Tweede Blad. GEMEENTERAAD. Provinciaal Nieuws. j NUMMER 42. ZONDAG 26 MEI 1918. 41e Jaargang. zijn en het staat trouwens in de wet, dat, behoudens uitzondering, het niet mag gebeuren. Iemand moet zijn begaan kun nen vinden in een betrekking. Ik deDk dat de heer Donkers er ook voor zou bedanken, lodien zijn personeel 's mor- BAARDWljK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag" 23 Mei des middags 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heerj. v. Heijst. Ongeveer 3.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is dc heer Baijens. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en na eenige be spreking onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Salarisregeling onderwijzers. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben deze zaak nog eens nader onder de oogen gezien en komen thans met een geheel nieuw voorstel. Ouwerling. Op het oogenblik is mijn voorstel het eerst aan de beurt. Dat is' nog niet afgedaan. Voorzitter. Wij hebben nu een geheel nieuwe regeling. Ouwerling. Dat geeft in dit geval niets. Ik zou eerst mijn voorstel, waar over in de vorige vergadering de stem men staakten, in omvraag brengen. Voorzitter. De inhoud van dit nieuwe voorstel is de heeren nog niet bekend. Misschien Is het wel gewcnscht dit eerst eens even voor te lezen. De heer Ouwerling acht dit in strijd met de wet. Voorts wijst hij er op dat de regeling, zooals die altijd is geweest, waarbij het ml ,imum salaris was bepaald op f 500 tot f 700, door den Minister een noodregeling was genoemd eu dan ook slechts door die gemeenten mocht worden overgenomen, waar de levens standaard het laagst is en dit is nu van Baardwijk juist niet te zeggen, want wil men hier iets goedkoops hebben, dan gaat men er voor naar Waalwijk. Later is het wetje Rink gekomen, waarbij het minimum op f 900 werd gebracht en toen is weer gezegd, dat dit slechts een noodregeling is, doch hier is deze regeling altijd van kracht geweest, zoodat de ge meente hier nooit een cent voor het onderwijs heeft betaald, wijl alles door het Rijk werd terugbetaald, zoodat men hier een parasitisch leveo heeft geleld, want werd er om verbetering ge vraagd, dan was altijd het antwoord dat er geen geld is. Iets anders dtt ge weest met de salarissen vaa burgemeester en secretaris. Die zijn na 1907 zeker reeds 4 a 5 maal verhoogd en nu pas weer. Dan wordt er niet gezegd, er is geen geld, we weten niet waar we het vandaan moeten halen. Nu zal men zeggen, dat regelen Ged. Staten, dat is ook zoo. maar de raad wordt toch eerst gehoord en dan is hier toch nooit ge zegd we doen het niet, want is er geen geld. De Voorzitter merkt op dat de sala rissen ineens voor de geheele provincie door Ged. Staten worden geregeld «n dat er talrijke gemeenten zijn geweest die aanmerkingen hebben gemaakt. De een achtte het voorgestelde te laag en een ander weer te hoog. Ged. Staten hebben zich echter noch van het een, noch van het ander iets aangetrokken. De heer Ouwerling zegt dat hier toch nooit is gezegd dat er geen geld is en voor de onderwijzers werd dit liedje toch altijd gezongen. Verder is door u ook nog naar voren gebracht, dat 't noodig is een prikkel te hebben voor het halen van akten, maar dat is toch geen werk, men moet den man betalen, waarvoor hij noodig is, want dat gebeurt in andere zaken ook. Zie maar eens naar Besoijen. Daar heef: de burgemeester verscheidene akten, hier niet en toch krijgt die van Besoijen er niets meer voor. Maar waarom nu het eind-salaris niet met f 100 verhoogd en wel 't aanvangs salaris. Komt de heer Fooi nu te over lijden, dan