DE OORLOG. IS8BZ9IDM STïïKm. BmNEFLAHD. Gemeenteraad. morreo uit plichtsgevoel begrijpend, dak het moest, zoo zeiden zij ons. Juist toen wij weer In gesprek waren met een duitsche» pest zagen wij voer ons nit op naar schatting twee Km. afstand een geweldigen vuurklomp gevolgd door een reusachtigen knal. »Das 1st ein sprengung" verklaarde ons de post waarschijnlijk een groet kaliber bom nit een vijandelijk vliegtuig. Hij vond dit verschijnsel heel gewoon, maar ons leek het nogal hachelijk, vooral wanneer men in de directe omgeving Is. In de hoop een voorposten gevecht bij te kunnen wonen, bleven wij langs de grens doch zonder resultaat. Om streeks twaalf nur 'a nachts weer aan de grens bij Eede teruggekeerd, waren wij getalgen van een'overval van geallieerde vliegtuigen boven de Daltsche stellingen westelflk van de linie St. Laureyns-Gent. Onmiddelijk werd er gealarmeerd en één voor één flitsten de lichtbundels u de duitsche zoeklichten de lucht in. Zij zochten het luchtruim af totdat één een vijandelijke machine ontdekt had waarop zich de andere bnndeis in dit zelfde punt concentreerden en de machine als een stip zichtbaar word. Onmiddelijk begon het afweergeschut te spreken en boemden den granaten de lucht in zeer snel tempo. Veelal zijn da schoten uit het afweer geschutr' vrij ongevaarlijk doordat het zuiver richten der kanonnen zeer lastig is (naar de duitschers ons mededeelden) Een half uur hield deze beschieting aan toen was alles weer rustig ten teoken dat de vijandelijke machines waren af getrokken. Kort daarop begon van beide kanten een heftig bombardement uit zwaar geschat. Het is een eigenaardig gehoor dat snerpend huilen der granaten. Men ziet uit het vuur der kanonnen het schot afgaan, een geweldigen knal dan het huilen der granaat In zijn baan en heel ver ziet men hem inslaan door dat op dat punt zich weer een vuur klomp en een knal ontwikkeien. Dit heftig bombardement duurde meer dan een uur waarop wij mitrailleurvnur konden onderscheiden alsmede geweer vuur. De Duitsche officier com. der grens post deelde ons mede dat er waarschijn lijk een aanval gedaan werd door de Engelschen in do richting Gent vannit Eeclo en de Dnitschers vannit St. Lau- reyns en ZuidelgkerS met hnnne zware batterijen dezen opmarseh trachtten tegen te gaan. De machinegeweren leiden daarna den stormaanval in, zaide M ons. Kort daarop echter xweeg alle geschut weer en slechts nu en dan lichtte het In do verte van vuur afkomstig nit de gevechtszone bij Kortrijk ea Doornik. Omtreeks 3 unr 's nachts namen wij nog een greoten brand waar in de richting van Gent. Wij besloten toen ons huiswaarts naar Aardenburg le begeven. Wel had de door den majoor voor spelde bedrijvigheid aan de grens niet plaats gevonden (den majoor hadden wij ook niet meer ontmoet) maar er was zeer veel Interessants, te veel en te moeielijk om weer te geven. Nachts op onze kamer die wij met onzen collega van de N.R. Crt. dceleu moesten om tenminste een onderdak te hebben, werden wij nog enkele malen opgeschrikt door geweldige knallen, af komstig van bommea geworpen op de duitsche linies voor Gent. Wij meenden reeds dat deze bommen in Aardenburg govalien waren, zoo ge weldig waren de knallen die zij ver oorzaakten. Zondagmorgen27 Oct. igi8. Na een korte rust begaven wij ons op weg om 7 uur 's ochtends om de grens te volgen iu Oostelijke richting met het doel de Duitsche batterijen te bezoeken die hij St. Laureus staan. Na de reeds beschreven formaliteiten bereikten wij dc grensróae. Prachtig weer begunstigde de actie der vliegers en weldra passeerden boven Nsderl. grondgebied onder voortdurende beschieting der Hoil. posten