Tweede Blad» Jü±!ZZf_i Provinciaal JVieuws. IISESQSDEN BTÏÏKIIH, NUMMER ZONDAG 13 JANUARI 1913 Bulten verantwoordelijkheid der Redactie Heusden, 10 Jaouaii 1918. Aan de Redactie van >De Echo van het Zuiden.» Waalwijk. Mijnheer de Redacteur Nogmaals moeten wij U beleefd om eenlgs plaatsruimte verzoeken, naar aan leiding van het iagezoaden stuk in uw blad van 5 Januari j.l. waarin de Heer van Eggelen meent de feiten recht te moeten zetten ons inziens begint deze de feiten hoe langer hoe krommer voor te stellen. Wij weten zeer goed, dat wij twee aanvragen hebben ingediend, doch belde inet dezelfde strekking, waarom wij ge sproken hebben van één, dit behoeft niet nader aangeduid te worden, want het doet niets ter zake en kaa gevailig buiten beschouwing worden gelaten. Laten wij den Heer van E. even duide lijk maken, dat wij het spoor geen oogen- blik bijster zijn geweest, de feiten staan ons helder en klaar voor den geest en wij doorzien deze maar al tc scherp. Het kan den Heer van E. toch oiet onbekend zijn, dat de Woningverorde ning van de gemeente Heusden niet ♦voorziet in fabrleks- en andere gebou wen, niet tot woning bestemd zijade toch wordt juist deze verordening als middel aangegrepen om de vergunning tot bouwen van een geheel aan de eischen des tijds voldoend fabrieksge bouw te weigeren. Dat dit feit alleen onomstootelijk vast staat blijkt wel uit het onderstaande. B. W. van Heusden trachten nu reeds de gemeentelijke bouwverordening zoo te wijzigen, dat B. W. de be voegdheid verkrijgen, ütadere eischen omtrent constructie van fabrleks- en andere gebouwen, niet tot woning be sterad, va3t te stellen, temeer waar waar schijnlijk de Heer va.n E. in ove leg met B. W. wel Redacteur van de bewuste artikelen zal zijn. Enkel uit dit feit spreekt helder cn klaar, dat de thans bestaande woningverordening en de door hem gevolgde wijze en adviezen niet de juiste zijo. Wat de Gezondheidscommissie te ma ken heeft met de constructie (let wel de constructievan een fabrieks gebouw, 13 ons een raadsel en de Heer van E. wil het doen voorkomen, alsof de beslissing geheel ia overeenstemming is, met het advies van de Gezondheids commissie. Dit feit meenen wij ernstig te moeten betwijfelen, wij zijn overtuigd, dat dit advies afkomstig is van den Secretaris der Gezondheidscommissie in onderling overleg met den deskundige van dezelfde commissie. Wij meenen er ernstig aan ie moeten twijfelen, dat alle leden van dc Gezondheidscommissie voor dit advies aansprakelijk gesteld moeten worden. Hier dus weder een voorstelling van aaker, die beslist met de waarheid in strijd Is. Begrijpt de Heer van E. niet, dat wanneer men bezoek krijgt van een deskundige om de constiuctie van een gebouw te beoordeelen, welke construc tie beter gemaakt wordt dan volgens de voorschriften, er voor ihem slechts twee mogelijkheden openblijven of zich belachelijk te maken, of eerlijk te be kennen, zich aan een dogma te moeten houden, dat hierop niet van toepassing is, elk verstandig deskundige zal wel het laatste kiezen en dus öpenlijk be kennen >Ja Mijnheer» Ik moet mij aan de voorschriften houden en moet zoo rapporteeren, doch gaat U zeif naar den Secretaris» een andere mogelijkheid blijft toch niet open en elke andere uitweg is ondenkbaar, en hoe nu de Heer van E. kan beweren, dat de des kundige dit ontkent, is ons een raadsel. De Heer van E begrijp» blijkbaar niet, dat zooals hij de zaak voorstelt, niet wij maar hijzelf den deskundige al zijn prestige ontneemt en hem tot den grond toe afbreekt. De deskundige van de Gezondheids commissie kan een heel goed deskun dige zijn, oo het gebied van woon huizen, doch minder bij fabrieksgebou wen, om reden dit ook een bijzondere kennis eischt, immers het komt er ten