Tweede Blad. BINNENLAND. IH&EZOHBEH STÏÏK&EH. Gemeenteraad, NUMMER 91. ZONDAG 17 NOVEMBER 1918. 41e J.iatgcu#. Ia verband met dea hooiuood bij de landbouwende bevolking en de spoe dig te verwachten vermlcderiag van het aantal legerpaarden, zal, naai we ver nemen instede van 40.000 ton hooi slechts 12.000 ton worden gevorderd. In verband met het St. Nicolaas- feest wordt aan de banketbakkers voor de maand November een dubbele maan- delijksche hoeveelheid boter toegewezen. Men schrift van gezaghebbende zijde Naar 't gerucht gaal, is van de zijde der verbonden mogendheden op de mo gelijkheid gezinspeeld, dat, mocht hier te lande een revolutie uitbreken, de troepen der Entente zich genoodzaakt zien lo te grijpen. Stellig zal, gelijk in de proclamatie der Regecriug is vermeld, de aanvoer van levensmiddelen worden stopgezet. Nu de revolutionnaire partijen wel licht geen middel onbeproefd zullen laten om haar wenschen door te zettea, moet men op alle mogelijkheden be dacht zijn. Werkstaking ook in het spoorwegbedrijf schijnt zelf niet geheel uitgesloten. Toch zou dit d« meest onverstandige zet zijn, dien snen kan doen, omdat dan in eenlge dagen de groote steden, waar juist de aanhangers der revolution aaire denkbeelden het grootst In aantal zijn, van den toevoer der levensmiddelen zullen z$n afge sneden. De >Bofid van Rsgeerlngs-getrouwen* richt tot alle militairen het volgende schrijven »De Bond vac Regeerings getrouwen* komt tot u met het volgende Nadat gij allen 4 jaar trouw gestaan hebt aan de zijde der Regeering, om onze neu'ralitelt zoo noodig te verde digen, en het gevaar van een buiten- landschen vijand is gewekeu, dreigt u een veel grooter gevaar, doordat een minderheid van ons volk aan ziek de macht om te regecren halen wil Daar door komt in gevaar de gansche voed selvoorziening door ons volk, en de resultaten van ai uw opofferingen in de nu afgeloopen 4 jaren zijn te niet gedaan. Wilt ge dat niet, sluit u dan aan bij genoemde bond, steunt de Regeering, dir wettig is gekozen, en ge bewaart uw vrouw en kind, uw vader en moeder voor alle ellende van een burgeroorlog*. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Midden standsbond is de volgende motie van de Algemeene Winkeliersvereeniging bij acclamatie aangenomen De Nederl. Middenstandsbond, enz, gezien den buitenlandschen en binnen- landschen toestand, uiting willende geven aan zijn gevoelens, verklaart bij hem aangesloten organisaties zich volkomen aan te sluiten bij de huidige Regeering gekozen op democratischen grondslag en verklaart voorts de Regee ring in alle opzichten te zullen steunen. Kolonel baron Van Omplah Mulert, commandant der brigade grenadiers en jagers, heeft de beschikking gekregen over alle troepen van het garnizoen Den Haag, .teneinde zoo noodig ordeversto ringen tegen te gaan. De gebouwen der Openbare Werken worden door militairen bewaakt. Naar het Vad. verneemt, is aan den commandant van het wapen der marechaussée, kolonel C. A. v. Haeften, de taak opgedragen te zorgen voor de handhaving van de orde te 's Graven- hage. De plaatselijke commandant is in dezen aan hem ondergeschikt gesteld. Er werd gisteren door den Haag ge patrouilleerd door patrouilles van 12 man man cavaleristen, onder leiding van een marechaussée. Te Amsterdam worden de voor naamste bankgebouwen door militairen bewaakt. De Bond tot behartiging van de Militaire Belangen, de R. K. Militaire vereenigingen en de Prot. Mil. Bonden hebben een oproep tot het leger ver spreid om de Regeering te steunen. !n alle bioscopen en theaters, waar projecties plaats hebben zal door geheel Nederland de volgende 