JAVA-PAPIEB, Provinciaal .Nieuws. SÏ1ÏÏWS ÏÏIT EXVSS». Laatste Berichten. KERKNIEUWS Rolletjes prima NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Rechtszaken. 25—30 K.G. handelaar Jak te Santpoort tot twee maal toe ingebroken. De eerste maal des nachts om half 1 uur hoor de men een winkelbel overgaan. Men ging de deur sluiten, In de meeulng dat de wind haar had opengeworpen. Des nachts om 3 uur hoorde men de bel wederom en vermoedde toen dat er Iets niet In den haak was. De eigenaar kwam te laat om de inbrekers te pakken, die met drie fonkelnieuwe rijwielen waren vertrokken. Door dadelijk alarm te maken en de politie te roepen kon meo de daders nog nabij Haarlem grijpen. Zij hadden van de gestolen rijwielen geen gebruik kunnen maken omdat deze met leege banden In den winkel waren uitgestald. Twee der daders waren Nederlanders, een derde was een Dultsch deserteur. Later ontdekte men de indrukken van een beitel onder een kamerraam, waar de inbrekers eerst hadden getracht bin nen te komen. In de cel van de politiepost te Sant poort heeft één der daders getracht zich door verwurging met zijne broekdraag banden van het leven te benemen. Een dokter kon hem evenwel tot bewastzijn terugbrengen. Ten haise van den tandsrt», den heer E. Pestman Koning, op het Stationsplein te Rotterdam, is ingebroken. De heer Pest man Koning bevindt zich met ayu gezin tijdelijk te Poorlugal. Een agent ven politie vond gisterochtend om half zes nar de straatdeur, die met een Taleslot gefloten wordt, open. Vermoedelijk hebben de daders zioh van de zyde der Delftechestraat toe gang verschaft en daarna het bovenhuis, door den heer Pestman Koning bewoond, door de straatdeur verlaten. Bij een daarop ingesteld onderzoek is in de spreekkamer van den tandarts op diens lessenaar een breekijzer gevonden, alsmede e8n geledigd etui met technisch goud. Ook tandrubber weri vermoedelijk gestolen. In de huiskamer vond de poliiie twee groote etoPs, waaruit het tafelzilver verdwenen is, een geldkist in een zykamer is geledigd en verschillende kasten doorzocht en de inhoud over de vloer verspreid. Zilver in doeken gewikkeld heeft men over het hoofd gezien. Ontvreemd zyn uit een geldkist, slaande in een kast op de tweede verdieping, f 1000 aan bankpapier en specie en voorts uit andere kasten en een schrijfbureau een massief gouden globe, l'/a centimeter in doorsnede, een platte gonden schakelhorlogc- ketting, drie gouden ringen, een gouden broche met robyneD, tues horloge», een armband on ean pier Zeeuwsche knoopen, alles van zilver. Het aantal fietsen, dat iu de laat ste maanden te Arnhem ea Id de om geving Is la beslag genomen, ls zóó groot, dat men er in het paleis van jus titie aldaar geen weg meer mee weet. Dezer dagen bedroeg het aantal ge deponeerde rijwielen 850. Men heeft nu van het rijk de beschikking gekregen over een rijksgebouw te Arnhem, om het grootste gedeelte naar dit magazijn over te brengen. Te Haarlem zijn aangehouden twee van de drie Inbrekers, die bij den rij wielhandelaar J. J. tot tweemaal toe In braak hebben gepleegd. De derde, die aan het Haarlemsche station ontkwam, werd te 's-Gravenhage aangehouden. Zij hebben bekend, dat zij voornemens wa ren, ook in te breken in een goud smidswinkel, waar zij op een buit van f20.000 rekenden. Te Hoensbroek is Maandag de 19* jarige J. E. op het kermisterrein uit een luchtschommel doodgevallen. In een pleatsja aan den Ryn bad de doodgraver een paar honderd kilo aardappr- len op het kerkhof begraven om ze aan inbeslagneming te onttrokken. Op het graf plaatste hy een kruis met?Hy raste in vrsde.