slotte vooral op aan, wat moet er in dat gebouw gebeuren, voor elk speciaal be drijf is ook meestal een speciaal gebouw vereischt terwijl een gebouw uitsluitend voor woning bestemd slechts behoeft te voldoen aan overal voorkomende eischen. Is dit naakte feit al niet voldoende om aan te toonen, dat de Heer van E. hieromtrent totaal verkeerde opvattingen beeft, terwijl zijn betoog, dat de des kundige ons diensten zou hebben ge- praestcerd wij hierop niet nader behoe ven in te gaan. Lijdt de Heer van E. Waalwijk, 12 Januari 1918. In een vtoeger nummer hebben niet aan volkomen begripsverwarring? Wordt hier de waarheid niet opzettelijk in een valsch daglicht gesteld Getuigt dit van groote scherpzinnigheid Vast staat, dat de Gezondheidscom missie niets te maken heeft met de constructie van fabrieksgebouwen, vast staat dat de Heer van E. onjuiste In lichtingen aan den Raad heeft gegeven en daardoor getracht heeft de stemming te beïnvloeden. Kan de Heer van E. naotoonen uit één van de 264 artikelen, maatregelen van algemeen bestuur, dat de Gezond heidscommissie het aangewezen lichaam is, om de constructie van fabrieksge bouwen te beoordeelen.? Immers neen? en om de termen van den Heer van E. te gebruiken, is het met den elsch van goede trouw wel overeen te brengen Hoe de Heer van E. dit standpunt tracht te handhaven, terwijl hij zelf ongetwij feld behu'pzaam is geweest, om de be wuste artikelen in de bouwverordening te wijzigen, opdat B. W. de bevoegd heid zouden krijgen ea se dan naar willekeur te kunoea loepasseo, Aau het publick te beoordeelen, wie hier waarheid spreekt en wie opzettelijk de feiten anders Voorstelt, het ligt er om de termen van den Heer van E. tc gebfuiken »duimen dik» op. Na de opgedane ervaring hadden wij ook niet anders verwacht, dan dat de Heer van E. zoude ontkennen en wie het 'hier met de waarheid niet al te ernstig meen', zal wel terstond voor een leder uit onderstaande zijn op te maken. Bij de aanbieding van de aanvrage tot bouwen en op den brief van B. en W. d.d. Augustus 1917, waarbij de teeke- ning en beschrijving zijn teruggezonden, is de Heer Oerlemans met dezelfde teeke- nlngen en beschrijvingen weder naar het Raadhuis gegaan, waar de Heer van E. hem mededeelde »uu ja vraag het maar aan op 1 steens muren en maak ze maar "Va steens, ik zal wel zorgeo, dat de des kundige van de Gezondheidscommissie niet op hf.i terrein komt». Wij hebben daarna de teekeoingen enr. weder mee teruggenomen en na onderling overleg besloten hierop niet in te gaan en de aanvrage ongewiizigd, duijzer vak werk met vulliog van steen, wederom inge diend en hoe de Heer vao E. nu zoo onhebbelijk kan zijo, door te beweren, dat dit onjuist is, is ons esn raadsel. Het publiek oordeele zelf of men ge rechtigd Is, de tegenpartij als leugenaar aan de kaak to stellen, terwijl men zelf beslist onwaarheid spreekt en zijn beroep op het gezegde van de Voorzitter in de Openbare Raadsvergadering »wacht we medegedeeld, dat Jan van Delft met zijn expositie te Veulo veel succes heeft gehad. Wc hebben toen gezegd, dat we daaromtrent in de Nieuwe Venlosche Courant een arilkel gelezen waarop wij nader zouden terugkomen. Bij gebrek aan plaatsruimte moest dit tot nogtoe achterwege bltjveo, maar than9 laten we het in zijo geheel volgen Het was mij een dubbel genot toen ik gisteren uit den guren Decemberdag, boven kwam bij Suisse en daar een har- telijkeo vriend trof te midden van zijn werk. De schilder Jan van Delft exposeert daar een 50-tal zijner wei ken: portret ten, landschappen, stillevens, Ik meeD, dat de mensch en kunstenaar door het artikel van den kunstlievende" Pater van Well S. J. In dit blad (20 Dcc.) vol doende bij de Venlonaren is geïntrodu ceerd, zoodat ik mij bepalen kan