i Eerste Blad. GEMETlTËBiaPAg WHLWTJK. „NOORD-BRABAND" DE OORLOG. Dit nummer bestaat uit^ffWEE bladen Maatschappij van Verzekering op het Leven i NUMMER 31. Dit blad verschijnte Woensdag- enZaterdagavond- Aboanementsprijs per 3_maauden f 1, Franco p. post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Openbare vergadering op Dinsdag 9 April des avonds 6s/4 uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Van Schijndel en Verwiel, de laatste met kennisgeving. Na opening en een woord van welkom, worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en goedgekeurd. AAN DE ORDE 1. Ingekomen Stukken a. Goedkeuring Ged. Staten geld- leening f 35.000. b. *Idem begrooting 1918 en reke ning 1919. c. Vaststelling salarisregeliog Burge meester op f 2000, secretaris f 2000 en ontvanger f950. d. Goedkeuring geldleening 115.000. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek van den heer M. A. van Liempt om ontheven te worden van de functie van leider der distributie. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verleencn en in diens plaats als direc teur te benoemen, den heer F.Verschuren op een salaris van f1800. In de ver ordening wordt dan administrateur ver anderd in «directeur». Brekelmans. Het verschil van salaris tusschen nu en vroeger Is nog al van beteekenis. Voorzitter. Vroeger was de secretaris leider, die nam dit bij zijn ambt waar, 't was meer bijwerk, Nu heeft 't echter zoo'n grooten omvang genomen, dat het geen bijzaak meer is, maar iemand uit sluitend daarvoor noodig. Hij beheert evengoed de levensmiddelen- als de brandstofïendlstributle, een vergelijking met vroeger gaat niet op. Verbunt. Behoeft hij geen borg te stellen Voorzitter. Hij zal die stellen, dat is al in B. en W. besproken. 3. Ingekomen is een brief van Ged. Staten om in te lasschen in de salaris- regeling der onderwijzers een regeling omtrent de uitbetaling der jaarwedde bij ontslag en overlijden, en een bepaling omtrent de vergoeding van het school hoofd bij gemis van vrije woning en tuin. Het schooltoezicht, waardeerende de groote verbetering, geeft in overweging den laatsten stap te doen, en te bepalen dat het salaris na 20 jaar op f 1600 wordt gebracht, waar Waalwijk eene bloeiende en tevens dure plaats is. Waar het aantal leerlingen der openb. school stetk daalt en nog sterker dalen zal, zullen de kosten voor de gemeente niet belangrijk verhoogd worden. Met ingenomenheid nam de schoolopziener kennis van de slot-alinea van de memorie van toelichting. Voorzitter: Wij hebben de eer Uwen Raad hierbij aan te bieden een concept-besluit tot wijziging der verordening, regelende de jaarwedden enz. der onderwijzers aan de openbare scheol. Dit besluit bevat slechts eenige wijzigingen van onderge schikten aard, welke wij op verzoek van Gedeputeerde Staten U thans ter vast stelling voordragen. Tot de voornaamste wijziging in voor melde salarisregeling welke gedeputeerde Staten ons als wenschelijk hebben ken baar gemaakt, meenen wij echter niet te mogen adviseeren. Bij schrijven van 9 Januari 1918 Nr. 194 verzochten Ged. Staten ons in na dere overweging te nemen een rapport op de ter goedkeuring ingezonden sala risregeling van den Districts-Schoolop- zlener, waarin deze er op aandrlögthet eind-salaris der onderwijzers overeen komstig het voorstel van het Schooltoe zicht alsnog te brengen op f léOO. Waar deze aangelegenheid in verschil lende vergaderingen der Plaatselijke Schoolcommissie nauwkeurig is onder zocht en in Uwe vergadering van 14 December jongstleden uitvoerig is be sproken en na langdurige discussie'* is geregeld, achten wij thans, slechts 4 maanden na dien, geen termen aanwezig terug te komen op het toen genomen besluit. Aangenomen. 4. De Minister van Binnenlendsche Zaken verzoekt de salarisregeling aan de Teekenschool te wijzigen dat bij acte M.O, f J 00, de conditie als les wordt gegeven aan 6 leerlingen» komt te ver vallen. Aangenomen. 