moet er een opgeroepen worden en dan zal er wel een jonge kracht komen die f 800 krijgt. Dat is niet comme il faut. Spreker zegt een lijstje te hebben ge maakt wat een huishouden kost en leest de verschillende artikelen voor. Hij komt op een bedrag van f 1425,40 en zegt dat er nog tal van artikelen niet vernoemd zijn, welke toch noodzakelijk zijn. Is er een artikel te hoog opgegeveo, dat men mij direct daarop wijst, zegt spr., doch het is niet zoo, alles eerder te laag dan te hoog, want voor een pak wordt i 40 aangegeven en tracht eens een pak voor f 40 te koopen. Deze cijfers heb ik allen genomen uit de statistiek voor levens middelen van een vorig jaar en toen wa9 de verhouding reeds 100 op de 140 en nu de prijzen andermaal reusachtig zijn gestegen, zijn die cijfers zeker 100 op de 800. Hoe kan nu iemand er komen. Voorzitter. Men moet ook niet ver geten wat hij er bij verdient. Ouwerling. Dat moest niet noodig werken geus en 's avonds elders ging en dan bij hem niet zoo krachtig op de fabriek verschijnen. Eu dan die prikkel voor dc examens. Dat moest niet mogen bes'aan en voor het heil van het onderwijs zou het ook beter zijn om de eischen vau onderwijzer nooger te stellen en dan niet die vele bij-aktes erbij. Een advocaat behoeft toch ook geeo verdere aktes meer te halen als hij gepromoveerd is. Voorzitter. Die prikkel is. zeer goed, anders zouden ze niet meer studeeren. Ouwerling. Dat ze de eischen van onderwijzer opvoeren, dat is beter maar niet die verschillende aktes nog want dat is zeker, dat een onderwijzer die bezig is voor een examen, voor de klas beslist mindere waarde heeft. Onlangs kwam ik in een school te Herpt waar een onderwijzer voor z'n examen fransch zat en op het bord stonden netjes eenige zeer moeilijke fransche woorden. Die waren er niet voor die kinderen neer geschreven, die waren daar door den onderwijzer voor zichzelf neergeschreven om die woorden op die wijze maar goed in het hoofd te krijgen. Zoo ook wanneer een onderwijzer in geldzorgen zit, dan kan hij zijn werk niet met op gewektheid doen. Laten we de onderwijzers een goed salaris geven en maar niet altijd zeggen er is geen geld Zoo ook minister Cort van der Linden, die wilde graag het salaris van de onderwijzers verhoogen maar hij had geen geld want uitgere kend was dat de verhooging drie mil- lioen zou kosten en toen werd een duurte-toeslag gegeven en nu kost het Rijk dat vijf millioen. De onderwijzers zijn daar niet mede gebaat, want zoo is het een aalmoes en het Rijk kost het 2 millioen meer. Voorzitter. Wij kunnen eens even zien hoe het voorstel van Burg. en Weth. is. Ouwerling. Mijn voorstel moet eerst aan de orde komen, daar moet het eerst over worden gestemd want in de vorige vergadering hebben de stemmen daar over gestaakt. Van Mier. Mijnheer Ouwerling zei daai atiaka naai aanleiding van ccn gezegde van den heer v. d. Mee in de vorige vergadering. Hij is daar echter niet op doorgegaan. Zou hij misschien nog willen zeggen wat hij daarmede bedoelde. Ouwerling. In de vorige vergadering zei wethouder v. d. Mee, toen de Voor zitter zich even verwijderd had, dat de salarissen zooals het voorstel van Burg. en Weth. was, te laag is Van der Mee. Dat is ook zoo. Ouwerling. Mij dunkt dat een wet houder niet verplicht is zich bij stem ming te houden aan een voorstel, want later kan toch een lid met een beter idee voor den dag komen want alles weten kan men niet. Er komt nog dat bij, dat de raad dan zoo wat niets te zeggen heeft als men zich steeds dan een voorstel van Burg. en Weth. moet houden. Voorzitter. De raad heeft toch steeds volle vrijheid en staat dan nog 4 tegen 3. Ouwerling. Als de raad voltallig is doch dat is bijna nooit. Maar afin de wethouder erkende zelf dat een burger met een huishouden onmogelijk van 1400 kan bestaan. Voorzitter. Er zijn toch meer in komsten. Ouwerling. Dat raakt personen en als ik dat nu ook eens wil doen, dan zou ik den heer Donkers deze vraag willen stellen U hebt 2 klerken, een gediplo meerden en een niet gediplomeerden maar welke voldoet in de practijk het best. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Ouwerling in omvraag gebracht en met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Voor het voorstel stemden de heeren van Mier en Ouwerlingtegen de hee ren Donkers, van Beijnen, van der Mee en van Heijst. Vervolgens wordt de nieuwe regeling van Burg. en Weth. voorgelezen. Daar uit blijkt dat een hoofdonderwijzer begint met f 1100 van 2—4 dienstjaren f 1200, van 4—6 f 1300, van 6-8 f 1400, van 8—10 f 1500 en 10 en meer dienstjaren f 1600. Donkers. Pardon, dat is besloten op f 1700 te brengen. Van der Mee. Ja, dat is zoo Voorzitter. U hebt gelijk, dat moet f 1700 zijn. De salarissen voor onder wijzers van bijstand worden voorgesteld te brengen op f 800, van 2—4 f 900, van 4—6 f 1000, van 6—8 f 1100, van 810 f 1200 en 13 en meer dienstjaren f 1300, Voor Hoofdacte wordt f 200 gegeven, voor akte landbouw f 100 in- f dien aan meer dan 6 leerlingen onder richt wordt gegeven. Voor akte Duitsch, Fransch of Engelsch ook f 100. Verder komt nog de bepaling dat aan een hoofdonderwijzer vrije woning en tuin zal worden gegeven of bij gemis daar aan f 300, aan een onderwijzer wordt, indien hij gehuwd is f 100 als tege moetkoming in de huur gegeven. Voorts vrijwel dezelfde gunstige bepalingen als in de vorige vergadering door den heer Ouwerling voorgesteld. De heer Ouwerling stelt voor nog een periodieke verhooging bij te voegen zoodat het salaris van een hoofdonder wijzer met meer dan 12 dienstjaren komt op f 1950 en van een onderwijzer op f 1400. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem. Voor stemden de heeren Donkers, v. Mier, van Beijnen, Ouwerling en v. d. Meetegen de heer J. van Heijst. 2. Benoeming van een lid voor de Commissie tot wering van Schoolver zuim. Benoemd wordt de heer A. J. Fooi. 3. Vaststelling rekening Oudmannen huis. De heer Donkers merkt op dat het klooster voor dat geld niet langer meer de verpleging van de oude mannen op zich kan nemen en stelt voor het batig saldo f 104,24, aan het klooster te geven. De Voorzitter merkt op dat een ander regeling in voorbereiding is. Hierna wordt de rekening goedge keurd. Bij de rondvraag informeert de heer v. Mier naar het voorstel inzake het distributiebedrijf dat heden zou komen Voorzitter. Daarvoor is een oproeping gedaan. Er zijn tot heden 3 sollicitanten maar tot 1 Juni kan men zich nog aan melden De vraag is echter welk salaris wordt er gegeven Ouwerling. Dat zal aan de bekwaam heden afhangen. Van Mier. Als men weet wat het nu altijd gekost heeft, dan kan men onge veer een berekening maken. De Voorzitter merkt op dat dit nu moeilijk is te zeggen wijl alle werkzaam heden, die van de distributie en die van de secretarie door elkaar loopen. Zoo als de heeren hebben gehoord, hebben Ged. Staten goedgevonden om ten hoogste f 1200 kosten voor de distri butie te maken. Van Mier. Nu zitten er 2 kinderen en die genieten al een salaris van f 500, dan zal een flinke kracht wel f 1000 moeten hebben. Van Beijnen. U spreekt van kinderen, maar ik mag U toch wel opmerken dat men iemand va- 19 iaar toch geen kind meer kan noemen. Van Mier. Er