'weede Blad. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. MER 67. ZONDAG 25 AUGUSTUS 1918. 41e KAATSHEUVEL, apenbare vergadering van den raad er gemeente op Vrijdag 16 Augus- 1918 des namiddags ten 5 uur. 'oorzitter Edelachtb. Heer Burge- tster. e circa 5 uur opent de voorzitter de jadering. lanwezig alle leden. )e notulen der vorige vergadering den na voorlezing onveranderd goed- eurd. Aan de orde Aanbieding gemeenterekeningl917. )e voorzitter biedt de rekening aan ke met de bijbehoorende bescheiden Ivisie zal worden gelegd. 1. Benoeming commissie van onder- k tevens tot onderzoek der gemeen- grooting. enoemd worden de heeren Roesten- j, v. Lier en Rijken. Voordracht benoeming twee leden ege van zetters wegeDS periodieke eding der heeren H. de Bresser en ijdemans. e aftredenden worden herkozen tot ne plaatsvervangers de heeren Zacht Teurlings. Adr*s van W. Smit, deurwaarder verhoogiog van zijn salaris. Adres- wijs* erop d2t dr belastingen den sten tijd aanmerkelijk gestegen zijn voor hem ook meerdert werkzaam- "<sa meeb engten verzoekt zij' salails f 75 op f 100,te brengen, oorzitter. B. en W. stellen voor aan verzoek te voldoen. Vordt met algemeene stemmen aan- omen. Idem van H. v. Bommel voor het inden der Raadhuisklok. oorzitter. Adressant verzoekt zijn ris te bres gen op f40 per jaar. Op oogenbllk is dit f 20. B. en W. stellen r het te brengen op f25. ldus wordt besloten. 6. Voorstel tot het nemen van één üdeel in de gemeentelijke-kredietbank. oorzitter. B. en W. stellen voor 1 odeel h. t 1000 te nemen, daar het kt dat deze bank voor de gemeenten ote voordeden oplevert. Ook onze tneente heeft er laatst nog kasgeld genomen tegen slechts 3'/a rente, 'ordt besloten 1 aandeel i f 1C00 nemen. 7. Vaststelling salarisregcling van het deiwijzend personeel. oorzitter. Zooals U wel bekend zal n is door Ged. Staten aan de gemeen- •sturen een schrijven gericht dat de ordening regelende de jaarwedden onderwijzers moet worden herzien, is dit voornamelijk bedoeld voor die meenten waar de salarissen nog niet hoog stonden als thans door Ged. iten is vastgesteld. Ia onze gemeente s dit echter wel het geval. Hier staan salarissen reeds boven het gestelde imum. Onze verordening behoeft geen wijziging te ondergaan. Het- n het Rijk volgens de wet van 23 br. bijbetaald krijgen ze bovendien, ldus wordt besloten. Schrijven Spoorwegmaatschappij Idden Brabant* betreftende het ne- van aandeelen in de voorloopige atschappjj. oorzitter. Naar aanleiding van dit rijven hebben wij een conferentie ad met het Dag. Bestuur der ge enten Sprang en Waalwijk en is be ten in den raad voor te stellen in- ats van elk 1, te samen 6 aandeelen nemen. Ook de gemeente Sprang zal den raad te berde brengen, maar het og lang niet zeker, dat het daar zal trdea aangenomen. In elk geval zal echter adhaesie betuigen met ons ven. Nu hebben wij besloten om ook zou de gemeente Sprang geen aan- elen nemen, er gezamelijk met de ge- ente Waalwijk 6 aandeelen te nemen, or den gemeenteraad van Waalwijk dit reeds goedgekeurd. B. en W. Hen den raad voor een zelfde besluit I nemen. Een woord van dank mag rder niet worden onthouden aan het jntraal Comité, vooral aan den voor ter voor hun grooten ijver in deze |tk aan den dag gelegd. Het is geen makkelijke taak, daar van verschillen- zijden nu juist geen medewerking >rdt verleend. Kan den raad er zich IC vereenigea dat door onze gemeen- fooveel aandeelen worden genomen, we er met de andere gemeenten en 6 hebban. Hoe meer aandeelen immers nemen, zooveel t« meer K»! e vorige vergadering voor welke onver anderd goedgekeurd worden. De voorzitter deelt mee, dat op zijn schrijven aan den bevelhebber omtrent verlenging van het polilleuur nog geen antwoord is ingekomen en stelt hjj voor nog eens te schrijven. Het lid v. d. Aa gaat hiermee accoord. Ingekomen stukkenadres Bureau Vakorganisatie. Wordt besloten dit adres aan te hou den tot een volgende vergadering en op die vergadering iemand van de vakor ganisatie te verzoeken, die dan eventueel uitleg van een en ander te ver duidelijking van de leden geven kan. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten omtrent een regeling van de jaarwedden der onderwijzers stelt de voorzitter voor dit eveneens tot den volgende vergadering aan te houden. B. en W. zullen dan met een voorstel komen. Het lid P. Vugts vroeg of deze aan schrijving van Ged. Staten er allang was, hetgeen de voorzitter beaamde. Wordt besloten overeenkomstig htt voorstel tot aanhouding tot een volgende vergadering. Verkiezing voor een voordracht voor 2 leden in het college van zetters, waartoe de aftredende leden R. P. Luijben en A. de Kort herkozen worden. Aanbieding gemeenterekening dienst jaar 1917 welke sluit met een batig soldo van f 6300. Aanbieding Armearekening 1917 wel- ke sluit met een batig sfr'd» van j- 45 j gulden. Aanbieding gemeentebegrooting dienst jaar 1919. Wordt aangehouden tot volgende ver gadering. Ontwerp verordening op het Distri butiebedrijf. De voorzitter merkt op, dat de werk zaamheden enorm toenemen en dat het met het oog op betaÜDgen enz. wensche- ijk is, dat het een afzonderlijk bedrijf wordt. Het lid Vugts vraagt of de winkeliers niet meer rechtstreeks kunnen werken. Het lid v. d. Aa meent, dat er ver schil gemaakt wordt tusschen winkeliers. De voorzitter merkt op, dat er een commissie van 5 personen benoemd zal worden, die toezicht op 't levensmldde- lenbedrijf zal houden en er voor waken kan, dat er geen misstaoden plaats vinden. Het lid v. Oudheusdcn merkt op, dat b.v. de ééne winkelier meer boter enz. krijgt dan de andere. De voorzitter verklaart, dat dit aan den financieelen toestand van de betrok ken winkeliers liggen kan. Een administrateur van 't Bedr^f bulten de voorgestelde commissie zal in een volgende vergadering benoemd worden. Het ontwerp verordening wordt goed gekeurd. Bespreking Electrieiteitsplaonen voor Haarsteeg. De voorzitter merkt op, dat 't met 't oog op den naderenden winter raadzaam is om met spoed aan de Electricitelts- plannen te beginnen. Reeds hebben zich 123 gezinnen voor 1 pit 65 >2 pitten 14 3 pitten opgege ven daarbij komt dan nog een aantal pitten voor de R. K. Kerk. het klooster en voor de straatverlichting. 't Abonnement per jaar voor 1 pit zal f 40, voor 2 pitten f 75 en voor 3 pitten f 105 bedragen. Het abonnement der kerk wordt op 350 gulden en dat der gemeente op 300 gulden geraamd. De totale ontvangsten zullen dan 12000 gulden bedragen. Daarmee zal men zich kunnen be druipen. Het lid Vugts vraagt of er nog aan sluitingen over zijn Voorzitter. Dit ligt aan de capaciteit van den motor en van den contractant. Het lid v. d. Brand vraagt of later de prijs niet hooger worden kan wan neer de Provinciale Mij begint te werken. De voorzitter merkt op, dat naar me- dedeellngen dit beslist niet lager worden zal, terwijl er nog geen zekerheid te geven is, wanneer de Provincie stroom zal leveren. Het lid v. d. Aa vraagt of er nu voor Hedikhuizen en Luttelherpt meer kaarsen aangevraagd zuilen worden. Het lid van Oudheusden vraagt waarom Hedikhuizen en Luttelherpt ook niet van electrisch licht voorzien kunnen worden. De voorzitter wijst er