DE OORLOG. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Baijens, v. d. Met on de Voorzitter. Verzoek ran den Ned. Boad van Gemeenteambtenaren houdende het ver* zoek om behoorlijk salaris te verleenen. Wordt besloten bij de behandeling van de begrooting te bespreken. Een adres van de gemeente Krom menie houdende het verzoek adhaesie te willen betuigen aan een adres door haar gezonden aan H. M. de Koningin, verzoekende in onze overzeesche bezit tingen zooveel voedsel te halen als maar mogelijk is teneinde den dreigenden hon gersnood tegen te gaan. Voorzitter. Ik geloof dat we het beleid gerust aan onze Regeering kunnen over laten. Wordt besloten geen adhaesie te be tuigen. Van Mier. In de vorige vergadering is de wenschelijkheid besproken van de distributie een apart bedrijf te maken. Nu de kosten toch reeds f 4000 bedragen en deze beslist nog veel hooger loopen, zou ik willen voorstellen nu tot het stichten van een apart bedrijf over te gaan. Zooals de regeling nu is, is het ge brekkig en dat kan ook niet anders omdat U op de secretarie veel te veel werk heeft. Men heeft nu geen voldoende tijd om zich voor de zaak te geven wat het gevolg heeft, dat de menschen er de dupe van zijn. Overal wordt meer gedistribneerd dan hier. Ik wil absoluut het beleid van U niet afbreken, doch ik ben er van overtuigd dat U reeds te veel werk hebt en dan moet de goede zaak er onder lijden. Ouweiling. Reparatieleder, overal Is het al geweest. Hier niet. De Voorzitter leest een lijst voor wat allemaal is aangevraagd. Dat direct alles niet wordt gezonden is buiten mijn schuld. Van Mier. Juist omdat u niet over voldoende tijd beschikt komen wij nogal eens achteraan. Kindermeel b-v. is hier ook niet en toch is het hard noodig. Het publiek is er de dupe van dat er geen apart bedrijf komt. Voorzitter. Een apart bedrijf kost veel geld, veel te veel voor onze gemeente. Je kan er dikwijls niets van zeggen. Zoo hebben wij hier veel kaarsen gehad en in naburige gemeenten was er bijna geen enkele te krijgen. Van Mier. Een apart bedrijf heeft zooveel voor. Neemt maar het uitreiken van broodkaarten. Nu moet soms een paar uur worden gewacht en in den regel kunnen de menschen niet van huis. Onwerling. Hier wordt nu veel distri butie-werk verricht door de veldwach ters. Is dat in den Bosch bekend. Voorzitter. Over een hebben ze niets te zeggen en de ander doet er niet zooveel aan. Ouwerling. Het is toch niet goed want stel nu eens dat die menschen een paar dagen zijn ingenomen met een onderzoek naar diefstal, wie zal dan het werk van de distribntie doen. Dan moet ofwel het een ofwel het ander er onder lijden. Van Mier. Ik stel voor een apart bu* reau op te richten. Voorzitter. Je kan toch niets anders meer doen dan alles op tijd te bestellen. Ouwerling. Er op uitstappen. De Re geering zelf is zoo vlug niet, dat weten we wel. Van Mier. Er moet iemand zijn die er al zijn tijd aan kan geven. Voorzitter. Er zitten er toch al 4 te werken. Van Mier. Bijna allemaal kinderen. Voorzitter. Die nemen veel werk uit de hand. Een directeur krijgt je niet onder de f 1000. Ouwerling. Ik zou eens een adverten tie in de «Echo» plaatsen. Een oproe ping doen voor f 800. Elshout heeft ook een directeur en ik geloof dat ze daar maar f 600 geven. Van Beijnen. Dan moet het een bij zaak worden anders geeft het geen bestaan. Voorzitter. Ik stel voor dat B. en W. de volgende vergadering met een voor stel komen. Van Mier. Wanneer zal die vergade ring dan plaats hebben. Voorzitter. Dat moet ik weten. Bin nenkort is het echter want wij moeten den Hoofd. Omslag nog vaststellen. Ouwerling. Dat is toch zeker geen toon aanslaan tegenover een volksverte