Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. m Gemeenteraad. jftftfU 77. ZÖWDA& 29 SEPTEMBER 1918. 41e Jtaifiaag, HEU3DEN. Openbare vergadering van den raad jer gemeente Heusdcn op Zaterdag 21 §ept. 1918 des namiddags 3 aar. Waarnemend voorzitter de beer G. v. gverdiogen. Aanwezig alle leden, terwijl er een feature is door het overlijden van den jeir Prins. De voorzitter deelt mede, dat de bur gmeester, hoewel herstellende, nog niet i» de vergadering tegenwoordig kan zijn. aan DE ORDE 1. Notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. gen schrijven van Ged. Staten, hou- jende goedkeuring van bet besluit tot ,(rkurlttg van een perceel grond aan de ccaitrvenfabrlek. Idem houdende goedkeuring van het besluit tot verkoop van een stuk grond iid de firma De Haan ft Oeriemans. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 3. Aanbieding gemeentebegrootlng Tot onderzoek dezer begrooting be- loemt de voorzitter eene commissie, bestaande uit de heereu De Mol, Vos eg Van Andel en verzoekt hen evdntu- itle op- of aanmerkingen vóór de ver- pdering schriftelijk te willen indienen, dan kan hij een en ander tgdig onder- tetken. 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1917 en vaststelling rekening levensmiddelenbedrijf 1917. De heer Veerman brengt namen* de commissie van onderzoek verslag uit. Hij zeg* dat hét geen gemakkelijke taak was. Do rekening van het levensmiddel lenbedrijf bracht wel het meeste werk ■ie. De rekeningen zijn beido uitstekend Ie orde bevonden en mag een woord van hulde aan den secretaris niet worden onthouden voor zijn accuraat beheer. Het Is de commissie werkelijk uooit be kend geweest dat er aan die distributie jooveel vast zat. De gemeenterekening »:*lt met een totaal ontvangsten van 33700,5ö'/s» uitgaven f 81860,34, batig aaide f 1840,167a. Het vorig jaar was dit f 819,38, dus f1000 minder. Van de rekening leveBsmiddelenbe* drijfontvangsten f 44639,80, uitgaven f 44147,66, batig saldo f492,14. De distributie heeft de gemeente f 7000 jikost, waaruit volgt dat waarschijnlijk de Hoofdei. Omslag zal moeten worden verhoogd. De secretaris zegt dat het hem genoe gen doet dat de commissie de rekenin gen la orde heeft bevonden en heeft iigezlcn, dat er op zqn Heusdensch uit gedrukt »heel wat komt kijken*, waarna kilde rekeningen voorloopig worden vastgesteld. 5. Voorstel B. en W. wfzigiag melk- ver ordening. Voorzitter. B. en W. steilen voor in de melkverordening eeaige veranderin gen aan te brengen. Het is ons namelijk gebleken, dat er in de verordening leem ten waren, mazen zon ik zeggen, waar n iig door kunnen kruipen. Zoo was tegen een verkooper proces-verbaal op gemaakt, omdat bq hem ondeugdelijke melk werd aangetroffen, maar hij voerde tan dat die melk niet voor vorkoop was kestemd, doeh voor zjjn veemen moest kern toen van alle rechtsvervolging ont daan. Wij gevoa daarom in overweging te bopaloa, dat alle melk die la kot ver- Iceoplocaal aanwezig Is, wnrdt geacht veer verkoop to zjn bestemd. Verder aog enkele veranderingen in dn zoege- laatndc verbodsbepalingen, welke echter alle op hetzelfde neerkomen, doeh slechts la een anderen vorm worden gezet. Vearman. Ik woa aog een opmerking maken op art. 6 dezor verordening. Bij besmettelijke ziekte komt er een' biljet ep dn dear. Maar nn heb ik eens ge hoerd, nf het waar is weet ik niet, dat iemand dat biljet van de denr had af- geschaard en gewnon met den melk- verkoop doorging. Voorzitter. Als zooiets ontdekt werd, (ouden natuurlijk 2 processen-verbaal worden opgemaakt. Van Andel. Het zou ook kunnen voor- hemen, dat er ziek gevallen van be- '«ettelijke ziekte