ifilïïWB ÏÏIT K3ÏÏ8B1I Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. ©ogenblikkelijk na aanvang van het concert de deuren gesloten. Hedenavond ten 8 uur heefti.de ge nerale repetatie plaats, welke-toCganke- lijk is tegen een entreé van 30 cent. De R.K. Gildenbond biedt zijnen leden a.s. Zondag weer een prettige avond. Alsdan zullen de harmonie en liedertafel een groot concert geven, met medewerking van den karakter-humorist H. van Engelen. Het programma bevat groote verscheidenheid van nummers, er valt dus niet aan te twijfelen of de leden en hunne huisgenooten zullen zich dien avond goed amuseeren en gaarne van deze aangename afwisseling profiteeren. De straatreiniging geheel in han den der gemeente, heeft al spoedig ge legenheid om te toonen of er veel goeds van te verwachten is. Nu wel succes heeft haar debuut gehad. De sneeuw storm van Woensdagavond en de daarop gevolgde dooi van Donderdag hadden onze straten in een verschrikkelijken modderpoel herschapen, maar de ge meente-reiniging heeft direct een groot aantal vaste en losse arbeiders aan 't werk gezet en Donderdagavond zag er de straat weer keurig uitiedereen stond er over verbaasd hoe vlug en goed 't in zijn werk was gegaan. Gaat 't op deze manier door, dan mogen we gerust van een uitstekende verbetering spreken. Wij vernemeo, dat de stoomleder- fabriek der firma Van Iersel-Witlox Co. over 3*4 weken geheel zal atop liggen door volslagen gebrek aan looi stoffen. Reserve-officier van gezondheid 2e kl. J. L. Lobach van het 9e R. I., is in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld. De bij het leger genomen proef met het gebruik van houten schoenzolen heeft niet voldaan. De verstrekking zal dus worden gestaaktde nog in voor raad zijnde zolen zullen worden opge bruikt. Wij vernemen, dat voor de mili tairen van 16 R. I. binnenkort alhier eene huisvlijttentoonstelling zal gehouden worden. Naar wij vernemen heeft de Mi nister van Oorlog bepaald dat aan mi litairen voortaan f0.75 voor vergoeding van kost inplaats van f 0 35J per dag moet worden uitbetaald. Als rechtkuodige zal voor dcc Nederl. R.K. Ledersbewerkersbond voor dc toekomst optreden de heer Mr. G. van ZiaDicq-Bergir.au te 's-Bosch. Men meldt uit Waalwijk aan de Prov. Crt. Van de totaal-oppervlakte dezer ge meente (668 H.A.) werd over het jaar 1917 gebruikt voor bouwland 139 H.A. voor grasland 447 H.A. voor tuingrond 33 H.A. voor boschbouw 4 H.A. Verbouwd werden 53.62 H.A. graan; 2.97 H.A. peulvruchten 6.50 H.A. con sumptieaardappelenen ongeveer 27 H A. bieten en knolgewassen. Als vervolg op ons verslag van Woensdag betreffende den Militairen- zangwedstrijd in de zaal van den R.K. Gildenbond, kunnen wij nog het vol gende mededeelen. Woensdagnamiddag om 2 uur traden nog vier concurrenten op. De zang werd telkens afgewisseld doer de harmonie van het Reg., welke, onder leiding van den Serg. J. W. v. Doorn, onder alle opzichten voortreffelijk speelde en tel kens een warm applaus verwierf. Dank zij het practisch systeem van beoordeeling, kon de uitslag reeds enkele minuten na het einde door den Voorzitter der Jury, den heerA. C. v. d. Heijden bekend gemaakt worden. Deze was als volgt:, lste prijs f 50 aan Mit. Pel. met 252 p. 2de prijs f 40 aan 2—1 met 243 p. 3de prijs f 25 aan Opleiding met 230 p. 4de prijs f 20 aan 3II met 227 p. 5de prijs f 10 aan 2—II met 220 p. 6de prijs f5 aan 3—III met 218 p. Dat de uitslag telkens door de over winnaars met luid gejuich werd begroet, behoeft wel nauwelijks vermeld. Zingend en juichend verlieten deze de zaal om ook buiten lustig hun tonen