Tweede Blad. DE~OORLOG. BINNENLAND. s INOÜSTRIËKLEN. Gemeenteraad. NUMMER 10. ZONDAG 10 MAART 1918 41e Jaargang, De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van 't verslag over 1917. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. VLIJMEN. (Vervolg). 7. Voorstel B. W. tot het instellen van een levensmiddelenbedrijf en tot het vaststellen van een verordening. Voorzitter. Het zal U allen wel bekend zijn, dat den laatsten tijd de werkzaam heden zoo toenemen dat bet niet meer mogelijk Is op denzelfden voet door te gaa^ Dagelijks komen er nieuwe arti kelen bij. Indien er geen verandering kwam, zouden vele artikelen achter wege moeten blijven. B. W. stellen daarom voor zoo mogelijk voor 1 April een levensmlddelenbedrijf in te stellen, waarvoor dan een directeur zou moeten worden benoemd tegen een jaarwedde van f 1200. Deze kosten zouden aan eageveer kunnen gedekt worden, door dat de verdiensten welke steeds de fa, Mol-Pauwels had voor het opslaan en afrijden der goederen, en welke zoo ongeveer f 1200 per jaar bedroegen, dan voor de gemeente kwamen. De directeur maakt dan jaarlijks de Balans, de Ver- Hes en winstrekening enz. op. De be talingen geschieden gewoon op kwitan ties, dus niet meer op mandaten, kortom het wordt een geheel zelfstandig bedrijf. Mommersteeg. Het voorstel komt naar mijn meening vrij laat. Het had er al een jaar of 3 moeten kunnen zijn. Voorzitter. Wij hebben het steeds In het voordeel der gemeente gedaan. Wti hadden ook nooit kunnen deuken, dat het zoolang duren zon evenmin da» de distributie zulk een omvang zou aan nemen. Dagelijks komen er nieuwe arti kelen bij. M. Boom. Komt de brandafoffendls- tributie dan ook onder dit bedrijf. Voorzitter. Neen, die valt er heelr- maal huiles, dat is weer afzonderlijk. Mommersteeg. Het is vooral nood zakelijk dat er steeds een goede controle over het bedrijf wordt gehouden, men hoort tegenwoordig zooveel van fraude Voorzitter. Ja, we moeten op de eerste plaats een geschikt persoon trachten te vinden voor directeur, war echter »M zoo gemakkelijk zat gaan daar het maar een tijdelijke betrekking is. Mommersteeg. En waar moeten we dae met de goederen blijven f Vooriitter. Daar zullen we iets voor moeten laten zetten, denk ik, ik weet anders ook niet waar we er mee moeten blijven. C. v. Wagenberg. Zouden we nie4 een van de schoollokalen er voor kunnen gebruiken Voorzitter. Die zijn door de militairen in beslag genomeu. Het zou daar trou wens ook zeer gevaarlijk zijn. Er liggen soms zooveel goederen opgestapeld en men hoort den laatsten tijd zoo vaak van diefstallen. Mommersteeg. Waar zou dan zoo'n gebouw moeten staan. Voorzitter. Altijd zoo dicht mogelijk bij het raadhais, want het bureau moet boven worden ingericht. Na nog eenige discussie wordt beslo ten op het voorstel van B. W. in te gaan. De voorzitter deelt verder nog mede, dat van de veldwachters een verzoek is ingekomen om een duurte-toeslag, daar het in de tegenwoordige tijdsomstandig heden onmogelijk la met het bestaande salaris rond te komen en leest vervol gens een weekstaat voor welke dagelijks is bijgehouden door de vrouw van een der veldwachters en welke sluit met een totaal uitgaaf van f 17,29. Het salaris dat die veldwachter aan contanten ont vangt bedraagt f 12 50 per week. Aldus wekelijks een tekort van f 4,79 waarbij nog niet eens de uitgaven voor kleeding, belasting enz. zijn inbegrepen. M. Boom. Ik meen dat we verplicht zija hun een fatsoenlijk bestaan te geven. Ze mogen toch in geen geval armoede lijden of van derden afhankelijk zijn. Hoe duur tegenwoordig