Tweede Blad. ailVm mi HBPSB1H Provinciaal Nieuws. - De Oorlog. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. BERLIJN, 8 Mfi. (Officieel avondberieht.) a Zuidwestelijk Finland hebben wij den »nd in een vijfdtag-ehen slag bij Lahti (Q Tavastehus vernietigend veralageD. We Bakten 20.Q00 gevangenen. BERLIJN, 8 Mei. (Wolff.) Hat Finiche iflofdkwanier meldtbij Lihti hebben de vitte troepen den vijand gedwongen zich orer te geven, 12.000 gevangenen gemaakt en 20 stokken geschut, 200 maehinege- feren en 1000 paarden bemachtigd. Van iimola rukken onze troepen naar Kouvola. Volgens Duitsche bladen is Bul garije geneigd, aan Turkije Karagatsj met het station van Adtianopel en den Inkeroever van de Maritza tot Koelelu- oergas af te staan. FRANKFORT a/M., 30 April (H.N.) Aan de „Frankfurter Zeitung" wordt uit 'raag gemeldGabriel Princip de moor enaar van den aartshertog en zijne emalin is heden in de vesting There- sienstadt aan tuberculose gestorven. NUMMER 37. ZONDAG 5 MEI 1918. 41 m Jaargang. Tengevolge van het verschuiven vau een ladder viel de arbeider D. van een - hoogte een plm. 8 Meter. Hierbij bezeerde bij zich zoodanig, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. RAAMSDONKSVEER. Woensdag ontspoorden nabij de Bergsche brug drie wagens van de Zuider stoomtram. De ruiten werden ingedrukt, te wijl verder nog eenlge lichte schade aan de rijtuigen werd veroorzaakt. c. Onderwijzersjaarwedden. d- Jaarwedden Burgemeester, Secre taris en Ontvanger. e. Geldleening. f. Zekerheidstelling Gemeente-Ont vanger. g. Werkeloosheids besluit. h. Schoolbouw wijk B. 1. Kasopneroing. 3. Vroedvrouw wijk C. 4. Wijziging verordening levensmid- delenbedrijf. Benoeming Administrateur. 5. Vergoeding telefoonkantoorhou- ders. 6. tarie. 7. 8. Jaarwedde ambtenaren ter secre- BESOIJEN. Op Maandag 6 Mei a.s. zal bet 45 jaar geleden zijn dat Nic. loomaaijers alhier, kapitein der Hol— andsche Buurtspoorwegen, in dienst trad )ij genoemde Maatschappij. 5 Mei speelt R. W. B. tegen N. O. A. D. II uit Tilburg een compe titiewedstrijd, om 2 uur op het terrein alhier. Doordat de militaire verloven stilstaan, komt R. W. B. met 5 spelers van het 2e uit, zoodat het vooruitzicht op een overwinning zeker uitgesloten is. )och men moet nu eenmaal roeien met de riemen die men heeft. De voor 28 April vastgestelde wedstrijd R. W- B. N. A. C. III ging om voornoemde re denen niet door. Om half vier speelt R. W B.II tegen Quick II uit Waalwijk een vriendschap pelijke wedstrijd. R. W. B. Ill gaat naar Kaatsheuvel, om zich met Wllhclmina II te meteD. SPRANG Vergadering van de Coö peratieve Broodbakkerij «Broederhulp* alhier bij den heer M. van Vuurea op Woensdag 8 Mei 1918, des avonds om V/% uur precies. Agenda: 1. Opening. 2. Mededecliog. 3. Voorstel van 20 leden oen net bestuur te ontslaan en een nieuw bestuur te kiezen. 4. Sluiting. Aan de Rijkspostspaarbank alhier is in de maand April ingelegd f 6650,73, terugbetaald f3361,55. As. Zondag des voorna om 9,30 en des nam. om 2 uur hoopt ia de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Binsbergen van Loosduinen. In de Ned. Herv. Kerk hoopt a.s. Zondag des voorm. 9,30 uur als beves tiger van candidaat Groeneveldt op tê treden Ds. Koote van Zevenbergen, waarna des nam. om 2 uur Ds. Groene veldt zijn intree-predlkatie zal houden. De keuring voor de ingeschrevenen van de mllitielichtlng 1919 uit deze ge meende zal plaats hebben op Maandag 17 Juni des voorm. 