Tweede Blad. 1 IHSBZOffDgg STÏÏ2KIH. Provinciaal Nieuws. MHJMF.R 60. ZONDAG 28 JULI 1918. 41o Js&rgang. 68t Het Haagsch Correspondentie-bu reau meldt la verband met de hier en daar ge stelde vraag, welke voorzorgsmaatrege len te nemen waren om de Spaansche griep van kantoren, magazijnen cn in het algemeen plaatsen waar meerdere personen samenwerken te weren, wordt er .van bevoegde zijde op gewezen, dat extra schoonmaakbeurten van zoowel vertrekken als meubilair, benevens een ruim ventileeren, ook buiten de werk tijden, ten deze van bcteekenis zijn te achten. Het effect van dergelijke eenvoudig» maatregelen kan nog beduidend ver groot worden, wanneer men er zich al gemeen een gewoonte van maakt, bij aankomst en vertrek de handen te was- schen, benevens al gorgelend den mond te spoelen, ook zonder dat hierbij van bijzondere desinfectlemiddelen gebruik wordt gemaakt. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat terwjjl de xiekte tot dusverre in het algemeen geen kwaadaardig karakter vertoont, er reden is om aan te nemen, dat het ziekte verwekkend organisme buiten het lichaam vrij wel te gronde gaat waarmede dé genoemde eenvoudige maatregelen, bij algsmeene toepassing nog aan beteekenis winnen. Te Wageniegen komen zeer vele gevallen van Spaansche ziekte voor. In sommige gezinnen zijn alleu er door aangetast. De ziekte is hier in 't geheel niet kwaadaardig. Na een dag of drie zijn de patiëeten weef beter. Bijna steeds komt het aan met een soort verlamming van de spieren. Voorts koortsen, zware hoofdpijn en vooral buikpijn. In de legerplaats bij Laren zijn 98 gevallen van do Spaansche griep, waar van 19 gevallen van ernstigen aard. Ook te Gouda zijn enkele gevallen van Spaansche griep vastgesteld. Te Ooltgensplaat is onder de militai ren de Spaansche ziekte uitgebroken. Onder een 50 tal smokkelaars te Veen- huizen heerscht de Spaansche griep. De Spaansche ziekte heeft te Zalt- Bommel haar intrede gedaan. Drie ge vallen ziju geconstateerd. Vermoedelijk Is de ziekte door militairen overgebracht. Onder de patiënten is een luitenant der Infanterie, tijdelijk met verlof uit een garnizoensplaats, waar de ziekte In he vige mate moet voorkomen. Eén patiënt is heden overleden. Een machinist van de Haagsche Stoom tram zakte aan de Rotterdamsche Poort te Delft in elkaar. Geconstateerd werd Spaansche griep. Te Milligen zijn 647 gevallen van Spaansche ziekte geconstateerd. De ziek te draagt tot nog toe geen kwaadaardig karakter. Een 20-tal militairen te Numansdorp in garnizoen zijn in de hospitaalbarak opgenomen,_nls lijdende aan de Spaan sche ziekte. Te Vechel bedraagt het aantal aan getaste militairen reeds 40. Wegens de uitbreiding van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten (diph- therltus, roodvonk, Spaansche ziekte) te Hellevoetsluis, zijn de gemeentescholen aldaar met ingang van 24 Jali gesloten, voorlooplg tot 26 Augustus. Het aantal gevallen van Spaansche griep neemt onder het garnizoen te As sen nog steeds toe. Woensdag was het reeds gestegen tot 1000. In het militair hospitaal te Rosrmont Is de milicien Wouters aan de Spaan sche ziekte overleden. Te Nijmegen zijn thans alle openbare en bijzondere scholen wegens het voer» bomen der Spaansche ziekte gesloten. De paa!rdenhandelaren Timmer mansvan Rappard te Eist. (Bet.) heb ben op de keuring te Maastricht aan gekocht voor f 50.000 den beroemden Belgischen voshengst Zodiaque Fosteata. Deze hengst zal te Eist worden gesta tioneerd. Buiten verantwoordelijkhedi der Redactie. Waalwijk, 24 Juli 1916. Geachte Redactiey Mijn dank voor plaatsing van onder staande. Als bezoeker van