DE OORLOG. HTfifflSOIDEH SÏUKSE1. BINNENLAND. Gemeenteraad. morren uit plichtsgevoel begrijpend, dak het moest, r.oo zelden zij ons. Juist toen wij weer ia gesprek waren met een dultschen post zagen wij veer ons uit op naar schatting twee Koa. afstaad een geweldigen vuurklomp gevolgd deor een reusachtigea knal. >Das 1st ein sprengung'' verklaarde ons do post waarschijnlijk een groet kaliber bom uit een vijandelijk vliegtuig. Hij vond dit verschijnsel heel gewoon, maar ons leek bet nogal hachel^k, vooral wanneer man in de directe omgeving Is. In de heop een voorposten gevecht bij te kunaea wonen, bleven wij langs de grens doch zooder resultaat. Om streeks twaalf uur 'a nachts weer aan de grens bij Eede teruggekeerd, waren wij getHlgen van een overval van geallieerde vliegtuigen boren de Duitsche stellingen westelijk van dé linie St. Laureyns-Gent. Oorniddelijk werd er gealarmeerd en één voor één flitsten de lichtbundels uit de duitsche zoeklichten de lucht la. Zij zochten het luehtrulm af totdat één een vijandelijke machine ontdekt had, waarop zich de andere bundels in dit zelfde punt concentreerden en de machine als een stip zichtbaar werd. Onmlddelijk begon het afweergeschut te spreken en boemden den granaten de lueht In zeer snel tempo. Veelal z»jn de scheten Hit het afweer geschut vrij ongevaarlijk doordat het zuiver richten der kanonnen «eer lastig is (naar de dultschcrs on9 mededeelden) Een half uur hield deze beschieting aan toen was alles weer rustig ten teeken dat de vijandelijke machines waren af getrokken. Kort daarop begon van belde kanten een heftig bombardement uit zwaar geschut. Het is een eigenaardig gehoor dat snerpend huilen der granaten. Men ziet uit het vuur der kanoneen het schot afgaau, een geweldigen knal, dan het hullen der granaat In zijn baan en heel ver ziet men hem inslaan door dat op dat punt zich weer een vuur klomp en een knal ontwlkkelea. Dit heftig bombardement duurde meer dan een uur waarop wij mltrailleurvuur konden ouderschelden alsmede geweer vuur. De Duitsche oflieler com. der grens post deelde ons mede dat er waarschijn lijk een aanval gedaan werd door de Eogelschen ia de richting Geut vanuit Eeclo en de Dultsckers vanuit St. Lau- reyos en ZuUelijkerI met hunne zware batterijen dezen opmarsch trachtten tegen te gaan. De machinegeweren leiden daarna den stormaanval in, zeldc hij ons. Kort daarop echter zweeg alle geschut weer en slechts nu ea dan lichtte het in de verte van vuur afkomstig uit de gevechtszone bij Kortrijk en Doornik. Omtreeks 3 unr 's nachts nainea wij nog een grooten brand waar in de richting van Gent. Wij besloten toen ons huiswaarts naar Aardeaburg le begeven- Wel had dé door den majoor voor spelde bedrijvigheid aan de grens niet plaats gevonden (den majoor hadden wij ook niet meer ontmoet) maar er was zeer veel interessante, te veel ea te moclclijk om weer te geven. Nachts op onze kamer die wij met onzen collega van de N.R. Crt. deelen moesten om tenminstë een onderdak te hebben, werden wij nog enkele malen opgeschrikt door geweldige knallen, af komstig van bommen geworpen op de duitsche linies voor Gent, Wij meenden reeds dat deze bommen in Aardenburg gevallen waren, zoo ge weldig waren de knallen die zg ver oorzaakten. Zondagmorgen, 27 O et. 1918. Na een korte rust begaven wij ons op weg srn 7 uur 's ochtends om dc grens te volgen in Oostelijke richting met het doel de Duitsche batterijen te bezoeken die bfj St. Laurens staan. Na de reeds beschreven formaliteiten bereikten wij de grensróae. Prachtig weer begunstigde de actie der vliegers en weldra passeerden boven Nederl. grondgebied onder voortdurende beschieting