Tweede Blad. I I I BINNENLAND.^ Provinciaal Nieuws. II I' NUMMER 38. DONDERDAG 9 MEI 1918. 41e Jn*rganp. De aflevering en het vervoer van tamme konijnen is verboden. Het Bureau voor Mededeelingen inzake Voedselvoorziening meldt: Bij herhaling wordt de meening ver kondigd dat het beter ware een geheel vleeschlooze periode door te maken om de voorziening met vleescb, vet en zuivelproducten gedurende den winter niet In gevaar te brengen. Dit geschiedt echter niet door de slachtingen, die noodig zijn om gedurende eenigen tijd 2 ons vleesch per week en per hoofd beschikbaar te stellen. Daarvoor, als mede voor de behoefte van leger en vloot, zijn noodig 6000 stuks vee per weekin een tijdvak van 5 a 6 weken derhalve tusschen 30 en 40,000 stuks. Het is duidelijk, dat daardoor de rund veestapel, die in het begin van Maart volgens deskundige schatting op 1.340,000 stuks kon worden geraamd, in geene deelen wordt bedreigd. Wanneer wij dus nu een weinig vleesch gebruiken, wordt daardoor de voorziening van later niet in gevaar gebracht. Hoe meer bovendien de veehouders zelf mede werken om een goede keus te doen onder het vee, hoe beter het onzen veestapel in de toekomst zal gaan. Een enkele opmerking nog over het nuchter kalfsvleesch, dat men voortgaat van zekere zijde in discrediet te brengen. Daartoe is geen reden. Erkend werd reeds, dat de voedingswaarde uit den aard der zaak niet zeer groot is die geheel weg te cijferen is evenwel oojuist. En en ieder geval kan tegen het ge bruik van dit vleescb uit hygiënisch oogpunt geen bezwaar bestaan. De tijd der nuchtere kalveren raakt echter voorbijvandaar ook, dat er nu minder in consumptie kunnen worden gebracht. De economische Bond heeft de volgende groslijst voor de Tweede Kamer opgemaakt voor Limburg, Noord-Brabant en Nijmegen: 1. M. W. F. Treub, Mr. E. L. Th. Hoogenstraten, 3. M. Laernoes, 4. Jan Koster, 5. J. van Capelle, 6. G. Kruseman, 7.Van Gelderen, 8. Mr. du Celllé Muller, 9. Ed. Schur- mann. en 10. Mr. Aug. Mesrltz. - AaD den commissaris der Koningin in Limburg, Jbr. G. Raija de Beerenbrouck is eervol ontslag verleend en tot zijn op volger benoemd zijn zoon mr. Ch, Rnijs de Beerenbrouck, lid der Tweede Kamer. Mr. Aag. Philips pas benoemd tot gezant te Washington en wegens ziekte reeds ternggekeerd, heeft zijn voornemen te kennen gegeven om ontslag te vragen. Aangezien de Tweede Kamer eerst a.s. Dinsdag bijeenkomt, en de minister van bultenlandsche zaken dus geen ge legenheid had vóór dien tijd een mon delinge mededeellng aan de Kamer te doen had omtrent de moeilijkheden met Duitschland, heeft de minister hierom trent Zaterdagavond laat de eene schriftelijke mededeellng aan de Tweede Kamer doen toekomen, welke tevens aan de Eerste Kamer is toegezonden waaruit blijkt dat de spanning, die een tijdlang bestaan heeft In de verhouding tusschen Nederland en Duitschland is geweken, Wegens de schaarschte aan olie ls binnenkort een besluit te verwachten, waarbij den bakkers het bakken van brood in blikken wordt verboden. Volgens geruchten zouden In Noord- Brabant vooral, aanzienlijke hoeveel heden granen en peulvruchten worden achtergehouden. Gisteravond waren alle controleurs bij de Rijksgraaoinzameling in deze provin cie in gesloten vergadering in hotel >De Draak» te Bergen-op-Zoom bijeenge roepen. Die bijeenkomst in verband ge bracht met de loopende geruchten deden voor de boeren minder aangename verrassingen vreezen. Hedenmorgen reeds vroeg begonnen dan ook alle controleurs vanuit Bergen- op-Zoom een onderzoekingstocht naar de granen en peulvruchten, die heetten achtergehouden te zijn. Dat de controle zeer verscherpt is, blijkt uit het feit, dat de controleurs op hun tocht worden bij gestaan door 150 militairen, waarvan een gedeelte zoekt en een gedeelte patrouil leert. Ongeveer de helft ging Noordelijk, de andere helft Zuidelijk van Bergen- op-Zoom. Waalwijk, 8 Mei 1918. Wij ontvingen het verslag over het 51e Boekjaar der Geldersche Oedlet- vereeniging. Uit het jaarverslag dezer soliede onderneming blijkt o.m. dat de cijfers van de crediteuren klommen van 27.4 tot 36.9 en van de debiteuren van 26.6 tot 34.8 milioen. Winst- en verlies sluiten met een saldo van f 127.710.765, het dividend werd bepaald op 13°/0 (v. j. 12%). Kantoren werden gesticht te Win schoten, Heerenveen, Kampen, Sittard, Hoogeveen, Zwolle en Lochem. Bijkantoren te Borkulo en Brunssum. Tegelijk