uitvoeringen be vreemdt het mij dat geen resentle is gegeven van 't matiaée 1.1. Zondag ge geven door den heer Jos. Wilmont met medewerking van het kwartet >Cecilia< in de zaal Musis Sacrum voor een groot publiek, de zaal was geheel bezet. Dat de heer Jos. Wilmont over een heerlijk geluid beschikt is overbekend en had ook veel succes, wat betreft het kwartet Cecilia* bestaande uit de hee- ren Antoon. van Bladel, A. Mahieu, H. v. d. Ven en Jac. v. d. Ven een klankge halte dat men zelden aantreft mooie volle klank en wat ze gaven was goed, in Ave Maria van Wit en cie Cappelle van Kreutser. 't Was in elk geval te loven, dat bewees het groote applaus na elk nummer verworven, wij hopen dit kwartet »Cecilla« meerdere uitvoe ringen zal geven om van dit schoooe meermalen te kunnen genieten. X. De geachte Inzender is wel wat heel vlug geweestin dit nummer toch kan hij eene recensie over deze matinée le zen, welke In overleg met den betrok ken persoon tot vandaag was uitgesteld. Red. Zeer Geëerde Redactie Diep erkentelijk voor den finaatiëelen steun, die wij tot heden van oprechte kindervrienden mochten ontvangen en welke ons in staat stelde een zoo groot aantal praetuberculeuse kinderen met zoo heerlijk resultaat in ons Kinderher stellingsoord te verplegen, waagt ons bestyur het nogmaals beroep te doen op dien vriendelijken steun en mede werking. Ea deze keer drlugender dan ooit. Immers de tuberculose-sterfte neemt in bijna alle landen, ook in ons land onrustbarend toe. In België verdubbelde zij zelf in 1917 vergeleken bij 1914. En waar de Nederlandsche Staat jaar lijks voor de tuberculose bestrijding onder de menschen slechts f 160.000 besteedt en voor de bestrijding bij het vee meer dan het dubbele uitgeeft zijn wij in dezen geheel afhankelijk van het particuliere initiatief. Eu wat bcteekenen duizenden waar mlllioenen noo'dig zijn, zoolang een goede Volksgezondheid niet anders dan een geldkwestie is. Daar we voor Nederland niet over juiste cijfers kunnen beschikken om te berekenen welk economisch verlies door de tuberculose wordt geleden, moeten we wel het buitenland tot richtsnoer nemen. Welnu over het jaar 1911 wordt het finantiëele verlies van de manlijke bevolking in Eugeland en Wales ten gevolge van tuberculose sterfte op 500.000.000 gulden berekend, indjen zsj die in dat jaar stierven den gemiddelden leeftijd der bevolking hadden bereikt. Reden is er aan te nemen, dat die cij fers voor ons land, naar verhouding in geen geval minder ongustlg ztjn. Welnu, wij die ruim 10 jaar geleden onze eerste propaganda geschriftjes de wereld inzon den onder het motto«Voorkomen is nóg beter dan genezenwij staan nog steeds op hetzelfde standpunt, zijn nog steeds dezelfde mening toegedaan, n.l. dat de bestrijding der tuberculose bij het kind moet beginnen. Dank zij den heerlijken steun van onze warme kindervrienden en geleid door de gedachte dat philantropisch Neder land méér dan 30.000 Buitenlandsche kinderen opkweekte en levenskracht gaf, durfde >Trein 8,28* na een succesvolle wlnterverpleging, welke haar kas had uitgeput, toch haar werk uitbreiden. Ónze eetzalen hebben wij in slaap zalen veranderd. Bij mooi weer eten de kinderen nu aan lange tafels op ons grasveld en bij minder goed weder in een tent van 6 X 24 Meter, die wij voor dat doel in onsen tuin lieten plaatsen. Van de Ver. Amsterd. Gezondheids en Vacantie Kolonie, die dit jaar geen kin deren uitzendt, huurden wij haar gebouw met inventaris aan den Dolder en zeo kunnen wij thans over ruim 100 bedden beschikken, zonder dat we op hygië nisch gebied oek maar eenige concessie behoefden te doen of de verpleging