Tweede Blad. DE OORLOG. Provinciaal Nieuws binneniaiid. NUMMER 16. ZONDAG 24 FEBRUARI 1918 Ia Estland hebben de Dultsche troe pen de haven Hapsal bezet, het etnd- punt van den spoorweg;. Ten Noord oosten van Riga zijn zij voorbij Wolmar Aan den spoorweg, die van Dunaburg naar St. Petersburg loopt, hebben zij het kruispunt Rzezyca bezet. Verder naar het Zuiden hebben zij Minsk genomen, een nog belangrijker kruispunt van spoorwegen. (Tusschen die beide plaatsen in, zouden, volgens een bericht uit St. Petersburg, de Duit- sche troepen reeds op 15 mijlen afstand van Witebsk staan, maar hier is ver moedelijk eenige overdrijving tengevolge van den schrik bij in het spel, wat evenwel het bericht nog aan belang zou doen winnen.) Io de Oekraïne heeft een colonne van de legergroep Linsingen reeds Nowograa (Wolynsk) bereikt. Toen de Duitschers hun opmarsch begonnen scheidden hen van Kief 370 kilometer. Thans hebben zij reeds meer dan de helft van dien afstand afgelegd. Oekrainsche afdeelin- gen hebben zich bij hen aangesloten. In Lijfland helpt hen de bevolking, in Estland loopen de Inheemsche troe pen tot hen over. Wij hebben verscheiden Engelsche en Fransche persstemmen over het vre desaanbod der Peterburgsche maxima listen gelezen. De pers der geallieerden schijnt van de veronderstelling uit te gaan, dat dit nieuwe aanbod nu maar aanstonds vrede met Rusland zal brengen. Zooals wij aanstonds hebben opge merkt, is zulks geenszins te verwachten. Te Brest zou de bereidwilligheid van Trotzky, zich te schikken naar de eischen van de centralen, vrede hebben gebracht. Paar heeft hij zulks geweigerd. Nu, achteraf, wil hij toch vrede op die voor waarden hebben, maar de omstandig heden zijn inmiddels veranderd. De cen tralen hebben, naar aanleiding van Trotzky's eerste weigering, den opmarsch hervat, en zij zijn niet van plan ander maal hun tijd te verknoeien op een vredeconferentle, gepaard met een wa penstilstand. Zij rukken verder op. En bij lederen stap, dien zij verder komen, vergrooten zij hun »vuistpand», nemen zij kanonnen, nemen zij zelfs spoorweg- waggons. Hoe is het mogelijk, dat in dezen tijd, nu het rollend materieel voor Rusland zoo veel waard moet zijn als zijn gewicht aan goud, er nog spoor wagens onbeheerd vlak achter het front zij i blijven staan De omstandigheden veranderen dus eiken dag in het voordeel van de cen tralen. En zij maken volstrekt geen haast aan dat proces een einde te maken. Hun eerste antwoord op het draadlooze vredestelegram was geef me dat eerst eens op een briefje. Een Russische koerier heeft het gevraagd» briefje ijlings te Berlijn bezorgd. Het was geteekend Lenin en Trotzky. Kuehlman heeft er kennis van genomen en is naar Roe menië vertrokken. (Averescu heeft, vol gens de Times, de geallieerde regee ringen officieel laten weten, dat hij, als minister-president, de verplichtingen, door de vroegere regeering aangegaan, niet kan nakomen.) Volgens een offici eus bericht uit Weenen, moet men niet verwachten, dat de vredesonderhande lingen met Roemenië dadelijk tot een resultaat zouden voeren. En toch zal deze zaak eerst worden afgehandeld, voor er een antwoord gegeven wordt op het voorstel van de heeren Trotzky en Lenin. Zon weinig haast dezen met den vrede hadden, toen zij te Brest aan het onderhandelen waren, zoo weinig haast hebben nu de centralen. Zij trek ken rustig voort en nieuwe onderhan delingen zullen dus wel niet plaats vin den, voordat Kief, mitsgaders de Oost- zec-orovlocies en de strategisch belang rijke punten in Finland zijn bezet. Dan kunnen de centralen meteen controleeren of hun voorwaarden worden uitgevoerd. Misscb'en is inmiddels in Rusland ook weer een nieuwe regeering aan het be wind gekomen. De telegrammen der Engelsche correspondenten geven ten minste voorzichtig te kennen, dat die van de maximalisten haar fleurigsten tijd heeft gehad. Een wetsontwerp tot invoering van den zomertijd in dit jaar is bij het de partement van binnenlandsche zaken in verren staat van voorbereiding. De bedoeling zou zijn, dat de zomer tijd zal loopen van 1 Aptil tot 1 Oc tober. Het Tweedo Kamerlid de heer Lim burg heeft naar de >Tel.» verneemt zich met de volgende vraag tot den minis ter van binnenlandsche zaken gewend »Het feit dat de crisisbijdrage voor woningbouw aan den met Rijksvoorschot bouwende gemeenten slechts tot net jaar 1921 is toegezegd, maakt verschij dene gemeente huiverig met kracht lot woningbouw