4' IHSBZOHDKS STUKHM- 5°|0 Duitsche B|jkdeening\ Provinciaal M ieuws Koers van Uitgifte 98 pCt. Koers van Uitgifte 98 pCt. dat in sommige gemeenten de burge meester eigenmachtig is overgegaan voor het loopende broodtijdvak een ver hoogd broodrantsoen te verstrekken Ik vestig er nadrukkelijk uw aandacht op, dat hiertoe in géén geval mag worden overgegaan, hoe betreurenswaardig het ook zij. dat geen grooter broodrantsoen gegeven kan worden. Ik heb het Cen traal Broodkantoor opgedragen voor de reeds in sommige gemeenten verstrekte extra hoeveelheden brood geen meel terug te leveren. Zoolang geen brood graan uit het buitenland hier te lande is aangekomen, kan van een verhooging van het broodrantsoen geen sprake zijn. Ik dring met klem op uw medewerking aan." Zoo is 't eveneens met het geven van een extra rantsoen rijst, en 't laten slachten van vee, die beide beslist bui ten de bevoegdheid der burgemeesters gaan. Reuter seint ons uit Washington. De Oorlogshandelsraad heeft vergun ning verleend tot onmiddelijke versche ping van 2 scheepsladingen graan naar Nederland, terwijl aan een 3e stoom schip vergunning zal worden verleend om naar Argentinië te varen, teneinde daar een lading graan voor Nederland in te nemen. Uit dit verblijdend bericht meenen wij met grond te mogen afleiden, dat deAmerikaansche regeering gehoor heeft gegeven aan den wensch der Regeering van Nederland om twee onzer in beslag genomen schepen te bestemmen voor de onmiddelijke verzending van brood koren naar Nederland. Red. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft de minister van landbouw gisteren, naar aanleiding van het Reuter bericht over graanverscheping naar ons land, meegedeeld, dat de regeering geen aanleiding ziet, het broodrantsoen te verhoogen, vóór het graan hier op de kade ligt. Het aangekondigde wetsontwerp tot invoering van den burgerlijken dienst plicht is bij de Tweede Kamer ingediend. Zooals bekend is, werd reeds twee maal door het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Lelden, In overleg met het R. K. Vakbureau, een groote cursus gegeven, speciaal voor voormannen in de R. K. vakbeweging. Deze cursus duurde telkens vier weken, verdeeld over twee jaren. Thans Is besloten aan de twee ge houden cursussen nog éen vijfde week toe te vnegen, uitsluitend bestemd voor economisch onderwijs. Deze cursus wordt gegeven van Maandag 13 Mei tot Zaterdag 18 Mei. Het programma Is aldus vastgesteld Maandag 13 Mei's Avonds De Volkshuishoudkunde als Wetenschap (Taak en doel; volks- en wereldhuis houding; economische wetten). Dinsdag 14 Mei's Morgens Rich tingen ln de Volkshuishoudkunde (Indivi dualisme, Socialisme, Historische School) 's Avonds Waarde en Prijs. Woensdag 15 Mei: 's Morgens: De Voortbrenging. 1. De Productiefactoren *i Avonds: 2. De organisatie. Donderdag 16 Mei's Morgens Geld en Krediet, 's Avonds: Bankwezen. Vrijdag 17 Mei: 's Morgens: Land bouw, Mijnbouw, Nijverheid, 'a Avonds Handel en Verkeer. Zaterdag II Mei's Morgens Loon, Winst» Rente (Interest). Op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag wordt des namiddags van 3—5 uur een oefening gehouden over het 's morgens behandelde onderwerp. Zoo als uit dit program blijkt, is het de bedoeling, om in deze week het ge- heele veld der economische wetenschap te overzien. Natuurlijk kunnen alleen de hoofd-beglnselen worden besproken. Zij, die aan dezen cursus willen deel nemen» moeten zich vóór 1 Mei a.s. op geven bij het R. K. Vakburea, Drift 12, Utrecht, voor zoover zij dit als voorman in de R. K. Vakbeweging doen. Overi gens kan men zich opgeven, ook vóér 1 Mei a.s. bij het Centraal Bureau voor do K. S. Ai te Leiden. Wegens de plaats ruimte ln het Centraal Bureau en den aard dezer cursussen kan slechts een be perkt aantel deelnemers worden toege laten. Spoedige mededeellng is wensche- lijk, daar dan aan de deelnemers een uitvoerig program met litteratuur-opgave kan worden toegezonden. De deelnemers moeten zich verbladen deu gokeelen cursus van 1318 Mei te volged. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. VOEDSELVOORZIENING. Tot mijn genoegen heb ik gezien dat het onderwerp, onder bovenstaanden titel door mij in het nummer van Uw blad van 11 April besproken, ook in den gemeenteraad is behandeld. De raad heeft besloten, voornamenlijk met het oog op de ervaringen van het vorige jaar, niet op het denkbeeld in te gaan. Nu is echter dezer dagen een mededeeling verschenen van den Minis ter van Landbouw, voorkomende in het zelfde nummer van Uw blad onder de rubriek „Binnenland", die mij er toe brengt nog eens op de zaak terug te komen. De minister geeft daarin het vooruit zicht, dat van de door dc gemeente op nieuw in gebruik genomen gronden ge teelde gewassen, een gedeelte aan de gemeente zal worden gelaten, hetwelk boven het vastgestelde regeeringsrant- soen aan de bevolking kan worden verstrekt. Men krijgt zoodoende de zekerheid dat men niet alleen het regeeringsrant- soen der verbouwde producten, maar bovendien een extra-rantsoen ter be schikking zal hebben. Deze toezegging van den minister is m. i. voldoende, om het gemeentebestuur te doen besluiten, alsnog tot den ver bouw van voedingsgewassen over te gaan. Zij die zelf grond hebben, komen niet in aanmerking voor de distributie van aardappelen, peulvruchten en groen ten, zoodat de bovenomschreven maat regel geheel ten goede zou komen aan dat deel der bevolking, dat niet in staat is voor zichzelf te verbouwen. Laten we hopen dat spoedig tot de uitvoering van een en ander zal worden besloten. U, mijnheer de redacteur,.nogmaals dankzeggend voor de verleende plaats ruimte. ABONNÉ X. Waalwijk, 12 April 1918. RECHT. Geachte Redactie, Gaarne zag ik dit ingezonden stuk in Uw veelgelezen blad geplaatst, mis schien dat er dan nog eens een veran dering komt aan 't station Waalwijk- Besoijen, alwaar het soms meer dan treurig is. Daar ik veel van den trein gebruik maak en dan op genoemd sta tion mijn plaatsbewijs moet koopen, treft mij dikwijls de behandeling, die sommige reizigers moeten ondergaan. Zoo ook nu met de Paaschdagen was ik zelf de dupe van een optreden, zoo als dat daar gebeurt. Daar het nogal erg druk was, wat meestal met zulke dagen het geval is, waren vele reizigers al vroeg aan het station, maar zooals altijd daar het geval is, opent men niet eerder het loket dan 7 k 10 minuten voor de komst van den trein en had men nu zeker niet op zoo'n drukte ge rekend, want toen de trein voor was had ik, die nogal achter in de rij stond, nog steeds geen kaartje en aangezien het dan ook de laatste trein was die verbinding heeft met 's Hertogenbosch, besloot ik en nog vele anderen om dan maar zonder kaartje den trein in te gaan en ook net op tijd, want eenige seconden later vertrok hij; Bij de contröle werd ook het doorlaten toegestaan. Eindelijk in Drunen-Heusden kon ik den conducteur machtig worden en maakte het geval bekend, met het gevolg dat ik 25 cents boete moest betalen, omdat ik door het optreden aan 't sta tion in Waalwijk geen plaatsbewijs kon machtig worden. Nu zal ik nog maar niet eens onvriendelijk worden om te schrijven dat men daar soms ook wel eens (op zijn zachtst uitgedrukt) wat onbeleefd kan wezen met zijn antwoor den en dat is dan ook alom bekend. Velen met mij zouden dan ook gaarne zien, dat hierin verandering kwam en dat we dan ook als reizigers worden behandeld. U, geachte redactie, dankende voor Uwe bereidwilligheid en medewerking, teeken ik Hoogachtend, EEN REIZIGER. Amsterdam, April '18. C. R. M. de Red. Verleen mij s.v.p. eenige plaatsruimte voor het volgende, waarvoor mijn op rechten dank. Met vreugde las ik en velen met mi in een der voorgaande nummers van Uw veelgelezen blad, dat zich hier weer een voetbalvereeniging had gevormd onder den