehaalde wijzigingen. De voor zitter brengt der commissie een woo*d van dank. Timmermans, 't Verwondert tne dat B. ca W. of de gascommissie nog niet zijn gekomen met een voorstel om de gasrantsoeneering te herrien, wat betreft het niet langer werken dan van 85 uur. Naderhand is daar zooveel verlof in gegeven, dat degenen die er de hand aan houden in ongunstige conditie komen en ook wel van die gunstige bepaling willen profileren, b.v. door het te stellen op 75 van 't jaarver bruik van 1915 of? 't zelfde getal M' van 't vorige jaar. Van 't oorspronkelijk besluit is niet veel meer overgebleven en dat is onrechtvaardig tegenover degenen die er zich aan houdeo Gragtmans. De commissie wilde met 1 Januari verandering voorstellen on B. en W. gingen daarmee mee. Er zijn ons kolen beloofd, maar met den vorst blijven die langer weg en daar hangt het nu vae af, daarom zouden we het nog zoolang zoo willen laten tot de kolen aange komen zijn en dan 70 van'15. Als de raad B. en W. kon machtigen om dit besluit uit te voeren zoodra de toe stand veranderde, dan zullen we dat dan direct doen. Timmermans. Een gelijkmatige ver deeling over alle belanghebbenden, niet de een wc), de ander n'.et. We hebben toen dat besluit genomen om zeker te zijn dat het gasbedrijf ongestoord kon doorgaan. Nu dat bereikt is, moeten de belemmerende bepalingen direct op geheven worden. De machtiging als bovenbedoeld wordt aan B. en W. verleend en de vergadering daarna gesloten. Het is voor ons eene verrassende en streelende voldoening geweest dat 1 Januari 1918 toen ons blad 40 jaren bestond, tot zulk een feestdag tot zulk een huldigingsdag als 't ware is gewor den. Wij hadden toch niet kunnen en durven denken dat deze gelegenheid door zoovelen aangegrepen zou worden om van hun sympathie, hunne belang. stelling voor ons blad zoo hartelijk te getuigen. Dit toch is op eene wijze geschied, dat het voor ons blad en ons zelf een dag geworden is, waarop we met een werkelijk gevoel van voldoening en dankbaarheid mogen terugzien en die ons zal aanzetten meer en meer te doen wat in 't belang geacht kan wor den van Waalwijk en Omgeving om „De Echo" steeds meer aan 't gestelde doel te doen beantwoorden. Naast de vele sympathie-betuigingen zoo door persoonlijke, als telegrafische en schriftelijke felicitaties mogen we speciaal vermelden de huldiging die namens een 40-tal vrienden en be ang stellenden Dinsdagmorgen plaats vond. Door eene commissie bestaande uit de heeren E. W Klijberg-Pernot Ph Tim mermans en B Timmermans-Verschure werd bij monde van eerstgenoemde aan den uitgever-redacteur een prachtige souvenir aangeboden met smaakvolle opdracht. De heer Klijberg sprak daarbij als volgt Hoe geachte Heer en Vriend Tielen. De eervolle taak om U op het 40- jarig jubilé van het bestaan van „De Echo van het Zuiden" toe te spreken werd mij namens vele vrienden en be langstellenden in uw blad opgedragen en volgaarne voldoe ik er aan om in eenvoudige taal enkele woorden tot U te richten om de gevoelens te vertolken die ons op dezen dag bezielen en U onze gelukwenschen aan te bieden. Wij verheugen ons met U en met uwe geachte familie dat „De Echo van het Zuiden" gedurende een tijdsverloop van 40 jaren zoo helder den Echo heeft doen weerklinken van wat er omgaat in onze plaats en omgeving, van wat er leeft en streeft in deze nijvere voort varende gemeente. Doch niet alleen het geven van ge wone nieuwstijdingen was het doel waarom „De Echo van het Zuiden" in 1878 werd opgericht. Neen uw hoog geachte vader, die een man was met ruimen blik, hij had begrepen dat hier noodig was een blad dat de belangen van Waalwijk en omstreken zoude be hartigen. En dat doel is door hem en later door U met alle kracht en macht nagestreefd. „De Echo van