Proviaeiaal Mimws wil eischen, maar heeft te nemen, en zich zelf zal constitueeren. Spreker zegt dat de arbeidersklasse den rechtsgrond in dit optreden vindt in haar nood zakelijkheid ea onmisbaarheid. Tenslotte meent spr. dat het leger niet achter de regeering; zal staan, maar de arbeiders zal volgen, Hij deelde verder mede dat hg in de Kamer een verklaring in denzelfden geest zal afleggen. In de vergadering in den Doele sprak de heer Brantigam. Hij zeide dat aan de 12 bekende eischen der socialisten cr nog 3 nlenwe zijn toegevoegd n.l. Onmiddellijke eu afdoende voorziening in den woningnood. De belastingen, die de omstandigheden van dezen tijd noodig hebben gemaakt, zullen opgebracht moeten worden door het grootkapitaal- en het grootgrond bezit. Samenwerking met de hocrenorgani- saUea. Maandag vergaderde onder leiding der R. K. Vakbeweging ter vaststelling van hare houding bij het huidige ge beuren de hoofdbesturen der R. K. Vakbonden. Deze, alsmede het bestuur der Federatie zijn telegrafisch tot een vergadering op Woensdag 13 November nitgeaoodigd. Een program voor den komenden tijd werd saamgesteld ea de regeering aan geboden, waarover reeds gistermorgen een bespreking plaats vond met de re- geering. Maatregelen voor den oogeablikkelij- ken toestand zijn genomen. Nadere instructies zullen volgen. Hedenmorgen had een onderhoud plaats met den minister president van arbeid. De R. K. Vakvereealglng, het zoo gewichtige Institunt onzer dagen is ge reed. Het Bestuur van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, gevestigd te Utrecht, bood hedonechtcad den tijde- lijken voorzitter van den Minlsletraad een adres aan* gericht tot den Minister raad, waarin de regeering wordt verze kerd dat de R. K. Vakorganisatie bereid is tot den grootst megclijkan stsaa tot handhaving van orde en gezag. De vak organisatie spreekt in deze namens meer dan honderddnlzend georganiseerde ar beiders en Is voornemens een beroep te doen op het Vederlandsehc volk om geen gehoor te geven aan aansporingen tot oproer en verzet. Zich niet enkel tot negatieve actie willende bepalen, vraagt het bestnnr uitvoering van een aantal cri sismaatregelen en sociale hervoi mingetn. Nadat minister Roys de Beereabronck verklaard had niet de meeste belang stelling van dit adres te hebben kennis genomen, had het bestaur met mede weten van den minister-president een onderhoud met den minister van Arbeid over de in het adres gevraagde sociale hervormingen. De minister verklaarde dat wettelijke regeling collectieve arbeids overeenkomst reeds in voorbereiding is. Bij de nitvosiiag verzoksringswetgeviag is de minister voornemens in te stellen een hoogen raad van arbeid, mat verte genwoordigers der arbeidersorganisatie» en werkgeversverenigingen en personen van studie, die voortdurend zal werden geraadpleegd btf voorbereiding en uit voering van sociale wetten en maatre gelen inzake achtnrendag wacht de minister op de beslissing der Kamer in zake ontwerp Schaperio voorbereiding is regeling vrijen Zaterdagmiddag en regeling hnisindastrie met loonraden. Daarna kan eerst arbeid gehnwde vrouw worden verbonden. Overleg wordt ge pleegd over uitbreiding arbeidswet tot alle jeugdige personen vanaf 14 jaar en verplicht onderwijs tot 14 jaar. De minister bevordert ten krachtigste woningbouw en zal vooral woningbouw voor groote gezinnen tegen voor dezen bereikbaren huarprijs mogelijk trachten te maken; verhoogde maatregelen tot voorkoming en bestrijding van beroeps ziekten,. ruime snbsldieering voar tuber culosebestrijding en bouw van noodsana- toria hebben 's ministers volle sympathie. De afgevaardigden zullen trachten den nalnieter van landbouw neg te spreken over dt in het adres verlaagde crisis- maatregelen. In de Tweede Kamer heeft Treel- stra