een eska der van zes Eogelsche en Amerik. vlieg tuigen in oostelijke richting. Direct daarop begon het afweerge schut en aan de zwarte wolkjes die om de machines zich in de lucht afteekenden bemerkten wij dat de shrapnells tracht ten hun werk goed te doen. Terzelfdertijd naderden nit de richting St. Laurent eenlge Duitsche vliegtuigen en begonnen deze het gevecht met de machine-geweren dat door do geallieer de vliegtuigen beantwoord werd. Het afweergeschut zweeg toon en kort daarop trokken de Duitsche machines t«ug gevolgd door 3 andere vliegtuigen de rest boog af eo verdween in zuide lijke richting, heftig beschoten. Kort daarop was alles weer rustig. Onzen weg vervolgende voortdurend aangeroepen door Kederl. posten waren wij nog getuigen van het inslaan van een Duitsche granaat op den weg van Eede—St. Laurent. Deze sloeg ©p nog geen 50 M. van ons af in zonder te ontploffen. Wij hoorden het huilend suizen en eenige boeren die buiten stonden brach ten zich In veiligheid. Zij die aan der- gelijke feiten gewend zijn wisten de richting waar de granaat gevallen was en zijn deze gaan zoeken. Wij vervolgden onzen weg en bereik ten het gehucht Vullpan westelijk van St. Laurent. Even over de grens waren Duitsche soldaten bezig een batterij van 6 stuk- kon in stelling te brougeo en naar den draad op dat punt 109 M. in België naar binuenboog passeerden we de Hol!, grenspost en bevonden ons op Dultsah gebied. Wij koaden dan deze batterij goed opnemen. Wij vernamen later dat deze was op gesteld om Middelburg (B.) te beschie ten uit weerwraak omdat men in Mid delburg een verdwaalden Duitschen sol daat m-rt bajonetten had gedood na hem mishandeld te hebben. Een half nnrtje later begon de bat terij zich in te schieten en suisden de granaten Ian£s ons heen een doffen knal In de verte was het moment van inslaan.' Wij verlieten deze observatiepost en begaven ons naar een >Estaminet< die op Belg. gebied stond. De >Madaoi« vertelde ons dat laat stelijk de Dnitschers alles hadden weg- gcha&'d en vooral vee en paarden ©p- elschten tegen afgave van requisitiebons. Ouzen weg vervolgende passeerden wij naar een half uurtje weer een Ned. grenspost en begaven ons op Dnitsch (Belgisch) ©na St. Laurent te gaan zien. Wij konden niet verder dan de brug over het Leopsldskanaal waar langs aan deze zijde den draad liep. Hier was weer beweging van Daltsche militairen. Er stonden vele posten alsmede barakken keukens en zoeklichten. Deze brug vertelde een Feldwebe ons was de eenigste die Intact gebleven was, de andere braggen over het Leo- poldkanaal waren allo opgeblazen door de Dnitschers. Over den draad ontspon zich oen gesprek tusschen Belgen en Belg. vrouwen en de Duitschers waaruit ons bleek daze in goede verstandhou ding leefdei. Ook hier waren wij getuigen van beschieting van geallieerde vliegers een dezer bewoog zich ©p 290 a 300 M boven de Duitsche stellingen. Hoewel heftig beschoten werd deze niet geraakt, dat gebeurt maar hee zelden zelden de bewoners die aan deze gebeurtenissen gewend zijn en rustig rondloopen. Wij keerden nu terug on Intusschen had de Duitsche batterij bij Vullpan zich ingeschoten. Het was omstreeks 12 uur 's middags. Er ontstond toen een rust maar toen wij om een uur Eede bereikt hadden was het bombardement van Middelburg (Belgic) begonnen. Op onzen terugweg hoorden wij vau oazen collega Brederode van de N. R. C. dat tal van granaten in Middelburg wa ren Ingeslagen, veel huizes waren ern stig beschadigd maar gelukklglijk eog niemand getroffen. En intusschen boemden de granaten maar voort ter bestra®ag van het arme Middelburg. Om 2 uur bereikten w| Aardetahurg en begaven ons kort