zit een meisje en nu is het maar de vraag, wat het altijd heeft gekost Van Beijnen. Ik geloof ook nooit, ik ben daar zeker van, dat een persoon het alleen afkan, al is hij nog zoo be kwaam. Ouwerling. Er mag f 1200 voor wor den uitgegeven. Dan zou men f 1000 aan den leider kunnen geven en f 200 voor de hulp. Bovendien zullen Ged. Staten ook wel goedkeuren als later meer moet worden uitgekeerd Waarde werkzaamheden met den dag toenemen kan niet steeds met dezelfde uitgaven gewerkt worden, dal begrijpen Ged Staten zeer goed. Na nog eenige bespreking wordt be sloten te wachten tot 1 Juni den datum tot wanneer men zich kan aanmelden om daarna te zien hoeveel sollicitanten zijn opgekomen De heer v. d. Mee vraagt of de steen kolen, welke reeds aanwezig zijn, kunnen gedistribueerd worden. Nu 't gasverbrui zoo beperkt is, is het hoog noodig, want de menschen weten beslist niet hoe hun eten te koken Nu worden de hekken van de boeren afgebroken. De Voorzitter zegt dat thans de prijs bekend is en dat de kaarten bijna gereed zijn, zoodat iederen dag de uitdeeling mag worden verwacht. De heer v. d. Mee zegt voorts van een bakker een schrijven ontvangen te hebben, waarin deze vraagt of hier, evenals in Waalwijk, de prijs van het meel niet f 2,— kan worden verlaagd, ingaande 1 Maart 1.1. Voor de gemeente zijn de kosten daarvan niet zoo hoog wijt het Rijk 9 tiende daarin bijdraagt, zoodat voor de gemeente maar één tiende overblijft, wat ongeveer f 37,50 zal be- dragen. De heer van Beijnen kan zich volko men met het voorstel vereenigen, want juist de bakkers hebben vanaf 't begin van den oorlog het loodje er bij moeten lijden. De heer van Mier wijst Men kan het zoo nog eens probeeren, hoewel ik geloof dat het niets zal uit halen. Dat de voorraad hoe langer hoe meer slinkt, komt vooral doordat te veel brood is gegeven zonder bon. Het publiek moet weten dat de bakker het onmogelijk kan doen en als het daar op blijft aandrin gen, de gemeente, op het laatst geheel zonder komt te zitten. De Voorzitter zegt daar meermalen voor gewaarschuwd te hebben. Men is er toch mee door blijven gaan en nu is Daarop werd aangifte gedaan bij de marechaussee met het gevolg dat V.in arrest werd gesteld. Later bekende hij en bracht zijn moe der f 105. Voor vijf gulden had hij nog denzelfden avond opgemaakt aan taartjes. Eenige leden der tennisclub alhier hebben 11. Zaterdag, Zondag en Maandag deelgenomen aan de tenniswedstrijden van 't „Tegeltje" te 's Bosch (baan te Roosmalen). In de le ronde heeren-enkelspel sloeg N. Gragtmans alhier Rijnders te's Bosch het gevolg daarvan, dat natuurlijk minder met 6-2. 6—3; M.~ van Loon alhier komt. Er is zelfs één bakker, die, als sloeg Hugenpoth met 6—2,4-6 en 6-2. een andere bakker nog 10 baaltjes krijgt, er maar één meer ontvangt. De heer Ouwerling vraagt of't slachten van vee voor zieke menschen door de slachters niet om de beurt kan worden gedaan. De Voorzitter merkt op dat niet ge slacht wordt maar dat het vleesch in manden aankomt en dan bij een slachter wordt gebracht, welke over een goede ijskast beschikt. De heer Ouwerling acht het wensche- ijker, dat de slachters om de beurt dat vleesch krijgen, aangezien alle belasting betalend zijn. De heer van Mier dringt nogmaals op gelijke verdeeling aan. De Voorzitter zet uiteen dat dit steeds gebeurt. Hierna gaat de raad over in geheime vergadering. van Mier wijst er op, dat het brood slecht is, wat voor den bakker nog het ergst is, want deze kan niet zooveel brooden uit een baaltje meel halen als is voorgeschreven, zoodat hij steeds minder meel gaat ontvangen. Wenschelijk