5. Verzoek van het Bestuur der Vroedvrouwenschool te Heerlen om een subsidie van f 25, met guusting voorstel ZONDAG 14 APRIL 1918. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. van B. en W. Aangenomen. 6. Herbenoemd tot leden der woning- bouwcommissie de heeren Timmermans- Verschure, van Rlel en vanlersel. 7. Herbenoemd tot leden der gascom- missie Verwiel met 9. Verbunt met 8 stemmen. Inplaaïs van den heer HoubeD, die de gemeente gaat verlateD, 4 stem men op Ttmmermans-Verschure, 4 op W. Brekelmans, 1 op J. van Riel. Her stemming tusschen de twee eerstgenoem- den de heer Timmermans-Verschure verzoekt niet in aanmerking te komen. Gekozen met 4 tegen 3 stemmen de heer B. Timmermans-Verschure. 8. Gekozen tot leden der stembureau* bulten den burgemeester, die ambtshalve voorzitter is, de heeren van den Broek, Verbunt en Brekelmans. Tot plaatsver vangers de heeren van Rlel, van letsel en Verwiel en tot lid dat den voorzitter vervangt de heer Gragtmans. 9. Ingekomen adres van de Vereeni- giDg van Kermlsvakgenooten, om den commaudant van 't Veldleger te ver zoeken de kermis te laten doorgaan, om het volk een passende ontspanning te bezorgen, de inkomsten voor de ge meentekas en voor de neringdoenden. Voorzitter. B. en W. wenschen hier omtrent het gevoelen van den raad te booten. Brekelmans. Het moet niet van den raad uitgaan dat de kermis niet doorgaat. Voorzitter. Die menschen vragen om de kermis te laten doorgaan, dat is voor hen een broodkwestie en zij verzoeken ons daarom een adres te richten aan den militairen commandant. Klijberg. Ik geloof dat de heer Bre kelmans het verkeerd begrijpt. Zij richten een request aan den raad om onze me dewerking te krijgen om te trachten de kermis te mogen houden. De raad zal daartoe wel geneigd zijn, maar wij vree zen dat zij toch niet mag doorgaan. Hier wordt dus niet bedoeld een uit spraak van den raad uit te lokken om trent bet al of niet doorgaan der kermis, maar of de raad opnieuw een verzoek aan den commandant van het veldleger zal richten. Brekelmans. Nu begrijp ik het beter, ik zou het nog eéns probeeren. Van Rlel. 't Zal weinig succes hebben. Waalwijks Bejang heeft 't ai geprobeerd, maar daarop is afwijzend beschikt. Verbunt. De gemeenteraad en W. B. is een groot verschil. Van den Broek Nou. Houben. We zullen het sterlotiepe antwoord krijgen, dat daarvoor klaar ligt. Van den Broek. Laat ze maar kermis houden. Van Iersel. Als toch afwijzend wordt beschikt, zou ik 't niet vragen. Timmermans-Verschure. Ik zou 't ze ker vragen. Zoolang men geen afwijzende beschlkklDg heeft, weet men het niet. Besloten opnieuw te vragen. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag van f 175000 voor het bouwen van 40 arbeiderswoningen aan de St. Antoniusstraat. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag van f 63885 voor het bouwen van 8 ambtenaarswoningen aan de St. Antoniusstraat en 3 aan de Mr. van Coothstraat. 12. Besluit tot het aangaan eener geld leening van f 50,000 tot dekking der kosten, die voor den bouw der ambte naarswoningen blijven voor rekening der gemeente. 13 Vaststelling van een huurreglement voor de woningen in exploitatie bij het Woningbedrijf. Het rapport der woningbouwcommis sie wordt door den secretaris voorgele zen en luidt als volgt In het rapport d.d. 6 Juli 1916 van de toenmalige Raadscommissie tot on derzoek van het woningvraagstuk werd de verwachting uitgesproken, dat haar voorstel om terstond over te gaan tot den bouw van o.a. 20 arbeldswoningen om in den meest nijpenden woningnood te voorzien, spoedig zou worden gevolgd door nieuwen aanbouw. Was het destijds te voorzien geweest, dat de oorlogstoestand zoo lang zou duren zeker zou toen zijn voorge steld geworden terstond over te gaan tot den bouw van een veel grooter aantal woningon. Voorstellen om over te gaan tot den bouw van meerdere woningen werden niet gedaan, omdat men den vrede dichter bij waande en