voordoen en er toch op de deur geen biljet komt. Zon er Biet zooiets aan de verordening kunnen werden toegevoegd, dat er bjjv. geen melk mag worden verkocht, als de ziekte volgens verklaring van B. en W. be- mettelfk is. Voorzitter. Maar wij knnaea toch niet eeutateerea of de ziekte ai dan niet besmettelijk is. Er zullen trouwens altijd wel lieden gevonden worden, die de verordening weten te ontduiken. Kan he raad er sich mee vereenigen dn ver ordening te wijzigen, zooals door B. en W. Is voorgesteld. Wordt met algemeens stemmen be sloten. 6. Voorstel B. en W. tot vaststelling verordening winkelsluiting. Volgens deze verordening mogen de winkels slechts geopend zijn van 1 April tot 1 Nov. van 's morgens 5 tot 's avonds 9 uur, van 1 Nov. tot 31 Maart van 's morgens 5 tot 's avonds 8 uur. Van 29 Nov. tot 6 Dec. mogen de winkels tot 's avonds 10 uur geopend zijn. De heeren De Mol en Veerman ver zoeken de winkels op Zaterdagavond tot 10 uur te mogon openhouden, welk voorstel echter wordt verworpen. De Mol. Het zou ook kunnen voor komen dat er op het sluitingsuur nog menschen in den winkel staan. Kunnen die dan nog geholpen worden. Het gaat toch niet om tegen hen te zoggen>er uit*.. Zou er niet bijgevoegd kunnen worden dat die klanten nog mogen wor den geholpen tot uiterlijk een kwartier na het sluitingsuur. Wordt goedgevonden dat B. en W. de verordening ia dien geest wijzigen en verder vastgesteld. 7. Verzoek firma De Haan Oerie mans gebruik gemeentegrond. Voorzitter. De firma verzoekt nog eea stukje grond. Door uitbreiding dor ma chinekamer moeten knalpotten worden aangelegd, 2 meter onder deu beganen grond. B. en W. stellen voor hun dit te geven tegen f 0,50 per M*. Wanneer er eventueel boomen zouden moeten worden geveld, moet zij hiervoor ook schadevergoeding geven. Aldus wordt besloten. 8. Verzoek Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, om eene bijdrage in de kosten van een op te richten rustoord. Voorzitter. Het Dag. Bestuur 9telt voor hen een bedrag van f25 te schenken. Ik heb in de courant gezien dat zo het in Vucht ook gedaan hebben. Aangenomen. 9- Verzoek J. F. A. Theuns c. s. aan leg rioleeriug Kerkstraat. Voorzitter. B. eB W. stellen vroor die zaak daar eeos te laten opnemen en in een volgende vergadering hierop terug te komen. 10. Benoeming stembureau. Worden gekozen de beeren dejengh en Veermaa en tot hunne plaatsvervan gers de heeren van Andel en de Moi Voorzitter. We hebben zoojuist uit het rapport, door den heer Veerman uitgebracht inzake de distributierekening gezien, dat deze veel werkzaamheden meebrengt. Het salaris van Deurloo be draagt slechts f 35 per maand. B. en W I vUden dat oene verhooging van f 15 per maand alleszins billijk is en stellen voor zijn salaris te brengen op f 50 per I maand. Aldus wordt besloten. Veerman. Ik heb de vorige maal ge sproken o er de boomen langs den Domer. B. en W. zouden hieromtrent in de volgende vergadering met voorstel komen. Voorzitter. Wij hebben er wel ever gesproken, maar konden het niet goed eens worden. De een was er voer en de andere weer tegen. Ik heb al gedacht dat het een mooie strijdleuze zou wezen voor den nienwen raad die we het vol gend jaar zullen krijgen. Wordt met algemeene stemmen aan genomen dit punt tót dien te laten rusten. Van Andel. Ik wou nog eens even vragen of er niets aan te doen is, dat het distribntievleesch niet meer zoo duur verkocht wordt. De mindere menschen kunnen er toch geen f 1,50, f 1,7 5 en f2,— per pond veor besteden. De sla gers hebben beslist schandalige winsten gemaakt, la velt andere plaatse*, o. a. in Eindhoven en Tilburg; is het veel