over te gaan. Is de regee ring niet van oordeel, dat bestendiging dier crisisbijdrage ook na 1921 is ge boden, voor het waarschtinlijk geval, dat ook dan nog de duurte van bouwmate rialen den bouw van particuliere zijde hoogst bezwaarlijk maakt?» Naaf van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal op 27 Febr. worden aangevangen met de uitbetalingen der vergoedingen voor de sroffelijke schade aangericht door de bomaanval op Zierik- zee van 30 April 1917. De uitbetaling zal geschieden door bemiddeling van de Nationale Bankvereenlging te Zierikzee en ruim f92.000 beloopen. Men seint uit Berlijn De zand- en grlntquaestie gaat een bevredigende oplossing tegemoetde Dultsche regeering zal waarschijnlijk door een tegemoetkomende verklaring deze oplossing mogelijk maken. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft een wetsontwerp ingediend tot ontginning van zoutlagen in Overijsel. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 42ste tijdvak loopt van 25 Febr. tot en met 7 Maart. Naar >Het Volk» verneemt is Woensdagavond laat telegrafisch door den Minister van Landbouw aan de bur- g meesters In het land opdracht gegeven tot inventarisatie van het aanwezige vee. Heden (Zaterdag) moet een ea ander zijn afgeloopen. Geïnventariseerd worden alle runderen en schapen van één jaar en ouder. Het moet verder in de bedoeliog van den Minister liggen, om, zijn de ver schillende inlichtingen van de burge meesters bij zijn departement ingekomen, controleurs uit te zenden ter taxeering en in beslagneming van daarvoor in aanmerking komend slachtvee, dat daar na ter beschlkl^pg van de gemeente besturen zal worden gesteld. De Minister van Landbouw heeft bepaald 1. Het vervoer van stroo van eenig gedeelte der provincie Noordbrabant naar het overige deel des Rijks, hetzij in of buiten die provincie gelegen, is verboden. 2. Van het verbod onder 1 gesteld kan ontheffing worden verleend door de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. 3. Ontheffingen als bedoeld sub 2 worden uitsluitend afgegeven aan bona fide stroohandelareD, landbouwers en stroohulzenfabrlkanten en niet dan tegen voorafgaande betaling van f 0.25 per 1000 K.G. stroo, waarvan het vervoer wordt toegestaan. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt De besturen der verschillende orga nisaties van werkgevers in het bakkers bedrijf hebben zich, gelijk bekend is, tot den minister van landbouw gewend met een adres, vergezeld van een toelichting waarin zij aandringen op verschillende veranderingen in de regeeringsbeschik- kiogen betreffende het brood, ter ver betering van de voorwaarden, waaronder het bakkersbedrijf thans werkt. Naar aanleiding van dit verzoekschrift is in de op 18 dezer gehouden verga dering van het Centraal Broodkantoor een commissie Ingesteld, met het doel dit adres te bestudeeren en den minis ter daarover van voorlichting te dienen. Deze commissie bestaande uit de hee ren F. M. Wibaut, dr. D. J. Filippo, W. Bos, A. J. Looxma, van Welderen, ba ron Rengers, H. R. Herzet Fred. C. Siahle, A. Htllebregt, A- Hanemaayer en H. Sprookop, stelt zich voor haar conclusies binnen veertien dagen aan de centrale brood-commissie mede te dee- len. De minister van landbouw heeft aan alle burgemeesters der gemeenten in Nederland schriftelijke opgave ver zocht van alle houders van vee, van het aantal runderen ouder dan 12 maanden en wat voor eigen rekening en wat voor rekenidg van derden wordt gehouden, »teneinde ten spoedigste over te gaan totin bezitneming van de voor devleesch- voorziening in Nederland benoodigde dieten». Naar de Kantoorboekhandel uit goede bron verneemt, is thans een begin van uitvoering gegeven aan het plan een Commissie te vormen welke den Minister van advies zal kunnen dienen inzake een billijke papier-distributie, prijsregeling enz. Vertegenwoordigers uit verschillende groepen van belanghebbenden zijn door den Minister van Landbouw, Nijverheid tn Handel aangezocht in deze Commissie zitting te nemen. Op 14 Febr. werd te Utrecht een uitgebreide bestuursvergadering van den Nederl. R. K. Bond van Schilderspa troons gehouden waarbij nagenoeg alle afdeelings-voorzitters aanwezig waren. Na grondige bespreking werd besloten tot stichting eener Hanze-iokoop en verkoop-centrale in den vorm eener Naamlooze Vennootschap. Tot commis sie van voorbereiding werd benoemd M. v. Hest Tilburg, van Rest Poeldijk, van Putten Utrecht, E. Breed