genwoordiger. Voorzitter. Dat is toch zeker geen beleediging. Ouwerling. Neen, maar u kon tegen over van Mier toch evengoed een net antwoord geven als u dat mij doet. U zegt binnenkort, maar dat is zeer rek baar. Voorzitter. Binnen 14 dagen. Zoo hoort het ook volgens het reglement van orde. Van der Mee. Dan hoop ik dat mijn collega ook maar eens komt. Altijd alleen zitten is niet aardig. Van Beijnen. Indertijd heb ik voor de distributie een schuurtje verhuurd, mag ik dat, nu ik lid van den raad ben geworden, nog blijven doen. Voorzitter. Neeo. Wordt besloten nu van Molenaar Kruisen een ruimte te huren. De heer v. d. Mee wijst nog op de vischverkoop. Komt iemand voor een aoder, dan moet dat niet worden mede gegeven tenzij duidelijke bewijzen er zijn dat werkelijk last daarvoor is ge geven, want zoo is het voorgekomen dat de moeder van het hoofd der school tegen den veldwachter zei geef voor Jan v. d. Mee ook maar 5 pond mee, maar ik heb ze nooit gezien. Na nog eenige discussie wordt de vergadering gesloten. DE TOESTAND. De verwoede Duitsche aanvallen in Vlaanderen duren voort, maar de toe stand is sedert gisteren niet aanzienlijk gewijzigd. De Engelschen, Franschen en Belgen bieden dapper tegenstand en daardoor kunnen de Duitschers slechts langzaam vorderen. Het lot van Yperen is echter vrijwel beslist, de Duitschers staan nog slechts een goeden K.M. van de muren der stad. Behalve in Vlaanderen was aan het overige front in Frankrijk de gevechts actie beperkt. Ten zuiden der Somme slechts verkenningsgevechten. Naar van de Zwltsersche grens aan Duitsche bladen gemeld wordt, deelt de Nouvelle Correspondence mede, dat de Fransche minister voor de levens middelenvoorziening in een officleele mededeeling bekend gemaakt heeft, dat het aantal vleeschlooze dagen in Frank rijk, met het oog op de voeding van het leger, tot drie zal worden uitgebreid. De Haagsche correspondent van het Hbl. verneemt aangaande onze ver houding tot Dultschland, dat in den toestand geen verandering Is gekomen, in welken zin ook. De onderhandelingen over de ge schilpunten duren voort- Volgens een telegram uit Berlijn aan de Kölu. Zeit. over de onderhan delingen tusschen Dultschland en Neder land bestaat er op het oogenblik alles zins uitzicht op een minnelijke schikking en is het niet buitengesloten, dat de onderhandelingen in de eerstvolgende dagen tot een gunstig einde komen. Het »Volk« zegt als zeker te mogen aannemen, dat de ernst van den toe stand is gelegen in het feit, dat Dultsch land van Nederland een concessie ver langt, waardoor zijn militaire positie wordt versterkt, een concessie, die de Nederlandsche regeering in strijd acht met onze neutraliteit. Het is gelukkig nog gebleven bij onderhandelingen. Er is gelukkig nog geen ultimatum gesteld. Het is nog mogelijk, de Duitsche regee ring tot andere gedachten te brengen. Dit zal ook wel de reden zijn, waarom omtrent Dultschlands eiscb, of elschen, aan de Kamer de meest volstrekte ge heimhouding Is opgelegd. Toch had, ook bij verzwijging van het punt of de punten in kwestie, het volk van de Ka mer eenige verklaring mogen verwachten. Naar men aan de »Nederl.« mee deelt, heeft de maatschappij >Nutricia« te Zoetermeer octrooi genomen op een uitvinding om brood te bereiden zonder graan en zelfs zonder meel van boonen of dergelijke. Niettemin bestaat het uit zuiver zetmeel, vermengd met een melk product. Die het geproefd hebben roe men den smaak. De minister heeft de volgende maximumkleinhandelsprijzen bepaald voor vet kalfsvleescb. Fricandeau f4, Splerstukken en dikke lenden f 4, Car- bonaden van rib en lenden f 3.80, Borst f 3.60, Hals (voor lappen en gehakt) f3.50, Beenderen f0.10, alles per K G. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening vestigt nog eens de aandacht op de wenschelijkheid, dat een ieder voor wlen daartegen geen overwegende fiuaucieele bezwaren be staan, bij de keuze van een vetsoort met het oog op de rantsoeneering zooveel mogelijk de voorkeur geve aan boter, opdat de goedkoopere vetmélange zoo veel doenlijk ter beschikking blijve van het minder draagkrachtige deel der be volking. Alleen daardoor kan een rede lijke verdeeltng der beschikbare vetten over de gebeele bevolking tot stand komen. Het bureau voor mededeelingen Inzake de Voedselvoorziening meldt Gelijk de minister van landbouw, in de vergadering der Eerste Kamer toe zegde, is andermaal overwogen, of slui ting der banketbakkerijen in het belang der voedselvoorziening gewenscht zou zijn. De vraag is ampel besproken in een vergadering met de vertegenwoor digers van de besturen der groote ge meenten en het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Daarbij is ook het denkbeeld van een eenheids- koek onderzocht. Door het doen bakken van znlk een koek, waarvan het boven dien nog zeer de vraag was, of zij in den smaak van het publiek zou vallen, zou in ieder geval het bezwaar van groote werkeloosheid die in het bedrijf zou ontstaan, niet worden ondervangen. Wat nu het bakken van koek, taartjes e.d. betreft, werd andermaal overwogen, dat de geringe hoeveelheden meel, die daar aan worden besteed, dusdanig wordeu verwerkt met andere grondstoften, dat een product ontstaat, hetwelk in alle lagen der bevolking zeer gewild is en een bijvoedsel oplevert, waarvan de voedingswaarde grooter is dan de hoe veelheid meel, die er voor wordt ge bruikt. Het werd daarom ongewenscht geoordeeld tot sluiting der banketbak kerijen over te gaan. Donderdag had te Breda en Vrijdag te Tilburg eene groote vergaderiag plaats van vele boerenbonden en burge meesters. Deze vergaderingen stonden onder leiding van Dr. G. M. Kusters en hadden ten doel de levering van rundvee voor de vleeschvoorziening van ons volk, speciaal dc stedelijke bevolking en leger. Dr. Kusters pleegde met de land bouwers overleg ooi vrijwillig dat vee te leveren, dat noodig zou zijn voor zoo ver Noord-Brabant dat in zijn macht had. Na ampele bespreking werd besloten deze week nog circa 100 koelen ter be schikking van den Minister te stellen. Zaterdag werd te Breda 50 en te Tilburg 55 stuks vee afgeleverd. Besloten werd voorts de eerste zes weken elke week 550 stuks vee aan de Regeering te leveren. De burgemeesters moeten vóór 5 Mei opgave doen van de rijstvoorraden in hun gemeente. Vanaf heden mag geen kaas meer worden uitgevoerd. Het wetsontwerp Inzake de heffing van opcenten op de Verdedigingsbe lasting enz. werd aangenomen met 59 tegen 2 stemmen. Naar wij vernemen wordt er thans een uitgebreide actie op touw gezet om Mr. Dr. Jan van Best zijn vroegere plaats in het Katholiek Politiek Leven terug te geven. De heer Van Best heeft verklaard in verband daarmede bereid te zijn, zich in bet belang der goede zaak voor de aanstaande verkiezingen wederom ver kiesbaar te stellen. Er heeft zich een protest-comité ge vormd bestaande uit de hoeren J. GemeD, J. van Mlerlo en H. van Rijzingen, die door middel van een uitgebreide propa ganda in den vorm van vlugschriften al het mogelijke zal doen om Mr. Dr. van Best te rehabiliteeren. Naar »de Tijd* meldt, is door de Kamerleden Arts, Beckers, Bogaardt en Van Groenendael een voorstel gedaan, ten einde door de Katholieke Kamer club een nadere verklaring te doen af leggen. Dit voorstel kon slechts de stemmen der voorstellers verkrijgen, zoodat de Kamerclub zich van iedere nadere In menging onthoudt. Uit Zevenaar