te doen schallen. Des avonds om 7 uur was de ruime zaal weder geheel gevuld met militairen, onder welke zich ook de hoogste auto riteiten van het Reg bevonden. Om de beurt te beginnen bij de laagste,zong elke bekroonde groep, telkens bij haar optreden hartelijk toegejuicht, een lied naar keuze, om dan onder groot enthou siasme van het talrijk publiek, het po dium te verlaten. Na ieder zangnummer bracht de strijkmuziek, onder leiding van den kapitein Knoote een pracht- nummer ten gehoore, dat buitengewoon in den smaak viel om de correcte, pittige wijze waarop alles vertolkt werd. De solo: „Haarlems liedeken", gezongen door den leider van een bekroonde groep, en „Hemelhuis" en de „Noord zee" gezongen door den sergeant J. Visbeek, vormden een "^aangename af- wisseling. Eindelijk besteeg de Commandant, de hoogEdelgestr Heer J. v. d. Scheer het podium om de prijzen aan de directeu ren der bekroonde groepen te overhan digen. In een keurige rede werd de invloed der muziek op het individu als op de massa geschetst, dank gebracht aan allen, die tot het welslagen van den wedstrijd hadden medegewerkt, waarna tot elk der Directeuren nog een speci aal complement gericht werd. Onder oorverdoovend applaus verliet genoemde Commandant het podium. Namens de Jury voerde ook nog de heer v- d. Heijden eenige minuten het woord om meer in bijzonderheden te treden over het gepresteerde op muzi kaal gebied, gevolgd door een hartelijk woord van aanmoediging tot allen om op den ingeslagen weg te blijven voort- gaan._ Ten slotte deelde de HoogEdGestr. Heer Kap. Knoote nog mede, dat bin nen drie maanden wederom een wed strijd georganiseerd zou worden, waar bij dan nog hooger eischen gesteld zouden worden. Dat deze wedstrijd een groot succes is geweest, is in de eerste plaats te danken aan de vlijt der militairen zei ven, vervolgens aan genoemden Kap. Knoote en eindelijk aan de heeren Ste phen Jansen te 's-Gravenhage en J. Visbeek alhier, die op dit gebied de rechte mannen op de rechte plaats blij ken te zijn, wien geen moeite en opof fering te groot zijn, waar het geldt den volkszang in betere banen te leiden. BAARDWIJK. Onlangs kwam een soldaat met open mes het Chr. Mil. Tehuis binnen loope» en bedreigde allen die daar binnen waren. Ken aanwezige sergeant en een korpo raal toonden hun moed..,, door het op een loopen te settel. Dit moet den kapitein ter oore zijn gekomen, die de »helden« beloonde met degradatie. R. N. BAARDWIJK Naar wij vernemen is door de heeren A. Smulders te Baardwijk en A. de Gouw te Elshout een machinale Inrichting opgericht ter vervaardiging van atancmeiaen, enz. Wij wenschen hun gaarne succes en bevelen deze inrichting gaarne in den steun der Schoenfabri kanten aan, daar zij vroeger voor deze industrie uitsluitend op het buitenland waren aangewezen. DRUNEN. In vervolg op ons vroeger bericht deelen wij mede, dat de hierna te noemen schoenfabrikanten besloten om voor gezamenlijke rekening een naar de eischen des tijds ingerichte schoen fabriek te stichten. Het zijn n.l. de heeren C. Vesters, A. Spec, H. v. Hultea en Jos. van Delft, allen te Drunen. Gezien de goede vakkennis, waarover deze fa brikanten in lste klas handwerk beschik ken, twijfelen wij niet aan het succes van dezè nieuwe onderneming. ELSHOUT. De volgende week begint de verstrekking van goedkoope klompen. Een uitkomst in deze dure tijden I Het aantal inwoner» op 1 Januari 1917 bedroeg: 309 mannen 515 vrouwen totaal 1024. Op 31 Dec.: 532 m. 510 v. totaal 1042. Ingekomen55 44 99 Geboren13 11 24. Vertrokken 38 51 89. Overleden7 9 i v 16. Vermeerd.23 verm. 5 totaal m. 18. Huwelijkeu 2 Levenloos aangegeven 2, Ingeschreven voor de militie-lich tingen 1919 werden 12 personen. HERPT. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1917 284 m. 267 v. totaal 551. Gevestigd: 31 43 74. Geboren10 2 21. Totaal Vertrokken Overleden 325 26 3 312 27 3 637. 53. 6. 578. Bevolk. 31 Dec. 296 282 Huwelijken 8. Levensloos aangegeven 0. Met de distributie van klompen, schoenen en sajet zal de volgende week een aanvang worden genomen. NIEUWKUIK. Zondagavond werd In de zaal van den heer G. de Bont alhier de algemeene jaarlijksche vergadering gehouden der Liedertafel „Oefening Baart Kunst". De heer A. H. Moster- mans eern-president der vereenlging opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de aanwezigen en wenschte allen een gelukkig nieuwjaar. De eere president gaf daarna het woord aan den heer secretaris die een algemeen verslag uitbracht over het afgeloopea Jaren '15- '16 en '17. Wegens aftreden van den vroegeren directeur de heer C. de Gonw werd in diens plaats benoemd de heer M. van Buul en tot tweeden directeur de heer H. van der Ven, tot president hoofdbestuur Th. Monstermans, president werkend bestuur A. van den Braad en tot commissaris J. Lommers. Een vijftien tal nieuwe leden welke zich voor den zang willen bekwamen en zich daarvoor hebben voorgedragen sullen hiervoor onder leiding vaa den heer H. van der Ven opleiding ontvangen. De harmonie „Eendracht" van Onse- noort en Nieuwkuik zal op Zondag 18 Jan. In het café van den heer A. Merx alhier een concert geven met welwillende medewerking van den heer Hetjee, humo rist uit 's Bosch. Als accompagnateur zal optreden de heer L. Houët uit Aarle- Rixtel. BESOIJEN. Tegen zekereir K. alhier werd Zondag tegelijkertijd proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging, buren gerucht en dronkenschap. BESOIJEN. Weer en terrein dienende speelt R.W.B. II op Zond2g 13 Januari een competitiewedstrijd tegen NOAD III op het terrein te Tilburg. De wedstrijd in Besoijen eindigde indertijd in een gelijk spel, indien de R.W.B. reserve's ook in Tilburg dalzelfde resultaat weten te bereiken, is dit voor hen een mooie uitslag. Het R.W.B.-terrein is veesleopig on bespeelbaar, zoodat het nog wel enkele weken zal duren, voordat we een wed strijd zullen zien. SPRANG. Candidaat S. C. Groeneveld te Gameren heeft de toezegging van het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. R'VEER. Van den heer G. S. zijn ecu 50-tal bossen hout ont'reernd. Ia de j.l. gehouden raadsvergade ring is besloten het bouwen van de 12 woningen niet te gunnen. Zondag aa- staande zal alhier een vergadering gehouden worden om te komen tot oprichting eener R.K. Kles- vereenlging. De heer Vesters zal een lezing heuden over de nienwe kieswet. Da 6-jarige B. kwam op het ijs te vallen. Hij brak hierbij zijn arm. Dr. Lips verleende hulp. In het afgeloopea jaar passeerden aan de brug alhier bet volgende aantal schepen Opvarende schepen 4859, inhoud 405,344 tonnen. Afvarende schepen 4902, Inhoud 393.476 tonnen. Opvarende stoombooten 1993, inhoud 126.858 tonnen. Afvarende stoombooten 194S, inhoud 126.178 tonnen. Gezamenlijke op- en afvarende sche pen en stoombooten13.702, inhoud 1.051.806 tonnen. In 1916 waren de totaal cijfers14.889 met een inhoud van 1.154.612 tonnen. Do politie is de ieugdige dieven- beode op 't spoor. Het zija jongens van 15 tot 18 jaar. Op de Berg'O In Raamsdonk heeft zich Cen geval van roodvonk voorgedaan. EINDHOVEN. B. en W. stellen den raad voor, aau de vereeniglng Volkshuis vesting alhier te verleeneu een