tot een korte bespreking zijner werken. Doch is het eigenlijk wel te schelden Is het werk van een oprechten artist niet zoo veel als het boek, waarin hij de innige emoties cn keerpunten zijns leveas heeft opgeteekeod Zien wij in dc kunst bv. van Vincent vao Gogh niet duidelijk hoe het leven van dezen grooten zonderling ontwaaktstille, devote ontroering eeist, dan 't zwoegen cn zoeken naar nieuwe wegen de gloeiende hartstocht later ten slotte eindigend in wanhoopskreten, uitgedrukt in de hoog-opvlammende cy- pressen, Ontbering, ellende dood 1 Ook zonder zijn brieven zouden we weten hoe ongelukkig het einde worden moest. En wanneer we door de abondante kleu renpracht van Rubeu's reuzenarbeid over meesterd, door de weelde zijner fantasie aangetrokken, toch den gigant niet dan met een zekere vrecte naderen kan men zich dan den grooten meester wel anders denken als een vorsteen vorst, in wiens rijk de zon nooit onderging. Zco was en is het overal waar de kunst uit een vaste en heilige overtuiging geboren wordtwaar zij den terugslag is van datgene wat er omgaat la een eerlijke ziel. Men kan tot op zekere hoogte den levensgang dezer bevoorrechten nagaan ook al werd zij ons door den speu'zln der alles onderzoekende kunsthlstoiici niet bekend. En wat denk Ik nu, wan neer ik van deze hoogten tot onzen kunstenaar terugkom en mij in deze Intieme en bescheid n (want hij kon nog meer frappante proeven zijner kuost brengen) expositie verdiep. Het werk is serieus doorploete/d soms, dan weer lijkt het neergehouden als uitiog eener plotselioge diepe aandoening. Als het resultaat eener ornstige aanschouwing en studie, doch nooit daardoor verlamd, vao dit gevaarlijk materiaal gelukkig overwonnen. Zeer geestig In al zijn eenvoud, is het kleine zelfportret van den schilder. Ik meen no. 15. De stil leven en bloemen zijn vao een vlotte en bezonken sch Idering. In den brozen toon van sommigen gloeit nog iets na van die herfstemming, die zijn overige wer ken, de beste althans, eigen ls, Bizonder j te vermelden zijn de roode en witte 1 rozen (no. 34), de Chrysanthen (36), de nummers 25 en 48. Een paar landschap pen lijken mij wat te zeer om 't motief gemaakt. Tenslottemen mag dit werk en deze tentoonstelling in ons midden ab een blijde gebeurtenis begroeten. Met de waardeering die de kunst van den, dooden en vermisten, ingeval van oorlog, waarin Nederland betrokken ls. 3e. het instellen van een bureau van inlichtingen omtrent krijgsgevangenen en geïnterneerden overeenkomstig artikel 14 van het Reglement betreffende de wetten en gebruiken van den oorlog te lande, vastgesteld bij het Haagsch verdrag van 18 October 1907 enz. 4e. het instellen van een bijzondere commissie (commission spéciale) belast met het verstrekken van hulp en met de contróle op de verzending van ge schenken voor krijgsgevangenen en ge ïnterneerden in Nederland en andere landen, overeenkomstig artikel 15 van genoemd reglement, betreffende de wet- Jao van Delft alom bij zijne collega's en ten en gebruiken van den oorlog te land. kennissen vindt, is zij toch ook toeganke lijk voor het publiek, d.w.z. zij kan door den leek verstaan worden. Er zijn vele wegen die naar Rome leiden en de korste weg is niet altijd de beste, maar de weg van deren kunste naar is een zekere. Er zijn er in onzen tijd allicht die met minder middelen hetzelfde bereiken, maar zelden vindt men werk, waar Oud-Hollandsche dege lijkheid met modern kleurenzlen dat evenwichtige en die rust geven, welke altijd het kenmerk zullen blijven van waarachtige kunst. Als ik mij niet vergis heeft Jan van Delft weinig gereisd. Wat er bulten de grenzen van oqs land groeit en bloeit weet hij nauwelijks en men hoort hem over Holiaodsche kunstbroeders relden spreken. Te