* Eenigen tyd later bemerkte hij, dat op het kruis stondyHij ia opgestaan". De aardappelen waren opgegraven en ver- dweneD. Waalwijk, 12 Juni 1918. De heer P. W. J. M. Sweens, alhier slaagde aan de opleiding te Amersfoort voor het vaandrigsexamen. Het Hauze-dlploma werd gisteren bij het examen te 's-Bosch o.m. behaald door den 15-jarigen Johan Dumoulio alhier, leerling van de Hanzr-cursus te Waalwijk. Woensdag 12 Juni van 7,308,45 nam. concert op de Markt alhier, te ge ven door het mobilisatie-muziekkorps van het 16e Reg. Inf. Programma: Osman Pacha, Marsch. La Vestala, Ouverture. Le Khedive, Potpourri sur l'operette. Esmeralda, Valse. Ouverture Fantaistique. Finale. Ten 9 uur taptoe door de vereenigde tamboers, hoornblazers en trompetters van het kantonnement, daarna rondgang met muziek. Men ls thans reeds druk bezig met den bouw der nieuwe extractfabriek der Algemcene Nederlandsche Extract-In- dustrie, die komt ter plaatse van het vroegere Café Centraal, Ook deelt men ons mede dat bij de firma P. van Loon Gzn, lederfabrlek alhier, het plan be staat haar eigen extract te gaan ver vaardigen. Zooals wij 1.1. Zondag mededeelden zal de encycliek-meeting der Langstraat eerst bepaald te Geertruidenberg, thans te Waalwijk gehouden worden en wel op Zondag 16 Juni a.s. De stoet wordt opgesteld ten 3 uur op den stationsweg alhier. A.s. Zoodag geven we meer bij zonderheden over het programma. Naar wij vernemen zal bet distri butiekantoor binnen korteD tijd over meer ruimte kunnen beschikken doordat de hoofd-agent van politie Dldden in de nieuwe gemeentewoningen in de St. Antoniusstraat gaat wonen en diens woonhuis, achter het raadhuis dan inge richt wordt voor distributiebureau. Men krijgt daa de beschikking over vier lokalen eu een ruime doorloop, zoodat het komend publiek langs een anderen uitgang weer de kantoren zal kunnen verlaten. Maandagmorgen gaf de heer M., leerling der vakschool, C. v. Z., meer bekend als >het Nakske», een nieuwe heerenfiets om deze bij den heer G. te brengen. 's Middags bleek echter, dat de fiets nog niet ter plaatse was gebracht. Aan stonds werd bij de politie aangifte gedaan en werd de omgeving afgezocht tot heden echter zonder resultaat. Fiets en nieuwe berijder zijn verdwenen. - Gedeputeerde Staten van N.-Br. stellen voor, tot dekking der provinciale uitgaven voor 1919 te heffen lo. over het belastingjaar 1919 a. 28 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen b. 28 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigen dommen c. 28 opcenten op dc hoofdsom der personeele belasting 2o. over het belastingjaar 1919/'20: a. 4 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting b. 4 opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting, voor zooveel betreft de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij artikel la der wet op de inkomstenbelasting 1914. BAARDWIJK. Zondag 9 Juai hield onze R. K. Klesvereeniglng ecne alge mcene vergadering om tot oprichting te komen eener oropagaudaclub. Circa kwart over twaalf opende de Voorzitter, de heer J. A. van Heijst de vergadering met den gebruikelijker Christelijken grqet. De secretaris leest de notulen voor, die onveranderd goedgekeurd worden. Daarna werd overgegaan tot het voorlezen eener circulaire van het Hoofdbestuur, welke inhield om de afdeellng aan te sporen een propaganda- club op te richten. Hierna vroeg de Voorzitter wie zich wilde opgeven als propagandist. Het mocht hem niet gelukken de propagandaclub tot stand te brengen daar er maar één was die er zich voor op gaf. BAARDWIJK. De handboogschutterij »De Eendracht» alhier behaalde 1.1. Zon dag op