goedkooper. Voorzitter. Ja, dat is een lastige zaak. Daar weet ik ook: üiet goed een mouw aan te- passen. De beesten zijn ook zeer duur. Ik heb ia andere gemeenten, o. a, Corlnchem en Wijk, al eees geïnfor meerd, maar daar wordt ook dezelfde prijs betaald als hier. We moeten ook in aanmerking nemen, dat bier twee eerste> soort beesten geslacht zijn. Van Andel. Zea het geen aanbeveling verdienen, dat er eent werd onderzocht hoeveel vleesch er van zee'n koe kwam, hoeveel ze dus de slagers opbracht. Ze behoeven toch niet meer dan f 50 aab een koe te verdienen. Het publiek was er zeer over ontstemd, ze riepen ailécnaat dat het veel te duur was. Ik denk als de prijs op f 1,per pond gebracht werd, de slagers nog genoeg zouden verdienen. Voorzitter. Ik zal zien wat er aan ge daan kan wordem Van Andel. We hebben, een gezond heidscommissie, maar men heort zoo weinig van hare werkzaamheden. Treedt zij wel voldoende op met betrekking op de vele besmettelijke ziekten, die hier voorkomen. Wordt het drinkwater ook wel eens onderzocht Voorzitter. We sullen lo dien geest wel eens aan de gezondheidscommissie schrijven. Vos. In den loop der week zijn de militairen van hier vertrokken, hetgeen zeer zeker velen zullen betreuren. De winkels zeowel als de café's hebben er veel profit van gehad en ook de kwar tiergevers verdienden er een aardig centje mee. De reden van dat vertrek is toch iedereen bekend, 't Is omdat hier zooveel ziekten voorkomen, veroorzaakt door onzuiver drinkwater. We hebben al eens geprobeerd en pompen te slaan maar konden er geen geschikte plaats voor vinden. Nu heb tk al gedacht zouden we hier geen watcr- eiding kunnen krijgen. Ik hoor U al zeggen, dat kunnen wij niet bekostigen. Maar misschien zouden de militaire auto riteiten, wol willen medewerken. Het is voor hen toch van groot belang. Ze hebben hier om onze plaats kostbare loopgraven en andere verdedigings werken aangelegd. Ook de Provincie zoo misschien wel een subsidie willen geven. Als het gemeentebestuur in dien geest eens stappen wou doen, geloef Ik dat er aan den wensch van vele ingezetenen zou worden voldaan. Lnkt het liet, dan hebben we tenminste ons best gedaao. Voorzitter. Er zuliea ook vele inge zetene» blij zijn, dat de militairen zijn vertrokken en ik ook. Ze hebben mij voor honderden guldens schade berokkend aan stallen, schuren en boomgaarden. Wat het drinkwater betreft, is er vroeger al eens een plan ontworpen, maar teen is er de oorlog tussehen gekomen, en In duigen gevallen. Wanneer die nu weer achter den rug is, kan deze zaak nog wel eens ender het oog werden gezien, maar au geloof ik dat het ondoenbaar zal zfn. Ik zal er in ieder geval nog eens met deu burgemeester over spreken. Hierna wordt de vergadering gesleten. Waalwijk, 28 Sept. 1918. ste, H. Vrehen, Joh. Hoftmans, F. Ratb, R. van Mil, A. van Heek, C. c. d. Heij den, Dr. P. Sweens, I. van Mlerlo en G. van Huiten. De Vereeniglog vertrouwt dat, nu een zoo flinke gelegenheid geopend wordt om zijne spaarpenningen te beleggen, het reeds groote aantal inleggers zich sterk zal uitbreiden, te meer daar moeite noch zorgen zullen worden ontzien em de rechten der inleggers tea volle te waarborgen en de soliditeit der Spaar bank tot het hoogste op te voeren. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt De beperkte voorraad zoolleder in ons land maakt ook voor reparatiewerk van zolen en hakken een algemeene rantsoeneering noodzakelijk. Ook dit reparatiewerk zal ifi' het vervolg alleen op bons kunnen plaats vinden Deze rantsoeneering zal de geheele bevolking omvatten. De gemeentebesturen zullen een hoeveelheid zoolleder toegewezen krijgen voor een bepaald tijdvak. De bons worden uitgegeven door het Rijks kantoor voor Huiden en Leder, maar de gemeentebesturen zullen zich met de verstrekking belasten, omdat zij beter de behoefte in hun gemeenten kunnen overzien. De gemeentebesturen zullen dan moe ten uitmaken, wie voor een reparatiebon in aanmerking komen en ook in welke verhouding in een bepaald tijdvak bons zullen worden uitgereikt voor mans-, vrouwen-, ondermans- en kinderzolen en hakken. Aan de gemeentebesturen is aanbe volen, bij de samenstelling en uitvoering van de plaatselijke distributieregelingen, zoowel voor nieuw schoenwerk als voor zoolleder, gebruik te maken van de voor lichting van de in de gemeente bestaande organisatie van schoenmakers en schoen winkeliers. Wat het afleveringsverbod van schoe nen betreft, de vraag is gerezen of dit zich ook uitstrekt tot schoenen, enz., waaraan geen leer is verwerkt. Hoewel waar schijnlijk later ook het z.g. leerlooze schoenwerk vrij zal worden gelaten, is op dit oogenblik de aflevering daarvan Met het oog op de voortdurende evenzeer verboden, stijging der exploitatiekosten wordt vanaf 1 October de prij8 der advertenties in ons blad ver hoogd met 3 cent per regel en alzoo gebracht op 15 cent per regel. Verder vervalt de bepaling dat driemalige plaatsing slechts tweemaal in rekening wordt ge bracht. De prijs der abonnementen wordt niet verhoogd. De Administratie. Door deu heer M. A. J. v. Llempt, gemeente-secretaris, i9 oatslag aange vraagd als secretaris dor Huurcommissie ea door den heer A. G. Deelen ais plaatsvervangend secretaris dezer com missie. De veeleveriog zal voortaan Dins dags inpiaats van Vrijdags geschieden. Reeds geruimen tijd bestond er plan om de Spaarkas der St. Paulus vereeniglog te reorgaalseeren en uit te breiden. Ia verband daarmede werd bij besluit van de Algem. Vergadering dei St. Pau- lus-vereenlging ©p 25 Augustus j.l. goed gekeurd de omzetting harer Spaarkas in eene R. K. Spaarbank voor Waalwijk en omstreken. Door het Comité belast met de reor ganisatie werd een plan ontworpen, het welk door de leden der nieuwe vereenl glng ia hare gehouden vergadering op 5 September j.l. werd goedgekeurd. Door de nieuwe vereeniglog zal Ko- •teklijke en Kerkel jke goedkeuring wor den aangevraagd op bare Statuten, Waar doer de vereenlglng rechtspersoonlijkheid vet krijgt, aan dfe reserve een bepaalde bestemming wordt gegeven en de rechten der inleggers meer werden verzekerd. Veor een garantiefonds, hetwelk on geveer de helft van het ingelegd kapl taal zal bedragen is goedgeteekend, terwijl het kapitaal zal worden belegd in zeer soliede fondsen en le hypothe ken, in overleg met het bestuur en eene commissie van toezicht. Aan iedereen van welke gezindte ook zal gelegenheid worden gegeven o» zijne spaarpenningen te beleggen, terwijl aan de Inleggers een behoorlgke rente zal vergoed worden. Deze rente gaat in op den dag van inlage. Ook zal aan de jeugd gelegenheid worden gegeven tot sparen en hebben reeds cenige onderwijsinrichtingen hunne medewerking toegezegd voor het z-g scheolsparen. Ten einde tet een goede regeling te komen zullen lederen Zondag drie leden der vereenlglng zitting houden. Het Bestaur der vereenlglng bestaat altJ. van Riel-Janssen voorzitter C. H. de Jongh secretaris; H. de Jong pen ningmeester A. Jansen (Notaris) en M. A. J. van Ltempt commissarissen Leden: P. Mombers, J, de Vries, Broeder Over- In de tweede plaats wordt gevraagd, of nu reeds schoenen mogen worden verkocht om later tegen afgifte van bon te worden afgeleverd. Een zoodanige overeenkomst zou noch voor den koo- per, noch voor den verkooper