zijn rede gebonden als in Rotterdam, waarvan we hierboven een stak geven. Talrijke afgevaardigden o.a. Mr. Bomans zijn daartogea met kracht opgekomen. Minister Rnijs zeide o.m. De Regeering aarzelt geen oogenblik het uit te spreken, dat ordeverstoringen op dit oogenblik alle onderhandelingen in gevaar zullen brengen. Spr, gebruikt niet gaarne groote woorden maar hij moet het zeggen Relletjes op dit oogenblik zullen ons bedrijfsleven geheel ontredderen, en dan blijft er voor ons volk nietè'anders over dan hongersnood. Met orde en rust is het mogelijk de toestanden voor de lagere klassen spoedig tot het normale terug te brengen en de Regeering is daartoe vast besloten, maar dan moet zij steunen kunnen op alle krachten die Ir ons volk leven. De Regeering doet daar cm «en beroep op het geheele volk om aaneengesloten achter haar te staan in het belang eener goede levensmiddelenvoorziening. De rechten van ons volk zijn oud en vele en zijn grondwettelijk gewaarborgd. De regeering is niet blind voor de teekenen des tijds, dat zou struisvoge politiek zijn. Zij wi! dan ook daarmee ten zeerste rekening houden, Maar dit alles kan alleen geschieden wanneer de Regeering rustig kan voort arbeiden. t |De besprekingen over het stichten van een volkerenbond zullen zeer waarschijn lijk in ons land worden gehouden, maar dan moet de rust hier verzekerd zijn. Ten slotte brengt spr, een woord van dank aan alle mannen, die gedurende vier jaren voor de belangen van ons land op post hebben gestaan, en dikwijls ten koste van groote offers. (Applaus In het geheele laad komt krachtig tot uiting om de komende poging der so claal-demccraten en revolutionairen krach tig tegen te gaan. De Katholieke en Christelijke organisaties van patroons arbeiders en boeren doen een ernstig beroep op hun leden om pal te staan om de wenschen van den tijd langs wet telijken weg te verkrijgen. Het Handelsblad dringt er bij de re geering op aan zich goed voor te be reiden en geweld met krachtig geweld te keeren. De regeering heeft eene door alle Ministers cudertcekende proclamatie aan het volk uitgevaardigd, waarin zij een dringend beroep doet «p ds medewer king en steun van alle medeburgers om het ontwrichte economisch leven te herstellen en «as land vaa verdere ram pen te behouden. Met onlusten wordt alles belemmerd, men zie naar Rusland Petroleum, koloniale waren, vlaescb enz zullen nu ten spoedigste volgen, alsook de gawenschte sociale hervormingen. Laten wij allen gehoor geven aan deze roepsteut, opdat ens laad dat bulten den oorlog bleef, voor erger onheil ge spaard blijven Scharen wij ons in orde cn rast, in deze ensdge tijden, om het wettig gezag, dat zso flink optreedt en ook in de toekomst met eene woaschea zal rekening houden, daartoe doen ook w5 een ernstig beroep op albn. De Maasbode doet, nu de leider der roode partij „Troelstra" hef masker heeft afgelegd en de revolutie preekt, om de macht in handen te nemen, een ernitig beroep op de christelijke partijen niet alleen, maar op allen die van deze revolutionaire eischen niet gediend zijn, om solidair en paraat te zijn. Zij vraagt van de regeering een daad, nl. de de mocratiseering van ons bedrijfsleven, de democratiseering van de verhouding tus- schen kapitaal en arbeid. Aangezien de algemeene oorlogs toestand het niet meer noodzakelijk maakt om de weermacht te houden op den voet, waarop zij zich thans bevindt, heeft de Regeering besloten om gelei delijk over te gaan tot gedeeltelijke de- obillsatlo. De voorbereidend* maatregelen daar toe zijn genomen, zoodat binnen weinige dagen met onbepaald (klein) verlof zal- len worden gezonden het kader en de manschappen der lichtingen en jaarklas- sen 1916 en onder van de ooboreden wapens en roor zooveel mogelijk ook van do bereden