9 uur in de teeken- school te Waalwijk. Vergadering der afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond «Patrimonium* op a.s. Zaterdag des avonds om 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Be handeling Ingekomen stukken. 4. Sluiting. WASPIK. Gistermiddag ten 2 uar bitld de raad dezer gemeente eene opeübare ver gadering. Eerst na 't aanvangsuur dezer vergadering, ontgingen wij daarvan bericht, zoodat wij daarvan tot onze spijt ditmaal geen verslag kannen geveD, VRIJ H.C APPEL. Algemeene leden vergadering van de Landbouwveteenl- ging Capelle, Vrijhoeve-Cappel en Sprang op Maandag 6 Mei 1918, dea middags 7 uur in Café A Rutters. AAN DE ORDE 1. Bespreking deelneming aan de Handelsvereeniging van de Noord-Brab. Maatschappij van Landbouw in hooi, stroo, vee en paarden. 2. Bespreking vrijwillige levering van vee voor het rijk. 3. Benoeming van een plaatselijken Commissaris. Ook toegankelijk voor niet-leden. Door het gemeentebestuur zijn bij de landbouwers N. Voordepoorte en H. P. Stam c.a. 1.5 Hectare grasland ge huurd om te scheuren en er verders bruine boonen op te gaan telen. Voor zeker een goed voorbeeld voor andere gemeenten. Een woord van lof mag aan ons voortvarend bestuur niet onthouden worden. RAAMSDONKDORP. Bij den heer P. zijn sinds Donderdagmorgen weer eenige kippen vermist. Bij A. V. is Woensdagnacht een stuk van een looden afvoerbuis gestolen. Het negenjarig dochtertje van R. geraakte Donderdagmiddag te water. Het mocht den schipper v. S- gelukken de kleine op bet droge te brengen. Woensdag 1 Mei hield de Fok- en Controle vereeniging een vergadering in het hotel A. P. de Reijer. Na opening door den Voorzitter A. J. Konlngs worden de notulen voorge lezen welke ongewijzigd worden vast gesteld. De rekening en verantwoording over het boekjaar 1917 wordt nagezien en accoord bevonden. Als bestuurslid wordt herkozen de heer A. J. Konlngs. Het voorstel tot heffing van f 6 per koe wordt na een uitvoerige bespreking aangenomen. Bij de aanbesteding tot het statlon- neeren van den vereeoigiogsstier blijkt de laagste inschrijver te zijn A. J. Koning* voor f 2,30 per dag gedurende zes maanden. Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering. Aan de rolburg R'veerG'btrg passeerden In April Opvarende schepen 448 Inhoud 37113 ton. Afvarende 420 35299 Opvarende stoomb. 156 11650 Afvarende 157 11500 Gezamenlijke op- en afvarende schepeD en stoombooten 1181 inhoud 94562 ton. Gedurende een zekeren tijd was In de Chr. School een bus geplaatst waarin de kinderen het hunne konden bijdragen voor de Zending. Bij openlag bleek deze de somma van f57,62'/2 te bevatten. Op Woensdag 8 Mei zal de koste- looze inenting en herinenting plaats heb ben lu de oude O. L. School. Donderdag gaf de socltcit »De Gezelligheid» haar feestavond in het hotel De Reijer, waarbij de Vlaamscbe zanger Emile Hullebroeck zijn bekende liedjes zou doen hooren. De zaal was geheel gevuld met genoodigden. Van de verzen waren bijzonder mooi >De Noordzee» en Van 't Maseurkcu». Ook >het Gilde viert» viel In den smaak omdat hiervan het refrein moest worden meegezongen. Ver 'er droeg hij voor ïHet" Kwezelke» «Hemelhuis» »Aan mijn Belgen aan den Yzer» en meer andere. 