'bekendmaking op het doek worden geprojecteerd Een kleine minderheid der bevolking stuurt aan op revolutie. Laat u daardoor niet opwinden. Wanneer gij uw kalmte bewaart en niet uit nieuwsgierigheid revolutionnaire volksvergaderingen be zoekt of naar straatbetoogingen gaat kijken, is er geen gevaar voor ernstige rustverstoring. Blijft kalm, weest niet zenuwachtig. (Geteekend) De Neutrale Partij en De Econo- mischen Bond. Het R. K. Vakbureau zal Zaterdag één millioen manifesten verspreiden. Op 15 plaatsen in Nederland zullen ver gaderingen worden gehouden. De deken van Amsterdam heeft den pastoors verzocht, den geloovigen in de verschillende parochiën naar aan leiding van de tijdsomstandigheden op hun plichten als goede Katholieken en trouwe staatsburgers te wijzen. (Officieel.) Het ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt mede, dat be sloten Is tot de oamiddelijke repatrlee- ring van de krijgsgevangenen en geïn terneerden, die zich hier te lande be vinden. (Officieel.) In verband met de thans heerscbcnde griepepidemie wordt de inlijving van het thans nog ©verschie tende gedeelte der dienstplichtigen van de lichting 1918, toegewezen aan de regimenten huzaren, welke inlijving zou plaats hebben in het tijdvak van 25 December 1918. uitgesteld tot een nader te bepalen tijdvak. Ook voor dienstplichtigen van vroe gere lichtingen, wlen uitstel van eerste- oefening is vetleend tot 2 December 1918, wordt opkomst uitgesteld tot «en nader te bepalen tijkvak. In verband met de redan van het uitstel van opkomst staat voor hen, die toch in hot oorspronkelijk bepaald tijd vak in werkelijken dienst zouden wen schen te komen, daartoe de gelegenheid niet open. Het tijdstip van inlijving of opkomst zal weder ter kennis van belanghebben den worden gebracht. Gisteravond had In de Beurs van de diamanthandel een druk bezochte vergadering van de revolutionnairen plaats. Buiten voor de deur stond nog een groote menigte die geen toegang meer kon krijgen. Circa negen uur ging men plotseling een demonstratie organiseeren en ook zonder polltlegeleide met de roode vlag in top de Sarphatlstraat door. De menigte teld ongeveer 4000 men- schen. Voor de cavalerlekazerne nam de me nigte een dreigende houding aan. Hekken en poorten werden gesloten. De massa wierp echteed» hekken weer open en drong stcedjjpjder door. Eens klaps werd de greoT^oort geopend en verschenen cavaleristen met de karabijn gewapend. Kr werd een salvo gegeven en een gegil steeg uit de vluchtende menigte. Een man met een ernstige hoofdwond werd het bureau Mulderpoort binnenge dragen. Bij aankomst was deze reeds overleden. In de apoiheek iDe Eenhoorn» droeg men twee gewonden binnen. Een van deze bad een ernstige borstwond terwijl de andere «en Hebt schrampschot bad. Aan het militair hospitaal werd opname verzocht voor een man met een ern stige hersenveiwonding terwijl een twee de een niet ernstige wond aan de rech terzijde had gekregen. Dr. Buitendijk verleende hier de eerste hulp. Bij het afzenden van dit bsrichtis de toestand in de buurt van de Mulderpoort nog zeer gespannen. Herhaaldelijk moet de bereden politie cbargecren om de menigte uiteen te drijven. Zoo juist worden nog twee gewonden en een doode het hospitaal binnenge dragen- Zooeven vernemen wij, dat nog een der gewonden, welke met een ernstige hoofdwond in het hospitaal was binnen gedragen, Is overleden. Ook moeten nog eenige gewonden naar het binnengasthuis gebracht zijn, doch hiervan hebben wij nog geen ze kerheid. De menigte, welke door het salvo der cavaleristen uiteen vloog, wist zich op de Plantage Middenlaan weer te vereënigen. Vandaar trok men in massa naar Den Dam. Tot heden 3 dooden en gewonden. Verder is ingekomen een schiijveB van het Provinciaal Comité te 's Bosch van de Koa. Nat. Vereen, tot steun aan miliciens, houdende verzoek aan ge noemde vereeniglng een subsidie van 1 cent per inwoner te willen toekennen. Voorzitter. B. en W- stellen voor de gevraagde subsidie toe te kennen, vooral met het oog op de demobilisatie. Voor onze gemeente zou dit een bedrag van f 18 worden. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 2. Vaststelling begrootiog 1919. Bij de behandeling hiervan merkt de heer Groenen op dat een post van f 3 voor bestrijding van besmettelijke ziekten wel wat weinig is, vooral mat het oog op den tegenwoordigen toestand. De Voorzitter zegt hiervoor hetzelfde bedrag te hebben uitgetrokken als het vorig jaar. Mocht blijken dat het te weinig is, dan kan men altijd nog besluiten tot overschrijving. De heer Verwiel vraagt eenige tee- lichtlng betreffende een pest van f 600 voor straten en pleinen en van f400 voor verlichting, verwarming en schoon houden van schoollokalen. De Voorzitter zegt dat hot in de be doeling lag eea gedeelte der straat aan de Noordzijde met tegels te beleggen. Ook aan de Zuidzijde is het wel noodig dat er eens naar woidt omgezien. Spr. is echter ten opzichte der uitvoering wat pessimistisch gestemd geworden, toen hij de voerlooplge kostenberekening heeft ingezien. De kosten zullen bij de tegenwoordige hooge prijzen der mate rialen zoo hoog komen, dat hij het beter acht er voorlooplg mee te wachten. Mo gelijk dat binnen korten tijd de prijzen ^aanmerkelijk lager worden. Daarom is er nog maar een post van f600 voor uitgetrokken. Betreffende de post van f400 voor verlichting, verwarming en schoonhouden der schoollokalen, deelde de voorzitter mede, dat de uitgaven hiervoor het vorig jaar hebben bedragen totaal f 313,78'/a- Daar de prijzen voor brandstof, licht, enz. sindsdien nog gestegen zijn, heeft hi gemeend hiervoor minstens f 400 te moeten uittrekken. Voor verpleging van krankzinnigen is een bedrag van f 1700 uitgetrokken, daar er thans 4 krankzinnigen zijn en de kosten f 425 per verpleegde bedragen. Passier. Ik weaschte nog een opmer king te maken betreffende de post vcor veldwachter eti uachtnraker-lantaarnopste ker. Met genoegen heb lk gezien, dat B. en W. hem een toeslag willen toe kennen, doch ik zou liever zijn salaris verhoogen. Waaneer we ooit een nieuwe veldwachter moeten hebben, komen we met het bestaande salaris niet klaar. Voorzitter. Het salaris is thans f600 voor den veldwachter en f 325 voor den nachtwaker-lantaarnopsteker. B. en W meenden, omdat la 1918 hunne salarissen reeds verhoogd zijn, met een toeslag te kunnen volstaan. Ik ben echter cok voor salarisvethooging. Both. Ik ben blij dat Passier dit on derwerp heeft ter sprake gebracht. Ook ik ben sterk voor salarlsverhooging, vooral met het oog ook op pensioen, daar onze veldwachter al jaren krijgt. Het moet gezegd dat het salaris hier zeer laag is bij andere plaatsen. In Sprang aebben ze dezt zaak ook eens flink aan gepakt. Daar Is het salaris van den veld wachter op f950 gebracht. Van de ge meente Kaatsheuvel heb ik een oproe ping in de courant gelenen tegen een jaarwedde vaa f1150. Als we hier ook eens «en oproeping moesten doen, kre gen we er geen onder de 8 of f 900. Voorzitter. Heeft u misschien al een verhooging gedacht. Both. Ik bad gedacht dat een verhoo- f200 niet te veel was. Ik stel Buiten verantwoordelijkheid der Redactie EET MOSSELEN Str^d tegen vooroordeel. Weinig lenzen zullen zoozeer van harte worden toegejuicht als die van