er onder moest lijden. Grif stemmen wij toe, dat we een en ander niet mochten doen. Doch ons mooi werk sleept ons nog maar al te vaak mede..,on danks onze ledige kas. Het zou het U ook doen, indien ge die voor het leven van haar kind vechtende moeder, die met een »driagend« attest van den dokter komt, zoo smeekend hoorde vra gen haar te helpen. Haar smeekbede brengen wij door dezen aan U over. Oh, help ons door Uwe gaven haar lieveling te behouden. De dank van een moeder is leder bedrag, hoe hoog ook, dubbel waard. Het .adres van >Treln 8,28is Hee rengracht 259, Amsterdam. Penningmeester is de heer L. van Weeren. H. F. VAN REIJSEN, Voorz. der Ver. tot uitzending van ziek zwakke en praetuberculeuse [kinderen onder de kernspreuk Trein 8,28c Amsterdam, 23 Juli 1918. RAAMSDONK3VEER. Verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken, LandbouwDa weersgesteldheid in 1187 liet voor den landbouw veel te wensehen over. De winter was streng en lang, het voorjaar tet laat see; koud. De zomer die zich in het begin vrij goed liet aanzien, was in den oogsttjjd erg regenachtig, wat voor gaarde tot laat in den herfst, waarop da winter weer vroeg inviel. De opbrengst der gewassen heeft dan ook door den invloed aan het weder resl ge leden. De rogge gaf 'a slecht beschot, de tarwe, die door den langen winter zeer was uit- gevroren, was slecht van kwaliteit, deordat jaisl in den oogst een regenperiode met broiïog weer inviel, wat al het graan op 'i veld deed ontkiemen. Mede door dien regen is het gewas erwten bijna totaal ver leren gegaan. Da haver was goed wat be treft kwantiteit, de kwaliteit had ook doer den regen geleden. De boonen waren slechte middelmatig van opbrengst, kort vnn Btroo en klein van kerrel. De aardappelen gaven een goed beschot. De afkomst de; bieten was zeer goed met hoog suikergehalte. Het vise gaf goede uitkomsten. De opbrengst der knollen wae zeer gering. Er was dit jaar slechte een matig gewaa aan hooi, door dat velen hoe langer hoe meer het grasland omleggen in bouwland. Het hooi werd best gewonnen de prijzen waren hoog. De kla ver gaf een goede opbrengst bij de eerste snede, de tweede snede viel niet mee. De prizes waren hoog. Voor de verschillende gewassen die niet asn maximumprijzen onderworpen waren, zooals bleten, hooi, stroo en vlas werden hooge prijzen betaald. De veehoadiig voor zuivelbereiding gaf goede kesultaten, de beweiding van vet-, jong- en kalfvee was goed gedurende den zomer, Ib het najaar trad een sterke daling der prijzen in. Door het gebrek aan voeder moesten vele varkens worden afgeslacht. Voor hen die ■og voeder hadden of kenden bemachtigen gsf de meiterij goede resultaten. Wat de paardenfokkerij betreft zij ver. meld dat vooral jonge raerriën zeer duur werden verkocht. Jonge rninen wachtten tevergeefs op uitvoer. Da handelarsn die hierop vast gerekend hadden en flinke par tijen hadden aangekocht, zagen hierdoor een streep door hut rekening gehaald. Fokmerriën en veelens waren verbazend duer. De schapenfokkerij gaf redenen tot tevre denheid. De huurprijzen der landerijen waven zeer heogde verkoopsprijzen hielden hier mede gelijken trad. Iq de bakkerijen was de toeetand niet rooskleurig. De bierbrouwerij gaf geen redenen tot ontevredenheid, De handel ia bouwmaterialen was slecht. De cemeutbetenfabricag» ontwikkelt zich zeer geleidelijk, doch hreft ook te lydeu onder de stagnatie in de bonwrakken. De N.V. Electriciteitsmaatschappij dbg hare aansluitingen vermeerderen. De ptijs van het licht moest door de dure grond stoffen verhoogd wot den. Faillissementen kwamen in 1917 niet voor. Het jaar 1917 was voer