voorschot van f 1,430,000 voor den bouw van 397 huizen, waaronder twee winkelhuizen. Voorts te benoemen een directeur der gemeentewerken op een aenvaogsjaar- wedde van f 4500 met vijf jaarlijksche verhoogingen van f300, tot een maximum van f 6000. Op de voordracht staan de heeren M. E. Tjaden, clviel-ingenieur, leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda, en W. J. Modderman, ingenieur bij de gemeentewerken te Rotterdam. Verder wordt voorgesteld, te doen bouwen een wonlag voor den directeur der gem, H. B. S waarvan de kosten ziju geraamd op ongtveer f 17,000. Kaatsbiuvel, 12 Jan. 1918 Zondag 13 Januari geeft „Euphonia" het jaarlijksch armenconcert. Voor een prachtig programma Is gezorgd. Joë en Nelly uit Breda komen de noodige af wisseling brengen. De gelden worden aan de Vincentlnsvereeniglng afgedragen. Tot kantoorbediende op de Gem. Gasfabriek alhier is benoemd benoemd Mej. C. v. d. Wee, alhier. De prijs der boter was heden f 3,30 tot f3,50 der K.G. Eieren 15 en 16 ct. per stuk. Het schuttersgilde St. Jan dat jaren achtereen slechts een vijf en twintig tal leden telde is sterk aan 't groeien. Het ledental is tot de vijftig gestegen. Op de feestvergadering welke Woensdag avond heel amicaal verloopen is zijn weer vijf nienwe leden aangenomen. Tot heden moesten de bakkers alhier nog f 11,75 voor de tarwe betalen, terwijl op andere plaatsen door de com missie de prijs gesteld was op f 6,-—, f7,— of f8,—. Hvden ontvingen de bakkers echter bericht dat de prijs voor Loon-op-Zand-Kaatsheuvel ook gesteld is op f8. De Combinatie van de Postduiven- vereenlgingen alhier houdt reeds Zondag 13 Jannarl een wedvlucht van uit Roosen daal. 't Is een proefvlucht, waarvoor, wil ze slagen, goed weer zal noodig zijn. LOON-OP-ZAND. Zondag avond groote uitvoering voor„ de honoraire leden bij den heer W. Cools, door de Liedertafel »Ecbo der Dainen«, waarbij de teoneelclub »De Wees in'c gebergte* zal opvoeren. Daags daarna Statitdag en 's avonds hernieuwde uitvoering voor het publiek. Op belde avonden zal de karakter-humorist Nanking uit Tilbarg zijne medewerking verleenen. De handboogschutterij »Salm Salon* besloot vóór eenige weken ia de Staats loterij deel te nemen en bij de eerste trekking valt op hatfr l/as lot de f 5000. Een aardig buitenkansje. HEUSDEN, 12 Jan. 1918. Zonder eenige actie^van den kant van het personeel heeft de firma De Haan en Oerlemans deze week de uur- loonen verhoogd met 1 of 2 cent n.ar gelang, van wat de betrokken lui pres teerden Als bewijs van de goede verstand* houding tusschen patroon en onder geschikten, dient, dat den Heer L. J. Veerman, uitgever alhier, op ztjn 70sten verjaardag door sijo personeel, met steun van de heeren, wier werken bij hem het licht zagen, een kostbaar album, uit het atelier van E. v. Bemmel te A'dam, werd aangeboden, voorzien van tal van foto's (P. Weijnen 's Boscb) voorstellende zijn werkplaatsen, de uitgegeven werken, het personeel, de schrijvers of samenstellers dier werken etc. Wisten de aanbieders van het huldelijk den jubilaris zeldzaam te verrassen, ook deze deed dat op zijn beurt omgekeerd. Dondagavond gaf de dameszang- vereeniglng »Excelsior> hare ui»voering. Een recensie hiervan hopen we in het volgend nummer te geven, aangezien het programma nog niet geheel is afgewerkt, voordat om te ruim 11 uur de politie den verderen voortgang van de operette verhinderde. Men moet nl. weten, dat slechts permissie gegeven was om tot 11 air bijeen te zijn. Een poging wordt aangewend om het stuk nlsnog voortgang te doen vinden. Moge men daarin slagen 1 Verdacht