alles Is weet ieder in zijn eigen huishouden het best. Op voorstel van den voorzitter wordt daarna besloten de veldwachters een toeslag te geven van f 3,per week, de gemeente-bode en ambtenaar ter secretarie van f 2,per week. v. Halder vraagt nog of het personeel der brandweer niet is uitgebreid waarop door den voorzitter wordt geantwoord, dat zulks is geschied ea er ook meei instructies zijn gegeven. Er zullen ver der bij de brandmeesters op hun den' bordjes worden aangeplakt, terwijl ook het nurloon voor werkzaamheden bij bi and is verhoogd. Niets meer aan de orde zijnde, slui> de voorzitter de vergadering. DRÜNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 7 Maart des voormiddags te lO'/i uur. Voorzitter EdelAchtb. heer C. van Huiten. Ongeveer half elf uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig zijn alle leden terwijl er een vacature is ontstaan door het bedanken van den heer J. van Dal. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Na voorlezing daarvan zegt de Voor zitter dat hij daaraan wenscht bijgevoegd te hebben, dat het lid Elshout-van Qorcum verklaard heeft geen benoeming als lid van het stembureau te kunnen aanvaarden omdat hij op verkiezings dagen als verkiezingsagent moet op treden. De heer Elshout-van Oorcum wenscht dan ookopgenomen te zien die onnoodige vaderlijke vermaningen van wethouder van Son. De Voorzi.ter zegt dat hij zoo iets niet kan opnemen. Alleen als men aangeeft wat. De heer Elshout-van Qorcum zegt dat het in de courant heeft gestaan. De Voorzitter merkt op dat zoo iets niet doenlijk is. De courant, blijft hier geheel buiten spel. De heer Elshout-van Gorcum wenscht dan opgenomen te zien dat hij thans protesteert tegen de uitlatingen van Wethouder van Son als.Jongen, wat scheelt er aan jongen." Spreker zegt dat hij door de kiezers is gekozen en ook zooveel eigenwaarde bezit dat hij daar ver boven staat. Wethouder Van Son zegt dat ook wel in de notulen mag worden opge nomen dat in de laatste vergaderingen alleen ontzettend veel wordt gepraat en anders niets, dat geen enkel besluit wordt genomen van beteekenis De Voorzitter zegt dit in de notulen van heden te zullen opnemen. Verder zegt de Voorzitter dat voor taan door de leden eerst het woord moet worden gevraagd. Aan de orde wordt gesteld 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Mej. Wed. A. Brok, houdende mededeeling dat haar man, onderwijzer aan de openbare school in de kom, het tijdelijke met het eeu wige heeft verwisseld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van Wethouder L. Els- hout, houdende mededeeling, dat hij naar aanleiding der waarschuwing in gevolge art. 25, 3o lid door Burg. en Weth op 25 Februari j.l. aan hem ge richt, de zaak aan den raad onderwerpt. De Voorzitter zegt dat de commissaris heett gezegd van meening te zijn, dat wethouder Elshout het ambt van leider van het distributiebureau niet had mo gen aannemen. Hij voegt daaraan toe dat dit echter geen uitspaak is, alleen zegt de commissaris hier zijn meening maar. Spreker zelf gaat met de meening van den commissaris mede. De heer van der Geld acht het wen- schelijk dat de wethouder Elshout blijft gehandhaafd aangezien alles zeer goed gaat. De heer van Spijk is ook van deze meening toegedaan. De heer Elshout-van Gorcum acht het in striid met de wet en dring er op aan wethouder Elshout te schorsen. Wethouder Elshout merkt op dat het hier een zeer twijfelachtige zaak geldt en dat groote wetsgeleerden het er niet over eens zijn. Daarom heeft hij gemeend het best te doen de zaak geheel aan den raad over