Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Proclamatie van H, M. de Koningin. De Toestand. Gemeenteraad. NIWMBR 93. ZONDAG 24 NOVEMBER 1918. 41e JiargRijg. H. M. de koniogia heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd, die ia een buitengewoon nummer van de Staats courant is opgenomen AAN MIJN VOLK! Ik gevoel mij gedrongen na hetgeen wij in de bango oorlogsjaren en de laatste dagen met elkaar hebben door leefd, een woord tot u, mijn volk, te spreken. De oorlog spoedt ten eindeonze onafhankelijkheid is bewaard, ik breng mijn hartelijken dank aan de mannen van leger en vloot, die onvermoeid de wacht hebben betrokken en hun krach ten en tijd ten offer hebben gebracht en niet minder aan u allen, mannen en vrouwen die met geduld en volharding de ontbering, door den krijg veroorzaakt, hebt gedragen. De toon van dank voor ons behoud verstomde korten tijd Want onder den indruk van de ge weldige beroeringen in de volken van Europa is ook in ons vaderland de staatsorde een oogénblik bedreigd. Het antwoord daarop door u met overweldigende meerderheid gegeven heeft op mij een diepen indruk gemaakt. Ik dank u daarvoor uit den grond van mijn hart. Getrouw aan de traditie van mijne voor vaderen heb ik nooit anders gewild dan mijn volk te dienen door handhaving van het recht en bevestiging zijner vrij heden, door verzekering van ieders recht matige aanspraken op geestelijk en stof felijk gebied. Gedragen door uwe liefde en trouw zie ik mij in die roeping bevestigd. Het grondwettig gewaarborgd recht van het volk om langs wettigen weg, niet onder den druk van dreigement, zijn verlangen over zijn lot te doen kennen, Is gehandhaafd en het parlementair over leg kan worden voortgezet. Het is mijn verlangen de voorgeno men hervormingen door te zetten en aan te vullen met de snelheid die past bij den polsslag van dezen tijd. Reactie zij uitgesloten, wij moeten vooruit. Het is mijn begeerte, dat de nood van het volk In al zijn diepten worde ge peild en naar de mate van de macht der Overheid door deze worde bestreden. Het is mijn wil om steeds in nauwe aanraking te zijn met den volksgeest en om te regeeren in overleg met de ver tegenwoordiging van het geheele volk. Ik heb verstaan, dat gij mij daarin en met liefde en'vertrouwen tegemoet treedt. Met liefde en vertrouwen aanvaard ik dien steun. God zegene en behoede ons dierbadr vaderland WILHELMINA. In Daitschland schiet het maar niet erg open blijft het hommeles tusschen die groep die alle macht wil laten aan de arbeiders en soldatenraden en andere die een regeering willen, gekozen door algemeen kiesrecht, hoe die dan ook moge uitvallen. In Zuld-Dultschland raakt men steeds minder gediend van 't dictatorschap van Berlijn en wil men afzonderlijk gaan regelen. De uitvoering der wapensillstands- voorwaardea worden aldoor zooveel mo gelijk uitgevoerd. Een groot gedeelte der y booten zijn reeds overgegeven en ook de militairen ontruimen zooveel mogelijk het bezette gebied, terwijl Elzas en Lotharingen al bezet zijn en de geallieerden al meer en meer op den Rijnoever opschuiven. De afgevaardigde voor de wapenstil standsovereenkomst WJoterfeldt heeft een krachtig protest ingediend tegen den eisch om op tijd alles ontruimd te hebben, zonder genoegzaam voedsel en verbindingen, temeer waar de eisch van 5000 locomotieven en 150.000 wa gens door de gealieerden word gehand haafd. Hij voorziet daarom het ergste, en wijst de verantwoordelijkheid af. Intusschen worden voorbereidingen voor de vredesconferentie getroffen en ook voor de ontvangst en den triomf tocht der geallieerde staatshoofden en troepen door Parijs. Ook Wilson zal persoonlijk de vredesconferentie deel nemen. Koning Albert on zijn Echtgenoote doen hun feestelijken intocht in 'i be vrijde België en worden overal met overweldigend enthousiasme ootvangen. We geven in 't kort een beschrijving van die uit Antwerpen. Vandaag komen zij in Brussel, daar zal 't niet minder schitterend bij toegaan. Dinsdagmorven vond de intocht van koning Albert in Antwerpen plaats. Hij was