op, dat dit voor- loopig aan de tijdsomstandigheden ligt. Het lid v. d. Aa hoopt dat ze bij het maken van bet licht een cople aan de zon zullen nemen. Na omvrasg wordt met algemeene stemmen besloten om zoo spoedig mo gelijk aan de firma van Bokstel op te 5000 gevangenen opgeleverd. Intusschen schijnen de Duitschers hier krachtlgen tegenetand te hebben geboden. Zijzelf beweren, de breed opgezette Engelsche aanvallen door een tegenaanval tot mls- lokking te hebben gebracht, doch een mislukking, dis de geheele terreinstrook tusschen het oude front en den spoorweg AtrechtAlbert en bovendien het be langrijke punt Albert zelf in 's vijands handen brengt, is slechts een Pyrrhus- overwinning voor de Duitschers. Zeker, de Eogelschen hebben Bapaume nog niet kunnen bereiken, doch daarop zal het streven der volgende dagen wel gericht zijn. De vermeestering van deze stad zou Hindenburg wellicht nogen ziia te rugtocht uit hel voorjaar van 1917 te herhalen. Op den zuidelijken vleugel zijn de Franschen voorspoediger geweest. De Dultsche staf sprak gisteren van een terugtocht aan weerszijden van de Oise, doch verzuimde te melden, dat Lassigoy daardoor in Franscho banden gevallen was. In strijd met hun bewering, dat zij zich van den vijand zouden hebben los gemaakt, meldea de Franschen, dat zij in contact zijn gebleven met de wijkende Dultsche troepen. Westelijk van de Oise hebben de Franschen, oa den Plémont, Thiescourt, Cannectancourt en Ville te hebben genomen, het zijriviertje van de Oise, de Divetto, van Evricourt tot aan de uitmonding bereikt. Zij zitten dns reeds op enkele kilometers van Noyon. Trouwens, aan den anderen Olse-oever, zijn zij de stad nog dichter genaderd, want van Sempigny tot Brétigny hebben zij de Oise bereikt, dat is dus juist het vak, oostelijk van Noyon. Verder oost waarts beginnen zij de rivier bedenkelijk dicht te naderen. Bourgulgnon en St. Paul-aux Bols zijn genomen sn de Pran- schen zi}a tot Querzy voorultgedrongen. Zij zullen weldra nan den benedenloop van de Aiiette zitten, die even boven Querzy In de Oise valt. Verder stroom opwaarts hebben zij trouwens de Aiiette bij Quincy-Basse al bereikt. De directeur van het Rijkskantoor voor brood maakt bekend, dat de brood kaart van het 64ste tijdvak geldig is van 23 Augustus tot en met 29 Augustus. Het Belgische s.s. Gasconier, op reis van New-York naar Rotterdam met een lading meel, bestemd voor de Bel gische Rellefcommlssie, is volgens een telegram uit Christiania den 20steo Au gustus om 2 uur n.m. bij Utsire (Noor- sche kust) op een mijn geloopen, daarna in brand geraakt en 25 minuten na het ongeval gezonken. Een Noorsch stoomschip redde 27 der opvarenden en landde dezo te Haugesund. Zes man zijn bij deze ramp omgekomen. Het s. Gasconier ex. Fruithandel was 2986 bruto en 2070 netto tons groot, in 1906 gebouwd en behoorde aan Brys Gylsen te Londen. Uit Batavia wordt geseind De Noordam brengt op haar terugreis naar Nederland een groots hoeveelheid cocosolle ten behoeve van de Neder- landsche regeering mee. Reuter seint uit New-York: Op verzoek der Nederlandsche regee ring heeft de War Trade Board toege staan, dat de Nieuw-Amsterdam 10,000 ten graan naar Nederland zal meenemen, op voorwaarde, dat het stoomschip bij zijn volgende reis een lading voor de Belgische Rellefcommlssie zal verveeren. Naar aanleiding van de daarover ook van efficieele zijde ingekomen be zwaren, vooral met het oog op de voe ding, zal, zoo wordt aan het N. v. d. D. gemeld, de inkwartiering van militairen bij burgers, waar zulks mogelijk is, wor den opgehevea en zullen de militairen