met dit verslag ontvingen wij een prachtig uitgevoerd albumpje, bevattende foto's van ai de 30 kantoren dezer maatschappij, benevens mededee lingen over deze kantoren, den werk kring, enz Van Waalwijk ook een mooie foto. Wij vestigen met klem de aan dacht onzer landbouwers op de verga deringen, die morgen te Baardwijk en Waalwijk (zie advertentie) worden ge houden inzake de vrijwillige levering van vee. Hieraan zijn voor de boeren groote belangen verbonden. Wordt bier gezamenlijk een regeling getroffen om wekelijks het benoodlgde getal vee te leveren, dan is men verzekerd, dat niet gevorderd zal worden. Men zal dus zelf het bestemde vee in onderling overleg kunnen uitzoeken. Doet men dit niet, dan zal gevorderd worden en men weet genoegzaam hoe het dan meestal gaat. Dus allen ter vergadering, 't geldt hier een groot belang. In dit verband wijzen we de boeren op een uitnemende brochure van pastoor Roes van »Rust Roest* te Kessel, die we hedenmorgen ontvingen en doorlazen, waarin ZEerw. behandeltDe opvorde ring van den oogst van 1918 met eenige wenken om dien nog te vermeerderen en de opvordering van vee, eene bro chure, eenvoudig en klaar geschreven, met de best denkbare raadgevingen, 't Is 36 bladzijden groot en staat van 't begin tot 't einde vol wetenswaardigs en kost slechts 12'/z centwij wenschen ze gaarne in de handen van eiken land bouwer, maar ook van tuinders en par ticulieren. De heer R. Delhaye, directeur der N.V. Stoomlederfabrlek v./h. R. Delhaye, heeft per 1 Juli a.s. eervol ontslag aan gevraagd. Zaterdagavond hield de Lieder tafel >Oefening en Vermaak» de alge- meene jaarvergadering. De aftredende bestuursledende heeren G. Verhoeven en Van Heijst werden met algemeene stem men herkozen, terwijl tot bestuurslid werd gekozen de heer A. v. Iersel. In een Maandagavond in het hotel Verwiel alhier gehouden vergadering van kruideniers uit Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, is door de kruideniers uit Waalwijk en Besoijen besloten eene ver- eeniging te stichten. De Baardwijksche besloten om niet bij Waalwijk en Besoijen aan te sluiten doch zelf tot oprichting over te gaan. Het bouwen der fabriek voor de Ned. Extract-industrie alhier is opgedra gen aan de firma H. van de Wiel Co. te 's Hage, onder beheer van den bouwkundige C. van Strien te Heusden. Donderdag 16 Mei a. s. zal het Onderw- Gezelschap in het Arrondisse ment Waalwijk zijn voorjaarsvergadering houden in »Musis Sacrum* te Waalwijk. AGENDA 1 Opening en notulen. 2. Jaarverslag. 3. De voorstellen der Paccificatie- Commissie, inzake opleiding en salariee- ring getoetst aan de praktijk. Inleider de heer M. H. v. d. Horst. 4. Rekening en Verantwoording Pen ningmeester. 5. Keuze bibliothecaris. 6. Mededeelingen art. 18H.R. (aan schaffen van nieuwe boeken. 7. »De voordeelen der vereenvoudig de spelling. Inleiderde heer P. J. v. Groeningen. 8. Rondvraag en sluiting. Het was 35 jaar geleden, dat een moord viel te betreuren, waarvan een in gezetene onzer gemeente het slachtoffer was. Toen werd de cipier van Steenis, van de toenmalige gevangenis alhier, vermoord door een maréchaussée. Thans ging Maandagmorgen vroeg de droeve mare door de gemeenteEr is iemand doodgeschoten, nl. Reinier Pijnenburg en helaas, het verschrikkelijke nieuws bleek maar al te waar. Uit een door ons ingesteld onderzoek blijkt het geval zich als volgt te hebben voorgedaan: Pijnenburg en van der Pas met nog eenige andere personen waren Zondag middag in Besoijen nogal uit geweest. Tegen het vallen van den avond besloten Pijnenburg en v. d. Pas naar het café van B. Timmermans, meer bekend onder den naam van »Sjo Versteijnen» te gaan. Daar heeft men met de kastelein eerst zitten praten en drinken. Later kreeg men ruzie doch dit werd weer bijgelegd. Tegen elf uur zou men vertrekken. Er ontstond toen weer eene woorden wisseling over de betaling. Timmermans beweerde dat de twee bezoekers niet genoeg betaalden. Deze merkten echter op dat het genoeg was en verklaarden dat hij (Timmermans) toch niets durfde doen en wilden vertrekken. De kastelein nam een stuk ijzer, sprong voor de deur en eischte betaling. De twee bezoekers lachten daarmede en namen weer aan een tafel plaats. T. liep toen naar achteren en kwam met een geweer terug zeggende als ge nu niet direct betaalt, schiet ik je kapot. Daarop legde Pijnen burg een gulden op tafel. Neen, hier op de toonbank