den Geld- «n Effic'enhaudel, niettegenstaande den lang zamerhand minder gunstig wordenden ecoao- mischen toestand van ona land, een goed jaar. Door den overvloed van vlottende mid delen was er een flinke vraag naar beleg gingswaarden en een gunstig onthaal bij het publiek van binnenlandschd emissiës, welke elkander in een ononderbroken stroom op volgden. Anderzijds was er levendige vraag naar bankierioredist als gevolg van de veranderde betalingscendities in den handel en nijver heid en de noodsakelijkheid voor vele in- dustriën om groote voorraden grondstoffen op te zamelen, ten einde op alle eventuali teiten voorbereid te tyn. De schommelingen in vreemde valuta's waren gedirende 1917 zeer belangrijk. De ^Marken varieerdon van 41,3030,70, de Ponden van 11,81—10,88 en da Francs van 48—39. De Nederlandsche Bsnk haüd- haafde haar disconto van wissels het ge- hcele jaar op 4'/2 pCt, De gemiddeld prelenghtiekoers bedreeg voor de vier kwartalen 3,37 pCt., 2j66 pCt., 2,59 pCt. en 3,67 pCt. Granen. Daar de rsgeering den aankoop en de distributie vau granen en voerartike len in eigen hand nam, heeft de vrije han del ia graan opgehouden te bestaau. De firma P. 3. van Dongen is genoodzaakt geworden haar zaak te liqnidearen. Groentendrogerij. Hoewel de groenten- drogery een leizoenbedrijf is, ken de gfoen- tendrogerij bet grootste gedeelte van het jaar in werking blijven. De resultaten waren bevredigend. Ds greentendrogera ondervin den helaas niet veel medewerking varn de Regeering, hetgeen vooral blykt nit de vol strekte onthouding van steenkolen, in onder scheiding van alle aadere industries. HoepelsDe hoepeimakerjjon werkten het geheefo jaar met veile kracht. De prijzen waren hoog, zeodat groote winsten gemaakt wordeB. De expert firma Simonis en Van Bavel kon gemiddeld elke week een drietal ase- schoeneis laden met hoepels voor Noorwe gen. Hooi en Stroo. De handel in hoei en stroo was negal van beteeksnis. Hout. De houthandel gat minder gunstige resultaten. jAlleeu de handel met Zweden was mogelijk. Klompen. Het geheele jaar werkte de klom pea tabriek van den heer J.P. v» Don- gou-Torman op volle kracht. Door de vele orders meest zij meerdere werklieden in dienst nemen. Leerlooierij. Deze industriu' heeft oek veel te kampen met moeilijkheden veroor zaakt door schaarschte aan looistoffen en diverse regeermgsmaatregelen. De uitkom sten zijn echter iter guostig. Maalderijen. Niettegenstaande vele moeilijkheden bestaat er geen reden tot klagen en gaf het bedryf betere uitkomsten dan in 1916, Riet. Voor het riet konden hooge prijzen bedongen worden. Scheepsbouw. De scheepsbouw ondervond steeds grooter moeilijkheden. Daar de aan voer van het aoodige materiaal geheel ia stopgezet is de toestand zoo oagunatig mogelijk. Schoenmakerijen. Over 't geheel was 1917 slechter dan 1916. Ds echoenpryzen wareo met geen mogelijkheid in verhouding te brengen tot den kostprijs, IJzerwaien. Voor de yzerwarenbranche was 1917 een sUcht jaar. De slapte in de bonwvakken liet zich uitermate gevoelen. Zoutziederij. Het jaar 1917 is een jaar geweest van reel zontverbruik, de omzet was grooter dan andere jaren. Zuivelproductie. Wegens gebrek aan krachtvoer voor het melkvee was de aan. voer van mslk minder dan in 1916, zoodat de productie van boter van zelf eok min der was. Waalwijk, 27 Juli 1918 Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot griffier bij 't Kantongerecht alhier mr. H. C. J. M. Franken, advocaat en procureur te 's-Hage. De stoker G. A. Blom aau het Rijksstoorngemaal alhier is benoemd tot machinist-stoker ter zelfder standplaats. Door de ministers van