gehuisvest worden in loodsen of andere gebouwen. Naar wij vernemen heeft de ophef fing van het jongste uitvoerverbod van zijden stoffen uit Frankrijk tengevolge gehad dat nu spoedig een buitengewoon belangrijke zending voor Holland is te verwachten. Aanvankelijk waren de jongst getroffen nieuwe formaliteiten neg eenige belemmering voor het bespoedi gen van den uitvoer, doch wij vernamen dat door officieele vertegenwoordigers van den Franschen handel met succes gestreefd wordt naar vereenvoudiging, ook in deze, zoodat van een geregelde aanvoer weldra sprake zal zijn. Naar wij vernemen, heeft de Mij. Van Eerkel's Patent te Rotterdam van regeeringswege een proeforder gekregen tot levering van complete vliegtuigen, tot een totaal bedrag van ongeveer f 1,500,000. Uitvoer van fruit en suiker zal vol gens de Regeering niet plaats hebben en evenmin uitvoer van melk of boter, maar vruchten met suiker (jam) en melk met suiker (gecondenseerde melk) wor den wèl uitgevoerd, terwijl men, wat melk en boter betreft, zelfs de produ centen er vai, nl. de koeien, die boven* zich thans nog moeilijkheden voordoen I met de aanwijzing van de centrale slacht plaatsen, waar het vee na keurlDg zal worden geslacht. Voor het geheele land, uitgezonderd voor Amsterdam, is nl. een regeling gemaakt, dat voor 'n bepaalden kriDg een z.g. centrale slachtplaats zal worden aangewezen, waardoor das op de meest-economische wijze zal kunnen worden geslacht en gedistribueerd. Door de verplichte keuring wordt tevens een eind gemaakt aan den hoogst chaotlschen en revolutionnalren toestand, die er op dit gebied ln ons land heerscht. Voor den slagersstand, die zulke ellen dige en zeer moeilijke tijden heeft door gemaakt, is het resultaat van deze telling een uitkomst. N. 1. P. A. seint uit Batavia aan de Tel. De Nederl. scheepvaartmaat schappijen hebben met de Fraosche re- geeriag een overeenkomst getroffen, om een geregelden dienst tusschen Pert- Saïd en Ned. Oost Iadlë te openen. De desbetreffende onderhandelingen zijn nog niet beëindigd. Frankrijk zal meeten waarborgen dat de schepen van Port-Said naar Ned. In- dlë met volle ladingen uit Frankrijk, Italië en Zwitserland kunnen terugkeeren. In Amsterdamsche scheepvaartkringen die belang hebben op de vaa»topJava, vernam het blad, dat dit bericht vol komen juist is. De bedoeling der over eenkomst is in hoofdzaak Java te helpen. Als een bewijs dat de conserveer- inrlchtlngen een gouden tijd beleven, meldt de Gelderl., dat de conservenfa- brieken te Priosenhage aan de alge meene vergadericg voorstellen, het di vidend over het afgeloopeo werkjaar vast te stellen op 60 pCt., d.f. evenveel als het jaar van te voren. Op alle vellingen in de Betuwe zijn de prijzen van pruimen, appelen en peren deze week sterk teruggeloepen J voor sommige soorten met zelfs meer dan 100 pCt. De verkoopers hebben dan ook gevoelige verliezen geleden. De teruggang der prijzen moet goeddeels liggen in 't geringe vooruitzicht op uit voer. Waalwijk, 24 Aug. 1918 Dr. H. H. Knippenberg schrijft in het »Huisgezin« Verschijnt er een tweede druk van Alb. Plasschaert's werkje over 19de-eeuwsche Hollandsche Schilderkunst, dan mogen wij verwachten, dat daarin ook opgeno men worden de namen der Waalwijksche gebroeders fan en Theo van Delft. In de laatste jaren zijn zij steik naar veren getreden en is ook de groote pers beginnen belang te stellen in hun schil derwerk. Daarover wil ik het echter thans niet hebben. Zeoals uit 't opschrift van dit artikel blijkt, wensch ik mij te bepalen tot een bijzondere werkzaamheid van Theo van Delft