vergezeld door zijn trouwe gade, koningin Elizabeth en de beide prinsen Leopold en Charles. Overal waar de koninklijke familie langs kwam, stonden reusachtige drommen geestdriftige men- schen langs dan weg geschaard. De Antwerpenaren konden bijna niet genoeg hun enthousiasme uiten. Kwistig werd de koninklijke auto met bloemen be strooid zoodat het er soms op leek, of ze over een tapijt van bloemen reed. Tal van kransen had de koninklijke familie in ontvangst te nemen. En de menschen die langs den weg opgehoopt stonden, werden niet moede het »leve de koning*, sieve de koningin*, >leven de prinsen* telkens weer te herhalen. Niet te verwonderen is het dat de koning merkbaar onder den indruk van deze huldiging was. Na vier jaren achtereen onder den druk der Duitschers verkeerd te hebben, gevoelde de bevolking zich thans weer vrij en moest haar gevoelens uitleg geven. Eerst was het weer wat regenachtig, maar later op den dag hield de regen op en brak het herfstzonnetje door de wolken. Om II uur kwam de koninklijke fa milie aan de Burght aan en begaf zich van daar naar de groote markt. Ook hier stond een dichte menigte de komst der hooge gasten af te wachten. Het carillon in den slanke toren der Lieve vrouwen kerk speelde de Brabacgonne, terwijl de groote klok luidde. Een groote ontroering maakte zich toen van het talrijke publiek meester en velen wisten een traan uit de oogen. De koninklijke familie begaf zich daarop naar het rijk- kelijk met groen en bloemen versierde stadhuis, waar zij ontvangen werden' door Burgemeester De Vos, de sche penen, de gemeenteraadsleden, vele volksvertegenwoordigers en andere auto riteiten. Bij den ingang van het stadhuis stond een eerewacht opgesteld. Antwerpsche dames boden de koningin bloemen aan. Ia het gevolg des kooings bevonden zich de chefs der Fracsche, Britsche en Amerikaansche militaire missies bij het Belgische hoofdkwartier, Deze vertegen woordigden op dezen onvergetelijken dag de legers der geallieerden. Na het déjeuner te hebben gebruikt, begsf mm zich naar de Lyszaal, waar de koninklijke gasten door den burge meester met een gloedvolle, rede ver welkomd werden. Hij schetste de held haftige wijze waarop koning Albert en konisgin Elisabeth de soldaten ten voor beeld waren geweest en voor hen ge zorgd hadden. Na lange jaren van be proeving heeft 't Belgische volk slechts één wecsch België te doen herleven. Het zal toonen, zijn vorstenhufs en zijn dapper leger waardig te zijn. Met een »Leve de koning >Leve de koningin!* »Leve Belglël» besloot hij zijn rede. In het Vlaamsch bracht koning Albert daarop dask voer de bewijzen van trouw en aanhankelijdheld, hem en zijn huis betoond en sprak den wensch uit dat Antwerpen weer spoedig zijn vroegeren voorspoed moge terug kragen.* Met gejnich werden deze woorden des konings begroet. Alvorens het stadhuis te verlaten, teekenden de vorstelijke bezoekers in het gulden boek en vertoonden zich nog enkele malen op het balkon, waarep de meenigte hun een grootste ovatie bracht. Hierop gingen zij naar Kunstlei, waar het leger difileerde. De oorlogsvermink ten werden alsnog met een verzoek vereerd. Daarop begaf de koning zich naar het paleis van den gouverneur der provincie. Hiervandaan gingen de hooge gasten naar de kathedraal, waar kardi naal Mercier hen verwelkomde en waar •m half drie een plechtige mis werd op gedragen. Te vier uur verliet de konink lijke familie Antwerpen. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 13 Nov. 1918, des nam. 3 uur. Voorzitter Edelachtbare Heer Burge meester. Afwezig de heeren Donkers, v. Mier en v. Bijnea. De Voorzitter leest de notulen der vorige vergadering voor. Ouwerling. Ik racende dat in de vorige vergadering bij de stemming betreffende het toekennen van een toeslag van 20 pCt aan de gemeenteambtenaren, de stemmen staakten. U zei>Ik diende er eigenlijk ook voor te zijn*. U heeft niet gezegd vóór of tegen, zoodat U eigenlijk buiten stemming bleef. Voorzitter. Dat wil toch zeggen dat ik er voor ben. Ouwerling. Men gebruikt toch altijd voor of