daarop weer naar VHssiagcn het geteisterde land en zijn ongelukkige bewoners weer ver achter ons latend, vol indrukken ever onzen tocht die voor ons zeer veel nteressents had opgeleverd. Bij Schoondijke passeerden wij neg een Amerik. vliegtuig dat door een de lect had moeten landen. Omziende be merkten wij weer dat de beide partijen huts kabelballons weer hadden opgelaten. Op de beat BissketasVlisslngen cirkelden 6 vliegtuigen boven de Schelde die kort daarop naar hst Zuiden afbogen. Dit was het laatste wat wij van den strijd zagen en het einde van onzen grcnstocht. G. D. DB Saïn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Heer Redacteur! Beleefd verzoek ik U, een bescheiden plaatsje in uw gëeerd blad, voor de volgende regels, naar aanleiding van een ingezonden stuk, in het Heusdensch Nieuwsblad van verleden Zaterdag door een lezer van dat blad, en welkeregels door de Redactie van het Heusdensch Nieuwsblad, als antwoord op dat inge zonden stuk, voor plaatslog geweigerd zijn, met de bemerking, dat reeds een stnk van dezelfde strekking door hem is opgenomen, wat eveawei sb. i. niet juist het geval is. Voor de plaatsing, betuig ik U bij voorbaat mijn hartelflkea dank. Volgens algemeene oprechte opinie, is het dea inzender vaa het Ingezonden stuk in het Heasdenseh Nieuwsblad van Zaterdag j.l. schijnbaar te doen, om de goede zaak der verpleging der typhus- leiders, in het bijzonder de katholieke verpleging, ia de oogen der buiten staanders klein te maken. Hij doet dit op een hatelijke manier en «en wijze die aan bet belachelijke grenst. Hatelijk omdat hij op den voorgrond wil stellen, een dubbeltjeskwestie en wel zoodanig, als zouden de Roomsebe Zusters in barak en in school, huane ver pleging geren, tegen geceutraeteerden prijs en doet hij het voorkomen, alsof de >vcrleidelijke> som vaa pl.m. f 70. per dag, het motief zoude z|n, van het vele drukke werk der Roouasche Zusters Neen, hierin Is de geaehte inzender wel wat hatelijk. Die f 1.80 per dag wordt toegekend, als tegemoetkoming voor het St. Antonius gesticht, eene overeen komst welkt getroffen is, om zekerheid te hebben van bediening, ingeval vau epidemische ziekte, en ten tijde dat hier nog geen Diaconessenhuis bestond doch ■iot één halve cent vaa dit geld ver huist naar de portersoneale van de ver plegende zusters. Laat hem dit evenwel uiet genoeg zijn en laat hem zich hier vau liever ovortuigen bij de administra tie van het St. Anteaius gesticht. Het geld blijft als zaak, b§ de Room sche Zusters geheel buiten het spel en het is slechts een hooger idéé, de liefde voor de ladende meüichheid die de Roomsche Zusters bezielt e« de verple ging van de typhuslijdsrs zoo zorgvul dig op zich doet nemen. Zij verplege lederen lijder, hetzg al of alat katholiek zoowel in barak als in de school, met dezelfde liefde en zorg, en ter beoor deeling hiervan, kan hij vrij zijn geloofs genootea, welke in een der lokalen zijn opgenomen hierover ondervragen. En hier zit nu juist de kneop. Zijn blinde geloofshaat kon niet uitstaar?, dat zijn eigen geleofsgeneoten, overtuigd van het beste, den Rooraschen Zusters een pluim op den hoed moeten geven. Hij tracht dit door zijn hatelijk schrijven te klolneereu, doch vergeet, dat hij zich zoodeeade bij zijne eigene geloofage zouten belachelijk maakt. De verpleging is een zaak der gemeen te zegt hij en hij schermt dan weer met zijn premie ea dc gasverstrekking aan do zusterschool. Het is hem evenwel schijnbaar niet bekend, dal de zusterschool geheel vrij willig en uit eigen beweging voor dit doel Is afgestaan. Premie en gasleiding, zijn hier der halve weer ais tegemoetkomende kosten van gemeentewege