van spioanagc werd Woensdag een tijdelijk bier vertoevend Onderofficier van de Inf. in arrest gesteld. Laten we voor den man hopen, dat men met een misverstand te doen heeft. Opkoopen van centen 1 „ls er niets aan te doen schrijft een lezer uit Deventer ons: „Alle centen worden hier opgekocht voor Duitschland Men geeft nu reeds f 1.80 per honderd. Er zijn er haast geen meer in omloop.! Als 't werkelijk zoo erg is, zullen even als voor den nikkelen stuiver, zeer zeker spoedig maatregelen genomen moeten worden. N.v.d D. Valsche aangifte voor de Rijksin komsten belasting. Voor de Rechtbank te Amsterdam stond terecht een Amsterdamsch koop man, wonende te Naarden, wegens het doen van een onjuiste opgave van de Rijksinkomsten belasting. De beklaagde had opgegeven f 27.000 verdiend te hebben, terwijl dit in wer kelijkheid. f 237 000 bedroeg 1 De beklaagde voerde tot zijn verde diging aan, dat hij verschillende eere schulden had, welke hij had willen af betalen (één ervan was echter slechts werkelijk afbetaald.) Het O. M. mr. Van Traa eischte een geldboete van f 3000, subsidiair 3 maan den hechtenis. De heer Schröder van de Telegraaf heeft volgens 't Hbl. in Parijs gezegd, dat het maar goed is dat Engeland te genover ons doorgaat met repressaille maatregelen, want wij zijn veel te zwak tegen de bochesl Mooi, hé! In Duisburg drongen midden in den nacht drie individuen de woning van den voerman Janssen binnen, waar ze de bewoners wekten en zich als de tectives voordeden. Met een revolver op hem gericht, noodzaakte ze den man, wiens vrouw ziek te bed ligt mede te gaan om het huis te doorzoeken. Al zijn bare geld (130 Mark), zijn porte- monnaie met 11 Mark, zijn horloge en eenige bussen groente namen ze mede. Ze verboden de menschen vóór den volgende morgen buiten te komen en werkelijk bleef een hunner nog gerui men tijd op post staan. De kerels maak ten den indruk van intelligente lieden en waren goed gekleed. Gisternacht werden onder Zuidert door de kommiezen 21 koeien in be slag genomen, benevens 19 zak ken met kwatte. Een der smokklaars, een Belg, werd door de komiezen aan geschoten, aan welke verwonding hij overleden is. Vier der fraudeurs vielen in de handen der komiezen. De kattenmeppers te Overveen trekken er 's nachts met het jachtge weer op uit en schieten de rondloo- pende katten doodgemoedereerd doodt Nabij de Azoren is 't Portugeesch ss. „Lisbis* in den grond geboord. In de buurt van Bilbao trof het Fransche ss. „Maghellan* een gelijk lot, 5 man zijn daarbij omgekomen en twee booten met 24 man ontbreken nog. In de afgeloopen week zijn in de En- gelsche havens 2085 schepen binnenge- loopen, terwijl er 2244 vertrokken. Er zijn 18 schepen van meer dan 1600 ton tot zinken gebracht, 11 werden tevergeefs aangevallen. Na gebleken is, heeft de 14-jarige jongen, de zg. jongen met de „cape" die te Amsterdam gedurende 2 jaar be langrijke winkeldiefstallen pleegde, ook in Haarlem zijn bedrijf uitgeoefend Zoo is uitgekomen, dat hij uit een schoen makerswinkel in de Barteljorisstraat een geldkistje met f 1100 heeft ontvreemd. Gastoevoer afgesneden 1 Gisteren zijn in Den Haag 1800 gas- verbruikers voor korteren of langeren tijd af gesloten, omdat zij in December te veel gas hebben verbruikt. Te Grouw zijn de 65-jarige D. V. en de 45-jarige S. H. Bdie winkel waren bij de boeien rondbrachten, met de slede door het ijs gezakt en ver dronken. Aan het Amsterdamsche Abattoir heeft een vet kalf f 383 opgebracht. Het beest woog (levend gewicht) 192 kilo, d.i dus f2 per kilo. Wat de verbruikers nu te betalen zul len