Bijverdienste ongevaiiin vetzekeiing Afbraak Middelbare Handelsschool, üvondsehool. lepenboomen. Woonhuis met Boomgaard en Tuin Notaris RIETRA publiek finaal vefkoopen: Ü19W1 VIT eerie bijeenkomst G. J. de Vries. Gormpoadantls Burgerlijke Stand. Notaris Van Ham 1 Advertentiën. Yerkooping publiek verkoopeu Openbare V erkooping publiek verkoopen: oaneehouden, o.a. is nog niet afgewerkt j et voorstel van Ged. Staten om 20 pCt. duurtetoeslag toe te kennen aan Burge- meester, secretaris en ontvanger. Ver- jangt een der heeren hierover soms het woord Meijers. Zooals ik gezien heb zijn de meeste gemeenten er toe overgegaan. Scherp Ik denk dat de gemeenten er al moeilijk iets aan kunnen doen, als Qed. Staten zooiets voorstellen. Scholtens. Ik vind dat het hun wel toekomt. De prijs van alle levensbe hoeften is toch enorm gestegen Hebben B. en W. geen voorstel Voorzitter. Neen, ik heb gemeend in deze zaak geen voorstel te moeten uit lokken, temeer daar de heer Smolders, wegens ongesteldheid reeds een paar maal niet op de vergadering is ver schenen, en ik zelf kan toch ook be zwaarlijk een voorstel doen. Segeren. Zooals Ged. Staten voor stellen, zullen we wel moeten doen toen laatst het polderbestuur verhooging heeft gekregen waren er ook wel veel tegen, maar het gebeurde evengoed. Bammers. Ik stel voor 20 pCt. duur tetoeslag te geven zooals Ged. Staten voorstellen. Scholtens. Voor hoelang. Voorzitter. Dat is voor 1 jaar, van 1 juli 1918 tot 1 Juli 1919. Hierna wordt het voorstel met alge- meene stemmen aangenomen, de voor zitter bleef buiten stemming. Voorzitter, Dan hebben we nog het verzoek van de heeren Visser en Meyers om een duurtetoeslag, met den dag komt er voor hun meer werk met de distributie. Ik zou daarom voorstellen om ze ook zooals ons een duurtetoeslag van 20 pCt. toe te kennen. Ook aan Smolders zou ik dit toekennen, ofschoon hij er niet om gevraagd heeft, want voor hem nemen de bezigheden ook dage lijks toe. 8 Scherp. Voor hoelang? Voorzitter. Ook voor 1 jaar gelijk bij ons. Segeren. Hoeveel heeft Meyers? Voorzitter, f 4 per week. Segeren. Voor iemand met zoo'n klein salaris is de verhooging van geen be- teekenis, dat zou slechts f 0.80 per week meer worden. Voor die meer verdienen is 20 pCt. een mooie verhooging. Maar Meijers gaat er nog niet veel mee voor uit. Ik zou daarom voorstellen zijn sala ris bijv. op f 5 of f 5,50 te stellen. Voorzitter. Ik ben ook van die mee ning. De heer Meijers is hier gekomen als volontair om de gemeente admini stratie te leeren, dan verdienen ze ge woonlijk altijd maar een beetje, maar nu moet hij altijd crisiswerk doen, daar heeft hij later niets aan. Scherp. U kunt er zelf het best over oordeelen of hij het verdient. Als hij zijn best doet, mag hij gerust wat meer hebben. Voorzitter. Willen we hem dan 50 pCt. verhooging geven, dan heeft hij f 6. Bammers. Ik voel er ook wel wat voor, doch we moeten in die regeling de uniformiteit in acht nemen. Ik ben bang dat we moeite met die andere zullen krijgen, als we gaan zeggen de een 20 pCt. en de andere 50 pCt. toe slag. Voorzitter. Ik denk niet dat dit moei lijkheden zal meebrengen, er is toch alle grond voor, dat zullen die andere ook wel erkennen. Bammers. Om u te toonen, dat ik den heer Meijers gaarne wat meer verhoo ging gun dan de andere zou ik willen voorstellen om zijn salaris zoodanig te verhoogen dat hij met 20 pCt. toeslag toch aan f 6 per week komt. Voorzitter. Dan zal ik dit voorstel in rondvraag brengen, om zijn salaris tot f 5 per week te verhoogen en hem dan zooals de andere 20 pCt. duurte toeslag te geven. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Dan is nog onafgedaan de wijziging der bouwverordening. Ik stel voor om hieraan toe te voegen, dat het verboden is, zonder vergunning van B. en W. een gebouw geheel of gedeeltelijk te sloopen, en dat na deze aanvraag minstens 14 dagen moeten verloopen alvorens met het sloopen een aanvang kan worden gemaakt. Zooals U weet tracht men daarmee te voorkomen, dat sommige anthieke gebouwtjes verdwijnen zonder dat hiervan een teekening of foto is genomen. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden, Voorzitter. Ten slotte moet nog wor gden afgewerkt het contract met de firma Speijer. In het antwoord dat ik heb -ontvangen deelt de heer Speijer mede, dat hij geen bezwaren meer tegen het concept heeft, alleen meent hij dat bij de besprekingen is overeengekomen, dat de gemeente 6 jaar na overeenkomst nog het recht zou hebben den weg tot 2 meter naar rechts of links te doen verleggen. In het contract staat dat de gemeente dit recht heeft tot 6 jaar na aanleg van den spoorweg. Deze wijziging zou hij gaarne in het contract zien aangebracht. Verder had de heer Speijer geen aanmerkingen meer, en wanneer dus de raad deze kleine wijziging kan goedkeuren, kan eindelijk deze zaak worden afgehandeld. Na eenige discussie wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. Het lid Segeren vraagt nog of men gedurende de drie wintermaanden niet iemand bij zou kunnen krijgen voor de straatreiniging, al was het maar voor 1 dag in de week. Vooral daar bij Dr. Berkesteijn kan de weg zeer slecht zijn. Voorzitter. Dit gebeurt reedsals de bladeren beginnen te vallen nemen we er altijd iemand bij als we hem krijgen kunnen, en dat is gewoonlijk wel. De oor zaak dat de wegen soms zoo smerig zijn, is dat zij in zulk een slechten toestand verkeeren. Nu we met de firma Speijer zijn overeengekomen, zullen er wel steenen en afval vrij komen, die dan voor verbetering van den weg kun nen worden aangewend. Scherp. Ik heb al gedacht, dat mis schien de steenen die van de molen afkomen, wel gebruikt zouden kunnen worden. Zouden die niet hard genoeg zijn Segeren. Neen, die zijn voor dat doel niet geschikt, ze zijn veel te zacht. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering om over te gaan in geheime zitting ter behandeling van den Hoofdei. Omslag. Waalwijk, 2 Nov. 1918. Benoemd tot ontvanger der regi stratie alhier de heer J. C. de Meijer, thans ontvanger dierzelfde middelen te Kampen. Met genoegen vernemen we dat nu de heer Th. van Delft is benoemd tot directeur onzer teekenschool op de thans vastgestelde salarisregeling, hij heeft bedankt voor het aanzoek als leer- aar in het boetseeren aan de R. K. Leergangen in Tilburg. Candidaat zijn gesteld voor de ver kiezing van een lid van den gemeente raad de heeren W. Eibers. C. Roggeveen. M. Schambergen. De stemming heeft plaats op Woens dag 6 November a.s. De door de gemeente uitgeschreven geldleening, groot f 120.000]is meer dan volteekend tegen den koers van gemid deld ruim 99. Woensdag overleed alhier de heer Walth. v. d. Heijden, Voorzitter der Hanze en van Hanzecursussen. Woensdagmiddag had hier een treffend sterfgeval plaats. Mej. v. D. geboren J. begaf zich gezond en wel naar de W. C. Toen zij zoo lang weg bleef, ging men eens zien en vond men haar dood zitten. Op jeugdigen leeftijd overleed alhier de heer E. Spithoud, amenuensis aan de Rijksvakschool, secretaris van het Algemeen Groene Kruis en van tal van andere,vereenigingen. De Spaansche griep blijft zich hier uitbreiden, zoowel onder de burgers als onder de militairen. Treffende sterfge vallen vooral van jeugdige personen zijn reeds voorgekomen. Van verscheidene zieken is de toestand van dien aard, dat men het ergste vreestvooral komt er veel long-ontsteking bij. Volgens vorenstaande advertentie komt Faveur a.s. Maandag in Musis en mogen we dus werkelijk eens een mooie variété-avond tegemoet zien, werkelijk iets goeds te zien en te hooren krijgen Faveur heeft ons over 't geheel genomen steeds gezellige avonden bezorgd en 't programma ziet er weer goed uit en mag dus ook van de zijde van het publiek veel belangstelling worden verwacht. Voor nadere bijzonderheden zie men de annonce en verspreide biljetten. Gaarne verwijzen wij naar achter staande annonce betreffende de verhu ring van Volkstuintjes en maken er onze lezers op attent, dat al het geteelde strekt ter verhooging van hun rantsoen. Gisteravond omstreeks 10 uur is ingebroken in de werkplaats van den heer J. v. d. Br. op de Kloosterwerf, tenminste heeft men toen in buurt ruiten- gerinkel gehoord. Hedenmorgen bleek een raam opengeschoven waarvan een ruit gebroken. 