zou het daarom zijn dat stappen worden gedaan om een aan vullingsrantsoen te krijgen. Van Beijnen. Het Centraal broodkan toor geeft niets meer toe, maar de bak kers konden er nog eens op wijzen, dat het niet langer mogelijk is en dat de raad daar een schrijven bij voegt. Waalwijk, 25 Mei 1918. Heden wordt door Mgr. A. Diepen o. m.. de tonsuur toegediend aan de eerw. theologantenCorn. A. J. van der Leeden uit Nieuwkuik, Rog. J. van Rooij uit Udenhout, H. J. J. van Laarhoven uit Geertruidenberg. HetH. Priesterschap o. m. aan den diaken den eerw. heer Am. J. J. M. Verhoeven uit Heusden. In de 1.1. Woensdag gehouden ver gadering der Schoolcommissie, werd in hartelijke woorden afscheid genomen van den scheidenden voorzitter, den heer j. j. Houben en hem dank gebracht voor 't vele dat hij deed in 't belang van het i onderwijs in onze gemeente. In diens plaats werd als voorzitter gekozen de heer Dr. Knippenberg die tot October in onze gemeente blijft wonen. Het bericht, voorkomende in de rov. Crt. dat Dr. Knippenberg zijne )enoeming als directeur van de R. K. rl. B. School te Helmond niet heeft aan genomen, is onwaar. Ingaande 1 Juni aanvaardt Dr. Knippenberg zijne benoe ming en zal het Directeurschap hier tijdelijk worden waargenomen door den leer De Vries, leeraar aan de school.. Dr. Knippenberg zal nog tot in het najaar 2 dagen per week les geven. A. s. Vrijdagmiddag ten 3 uur zal n de handelsschool het afscheid van den directeur plaats hebben. Wij vestigen er de aandacht op dat de Flora-Bioscoop morgen hare ge wone uitvoeringen weer zal hervatten, een bericht dat door zeer vele belang stellenden, niet het minst de militairen, met ingenomenheid zal worden ver nomen. Bij de jl. Donderdag gehouden besteding van het slopen van de zoo goed als nieuwe flinke woonhuizen der N.V. Hollandia, is dit werk gegund aan de hoogste inschrijvers Nic. de Wit, Gijsb. Pullens Co. voor de som van f2412. Een biljet dat te laat inkwam van Van Krieken en Klerx ad f 3117, was ongeldig. Op Maandag 3 Juni a.s. zal de Noord-Brabantsche Bond van Leder- handelaren mijne algemeene jaarvergade ring houden in café Marinus te Tilburg des namiddags 2 uur. De maximumprijs van melk is af gehaald 14 cent per L. en thuisbezorgd 17 cent per L. Reeds is door de politie legen ver scheidene landbouwers proces-verbaal opgemaakt wegens overschrijding van de maximumprijzen. Door de marechaussee is gisteren in arrest genomen de jeugdige V. alhier, verdacht van f 110 gestolen te hebben uit een tasch van den besteller Millenaar van de Thor. Het geval heeft zich als volgt voor gedaan. De jeugdige V. was na afloop van de fabriek steeds behulpzaam bij het bestellen van de goederen. Zoo was hij Donderdagavond naar M. te Drongelen gegaan met een boodschap. Daar trof hij M. niet thuis, doch zag diens tasch aan de deur hangen. Tegen zijn gewoonte in, bleef hij bij de deur staan en heeft toen kans gezien om een briefje van f 100 en en een van f 10 er uit te halen. M merkte eerst eenigen tijd later dat geld' uit zijn tasch was verdwenen en aanstonds viel de verdenking op V. Hij ging naar hem toe en zei-geef het geld terug, dan zal geen aangifte bij de politie worden gedaan", doch de jeug dige dief ontkende het en zei, alleen maar in de tasch te zijn geweest om naar de inslagbiljetten te kijken. Heeren dubbelspel: le ronde Gragt mans etf- Van Loon sloegen D. en H. Gostelie 8—6, 6—2. 2e rondeNooren en Lobach sloegen Gragtmans en Van Loon met 6—1, 6—2. Gemengd dubbelspelle ronde mej. M. Wiesman en de heer J. Wiesman sloegen mej. van Loon en den heer Gragtmans 6—2, 6—4. 