den strijd tegen vooroordeel. Hier is gelegenheid om haar toe te passen 1 De voedselnood zal zeker dezen win ter nog een belangrijke rol spelen in ons maatschappelijk leven Het Nederlandsche volk roept op al lerlei wijze om eten. Luid en onhebbe lijk, stiekum en ongeoorloofd. Maar mosselen eten dat doet 't niet. Wist ge wel, dat In Nederland jaar lijks ongeveer 70.000.000 K.G. mosselen worden gevischt Dat is 10 K.G. per Nederlander, nw zuigelingen meegere kend. Voor den oorlog werd deze pro ductie bijna geheel naar 't buitenland geëxporteerd. Thans «chter is de export verboden en heeft de regeering de dis tributie van dit uitstekende voedsel ter hand genomen. De voedingswaarde van mosselen staat ongeveer gelijk met di« t an vicesch; K.G. bruto (met schaal) levert ruim ons mosschleesch netto Waar de prijs der mosselen op 't ooger.bHk va- ieert tusschen f2.50 en f3.50 per 50 K G, dus 5 a 7 ct. per K.G., zeg des noods 10 ct. per K.G., heeft men dus obs voedzaam vleesch voor 10 cent Dat is voor een huismoeder om ent ïousiast van te worden 1 En toch mosselen eten dat doen we niet. Aan de «ltpartemealen om propa ganda er voor te maken 1 Daarvoor moet eeu mossel-kook-mid dag of avond worden georganiseerd. Wend u daarvoor tot het Centraal bureau voor den af .eet vaa Visscheri]» producten, Singel 215 te Amsterdam. Dit bureau i« bereid demonstraties tc houden in alle oorden van ons land. De grootste hebben al een beurt gehad.de kleioere kunnen zeker ook ia aanmer king komen, indien men ter plaatse be reid is filnk het voorwerk aan te „pak ken, dat waarlijk niet veel te betteken en heeft. Doe dit werk iu 't belang van de be volking van de plaats uwer inwoning; Waalwijk, 16 Nov. 1918. Lezing door Kolonel Schönstedt. BESOIJEN. Openbare vergadering vaa den raad dezer gemeente op Donderdag 14 No verober des namiddags 5'/a uur« Voorzitter Edelachtbare heer burge meester. Afwezig de heer van der Heijden en Broeders. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Een dankbetuiging van den heer Lan- germans, directeur van 't distributiebe drijf, voor de verhooging van zijn salaris Een schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het besluit tot verhooging der jaarwedde vaa den di recteur van het distributiebedrijf. Beide stukken worden voor kennisge ving aangenomen. ging van dus voor zijn salaris op f 800 te brengen. Het moet toch gezegd dat het een beste veldwachter is. Pas9ler. Ik ben er sterk voor. Verwiel. Nu de mobilisatie is afgeloo- pen, heeft hij ook niets meer van het uitbetalen van inkwarticiingsgeld. Ik ben er ook voor. Passier. Er is niets tegen dat hij er nog wat bij verdient. Voorzitter. We moeten de zaken be schouwen zooals ze zijn. f 800 is zeker nog niet te veel, maar hij heeft hierbij ook nog vrij woning. Bovendien is hij nog bode van een drietal waterschappen en dan heeft hij de distributie nog, hier voor ontvangt hij ook f285 Vindende heeren dus goed zijn salaris op f 800 te brengen. En voor den nachtwaker-lan taarnopsteker f Die heeft op het ©ogen blik f 325. Groenen. Die zou ik ook minstens met f100 verhoogen Wordt met algemeene stemmen be sloten voor dan veldwachter f 800 en voor den nachtwaker-lantaarnopsteker f425 uit te trekken. De begrooting wordt verder vastge steld op een bedrag van inkomsten uitgaven van f 33804,16. 