het codcouts bij den heer J. Reijnen te Kaatsheuvel den 5enpiijs. VLIJMEN. Tot accountant aan het levensmiddelenbedriif alhier is benoemd de heer Bonsel, te 's Bosch, Een zekere van O., alhier is voor een gerulmen tijd uitgesloten van het betrekken van levensmiddelen, wegens het opkoopsn van schoenenbons van ingezetenen uit deze gemeente. De schoe- uenbons werden In beslag genomen en de bonboekjes ingetrokken. Het hooigras in den buitenpolder staat over het algemeen zeer slecht. Te verwachten is dat de prijzen daar entegen abnormaal hoog zullen zijn. Voorwaar een slecht vooruitzicht voor den landbouwers. Tot heden heeft nog niet een land bouwer geweigerd aan de vordering van den Minister van L. N. en H. betreffende oogstinzameling gevolg te geven. Binnen enkele dagen hoopt men de staten aan den Regeerlngscommissaris te kunnen opzenden. Tot leden der oogstcommissie in deze gemeente zijn benoemd dc heeren M. de Vaan Wzo. en W. van Huiten. Als secretaris is hieraan toegevoegd de heer Th. Wolfs. Woensdag j.l. had op uitnoodlglng van den Burgemeesters van de gemeen ten Vlijmen, Berlicum en Nuland in het hotel Central te 's-Bosch ecne vergade ring plaats van de Burgemeesters, Se cretarissen en leiders van distributiebe drijven uit omliggende gemeenten. Hoofddoel dezer samenkomst was door onderlinge bespreking en samenwerking te komen tot een meer eenvoudige uit voering van de verschillende legeerlngs- voorschriften, waarmede de gemeente besturen den laatsten tijd worden belast. Scbler alle genoodigden hadden aan de uitnoodlglng gevolg gegeven en alge meen was men van meening, dat door onderlinge samenwerking practische re sultaten zullen worden bereikt. Staande de vergadering werden a's voorloopig bestuur gekozen de heeren van den Ven, Voorzitter, Godschalk, Theunissen, Jhr. Th. van Rijckevorsel en A. W. J. van Lanschot leden, respec tievelijk burgemeesters van Vlijmen, Berlicum, Nuland, Den Dungen en Vught. Voorloopig werd als secretaris aange wezen de heer Wientjes a. t. s. en Di recteur van het distributiebedrijf te Berlicum. Na breedvoerige discussies werd besloten spoedig een volgende vergadering te houden en het voorloopig bestuur opgedragen de daarvoor noodige maatregelen te treffen. BESOIJEN. Bij de verpachting van hooigras in den Buitenpolder alhier werden zeer hooge prijzen besteed. De prijzen liepen van 40 tot 45 gulden per hont of van f210 tot f315 per HA. De meeste pachters kwamen van Tilburg en andere hooge streken, waar tengevolge van het droge weder de haver geheel mislukt is. Nu moesten zij tegen lederen prijs voldoende hooi hebben. BESOIJEN. Vergadering van den Raad der gemeente Besoijen op Don derdag 13 Juni 1918, des namiddags te 5 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen Stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener geld- leenlng van f 3500 tot dekking der kosten welke ingevolge de Distributiewet 1916 ten laste der gemeente komen. 3. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot wijziging der begrooting voor 1917 en 1918. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot regeling van de jaarwedde van den tele foon kantoorhouder. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot regeling der jaarwedden van de ge meenteveldwachter en van den nacht waker-lantaarnopsteker. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming eener Commissie van voor bereiding eener progressieve heffing van den Hoofdclijken Omslag, 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot openbare verhuring van twee perceelen driesland. 8. Voorstel van Burg en Weth. tct wijziging der regeling omtrent de heffiDg van huwelijksrechten. 