'i Was een avond van waar kunstgenot uit de manier van voordragen bleek reeds dat hier een artist aan 't werk was. Aan het einde kwam hij met >De Vlaamscbe Leeuw». Toen dit gezongen werd waren allen onder dea indruk van dat vurige, fanatieke »Zij zullen hem niet temmen En dan, arm België, van nabij uw ellende zoo te weten en te zien de bevolking vermoord, gevlucht of in gevangenschap bet land verwoest. En toch>De Vlaamscbe Leeuw is daar!» >Zij zullen hem niet temmen, zoolang hij tanden beeft 1» Geen wonder dat alles stil was Tenslotte noodigde da heer Hulle broeck de aanwezigen uit staande als bede het tweede vers van het Wilhelmus te zingen. Hedenmiddag sloeg het paard van den heer J. S gespannen voor een rijtuig, op hol. De inzittenden wisten uit het rijtuig te springen. Het dier rende een steeg in waar het tot staan werd gebracht. 'sGRAVEMOER. Ia eene ge-iombiaeerrie vergadering van dea Gemeenteraad en h?i Bargerlijk Armbe»tanr werd beslater-, dat het Armbestuur zal overgaan tot het scheu ren ran weiland voor den verbouw van bruine boonen. Bovendieu sullen Gemeente en Anofonds overgaan tot de roiling van twee perceelen hooiland om gelegenheid te krijgen, op ruimere schaal dan tot dnaverre turf te maken. De Gemeenteraad besloot rog tot het aangaan eener overeenkomst met den beer Taselaar terzake het uitdiepen der haven, Op de Rijkapostaptaibvnk werd vorige maand ingelegd f 1999.50. terugbetaald f 8821.81, Ten postkantore werden 53 telegrammen verzonden en 52 ontvangen, terwijl 61 telef. gesprekken plaats hadden. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 4 Mei 's middags ten 3 uur. Onderwerpen 1. Beëedlglng Gemeente-Ontvanger. 2. Ingekomen stukken cn mededee- llngen. aGemeenteverslag. b. Watervoorziening. Wonioghuur veldwachters. Hoofdelijke Omslag. DRUNEN. Zondag hield de Drank- weerbond »St. Jan* een algemeene ver gadering. De opkomst der leden had beter moeten zijn daar er gewichtige punten behandeld zouden worden. Na het zingen van een lied werd de voor loopige agenda van de algemeene ver gadering te 's Bosch op 2den Pmksterdag behandeld. De daarop voorkomende punten werden besproken tn toegelicht. De vergadering ging hierin met het hoofdbestuur accoord. De heer P. Els- hout die in de vorige vergadering als candidaat gesteld was voor het hoofd bestuur (vakature Houben) zou zlcb, nu hij gehoord had, dat ook de Zeergel. heer Dokter Verbeek uil Oss, candidaat was gesteld, terugtrekken. Een man als Dokter Verbeef die reeds zooveel als drankb#strijder heeft gewerkt en ln de toekomst nog zooveel goeds kan stichten, was de persoon die in het hoofdbestuur thuis hoorde. Elshout wecschte daa»om niet in aanmerking te komen en verzocht dit. aan het hoofdbestuur mede te deeleu. Overgaande tot verkiezing van een Voorzitter werd Da stemming en her stemming lusschen L. Bataille en P. Elshout deze laatste gekozen, die de benoeming aannam. Tot afgevaardigde naar de algem. verg. te 's Bosch, werd gekozen den heer J. Bergmans en als plaatsvervanger de heer A. v. Hulteo. De geestelijke Adviseur gaf een leerrijke rede over Drankbestrijding en jongens- bond. De nieuwe voorzitter bracht dank aan den spreker voor zijae keurige ult- cenzctttlng van het besprokene punt, dankte vervolgens de vergadering voor het vertrouwen in hem gesteld en sloot met Chr. groet de vergadering. P. Crf. DRUNEN. Dinsdag 7 Mei a.s. hopen de echtlieden Peter Kuijpers en Gerdi- na van Os hun gouden huwelijksfeest te vieren. Brengen de drukkende tijden niet mee het feest .net vollen luister te vieren, ongemerkt zal dit feest niet voorbij gaan. Eene buurtcommissie is reeds druk in de weer om het feest met gepasten luister te vieren en zullen zeker slagen om dien dag onvergetelijk te maken voor het waardig echtpaar, dat het ten volle verdient. In de Donderdag gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelan den van het Waterschap Hei- of Meer- dijk en Polder van Drunen, is herkozen tot voorzitter den E. A. Heer C. P. van Huiten en tot lid de heer Adr. Robben. Door de gemeente Drunen worden ongeveer 4 H. A. grasland gescheurd om daarop boonen te zaaien. De land bouwers J. Vissers en A. Pulles hebben voor f55.