te laten. Hierna brengt de Voorzitter het in omvraag. Met op een na algemeene stemmen wordt besloten wethouder Elshout te handhaven èn als wethouder èn als leider. De heer Elshout-van Gorcum stemde tegen. Elshout-van Gorcum. Ik zal hiervoor in hooger beroep gaan. Voorzitter. Dat kunt ge doen. Dat is uw goed recht. c. Verzoekschrift van M. Hombergen tot aankoop van een bouwterrein van de gemeente, gelegen nabij het station. De Voorzitter zegt dat dit het perceel land is waarop de veiling het oog heeft om daar een groot veilingsgebouw te plaatsen en waarover met de Directie van de Staatsspoorwegen reeds is ge sproken om daar een lijn aan te leggen. De directie der Spoorwegen is daarvoor bereid gevonden, doch niet alleen dat de rails vreeselijk duur zijn maar men kan er ook niet aankomen. Het gevoelen van Burg. en Weth. is om Hombergen* te verzoeken met het bestuur van de veiling en het Dag. Bestuur eens te komen confereeren. Al licht kan dan een goede schikking wor den gevonden waarbij èn Hombergen èn de veiling gebaat zijn Wethouder van Son zegt dat de in dustrie moet geholpen worden en daarom moet de veiling spoedig officieel bericht geven of men wenscht te onderhandelen. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 2. Schrijven van Ged. Staten betref fende de wijziging in het heffingsbesluit Hoofd -Omslag Conform het verzoek van Ged. Staten wordt besloten. 3. Verzoekschrift van den onderwijzer Janssen te Wolfshoek om verplaatsing naar de school in het dorp/ De Voorzitter zegt dat thans de plaats in het dorp is aangevuld door een on derwijzeres. Als het nu gevonden kan worden dat de onderwijzeres ook gene gen is om in de Wolfshoek te vervangen, dan zou Janssen' al aanstonds overge plaatst kunnen worden. In. het andere geval zou", hij moetenXwachten totdat een benoeming heeft plaats gehad. Van Speijk. Ik zou in ieder geval zorg dragen dat geen klas leeg komt te staan. Voorzitter. Neen, in geen geval ge beurt zulks. Elshout-van Gorcum. Ik zou Janssen niet overplaatsen want we weten allen dat de school in de Wolfshoek aan de spits(.staat van alle scholen in de pro vincie als we nu een goede kracht weg halen dan tornen we er aan. De Voorzitter zegt juist een tegeno vergestelde meening te zijn toegedaan. De school in Wolfshoek is zeer goed omdat èn het hoofd èn de onderwijzer van bijstand' goede leerkrachten zijn. En nu zou ik zoo n goede leerkracht voor de gemeente willen behouden en aan zijn verzoek willen voldoen want doen wij het niet, dan vrees ik dat hij toch gaat vertrekken uit deze gemeente. Bo vendien kunnen wij aan de school in het Dorp ook een goede leerkracht ge bruiken. Elshout-van Gorcum zegt zich bij dit motief te willen neerleggen. Met algemeene stemmen wordt hierna het verzoek ingewilligd. 4. Benoeming van een telegram-be steller Wordt benoemd A. Brok. 5. Bespreking verpachting van wei- scharen op de gemeente weide met voorstel van Burgemeester en Weth. De Voorzitter zegt^daf in de vorige vergadering wel lang en breed is ge sproken over deze aangelegenheid, doch dat het besluit toen genomen, niet direct in het belang is van de goede zaak. Burg. en Weth. hebben een en ander nog eens overwogen en stellen thans voor om zelf te verpachten en wel met scharen en niet minder dan f 50 per schaar. En de commissie dan te benoe men uit Weth van Son, Van Speijk en dat deze voor derde lid zich een des kundige kunnen benoemen. Aldus wordt besloten. 