aan te merken. In zijn dorde punt zegt hijdat de Protustantsch* Znsters door de gemeente zijn aatsgczechf, 00a do typhuslijders aan huls te verplegen». Hier is h^ mijn in ziens inconsequent en misleidend. Waar zijn schrgvca uitsiuitond bedoeld Is op de verpleging, had hij ia plaats van het woord gemeente, hot woord aangezocht cursief moeten Jat on drukken. Hij had de zaak dan beter voorgesteld als thans want dan was he verschil beter uitge komen tusschen vrijwillig en aangezocht Daar hij eveawei verder niets over deze verpleging weet te vertellen, zal ook ik deze verder stilzwijgend voorbijgaan. Om evenwel aan zga hatelijkheden nog een draai te geven, poogt bij de verplegeede zusters nog eeu pluimpje te geven en hiermede te eindigen. Ik vind het diep treurig, dat bij a deze ellende door hem nog een ver pestende geloofskwestie op touw wordt gezet, want meer beoogt hij door zijn schrijve» niet. Hij voelt zelf de onbillijkheid van zijn pleidooi- ea durft daarom niet met open vizier te strijden. Laat hem evenwel niet denken, dat hij een orbekende is. En ten slotte nog dit. Mocht zijn wre vel zijn ontstaan door de mooie premie van het gemeeatebesluur, dien hfl thans, watertandig misschien, naar onze Reem- schen ziet gaaa, dan geef ik hem den raad: Richt vandaag nog uw eigene bewaarschool in ea probeer slechts uw eigen Ijjdearfe geloofsgenoten er in op te nemen, daa zal de gemeente ook U den premie van fl.80 per dag en per patiënt betalen, en knnt g§ wel licht velgens Uwe meeaiug nog een zoet winstje maken. Maar denk er dan tevens ©m, zorg voor goede verpleging anders wordt Uwe Inrichtting e<>. »Fiasco» en ik zen aiet gaarne hebbee, dat Ik op deze aan gelegenheid neg nader terug meest komen. Succes dan met de zaak. Beterschap voor allen. 'Kin Katholibk. P. S. Wanneer mijn tegenstander zijn naam publiek maakt, zal ook Ik aan stonds mga vizier opslaan. Ik schuw het xonneMoht niet. Het is moeilijk een zuiver relaas te ^even uit den chaos van berichten, die 'n groote hoeveelheid en belangrijkheid oestroomen. Het voornaamste is dat Turkije wapenstilstand heeft gesloten. De voorwaarden omvatten vrije door vaart voor de geallieerde vloot door den Bosporus naar de zwarte zeebezetting van de forten aan de Dardanellen en den Bosporus, noodig voor die door vaart en onmiddellijke repatrieering der ~ealiieerde krijgsgevangenen. Ons inziens komt de Turk er voor- oopig heel wat beter af dan Bulgarije. Ondertusschen heeft ook 't Oostenrij ksche opperbevel onderhandelingen aange knoopt met Italië, dat steeds verder zijn doel nadert. Namens wie dat opperbevel handelt, weet men eigenlijk niet. Hon garije heeft een afzonderlijke republiek uitgeroepen, de Duitsch-Oostenrijkers evenzeer, terwijl de Tsjeschen en Slowa- ken dat reeds vroeger deden. Oostenrijk Hongarije is de ontbinding nabij en dat gaat hier als overal, met moord en revolutie gepaard. Wat zal het resultaat van dit alles worden Voor den keizer slechte dagen, voor hem is nergens plaats meer. In Duitschland blijft het nog rustig, maar zal het ook voor hier niet aan stekelijk werken. De komende dagen zijn voor de wereld van de grootste beteekenis. Ondertusschen wordt weinig meer gevochten en gaan wij 0. i. een spoedigen vrede tegemoet, want in de verbluffende en geruchtmakende gebeur tenissen der laatste dagen, hoort men reeds het geruisch van den stormwind van den vrede. Bij een oefening boven het vlieg terrein te Soesterberg zijn twee vlieg machines tegen elkaar gebotst, waarbij 2 luitenants en 2 sergeants werdenjge- dood. De militaire verloven gaan vanaf 2 November weer door, behalve voor hen die noodig zijn bij vluchtelingen- dienst