tegen. Voorzitter. Nn ik ben cr voor. Do notulen' worden daarna goedge keurd en vastgesteld. Voorzitter. In verband met het voor ongeveer vier weken ingezonden stuk in het nieuws blad >De Echo*, waarin het raadslid van Mier critiek uitoefende op het ge voerde beheer der distributie, doch waarbij hij verzuimde de middelen ter verbetering aan te geven, kan ik tot mijn genoegen en met instemming van het College van Burgemeester en Wet houders uwen Raad raededeelen, dat de WelEdelGestrenge Heer Kortland, res- sorteerende] onder het Departement van Landbouw, Afdeeling CtisiszakeD, die op 5 November J.l, de administratie c a. der Distribntie controleerde, mij na be ëindiging van zijn onderzoek persoonlijk aan mijne woning kwam berichten, dat hij een en ander In uitstekende orde had bevonden. Ik wen dit maar eens even mededee- len dan kunnen de menschen dé zaak eees van twee kanten beschouwen. Ouwerling. Bestaat er hier dan een boekhouding welke van het begin af regelmatig is bij gehouden, zoodat die nagezien kan worden. Voorzitter. Ja zeker. Ouwerling. Ik ben er ook wel eens bijgeweest, dat Iemand uit 's Hage boeken nazag en ze ia orde bevond, ofschoon ik zeker wist dat ze niet! goed waren. Men kan in een half uurtje niet gemakkelijk alles nazien. Voorzitter. Ze zijn er toch controleur voor om het goed te doen. Bovendien is hij er lang mee bezig geweest. Dan heb ik nog iets mede te éeelen. In het jongste raadsverslag vau >De Echo* staat letterlijk dat de heer Ou werling gezegd heeft, dat een lid van Gedeputeerde Staten dezer Provincie hem zou hebben medegedeeld >Die burgemeester van jullie is een mooie hoor, geloof ik*. Hiertegen merk ik op, dat ik bezwaar lijk kan aannemen, dat Leden van Ge deputeerde Staten, die ik betrouw als welepgevoede en hoogstaande mannen, dergelijke nitdrukkingen tegenover een burgemeester zullen bezigenof zulks wellicht onder uw soort menschen ge schiedt, laat ik in het midden. Ouwerling. Hij heeft het me tocb pre cies zoo gezegd. Voorzitter. Ik kan het niet gelooven. Ouwerling. Ja, het geloof kan ik U niet geven. Maar het is me zoo gezegd. Voorzitter. Dan zullen we het publiek laten oordeelen. Aan de orde 1. Wijziging melkverorderlng. De vererderlng wordt gewijzigd zooals doer B. W. wordt voorgesteld. 2. Onderhandsche verhuring woning. De Voorzitter deeld mede, dat van Gedeputeerde Staten een schrijven is ontvangen waarin zij zeggen nog geen kennisgeving te hebben ontvangen van het vroeger genomen besluit tot ver hooging der huur vau f104 op f125. Zoolang deze niet in huu bezit is, kun nca zij geen nieuwe goedkeuren. Wordt beslolen hen dit te doen toe komen. 3. Wijziging begrooting 1918. Conform het voorstel B. W. wordt besloten. 4. Nota's betreffende de rekening over 1917 en de begrooting voor 1919. Betreffende de rekening 1917 vragen Ged. StateH slechts eeulge nadere toe- lichtlig. De begrooting voor 1919 kun nen zij echter niet goedkeuren, wijl de gewone ontvangsten nog met f 2000 moeten worden verhoogd. Voorzitter. Ik vreesde wel dat Ged. Staten ze niet zouden goedkeuren. De gewone uitgaven moeten door gewone middelen worden gedekt. Dat zal dus weer den Hoofd. Omslag moeten zijn. We zouden andere inkomsten misschien oog wel iets kunnen ver h'oogcr, maar dat is fcoeb niets van beteekenls. Den Hoofd!. Omslag hebben we reeds van f8500 op f 5000 móeten brengen, maar daar zal niets anders opzitten dan hem thans op f7000 te stellen. Ouwerling. Als ik me niet vergis is de Hoofdl. Omlag in Besoijen ook 7 of f 8000. Dat is toch maar een gem. zooals de onze. Als de aanslagen maar zuiver worden geheven. Er zijn er hier aangeslagen naar een belastbaar inko men van f 5000, die tegen een aanslag naar een belastbaar inkomen van f 20000 niet gereclameerd zouden hebben. Voorzitter. We zullen hiermede de volgende keer rekening houden. Ik stel dus voor den Hoofdei. Omslag op f 7000 te brengen. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 5. Iugekomea stukken. Voorzitter. Zooala de heeren wéten is er op 2 October door den heer Jansen te Diunen een verzoek ingediend om f 75,subsidie voor de lichaamsoefe ningen in het Bondsgebouw. Hij komt thans hierop terug. Hij deeld mede dat de cursus thans 23 deelnemers telt, doch dat zij zich om finanticcle redenen niet voldoende oefeomatriaal kan aan schaffen. Hij herhaalde daarom zijn ver zoek om een subsidié van f75,toe te kennen. v. d. Mee. Ik geloof wel dat die oe feningen druk worden bezocht. Het is een gezonde sport voor de jongens. Mij dunkt dat we zooiets .moeten steunen. Ouwerling. Laten we voorloopig f 50 voor l jaar geven. Dan kunnen we later nog zien hoe het gaat. Ik zou den heer Jansen dan ook een jaarverslag laten iadienen. Zijn de resultaten bevredigend dan kunnen we voor het volgende jaar weer zien. Aldus wordt besloten. De heer Ouwerling vraagt nog of de vergaderingen in het vervolg niet wat later kunnen worden gehouden, de heer v. Beijnen kon thans niet aanwezig zijn omdat het op zoo'n ongelukkig uur was. Hij zou het beter vloden 's avonds b.v. 7 uur. Da voorzitter zegt toe hiermede re kening te zullen houden, waarna de ver gadering wordt gesloten om over te gaan in geheime zitting. De toestand in ons lieve Vader land Is veel rustiger geworden, caet na me meer ontspanning. Overal wordt nog uiting gegeven aan de gevoelens van aanhankelijk aan recht en orde, aan de wettige regeering en aan H. M. de Ko ningin. De nationale biddag zal een werkelijk waardig besluit vormen. De toestanden beginnen al iets beter te worden, hoewel overal groote zorg wordt veielschi voor dc vluchtelingen, voor de hier en elders geïaterneerden, die bij tienduizenden door ons land, uit ons land en over ons land huiswaarts trekken, dit is een zeer moeielijke en zorgelschende zaak, vooral met het oog op den voedselnood, maar tot nog toe gaat alles werkelijk heel geregeld. De socialisten en vooral Troelstra hebben niet veel plezier gehad van hun avontuur'ook niet van de zijde van hun partijgenooten. Zoo zelde van Kol in een intervicuw o.m. Dat de kwestie vaa republiek of ko ningschap ook voor Nederland van on dergeschikt belang moet worden geacht. Ia de practijk immers heeft Nederland een der meest democratische regeeiia- gec van den aardbol, ver staande boven die van talrijke republieken. Het streven der S. D. A. P' was nooit leebtstreeks gericht tegen de oranjes, wat trouwens geen doel heeft. Thans is de oranje-leuze nieuw leven ingeblazen, hoort men weder de oude oranje-liede ren door de straten weergalmen en is de Koningin feitelijk Troelstra c.s. dank verschuldigd voor hun optreden. Zijn argumenteu in de Tweede Kamer achtte de heer van Kol in strijd met de be ginselen der ware democratie, waarvoor mr. Troelstra s eeds zoo wakker heeft gestreden. Zijn uitdrukking »de stemmen niet tellen maar wegen» was een leuze van het oude conservatieve kamerlid Saaymans vader en is in wezen aristo cratisch en reactioanair. En bij monde van den heer Vliegen legde de drie socialisten in de Eerste Kamer een verklaring af, waartoe het Rotterdamsche congres en daarna de sociaal-democratische fractie in de Twee de Kamer niet zijn kunnen komen, hoe wel een dergelijke verklaring slechts ten voordeele vaa de algemeene samenwer king aan de door dc tijdsomstandighe den gebeden hervormingen had kunnen strekken. Het is de meèning van mij en mijn partijgenooten in deze Kamer, zei- de de heer Vliegen, dat de regeermacht behoort bij hen, die haar langs grond- wettigen weg hebben verkregen. De woorden werden met bravo's ontvangen. 