daarmede de hoop koesterde, dat de bouwkosten, zoo niet op het oude ni veau, dan toch belangrijk zouden ver minderen. Al die verwachtingen werden niet be antwoord. De vrede laat nog steeds op zich wachten, de prijzen der bouwma terialen blijven nog steeds stijgen, ter wijl algemeen wordt verwacht, dat door diverse oorzaken niet moet worden ge rekend op een spoedige prijsdaling, ook al wordt de vrede eerlang gesloten. De woningnood blijft nog steeds zeer drukkend. Van de vele aanvragen om een woning van de thans gereed geko men bouwblokken, kon slechts een klela gedeelte worden toegewezen. Talrijke huurders is hun woning opgezegd of is opzegging in uitzicht. Naar onze over tuiging kan met verderen aanbouw niet langer worden gewacht, zonder de ern stige toestanden, door den woningnood veroorzaakt, te verscherpen, evenmin kan worden gewacht, met het oog op de toekomstige iodustrlebelangen, waar van reeds werd gerept in het voormelde rapport der Commissie ad hoe, nauw verband houdende met eene te verwach ten groote bedrijvigheid in onze plaat selijke industrie, zoodra de vredestoe stand eenmaal zal zijn teruggekeerd. En toch doen wij onze voorstellen niet zonder schroom, omdat uitvoering van de door ons ontworpen bouwplan nen nieuwe belangrijke uitgaven van de gemeente zullen vorderen. Wij hebben in ontwerp gebracht 40 arbeldswoningen te bouwen, de helft aan St. Antoniusstraat, noordelijk aan sluitende aan de gereedgekomen wo ningen ter plaatse, de andere helft langs de oostelijke grens van het aan die straat gelegen iu exploitatie genomeD bouwterrein. De aan de oostgrens van bet terrein te bouwen woningen zouden dan aansluiten aan die, welke langs de tweede Zelne zija gebouwd. Het ligt in de bedoeling aldaar een weg aan te leggen voorlooplg met grint of slntel- verhardlag. Blijken* de hierbij gevoegde exploitatierekening zal jaarlijks voor re kening der gemeente blijven f 1993 79. Uit de mede bierbij gevoegde exploi tatierekening van de thans gereed ge komen 20 woningen zal U blijken, dat vermoedelijk f 888.15Va voor rekening der gemeente komt, zoodat de bijdrage der gemeente jaarlijks zal bedragen f 2881.94'/». De exploitatierekening voor de 40 woningen is berekend naar de raming. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het eindresultaat gunstiger is dan de raming, terwijl naar het oordeel van den architect, den' heer W. van Veen, de post voor onderhoud, belasting, enz. ad 1.46*/0 der bouw *om zeker ie eerste jaren te hoog zal zijn. Wij willen hier mede niet zeggen, dat op mindere bij drage kan worden gerekend, doch ver melden dit volledigheidshalve. Wel wen schen wij onder Uwe aandacht te bree der Wonlngbouw-Commissie alhier, heb ben wij de eer U hierbij ter vaststelling aan te bicden le. Een ontwerp-beslult tot het be schikbaar stellen van een bedrag ad f 175000 voor het bouwen van 40 arbei derswoningen aan de St. Antoniusstraat. 2e. Een ontwerp-besluit tot het be schikbaar stellen van een bedrag ad f 63885 voor den aankoop van bouw terrein aan de Mr. van Coothstraat en voor het bouwen van 8 ambtenaars- woningen aan de St- Antoniusstraat en 3 ambtenaarswoningen aan de Mr. van Coothstraat. 3e. Een ontwerp-besluit tot het aan gaan eener geldleening ad f 50000 om de kosten te dekkeD, die inzake het bouwen der sub 2e genoemd 11 ambte- naarswoningen na aftrek der bijdragen van het Koninklijk Nationaal Steun- Comité ten laste der gemeente blijven 4e. Een huurreglement. Wij kunnen ons volkomen vereenigen met hetgeen in het rapport der Wonlng bouw-Commissie gezegd wordt en advi seeren daarom Uwen Raad ter uitvoering van de plannen dier Commissie te be sluiten volgens bijgaande concepten. Voor verdere toelichting en specifi catie meenen wij to kunnen verwijzen naar de ter visie liggende exploitatie rekeningen, teekeningen en plannen en het rapport der voormelde Commissie. Brekelmans. Ik geloof dat er alles voor is deze plannen zoo olt te werken, waar allen oveiuigd zijn van de groote behoefte Ik breng een woord van applaus aan de commissie, dat ze alles zoo practlsch voor elkaar heelt gebracht. Aangenomen. 