het Zuiden" toegewijd aan Handel en Industrie is zijn program steeds trouw gebleven hoe moeielijk het dan ook soms gevallen moge zijn, want wij weten het maar al te goed als men in het openbaar zijne meening ver kondigt, als men wijst op feiten en ge breken, als men aanspoort tot meer po sitieve daden, tot breken met ouden sleur dan wekt dat maar al te dikwerf wre vel op. Een wrevel die zich vaak uit daarin, dat menhem die het fiere woord durfde spreken of schrijven tegenwerkt of benadeelt. Die ondervinding ik ben er zeker van zal ook der redactie van „De Echo van het Zuiden" niet ge spaard zijn gebleven, doch trots dat heeft zij steeds en luide hare stem doen klinken en geschreven in het al gemeen belang zoodanig als zij meende dat hare plicht was. Dit is een feit waarop Gij mijnheer Tielen en met U uwe geachte familie met recht trotsch moogt zijn. Gij moogt er trotsch op zijn dat uw vader U in deze is voorgegaan en dat gij de banier door hem ont plooid. alhoewel op jeugdigen leeftijd daartoe geroepen, steeds hebt hoog ge houden en hem met mannenmoed zijt gevolgd, dat gij den handel en industrie steeds zooveel mogelijk tot steun ziji geweest. Wanneer wij een blik werpen op het afgeloopen tijdperk en de oude jaargangen van De Echo even open slaan dan zouden wij zeer vele feiten kunnen opnoemen om dit te staven slechts enkele daaruit wensch ik te me- moreeren. Zoo zien wij dan reeds in het eerste jaar van de oprichting met hoeveel vuur worden bepleit de belangen van deze streken, toen het gold den aanleg van den spoorweg Zwaluwe— 's Bosch. Toen werd door „De Echo van het Zuiden" steeds de belangstel ling voor deze zoo gewichtige zaak levendig gehouden en het mag dan ook gezegd worden dat uw blad het zijne heeft bijgedragen aan de eindvictorie, dat de geprojecteerde lijn door de Lang- slraat kwam. In denzelfden jaargang werd al propa ganda gemaakt vooreen tramverbinding WaalwijkTilburg om zoodoende ook Waalwijk en de Langstraat eene betere verbinding met het Zuiden te doen verkrijgen. Enkele jaren later was het alweer „De Echo van het Zuiden" die óp verzoek van den President der Kamer van Koop handel den heer Bernard Timmermans onze industrieelen krachtig wist aan te sporen om deel te nemen aan de verschillende tentoonstellingen zoowel te Amsterdam, Antwerpen, Brussel en Parijs. Aan de totstandkoming van de in 1891 te Waalwijk gehouden landbouw tentoonstelling onder voorzitterschap van den heer Pieter Verwiel gaf De Echo een krachtige stoot door goed geschreven artikels waarin het nut van dergelijke tentoonstellingen voor den landbouw der omliggende gemeen ten en voor Waalwijk als centrum en voorname marktplaats werd uiteenge zet. Hierdoor kon de noodige steun van verschillende autoriteiten verkregen wor den. De tegenwerking van velen (die sceptisch stonden tegenover deze ten- stelling onder een wel jeugdig, maar met mannenmoed bezield bestuur) werd gebroken en het slot was. dat deze tentoonstelling, alle overtrof die voor dien in N B. op landbouwgebied ge houden waren. Dat alles waarde heer Tielen was nog werk van uw vader, maar zoo zacht aan komen wij aan het tijdperk dat gij, zijn heerlijk voorbeeld volgend, ook uw beste krachten voor het belang van Waalwijk gaat ontplooien. Nog versch ligt het ons allen in het geheugen hoe veel gij door uw blad hebt bijgedragen tot het welslagen van de beide grootsche tentoonstellingen in 1903 als in 1910. Toen is weer eens te meer de groote macht der pers, de koningin der aarde gebleken. Gij met Uwe vol jeugdig vuur ge schreven artikelen, met Uwe talrijke relaties met de groote en kleine pers, wist de ware stemming voor beide zoo wèlgeslaagde tentoonstellingen te maken. Doch niet alleen dat gij Uw blad geheel ten dienste dezer