Tweede Blad. DE OORLOG. Provinciaal Nieuws. Gemeenteraad, hinnenSand. NUMMER 12. 20NDA.G 10 FEBRUARI 1918 41e J&vg&ng. DRUNEN. Vervolg le blad. Elshout-van Gorcucn. Mijnheer de Voorzitter, Art. 23 der gemeentewet zegt dat met het lidmaatschap van den raad, onvereenigbaar is de betrekking van ambtenaar, vanwege het gemeente bestuur aangesteld of daaraan onderge schikt en ook de betrekking van amb tenaar, met het ontvangen en uitzeven der gelden van de gemeente belast, terwijl art. 25 zegt, dat een lid va~> den Raad, die een der verboden betrèkkin- gen aanneemt, ophoudt lid van den Raad te zijn. Wij weten dat het Raacjslid en Wet houder L. .Elshout door het Dagelijksch Bestuur is aangesteld tot leider van bet distributie-bedrijf en het geldelijk beheer daarvan voert. De betrekking is aanvaard en wordt thans nog steeds waargenomen. Volgens voorschrift der Gemeentewet, had de heer Elsbout, die heeft opgehouden lid van den Raad te zijn, daarvan moeten kennis geven aan burgemeester en wet houders, terwijl nu, bij verzuim daarvan, Burg. en Weth. tot het uitschrijven van een verkiezing moeten overgaan. Ik zou thans graag worden ingelicht, of de kennisgeving van Wethouder Els- hout is ingekomen en zoo niet, of Burg. en Weth. bereid zijn een verkiezing uit te schrijven. Voorzitter. Op het oogenblik kan ik U namens Burg. en Weth. niets zeggen. Elshout-van Gorcum. Hebt u dan van Wethouder Elshout geen schrijven ont vangen. Voorzitter. Dan was dat ter tafel ge bracht. Elshout-van Gorcum. Het moet niet de taak zijn van den Raad het dage lijksch bestuur op de niet naleving der wetsvoorschriften te wijzen. Zij op de eerste plaats hebben daarvoor te zorgen, omdat zij toch zeker geacht worden te weten welke de verplichtingen zijn. Men denke nu niet dat ik hier persoonlijk ben, dat is volstrekt niet het geval. Maar het is zeer juist gezien van den wetgever, dat ambtenaren, die gelden der gemeente beheeren. of een ondergeschikte betrek king hebben, zelf geen lid mogen zijn van een college, dat later over de ver antwoording van het beheer moet be slissen Dat strijdt tegen elk gezond be grip van een goed gemeentebeheer en ik wensch daartoe niet mede te werken- Voorzitter. Namens Burg. en Weth. kan ik nu niet spieken, maar wij zullen spoedig vergaderen en dan zal ik u ant woorden of een voorstel doen. Elshout-van Gorcum. Ik heb er niet de minste bedenking tegen dat de heer Elshout leider van het levensmiddelen bedrijf blijft, ik geloof dat het hem goed is toevertrouwd. Ik zou alleen willen, dat hij niets heeft uit te staan met de colleges aan wie hij verantwoording zal moeten geven. Wil het Dag-bestuur en de Raad tegenover de ingezetenen ten volle verantwoord zijn, dan is het ook noodig dat het onderzoek naar de gel delijke administratie van het levensmid delen bedrijf wordt opgedragen aan een accountant. Er gaan tegenwoordig in bet bedrijf groote sommen om en men kan toch niet vorderen, dat Burgemeester en Weth. de raad of een commissie uit den Raad zoo volledig op de hoogte is met boekhouding en administratie dat zij zelf de controle op zich kunnen nemen. In de controle zit ook volstrekt niets vernederends en ook niet eenlge ver denking. De gemeente-ontvanger wordt toch ook gecontroleerd door het Dag- bestuur, het Dag-bestuur weer door den Raad bij het vaststellen der rekening en later nog door Ged, Staten. Mijne Heeren, waar het bier gaat over zoo groote bedragen, is het eene ge ruststelling voor ons en evenzeer voorden verantwoordelijken ambtenaar, dat wij toezicht hebben van een bekwaam ac countant. Wij kunnen dan zeker zijn dat wij ten volle tegenover wie ook verant woord zijn. Trouwens wij zien het toch overal, elke zaak van beteekenis heeft zijn accountant. De grootere gemeenten laten hunne bedrijfsboekhoudingen re gelmatig controleeren, en er is voor ons geen enkel motief, om dit voor ons distributie-bedrijf, waar zooveel omgaat, niet te doen. De behandeling der gemeente-aan gelegenheden is een openbare zaak, daarover moet het volle licht kunnen schijnen. Wettelijke regelingen moeten wij eerbiedigen en naleven en wij moeten beletten, dat er verdenkingen worden geworpen, zoowel op ambtenaren als op ons. Dit wil tk op den voorgrond schuiven zonder aanzien van personen, waar het hier ook volstrekt niet over gaat. Ik wil daarom voorstellen te besluiten de controle op het levensmiddelenbedrijf op te dra gen aan een accountant en Burg. en Weth. te verzoeken binnen een maand, daaromtrent, een voorstel te doen, die dan