9. Bespreking omtrent de te verleenen subsidie in dc kosten van aanleg van een rijwielpad in de Besoijensche Steeg. 10. Voorstel van Burg. en Weth. omtrent de toetreding tot de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. 11. Vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag 1918. SPRANG. Vanwege de A. R. Kiesver- eeniging Sprang en omstreken, beslaat het veornemen om op 29 Juni o.s. cene Par tijdag te honden, waar D. V. twee sprekers het woord zullen voeren. De gehouden Pinkstercollecte toot de Zending der Geref. Kerken onder de Hei denen en Mohammedanen, in de' Geref. Kerk alhier gehouden heeft 16,66 opge bracht. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Donderdag 18 Jnni r.m. 11 aar. WASPIK. De heer R. verwondde zich met een faikhaak zoodanig, dat hy dsn eersten tijd zyne gewone bezigheden niet zal kannen verrichten. Heden werd hier bekend gemaakt, dat aau lijders van de eene of andere huidziekte op voorschrift van den dokter nog een rantsoen groene zeep ztl worden uitgereikt. OOSTÈRHOUT. Door zekeren G. L. wonende te Oost eind is bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van f 2000. Kaatsheuvel, 12 Juni 1918 Zondag 9 Juni hebben we nog eens een doorslaand bewijs gehad, wat onze gemeente met eigen krachten kan be reiken en wat we ia onze eigen plaats kunnen genieten. Toen 't plan beraamd werd een gemeentelijk festival te hou den, telken jare te Loon»op-Zand en te Kaatsheuvel, voor dit festival geen vreemde krachten uit te noodlgeo, doch uitsluitend met eigen veeren te pronken, toen hoorden jve zooals altijd weer pes simisten, die dat veroordeelden, die weer van Vmlslukking spraken voor ze wisten, wat't worden zou, die elk initiatief hier wegcijferen en slechts afbrekende critiek kunnen uitoefenen, .zonder ooit zelf iets op te bouwen, 't Reusachtig welslagen van het festival van Zondag heeft die zwartkijkers weer eens beschaamd en hen weer eens geleerd dat hier even goed ja nog beter dan elders iets is te bereiken. Waarom moet ons volk steeds naar andere plaatsen getrokken worden om daar te genieten en ontspan ning te zoeken. Hebben wij zelf niet, meer dan welke plaats in den geheelen omtrek, een omgeving, die men ons benijden kan, gezelschappen, vooral in onze vier harmoelecn, die huns gelijken uren In 't rond niet vinden. Waarom komen plaatsen van belang als Tilburg, Waalwijk, Dongen, Waspik, e a. zoo vaak onze krachten leenen als er iets moet uitgevoerd worden Waarom, dan alleen omdat wij er over beschikken, er ruimschoots over kuunen beschikken. En waarom profiteereu wij.zelf zoo wei nig van dat prachtige natuurschoon, van dat niet hoog genoeg te roemen muzi kaal genot, dat wij kunnen genieten zoo vaak we maar willen. Alleen omdat er initiatief ontbreekt, omdat men niet aanpakken wil, wijl meo vreest geen medewerking te krijgen. Eu zou er niet medegewerkt worden Kun nen we een sprekender bewijs leveren dan 't feest van Zondag Wat kon een vereeniging: »Kaatsheuvelsch Belang* of >Kaatsneuvel Vooruit* bier 'o massa goed werk doen. Goed werk op zedelijk en maatschappelijk, goed werk op eco nomisch en sociaal, goed werk op aesthe- tisch en finantieel gebied. Kaatsheuvel op de eerste plaats voor Kaatsheuvel, voor eigen belang, voor eigen welvaart, voor eigen ontwikkeling en vooruitgang, voor eigen verfraalïug en versiering en natuurschoon, dat het voor zich moest opeischen, voordat een ander er mee gaat te koop loopen. Wie neemt het initiatief Doch we dwalen af, we zouden schrij den over 't festival, dat zoo uitmuntend slaagde. R:eds om drie uur waren