wordt d.d. 29 April aan de >Tel.» gemeld: De Rijn is vannacht plotseling onrust barend gewassen. Uitgestrekte lande rijen staan reeds deels blank. Indien deze was aanhoudt, is de daardoor te ontstane ramp niet te overzien, daar de weilanden reeds vol vee zijn. Waalwijk, I Mei 1918. Door de Kamer van Koophandel enl fabrieken is adhaesie betuigd aam bet zeer gemotiveerde adres van den Nederl. Bond van Lederfabrikanten ea anderen waarin tot de Tweede Kamer het verzoek wordt gericht, het door de Regeering ingediende wetsontwerp, tot verhooging van de oorlogswinstbelas- ting van 30 op 50 pCt., niet aan te nemen. Naar wij vernemen, kunnen de schoenfabrikanten met de door de Re geering vastgestelde prijzen voor het standaard-schoenwerk en de daarbij voorgeschreven voorschriften, niet lan ger blijven doorwerken. Gevreesd wordt dat vele fabrieken spoedig zullen moeten worden stopgezet. De bruto-opbrengst van den ver koop der Emmabloempjes op Zaterdag en Zondag j.l. door het Algemeen Groene Kruis voor Waalwijk, Besoijen Baardwijk gehouden, bedraagt f 178,30*. Hiervan komt voor Waalwijk een be drag van f 51,04, voor Besoijen f 57.85*, voor Baardwijk f 49,41. Maandag ten 8 uur werd in Musis Sacrum de meermalen in ons blad aan gekondigde, door Waalwijks Belang ge organiseerde lezing door Mr. W. van Haastert uit 's Hage gehouden. De zaal was^vrij'goed bezet, hoewel 't ons on verklaarbaar is dat zoovele leden van W. B. in 't kort zoovele ontwikkelde Waalwijkers afwezig .waren. Want toch men had er kannen genieten, men had er kunnen leeren. Mr. van Haastert is een vlot en krachtig spreker, dien het te hooren een genot verschaft. In mooi Hollandsch, hier en daar doorweven met goedgekozen voorbeelden en juiste ver gelijkingen of pakkende tegenstellingen, weet bij den hoorder te boeien, omdat men voelt dat hier spreekt de man van studie, van onderzoeken, van onder vinding. Hij schilderde ons den inlander In zijn dagelijksch leven, zijn doen en laten, zijn werken en luieren, zijn goede en slechte hoedanigheden, geïllustreerd door ondervindingen, die hij opdeed als voorzitter van 'n landraad. Hij gaf den weg aan die z. i. moet voeren tot op heffing van den Inlander, welke weg recht indruischt tegen de stroomingen der ethische richting en de Sarikat Islam, de z. i. ziekelijke beweging, die zich ook onder onze regeerders en hunne raads lieden meer en meer baanbreekt. Hij critiseerde in strenge bewoordingen deze vereeniging, hare aanhangers, maar vooral hare fanatieke propagandisten. Hij sprak ten slotte de hoop uit eenige belangstelling gewekt te hebben voor onze schoone Indische bezittingen. Dit resultaat heeft hij o. 1. met een derge lijke lezing meer dan bereikt. In de Maandagavond in hotel Ger- rls gehouden algemeene vergadering der afdeeling van 't Roode Kruis, die slecht was bezocht, werden de gewijzigde sta tuten en huishoudelijk reglement, als mede de reorganisatie goedgekeurd. De penningmeester bracht rekening en ver antwoording uit en werd gedechargeerd. Verder werden eenige mededeelingen omtrent de taak der afdeeling, de ge- neesheeren, verpleegsters, colonnes, enz. gedaan. Met genoegen vernemen we, dat de afdeeling is gegroeid tot bijna 100 leden. Naar aanleiding van een vraag van de tyde oaser lezers kannen wy mededeelen dat kalfsvleescb voor aieken en zwakken op medisch advies, binnenkort ook kier zal werden verkrijgbaar gesteld. Maandag is te 's Bosch opgericht een Diocesanen bond van R. K. Boek handelaren en Handelaren in kantoor- en schrijfbehoeften. Uit nagenoeg alle plaatsen van het Diocees waren boek handelaren opgekomen, die alle staande de vergadering als lid toe traden. Tot voorloopig bestuur zijn