naam van T. V. V., welke reeds verleden Zondag in Heusden een overwinning wist te behalen van de al- daar gevestigde zustervereeniging. Naar ik vernam, schuilen er onder T. V. V. goede krachten en zal van deze veree niging nog heel wat kunnen verwach worden, maar helaas, ook deze nog zoo jeugdige vereeniging moet nu al reeds tegenwerking ondervinden van een der gelijke vereeniging hier ter plaatse, wat blijkt uit het volgende bericht, wat ik deze week aantrof in „Ons Sportblad" „Het bestuur der Waalwijksche voet balver. „Quick" verzoekt beleefd geen „wedstrijden te spelen tegen de voet balver., die zich noemt „De Trekvo- „gels" te Waalwijk, daar deze ver. alle „leden van Quick zijn en nog niet aan „hunne verplichtingen voldaan hebben." Waarom moet het Quick-bestuur nu al reeds zoo handelen en de ver. T. V. V. van wedstrijden en matchen trachten te weerhouden Neen, zoo niet gehan deld. Waarom niet liever eerst aange klopt bij het bestuur van T. V. V. en, zoo er grieven waren en bewijzen da er nog leden bij T. V. V. waren, die nog te voldoen hadden aan Quick, zou Het Rijk mag de obligaties op zijn vroegst tegen den isten October 1924 op zeggen en kan, in verband daarmede, ook den rentevoet daarvan niet van te voren veragen. Mocht hot Rijk na dien datum voorne mens zijn, den rentevoet te verlagen, dan moet het de obligaties opzeggen en de hou ders de terugbetaling daarvan tegen de volle nominale waarde aanbieden. 12586 Uitlootbaar tegen 110 pCt tot 120 pGt. Wendt U voor verdere inlichtingen tot Uwen Bankier. De termijn van inschrijving sluit op Don derdag den i8en April, des nam, ten i ure zeer zeker het bestuur van deze jeugdige vereeniging hierin gehandeld hebben. Maar laat den moed hierom niet zakken T. V. V., want met Uw wakker bestuur zult ge wel in de gelegenheid komen wedstrijden te spelen. Ik wil hier niet verder meer over uitweiden, maar hoop dat het de leden van T. V. V. niet zal ontmoedigen, want „wie een hond wil slaan, kan altijd een stok vinden". Tot slot wil ik op den onderteekenaar van het bericht in „Ons sportblad" nog even dit spreekwoord toepassen„Men ziet wel den splinter in eens andermans oog, maar nooit den balk in zijn eigen oog." Ook bij U zal wel wat te verbe teren zijn, wat bij verschillende gelegen heden ook wel gebleken is. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. Een voorstander van de voetbalsport, X. Mijnheer de Redacteur, Met opname van het onderstaande zult U mij ten zeerste verplichten. De Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" te Besoijen zal op Maandag 15 April een uitvoering geven in de Ned. Herv. Kerk te Besoijen. Het programma be looft veel en de nieuwe nummers ervan geven blijk, dat de vereeniging, die in haren vroegere directeur, wijlen den heer L. Kooien, zulk een uitstekenden leider verloor, onder haar nieuwen directeur den heer A. v. d. Kolk, dc zangstudic met frisschen moed weder heeft opge nomen. We wekken dan ook alle vrienden van deze vereeniging op, de eerste uitvoering onder den nieuwen dirigent bij te wonen en haar ook verder den zoo noodigen steun niet te onthouden. EEN DONATEUR. Waalwijk, 13 April 1918. Waalwijk, 13 April 1918. De lezing over „Indie" door mr. van Haastert uit den Haag, uitgaande van „W. B." is thans definitief bepaald op Maandag 28 April. Wij vestigen gaarne de aandacht van het publiek op de uitvoeringen die Zaterdag, Zondag en Maandag in „Mu sis" worden gegeven. Overal had het operette-ensemble Hintz Weston groot succes met „Inkwartiering", „Hij of Hij" e.m.a., terwijl Zondagavond de Flora- Bioscoop een paar mooie nummers geeft. Wij twijfelen er niet aan of 't zullen een paar prettige avonden zijn, die veel volk zullen trekken. De uitvoering 1.1. Zondag door de ontspanningsvereniging van de R.K. Werkliedenvereeniging„Door Vriend schap saam verbonden" in den Gilden bond gegeven, liep uitstekend van