midden vao den wir war der moderne stroomingen staat hij onberoerd. En ofschoon ik zelf nu veler modernen opvatting niet afkeerlg ben, moet ik toch bekennen, dat het mij goed doet er, op den huldigen dag, nog eenen te zien, die nait en oprecht als een kind, door niets beïovloed, zegt wat htj te zeggen heeft en zooals hij dat meent te moeten zeggen. Niets heeft hij overgenomen van een school dio den geest zou kunaen dooden. Hij heeft het zingen van de vogels daar buiten geleerd. >da sang er wie er musst' und wie er musst', so kannt' er 's.' P Raijm. v. BERGEN O.P. U voor dc Firma De Haan Oerlemans» paren deze stukken het fri.sche en jeug- dit beroep vinden wij al zeer ongelukkig dige eener schets aan de rijpheid van voor den Heer van Eggclen, het bewijst hoe zwak zijn raak st.ias als men zijn beroep al moet beginnen op laster. Het antwoord op dese beleedigiug zal wel niet uitblijven, men wachte slcchis een half jaar of een jaar en dan zal hierop het antwoord wel tc vinden zijn en ten slotte dit, dat wij ver verheveo zijn bovf n de lasterlijke aantijgingen van den Voor zitter der bewuste Raadsvergadering, het lypeert den man, die ze uit Tot den Voorzitter van deze Raads vergadering slechts dit >denk maar eens aan de schuttersgeschiederiis». Bovendien herhalen wij B. en W. van Heusden zijn niet consequent, want vroe ger hebken zij bij besluit van 26 Juni 1914 wel degelijk goedgekeurd, ijzer vakwerk met vulling van '/i steen, dus hebben vrij hier te doen met een wille keurige daad, hoe kunnen B. en W. wat ze vroeger goedkeurden thans afkeuren, zonder dat een persoonswisseling heeft plaatsgehad En nu nog iets. Dat de Heer v$n Eggelen zich opwerpt als beschermengel van B. cn W. Begrijpt de Heer van E. dan niet, dat door de wijze waarop hij zulks doet, het hoe langer boe duidelijker wordt, dat de Heer van E. B. en W. van Heusden hopeloos compromitteert, wanneer hij beweert, dat B. en W. rich moeten houden aan den eersten plicht der overheid, nl. wet en verordening handhaven. Moeten wij hieruit niet lezen en besluiten, dat B. en W. moeten wei geren, wat zij juist zouden moeten bevor deren, want het zal ongetwijfeld naar meerdere weivaart leiden, als in de Ge meente Heusden de Industrie wordt be vorderd en daardoor de draagkracht vzn de Ingezetenen wordt verhoogd. Boven dien is de normale ontwikkeling van zaken toch niet tot staan te brengen, ook niet door B. en W. Laten wij dit eens meer onder scherp daglicht bekijken, wat is er ia de laatste 35 k 40 jaren onder dit Bestuur tot stand gekomen? Schijnen B. en W. de allereerste plicht van de overheid altijd wel goed te hebben begrepen U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend DE HAAN OERLEMANS. A. DE HAAN. J. OERLEMANS. een schilderij. Tusschen de ontroering waarmede hij aanpakt', en den ijver vraarmee hij, eens begonnen, dooi zet, heerscht een harmo nie eu rust die al zijn werken kenmerkt. Wij krijgen den indruk, dat deze man niet over een gcmakkelijken weg zoover gekomen is. Veelal op zich zeiven aangewezen, een korte studietijd mi9schie j en dan het zoeken iederen dag op nieuwe proble men, noclt bevredigd en bovendien door des levens zorgen en beproevingen ge plaagd. Het 9machteod geel en rood zijner stadsgezichten (no- 21 en 37) spreken hiervan. Zijn® voorliefde voor den laten dag (no. 41), de zonsondergang (no. 20) dat ik onder zijne beste land schappen rekende vaak herhaalde klachten in violet en groen zeggen mij. dat deze mensch van het aaidsche geluk niets meer verwacht en weoscht, als wat zijn kunst hem vermag te geven. Zelfs waar de nuchtere middagzon gegeven wordt ls deze trek naar eenzaam-zijn bemerkbaar. Hij leeft stil voor zich; hij was onder ons misschien nog een onbekende, toch weet