buiten de schilder kunst, nametjk zijn beelden. Want ook in het sculpturale heeft Theo van Delft reeds verschillende talentvolle proeven geleverd en door de vervaardiging van de De Gruyter-plaquette is hij voor 't Brabantsche publiek meer bekend ge worden. Eenige beschouwingen in het provinciale blad zijn dus niet misplaatst. De sculptuur heeft zeer weinige hulp middelen tot eftectverkrijglng te barer beschikking; eigenlijk slechts de ruimte en 't natuurlijk licht. Daarbij te werken met weerstandlg materiaalwant ook de klei is voor den boetseerder nog een viij stroeve stof. De plaquette (9, zou men kunnen zeg gen, waar ze groepeert, meer vertellend van toon in zekeren zin een schilderij zonder verf. Heeft men nu een photo- plaquette, aooals die der De Gruyters, dan ontleent 't stuk zijn waarde vooral aan de beeitenissen entourage en ver deeling moeten ook smaakvol zijn, dat spreekt vanzelf, maar de kunstwaarde van zoo'a stuk zit 'em voor drie kwart toch in de behandeling van het portret. Dit vormt het brandend lichtpunt, dat aanstonds het oog van den criticus meer ia 't bijzonder trekt. Heel anders dan bij een standbeeld bijvoorbeeld, waar de teekenlng van het geheel als monument de grootste zorg vereischt en zelfs de geltjkenfs van den gemoaumenteerde van ondergeschikt belang blijft. Bij de pboto- plaquette is, naar mijn oordeel, de uit beelding der figuren, hun gelijkenis en karakteristiek, het voornaamste, dus ook waaraan de meeste zorg moet besteed zijn. Op de De Gruyter-plaquette komen vier figuren voor in vlakreltef, drie gene raties verpersoonlijkend. Bekijkt die koppen eens 1 Afgezien van de gelijkenis (die alleen kan blijken uit vergelijking met de modellen), wat een karakteristiek zit er in, wat een zielsleven l Uil alle vier glanst u zacht tegen het bezadigd energlsch overleg en de stille durf van den koopman, van den industrieel. Van Delft heeft de zielen doorpelld, doorke ken, doorproefd, doorvoeld. Elke streek, elke lijn is daardoor waar geworden. »Vlrtute et lahore* hebben de De Gruv- der latente kracht, door bewijsmachtige illustratie tevens, waar het werk geldt als dit. In het zoovaak gesmade en nooit ten volle door onze bovenmoerdijksche broeders gekende Zuiden gloort kunst genoeg. Het licht blijft echter te veel onder de korenmaat nog, blijft te veel nog lo engen kring stralen. Waarom Overdreven bescheidenheid hoeven de vroegere Generaliteitslanden waarachtig niet te toonen dat is hun zwakte lang genoeg $ewee9t Waarachtige kunst mag, moet gezien worden, als tegenhanger van het prullerig geknutsel van mode- artiesteo, zooals onze tijd die maar al te veel kent ea ook huldigt soms als mls- kende genieën. Het boetseerwerk van Theo van Delft behoeft de gezonde en opbouwende critiek niet te vieezen. Brabant mag hem gerust een plaatsje inruimen in het Pantheon zijner Muzen zonen. Hij is een kunstenaar met het penseel, maar ook met de boetseerstlft In de sitting van 't Kantongerecht van gisteren werd de nieuwbenoemde grifher mr. Franken beëedlgd en geïn stalleerd. Bij de vrijwillige veelevering deze week waren alhier een 65-tal mooie beesten aangevoerd, en ook een 8-tal vette kalveren. Naar wij vernemen werden alle pogingen aangewend om deze laatsto of tenminste een gedeelte ervan hier te houden om ook onze inwoners eens ieder een of een paar ons te kunnen ver strekken, maar alles tevergeefs,'t mocht niet. 