de straten en 't marktplein overdruk bezet met duizenden en duizenden vreemde lingen. Voorafgegaan door de drapeaux trokken de vijf gezelschappen inet de besturen, beurtelings lustige marschen spelend, door de voornaamstestraten om daarna op de markt onder leiding van den directeur van Euphonla, den heer P. v. Bokstel de» prachtigen marsch >Joyeuse* van Vlemmiag uit te voeren. Vooraf nam echter de WelEd. Heer Chr. Stassen. secretaris van >Euphonla« het woord om een welkom toe te roepen aan de Loonsche Gezelschappen. Hij hoopte dat dit festival goed moge slagen, dat het moge bijdragen tot groei en bloei der gezelschappen en de samen werking en goede verstandhouding tus- schen beide plaatsen en gezelschappen moge bevorderen. Prachtig ia stemming en samenklank werd de marsch >Joyeuse« door de meer dan 120 muzikanten ge geven. 't Leek één mooi afgericht, ge oefend koor. Hierna begonnen dc verschillende gezelschappen achtereenvolgens hun programma te geven. We zullen niet alle nummers afzonderlijk beoordeelen, we willen dit oordeel laten aan de dui zenden muziekkenners van heinde en verre, .die tegenwoordig waren en aan wier groote verwachtingen, wij zijn er van overtuigd, ten volie is beantwoord. Het Koninklijk Muziekgezelschap >Euphonia> gaf de Ouverture Le poête et Payuan van Suppé en Fantaisie Balfet van Montagne. Beide nummers vol bevallige liefelijke melodlën en moeie lijke passages in alle partijen. Sophia's-Vereenlging uit Loonopzand kwam met de Grand Marche Heroïque van Emlle van Neufbourg eu de Ouver ture Symphonique, welke nummers beide getuigden van studie en ijver van het gezelschap. Als afwisseling kregen we daarna een drietal zaagnummers van de Liedertafel >De Echo der Duinen». Vooral het >Hulde aan de Vrede» van G. v. Vlem- meren sloeg in. Het tweede nummer door den directeur v. d. Meeren gedicht op een toonwerk van v. Giesen was een aardige attentie. Ook »Domlne salvam fac, reglnam nostram» was goed. De Kon. Harmonie Apollo liet de groote Ouverture De zoon der Duister nis» vanj. M. Cocnen, vol van fantas tische effect momenten, en de melo- dieuse fantaisie sur l'opera »Don Pas- cuale» van Donnlzetti hooren. Het kleinste gezelschap, vooral niet het minste, >Concordia> uit Loonopzand, gaf op onverbeterlijke wijze >Marcheaux Flambeaux» van Meijerbeer en de fan taisie sur l'opera >£armen van Bizet, waarna nog als toegift en finale »Claron en avant.» Het herhaald applaus na leder nummer gaf den indruk weer, welke de nummers op 't publiek maakte. Om goed zeven uur verliet 't laatste gezelschap de kiosk. Met muziek trok »Concordia» daarop naar »Euphonia> gevolgd door een op getogen jubelende menschenmassa. Geen enkele wanklank was tijdens de muzikale wandeling of 't concert gehoord dank aan de vredelievende ordelijkheid van 't publiek en 't tactisch optreden van de politie, zoowel bij de rondwan deling als bij 't concert. Hadden we nog iets kunnen wenschen, dan was het geweest 'n algemeen vlaggen in alle straten en tot sluiting 'n populair volksconcert door een van onze beide eigen harmonieën (b.v. van 8P'/z uur.) We voelen ons verplicht hulde te brengen aan alle gezelschappen, zoowel besturen als muzikanten, die medewerk ten tot welslagen van ons eerste ge meentelijk festival, dat beslist niet het laatste zal zijn dat we hopen mee te maken. LOONOPZAND. Ten vervolge op ons bericht van Zaterdag j.l. kunnen wij nog melder, dat de militair, die oorzaak was van de schietpartij, zenuwlijder ls, en als zoodanig onder behandeling van een geneeskundige is gesteld. LOON-OP-ZAND; Door de handboog schutterij »Salm Salm», gevestigd bij den