en voor korpsen en onderdeden waarvan militairen zich aan ongeregeld heden of relletjes hebben schuldig ge maakt. Ten aanzien van dezen moet elke zwakheid of toegevendheid achter wege blijven. De maximumprijzen der boter zijn vanaf heden gesteld als volgt: Bij verpakking in perkamentpapier in hoeveelheden van '/a of lU K G-, groot- handelsprijs f 4,15, tusschcnhandelsprijs f4 20 kleinhandelsprijs f4,40 per K.G. Naar wij vernemen, is een over eenkomst tot stand gekomen tusschen de Nederlandsche e» Belgische regee ringen, Krachtens dit contract zullen onmiddelijk na het tot stand komen van den vrede 30,000 Nederlandsche leger- paarden naar België worden uitgevoerd, om daar voor landbouwdoeleinden te dienen. (N. v. d. D.) BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 30 Octo ber de middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer J. A.J. van Heijst. Ongeveer 3.15 uur opent de Voor zitter de vergaderingafwezig zijn de heeren Donkers en Baijens. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE Voorstel tot heffing van opcenten op de dividend en tantième belasting. Voorzitter. Op een door ons op de griffie te Waalwijk ingesteld onderzoek is gebleken dat er drie N. V. bestaan. Daar zijn echter inmiddels 2 van op geheven, zoodat er nog slecht één is. Aldus wordt besloten. Af- en overschrijving begrooting. Conform het voorstel van Burg. en Wethouders wordt besloten. Voorstel tot onderhandsche verhuring van Bouwland. Dit perceel is thans voor eenige jaren verhuurd aan C. v. Rijswijk thans wo nende te Wijk, voor f 120 per jaar. De ze van Rijswijk vraagt van de huur ontheven te worden. De landbouwer Bol te Doeveren verzocht me dit per ceel te mogen huren voor f200 per aar. Voor hem is dit meer waard als voor een ander wijl het onmiddelijk is gelegen aan zijn bedrijf, Voorzitter. Vroeger bracht het onge veer f 100 óp. Met algeme ene stemmen wordt be sloten v. Rijswijk van zijn huur teont- ïeffen en aan Bol 4iet land te verhuren voor den tijd van 4 jaar a f 1200 per aar. Schrijven van Ged. Staten houdende een mededeeling, dat wordt voorgesteld op de salairissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger een duurte-toe- slag te verleenen van 20 pCt. en dit te doen ingaaa met ingang van 1 juli 918. Van Mier. Hoe hoog is de laatste verhooging geweest. Voorzitter! Van den burgemeester is liet gebraclr.t van f750 op f 1100, van. den Secret aris van f900 op f 1100 en van den ontvanger van f250 op f325. Van Mi< ir. Aangezien het ambt van Secretaris m Burgemeester in een hand is vereenig d, bedraagt deze verhooging 650, wat. toch een aanzienlijke ver- tiooglng m ag beteekenen. Ik ben daarom er tegen v ooral ook omdat de finantiën het niet toelaten want daar is het zoo reurig m tt gesteld, zooals de Voorzit- er in ei in voorlaatste vergadering zei, at men een faillissement nabij is. Ouwei .ling. Ik ben er om een andere reden f ,egen en wel omdat ik tegen iedere Jaurte-toeslag ben en ook omdat k wee t: dat van de ambtenaren binnen kort eene actie is te verwachfèn en dan zou deze duurtetoeslag de zaak maar verlammen. Voorzitter. Er is al een staatscom missie benoemd. Van Bijnen. Het is toch maar voor een jaar. Van der Mee. Dat weet ik wei, dat er veel werk is en steeds meer werk bijkomt. Ik vind het maar jammer dat het Rijk, die de meeste werkzaamheden brengt, daarin niet meer tegemoet komt. Voorz. Van rechtswege moest het Rijk voor minstens de helft daarin tegemoet komen. Maar Ged. Staten hooren den Raad omdat dit wettelijk is, maar ze gaan toch door. En dat kan ook niet anders. In Besoijen b. v. zou men er met al gemeene stemmen voor zijn en hier er weer