ik dat vao Delft in zijne »Heimat« onder de jongeren zeer gezien ls en dat hij daar in een wijden kring als por trettist heeft naam gemaakt. Zijne por tretten zijn een voornaam deel van zijn werk. Correct in de uitvoering, met veel liefde voor détails en omgeving die hij noodlg acht om zijn model niet uit het dagelijksch leven te rukken, vrij gecom poneerd, tonder pose ordent hij alles tot één rustig geheel, tot schoonheid. Deze menschen werken, zij ademen, zij leven. Het portret van Dr. Mölter werd in vele bladen enthousiast besproken. Het zou tot de beste blijven behoo- ren, zelde men, die van Delft ooit maken zou. De on'wlkkellng is in zijne kunst merkbaar en ik meen dat hij ook met de portretten van den Heer en Mevr. v. B. (oo. 2 en 4) weer gestegen is. t Zou mij te ver voeren de kwaliteiten, technische of zuiver artistieke, zijner beeltenissen nader te bespreken. Slechts wil ik even de aandacht ves tigen op de nummers 6 (J. Groenen) 50 14. In de pastels no. en 8. die zoo raak zijn goteekend, is de moeilijkheid o.a. Zijne priesterportretten voor het Seminarie van den Bosch. Het portret van Regent Panken. De vereeniging »Waalwiiks Belang* heeft er de aandacht van B. co W. op gevestigd, dat haar is ter oore gekomen, dat tuberculeus vee zou zijn geslacht. Zij vraagt of het niet noodzakelijk Is voor de openbare gezondheid, vooral nu het eigen-slachïej zoo sterk toeneemt, een gemeentelijke keuringsdienst in te richten, wat een groot algemeen belang mag geacht worden en tevens door de genen, die steeds prima gezond vqe slachten zeer zal worden toegejuicht. Wij vernemen voorts dat B. on W. dit reeds in ondetzoek hebben fen wel" dra met een voorstel zullen komen. Op ultnoodigiog vsn belangheb benden in de Lanstra^t en 't Land vqn Altena heeft >Waalwijks Belang* voor eenigen tijd het initla'ief genomen tot het in het leven roepen van eene com missie om te onderzoeken of een fruit en gioentenvelling In ooze gemeente zou hebben. 5e. mede te werken tot leniging van den nood bij rampen in het binnen-en buitenland. 6e. zich te wijden aan maatschappelijk werk. Dit doel moet worden nagestreefd door de afdeelingen, die daarvoor in vredestijd reeds verschillende maatre gelen treffen als Zich verzekeren van de hulp van ge neeskundigen het aanwerven en oplei den van personen, geschikt om in tijd van nood het vervoer en de verpleging van zieken en gewonden op zich te ne menhet voorbereiden en inrichten van nood-ziekeninrichtingenhet verzamelen van middelen voor vervoer en verpleging van zieken en gewonden en van gelden ter bestrijding van de uitgaven hiervoor noodzakelijk. Verder wordt door de afdeelingen de hulp bij rampen georganiseerd en ten slotte kunnen zij zich in vredestijd ten deele wijden aan maatschappelijk werk van verschillenden aard naar de plaat selijke behoeften. Volgens het kon. besluit van 22 Oct. 1917 kan in elke gemeente van ons land een afdeeling van het Ned. Roode Kruis worden opgericht. Elke afdeeling moet ten minste 20 leden tellen Het rijk is verdeeld in 17 kringen, in welke de verschillende afdeelingen wor den ondergebracht. Elke afdeeling kiest in algemeene vergadering één lid en één plaatsvervangend lid van het kringbe- stuur Het kringbestuur van onze afdee ling wordt gevestigd te Utrecht. De centrale leiding is in handen van het Hoofdbestuur, dat benoemd wordt door H. M. de Koningin. De ontwerp-statuten onderscheiden leden en donateurs der afdeelingen. De contributie voor leden bedraagt f 1,— per jaar, voor donateurs f 2,50. In de vergadering van 14 Januari a.s. zal de verkiezing plaats hebben van een bestuurslid voor de afdeeling en van een lid en een plaatsvervangend lid van het kringbestuur Het comité hoopt, dat de leden der afdeeling door een