aanbeve lenswaardig zijn. De kooper toch is er niet zeker van, daf hem een bon zal worden verstrekt, de voorraad schoenen is stellig niet voldoende om aan ieder een. een bon te geven. In afwachting van de mogelijkheid, dat de kooper later een bon zou kunnen aanbieden voor de reeds door hem gekochte schoe nen, zou intusschen de verkooper een deel van zijn voorraad vastleggen en ook niet kunnen aanvullen. Immers die aanvulling zal alleen mogelijk zijn op inlevering van de door hem ontvangen bons. Men zal dus in zijn eigen belang wel doen, zich te onthouden van zoo danige transactiën. Tenvervolge op een vroegere cir culaire heeft het Rijkskantoor voor Hui den en Leder aan de schoenfabrikanten meegedeeld, dat in verband met de steeds toenemende zoollederschaarschte de pro ductie van schoenwerk, met uitzondering van standaardschoenwerk C. verder moet worden ingekrompen. Voor fabrikanten van standaardschoenwerk C blijft de productie voor het 4de kwartaal gelijk aan de toegewezen productie voor het 3de kwaitaal. Voor alle overige fabri kanten wordt de voor het 3de kwartaal toegekende productie met 7* vermin derd en daardoor teruggebracht op de helft van de normale. Deze in uitzicht gestelde productie vermindering zal echter niet van toe passing zijn op de bedrijven, waarin minder dan 20 paar schoenen per week (260 paar per kwartaal) worden gemaakt Het R. H. L. is verder bereid de fa brikanten, wier productie door dezen maatregel opnieuw wordt ingekrompen tegemoet te komen door hun te ver gunnen in het 4de kwartaal een nader vast te stellen aantal paren schoenen te maken met leeren bovenwerk en rub berzolen. Fabrikanten, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 5 October wenden tot het te 's-Gravenhage, hebben een adres aan den Minister van Landbouw gezonden, waarin, naar aanleiding van het plotse ling stopzetten van den verkoop van schoenen, een ernstig onderzoek ge vraagd wordt naar de handelingen der personen, die de semi-officieele bureaux te 's-Gravenhage van advies dienen. Adressanten zijn bereid aan te toonen, •dat die personen van de in hun kwali teit verkregen gegevens misbruik hebben gemaakt en op die wijze hebben bereikt, dat zij bij de komende distributie door groote voorraden een voorsprong zullen hebben op de winkeliers die tot heden getrouw de Rijksvoorschriften zijn na gekomen. Adressanten verzoeken den minister een onderzoek te willen gelasten door hoogstaande onpartijdige, personen, op dat in het algemeen belang worde zorg gedragen, „dat de moraliteit der regee- rings-adviseurs in elk opzicht zij ge waarborgd". Naar wij vernemen zal de veree- niging St. Crispijn op Vrijdag 25 Oc tober a.s. haar 125-jarig bestaan her denken. Onopgemerkt zal d«ze dag zeker wel niet voorbijgaan. Wij doen nogmaals een ernstig beroep op diegenen die kamers te huur hebben of die iemand in den kost kun nen gebruiken, hiervan kennis te geven aan de directie der rijksvakschool of aan den secretaris van W. B. Gisteren alleen vervoegden zich op ons bureau drie personen, die eens kwa men informeeren, daar zij voorloopig niet aan de lessen der vakschool konden deelnemen, omdat zij geen passend on derkomen konden vinden. Wie eenigszins kaa, helpe ook. Dc entrée ven de stafmnzlek van 't 7e was schitterend. Een kort concert van 6—7 Donderdagavond ®p de Markt, maas een uitvoering in elk opzicht af. We hebben weer eens kunnen genieteu van hetgeen dit gezelschap, onder lei ding van den heer Kleij presteert. Het programma was uitstekend gekozen en de wijze waarop het werd gegeven, gaf ons direct deu indruk dat de naam van dit corps steeds hoog wordt gehoudea, neen