Boven- karspel. Met het eigen orgaan zal waarschijn lijk 15 Maart kunnen begonnen worden cr wordt een orgaan-commissie benoemd, nl. Klaarwater Baarn, Hub. v. Hoof Tilburg, Akkermans Oud-Gastel en Ver- kuijlcn 's-Bosch. Ook voor de voorbe reiding en uitwerking der plannen voor de oprichting van collectieve ongevallen en ziekteverzekering worden tot com missie benoemdBesters Utrecht, van Noort Leiden, Onnicks Breda en Note- boom Roosendaal. De kwestie lijnolie werd breed en met vele klachten be sproken de afdeeling crisiszaken en de katholieke kamerclub werd telegrafisch met het gesprokene in kennis gesteld, en verzocht om een onderhoud ter ver schaffing van de noodige inlichtingen en gegevens om op verbetering aan te stu ren. Werd nog behandeld en goedge keurd het huishoudelijk reglement voor de afdeelingen. Ook over het collectief arbeidscontract werd breed gedlscusieerd en een studie commissie benoemd, bestaande uit de Heeren Vetkuijlen 's-Boscb, van Noort Leiden, van Hesteren Haarlem en J. Franken Tilburg. Klachten omtrent lijnolie zijn schrif telijk in te brengen vóór 25 Febr. a.s. bij E. Breed Bovenkarspel. Waalwijk, 23 Februari 1918. Dr. Knippenberg verzoekt ons het volgende mede te deelen Het bestnur der Katholieke klesveree- niging te Waalwijk waarschuwt zijne leden in geen geval te teckenen op candidaatlijsten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, die niet van de klesvereenlging uitgaan. Door zulk tee kenen wordt de zaak vertroebeld en ontstaan moeilijkheden, die de katholieke zaak schaden. Al is degene, voor wien te teekenen gevraagd wordt, ook nog zoo'n uitstekend candidaat, men moet als katholiek kiezer, die zijn plicht be grijpt, niet teekeaen, zoolang de kles vereenlging zich in dezen niet heeft uit gesproken. Ooaoodlg er overigens op te wijzen, welke gevaren hier schuilen, daar tegenstanders trachten zullen op die manier versnippering der katholieke kracht te bewerkstelligen. Spoedig komt in de klesvereeniging de candidaatstel- Hng ter sprake. Op Maandag 25 Febr. des avonds ten 8 uur zal het R. K. Lederbewer- kers(sters) gilde een algemeene verga dering houdeD. Aan de orde zijn, o.m.de verkiezing van een voorzitter voor de mannenaf- deeling en een presidente voor de meis- jesafdeeling, verslag der controle-com missie over de rekening en verantwoor ding van den penningmeester en de penningmeesteres, alsmede verkiezing van afgevaardigden in dtn bestuursraad der R.K. Werkliedenvereeniging. Daar er, naar verluidt, onzekerheid bestaat over den datum, waarop het indienen van candidatenlijsten voor de groslijst der R. K. Kiezersvereenlging wordt gesloten, wordt ons verzocht mede te deelen, dat door het Hoofdbestuur bssloten is, de data en termijnen van 't reglement ook voor deze earste verkie zing te volgen (art. 7 overgangsbepalin gen staat voor 1918 eventaeele afwijking toe). Bedoelde datum is dus vastgesteld op Dinsdag j Maart a.s. Men moet dus vóór of op 5 Maart candidatenlijsten in dienen voor de groslijst bij de Districts- stembureaux (die binnen eenige dagen bekend gemaakt worden). Zondag hield de Hanze de alge meene jaarvergadering. Nadat door den secretaris een flink jaarverslag was uit gebracht en door den penningmeester rekening en verantwoording was gedaan over het afgeloopen boekjaar, werd tot verkiezing van bestuursleden overgegaan. Herkozen werden de heerenj.de Leijer alhier en C. de Greeff te Besoijen. In de achterzaal van het Hotel Ver wiel zal op Maandag 25 Februari een alge meene vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer Jos. Schoenmakers, candidaat voor de Tweede Kamer en directeur van het Hanze-Bureau. De heer Schoenmakers zal het groote nut uitten zetten van vakorganisatie ook voor den winkelier. Doel van deze ver gadering is om te komen tot oprichting van groepen van winkeliers, zooals een afdeeling van slagers, manufacturers, kruideniers, enz. De vergadering zal aanvangen de» avonds ten half acht uur. Gistermorgen deed de kantonrech ter alhier wederom uitspraak in twee zaken van beroep tegen de nit praak der huurcommlssle alhier. In beide ge- valltn werd de huurcommlssle in 't gelijk gesteld. Naar aanleiding van 't ingezonden stuk over de distributie in onze gemeente deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat vatgroenten steeds aan alle winkeliers beschikbaar worden gesteld, die er om 41e Ja»'gang.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5