intusschen kunnen informeeren ook naar de kosten daaraan verbonden. Voorzitter. Ik geef u de verzekering dat het in de eerste de beste vergadering van het Dag. Bestuur een punt van be spreking zal uitmaken. Verder kan ik nu niet gaan, want u vraagt inlichtinge» van Burg. en Weth. en deze kan ik u eerst geven na eene eerstgehouden be spreking. Slot volgend nummer. berichten, Amerika genoopt heeft gezien een miliioen ton Nederlaodsche scheeps- rulmte »in gebruik te stellen». Neen het torpedeeren van koopvaar dijschepen zooals wij dat zoo dikwijls zagen en nu weer van de Zweedsche reliefboot »Fridland> op weg naar Rot terdam, met 6715 ton tarwe voor de ar me, uitgehongerde bevolking van België en waarbij een 6-tal mannen zijn omge- men dat is verschrikkelijk, dat is wreed en zal aan de zaak der Duitschers meer kwaad, ontzaggelijk veel kwaad doen dan het torpedeeren van een schip met krijgsvolk. Van de fronten geen nieuws, over de onderhandelingen ook al heel weinig, hoewel de Oekraïne, Polen en Roeme nië wel spoedig vrede met de Ccntralen zullen sluiten. Overigens in Rusland een reuzen-janboel, men scheidt zich af, moord en plundert dat het een lust is. Door de Duitschers is het Ameri- kaansch troepentransportschip >Tusca- nia» 14,348 ton getorpedeerd, daarbij zijn van de 2397 menscheo, ongeveer 200 verdronken. De Engelsche en Ame- rikaansche bladen geven hoog op over de wreedheid van dezen sluipmoord, zooals zij dat noemen. Of dit dan geen oorlogsdaad is. De Daily Express zegt, dat het on verstandig van de Duitschers is, dit schip in den grond te boren, daar thans ook de ziel van het Amerlkaansche volk bij den strijd tegen den Keizer is. (Vroe ger was het uitsluitend het intellect, zegt het blad). Als deze oorlogsdaad echter onverstandig is, omdat hij den strijdlust der Amerikanen aanmoedigt, dan is het om dezelfde reden evenzeer onverstan dig van de Duitschers, om op Ameri kanen als ze eenmaal aan het front staan, te schieten enz. De Amerlkaansche troepen gaan naar het front, niet om met de Duitschers een pijp te looken, maar om met hen te vechten en zoude men in Amerika inderdaad zoo kinder lijk zijo, het verradelijk te vinden van den vijand, als hij zijn best doet hard en snel terug te slaan Het schijnt zoo, want de minister van oorlog, Baker, spreekt van een uitdaging aan de be schaafde wereld. Intusschen gelooven wij niet, dat de torpedeering van de Tuscania aanwijst, dat de Amerlkaansche troepentranspor ten in het algemeen veel gevaar loopen. De torpedeering van zoo'n sterk be schermd transportschip zal wel een toe val blijven. In de meeste gevallen zal het ook mogelijk zijn, het grootste deel van de bemanning te redden op de om ringende torpedojagers De Duitschers zullen blijven hopen op de indirecte bestrijding van de transpor ten, door het verminderen van de wereld- tonnemaat, waardoor zich, volgens de Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede Gelijk reeds in de bladen gemeld is, hebben te LondeD besprekingen plaats gehad, welke ten doel hadden te komen tot een regeling van economische aan gelegenheden met de Entente en de Vereenigde Staten van Amerika, de z.g. »Geassocieerde RegeeringenEen zoo danige nieuwe regeling was noodig omdat door de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog een nieuwe toe stand kon geacht worden te zijn inge treden, die door de bestaande schik kingen niet wa9 gedekt. Die schikkingen toch golden het doorlaten van goederen afkomstig uit neutrale landen en onze koloniën terwijl het thans gold het ver krijgen van uitvoervergunningen uit oor logvoerende landen en voor zoover het gold toevoeren uit de nog neutraal ge bleven landea en onze koloniën het ver krijgen van bunkerkolen waarvan de voorraden geheel door de oorlogvoerende landen wordt beheerscht en zonder welke het varen van onze schepen onmogelijk is. Te Londen gaven de vertegenwoor digers der Entente en van de Vereenigde Staten te kennen op welke voorwaarden zij bereid waren toevoeren naar Neder land mogelijk te maken en zoodoende kon «en algemeene basis worden gesteld voor eene eventueele schikking met Nederland. In groote lijnen kan men zich die basis aldus voorstellen, dat de mogelijk heid wordt geopend voor Nederland zich toevoeren te verzekeren, welke, ofschoon gegrond op de behoeften van ons land, beperkt zijn door het wereld-tekort aan grondstoffen. Voor het vervoer dier grondstoffen, evenals voor dat vanNeder- landsch-Indische producten zal gebruik worden gemaakt van Nederlaodsche