18 paar schoenen worden vermist. De politie stelt een onderzoekin. Onder den indruk van soldaten- relletjes elders wordt alles wat op mili tairen betrekking heeft, blijkbaar gewel dig opgeblazen en hoewel wij bij voor keur over militaire aangelegenheden heel weinig schrijven, moeten we toch wat breedvoerig terug komen op 't geen hier Woensdagavond is gebeurd en waarvan in Maasbode, Bossche Crt. en andere zoo overdreven berichten voorkomen. Wat toch was het geval. Tegen een uur of zes trok een troepje militairen door de straat met hun etensschaaltjes bij zich, nu en dan roepende „honger" wat natuur- lijkgretigdoor de jeugd werd meegebruld. Toen men voorbij 't hotel Verwiel kwam, stond daar juist majoor Kroon. Men begaf zich naar hem toe, met de klacht dat men niet genoeg eten gehad had. Deze beloofde direct de zaak te onder zoeken en bleek ze gegrond direct maat regelen te zullen nemen. Op de vraag wanneer ze terug konden komen en of ze des avonds zeker nog eten konden krijgen, kon hij niet zoo antwoorden maar een direct onderzoek werd toe gezegd. Toen er wat drukte en lawaai gemaakt werd en de militairen bleven aandringen, sommeerde de majoor te zamen met majoor Muller hen uiteen te gaan, waaraan ten slotte schoorvoetend werd voldaan. Het geroep kwam natuur lijk weer van een troepje aankomende jongens als altijd op relletjes berust. Toen ging men naar de woning van den heer L. waar officieren tafel hebben en sprak heel bedaard met den compag nies-commandant luitenant van Beek, diedirect meeging naar de keuken, (waar heen ook de majoor zich begaf) de zaak onderzocht en aan allen een half broodje liet verstrekken. Dat is de heele ge schiedenis. Van te weinig eten schijnt over 't geheel geen kwestie te zijn de alge meene geest, het inhouden der verloven schijnt ook hier de gemoederen wat warm gemaakt te hebben, maar ook schijnt men ontevreden over de hand having van een memagemeester, die onlangs aan 't station door den inspec teur van politie werd aangehouden en in wiens kwartier flinke hoeveelheden rijst, zeep, kaas en boter uit de menage werden gevonden. Het moet echter in elk opzicht ver keerd werken als correspondenten zulke overdreven en onware berichten lan- ceeren. Zoo ook hier, om eenige voor beelden te noemen Kolonel Schönstedt is in 't geheel niet buiten geweest en heeft de menigte niet toegesproken, evenmin als overste Schinder, die in 't geheel niet bestaat. De troepen schoolden niet samen voor de woning van den heer L. en de ge- meente-politie kwam niet tusschenbeide, joeg de menigte niet uiteen, heeft zich met het geheele geval niet bemoeid. Er is geen gedeelte minder aard appelen gegeven, omdat een schip over- tijd was. Neen, de luitenant-kwartier meester heeft ons in de gelegenheid ge steld den voorraad te zien, die naar schatting 60.000 KG. bedraagt en er zijn evenveel aardappelen geleverd Men ziet dus dat er van dit heele fan- taisie-bericht ongeveer niets overschiet Naar wij vernemen zullen binnen kort eenige personen in combinatie alhier schoenenfabrieken beginnenw vernemen zelfs van drie. worden verbrand. Voorzeker een schade- j post. Op Dinsdag 5 November a.s. hoopt de Knapenvereeniging der Ned. Herv. Kerk alhier haar 5de jaarvergadering te vieren. GEVRAAGD tegen half November Gisteren behaalde