14. Voorstel der gascommissie tot het vaststelling vati gasrantsoenen. Het voorstel van de gascommissie wordt voorgelezen. (Men zie hiervoor onder de rubriek advertentien.) Timmermans-Verschure. Waarom wor den de militairen niet gerantsoeneerd, Gragtmans. Dat gaat zoo moeilijk voor de wacht enz. Timmermans-Verschure. Ze springen er anders niet zuinig mee om. Gragtmans. We zullen er op wijzen, dan zal dat wel ophouden dat hebben we meer gedaan. Aangenomen. Timmermans. Ik heb vernomen dat het in het plan ligt, om, als de huur van het winkelhuis op de Markt afloopt het een andere bestemming te geven, 12 ce Adver mee Opgericht WAALWIJK, I Verzekerd Kapitaalf 18.299.263. Reserve a f 2.786.500.— gen, dat in de bijdrage der gemeente voor de gereed gekomen 20 woningen is begrepen f256.53 en in de bijdrage voor de ontworpen 40 woningen f 545.54, totaal f 802.07 wegens kapitaalvorming zoodat de bijdrage der gemeente fonds perdu bedraagt f 2079.84'/|. Het bedrag voor kapitaalvorming is in de exploita tierekening bereids van de Rijksbijdrage afgetrokken. Ook in het te kort aan woningen voor den kleinen middenstand is door den bouw van acht woningen aan de Mr. van Coothstaat niet voorzien, zoodat ook aanbouw van deze woningen drin gend noodig is. Om In het te kort te voorzien zijn thans ontworpen drie wo ningen aan de Mr. van Coothstraat en acht aan de St. Antoniusstraat. De drie eerste worden gebouwd aansluitend aan de woningen in exploitatie westelijk van de Mr. van Coothstraat, terwijl die aan de St. Antoniusstraat aansluiten aan het terrein behoorende tot de fabriek der firma Gebrs. de Graaff. Gelukkig zijn aan den bouw dezer woningen voor de de gemeente geen financleele bezwaren verbonden. Zooais U reeds vroeger werdt medegedeeld kan van het Kon. Natio naal Steuncomité 1914 een bijdrage worden verkregen van een vierde der bouwkosten. Hetgeen voor rekening der gemeente blijft van de stichtlngskosten, de kosten van onderhoud, enz. wordt gedekt door de huuropbrengst. De bij drage van het Steuncomité is voor de ontworpen woningen toegezegd. Wanneer Uwe vergadering onze voor* stellen aanneemt verzoeken wij U ons te machtigen deze bouwwerken evenals de vorige in eigen beheer uit te voeren. Voorzitter: Onder overlegging van een rapport n!. er kantoorlokalen voor ontvangers, inspectie enz. van te maken. Ik zou B. en W. in overweging geven, het niet aan zijn bestemming te onttrekken en die kantoorlokalen te bouwen in de Mr. van Coothstraat. De gemeente heeft daar ter rein naast deVakschool, waarvan de optie door het Rtjk binnenkort afloopt. We kouden daar een blok van vier woningen bouwen voor die kantoren, welke daar goed op hun plaats zijn en die we dan later met geringe kosten weer in wonin gen kunnen veranderen en 't winkel hui* blijft. Ik bespreek dit thans, omdat B. en W. tijd hebben een en ander onder de oogen te zien. Voorzitter. B. en W. zullen het in over weging nemen. Van Iersel. Onlangs is proces-verbaal opgemaakt omdat melk verkocht werd met 47water. Achteraf blijkt dat het onderzoek voortaan moeielijk zal gaan. We zullen zelf instrumenten daarvoor moeten aanschaffen, want 't is toch al te bar als men de helft water krijgt en daarom zullen krasse maatregelen ge nomen worden in 't algemeen belang. Voorzitter. Deze zaak is al besproken en we zijn met iemand in onderhandeling, deze maand zal dat wel beslist worden. Timmermans-Verschure. Bij den hul digen grooten voedselnood gaan vele gemeenten ertoe over de gemeente eigendommen te bebouwen. We hebben hier langs de haven goede gronden liggen. Zou het niet wenschelijk zijn hierop 't zelfde te doen en den minister te vragen of de hierop geteelde groenten in onze plaats mogen blijven, we hebben dan altijd een reserve. Voorzitter, 