wapens. Ztf, die vrij willig onder de wapens wensehea te blij ven, znllen niet behoeven te vertrekken. Het met verlof zenden zal zich in het belang van de goede orde over een aantal dagen moeten verdoelen. De Regeering stelt zich voor to be vorderen, dat aan allen, die met onbe paald (klein) verlof vertrekken, de kost winners vergoeding veorloopig één maand zal moeten worden uitbetaald. Bepaald is dat de gedeeltelijke de mobilisatie zal plaats hebben la het tijd vak van 14 tot 19 Nevember. Hot Ministerie van Buitenlandsche zaken deelt mede Volgens telegram van de regeerings- onderhacdelaars te Londen ontvangen hebben deze met de geassocieerde re- geeringen de volgende regeling getrofen. In afwachting van het tot stand komea eener definitieve schikking werden hier onder opgesomd de hoeveelheden te onzer enmlddellgke beschiking gehouden 50.000 ton tarwe3.009 ton cacao- boonen; 6000 ton cereslne1000 ton benzine; 1000 ton smeerolie; 2000 ton gaselie; 1700 ton natriomoarbonaat bij tende soda cn zeep; 2000 (en pyriet per s.s. »IJssel» 8600 toa looistoffen, een hoeveelheid wollen garens, katoenen garens, wollen en katoenen goederen, thans aanwezig lc Engeland, die later zal worden bepaald, 4000 ton katoen, 1000 ton wol. De regeering heeft in verband met de levering van deze gee deren den tijdelijk zaakgelastigde te Washington opgedragen, terstond stap pen te doen, opdat deze regeling on middellijk in werking zal kunnen treden. Mededeoling van het Departement van Buitenlandsche zaken Met het convool is heden uit Londen teruggekomen Jhr. Mr. A. Snouck Hur- gronje, chef der Directie van Econo mische aangelegenheden van het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, wiens tegenwoordigheid bij «Ie Losdeoschc onderhandelingen niet meer vcreischt werd. In verband met zijne mededee- liDgen heeft de regeering besloten het broodrantsoen te brengen ©p 300 gram en de kwaliteit aanzienlijk te verbeteree. Nu reeds zijn schepen naar ons land onderweg met graan, oliën en vetten. Het broodrantsoen is daarom weer verhoogd. Als contra-prestatie moeten we daarom aan de Geassocieerden een crediet ver- leenen gedurende vijf jaren van 150 millioen gulden, rentende 5 pet. INaar do If. R. C. verneemt, zal binnenkort 11.900.000 K.G iijst uit de stelling Amsterdam beschikbaar word«u gesteld voor de distributie, v Meo deelt ons mede, dat de Mi nister van Oorlog heeft besloten ds straffenvoor zoover zij alct betreffen gevallen van strafrechtelijken aard opgelegd als gevolg van de ongeregeld heden, voorgekomen na bet intrekken van de verloven op 25 October j.l., te doen eindigen met den dag waarop de betrokken militairen voor vertrek met onbepaald (klein) verlof In aanmerking komen. Zondagmorgen kwamen aan de Hollaodsche grens nabij Easden tien auto's aan, waarvan de aankomst zelfs voor de Duitsche grenswacht eon ver rassing was. De Nederlandsche wacht liet de auto's niet door, hoewel door ecu inzittend officier beweerd werd, dut de Mederlaodscbe regeciog wist, dat deze auto's op Hollaudsch grondgebied zouden doorkomen. Ia de vierde auto bleek de ex-keizer van Dnitscblaad tc hebben plaats ge nomen. De Keizer met zjjn gevolg stapten uit en lieten zich door de grenswacht ontwapenen. De Keizer onderhield zich persoonlijk eenige «ogenblikken met de wacht. De plaatselijke militaire autoriteit te Ejjsdcn heeft daarop telegrafisch inlich tingen veizocht aan den commandant te Maastricht, majoor van Desjl, die per anto naar Bijsdea vertrok. Uit Maas tricht kwam een extra-trein te E|sden aan. Intnsschen was uit Vlsé een. Duit sche hoftrein gearriveerd. Een drnk telegrafisch verkeer ontstond tusschen Den Haag en Efsden om te beraadslagen over de aan te nemen houding. Hnt resnltaat was, dat heden, Maandagmorgen tien uur