schepen. Voorts zou een deel onzer scheepsruimte ten dienste van de toe voeren der bevolking van België gesteld worden. De overblijvende tonnage zou mogen worden gebruikt door de geas socieerde landen, en wel voor transporten buiten het z.g. gevaarlijk gebied. Aan die toevoeren zijn nog andere regelingen verbonden, die onze verhou ding tot andere mogendheden rakeD. Het is onjuist dat daarbij de eisch gesteld zoude zijn dat wij onzen uitvoer naar de centrale mogendheden geheel stop moe ten zetten. Het gansche samenstel der onder werpen welke te Londen werden be sproken is thans bij de regeering in onderzoek en wordt uitgewerkt om in den vorm van een definitieve schikking aan de Geassocieerde Regeeringen te worden voorgelegd. Hangende de onderhandelingen om trent eene schikking werd om velerlei redenen niet gewenscht geacht, die schepen nog langer werkeloos te laten blijven, te minder omdat de Geasso cieerde Regeeringen te kennen hadden gegeven, dat zij niet bereid waren vóór het sluiten van eene schikking voorraden naar Nederland door te laten. In verband met het bovenstaande werd de vordering der schepen die ln Amerl kaansche havens stil lagen opgeheven en den reeders vergund deze schepen voor éétie rondreis te verburen, onder voorwaarde dat die reis buiten het z.g. gevaarlijke gebied zou worden gedaao. Voorst werd de duur der reis beperkt tot een maximum van 90 dagen, met dien verstande dat een voldoend aantal schepen zoo korte reizen zou doen, dat zij beschikbaar zouden zijn voor trans porten naar Nederland, indien inmiddels eene schikking tot stand kwam. Twee schepen de »Zeelandia» en de »Sama- rinda» zullen terstond hun reis naar Nederland kunnen vervolgen. De Tweede Kamer heeft de motie- Dutjs (waarin de Minister van Oorlog wordt uitgenoodigd een aanzienlijke be perking te brengen in het systeem van den militairen groet) met 41 tegen 31 stemmen verworpen. Niet huis toe De motie-Ter Laan (naar huis zenden van drie lichtingen) is door de Tweede Kamer verworpen met 54 tegen 18 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de vrijzin nig-democraten, en de heer De Jong. Uit Den Haag werd aan Het Vofk gemeld, dat de eenheidsworst 55 cents per pond zal kosten en de maximum prijs voor de baklappen op 65 cents per pond wordt vastgesteld. De nieuw aan te voeren koffie zal niet meer tegen den dètailprijs van f 1.20 per '/a K.G. kunnen worden verkocht, de tegenwoordige prijs van f 1.40 per pond zal gehandhaafd moeten blijven. Er is geen sprake van dat voor- loopig wederom thee beschikbaar wordt gesteld. Het Ned. Corr. bureau meldt ons, dat volgens Den Haag ontvangen be richt, de bekende maatregel van Enge land in zake het verkeer met handels telegrammen opgeheven is, zoodat dit verkeer weer geheel vrij is. Waalwijk, 9 Februari 1918. Bij het te Nijmegen gehouden examen voor boekhouden van de ver- eeniging van leeraren in de handelswe tenschappen, slaagden o.m. de heeren J. Bataille te Waalwijk en W. Meeuwlssen te Made. Geslaagden genoten hunne opleiding van den heer Schoenmakers te Raams- donksveer. In 't verslag van de jaarvergade ring van 't Algemeen Groene Kruis was een cijfer weggevallen. Er stond dat door zuster Braams 453 bezoeken waren afgelegd dit moet zijn 4359. De functies der heeren Spithoud en Quirijns waren verwisseld De heer J. Quirijns is secte- taris, de heer Spithoud penningmeester benoemd. Wij willen nog even de aandacht vestigep op het groot concert dat he denavond door Waalwijks Gemengde Zaogvereenieing in Musis wordt gegeven en waarover we 1.1. Woensdag uitvoerig spraken. Het programma belooft zeer veel en we mogen een in elk opzicht eerste klas avond verwachten, waar zeer veel te genieten zal zijn, want zoowel soliste als koor hebben een keur van mooie nummers. De vereeniging werd gisteren ernstig gedupeerd door de plotselinge tijding dat de zangeres de generale repetitie niet kon komen meemaken. Een groote teleurstelling voor de vereeniging en niet minder voor de militairen, die dezen avond in grooten getale vrijen toegang hadden. Men heeft de koornummers ge geven, zoo goed als in de omstandighe den, die voor 't bestuur zeer onaange naam waren, mogelijk was. Ook werden door leden eenige soli's gezongen en 't strijkje gaf wat extra's, zoodat het toch een genoegelijke avond was. Musis Sacrum zal ons met de a.s. Vastenavonddagen wederom prettige ontspanning bezorgen. Behalve de Bios coop-vertooningen op Zondag en Dins- De Icho van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5