der Holl. posten een eska der van zes Engelsche en Amerik. vlieg tuigen in oostelijke rlchtlag. Direct daarop begon het afweerge schut en aan de zwarte wolkjss die om de machines zich in de lucht afteekenden bemerkten wij dat de shrapnelis tracht ten hun werk goed te doen. Terzelfdertljd naderden uit de richting St. Laurent eenlge Duitsche vliegtuigen en begonnen deze het gevecht met de machine-geweren dat door do geallieer de vliegtuigen beantwoord werd. Het afweergeschut zweeg toen en kort daarop trokken deDuitsche machines terug gevolgd door 3 andere vliegtuigen de rest boog af en verdween in zuide lijke richting, heftig beschoten. Kort daarop Iwas alles weer rustig. Onzen weg vervolgende voortdurend aangeroepen door Nederl. posten waren wij nog getalgen van bet inslaan van een Duitsche granaat op den weg van Eede-»St. Laurent. Deze sloeg op nog geen 30 M. van ons af in zonder te ontploffen. Wij hoorden het hullend suizen en eenige boeren die bulten stonden brach ten zich in veiligheid. Zij die aan der gelijke feiten gewend zijn wisten de richting waar de granaat gevallen was en zijn deze gaan zoeken. Wij vervolgden onzen weg en bereik ten het gehucht Vuilpau westelijk van St. Laurent. Even over de grens waren Duitsche soldaten bezig een batterij van stuk ken In stelling te brongen en naar den draad op dat punt 100 M. in België naar binceabeog passeerden we de Holl. grenspost en bevonden on9 op Duitsch gebied. Wij konden dan deze batterij goed opnemen. Wij vernamen later dat deze was op gesteld om Middelburg (B.) te beschie ten uit weerwraak omdat men in Mid delburg een verdwaalden Dultschen sol daat met bajonetten had gedood na hem mishandeld te hebben. Een half uurtje later begon de bat terij zich ia te schieten eu sulsden de granaten langs ons heen een doffen knal io dc verte was het moment van inslaan. Wij verlieten deze observatiepost en begaven en9 naar een »Estasninet« die op Belg. gebied stond. De >Madam« vertelde ons dat laat stelijk de Dultschers alles hadden weg gehaald en vooral vee en paarden op- eischten tegen afgave van requisitiebocs. Oazen weg vervolgende passeerden wij naar een half nurtje weer een Ned. greospost en begaven ons op Duitsch (Belgisch) om St. Laurent te gaan zien. Wij konden niet verder dan de brug over het Lsopoldskanaal waar langs aan deze zijde den draad Mep. Hier was weer beweging van Duitsche militairen. Er stonden vele posten alsmede barakken, keukens en zoeklichten. Deze brug vertelde een Feldwebel ons was de eenigste die intact gebleven was, de andere braggen over het Leo- poldkaoaal waren alle opgeblazen door de Dultschers. Over den draad ontspon zich een gesprek tusschen Belgen en Belg. vroawen en de Doltschers waaruit ons bleek deze in goede verstandhou ding leefden. Ook hier waren wij getuigen van beschieting van geallieerde vliegers, een dezer bewoog zich op 200 a 300 M. boven de Duitsche stellingen. Hoewel heftig beschoten werd deze niet geraakt, dat gebeurt maar heel zelden zelden de bewoners die aan deze gebeurtenissen gewend zijn en rustig reudloopen. Wij keerden nu terug en lotusschen had de Duitsche batterij bij Vuilpan zich ingeschoten. Het was omstreeks 12 uur's middags. Er ontstond teen een rust maar teen wij era een uur Eede bereikt hadden was het bombardement van Middelburg (België) begonnen. Op onzen terugweg hoorden wij van onzen collega Brederode van de N. R. C. dat tal van graoalen in Middelburg wa ren Ingeslagen, veel halzen waren ern stig beschadigd maar gelukkiglijk nog niemand getroffen. Ea intusschea boemden de granaten maar voort ter bestraffing van het arme Middelburg. Om 2 uur bereikten wij Aardenhurg en