de W. V. V „Quick" op de serie-wedstrijden te 's Bosch den 2e prijs.. De eerste wedstrijd speelde „Quick" tegen „Wilhelmina" uit :dptrijd na een kwartier verlenging door „Quick" met 2—1 werd Aan de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand October ingelegd f 1442.03, terugbetaald f 7055. R'VEER. Zondag a.s. hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente op te treden Ds. Louwe Kooimans van Baardwijk. Voor Zondag a.s. staat op 't pro gramma de bondswedstrijden Excelsior G'berg—Olympia. Op aanvrage van Olympia zal deze wedstrijd niet door gaan, met het oog op het niet verleenen van militair verlof en de Spaansche ziekte. De schilder G. G. kreeg, terwijl hij aan den toren der R.K. kerk aan 't werk was, een zwaren balk op zijn been. bewusteloos werd hij naar beneden ge dragen, waar Dr. Lips medische hulp verleende. Woensdag werd met goed gevolg te water gelaten van den scheepswerf der firma A. en P. Ruitenberg een zee schip groot 800 ton voor Hollandsche rekening. De werkman J. v. H. kwam met zijn hand tusschen twee ijzeren platen bekneld, waarbij hem een lid van den vinger werd afgeklemd. Dr. Berkesteijn te G'berg verleende hulp. Tot ambtenaar van de distributie is benoemd de heer De Bruin alhier. Van landbouwer P. K. zijn twee H.L. rogge gestolen. De dieven hebben zich toegang verschaft tot de schuur door onder de deur een gat te graven. De politie heeft de zaak in handen. G'BERG. In den nacht van Woens dag op Donderdag zijn onder de mili tairen van de Marktkazerne relletjes be gonnen. De ruiten der cantine en kazerne werden stukgeslagen, terwijl enkele onderofficieren klappen opliepen. Door het bezadigd optreden van Majoor Hen- ning, die zich onder de oproerlingen begaf, werd erger voorkomen. Als oor zaak wordt opgegeven het niet verleenen van verlof. Bij de verpachting van 30 H. A. grasland om te scheuren werden kolosale prijzen besteed. Gemiddeld werd f430 per H A. betaald, terwijl voor een perceel f600 per H.A. werd geboden. LOONOPZAND. Hier worden op initiatief van het Bestuur van den Boe renbond pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Tuinbouwbond. AdresJOS. ZIJLMANS, 13805 Groote Straat Waalwijk. Personen welke een flinke - 1S780 wonschen vragen aan de MAATSCHAPPIJ .HET GROENE KRUIS" den Haag. Spui 25. haar nieuwe tarief gewonnen. Daarna kwam „Quick" in de finale tegen het sterke „Wilhelmina" uit 's Bosch. Deze vereeniging die in de 2de klasse N. V. B. speelt, dacht hier eengemakkelijke overwinning te behalen. Doch zoo dacht er „Quick" niet over. Zij hebben dezen wedstrijd schitterend gespeeld, zoodat „Wilhelmina" slechts een 3—2 overwinning wist te behalen. Na afloop werd „Quick" door het talrijke publiek een grootsche ovatie gebracht. Morgen speelt „Quick" een competitie wedstrijd tegen „M. V. C." Aanvang half drie. DRUNEN. Wegens ongesteldheid van het het hoofd der school en ziekte van een groot aantal leerlingen is de hoogste klas der school in de Wolfshoek voor- loopig gesloten. De alom heerschende griep' heeft ook hier een slachtoffer ge maakt. Bij A. B. waren schoenen van den zolder gestolen. Een ingekwartierd mili tair, die koffie uit de soldatenkeuken gegapt had, zit als verdacht van dien diefstal in voorarrest. Vijf van de acht paar ontvreemde schoenen zijn reeds achterhaald. Deze week hebben militairen den broodwagen van een bakker aangevallen en daaruit een tiental brooden meege nomen. Een streng onderzoek is door de militaire autoriteiten begonnen, die naar men zegt, al schuldigen hebben opgespoord. BESOIJEN. Het 1ste XI-tal van R.W.B. speelt 3 Nov. haar 2en competitiewed strijd tegen N.A.C. 3 op het terrein te Breda. Het XI-tal gaat onvolledig op reis, doch met goeden moed, zoodat we nog wel een weinig hopen op een goeden uitslag. R.W.B. 11 en III gecombineerd speelt tegen het 18e uit Sprang. Aanvang 