6. Bespreking verkooping brandhout De Voorzitter zegt dat de gemeente nog een groote partij brandhout heeft liggen waarvoor in onze gemeente niet veel koopers zijn te vinden en stelt de vraag wat de raad wil Een annonce in „De Echo van het Zuiden" plaatsen dat alles te koop is of een partijtje voor den a s. winter bewaren en dan een ge deelte voor de inwoners beschikbaar stellen en de rest publiek verkoopen. Wordt besloten alleen aan de inwoners hout te verkoopen aan 2'/a cent per K.G. en de musterd te verkoopen doch de rest alsnog te bewaren. Verder wordt nog besloten aan den secretaris f 35 vergoeding te verleenen voor de werkzaamheden verricht als plaatsvervanger van den gemeente ontvanger. De heer Elshout-van Gorcum vraagt oi de Voorzitter hem een antwoord kan geven op de door hem in de vorige vergadering gestelde vraag of een accountant wordt benoemd voor het levensmiddelenbedrijf. De Voorzitter zegt dat deze zaak is besproken door B. en W. en deze van meening zijn, dat zulks, nu de leden van den raad en de commissie tot het nazien van de boeken, zelf verklaren dat alles keurig in orde is, nietnoodig is. De kosten daarvan zullen groot zijn. Elshout-van Gorcum acht het toch wenschelijk omdat men dan verant woord is tegenover zich zeiven. Wethouder Elshout zegt in de vorige vergadering pijnlijk te zijn getroffen doordat er een zekere verdachtmaking op hem is geuit. Hij zegt genegen te zijn voor eigen rekening een accountant aan te stellen welke den raad dan rap port zal uitbrengen. De heer Elshout-van Gorcum verklaart zich hiertegen. Een ambtenaar moet dit niet van zijn eigen salaris behoeven te doen. Bovendien zegt spreker niemand verdacht te hebben gemaakt. Alle perso nen blijven buiten spel, het gaat alleen, zegt spr., maar over de zaak in quaestie Aangezien eenige leden de vergadering gingen verlaten, sluit de Voorzitter de vergadering. (Wij moeten tot onzen spijt ditmaal een zeer bescheiden verslag geven, om dat de aanteekeningen der vergadering van onzen verslaggever zijn verloren geraakt. Red.) DE TOESTAND. De vrede tusschen de Centralen en Roemenië is tot stand gekomen, zooals wij in ons vorig nummer hebben mede gedeeld. Bij dit vredesverdrag staat Roemenië de Dobroedsja af aan de centrale mo gendheden, die zich verbinden den han delsweg van Roemenië over Constanza naar de Zwarte Zee te zullen onder houden. De door Hongarije geëischte grensre geling van de Hongaarsch-Roemeensche grens wordt door Roemenië aanvaard. Het Roemeensche leger wordt gedeelte lijk gedemobiliseerd, en nadat de vrede tusschen Roemenië en Rusland zal zijn tot stand gekomen, zal ook tie rest van het Roemeensche leger op vredesvoet worden teruggebracht. De Roemeensche regeering zal met alle technische middelen den opmarsch der troepen van de centralen door Mol davië en Bessarabië naar Odessa onder steunen. Dit staat in verband met het optreden der Duitschers en Oostenrijkers tegen de Maximalistische Roode Garden in de Oekraine. Door dit verdrag is de strijd aan het oostelijk front nu geheel en al geëindigd. Wanneer de vredesverdragen met de Russische regeering te Petrograd en met de Roemeensche regeering geratificeerd zullen zijn, komen alle Duitsche troepen vrij voor den strijd in het westen, alle Oostenrijksche troepen voor dien tegen Italië, alle Bulgaarsche en Turksche le gers voor dien in Macedonië en aan de Turksche fronten. Ook thans is de vrede met Finland gesloten, dus met het geheele oosten. Voor den strijd op het westelijk front worden krachtige maatregelen genomen. Maar tevens wordt gepoogd te zoeken naar de mogelijkheid van een vergelijk. Voor de tweede maal heeft Lord Lans- downe het woord genomen, om te be- toogen, dat de onderhandeling