—. aangenomen het land te ploegen. Deze week hield de Coop. Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabriek eene algemeene vergadering De directeur bracht een keurig verslag uit over het afgeloopen jaar. Uit dat verslag blijkt het volgende Er werden verwerkt 3510043 K.Q. melk, geproduceerd 125987 K.G. boter. De omzet was f 410547.40. De onkos- en per 100 K.G. bedroegen 87 cent. Het definitieve bestuur is gekozen als volgt; M van Halder, A v. Huiten en Joh. Pijnenborg voor DrunenAdr. Klijn en Fr. Pulles voor ElshoutJ. Klerks en A. Baijens voor Baardwijk; 3. v. Spijk en G. v. Drunen voor Nieuw- cuik. kantoren werd gedurende de maand April 19'8 Ingelegd f26323.11, terug betaald f 13396.99*12- Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 6041. GENDEREN. Bij de gehouden jaar vergadering der Coftp. Boerenleenbank aangesloten bij de Centrale Raiffelsen- bank te Utrecht en geopend in Juni 1917 bleek uit de rekening en balans van 1917 het volgende Ontvangsten spaargelden f22160.30, id. In loopende rekening 114338, gege ven voorschotten f 9000, uitgaven ln loopende rekening f23120, uitgaven rente spaargelden f 133.30, totaal ont vangsten f 38937.94'/a. uitgj. f 38937.94'/2 Balans Uitstaande voorschotten f 6820 saldo's der spaarg. f 16300.30 winst f 20.14'/a. Actief f 16520.44'/a, passief fl6520.44,/2. Het ledental bedraagt 51. De heer S. v. Gorcura, aftredend be stuurslid en de heer L. v. d. Beek Jz., aftredend lid van den Raad van Toe zicht, werden met groote meerderheid herkozen. HEUSDEN, 4 Mei 1918. Door de fa. De Haan en Oerle- mans is de medewerking van de Ge meente gevraagd tot het verkrijgen van den Wal tusschen deOud-Heusdensche en de Herptsche Poort met het oog om terrein te hebben voor woningbouw. Dit heeft in de jongste vergadering reeds een punt van bespreking uitgemaakt, doch een beslissing is nog niet genomen. Tot heden zijn reeds een 50-tal aanvragen ingekomen om een kaveltje gemeentegrond, bestemd voor de teelt van peulvruchten. Als kantoorbediende der Posterijen ten kantore alhier is in dienst gesteld Mej. M. Boll uit Genderen. o Door het knappen van een staal draad viel een der groote masten, die men op het zeeschip aan de werf aan het stellen was, gelukkig zonder per soonlijke ongelukken. Niet alleen op de openbare school is in het laatste jaar liet aantal leerlingen zeer toegenomen, zoodat een onderwijzer meer noodzakelijk was, ook aan de R.K. Meisjesschool groeit het zeer aan. Enkele leerlingen konden dan ook voorloopig geen plaatsing krijgen. De stemming over de candidaten op de groslijst van leden voor de 2e Kamer heeft Zondag plaats in het Patro naatsgebouw van 11'/a—1 uur v.m. en 4—6 uur n m. Op den verjaardag van H. K. H. Princes Juliana hield de Harmonie op de gebruikelijke wijze een muzikale omgang. Door de aanwezigheid van vele militairen gaf dit een ongewone drukte. Bij de autoriteiten en enkele begunsti gers werd een extra-nummer ten beste gegeven. Van de dezer dagen uit onze ge meente gekeurde jongelui voor de militie werd er ditmaal slechts één ongeschikt bevonden en naar verluidt, omdat hij de maat niet had. Met ingang van 1 Mei is naar hier van Roosendaal overgeplaatst de heer Meier, kommies der Rijksbelasting. huisnummers 401—800 in den R. K* Gildenbond; voor de huisnummers801 en daar boven in de school Bergdtjk. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daar onder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand April 1918 ingelegd f 17379 06; terug betaald f9884,16 uitgegeven werden 7 nieuwe boekjes. Waalwijk, 4 Mei 1918. A.s. Zondag zal in geheel Brabant de stemming voor de candidaten der R. K. Kiesvereeoiging plaats hebben. Wij laten hier voor 't belang der zaak volgen hoe de stemming ln den RijkskieskrlDg den Bosch, waartoe ook ODZe gemeente en de meeste der om geving behooren, gestemd moet worden. Op het stembiljet, dat 7 A worden uitgereikt door het stembueau, staan de 2i candidaten Id alfabetisch.; volgorde. Gij zijt verplicht op minstens vijf candidaten te stemmen gij moogt stem men op koogstens 10 candidaten. Blljet- teo, waar op minder dan vijf of meer dan tien candidaten zijn gestemd, heb ben geen waarde en tellen dus niet mee ze zijn ongeldig l Gij stemt door vóór de ramen der candidaten, in bet vierkante vakje, dat voor lederen caudldaat is geplaatst, een cijfer te plaatsen. Voor den naam van den candidaat, dien gij op de eerste plaats gekozen wenscht te zien, plaats1- gi) hèt cijfer 1 den candidaat, dien gij daarna ket ge- schiktte acht, geeft gij het ct;fer 2. Zoo gaat gij voort, totdat gij minstens de cijfers, 1, 2, 3, 4 cn 5 hebt toegekend, want gij moet immers ten minst'- vijf candidaten stemmen en moet ook aan die candidaten de vijf eerste rangcyfers geven. Gij kunt daarna, op dezelfde wijze verder gaande, nog de cijfers 6,7, enz. voor de namen der door U gewenschte candidaten plaatsen, dooti;*tn hoogste Kaatsheuvel, 3 Mei 1918. ELSHOUT. Bij de gehouden keuring van de miUtiepllchtlgen der lichting 1919 werden elf personen geschikt bevonden, terwijl 1 werd afgekeurd wegens te kleine lengte. Door een inwoonster werd aan de R.K. Kerk alhier een prachtig missie- kruis geschonken, vervaardigd door den kunstenaar Cuijpers te Roermond. Dinsdagavond heeft de plechtige opening van de Meimaand plaats gehad in de Parochiale Kerk alhier, waar het genadebeeld van Onze Lieve Vrouw vereerd wordt. Evenals vorig jaar zullen ook dit jaar van alle kanten processes en bedevaartgangers het roirakuleuze beeld komen vereeren. 2en Pinksterdag a.s. komt een processie uit Tilburg. VLIJMEN. Door een graancontroleur werd de kar van G. de J. alhier, die op weg was naar 's-Bosch, aangehoudeu en bij controleering gevonden 50 K.G. ha ver en 50 K.G. roggemeel, hetwelk in beslag genomen werd. Aan het postkantoor Vlijmen en de daaronder ressorteerende hulppost- Dinsdagavond werd in Hotel v. d. Assem een vergadering gehouden voor iedereen toegankelijk. Als inleider trad op de heer Rohling uit Tilburg, die op warme wijze de candidatuur A. A. Arts (aftr.) aanbeval. Mr. P. Arts sprak daarna ten gunste van zijn broer A. C. B. Arts te Ginneken, met als zijn vaststaande overtuiging uitsprekende, dat de aftre dende leden beslist zouden herkozen worden en Mr. A. C. B. Arts de vijfde plaats moest innemen. De heer Maurits uit Tilburg beval eveneens A. C. B. Arts aan. Debat werd niet gevoerd. De heer Rohling dankte de vergadering, welke zeer druk bezocht was. Plotseling is het bevel van vrij willige veelevering of bij gebreke daar van onvrijwillige veevordering door den Minister uitgevaardigd. Ten einde raad zijn van bijna alle boerenbonden afge vaardigden naar de spoedvergadering in Tilburg gezonden waar Dr. Kusters de noodige