stapel. De vele aanwezigen, die de zaal geheel vulden, hebben een zeer aangenamen avond doorgebracht. Alle opgevoerde nummers toch werden uitmuntend ge speeld, en vielen in elk opzicht te loven. Men was"* rolvast,!? de actie, dictie en costumeering liet niets te wenschen over. Een woord van hulde aan deze veree niging, die niets ontziet om den leden iets goeds te brengen, is zeker wel op zijn plaats. Dezelfde uitvoering werd Vrijdagavond voor de militairen herhaald. De zaal was stampvol en ook zij hebben genoten van de uitstekende wijze, waarop de welgekozen stukken door de vereeniging werden gegeven. Voor de militairen was het een aangename ontspanning, voor de vereeniging „Door Vriendschap saam verbonden" een werkelijke voldoening. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Waalwijk deelt mede dat het perceel van den heer M. Beerens in de St. Antoniusstraat onder nr. 86 is aangesloten aan het telefoonnet. Donderdagavond passeerde hier een trein met cavalerie, die gelegerd waren in de omgeving van den Bosch, en bestemd om mede de orde te hand haven in den Haag, Haarlem, enz. Voor de compagnies van het 16e Rgt. Infanterie, het mitrailleur-peleton en de beide Batterijen van de lVeAfd. Ie Rgt. Veld-Artillerie wordt wederom een zangwedstrijd gehouden in den Gil denbond waaraan flinke geldprijzen verbonden zijn. Van verschillende zijden wijst men er op, dat hier het slachtverbod is ge handhaafd en in andere gemeenten zou zijn geslacht, dat zelfs extra-rantsoenen brood en rijst zijn uitgedeeld. Wij kun nen daarvan niets zeggen, dan dat we veronderstellen dat het slachten clandes tien moet zijn gebeurd, waar de op heffing van het slachtverbod vanaf lLZon- dag niet meer tot de bevoegdheid der burgemeesters behoort, alleen voor zie kenhuizen e.d. Wat extra rantsoen brood en rijst betreft, iedereen begrijpt dat dit geheel buiten het boekje gegaan is. Men zie daarover een schrijven van den Minister onder Binnenland. Men verlange toch niet dat de auto riteiten buiten hun bevoegdheid gaan en de strenge orders der regeering over treden, maar werke mee om te trachten zoo goed mogelijk door dezen voor iedereen moeilijken tijd heen te komen. Op 73-jarigen leeftijd is dezer dagen in 't ziekenhuis te 's Bosch over leden de heer Chr. v. d. Werff, gedu rende vele jaren te Waalwijk directeur van de tram Waalwijk—Tilburg en opperbrandineester alhier. Hedenmorgen werd hij onder vele blijken van belangstelling alhier ter aarde besteld. Aan het politiebureau zijn als ge vonden goederen gedeponeerd een sleutel en een rijksfiets genummerd 1104 Veld. Art. Morgen speelt de Waalwijksche R. K. V. V. „Quick" een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de militaire voet balvereeniging „O. L. 1. V. L. O." Deze vereeniging staat bekend als een der sterkste clubs van het 16e R. I. Aanvang 27a uur- ELSHOUT. Dinsdag 14 Mei a.s. zal het echtpaar Antooie van den Broek en Catharina van Woensel hun 50-jarig huwelijksfeest vieren. Een commissie uit de buurtbewoners Is gevormd welke voor verslering der woning enz. zal zorgen. Evenals vorig jaar zal ook dit jiar wederom geen kermis gehouden wordei». VLIJMEN. Ia de Donderdag gehouden raadsvergadering is besloten de landerijen voortaap iu het voorjaar te verpachten in plaats van in het nsj*ar zocals dat tct heden gebruikelijk is geweest. Op een verzoek van M. van Gierebergen en anderen, om het laatste jiar paarden te rnognu weiden op voor meerdere jaren ge pacht land, werd gunstig beschikt. Ia een volgend nummer uitvoerig verslag, Door den WelEd. ZserGel, Heer Dr. Mölle*, Voorzitter der R. K. Leergangen te 't-Boscb, zal op 15 April a.s. nam. 7 uur, precies, in de school der Eeiw. Zusters eeo leaiDg worden gehouden over ds oprichting van ecu B. K. Lyceum voor jongens en een meisjes, voor 'a-Bosch on omstreken. Het bestuur, de heeren A. van der Pat, G. R. van der Ven en