trouwe opkomst van hun belangstelling voor de vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis zullen blijk geven.. Het Comité voor Waalwijk v. h. Nederlandsche Roode Kruis. Aan de aansporing van 't comité om de vergadering van Maandagavond bij te wonen, willen wij de onze voegen, om iedereen aan te zetten lid der afdee ling te worden. In bovenstaand isjcort en goed uiteengezet van welk groot nut 't Roode Kruis is, niet alleen voor verpleging van oorlogsgewonden, maar ook bij 't voorvallen gebeuren van j groote rampen, zoowel nationaal als levensvatbaarheid Op 't oogenblik bestaat deze com-plaatselijk, waarbij alle steun ook door missie uit de heeren Cor Witlox en Pb.I™'< Timmermans, Waalwijk, J. L. v. Besouw te Kaatsheuvel, D. Smi's en A. Vooi- beytel te 's GraJemoer, D. v. Campen, Drongelen en G. Branderhorst te Ectben. Aleemeene vergadering van de af deeling Waalwijk van de Ned. Ver. 't Roode Kruis, op Maandag 14 Januari 's avonds 8uur ia Hotel Vcrwlel. Aan de orde 1. Bespreking reorganisatie der alge meene vereeniging. 2. Keaze van een bestuurslid der af deeling wegeas vertrek van den heer van Eek. 3. Keuze vao een afgevaardigde ln het kringbestuur en een plaatsvervanger. Naar aanleiding van deze vergadering acht ons comité het gewenscht het een en ander mede te deelen omtrent de reorganisatie van de vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis, zooals die volgens het kon. besluit van 22 Oct. 1917 zal moeten plaats hebben. Het neemt tevens de gelegenheid te baat. om nog eens de aandacht van de inge zetenen van Waalwijk op het bestaan van onze afdeeling te vestigen en dege nen, die nog geen lid van de afdeeling mochten zijn, op te wekken als lid toe te treden. Het doel van de vereeniging wordt in art. 3 der ontwerp-statuten als vqlg omschreven le. hulpbetoon aan zieke ofgewopde personen, behoorende tot de legers of vloten van oorlogvoerende mogendhe den, in het bijzonder ingeval van oorlog waarin Nederland betrokken is. 2e. het in werking brengen en houden van een informatiebureau, zijnde bureau van inlichtingen omtrent zieken, gewon de hoofdvereeniging wordt verleend. Ook in deze zal onze plaats niet achter- blijven, we kunnen hier toch gemakke lijk eene afdeeling hebben van een 100- tal leden, waar de contributie slechts fl(_ per jaar is. We vertrouwen dat velen voor het lidmaatschap zullen tee kenen op de lijst, die weldra wordt' aangeboden. Men doet daarmee een goed werk. Maandag en Dinsdag zullen, zoo- als blijkt dit de advertentie in ons blad van 11. Woensdag de vermaarde illusio nisten Chevalier en Madame van Kins- bergen bijzondere voorstellingen geven in „Musis Sacrum". Het succes dat deze artisten hadden overal waar ze zijn op. getreden, zelfs voor de meest bekende persoonlijkheden, waarborgt het publiek; een zeldzame avond op 't gebied der moderne wonderen Ook de pers van elke richting is een en al lof over hun optreden speciaal de Bossche pers had onlangs uitste kende recensies. Het Concert der Liedertafel „Oefening en Vermaak", dat morgen avond in de zaal „Musis Sacrum" zal; worden gegeven, belooft ln alle op zichten een zeldzaam prachtige kunsM avond te worden Behalve het groot- toonwerk Columbus van Zöllner, waar aan medewerken mej. Janna Brandsma^ Sopraan, te Amsterdam, de heerenWalth van Son, tenor te 's Bosch en P. Boter mans, bariton te Waalwijk en het strijk orkest van het 16R.I. opder leiding va. kapitein Knoote, zullen de heeren va. Dillen, pianist te Utrecht en Singel violist te Utrecht ter gehoore brenge fantaisie: Scene de Ballet. Het concert begint precies 7 /j uu: en zijn wij goed ingelicht, dan worde van het Zuiden. UC V/UCUUd(C ftaauavgigouniug »"a>'-* I

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5