brengen zei T. De beide bezoekers gingen daarop naar de toonbank met de handen in hun zak en legden een gulden daarop neder. Nog meer, zei de kastelein, ot ik schiet. Och vent, dreig nu maar niet, je durft immers toch niet te schieten, hernamen de anderen, draaiden zich om, om zich te verwijderen, doch meteen klonk het schot. Pijnenburg viel zwaar getroffen en hevig bloedend in de armen van Van der Pas neer. De kastelein zei daarop tegen Van der Pa9»had ik nu nog maar een pa troon, dan ging jij er ook aan*. Van der Pas zette Pijnenburg op een stoel, liep vlug naar Besoijen en deelde daar het geval aan den veldwachter v. Liempt mede. Deze waarschuwde de marechaussee's en ook dokter Lange- meijer werd van het droevige geval in kennis gesteld. Spoedig waren allen ter plaatse en vonden Pijnenburg badend in zijn bloed. Een noodverband werd aanstonds gelegd en daarop werd P. door een inmiddels door het militaire ziekenver- blijf gezonden brancard, naar Waalwijk gebracht. Onderweg gaf hij echter reeds den geest. Bij onderzoek bleek dat een stuk van zijn arm was geschoten, terwijl ook in long en hart eenige hagelkorrels van zwaar kaliber waren doorgedrongen. Te verwonderen was dit niet, want het schot werd op nog geen pas afstand gelost, 't Veroorzaakte verschrikkelijke wonden. Timmermans was door de maréchaus see inmiddels in arrest gesteld. Deze toonde geen berouw, ook niet toen hij Maandag met het lijk werd geconfron- treerd. Hij beweerde maar zich in zijn huis niet te laten mishandelen. Toen-menthem er op wees dat zulks niet was geschied zei hij, dat het had kunnen komen, dat hij dat niet kon afwachten en hij ze daarom maar voor was geweest. Het stoffelijk overschot van P., die weduwnaar is en 3 kinderen achterlaat, is hedenmorgen ter aarde besteld. Timmermans is inmiddels naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht. Zij die hun rantsoeneeringskaart op Donderdag moesten halen, kunnen dit nu a.s. Vrijdag doen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de a s. nieuwe gasrantsoeneering. Dezer dagen zijn van de in aan bouw zijnde woningen in de St. Anto- niusstraat eenige looden bulzen ont vreemd, de politie stelt een onderzoek ln. Uit het militair ziekenverblijf is dezer dagen een flets gestolen. De fiets was nog geen 10 minuten geleden in een kamer aldaar neergezet. Ook van den heer K. is een rijwiel ontvreemd dat hij ergens even voor een woning bad geplaatst. Men zij dus wel voorzichtig. v. V. alhier, had gisteren het ongeluk in Nieuwkuik zoodanig van zijn fiets te vallen, dat hij zijn hoofd ernstig bezeerde, zoodat hij zich in Waalwijk direct onder geneeskundige hulp moest plaatsen. Het plan voor den zangwedstrijd voor solo mannen-kwartetten, dubbel mannen-kwartetten en dubbel gemengde kwartetten op Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus a.s.. te houden ter herden king van het 15-jarig bestaan der bo vengenoemde Koninklijke vereenlglng, te 's-Boch luidt als volgt: Solo mannen-kwartetten, op Zaterdag 24 Aug., des avonds ten acht uur in het Concertgebouweerste prijs f 60. met 4 gouden draagmedailles tweede prijs f 40.met 4 verguld zilveren draagmedailles derde prijs f 25.met 4 zilveren draagmedailles. Dubbel gemengde kwartetten, op Zon dag 25 Aug., des namiddags ten één uur, in het Concertgebouw eerste prijs: f 80.met 8 gouden draagmedailles tweede prijs f60.met 8 verguld zil veren draagmedailles derde prijs f 40.—- met 8 zilveren draagmedailles. Dubbel mannen-kwartetten, op Zon dag 25 Aug., des avonds ten acht uur in het Concertgebouweerste prijs f80. met 8 gouden draagmedailles tweede prijs f 60.met 8 verguld zilveren draagmedaillesderde prijs f 40.— met 8 zilveren draagmedailles. DRUNEN. Aan het verslag der Vel- lingvereeniging >de Langstraat» ont kenen wij het volgende Over het alge meen genomen zijn oogst en prijzen goed geweest vooral wat betreft het fruit. Groot was de stormschade voor fruit in Augustus, maar regeeringsmaat- regelen hielpen mede het voor een be hoorlijken prijs van de hand te doen. Bij het sluiten der grenzen voor fruit was door de groote vraag voor het binnen land de prijs nog bevredigend. Onge hoorde prijzen zijn uitbetaald voor kruis bessen, roode en zwarte bessen en fram bozen. Ook perziken waren eenigen tijd verbazend duur, totdat verbod van con- H i 1 f1 ij i De Echo tui het Zuiden i

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5