tegen. Voor, stemden de heeren J v d Mee, van Beijnen en van Heijst, tegen de heeren Ouwerling en v. Mier. Schrijven van Ged. Staten betreffen de goedkeuring raadsbesluit. De heer Ouwerling merkt op dat er moet staan 25 cent in plaats van f 25. Voorzitter. Ja, dat is een schrijffout geweest. Van der Mee. Jansen heeft gratis licht van een pit en v. Huiten moet de aan leg gaan betalen, dat is onbillijk. Van Mier. Ik zou ze gelijk stellen. Voorzitter. Van Huiten is ook voor den polder en daar geniet hij de helft salaris van. Ouwerling. U hebt toch zelf gezegd dat de polder zeer waarschijnlijk de helft van de hem verleende verhooging zou bijbetalen. Voorzitter. Dat is nog zoo zeker niet. De kans dat ze die f 12.50 voor aanleg van gasleiding zullen betalen is groot. Ouwerling. Ik zou hem, nu er toch een fout is, heelemaal vrij laten. Aldus wordt besloten. Nota van aanmerking door Ged. St. op de rekening. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Van Mier. De verordening op de melk, is die nog van kracht. Voorzitter. Daar komt binnenkort een heel nieuwe regeling. Van Mier, Komt binnenkort, maar dan is de bestaande toch tot het in werking treden van de nieuwe veror dening, nog van kracht. Voorzitter. O, die. Ja. Van Mier. Waarom is de veldwach ter Jansen, toen hij wegens overtreding proces verbaal wilde opmaken, hem daarvoor de pas afgesneden. Hem werd hierboven als het ware te kennen ge geven dat hij daar niet mee kon door gaan, wijl het niet van kracht zou zijn, het proces verbaal. Dat dit zoo is geschied is zeer jam mer, want men durft hier de melk ver schrikkelijk te vervalschen. Er moet een kleine wijziging in aangebracht worden dat was in den raad hier al besloten. Voorzitter. Ja, maar ik heb nog geen kans gezien om alles in orde te krijgen, er is zoo veel te doen. Van Mier dat is reeds lang besloten. (Wordt vervolgt.) GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 30 Oct. 1918's avonds 7'/t uur. Voorzitter. Edelachtb. Heer Burge meester. Afwezig de heer Smolders. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering merkt de heer Scholten op dat hij meent, dat in de vorige verga dering niet definitief besloten was om gedurende de wintermaanden de ver gaderingen vroeger te houden. De voorzitter merkt op, dat dit wel het geval is, doch voor ditmaal he&ft hij het nog 's avonds gedaan onfdrat anders de heer Segeren niet aanwezig kon zijn, en deze, omdat hij nog zoo kort raadslid is, er graag bij was. De notulen worden hierna goedge keurd en vastgesteld. Voorzitter. Zooals U weet zijn de vorige maal verschillende onderwerpen tot deze vergadering aangehouden. Be treffende de geldleening kan ik U me- dedeelen, dat ik mij met de Boerenleen bank in verbinding heb gesteld, die mij mededeelde, dat zij de geheele leening wou overnemen tegen een rente van 5 Ik heb ze toen direct opgebeld en gezegd, dat ze eenigen tijd geleden aan den heer Segeren hadden bericht dat zij ba-reid was ze a 14'/3 ®/o te nemen maar zij antwoordde, dat de rentevoet sindsdien weer gestegen is. Zooals ik in de vorige vergadering reeds zeide, worden de gemeenteleeningen tegen woordig altijd tegen minstens 5 pCt. geplaatst. B. en W. hebben dus gemeend, daar we toch niet voordeeliger terecht kunnen, ze toch maar bij den Boeren leenbank te plaatsen a 5 pCt., behou dens goedkeuring van Ged. Staten. Hoe langer wij wachten hoe meer kans wij loopen, dat de rentevoet nog hooger wordt in deze onzekere tijdsomstandig heden. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Voorzitter. Verder zijn nog eenige ingekomen stukken tot deze vergadering

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 2