begaven ons kort daarop weer naar Vllssingen het geteisterde land en zijn ongelukkige bewoners weer ver achter ons latend, vol indrukken over onzen tocht die voor ons zeer veel interessents had opgeleverd. Btf Schoondijke passeerden wij nog een Amerik. vliegtuig dat door een de fect had caoeten landen. Omziende be merkten wij weer dat de beide partijen hun kabelballons weer hadden opgelaten. Op de boot BreskensVllssingen cirkelden 6 vliegtuigen boven de Schelde die kort daarop naar het Zuiden afbogen. Dit was het laatste wat Wij van den strijd zagen en het einde van onzen grenstocht. G. D. DB Sain. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Heer Redacteur 1 Beleefd verzoek ik U, een bescheiden plaatsje In uw gëeerd blad, voor de volgende regels, naar aanleiding van een ingozondea stnk, in het Hensdensch Nieuwsblad van verleden Zaterdag door een lezer van dat blad, en welkeregels doer de Redactie van het Hensdensch Nienwsblad, als antwoord op dat inge zonden stuk, voor plaatsing geweigerd zijn, met de bemerking, dat reeds een stuk van dezelfde strekking door hem is opgenomen, wat evenwel m. 1. niet juist het geval is. Voor de plaatsing, betuig ik U bij voorbaat m§n hartelflken dank. Volge«9 algemeene oprechte opinie, is het den inzender van het ingezonden stuk in het Heusdeosch Nieuwsblad van Zaterdag j.l. sehflnbaar te doen, em de goede zaak der verpleging der typhus- leidcrs, in het bijzonder de katholieke verpleging, In de oogen der buiten staanders klein te naken. Hij doet dit op een hatelijke manier en een wijze die aan hei belachelijke grenst. Hatel^k omdat hij op den voorgrond wil stellen, een dnbbeltjeskwestie en wel zoodanig, als zouden de Roomsehe Zasters in barak en in school, hunne ver pleging geven, tegen geooutracteerden prijs en doet hij het voorkomen, alsof de »rerleldelijke» som van pl.m. f70. per dag, het motief zonde z|e, van het vele drakke werk der Roorasche Zasters. Neen, hierin is de geachte inzender wel wat hatelijk. Die f 1.80 per dag wordt toegekend, als tegemoetkoming voor het St. Antonius gesticht, eene overeen komst welke getroffen is, om zekerheid te hebben van bedlenlog, ingeval van epidemische ziekte, en. ten tijde dat hier nog geen Diaconessenhals bestend doek niet één halve cent van dit geld ver huist aaar de portemonnaie van de ver- plegenda zasters. Laat hem dit evenwel niet genoeg zijn en laat hem zich hier van liever overtuigen bij de administra tie van het St. Antonlns gesticht. Het geld blijft als zaak, de Room sehe Zusters gFcheel bulten het spel en het is slechts een hoogcr idéé, de liefde voor de lijdende naenschheid die de Roomsehe Zusters bezielt on de verple ging van de typhuslijders zoo zorgvul dig ©p zich doet nemea. Zij verplegen lederen lijder, hetzij al of niet katholiek, zoowel in barak als in de school, met dezelfde liefde en zerg, en ter beoer- dcellng hiervan, kan hij vrij zijn geloofs- geneoten, welke ia een der lokalen zijn opgenomen hierover ondervragen. En hier zit nu juist de knoop. Z«jn blinde geloofshaat koa niet uitstaan, dat zijn oigea geloofsgenooteo, overtuigd van het beste, den Rooraschen Zusters een pluim op dcc hoed moeten geven. Hij tracht dit door zijn hatelijk schrijven te kleineeren, doch vergoot, dat hfj zich zoodoende bij zijne eigene geloofsge noten belachelijk maakt. De verpleging is een zaak der gemeen te zegt hij en hij schermt dan weer met zijn premie en de gasverstrekking aan de zusterschool. Het is hcui evenwel schijnbaar niet bekend, dal de zusterschool geheel vrij willig en uit eigen beweging voor dit doel is afgestaan. Premie en gasleiding, zflu hier der- halvo weer als tegemoetkomende