't Is toch wel eigenaardig. Men kan in de bladen maar lezen dat in den Haag, Amsterdam, Breda, den Bosch ongeveer elke week gewoon door de slagers een paar ons dlstributle-kalfs- vleesch bij de ingezetenen wordt bezorgd. In den Bosch ligt het gewoon voor de ramen in de winkels en hier kan dat niet. Wij weten dat vanaf't Distributie bureau hier alle pogingen zijn gedaan, maar de hoogere oomes bevoorrechten blijkbaar in deze groetere plaatsen en hier krijgt men lekker niks. Aanstaanden Zondag des namiddags 4 uifr algemeene vergadering der leden in den R. K. Gildenbond. Behalve de reorganisatie der Spaarkas zal ook Bestuursverkiezing plaats hebben waarom de leden verzocht worden trouw aanwezig to zijn. De minister van landbouw, handel en nijverheid heeft de dlstributleregeling buiden en leder II opnieuw vastgesteld en daarin o m. bepaald dat de inschrij ving als schoenen- en lederwarenfabrl- kant kan aangevraagd worden tot 30 April 1919. Woensdag werd alhier door da gemeentepolitie met de kommiezen in een kelder alhier in beslag geBomen een halve koe. Hat vleesch Is gedistri bueerd. Gisternacht werd door de gemeente politie aangehouden een persoon, die een zak meel vervoerde. Het meel werd In beslag genomen. Te Kaatsheuvel werd onlangs «en fiets gestolen. Tegen een soldaat in Waalwijk in kwartier, met zijn broeder als de daders, is door onze politie pro cesverbaal opgemaakt. Wij ontvingen een afbeelding van den zilveren beker, welke door de N. V. Philips'Gloeilampenfabrieken ter beschik king gesteld is van de groote voetbal wedstrijden te Eindhoven. De voetbal figuren welke hierop voorkomen, zijn met de hand daarop gedreven en de afbeelding geeft een indruk van de groote kunstwaarde van dezen beker. Tal van flioke vereenigingea hebben reeds ingeschreven. De „Nederl. Leder-Industrie" dringt er in haar laatste nummer met kracht op aan, dat de bevordering van de le derbereiding op zoo groot mogelijke schaal, ieder die zich proefnemingen getroost, of door vernuftige werkmetho den deugdelijk leer met veel looistoffen- besparing fabriceert, met kracht moet worden gesteund. Verder bepleit het blad de invoering van lederrantsoeneering voor het ge heele publiek. Het blad acht het hier voor ten hoogste tijd, om later niet voor grooter ongelijkheden en nood toestanden te komen. Voor den teelt van tarwe of rogge •p in dit najaar te scheuren grasland wordt een extra premie van f 100 per H.A. toegekend. Volgens de scheurwet kan de minister bepaalde stukken grasland voor scheu ring aanwijzen ea knnnen eigenaar en pachter worden schadeloos gesteld. De gebruiker kan het land zonder toestem ming van den verpachter scheuren. Ieder die genegen Is grasland te scheuren voor bovengenoemd doel, kan zich vanaf 20 Augustus aangeven bij het plaatse lijk Landbouwkaotoor. SPRANG. Het 8-jarlg zoontje van C. Schiedon alhier geraakte bij bet op een wagen klimtneni met zijn voet beklemd tusschen de veerea van den wagen. Ge- lnkklg hield hij zich goed vast tot er de gasfabriek waren aangesloten, werden deze week verblijd door de bekendma king dat er althans gelegenheid bestaat zich te doen aansluiten. Voorzeker een goede uitkomst voor deze gezlonen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Gisteravond ten 6 uur hield de raad onzer gemeente eene openbare vergadering waarvan een verslag komt in een volgend nummer. CAPELLE. Blijkens uitspraak van dan Militieraad werd aan J. L. Koenen, A. Rosenbrand, D. Rijken, P. C. van Suij- lekom, A. van Tilborgh, C. Vissers en D. Wijnands, allen mllltioplichtigen dor lichting 1919 dezer gemeente vrijstelling van militie verleend wegens broedei- dienst, welke eerst op een later, tot nog toe niet te bepalen tijdstip, in zal gaan. Ia de keurlngsregisters voor de her keuring der landstormjaarklassen 