't Vorig jaar hebben we dat ook gedaan met erwten, maar toen is 't echter niet goed gelukt, daarenboven perl meeJ Timmermans-Verschure. Ik meende gelezen te hebben, dat er andere be palingen waren, zoodat ze in de plaats mochten blijven. Voorzitter. Ik zeg dat ook nog omdat we nog andere maatregelen hadden ge nomen een vorig jaar. De oud-wet houder da heer Timmermans had op zijn grond in Meeuwen bruine boonen voor onze gemeente gezaaid en die waren zeer mooi en een groot kwantum. Ze waren zelfs hier al op magazijn en toch moesten we alles afgeven. Van Iersel. Kunt U mij ook Inlichten, wanneer de sajet komt. Voorzitter. We hebbeo alles ingezon den, wat noodig was, maar kannen er verder niets van zeggen. Is het er, dan zullen we 't direct dlstrlbueeren. 't Is al 3, 4 maanden geleden opgegeven. Van Iersel. Audere gemeenten als Besoijen, Elshout e. a. hebben 't al lang. Voorzitter. Ik geloof onderhand dat het alphabetisch gaat. De openbare vergadering wordt daar na gesloten. De slag neemt een gunstig verloop, bericht het Duitsche hoofdkwartier en gaat men de verschillende stafberlchten na, ook de Engelsche, dan moet men dit wel beamen. Ten zuiden van Yperen hebben de Dultschers zich in het bezit gesteld van Hollebeke en, naar de Duitsche staf meldt, ook van den hevelrug van Wyt- schaete naar Meessen, wat de Engelschen echter ontkennen. Daarentegen erken nen zij, dat de vijand bij het nog iets zuidelijker gelegen Ploegsteertbosch eenigszins vooruitkwam. Wytschaetet Meessen en Ploegsteert liggen aan den weg, die in vlak zuide lijke richting van Yperen naar Armen- tléres loopt. Zuidelijk van die stad wa ren de Dultschers nog verder naar het westen gedrongen. Het was dus te voor- zieD, dat de Engelsche Armentiéres nie1 zouden kunnen behouden. Naar het En gelsche stafbericht dan ook meldt, heb ben zij de stad ontruimd, die vol gas stond en het Duitsche stafbericht deelt mede, dat de Dultschers in de voorste den van Armentiéres zijn binnengedron gen en de stad genomen. De toestand zuidelijk van Armentié res hecit zich bedenkelijk verslechterd voor de Engeschen. Armentiéres ligt aan de Leye, die uit zuidwestelijke lichting komt aangestroomd. Nu was reeds gemeld, dat de Dultschers bij Estalres de rivier waren overgestoken. De Engelschen erkennen nu, dat zij tot ten noorden van Estalres en van Steen- werk, een plaats, die al een eind van Leye af ligt, den kant van Ballleal op, zijn teruggedrongen Ook de zijrivier van de Leye, die boven Estaires in de Leye valt de Lawe, zijn de Duitscher* over. De Engelschen erkennen dut door te spreken van zware gevechten, waarin zij enkele plaatselijke voordeden behaalden, tusschen Lestrem en Locon. Lestrem ligt bij den mond der Lawe, Locon ten Z.W. daarvan, halverwege Lestrem en Bethune. Alle berichten spreken van geweldi ge Duitsche aanvallen die met versche divisies zijn uitgevoerd, waardoor dit resultaat is verkregen. Het begint er voor de Engelschen niet onbedenkelijk uit te zien. Zooals gezegd, staat de vijand al dicht bij Béthune. Maar de spoorweg Béthune Hazebrouck is voor de Engelschen van groot belang. Bovendien ligt Haze brouck zelf (men zoeke het op de kaart vlak ten westen van Armentiéres) een belangrijk spoorwegkruispunt en voor de Engelsche legervoorziening van groote beteekenis, al onder het bereik van het vèrdragend Buitsch geschut. Dringen de Duitschers nog verder in deze streek op, dan gaat niet allien Calais gevaar loopen, doch ook het ge heele Vlaamsche front, waar een deel van het Engelsche en het geheele Bel gische leger staan. Het aantal door de Duitschers sedert 21 Maart gevangengenomen vijanden is de 100.000 reeds overschreden. Op het slagfront aan de Somme wel levendig geschutvuur, doch geen groote in fanterie-ondernemingen. Ook op de rest van het westelijk front slechts plaatselijke acties. DE ECHO TAN HET ZDIDEN, ft f f' i «J t

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 1