de keizerlijke trein naar het Moorden zal vertrekken. Het keizerlijk gevolg bestond uit 40 officieren, alle van den generalen staf, o. w. generaal Von Falkeahsnset. De keizer is gisteren met een extra- trein naar Maarca gegaan, om daar te vertoeven bij baron Bentinck. Er waree groote belangstelling en ernstige poli tiemaatregelen. Men denkt dat de keizer en zijn mi ltair gevolg zullen worden geïnterneerd. Men seint alt Maastricht De ex-krooaprins van Dnitsehland is per anto over de grens gekomen met een gevolg van vier effïeiercs, die ie auto's waren gezeten. Zf werden door militaire wielrijders aangebonden on over gebracht naar de woning var. den com missarls der Konisgln te Maastricht. De ex-kroonprlas was daar nog gisteren em 5 nar. Waalwijk, IJ Nov. 1918. Maandag 1.1. had in Maison Boes e Tilburg eene algemeene vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoen- abrikanten plaats, hoofdzakelijk bijeen groepen ter bespreking der huidige toestanden in de schoenenbranche en t nemen van maatregalen daartegen. De vergadering was druk bezocht, erwijl aai de bestuuritafel werden ge mist de heeren E. W. Klijberg en de ong, beide met kennisgeving. Ook waren aanwezig de Basturen van Bonden van Schoenmakerspatroonsvereenigingen en vele donateurs. De Voorzitter wees in zijn openings woord op de schoenverkoopregeling, vooral waar reeds 7 weken een volledig verbod bestaat. Niet allaen is er ont stemming gekomen onder schoenwinke- iers en fabrikanten, neen, er komt een (eest van verzet tegen de regeering en R, H. L. Tegenover degenen die het bestuur lier en daar beticht hebben, dat tiet niets of weinig heeft gedaan en waartegen hij met kracht protesteert eeft hij een overzicht van de daden van 't bestuur in deze aangelegenheid, een actie die is gevoerd lang voor dat de winkeliers er aan dachten. Maar steeds is de gewone parlementaire weg gevolgd. Nu aan onze wenschen geen gevolg werd gegeven, volgt deze algemeene vergadering. Alhoewel het bestuur overtuigd is dat de toestand der winkeliers zeer ernstig is, geeft de houding die de besturen dier organi- satie's ten opzichte van onzen Bond hebben ingenomen geen recht op onzen onvoorwaardelijken steun, temeer waar volgens een mededeeling van het R. H. L. de regeling met hunne medewerking is tot stand gekomen. Aan de opdrijving van prijzen toch hebben ook zij evenveel schuld als de fabrikanten. Voorts weerlegt de Voorzitter foutieve persberichten inzake schoenenvoorraad en productie en verzoekt den leden met klem die voorstellen te steunen, die gaan in de richting waarin ligt het be lang van den schoenfabrikant. Wanneer gevraagd zal werden op heffing van het schoenenverkoop-verbod artikel in bescherming te kunnen nemen waar op consenten van 24—249 paar zijn geleverd en dat honderden malen Hij bevestigt dat de winkeliers de re geling hebben goedgekeurd, maar toen was gezegd, dat duurt 8 hoogstens 14 dagen en nu duurt het al 8 weken en we werden gevraagd toen de regeling geheel in mekaar stond, een bewijs van de waarheidsliefde van het R. H. L. die spreker wanhopig maakt, want onze eigen ondergang kunnen wij toch niet moet daaraan verbonden wordenopheffing adviseeren, wel er ons voor een korten tijd der productie-beperking. Na uitstelling der notulen en voor lezing van ingekomen stukken en eenige mededeelingen betreffende de Jaarbeurs aangelegenheid en 't aannemen vai 3 nieuwe leden, worden eenige brieven voorgelezen van 't R. H. L. in antwoord op de in het orgaan medegedeelde aan 't R. H. L. gezonden telegrammen. Thans gaf de Voorzitter 't woord aan de leden, waarvan de heer van Dam te Kaatsheuvel gebruik maakte om een warm pleidooi te houden voor den on- houdbaren toestand dat schoenwinkeliers maar «rders laten annuleeren, wissels onbetaald