gekozen Wilhelm van Eupen, Boxtel, voorzitterJ. C. Broeken, (fa. v. Laarhoven) Tilburg, vlce-voorzlttB. A. v. Gastel, Geertrui- denberg, Secretaris J. van Eijkelenburg, v/h. fa. Wed. Tielen, Waalwijk Penningm. -- In verband met berichten in de Pers, waaruit zou op te maken zijn, dat geen ontheffing meer behoeft te wor den aangevraagd voor verzending van Schoenwerk door Schoenfabrikanten en Fabrikanten van leestklaar Schoenwerk, deelen wij U mede, dat deze berichten geheel onjuist zijn en dit wel degelijk noodig is en blijft. Oorspronkelijk bestond bij de Spoor wegen en Posterijen een verkeerd be grip omtrent den verkoop, aflevering en vervoer van Schoenen en werd door hen het overleggen van een vervoer- bewijs bij aanbieding der zending ver langt. Dit misverstand is inmiddels op gehelderd en zullen bovengenoemde ver- voerlichamen in het vervolg geen ver- voerbewijs meer eischen. Er zij echter nadrukkelijk op gewezen, dat voor iedere zending schoenwerk door bovenbedoelde Fabrikanten ont heffing van het verbod tot verkoop, aflevering en vervoer moet worden aan gevraagd, terwijl bij gebreke daarvan de desbetreffende bepalingen worden overtreden met alle gevolgen van dien. De directie van R. D. H. L. De Zondag te 's-Bosch gehouden Centrale Raadsvergadering van den Bosschen Dioc. Werkliedenbond, bijge woond door 112 afgevaardigden, were voor de eerste maal geleid door den heer C. Foppele, 's-Bosch, voorzitter van het gewijzigd bestuur. Het ledental is 23000. Bijna de gansche vergadering in beslag genomen door de beraadsla gingen over het bestuursvoorstel be- oogende den Bond voor wat het werk terrein betreft in te deelen in zes kringen, n.l.'s Bosch, Tilburg, Langstraat, Eind hoven, Helmond en Nijmegen. Voor elk dezer kringen zal een kring-adviseur worden aangesteld en een gesalarieerd bestuurder worden benoemd zooveel mogelijk tegen 1 Jan. a.s. Het aantal vrijgestelden zal daarom met vijf moeten worden uitgebreid. Teneinde dit plan uit te voeren zal dn Bondscontributle met 1 cent per week worden verhoogd en gebracht worden van 48 op f 1. per lid en per jaar. Aan de beide grootste afdeelingen Tilburg en Eindhoven met een ledental van ruim 5000 en 4000 leden zal een reductie op de contributie van een vierde cent per lid en per week worden gegeven, wijl deze afdeelingen onevenredig veel bijdragen tegenover de kleinere afdeelingen. En ook, wijl deze naast bovenbedoelden kringbestuur der nog dringend een plaatselijke ge salarieerde noodig hebben. DRUNEN. Door het bestuur van de wonlngbouw-vereeniging in deze ge meente is bekend gemaakt dat a.s. Don derdag ten 7 uur in de meisjes-Congre gatie eene'vergadering zal worden ge houden ter bespreking van het bouwen van werkmanswoningen. Daar daze aan gelegenheid voor velan van zoo groot belang is, wordt belanghebbenden drin gend aangeraden die vergadering bij te wonan. Door noodslachting van een koe van den landbouwer B. werden wij Maan dag in de gelegenheid gesteld een half ons vleesch per persoon te krijgeD. De slagerij waar het vleesch werd verkocht Is bestormd geworden. Een ieder wou na 14 dagen van vleesch verstoken te zijn geweest weer eens een hartelijk brokje machtig worden. ELSHOUT. De M,nister vsn Financ:ëa waakt bekend, dat onder letters N. N. te N. ten behoeve van 'b Rjjks schatkist uit Elshont (N.