zelfs steeds opwaarts gaat. Het publiek van Waalwijk houdt zich gaarne aanbevolen, niet mliider voor de mooie avonden voor strijkorkest dio we ons van voor een paar jaar nog ze» gaarne herinneren. Het programma bevatte o.a. «en mooie fros«he marsch van den kapi tein reglments-adjudant H. C. van den Bfll. - We spraken de hoop uit dat velen Donderdag naar Musis zouden opgaan i kennis te maken met de prestaties van den heer Koos Liebregts en daar aan is nog al goed voldaan. Er hadden meer menschen kannen zijn, meer bur gers, maar men meet ia aknmerklng nemen dat de heer Liebregts eea on bekende voor ons was. Zij die er giste ren geweest zijn, zullen een prettige avond gehad hebben en ongetwijfeld anderen aanzetten er een volgend maal heen te gaan- Liebregts is een waar virtuoos aan de piano, zeer handig en als declamator geeft hjj zeer veel goeds, zoowel in het vrool^jke, ais meer dra matische geure. Osk als conferencier deed hij 't publiek dikwijls schudden van lachen, maar vooral viel hij te loven als imltateur. Zijn Imitatie van het optreden van Car Rui9 bij diens twaalf en een half jarig cooneeljubileum was onverbeterlijk evenals de Imitatie van Solser en Hesse, één en ander afgewisseld door louke setten en aardige moppen en door ver dienstelijk spel van een plauist en violist van de stafmuziek. Kortom hut was een genotvolle avond voor 't publiek eu «en snccesvoldebunt voor den heer Liebregts. Het programma der Flora-bios coop, die voor 't eerst ook Zaterdag avond speelt, belooft heel wat en ook meenep wij dat het een goede godachte is om Zaterdags eene uitvoering te ge ven. Hierop wilden wij neg eens speci aal de aandaeht van het pabliek vestigen. Zooals wij in ons vorig nummer reeds aankondigden gaat Maandagavond in »Musis« de opera Faust door het Nad. Opérntte ensemble, goede bekenden van vorige seizoens. Over de artlstea be hoeven we weinig te zeggen, een vorig aaaal was zang en spel uitnemend en mevr. Engelen- R H. L. Zoo spoedig mogelijk zal dan I dat hot optreden van ui Korinht umr^n wpIIc aantal Daren in I Sewing de glans van den avond zeer zal verhoogen, behoeft geen betoog. Een bericht worden, welk aantal paren in het 4de kwartaal mag gefabriceerd wor den en welk lederverbruik daarvoor wordt toègestaan. Het Rijkskantoor voor Huiden en Leder heeft verboden den aanmaak van: a. Geheel leeren dameslaarzen met een schachthoogte van meer dan 15 c.M., gemeten langs den achternaad van den hak af. b. Geheel leeren meisjes- en kinder laarzen met een schachthoogte van meer dan 12 c.M, eveneens langs den ach ternaad van den hak af. c. Dames- en heerenrijlaarzen. Voor het aanmaken van rijlaarzen, bestemd voor militairen van hetNeder- landsche leger, kan eventueel toestem ming worden aangevraagd aan het R.H.L. De firma wed. J. L. Bekker en de firma Krol en Zonen beide winkeliers volle zaal zal't best bewezen, hoezeer man deze uivoering op prijs weet te steilen» Morgen zallen op het sportterrein dor W. V. V. >Quick> groote serle-wed- strijden gehouden worden, waaraan met de volgende vereenigingen wordt deel genomen WÜhelmina» en >Achlllcs» te Kaatsheuvel, »Olympia> te Raams- donksveer en »Quick» te Waalwijk. De le prijs is een zilveren bekersschild, de 2o prqs een groot zilveren medaille. Beide prijzen zijn uitgeloofd door een donateur der W. V. V. »Qnick». Aanvang der wedstrijden half twea. Dinsdag 17 September werd te Heusden de najaarskeuring van spring- stieren gehouden waarvoor 15 stuks werden aangeboden. Hiervan konden twee niet gekeurd worden, aangezien li 1 De Echo van het Zuiden. j I I li

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5