voorlichting gaf. Kaatsheuvel schitterde daar door af wezigheid. Onze boeren zijn alzoo niet in staat geweest inlichtingen in te win nen en staan voor 't feit, dat vandaag of morgen plotseling een stuk vee uit hun stal wordt weggevoerd om voor de regeering als slachtvee te dienen. Wan neer zullen onze boeren eens ontwaken en eens eensgezind zonder partijzucht hunne belangen gaan behartigen De werkman Steenbergen van de firma v. N. Zn. kwetste zich gisteren aan de hakkenpersmachine. De vingertop was deerlijk geplet. Dr. de Both ver leende eerste hulp. Van 12—5 uur zal alhier gelegen heid zijn tot stemmen voor de huis nummers 1—400 in Euphoniaj voor de tot en met bet cijfer lOTwant ln het geheel moogt gij op koogsten ti'n can didaten stemmen. Denkt er om Uw stembiljet is on geldig, wanneer gij minder dan J of meer dan 10 candidaten hebt gestemd, of wanneer gij niet, met het rangnum mer 1 aanvangende, opeenvolgende rang- cijfers toekent, dus als gij b. v. zoudt invullen de rangetjfers 1, 2, 5, 6, 8, 10; gij moogt dus geen rangoummers over springen, het moeten op elkaar volgende cijfers zijn, welke gij toekent. Door een cijfer voor een candidaat te plaatsen, brengt gij één stem op hem uit De tien candidaten, die bet hoogste aantal malen een rangcijfer, onverschillig welk, hebben gekregen, worden op de offtcieele lijst geplaatst, welke volgens de nieuwe Kieswet niet meer dan tien anmen mag bevatten. M*ar door een cijfer geeft gij een candidaat niet alleen één stem. Door dat cijfer geeft gij den betrok ken candidaat óók een aantal ponten. Het cijfer 1 geeft den candidaat 10 pun ten, het cijfer 2 geeft 9 punten, het cijfer 3 geeft 8 punten enz. Al de op deze wijze berekeode punten worden s-oor eiken candidaat samengeteld en wijzen het totaal aantal punten aan wie der tien candidaten met 't hoogste stemmental 't meest aantal punten hteft gekregen, komt op de eerste plaats der officlëele lijst te staan, en zoo beslist verder het puntenaantal de volgorde op de officiëele lijst. Hieronder volgen de namen der can didate, waarover gij moet stemmen, in alphabetlsche volgorde Albers-Pistorlus, A. E., Aarle-Rixtel. Best, Mr. Dr. J. van Eindhoven. Bulten, G., Zilk-Noordwijkerhout. Deckers, Dr. L Eindhoven. Fleskens. A N., Geldrop. Hout, M. van. Helmond. Kooien, Mr. Dr. D. A. P. N., Utrecht. Krijgsman, M., dea Bosch. Loeft, Mr. J. A., den Haag. Mortel, J. A. M. van de, Cuyk. Nlvard, D Rotterdam. Raupp. A. F. C. M., Eindhoven. Riizewijk, J., vao, Tilburg. Sasse van IJsselt, Jhr. Mr. A. F. O. van den Bosch. Schaepman, Th. F. M., Amersfoort. Schoenmakers, J., Raamsdonksveer. Swane, Mr. I. A., deu Bosch. Vergroescn, A. J., deu Bosch. Völker, M- A.. Veghel. Wei, J. W.vao, Helmond. Wlntermans, J. J.» Stratum. i I i In den Kieskring Tilburg, waaronder andere plaatsen in deze omgeving ressorteeren, geschiedt de stemming eenigszins anders nl. als volgt Het stembiljet bevat de namen van 21 candidaten. Het lid Is verplicht daaruit een keuze te doen van 10 personen, van welke 5 voor lid en 5 voor plaatsvervanger. De aanduiding geschiedt doof het plaatsen van een kruisje in het vakje voor of achter den naam. 1 Ter LINKERZIJDE van het stembiljet wijst men de VIJF LEDEN aan (niet meer en ook niet minder) - ter RECH TERZIJDE handelt men op dezelfde wijze voor de PLAATSVERVANGERS. Niemand mag dezelfde personen voor BEIDE functies aanwijzen zoodat op elk stembiljet TIEN VERSCHIL LENDE personen moeten aangewezen van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5