1918, 1917 en 1916 dezer gemeente komen respectievelijk 10, 13 en 2 ingeschreve nen voor. De Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier heeft de toezegging van beroep ultgebraeht op Ds. P. Kuilman te Lunteren. WASPIK. Den laatstea Zondag van Augustus begint in normale tijden de Wasplksche kermis. Evenals de voor gaande jaren zal ook deze keer de kermis hier aiet worden gehouden. De vereeniging Volksvlijt en Volksvermaak* heeft echter besloten dezen dag nu weer een weinig feestelijk te vieren door het geven van een groote uitvoering door hare harmonie. De operetteclub »Eatre Nous* zal daarbij als steeds hare ge waardeerde medewerking verleenen en uitkomen met het sGeneraalvrouwtje* Den leden van »V. en V.* staan enkele genotvolle uren te wachten. Het gebrek aan ruimte in het R. K. Liefdegesticht alhier wordt steeds nij- perder en toch kan er door de duurte der bouwmaterialen van uitvoering der reeds lang gereed liggende verbouwings plannen nog niets komen. Om nueenigs- zlns in dezen nood te voorzien, heeft het bestuur besloten een aangrenzend huis in te richten voor de verpleegde oude mannen- waardoor in 't gesticht zelf weer een paar vertrekken vrij komen. RAAMSDONK. Onze dorpsgenoot, de heer D. Konlogs, is benoemd tot ambtenaar van den Dierlijken. Stand. Tijdens het melken sloeg eene koe den 16-jarlgen H. K. zoodanig tegen zqn been dat een ernstige verwonding ont stond. Het slachtoffer moest naar huls worden vervoerd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De landbouwer de W. had een kalf geslacht voor eigen gebruik, 's Nachts hebben dleveo zich echter van het beestje meester gemaakt, zoodat van het >eigen< niet veel overbleef. RAAMSDONKSVEER. Onze dorps genoot, de heer J. B. v. Rooij, slaagde voor Fransch 1. o. Geslaagde proficiat. Woensdag werd onze plaats be zocht door een aantal scheepsmuzik&ntea van de HclIand-Amerlka-ljjn. Langs de hulzen werd gecollecteerd ten bate van de matrozen der zeevaart, die door de tijdsomstandigheden tot werkeloosheid gedoemd zijn. De 4-jarlge S. viel in een diepen sloot achter de ouderlijke woning. Zijn broertje kon den kleine van een wissen dood redden. Toen de hand van mej. V. begon op te zwellen, achtte zij het noodig een geneesheer te raadplegen. Deze consta teerde bloedvergiftiging. Dozer dagen mocht het de politie gelukken een man op heeterdaad te be trappen, terwijl hij bezig was de koelen in de weide uit te melken, 't Is to hopen dat hem een flinke straf niet ontgaan zal, Ton nadeele van M. Z. worden van het land weder enkele roeden aardap pelen uitgestoken. Dader(s) onbekend. GEERTRUIDENBERG. Tqdens een tandemtocht kwamen dc 13-jarige G. Sch. en de 12-jarige C- Kr. tengevolge van het uitgleden der fiets, te vallen, waarbij eerstgenoemde zich ernstig aan zijn been bezeerde. Laatsgenoemde kwam met den schrik vrij. Uit verschillende tuinen is deze week des nachts fruit gestolen. Daders onbekend. 'sGRAVEMOER. Van den tuinders gezel v. E. is een fiets gestolen. De dief is onbekend. OOSTERHOUT. Terwijl B.uitDultsch- land was overgekomen om met zijn vrouw kermis, te vieren, werd hij door de politie ingerekend, daar bij ongeveer een jaar geleden van het Nederlandsche leger was gedeserteerd. Alhier is een vader van vijf kin deren aan de Spaanscho ziekte overleden. ELSHOUT. Aan den heer J. A. J, Klessens, hoofd der bijzondere school alhier, is met ingang van 1 September 1918 eervol ontslag verleend. DRUNEN. In de gisterenavond ge~ houden vergadering van den raad dezer MN e Echo vol het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 7