belangrijke onderne mingen steldet, doch ook daadwerkelijk hebt gij naar beste krachten medege werkt. Zoowel in 1903 als in 1910 naamt gij met nooit verflauwden ijver het se cretariaat waar en evenals de Heer Philip Timmermans, die in 1910 presi dent was, kan ik die in 1903 het voor zitterschap waarnam, van U getuigen, dat gij het secretariaat zeer nauwgezet hebt waargenomen en het U nooit te veel was, wat dan ook) in het belang dier tentoonstellingen 'te doen. Nadien treffen wij U weer aan (behalve in an dere corporaties) als secretaris van Waalwijks Belang en ook juist in deze vereeniging zijt gij op de ware plaats. Gij hebt in zoo menig geval reeds be wezen dat Waalwijk U dierbaar is, zoo dat het bevorderen van Waalwijks Be lang, vooral als secretaris dier vereeni ging, aan U ten volle is toevertrouwd. Ik heb dat alles even willen memo- reeren, omdat wij Uwe vrienden, U op dezen dag niet alleen hulde willen bren gen als redacteu. van „Dc Echo van het Zuiden", voor al hetgeen gij als zoo danig in navolging van Uw hooggeachten Vader hebt gedaan, maar ook wilden wij deze gelegenheid benutten om L hulde te brengen voor wat gij in ver schillende corporaties mede tot stanc wist te brengen tot meerdere welvaart en roem van Waalwijk, voor de groote toewijding die gij steeds daarvoor aan den dag hebt gelegd. Wij meenden dezen dag niet onop gemerkt voorbij te mogen laten gaan en willen niet volstaan om U slechts in enkele woorden hulde te brengen en onze gelukwenschen aan te bieden, neen als een blijvende herinnering aan dezen schoonen dag heb ik de eer U namens vrienden en belangstellenden in Uw blad aan te bieden een ontwerp voor een plaquette, door onzen Waalwijkschen kunstenaar, den heer Theo van Delft ontworpen en geboetseerd en dat in brons zal gegoten worden, waarbij ik U hierbij de lijst der namen overhandig van al degenen, die hieraan hebben bijgedragen. Wij hopen dat dit huldeblijk door U aanvaard zal worden als een geschenk van vrienden en belangstel lenden, die voor Uw heil, voor den steeds voortdurenden bloei en vooruit gang van „De Echo van het Zuiden" de beste wenschen koesteren, ook als een bewijs dat hetgeen gij voor Waalwijk gedaan hebt, door ons op zeer hoogen prijs gesteld wordt. Wij hopen dat Uw blad nog steeds in aanzien moge toe nemen en dat God U moge geven nog tal van jaren met denzelfden ijver door en met Uw blad het belang van Waal wijk en de Langstraat te blijven dienen dat „De Echo van het Zuiden" steeds luid moge blijve klinken tot eer en voordeel van U zeiven, tot meerderen roem en welvaart van het ons allen dierbare Waalwijk. De heer Jan Tielen antwoordde daarop ongeveer 't volgende Mijne heerenmijne vrienden 1 Het behoeft geen betoog, dat dit plechtig oogenblik me zeer verrast en zeer imponeert. Wie toch had mogen en durven hopen dat de 40-jarige her inneringsdag van het bestaan van een plaatselijk blad als „De Echo" een is aanleiding zou geven tot zulk een hulde betooging, ziedaar de verrassing. Wie toch had kunnen en durven denken dat op dergelijke, treffende wijze daaraan uiting zou gegeven worden, ziedaar 't imponeerende van 't oogenblik. Het zal U begrijpelijk zijn, dat het mij speciaal in dit oogenblik niet mogelijkis woorden te vinden, om U naar waarde dank te zeggen voor 'tgeen door vrienden en belangstellenden is geschied, door deze gelegenheid aan te grijpen om hulde te brengen aan »De Echo", aan den oprichter en aan mij, die sinds een twintigtal jaren de leiding in handen heb. Vooral de woorden gewijd aan de nagedachtenis van mijnen onvergetelij- ken vader, hebben mij diep getroffen. Hij toch is de man. die de moeilijkste jaren heeft doorworsteld, de ouderen onder U zullen zich beter dan ik her neren met wat moeilijkheden en tegen werking