2 uur terrein R.W.B. R.W.B. IV gaat naar Kaatsheuvel tegen Emma den strijd aanbinden. SPRANG. In de Woensdag 11. alhier gehouden spoedeischende raadsvergade ring is de jaarwedde van den veldwach ter met f350 verhoogd en vastgesteld op f 900 met vrije woning en tuin, f 100 voor kleeding en f 25 voor rijwiel. Naar aanleiding van een ingekomen aanvraag van den Secretaris om ontslag als administrateur bij het Distributie wegens te drukke werkzaamheden, werd besloten een oproeping te doen voor die betrekking. Het salaris werd ver hoogd van f25 tot f 100 per maand. A.s. Zondag des voorm. om 9.30 en des nam. om 5.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Wolff van Vreeland. Van den landbouwer O. alhier werd in een sloot om de weide teDrongelen een koe gevonden. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd en moest Hbcsden, 2 Nov. 1918. De totale opbrengst van Bloemen dag en collecte ten behoeve der Belgi sche kinderen bedraagt f59, Wat de typhus betreft, hoopt men dat de ziekte tot staan is gekomenin de afgeloopen week werden slechts een paar nieuwe gevallen geconstateerd, ter wijl geen sterfgevallen plaats hadden. Door het schichtig worden van zijn paard reed V. H. Jr. even buiten de Oud-Heusdensche Poort tegen een paal, zoodat de burries der tilbury af knapten. 't Paard holde weg en V. H. en zijn zuster kwamen onzacht op den grond terecht. Met iets meer dan den schrik en wat schade liep het incident gelukkig af. HERPT. Deze week slaagde te Breda voor vrije- en ordeoefeningen onze dorps genoot A. A. Ritico. Alhier moet het volgende plaats gehad hebben. Een boer verkoopt een zak koren ad f70. Het wordt geleverd, doch nu weigert de kooper meer dan f30 te betalen, zeggende, dat dit a boven maximumprijs is en de verkooper kon mopperen zoowel hij wou, hij kreeg geen cent bij. dagelijks uit de hand 13807 TE KOOP raamen, deuren, opleggers, rib hout, 2 hooge deuren, pannen, ankers en een hondenkar, Te bekomen bij M. KLERKS, alooper D r u n e n of bij de kerk Nieuwkuik. Da DIRECTEUR der MhJdelb. H S. roept do deelnemer» der AVONDCURSUSSEN op tot op Dinsdagavond ten 8 ure in het schoolgebouw ter nadere be spreking der aren. De carsusaeu aullen deze week een aanvang nemen. 18788 Be Directeur, VAN Het Gemeentebestuur vaa Heusden z&l op Dinsdag j November a.s. vooiar.ddags 11 aur precies ter plaatse h fontunt 13795 12 sinks lepenboomen langs den Provinciale» wsg onder Elahont met tel daarvan afgekomen tophout. Verschillende raadsverslagen, van Heusden, Vlijmen, Vrijhoeven enz. en een ingezonden stuk uit Vrijhoeven moeten tot een volgend nummer blijven liggen, Berichten uit Kaatsheuvel. Raamsdonk e.a. die weer te laat inkwamen, eveneens. Red. VAN TE BABILON1ÉNBROEK. te Dussen, zal to Bab.-Rroak (Meiuwen) ten herberge van de Wed. D. v. d. BEEK, op Woensdagen 13 en 20 No vember 1918, telk*BS nam. 3 nar precies bij itzet sb toeslag KOOP 1. Hui» met tuis eu boom gaard te Bab.-Broek, kadaster Meeuwen, aeciia C no. 388 groot 19,80 aren®in huar b\j de Wed. Gov. v. Herwenen voor f 60,— p»r jur. KOOP 2. Bouwland aldaar aan de Hillecbe straat, kadaster Meeu wen, aeciie A no. 258, grcot 12,10 aren, ia huur bij Corns. Lankhaar tot einde 1919 voor f 2750 per jaar. 18789 Genot en lasten 1 Januari 1918, Betaaldag 20 December 1918. HEUSDEN. Van 24 Oct.—1 Nov. GeborenPetronella Joha., d v W L A Op 't Rood en E W Jansen. Overleden Wilhelmina Verhoeven, echt. van J. van Gogh, 62 jaar Cathari- na Elisabeth Schreuders, ongeh., 53 jaar P. A. A. van der Zanden, 13 mnd. te Kaatsheuvel, zal op Donderdag 14 November 1918 's avoads 7 uur bij J. HORN- MAN te Loonopzand de 81 Oct. jl. ingezette huizen te Loonopzind, ingezet: 18796 Keop I hui» Vera op f 5560. Koop II huis v. Hoorn f 11O0. 1 .1-M 1 Üam \1 f! 1 L a 1 m IrtO w 111

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 7