heer G. Wijtvliet alhier, wordt op 29 ca 30 dezer een groot nationaal codcouts gegeven, waarbij prachtige prijzen zijn uitgeloofd. Door de Bouwcommissie is *au den heer H. van den Wildenberg alhier een groot terrein op den Hoogen Steen weg aangekocht, waarop 20 woningen zullen gebouwd worden. HEUSDEN, 11 Juni 1918. Mej. C. E. Reas komt voor op de voordracht voor onderwijzeres in de ge meente Neder-Hemert (N.Z.) Het schijnt, dat de pachters zich weinig bekommeren om de vastgestelde maximum-hooiprijzen. Waar deze be dragen f 80 per 1000 K.G. voor uit sluitend eerste kwaliteit, is door velen dit geboden voor gewone soort, terwijl de betere soorten zelfs opbrachten van f 100 tot f120 op struik. Dezer dagen is bij een firma al hier beslag gelegd op de aanwezige voorraden rijst en tapioco. Maandagavond viel een dochter tje van dhr. E. d. B. al spelend in de Maas. Een daar aanwezig militair mocht het gelukken, het kind op den vasten wal te brengen. Hoewel het dus goed afliep, gevoelde het meisje zich heden nog minder prettig. Na langdurig lijden overleed Zon dag dhr. van der Poel, mede-firmant en Directeur der Conservefabriek. Door de mobilisatie uit België hierheen gekomen, wist hij zich als humaan patroon direct te verheugen in de achting van zijn personeel, terwijl hij als ingezetene ieders sympathie genoot. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch deed heden in hooger beroep uit spraak in de zaak tegen pastoor Kriel- aerts te Beugen, beklaagd van het doen houden van een verboden processie op 15 Augustus 1917. Het Hof vernietigde de uitspraak van dp rechtbank en verklaarde den be klaagde schuldig aan overtreding van artikel 170 der grondwet. RAAM5DONKSVEER. De dames van den Naalkrans ten bate van behoef tige zieken hebben het voornemen binnen korten tijd weder een bazar te houden. Als zeldzaamheid kunnen we melden dat bij den heer C. F. Kommers een peereboom waaraan reeds flioke vruchten hangen weder in vollen bloei staat. Ds. J. de Bruin heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente bedankt. Zondag a.s. zal een Eerwaarde Pater Capucijner in drie H. Missen preeken. Tevens zal dan gecollecteerd worden voor een te bouwen kerk in Limburg. Juliana won Zondsg te Geertruiden berg van een Exceleior-combinatie met 7-1, De bedevaart naar de St. Antonius kerk te Waalwijk zal vanuit onze plaats op Zondig a.s. plaats hebben. Vele pelgrim» aollen deelnemen. Vertrek om half 12. Bij een vechtpartij kreeg B. een snede over de hand, terwyl zyn tegenstander met stuk gesneden jas en broek het strijdperk verliet. Aangenaam in deze tydenl Zaterdig kwam de 4-jarige de^R. onder een fiets terecht, waarbij hij een zoo groote hoofdwonde opliep, dat geneeskundige halp moest worden ingeroepen. GEERTRUIDENBERG. Zondag begaf zich een vrouwendeputatie naar den WelEdel. Achb. heer Burgemeester. Ver zocht werd een betere regeling voor distributieaangelegenheden. Als voor loopig succes krijgen onze moedertjes de melk voor 14 inplaats van 17 cent per Liter. Bij de hedenmorgen In Musis Sacrum alhier gehouden verpachting van de hooilanden der domeinen langs den Nieuwen Maasmond werden zeer hooge prijzen besteed, nl. f 300 per bunder. Het geheel heeft ruim f 13000 meer opgebracht dan verleden jaar, toen de prijzen reeds fabelachtig waren. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot pastoor te Overloon den Weleerw. heer J. Hesselmans, en tot kapelaan te Vught den Weleerw. heer J. Th. van der Weerden, die kapelaan was te Zeeland. Aanborend, Waalwijbebc Stoomdrukkerij Antoon Tielea.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 2