hij heeft te kampen gehad Al leen den moed zijner overtuiging, de kracht van te weten goed te doen, deed hem niet versagen en deed hem vol harden De heer Klijberg heeft zoo tref fend op deze droeve en toch lichtende bladzijden in onze geschiedenis gewezen. Het zal U daarom, Mijne Heeren, niet verwonderen, dat ik mijne moeder heb gevraagd bij deze plechtigheid tegen woordig te zijn omdat in deze huldiging zij een triomf mag zien van de onder neming en idee's, waarvoor in de jeugd periode zooveel onaangenaamheden wer den ondervonden. Uwe huldiging, Mijne Heeren, zal haar op de eerste plaats een groote voldoening schenken, waar de oprichter van den groei en bloei en uwe hulde geen getuige meer mag zijn. Ontvang namens haar den oprechtsten dank. Op de tweede plaats moge ik U na mens mijzelf den hartelijksten dank be tuigen voor deze hulde, die ik gaarne aanvaard als een bewijs, dat ook ik in die twintig jaren iets heb bijgedragen tot den groei en bloei onzer industrie en onze plaats. Ik moge het U eerlijk bekennen dat, toen ik op 19-jarigen leeftijd geroepen werd de leiding der courant over te nemen, mij die taak haast ondoenbaar scheen, dat ik meer malen met de handen in 't haar heb gezeten en me wel eens afvroeg of 't zoo gaan zou, temeer waar er natuurlijk ook personen waren, die profiteeren wilden van mijn jeugd en onervarenheid. Gelukkig waren er vrienden, die aller- zijds hulp en steun verleenden en toen we de eerste jaren door waren, konden we er ons op toeleggen de courant uit te breiden, meer bekend te maken en te verspreiden en meer en meer aan zijn doel te helpen beantwoor den, want dat het mij een groot genot is te werken in 't belang van Waalwijk en 't steeds grooter te maken, behoef ik U niet te zeggen. U kent me als een Waalwijker in hart en nieren. Strijd en tegenwerking heb ook ik gekend, maar deze kleinigheden gaan we thans stilzwijgend voorbij. Dat het mij mogelijk was, dat ik kon werken in 't algemeen belang, dank ik aan Uw aller steun en medewerking, die ik zoo dui zenden malen mocht ondervinden, in Uw sympathie en hartelijke belangstel ling, die thans zijne bekroning vindt in de aanbieding van dit prachtige ge schenk, onder de gevoelvolle en sym pathieke woorden van Uw vertolker, den heer Klijberg. Deze souvenir zal bij mij een eereplaats krijgen en mij steeds een prikkel te meer zijn om door „De Echo van het Zuiden" zooveel mogelijk het goede op elk gebied te bevorderen, onze gemeente in al hare geledingen zooveel mogelijk te dienen, de industrie te bevorderen en U vrienden en belang stellenden in lengte van dagen te her inneren en dankbaar te zijn voor dit blijk van waardeering, dat mij moed en kracht geeft voor de toekomst Het treft toch wel heel bijzonder dat de heeren Uwe commissie uitkozen om dit hulde blijk aan te bieden, nl. de heeren Klij berg en Ph. Timmermans, on ier wiens presidentschap ik als secretaris de roem rijke tentoonstellingen van 1903 en 1910 mocht meemaken en mijn besten vriend den heer Bern. Timmermans, mannen die hun sporen verdiend hebben in het behartigen der belangen onzer plaats en waarvan de kolommen van „De Echo" telkens roemrijk hebben getuigd. Aan U nogmaals dank met het ver zoek dezen aan de heeren over te bren gen die ik gaarne alle goeds toewensch, alsook voor onze plaats een schitterende toekomst. Het plaquet bovenbedoeld zal later gereed komen, de opdracht waar van een afdruk thans reeds werd aan geboden, luidt in zijn geheel als volgt 1878-1918. Ter herinnering aan het veertig-jarig bestaan van DE ECHO VAN HET ZUIDEN door vrienden en belangstellenden aan geboden EENE PLAQUETTE van den stichter den heer Antoon Tielen en van den huidlgen uitgever en redac teur den heer Jan Tielen. Stans Ackermans. Jan van