terugzenden, uit partijen schoenwerk de beste sorteeren en de rest retourneeren. Hij wenscht een motie uit te lokken om de leden te verplichten de orders die zij hebben uit te voeren. De heer Broekman heeft een voorstel namens een 12-tal fabrikanten, maar zou eerst graag de meening van het bestuur hooren, waarop de Voorzitter antwoordt dat het bestuur wel ten voor stel heeft, maar eerst de leden wenscht te hooren, om zijn meening niet op te dringen. De heer Broekman bespreekt het bonnenstelsel, dat hij uit den booze acht en dient ten slotte eene motie in die we, als komende vrijwel overeen met de hieronder afgedrukte bestuurs- achterwege kunnen laten. De heer Cloin van Dongen bepleit eveneens afschaffing bonnenstelset en productie-beperking. De heer Kanters te Breda is het met de beide sprekers roerend eens maar zou voorzichtig zijn met het sluiten der fabrieken, dat zeer precair is, zeker als een der hoofdmannen, nl. de firma v. d. Bergh er niet is en misschien niet mee zal doen. De heer Broekman vindt de houding van den heer Kanters vreemd, daar dit juist een voorstel van hem persoonlijk is. Na eenige discussie hierover be antwoordt de voorzitter de verschillende sprekers. Hij meent dat de regeling met zijn afnemers 't best door elk fa brikant zelf gedaan kan worden, gaat heb niet minnelijk dan wettelijk. Met den heer Kanters is hij 't roerend eens dat het sluiten der fabrieken zeer ernstig is en in 't allernoodzakelijkste geval mag geschieden, doch, hierover wordt thans ook geen beslissing gevraagd. Hij stelt ten slotte de volgende motie van het bestuur voor De Alg. Ned. Bond van Schoenfa brikanten, in vergadering te Tilburg bjjeen, gehoord de besprekingen om trent den onhoudbaren toestand in den schoenhandel en -nijverheid, ont staan door het verkoopverbod overtuigd dat de hier te lande aan wezige schoenenvoorraad grooter is dan de «fficieele raming en dat bij de opheffing van de productiebeper king voldoende schoenen kunnen wor den aangemaakt; overwegende dat de herhaalde ver zoeken om opheffing van het verkoop verbod tot heden zonder resultaat zijn gebleven en de geheele schoenhandel en -nijverheid met ondergang worden bedreigd besluit, zoowel in 't belang van het publiek, dat dringend schoenen noodig heeft, als in het belang der duizenden schoenhandelaren en tienduizenden arbeiders in de schoenindustrie, het bestuur op te dragen zich te wenden tot den Minister van L. H. en N. met de navolgende verlangens: lo. OnverwQlde algeheele opheffing van het rantsoeneeringsstelsel van schoenen, of althans minstens beper king tot standaardschoenen. 2o. Opheffing der productiebe perking. Bijaldien deze verlangens niet wor den ingewilligd, zullen de schoenfa brikanten noodgedwongen moeten overgaan tot sluiting hunner fabrieken en het ontslaan hunner werklieden en zal een hiertoe strekkend voorstel worden ingediend in eene binnen acht dagen te beleggen vergadering. Het Bestuur wordt opgedragen Z. Exc. den Minister van L. H. en N. tele grafisch van dit besluit in kennis te stellen, met verzoek om een onderhoud ter nadere toelichting. Met daverend applaus wordt deze mo- ie begroet. Daarna krijgt de heer Donker, voor zitter van den Ned. Bond van Schoen- makerspatroonsvereenigingen 't woord en zegt na een korte inleiding, dat hij de hand in eigen boezem wil steken en bekennen dat ook de winkeliers sohuld hebben bij prijsopdrijving, hij meent 4e cijfers uit het Handelsblad- in het algemeen belang bij neerleggen. Er is een tolboom opgeworpen voor de schoenenbranche en die moet weg, door en voor u, door en voor ons. De Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten heeft weer besloten een motie in te dienen, wij zullen een protestvergadering be leggen a.s. Donderdag in Den Haag, om opheffing te krijgen