Binnenland- sche Zaken eu van Financiën Is aanH. M. de Koningin het voorstel gedaan Om aau de gemeente Waalwijk ingevolge de bepalingen der Woningwet ten be hoeve van de uitvoering van de bouw plannen der gemeente een voorschot uit 's Rijks kas tegen een rente van4'/«'/s toe te kennen van ten hoogste a. f2500 voor het In gereedheid bren gen van den grond, b. f 172500 voor den bouw van 40 arbeiderswoningen, alsmede een buiten gewone bijdrage wegens verhoogden rentevoet van ten hoogste f 252,93 en eeo crisisbijdrage van ten hoogste f 2907,84. Over het jaar 1917 werd ln déze gemeente ter oorzakc van de tijdsom standigheden, 206449 kab. M. gas minder geproduceerd dan in het jaar 1916. P. Ct. De Minister van Waterstaat heeft bepaald dat chèques tot hooger bedra gen dan f 5000 kunnen worden afge geven le. els zij strekken tot opneming van het geheele beschikbare saldo-tegoed eener postrekening of tot verrekening van het saldo bij opheffing van een post rekening 2e. als zij betreffen eene postrekenibg waarop het bepaalde bij art. 15 van het Girebeslult van toepassing is (postreke ningen van openbare besturen of instel lingen, waarop alleen gestort of overge schreven wordt wegens belastingen enz.) 3e. als vier dagen tevoren bet voor nemen tot afgifte van de chèque is ken baar gemaakt aau den directeur van bet postkantoor, waar de postrekeniog van afschrijving berust, onder opgaaf van het bedrag es van het postkantoor van betaalbaarstelling. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft A. ingetrokken art. 16, 1ste lid, en art. 20, lste lid, van zijn beschikking van 1 Oct. 1917 B. bepaald, dat door den burgemeester van iedere gemeente vóór 1 Augustus aan het Rijkskantoor voor Huiden ea Leder opgave zal worden gedaan van het totaal gewicht'aan bons, berekend naar de standaardgewlchteu, in die ge meente uitgegeven. (St.ct.) De minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft tot de burge meesters 't navolgende rondschrijven ge richt Ik heb de eer n mede te deelec.dat de omstandigheden het noodzakelijk snaken de uitgifte van bons, recht ge vende tegen gereduceerden prijs, hetzij reparatieleder te betrekken, hetzij schoeu- reparaties te doen uitvoeren, te staken door mijne hierhijgaande beschikking wordt, ln verband daarmede, de bevoegd heid van gemeentebesturen opgeheven zoodanige bons uit te relkcu. Door de intrekking van het lste' lid van art. 20 der distributieregeling zal de lederhandel tot verdere aflevering van distrlbutieleder niet meer kunnen overgaande nog bij schoenmakers voorradige hoeveelheden reparatleieder sullen aldus geleidelijk worden opge bruikt, zonder dat, voorloopig althaas, die voorraden weder zullen worden aan gevuld. Het bepaaldes sub B wordt aan de'btj- zondere aandacht van den voorzitter van uw college aanbevolen, met driegend verzoek aan de daarin vervatte opdracht binnen den gestelden termijn te voldoen. De resultaten tot welkw de overweging van de aldus te verzamelen gegevens leidt, zullen beslissend zijn voor den omvang, in welken te zijner tjjd de distributie* weder zal kunnen worden hervat. (S;.ct.) De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld de volgende maximumprijzen voor lijinvleesch groothandelsprijzen (waaronder te ver staan de prijzen door fabrikanten van lijmvleesch in rekening te brengen); runderltjmvleescb, al of niet gekalkt, zooals dit ln den handel voorkomt, nat f 5, droog f 16.50; paardenlijmvleesch, al of niet gekalkt, zooals dit in den handel voorkomt, nat f 3, droeg f 10; schapenlijmvleescb, al of niet gekalkt, zooals dit in den handel voorkomt, nat f 2,10, droog f 7 