3. Voorstel van B. en W. tot opening van rekening-courant voor 1919. Wordt besloten dit wederom bij Hanzebank te doen. (Wordt vervolgd.) de Ia wereldvrede mogelijk?» Woensdagavond, reeds vóór 8 uur, was de grqote zaal van den R.K. Gil denbond, onder en baven geheel gevuld met militairen van allerlei rang. Bij het binnentreden van genoemden kolonel klonk eeu luid gejuich, teiwijl alieo zich van huu zetel verhieven. Ogenblikkelijk betrad nu°Z.H.E.G. het podium tot het houden eener lezing over bovengenoemd punt, die uitmuntte zoo door vorm als inhoud, en ten volle verdiende hie- in zijn geheel opgenomen to worden. Wijl echter, naar wij vermoeden, deze lezto? wel eerlang la den vorm eener brochure verschijnen zal, willen wij ons hier be palen tot de mrdedeellag van hetgeen ocs ln dat goed doordacht en logisch uitgedrukt "werk het meest getroffen heeft. De inleider merkte op, dat hij nu reeds 40 jaren het leger diende, maar toch de leuze huldigde: «Vrede op aards is gelukkiger dan strijd.* Wtjl echter tot op deo huldigen dag strijd op aarde geweest was, wilde bij de oorzaken daarvan eens nagaan en achtereenvol gens hier het «en en ander zeggen van, het verleden, de toekomst om dan een bltk te werpen op het heden. Allereerst scb-rtste hij nu den strijd der eerste op aarde verschijnende stam men die zoeken naar bestaansvoorwaar den, gebieden v oor huu volk en vee en die daardoor met hunne buren telkens ln bloedlgen strijd moesten geraken. Die stammen vereenigden zich tot groote volken, van welke l» de Oudheid vooral genoemd moeten worden de Assyiiërs, do Perzen en de Babyloniërs. Na aller- bloedigate oorlogen zonder tal, meest ondernomen voor gebiedsuitbreiding gingen deze volkeren ten groude cd zien wij daarna op het wereldtoneel verschijnen de Grieken en Romeinen, waarvan de eersten meer huldigden de kunsten en wetenschappen, en 't laatste bekeed blijft als het strijdzuchtigsto volk, dat ooit op aarde bestaan hsefr. Op hunne beurt werden zij verslagen door een ander Oosfersch volk, de Hunnen welks daden van ruwheid en geweld tot op beden spreekwoordelijk zijn gebleven. Ook deze werden weer verdreven door andere naar machtsuitbreiding strevende volken, horden of stammen, totdat wij, komende tegen dc Middeleeuwen, een andere phrase op het wereldtoneel ontmoeten en wel dea Ridderstand, die, den baas spelend over hunne lijfeigenen of slaven, zich in hunne versterkte burch ten veilig waanden tegen den aanval hunner vinden en voor wie de jacht en den oo log de grootste vermaken vormden. Uit dezen Ridderstand sproten de graven, hertogen en later ©ok Ko ningen en Keizers voort, die alle naijve rig waren op hua bezit en geen grooter roem kenden dan tilt door allerlei mid delen voortdurend uit te breiden. Zoo ontstonden van lieverlede de imperia listische Staten in Europa, die alle, de een iets meer misschien dan de audere, naar gebiedsuitbreiding, koloniën, over macht, enz- hunkerden eu daarvoor groote legers en machtige vloten noodig hadden. Geen enkele groote staat was hiervan vrij te pleiten. Het toppunt hierin echter bereikte Napoleon, wleas geschiedenis voldoende bekend mag heeteo. Doch ook Engeland streefde uaar eenzelfde doel, terwijl Amerika door den oorlog met Spanje in 1897 1898 al niet minder imperialistische nei- glegen aan den dag legde. Het gevolg daarvan was aldoor opdrijving der be grootingen voor het aanwerven van reus achtige legers en machtige vloten, het sluiten van of- en defensieve verbonden en dat alles, nu eens onder de lens 't vaderland tegen vijandelijke naburen te beschermen, dan ter behoud van het z.g. Europcesch evenwicht, waarvoor o.a. Stadhouder en Koning Willem III zijn geheele leven tegen Frankrijks ko ning Lodewqk XIV gc^verd heeft. Had men evenwel het recht deze oorlogen tc voeren Bat als men oorlog voerde, waien dan alle middelen geoorloofd? Hierover schreef Hugo de Groot zijn beroemd, in alle talen der wereld