Delft. Antoon Gerris. Charles Hoffmans. Henri Hoffmans. H. Hospers Jan van Iersel. Antoon van Iersel. Adolf Jansen. Adrianus Jansen. E. W. K.ijberg. Gerard van Loon. Norbert van Loon. Antoon van Liempt. Adr. van Liempt. P. Mombers. Cor. Oerlemans. G. van Oudenhoven. Jan Quirijns. Jan van Riel. A Schaap, jan van Schijndel. Bern. van Schijndel. Petrus van Schijndel. B. Smelt. J. Spijkerman. Th de Surmont de Bas Smeele. Ed. van Tilburg. Jud Timmermans Wzn. J, B. Timmermans Wzn Ph. Timmermans. W. Timmermans. Mr B. Timmermans. B. Timmermans-Verschure. O. van Tussenbroek. H. van Tussenbroek. G. Verkade. P. Verwiel. H. Wiesman. Henri Witlox. Cor. Witlox. Th. de Wit. W Zuurhout. Nadien kwamen tal van vrienden, be- langstellenden en autoriteiten hunne ge lukwenschen aanbieden en ook op an dere wijze ontvingen wij tal van blijken van sympathie. In de bestuursvergadering van Waal wijks Belang van II. Donderdag werd door den voorzitter den heer Cor Witlox, in sympathieke woorden hulde gebracht aan „de Echo" en haren uitgever-re dacteur voor 't geen beiden in 't belang van Waalwijk en Waalwijks Belang hebben gedaan. Men zal begrijpen dat deze buiten gewone huldiging, de indrukwekkende woorden van den woordvoerder, den heer Klijberg, de vele verdere blijken van belangstelling aan dezen feestdag voor ons een bijzonder cachet hebben gegeven, waarvoor wij der commissie, alle heeren die aan deze hulde deelnamen en verder alle belangstellenden ten zeerste erken telijk zijn. Wij zeggen allen hartelijk dank met een herhaling onzer belofte, dat wij ons blad meer en meer zullen trachten te doen beantwoorden aan 't doel om in Waalwijk en omgeving, den handel en industrie te doen bloeien onze gemeente op elk gebied vooruit te helpen en zoo groot mogelijk te maken en de goede zaak in elk opzicht te bevorderen. Dat geloven wij, zal voor allen onze beste dankbe tuiging zijn, terwijl wij ons ten slotte in aller sympathie, steun en medewer king aanbevelen. Aan 't slot mogen we nog speciaal een dankwoord brengen aan degenen, die ons blad zoovele jaren door hun goed geschreven artikelen, keurige verslagen enz. hebben gesteund. Wij vermelden verder met genoegen dat verschillende persorganen met waar- deering van dit jubileum melding maakten. In ons vorig nummer hebben we nog medegedeeld dat het drukkerij- en zetterij-personeel eene zeer passende hulde bracht. Volledigheidshalve laten we hier nog volgen het daarbij aange boden vers. GEACHTE JUBILARIS. Veertig jaren is het geleden Sinds Uw blad voor 't eerst hier verscheen, Uren-ver. in dorpen en steden Echo werd voor grooten en klêen. Jubilaris, zoon van den Stichter Stof tot juichen hebt U vandaag, Wij niet minder gevoelen ons dichter Dezen dag rondom U geschaard. Immers, wat tot heil U kan strekken Keert weer t'rug tot ons voor een deel. Vreugd voor U moet blijdschap ook [wekken In het hart van Uw personeel. Moog' Uw blad aldoor blijven bloeien Concurrentie, afgunst ten spijt, Steeds zijn lezerstal nog zien groeien Pal steeds staan in eerlijken strijd. Bij deez' wensch gelieve ook t' aan vaarden Als bewijs van dank, sympathie, Dit geschenk, klein slechts van waarden Dat uit aller naam ik U biê. 't Is en blijft ons vurigste hopen Dat wij allen, grooten en klein, Als een tiental jaar is verloopen Op Uw Gouden feest mogen zijn. En hiermee sluiten we dit verslag van onzen 40-jarigen jubileumsdag, die voor zeker een der schoonste bladzijden zal blijven in de geschiedenis onzer courant. Bij de Tweede Kamer is Ingedieit het aangekondigde wetsontwerp, hou dende maatregelen teneinde te voorko* men, dat huurders in de tegeewoordige buitengewone omstandigheden uit hun woningen worden gezet, indien daarvoei cho van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5