kosten van gemeentewege aan te merken. In zijn derde punt zegt hij dat de Pretestantsche Zasters door de gemeente zijn aangezocht, om de typhuslijders aas kais te verplegen». Hier is hij mija in ziens inconsequent en misleidend. Waar zijn schrijven uitsluitend bedoeld is op de verpleging, had hij ia plaat9 van het woord gemeentehet woord aangekocht cursief moeten Jdten drukken. Hij had dc zaak dan beter voorgesteld als thans, want dan was het verschil beter uitge komen tusschen vrijwillig en aangezocht. Daar hij «venwel verder niets ov«r deze verpleging weet te vertellen, zal ook ik, deze verder stilzwijgend voorbijgaan. Om eveiwel aan zijn hatelijkheden nog «en draai te geven, poogt bij de verplegesde zusters nog een pluimpje te geven en hiermede te eindigen. Ik vind het diep treurig, dat bij al deze ellende door hem aog een ver pestende geloofskwestie op touw wordt ge*ef, want meer beoogt hij door zijn schrijven niet. Hij voelt zelf de onblll^khcid van zQn pleidooi en durft daarom niet met open vizier te strijden. Laat hem evenwel niet denken, dat hij een onbekende is. En ten slotte nog dit. Mocht zijn wre vel zijn ontstaan door de mooie premie van het gemeentebestuur, dien hij thans, watertandig misschien, naar onze Roora schen ziet gaan, dan geef ik bero den raad: Richt vandaag nog uw eigene bewaarschool in en probeer slechts uw eigen lijdende geleofsgeneeten er ln op t« nemen, dan zal de gemeente ook U den premie van f 1.80 per dag en per patiënt betalen, en kint gij wel licht volgens Uwe metalog nog een zoet winstje maken. Maar denk er dan tevens om, zorg veer goede verpleging anders wordt Uwe Inrichttlng een >Fiasco» en ik zou niet gaarne hebben, dat Ik op deze aan gelegenheid nog nader terug moest konen. Succes dan met de zaak. Beterschap voor allen. Ebn Katholiek. P. S. Wanneer usijn tegenstander zijn naam publiek maakt, zal ook ik aan stonds mija vizier opslaan. Ik schuw het *0«»*llcht niet. Het is moeilijk een zuiver relaas te geven uit den chaos van berichten, die in groote hoeveelheid en belangrijkheid toestroomen. Het voornaamste is dat Turkije wapenstilstand heeft gesloten. De voorwaarden omvatten vrije door vaart voor de geallieerde vloot door den Bosporus naar de zwarte zee bezetting van de forten aan de Dardanellen en den Bosporus, noodig voor die door vaart en onmiddellijke repatrieering der geallieerde krijgsgevangenen. Ons inziens komt de Turk er voor- loopig heel wat beter af dan Bulgarije. Ondertusschen heeft ook 't Oostenrijksche opperbevel onderhandelingen aange knoopt met Italië, dat steeds verder zijn doel nadert. Namens wie dat opperbevel handelt, weet men eigenlijk niet. Hon garije heeft een afzonderlijke republiek uitgeroepen, de Duitsch-Oostenrijkers evenzeer, terwijl de Tsjeschen en Slowa- ken dat reeds vroeger deden. Oostenrijk Hongarije is de ontbinding nabij en dat gaat hier als overal, met moord en revolutie gepaard. Wat zal het resultaat van dit alles worden Voor den keizer slechte dagen, voor hem is nergens plaats meer. In Duitschland blijft liet nog rustig, maar zal het ook voor hier niet aan stekelijk werken. De komende dagen zijn voor de wereld van de grootste beteekenis. Ondertusschen wordt weinig meer gevochten en gaan wij 0. i. een spoedigen vrede tegemoet, want in de verbluffende en geruchtmakende gebeur tenissen der laatste dagen, hoort men reeds het geruisch van den stormwind van den vrede. Bij een oefening boven het vlieg terrein te Soesterberg zijn twee vlieg machines tegen elkaar gebotst, waarbij 2 luitenants en 2 sergeants werden'ge- dood. De militaire verloven gaan vanaf 2 November weer door, behalve voor hen die noodig