van den toe stand, die het maakt dat velen onder ons geen rooie cent in huis hebbenen daarom de wisseltjes moeten retour- neeren, maar dat zal terecht komen en U uw geld krijgen. Kunnen wij al die duizenden menschen blijven dupeeren, we zouden dwaas, driemaal dwaas zijn; daarom heeft uwe motie onze voilé sympathie, doet U mee aan onze pro testvergadering a.s. Donderdag, dan zul- len we voor 't zelfde doel het goede re sultaat gezamenlijk bereiken. We zullen naast 't geen thans gevraagd wordt, •ischen een commissie uit de onzen en de uwen, die staat boven dat bureau, boyen 't R. H. L., om toezicht te houden op hunne handelingen, dat zal ons tee- gestaan moeten worden door een tele gram van Verwoerd, dit beteekent Czaar aller Russen (daverend applaug). De Voorzitter geeft toe dat de mede deeling van 't R. H. L. betreffende de goedkeuring door de winkeliers van de regeling meer een handigheidje is. Op zichzelf was 't zoo kwaad niet, als dat voor een dag of acht geweest was. Het bestuur heeft besloten deel te nemen op de protestvergadering en hoopt dat de verlangens voor dien tijd zijn inge willigd (applaus). De Voorzitter adviseert de motie van 't bestuur aan te nemen, daarin gesteund door den heer de Boer van de Schoen makerspatroons. De heer Kanters e. a. meenen dat 't beter is ook de passage betreffende de standaardschoenen eruit te laten. Na nog eenige discussie worden de moties in omvraag gebracht en die van 't bestuur aangenomen met 55—27 stemmen, die voor uitlating van boven bedoelde passage waren. Met een dankwoord werd de verga dering gesloten. De Zondag gehouden vergadering der R.K. Kiesvereeniging was goed be zocht. Ingekomen was een schrijven van Dr. H. H. Knippenberg, waarin hij wegens vertrek zijn ontslag nsemt als voorzitter, dank brengende voor de pret tige samenwerking en gaarne de beste wenschen uitend voor den groei en bloei d«r vereeniging. Hij geeft te kennen nog eens gaarne eene spreekbeurt te komen vervullen. De vice-voorzitter de heer E. W. Klij berg brengt den afgetreden voorzitter hartelijk dank voor 't vele wat hij deed voor de kiesvereeniging en stelde daarna aan de orde de herziening van het re glement. Met eenige wenschen hierop, die het bestuur ter bevoegder plaatse zal indie nen, werd dit aangenomen. Hoewel wij de laatste dagen van zoo ontzettende beteekenis voor de wereldgeschiedenis, zooveel mogelijk nieuws gebulletineerd hebben en daar ook betrekkelijk nog al succes mede gehad hebben, zijn wij toch door den vluggen telegraafdienst van ons land en onze plaats aardig gedupeerd. Zoo het telegram over den Duitschen keizer werd in Den Haag aangenomen Zondag middag ten 1 uur 10 en werd ons be zorgd Maandagmorgen ten omstreeks half elf. Een telegram omtrent de eischen der S. D. A. P. en den moord op den kroonprins werd te Amsterdam aange nomen om 1,45, te Waalwijk 4 50 en moest toen nog door ons worden ai- gehaald een telegram betreffende de interneering van den kroonprins werd Dinsdagmiddag 4.30 uur uit Amsterdam verzonden en kwam te Waalwijk aan Woensdag 9.40, enz. enz. De Spaansche griep blijft nog steeds ernstig voortduren in 0 nze plaats. Eiken dag worden meerdert! lijken ter aarde besteld en ernstige ziektegevallen zijn er zeer talrijk en nieu we komen nog steeds bij. Het bureau van den Lederbewer kersbond, tot dusverre te Kaatsheuvel, wordt overgebracht naar W aalwijk en gevestigd in lokalen van het Bondsge bouw. Het werkeloozenfonds van d«n Lederbewerkersbond is thaifis goedge keurd in verband met het heidsbesluit 1917. Ten behoesve van dit fonds wordt een vrijgestelde voor wien het leent van xf2 cent van elk De contributie is vastgest werkeloos- aangesteld rijk een sulbsidie ver- hid. ld in klas-

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5