tusschenhandelsprijzea (waaronder te verstaan de prijzen door handelaren in rekening te brengen) runderlijmvleesch, al of niet geknikt, zooals dit in den handel voorkomt, nat f 5.25, droog f 17; paardenlijmvleesch, al of niet gekalkt, zooals dit in den handel voorkomt, nat f 3.15, droog f 10.30 schapenlijmvleescb, al of niet gekalkt, zooals dit in den handel voorkomt, nat f 2 25, droog f 7.25; alles per 100 K.G. vrij op wagen of schuit, plaats vau afzending (Stct.) Door Rijkskantoor voor Huiden en Leder zijn de volgende circulaires ver zouden. In verband met de steeds grooter wordende schaarschte aan technische vet ten, verzoeken wij U ons te willen op geven Uw verbruik aan Talk en daar mede gelijk te stellen harde vetten (pa raffine en stearine uitgezonderd) alsmede Uw gebruik aan Dégras over do jaren 1915, 1916 en 1917. Met de Commissie van Advies inzake het Gebruik van Eetbare Vetten voor Technische Doeleinden te 's-Gravenhage zal door ons overleg worden gepleegd, in hoeverre aan de aanvragen voor der- gel^ke vetten zal kunnen worden voldaan. Uw antwoord zien wij vóór 4. Augus tus a.s. tegemoet aan ons Kantoor Bo- zuidenhoutsche weg 271 met vermelding van het woord Talk op de enveloppe. Antwoorden na dien datara binnen ge komen zullen door ons terzijde worden gelegd en niet voor behandeling 10 aan merking komen. In verband met dienaangaande aan Kantoor bekend gewerden feiten ons verwijzen wij Ingeschreven looiers naar sub 1 en 2 van de voorwaarden van Inschryving 1. geen huiden ln ontvangst te nemen anders dan van ingeschreven huiden clubs of ingeschreven handelaren 2. geen looistoffen in ontvangst te nemen dan door tuischenkomst of onder goedkeuring van het R. H. L. Het is verder gebleken, dat verschil van opvatting bestaat omtrent de be doeling van sub 2 ait. 10 der Distribu tieregeling voor Huiden en Leder I, luidende •Ingeschreven looiers doen gespeci- •fieerde epgav» aan R. H. L. van de >door hen ontvangen en van de door hen verwerkte huiden, zoowel als vao >de door hen ontvangen en van de door hen verwerkte loolstoftee.* Wij achten het daarom noodzakelijk, ter voorkoming van moeilijkheden voor belanghebbenden, er met nadruk op te wgzca, dat uit vorenaangehaald» bepa lingen o.m. de verplichting volgt, op formulier R2 te vermelden alle ontvan gen en verwerkte materialen in welken vorm dan ooky welke als looistof dienst doen. Wij verwijzen verder naar art. 3 van de Distributieregeling voor Looistoffen en zullen wij nader bekend maken, welke gewichtsverhouding voor in dat artikel niet genoemde looistoffen is aan te nemen. De wed. Proveniers-van Vugbt was gisteren haar zoou gaan opzoeken» Thuis gekomen vertelde ze haar wedervaren aan de huisgenoeten. Plotseling merkte men dat ze moeilijk begon te spreken en weldra onverstaanbaar werd. Ze zinkt neder en is kort daarop een lijk Zondag 21 Juli hield de post duivenvereniging een wedvlucht vanuit Zwolle met oude en jonge duiven. De prijzen werden behaald als volgt: Aankomst van jonge duiven. 1 pr. A. Stokwielder 2 Th. v. d. Griendt 3 A. v. Eijck 4 A. v. Eijck 5 A. v. Eijck 6 J. Blok 7 J. Blok 8 J. Lenzholz 9 Th. v. d. Griehdt 10 J. Schalken Aankomst oude duiven. 11 1 1 pr. j. Lenzholz 2 F. Schoemans 3 J. Schalkens 4 L. Moonen 5 J. v. Engelen 6 J. Lenzholz 7 J. Hensen 8 J. v. Engelen 9 Th. v. d. Griendt 10 F. Schoemans uur min. sec. 10 57 17 11 13 55 11 22 11 44 49 j 11 48 16 11 49 52 1 12 2 2 12 9 31 1 23 27 1 f 52 39 j uur min. sec. 1 10 50 5 11 3 16 11 4 22 11 10 2 11 15 29 11 17 13 11 18 3 11 21 28 11 33 46 11 38 7 1 cho van het Zeiden 1 I, 1 i*

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5