tusschen de Entente-landen en de Centralen door de redevoering van graaf Hertling in den rijksdag naderbij gekomen is. In tegenstelling met Balfour, die nog geen mogelijkheid zag voor onderhandelingen, ziet Lord Lansdowne niet in, waarom de dialoog, over landen en zeeën ge voerd, niet zou kunnen worden voort gezet in vertrouwelijke bespreking. Lord Lansdowne wijst erop, dat de vier grondbeginselen, door Wilson ge steld, door von Hertling zijn aanvaard hij wijst erop, dat v. Hertling het ideaal van een onpartijdig Hof van Arbitrage mede wil helpen verwezenlijken, en dat er slechts verschil bestaat over de vraag: op welke wijze Duitschland wil mede werken om deze beginselen practisch uit te voeren. Dat kan echter nooit wor den uitgemaakt in de openbare dialo gen, maar alleen in een vertrouwelijke bespreking. Wanneer de Duitsche regeering open lijk en zonder overwegen het besluit mededeelt, om zonder eenige beperking België te ontruimen en te herstellen, zou de mogelijkheid om te onderhande len, naar Lord Lansdowne meent, ge komen zijn. Wanneer dan de Entente tenminste even duidelijk haar voornemen uitspreekt geen gedeelten van het Duitsche o Oostenrijksche gebied te willen annex- eeren, en de Duitsche kolonies terug te zullen geven. Dan kan een vredescongres bijeen komen, om de nog overblijvende quaes- ties te regelen, dan kan aan de moord partij op de slagvelden, aan de vernie lingen ter zee, aan de onderdrukking van neutralen, aan den abnormalen toe stand, die nu reeds veel te lang heeft geduurd, eindelijk een einde komen Want Lord Lansdowne. en velen met hem in Engeland, beginnen in te zien, dat de voortzetting van dezen strijd met den ondergang van geheel Europa zal eindigen. Meer en meer duikt nu 't gerucht op dat Amerika zich verzet tegen Japan's plannen in Siberië. Naar de Graafschap-Bode verneemt, overweegt onze regeeriog de mogelijkheid, trgen den volgeaden winter goedkoope backekins voor do bevolking beschikbaar te «tellen. Tot dit dool tonden dan alle wnl ■en lompen door de regeering wordon ge vorderd. J.l. Woensdag heeft in verband hiermede te Tilburg een eerste vergadering plaats gehad van bnckskinfabrikanten, waar bij de regeering vertegenwoordigd was door prof. Van Itrersum. Daar is een en ar.d*r uitvoerig besp'oken en tegelijk overwogen, hoe ereutueel aan het verlangen der regee- ring kan worden voldaan. De regeeringsbnokt. km tal eviiutnecl iu vijf qnaliteiton «orden <ele*erd. Naar wij vernemen, ligt het ia da be doeling drirn tomer er op aan te aturea, dat allen, die aangesloten zijn bij de ge meente gaefabrieken, op gaa moeien koken. Hon tallen geen kolen verstrekt worden. Alleen ban, d e geen gaeaaneluning la hma hebben, tal een klein ranteoen kolen ver strekt worden. Bij de vaetetelliag van het gas ranteoen voor de komende maanden tal met het bovonetaande rekening gehouden worden. Het Eerste vaste Jaarbeursgebouw te Utrecht. De gunstige resultaten voor industrie ea handel met het Instituut der Neder- landeche Jaarbeurzen verkregen hebben den Raad van Beheer der vereeoiging tot het honden van Jaarbeurzen in Ne derland tot de overtuiging geb acht, dat thans het oogenbiik gekomen is om zoo spoedig mogelijk de jaarbeurs als blij vende Instelling te bnlsvesten en aam derhalve het initiatief tot de stichting van een vast Jaarbeursgebouw in het centrum der stad Utrecht in de naaste omgeving van het Vredeoburg. Dit ge bouw, waarvoor door den Ingeneur-Ar- chitect vao de Tweede Jaarbeurs, do neer J. de Bie Lieveling Tjeenk een bouwplan ontworpen is, zal uit vijf ver diepingen bestaan en