-B.) per postwissel is ontvangen f 18.50 voor vermoedelyk te weinig betaalde bedrijfs- en inkomstenbelasting. VLIJMEN. De heer A. Qaaad vliet, vo lontair ter secretarie alhier, is met ingang van 15 Mei a.s. benoemd tot ambtenaar ter - secretarie te Vnght. Velen zullen dezen ambtenaar noode zien vertrekken, daar hy tevens ambtenaar aan het distribatiebureaa was en steeds beleefd en vriendelyk was tegenorer eenieder. Deza week werd alhier rundvleesch onder politietoezicht gedistribueerd. Het vleesoh was afkomstig van uit nood geslechte rnnderen, welke door den Ryksveearts te 's Bosch voor de consumptie waren goed gekeurd. De keuring van militieplichtigen van de lichtisg 1019 zal voor deze gemeente plaats hebben op 82 Mei a.s. te 's Bosch (gemeentehuis). BESOIJEN. Naar wij vernemen heeft de gemeente 6 H.A. bruine boonen en 4 H.A. aardappelen geteeld op gescheurd grasland. Voor de inwoners zal.het ongetwijfeld een verblijdend bericht zijn. Er wordt dan ook van gemeentewege alle moge lijke moeite gedaan om def bevolking In deze benarde tijden in alie opzichten tegemoet te komen. Op 29 Mei a.s. des voormiddags ten 11 uur zal ten huize van de Wed. W. Brokken alhier een vergadering worden gehouden van de Stemgerech tigde Ingelanden voor den Binnenpol- der van Besoijen ter behandeling der volgende punten 1. Verkiezing van een lid van het Dagelijksch Bestuur. 2. Verkiezing van een Voorzitter. VRIJHOEVE-CAPELLE. Op het Hulppostkantoor der Rijkspostspaarbank werd gedurende de maand April ingelegd een som van f 4799.10. Op het Hulptelegraafkantoor werden 210 telegrammen behandeld terwijl er 58 gesprekken zijn gevoerd. WASPIK. Door de commissie der Rijksvleeschvoorziening zullen in deze gemeente voorloopig elke week een drietal stuks slachtvee worden opge vorderd. Nu de slagers tot werkloosheid zijn gedwongen, worden door bet distri butiebedrijf alhier maatregelen beraamd om de regeeringsvisch bij de slagers te doen verkoopen. Het turfbaggeren wordt hier nu op veel grootere schaal aangevat dan 't vorig jaar. Reeds staan er duizenden turven te drogen. Bij eene oordeelkun dige bewerking verkrijgt men "hier wer kelijk turf van uitstekende quallteit. Bo vendien heeft de uitkomst van verleden jaar bewezen, dat dit bedrijf ia den tegenwoordigen tijd wel loonend 19. Er worden hier pogingen aange wend om te komen tot de oprichting van eene bouwvereeniging tot verbete ring van de volkshuisvesting. Voor de leeniging van de bestaande woningnood is het wel te wenschen, dat deze plan nen slagen. RAAM8DONK. Beurekring Raamidonk. Bevracht 22 schepen. Ledig vertrokken 4. Er staan nog op de lijst 44 schepen. By J. B. werden door een hond 9 konynen daodgemaakt. Een leelijk schade- postje. RAAM8DONK. Tot secretaris der brand- stoflen-commissie is benoemd de heer J. J. .de Jong. De werkman V. geraakte op de pa pierfabriek aan het Keizers veer met zya arm bekneld tusschen twee sware pakken papier. Met een geknensden arm en ontwrichten pols moest hij zich onder behandeling van Dr. Knaap stellen. De voetbalveieen. Juliana speelde Zondag een wedstrijd te Oosterhout tegel F. V. C. en verloor met 7—2. IP VEER. De Algemeene vergadering van aandeelhouders der N.Y. Electriciteits- My. tfRaamsdonk* zal gehouden worden op Zaterdag 11 Mei a.s. ten huize van den heer C. F. Komipers. Wederom zijn enkele kippen gestolen, thans by den heer F. D. Zondag a.s. hoopt voor de Ned.Herv. Gem. op te treden Ds. Louwe Kooiman te Baardwyk. RAAM8DONK8VEER. Door den inspec teur der distribntiewet voor het vervoer te water, de heor M. C. Dekker, is proces verbaal opgemaakt^tegen v. d. E. en H. H. M., beiden te Ooiterhout, wegens het traehtea goederen to vervoeren buiten de nieuwe zegelwet om. Naar wij van bevoegde tijde vernemen bestaat de mogelykheid dat de lading zal worden in beslag genomen. Als gevolg hiervan zullen boiden vermoedelyk van do beurtlijst worden verwyderd, waar door zy zullen onthouden worden van den aanvoer te water van grint, zand, oement eni,

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 2