over- gezet boek: >Hct recht vaa oorlog en vrede*, waarin alleen de verdedigings oorlog genade vindt en alle andere, met het deel het gebied uit te breiden, een staatsmisdaad genoemd worden. De stent van de Groot bleef echter eeuwen lang die van een roepende in de woestijn. Nochtans faalde het niet aan pogingen om recht in plaats van geweld te doen treden en de oorlogen tot een minimum te beperjkiea. Dc Keizer van Rusland belegde tot tweemaal toe een vredescon ferentie, teneinde den drak der militaire begrootlng door vermindering der be- groot'.cg tc bewerken. Zijne pogingen echter hadden niet den gewenschteu uitslag, al werden op genoemde confe- rentie ook vele bepaliogen gemaakt, waaraan men zich bij het oorlogvoeren te houden zou hebbes. Niettemin zien wij de oorlogen in China, Transvaal, Tripoli, de Phllippijnen en ten slotte don inval in België, die alle als staats- j misdaden bnstenspeld moeten worden. De besluiten der Vredesconferentie wa res met voeten getreden, de boeken vaa de Groot verhuisden aog een trapje hooger ia de stoffeiige bibliotheek en het Zwitsche boek van Vatel, waarin j de Staatsalmacht bepleit wordt, werd't richtsnoer der staatskundige leiders, 't Pracht gebouw van de Groot, opgetrok-1 keouit marmer eu cement werd neer gehaald en vervangen door een minder waardig van leem en steen. Ook de wijsgeer Kant vermocht geen verbetering te brengen en tcch was de idee tot 't, stichten van een Volkercnbend, de ge-1 dacht® van de Groet, niet geheel en al I uitgestorven. In onzen tijd, nu wij den grootsten aller wereldoorlogen doorge maakt hebben, dringt zich 't denkbeeld met steeds grootea kracht naar vorenl en breekt de dageraad van Hago de Grool's llerellogsgedachte door. Nu ook het in 1913 Ingestelde Arbitragehof niet aan zijn doel beantwoord heeft, wil men ralioaleer te werk gaan en den zoo vurig verlaagden volkerenbond stichten, in welks statuten men als art. 1 lezen zal De Staat, die zijne overeenkomst schendt, moet worden gevonnist cu te rechtgesteld- Nu bespreekt de inleider de hiervoor coodige middelen als een Internationaal leger es vloot. Wil men tot dit doel geraken, dan dient dc vredesidee echter tot In allo lagen der Maatschappij diep door te dringen en moeten allen zonder onderscheid aan de verbreiding van dat, denkbeeld medewerken. Onderwijzers, Kerkgenootschappen (met uitzondering van den Islam), do socialen, de pers, de kiezers- en arbeidersbonden kunnen, elk op hun gebied, hier nuttig werk ver richten. Veel heil verwacht spreker ook van eeu parlement van Godsdlenster?, gelijk er indertijd een te Philadelphia behouden is en ln verschillende wereld-i stede», elk op zijn beurt na zekeren tijd gehouden ken worden. Hij gaat verder na, wat een Peter van Amiens, een Ber-' nardns van Clairvaux, een Savanorolo cn zooveel anderen in het belang dei goed® zaak gedaan hebben en vindt dat, de Paus van Rome de aangewezen per-i soon Is ©m zich bierbij aan het hoofd te plaatsen. Hg verwacht ook veel ten goede van het zoo bi uitstek wcrkzauKj Leger des Hells, en van een bezadigdrj verstandig sociaal-democratie, wcltis In ternationale thans dood moge schijnen j doch na den oorlog spoedig herlevet, zal. Ook de Pers kan hier een onbere-, kenbaren Invloed ten goede uitoefenen Nu moge men dat idealen en toekomst muziek noemen, spreker is overtuigd dat eenmaal die grootsche gedachte werkelijkheid kan, zal en moet worden Een Wereldparlement worde gevormd dat tot taak heeft den wereldvrede t< handhaven met een internationaal lege van b.v. 6 aaillieea soldaten en eea kwar van liet

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5