zijn bij vluchtelingen- dienst en voor korpsen en onderdeelen waarvan militairen zich aan ongeregeld heden of relletjes hebben schuldig ge maakt. Ten aanzien van dezen moet elke zwakheid of toegevendheid achter wege blijven. De maximumprijzen der boter zijn vanaf heden gesteld als volgt: Bij verpakking in perkamentpapier in hoeveelheden van 2 of l/4 K G., groot- handelsprijs f 4,15, tusschenhandelsprijs f4 20 kleinhandelsprijs f4,40 per K.G. Naar wij vernemen, is een over eenkomst tot stand gekomen tusschen de Nederlandsche en Belgische regee ringen, Krachtens dit contract zullen onmiddelijk na het tot stand komen van den vrede 30,000 Nederlandsche leger- paarden naar België worden uitgevoerd, om daar voor landbouwdoeleinden te dienen. (N. v. d. D.) BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 30 Octo ber de middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer J. A.J. van He ijst. Ongeveer 3.15 uur opent de Voor zitter de vergadering; afwezig zijn de heeren Donkers en Baijens. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE Voorstel tot heffing van opcenten op de dividend en tantième belasting. Voorzitter. Op een door ons op de griffie te Waalwijk ingesteld onderzoek is gebleken dat er drie N. V. bestaan. Daar zijn echter inmiddels 2 -van op geheven, zoodat er nog slecht één is. Aldus wordt besloten. Af- en overschrijving' begrooting. Conform het voorstel van Burg. en Wethouders wordt besloten. Voorstel tot onderhandsche verhuring van Bouwland. Dit perceel is thans voor eenige jaren verhuurd aan C. v. Rijswijk thans wo nende te Wijk, vooi f 120 per jaar. De ze van Rijswijk vraagt van de huur ontheven te worden. De landbouwer Bol te Doeveren verzocht me dit per ceel te mogen huren voor f200 per jaar. Voor hem is dit meer waard als voor een ander wijl het onmiddelijk is gelegen aan zijn bedrijf. Voorzitter. Vroeger bracht het onge veer f 100 op. Met algemeene stemmen wordt be sloten v. Rijswijk van zijn huur te ont heffen en aan Bol het land te verhuren voor den tijd van 4 jaar a f 1200 per jaar. Schrijven van Ged- Staten houdende een mededeeling, dat wordt voorgesteld op de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger een duurte-toe- slag te verleenen van 20 pCt. en dit te doen ingaan met ingang van 1 juli 1918. Van Mier. Hoe hoog is de laatste verhooging geweest Voorzitter. Van den burgemeester is het gebracht van f750 op f 1100, van den Secretaris van f900 op f 1100 en van den ontvanger van f250 op f325. Van Mier. Aangezien het ambt van Secretaris en Burgemeester in een hand is vereenigd, bedraagt deze verhooging f650, wat toch een aanzienlijke ver hooging ma-g beteekenen. Ik ben daarom er tegen vooral ook omdat de finantiën het niet toelaten want daar is het zoo treurig mee gesteld, zooals de Voorzit ter in een voorlaatste vergadering zei, dat men een faillissement nabij is. Ouwerling. Ik ben er om eon andere reden tegen en wel omdat ik tegen iedere duur te-toeslag ben en ook omdat ik weet dat van de ambtenaren: binnen kort eene actie is te verwachten en dan zou deze duurtetoeslag de zaak maar verlammen. Voorzitter. Er is al een staatscom missie benoemd. Van Bijnen. Het is toch maar voor een jaar. Van der Mee. Dat weet ik wel, dat er veel werk is en steeds meer werk bijkomt. Ik vind het maar jammer dat het Rijk, die de meeste werkzaamheden brengt, daarin niet meer tegemoet komt. Voorz. Van rechtswege moest het Rijk voor minstens de helft daarin tegemoet komen. Maar Ged. Staten hooren den Raad omdat dit wettelijk is, maar ze gaan toch door. En dat kan ook niet anders. In Besoijen b. v. zou men er met al gemeene stemmen voor zijn en hier er