ruimte bieden aan circa 300 monsterkamers en 400 M. ta felvlakte. Gelijkvloers zal het gebouw een restaurant, vergader en socltelts lo kalen en bureaux voor scmi-offlcieele Hchamen bevatten benevens de grooto zaal voor tafelvlakken, die bulten de benrstijdeo men stelt zich voor in dit gebouw méér dan één beurs per j*ar to kunnen houden voor verga deringen, tentoonstellingen, kleine con gressen e.d. kan worden gebruikt. Voor het gebouw zal noodlg zijn een terrein jroot 2560 Ma, terwijl de bouwkosten, m*t inachtneming van de abnormale prijzen, berekend zrja op totaal rond f 1.350 000. De Raad van Beheer stelt zich voor dit bouwkapitaal bijeen te brengen door de oprichting van een afzonderlijke naam!, vennootschap. De jaarliiksche uitgaven zijn berekend op f 147.000, de jaarlijksche ontvangsten op f 211.000. Het Kapitaal der vennootschap zal f 850,000 bedragen, gesplitst l« f 5000,preferente aandeden, welke al- ic worden genomen door de vereer.i- dag tot het houden van Jaarbeurzen iu Nederland en f845.000 gewone aandee- leo, waarvan tijdens de Tweede Jaarbeurs «es inschrijving ia geopend, terwijl vnof de ontbrekende f 500.000 een obligatie- ieening zal worden gesloten, bij voor keur bij een der openbare lichamen, welke geacht kunnen worden bij het al gemeen belang der instelling in de eer re plaats betrokken te zijn. De exploi- ratierekening stelt In het vooruitzicht een dividend vao ruim 6 pCt. 's jaars op het gewoon aandeelenkapitaal. Teneinde te bevorderen dat het aandeelenkapitaal zooveel mogelijk onder de huurders der monsterkamers eo tafelvlakten zeiven wordt geplaatst is aan de dee'neming in het kapitaal verbonden een recht van voorkeur en wel tegen een lageren huur prijs in dien zin, dat voor elke f 1.000.— deelname io het kapitaal het recht van voorkeur op de huur van één meter ta felvlakte en voor elke f 3.000.deel name het recht van voorkeur op de huur van één monsterkamer in het nieuwe gebouw wordt toegekend een en ander voor een tijdvak van ten hoogste tien achtereenvolgende jaren. Dit recht van voorkeur betreft slechts het aaotal mon sterkamers of meters tafelvlakte op een bepaalde monsterkamer kan geen recht vaD voorkeur worden toegekend. Gisternamiddag heeft te Utrecht een drukbezochte vergadering plaats ge had van deelnemers aan de Tweeda Ned. Jaarbeurs, waarin de plannen zija besproken betreffende een nieuw, per manent gebouw voor de Jaarbeurs. Het ligt in de bedoeling van den raad van beheer, naast dit permanente geb°uw, dat in de toekomst waarschijnlijk eenige andere permanente gebouwen naast zich zal krijgen, toch ook een aantal tijdelijke monsterkamers te blijven houden. Wij vernamen, dat bij den aanvang van de vergadering door schrijvers in de nieuw op te richten naamlooze ven nootschap waa deelgenomen voor een bedrag van f 173,000. Na afloop van d« vergadering werden nog vele inschrij- vingsbiljetten ingeleverd. De conclusie van de vergadering was deze, dat wanneer 't benoodlgde kapitaal bijeen is, men zoo spoedig mogelijk met den bouw zal aanvangen. (U. D.) De Minister van Ludaouw heeft goedgevonden le. vast te stellen de volgende maxi mumprijzen voor alle woratsoorten, sondci ■itzondeiing a. maxinaomgroothandelprya f 0.95 pel Kg.; b. maximum'.u«chenh»Hd-lprijs t 0.91 per Kg.c, maximumkleiihandelpr^i f 1.1® 2e. te bepalen, dat deze beschikking il werking tieedt op 26 Maart 1918. - In baar Memorie van Antwoord nept de regeering, dat zij het niet verant«oo d acht de ateikie, welke zich oude; de wapen* cho ran het Zniden

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5