J. van Wagecbetg vertrouwt, dat deze voor de Katholieke zaak en ook voor- deze gemeente zoo belangrijke inrichting veel belangstelling zal mogen onderviadsn en noodigt alle ingezetenen beleefd ui', genoemde lezing met hun vrou wen te komen bywonen. BESOIJEN. Als bewijs hoezeer de prij zen der graslanden gestegen zijn, kan dienen, dat deze week door het bestuur van den binosnpolder werd verpacht de z.g. Krora- medijk loopende. vaa naar Capelle groot 2 H.A, voor de soto van f 846. Verleden jcar beliep de prachtsom f 270 eu vroegere jaien van t 80 lot f 900, Donderdag nacht hebben dieven g?. poogd een aardappelkuil open te brekeu. Door het actieve optreden der politie moe?, ten zij echter onverrichter z^ktn de vlucht nemen. Op 29 April a.s. als voormiddags 11 uur zal ten huize vau de Wed. W. A.' Brokken eer» vergadering gehouden worden van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap vDe Binaenpolder van Besoijen" ter behandeling van lo. Vaststelling van de rekening over het dienstjaar 19161917. 2o. Vaststelling van de begrooting voor iet dienstjaar 1918—1919. 3a. Voorstel van het Dag cl. Bas!uur om werken in eigen beheer uit te voeren. Donderdag j.l. had in het Hotel V«r- wiel te Waalwijk eene conferentie plaat» tusschen het Dag. bfiatunr van den Buiten- polder van Besoyen eD den heer Suinz. techuiech-ambtenaar van d«n Rijkswaterstaat te Heusden hetrrffende de verlegging van de kade langs de Sprangsloot aanelniteuds op de Rijkskade van de Maasmond werken. BESOIJEN. I)e voor 14 April vast gestelde competitie-wedstrijd R W B i tn N O A D II Tilburg, ie op veizoek van N O A D uitgestald. H W B II speelt nu om 8 uur tegen een Xl-tal van het 1ste Regt. Veld Art. SPRANG. Hat Bestuirr der Chr. Ver. van Fabrieksarbeider!-, verzoekt ons te melden, dat de heer Oosttrhos van Amer? foort, op Woeusdag 17 April des avonds 7.30 uur een lezing hoopt te houden over het onderwerp gHet doel der Chr, Arbeiden, beweging", in de Ned. Her. Kurk te Besoijen, Moge er vele arbeiders da lust en de opgewekiheid hebben om die bespreking over zoo'n belangrijk onderwerp by te wonen. Donderdag werd alhier in de Ned, Herv. Kerk een gezelliga avond voor de^ Militairen gegeven, waarbij ook burgers toegang konden verkrijgeD. Buiten verwachting was bij deze gelegen heid het Strijkorkest van het 58 R. I. aanwezig. Nadat D?. Kolkert van den Loonechen dijk eea openiegswoord h*d ge? sproken werden daor het Stryksorkeafc eenige nummers ten gahoore gebraeht. Door de Chr. Zangver. yfixelsioi" werden daarna da. op het programma vermelde nummers keurig uitgevoerd. Door den heer J. F. Feijten van Utrecht, werdon neg eenige voordrachten ten besrs gegeveD. Dat dit alles by het talryke publiek dat aanwezig war, zeer in den smaak vieh getuigde het schitterend applaus. Deze avom^ mag dan ook werkelyk goed geslaagd heeteD. De opbrengst kwam ten bate van het Onder steuningsfonds van de Onderofficieren Ver. /yOns Belang". a.s. Zondagavond 6 uur hoopt in de Geref. Kerk op te treden Ds. Verkaren van Westmaas. In de Ned. Herv. Kerk koopt Zondag 'a b. m. I uur op te treden Ds. v. 't Huff van Drunen. RAAMSDONK (Dorp). By den landbou wer W. Lankhuyzen zijn 3 mud poetaard appelen weggehaald. Dader(s) onbekend. Teneinde aan hst stelen van heining heat en hekken een einde te maken is door den Gemeenteraad besloten om des nachw een waker te doen patrouilleeren. Verschillende gevallen van roodvonk duan zich iu onze gemeente voor. De 1?' jarige zoou van A. Br. is het eerste slathf offer van deze ziekte geworden. Tengevolge deH «ehrik sloeg het paard van den landbouwer W. L. met wage'i en begeleider ep hol. Tusschen een boon eu een telegraafpaal kleef de wagen vast zitten, waardoor aan de wilde vlueht eeo einde werd gemaakt. Het tuig en de wagen zijn eenigseins beeehadigd. De kwam met den schrik viy.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 6