2e ronde mej. M. Wiesman en de heer J. Wiesman sloegen mej. Woltering en de heer Bergé 11—9, 5-7 en 6-3. Halve eindwedstrijdMej. N. Hillen en de heer Lobach sloegen mej. M. Wiesman en de heer J. Wiesman met 3-6, 8—6 en 6-4. De directeur van het post- en te legraafkantoor te Waalwijk deelt mede dat het gemeentehuis te Besoijen onder no. 4 is aangesloten aan het hulptele foonkantoor te Besoijen. In 1918 worden tenminste 10 plaat sen als surnumerair der posterijen en telegrafie, waaronder één c. q. twee voor eene vrouwelijke candidaat. beschik baar gesteld voor hen. die in het bezit zijn van een einddiploma van eene Hoo- gere Burgerschool, Gymnasium of daar mede gelijkgestelde inrichting van on derwijs. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie te 'sGravenhage vóór 1 Sep tember e.k. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het kantoor te dezer plaatse. Ia ons cummer van KI. Zaterdag hebben wij een beschrijving opgenomen vau dc ledetfab'lek >De Amstel» alhier ontleend aan de Ned. Lederindustle. Men wijst ons op eene onjuistheid, die we gaarne herstellen. Er staat nl. In vermeld dat de heer H. van Delft Jr. de spilt- en andere machines geheel heelt gemonteerd. De eer biervan komt hem niet geheel alleen toe, daar bij in de monlage vao verschillende machines krachtig en met veel kermis werd bij gestaan doo- den hoofd-machicist der fabriek den heer Piet Boumao, die ook dus biervoor speciaal mag wo den ge noemd. Ook de mededeeling dai op het j gekochte pand van mej. Wed. Klijberg een huidenzouteri] sal worden gebouwd is niet juist of liever voorbarig, daarj nog geen definitieve beslissing ter zake is genomen in verband met verschillende nieuwe artikelen die de firma gaat voeren. De lederfabrlek >De Amstel» heeft een ziekenfonds voor haar personeel opgericht. De Postduivenvereniging >De Postduif» alhier hield op Zondag 19 Mei een wedvlucht met oude duiven vaouit Asseu en werden de prijzen behaald als volgt Prijs. Aankomst. uur- min. sec. 9 48 13 9 53 12 9 55 48 9 58 7 10 2 53 10 6 29 10 8 19 10 10 38 10 19 18 10 26 6 10 30 40 i' 1. J. Blok, Besoijen 2 J. Lenzholz 3. A. Stokwlelder 4. J. Schalken 5. J. Schalken 6 Fr. de Poot 7. j. Lenzholz 8. J. v Eogelen 9. A. S:okwiclder 10. J. v. Engelen 11. J. Blok, Besoijen De duiven werden in vrijheid gesteld! 's morgens 7 uur. De RK. Werkliedenvereniging zal morgen, ter gelegenheid van de ver- jaring van de Encycliek Rerum Nova-l rum een feestelijke vergadering houden. 's Middags ten 12 uur zal de harmonie een muzikale wandeling door de ge-i meente maken en 's avonds om 6 uur wordt een groote propaganda-vergade- ring gehouden waarin de voorzitter, de heer F. Passier, de feestrede zal hou-i den. Een sterk staal je van dlerentrouw, liever gehechtheid aan ouden stah| of De deed zich dezer dagen alhier voor. laudbouv/er Ketels kccht te Haarsteeg ijf weken geleden een koe, die hij alhier ia den bulteupolder In de welde deed Het: beest leek heel gewoon en rustigj maar toen men vorige week op morgen in de weide kwam, was eetl i uc wc.u« de koe i verdwenen. Alle nasporingen in de om- J geving waren vruchteloos, evenals infor*. matle's hier en daar, tot men tenslotte op de gedachte kwam of ze misschiet naar Haarsteeg zou zijn teruggekeerd' Hoewel men zelf de waarschiinlukhelc zeer in twijfel trok, daar het beest reed vijf wekcu hier was, ging een der zoons per fieta derwaart^en ja wel de verloren, was er. Tegen den morgen stond zi voor het hek van het oud tehuis t< cïo van liet luiden. i 1 f-I mal/i a n#»^n VI

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5