weer tegen. Voor, stemden de heeren J v d Mee, van Beijnen en van Heijst, tegen de heeren Ouwerling en v. Mier. Schrijven van Ged. Staten betreffen de goedkeuring raadsbesluit. De heer Ouwerling merkt op dat er moet staan 25 cent in plaats van f 25. Voorzitter. Ja, dat is een schrijffout geweest. Van der Mee. Jansen heeft gratis licht van een pit en v. Huiten moet de aan leg gaan betalen, dat is onbillijk. Van Mier. Ik zou ze gelijk stellen. Voorzitter. Van Huiten is ook voor den polder en daar geniet hij de helft salaris van. Ouwerling. U hebt toch zelf gezegd dat de polder zeer waarschijnlijk de helft van de hem verleende verhooging zou bijbetalen. Voorzitter. Dat is nog zoo zeker niet. De kans dat ze die f 12.50 voor aanleg van gasleiding zullen betalen is groot. Ouwerling. Ik zou hem, nu er toch een fout is, heelemaal vrij laten. Aldus wordt besloten. Nota van aanmerking door Ged. St. op de rekening. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Van Mier. De verordening op de melk, is die nog van kracht. Voorzitter. Daar komt binnenkort een heel nieuwe regeling. Van Mier, Komt binnenkort, maar dan is de bestaande toch tot het in werking treden van de nieuwe veror dening, nog van kracht. Voorzitter. O, die. Ja. Van Mier. Waarom is de veldwach ter Jansen, toen hij wegens overtreding proces verbaal wilde opmaken, hem daarvoor de pas afgesneden. Hem werd hierboven als het ware te kennen ge geven dat hij daar niet mee kon door gaan, wijl het niet van kracht zou zijn, het proces verbaal. Dat dit zoo is geschied is zeer jam mer, want men durft hier de melk ver schrikkelijk te vervalschen. Er moet een kleine wijziging in aangebracht worden dat was in den raad hier al besloten. Voorzitter. Ja, maar ik heb nog geen kans gezien om alles in orde te krijgen, er is zoo veel te doen. Van Mier dat is reeds lang besloten. (Wordt vervolgt.; GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 30 Oct. 1918's avonds 7'/s uur. Voorzitter. Edelachtb. Heer Burge meester. Afwezig de heer Smolders. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering merkt de heer Scholten op dat hij meent, dat in de vorige verga dering niet definitief besloten was om gedurende de wintermaanden de ver gaderingen vroeger te houden. De voorzitter merkt op, dat dit wel het geval is, doch voor ditmaal heelt hij het nog 's avonds gedaan omdat anders de heer Segeren niet aanwezig kon zijn, en deze, omdat hij nog zoo kort raadslid is, er graag bij was. De notulen worden hierna goedge keurd en vastgesteld. Voorzitter. Zooals U weet zijn de vorige maal verschillende onderwerpen tot deze vergadering aangehouden. Be treffende de geldleening kan ik U me- dedeelen, dat ik mij met de Boerenleen bank in verbinding heb gesteld, die r mededeelde, dat zij de geheele leening wou overnemen tegen een rente van 5 °lIk heb ze toen direct opgebeld en gezegd, dat ze eenigen tijd geleden aan den heer Segeren hadden bericht dat zij b&reid was ze a 147a 8/o te nemen maar zij antwoordde, dat de rentevoet sindsdien weer gestegen is. Zooals ik in de vorige vergadering reeds zeide, worden de gemeenteleeningen tegen woordig altijd tegen minstens 5 pCt geplaatst. B. en W. hebben dus gemeend, daar we toch niet voordeeliger terecht kunnen, ze toch maar bij den Boeren leenbank te plaatsen a 5 pCt., behou dens goedkeuring van Ged. Staten. Hoe langer wij wachten hoe meer kans wij loopen, dat de rentevoet nog hooger wordt in deze onzekere tijdsomstandig heden. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Voorzitter. Verder zijn nog eenige ingekomen stukken tot deze vergadering

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 6