hebben, durven wij niet becijferen l (Tel.) Diefstal van f 1500 aan bankbil jetten M. G. D.. huisvr. Bte Kerkrade, had uit de eabine van de bioscoop, te Kerkrade, waar haar man werkzaam was, een kistje met bankbiljetten ontvreemd ter waarde van f 1500. Aan haar zuster en haar zwager had zij een bankbiljet van f60 gegeven en bovendien voor het geld tal van inkoopen gedaan. Eisehéén jaar gevangenisstraf, ter wijl voor haar zuster M. G. D. en haar zwager N. L. B. ieder 3 maanden ge vangenisstraf werden geëischt, wegens heling. Gistemamlddag is dc 18-jarige stoker V., van Middclharnis, op het em placement der Rotterd Tramweg-Maat schappij aldaar, van dn buffers van een rangeerende trein gevallen en ond«r de wielen terecht gekomea. Enkele minu ten later is hij aan de gevolgen overle den. De nieuwste weelde. Kon goud en zilversmid In Den Hang heeft volgens het Vaderl., dezer dagen ten bestelling voor gondea gordijnringen ontvangen, met de~ mededeellag, dat la elke ring een diamant moest worden geset. Men meldt nit Someren d.d. 10. Jan. In de nacht van Maandag op Din*- dag werd onder deze gemeente la ds Hutte, door de soldaatkommiesen een •mokkelaar, zekere H. nit Asten, dood geschoten. De man trachte een partijtje zeep over dn grens te brengen. Men meldt nit kerkrade d.d. Don derdag Hedenmorgen halfacht is in de Oranje Nassaumijn II een ketel gesprongen. Er ls veel materieel# schade aange richt. De oorsank der Ontploffing was heden middag 1 uur nog niet bekend. De werkman Jongen ls gedood. Er sijn 5 of 6 personen niet levens gevaarlijk gewond. Dezen lijn omidde- lijk naar het hostpitaal tn Heerlen over gebracht. 3 Het ketelhuis ls gedeeltelijk vernield. Het onder en bovengrondsche bedrijf is stopgeset. Onmlddelijk nn het ongeval heeft sich de directeur, de heer Lortken naar de mijn begeven. De directearen Haex en Hoore man bevinden sich in Den Hang. Bij het verplaatsen der schipbrug, wegens het vele drijfijs, bekwam B. v. d. H. werkman te Vreeswijk, zulk een slag van een lier op zijn achterhoofd, dat hij in zeer norgvollea toestand werd opgenomen. Sedert Dinsdagavond wordt te Hoogezand vermist de heer R.M, chef der firma Koning, ijzergieterij to Fox ham. Men vermoedt dat hem een oa- gelnk is overkomen. Waar gaan wij heen g Het gebeurt nu dat een partijtje zaad inde kluis bewaard wordt 1 De heet H Ten Have, te Eexta, le verde (naar de N. Winsch Ctmeld) 50 K.G. knolselderijzaad voor f 8000 af. Men heeft een herinnering aan dezen zeldzamen handel willen behoudener had een fotografische opname van plaats. De te Philadelphia verschijnende „Saturday Evening Post* geeft een sta- tistiekje waaruit blijkt hoe groot de benoodigdheden zijn voor de eerste 500.000 man die Amerika naar Europa zendt. Voor het vervoer dezer artikelen in Frankrijk zullen 40.000 goederenwagens noodig zijn en de Amerikanen zullen 4 havens moeten uitrusten en steigers moeten bouwen voor de 25 schepen die daar iedere n dag moeten ontladen worden. Om het half millioen mannen van het noodige te voorzien zullen 250 schepen noodig zijn. Duizend Amerikaansche locomotieven zullen naaar Europa moeten worden overgebracht, benevens dqjzende mijlen rails. Er zullen 1000 koelwagens noodig zijn, behalve de ambulancetreinen en de bijna ontelbare vrachtauto's voor het vervoer van levensmiddelen, munitie en andere benoodigdheden, benevens de daarvoor noodige benzine-opslagplaatsen en reparatie-inrichtingen. De Vereenigde Staten zullen bovendien maandelijks 51000 ton steenkool naar Frankrijk moe ten vervoeren.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 6