's Rijksmiddelen over October. De eerste maand van het vierde kwartaal zet gunstig in. Vergeleken bij October 1917 is de opbrengst der gezamenlijke rijksmiddelen f 3.582.000 hóoger (f 21.467.000 tegen f 17.885.000). De raming over tien manden bedraagt f 180.653.000 over het tijdvak Janaari tot ea mst Octbbc is ottfVkogen f 208.983 000 tegen f 190.240.000 over hetzelfde tijdvak van het laatstvërloo- pen jaar. Wrj zijo dus nu vooruit bij de raming f 28.330.000 j bij 1917 f 18.737.000. De minister van landbouw maakt bekend, dat de bon 7de week van de boter-, melange A- en B- en margari- nekaarten voor het tweede tijdvak gel dig is van 21 29 dezer. (S',c*.) De directeur van het Rijfcsfcantoor voor Brood maakt bekend, dat de brood kaart van het 77ste tijdvak geldig is van 25 November tot en met 4 De- eember. (St'. ct.) Er worden '/a mlliioén flesschen slaolie in den handel gebracht. Waalwijk, 23 Nov. 1918. Wij verklaren ons gaarne bereid gelden in ontvangst te nemen ten be hoeve van het comité van Recht en Orde in onze gemeente. Wij behoeven toch niet te zeggen wat deze comité's, deze christelijke organisaties geweest zijn in deze dagen en zullen blijven voor de toekomst. Aan hen toch is hit te danken dat de revolutie zich niet Jieeft durven opsteken, dat de revolutie- stichters tot bezinning zijn gekomen, omdat ze gezien hébben dat ons katho liek en christelijk volk van dit gedoe niet is gediend. Aan de christelijke or ganisaties, aan de comité's van orde in den lande danken we dus, dat we rustig onder de goede hoede en leiding van Koningin en regeering voort kunnen arbeiden in 't belang van land, bedrijf en volk. Welnu dan, waar dit zoo is, past het ons spontaan, deze goede zaak met kracht te steunen, niet alleen moreel maar ook financieel. Kosten zijn natuur lijk onvermijdelijk aan dit alles verbon- pen, ook zeer zeker aan den nationalen bid- en feestdag op a.s. Donderdag. Wij verklaren ons gaarne bereid 't gel den voor dit goede doel in ontvangst te nemen en we hopen dat we Woensdag heel veel teverantwoorden zullen hebben. Zooals onze lezers weten heeft ZEx. de minister van binnenlandsche zaken Jhr. Ruys de Beerenbrouck aan de hoof den der Kerkgenootschappen voorge slagen een nationalen Biddag uit te schrijven lo. om God te danken dat wij buiten den oorlog bleven en de vrede as. is, ten 2e. om dank te brengen voor 't afwenden van den ramp der revolute over ons dierbaar vaderland. Gaarne hebben daaraan de kerkgenootschappen voldaan en zoo zal dan Donderdag 28 November a.s. deze Nationale Biddag gehouden worden ook in onze gemeente, in samenwerking met de gemeente Be soijen, zoowel voor de Roomsch-Katho- lieken als Ned. Hervormden. Tevens wordt deze dag beschouwd als eene huldebetooging aan H. M. Koningin. Wij vertrouwen dat deze dag het cachet zal dragen van een feestdag en wel een nationale feestdag en alle huizen de driekleur zullen doen wapperen en alle bewoners met oranje zullen zijn getooid, terwijl de burgemeesters van Waalwijk en Besoijen zich in opdracht van den commissaris der Koningin in Noord- Brabant gewend hebben tot alle patroons en werkgevers om hun personeel op dien nationalen dag vrij te geven met behoud van loon. Wij twijfelen er niet aan of allen zullen daaraan bereidwillig voldoen. De kerkelijke diensten zullen dien dag gehouden worden als op Zondag, terwij! hieromtrentnadere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt. Ook zullen in de Ned. Hervormde kerken dien dag nader aan te kondigen godsdienstoefe ningen worden gehouden. Om 1 uur zullen de vereenigingen, die naar wij vertrouwen in zoo groot mogelijk aantal aan den optocht zullen deelnemen, zich begeven naar den stationsweg te Waalwijk, waar de stoet zal worden opgesteld. Deze zal trekken door de Stationsstraat naar het Hoek- einde en vervolgens terug naar het Raadhuis te Waalwijk. Hier zal de burgemeester met het gemeentebestuur bijeen zijn om een motie van trouw en aanhankelijkheid van al de aangesloten vereenigingen aan H.M. de Koningin in ontvangst te nemen. Deze motie zal met nog eene motie namens de geheele burgerij door den burgemeester aan de Koningin worden opgezonden. Dan trekt de stoet voort naar Besoijen waar ten raadhuize dezelfde huldebe tooging zal plaats hebben, om dan terug te gaan naar Waalwijk, waar bij op het Marktplein wordt ontbonden. Tot sluiting zal ten omstreeks 4 uur in de parochiekerk een plechtig Lof met Te Deum worden gezongen. Wij twij felen er niet aan of dit uitstekend opgesteld programma zal ieders goed keuring en volkomen instemming weg dragen, die zich nu moet uiten in groote deelname van vereenigingen of deputa ties met schilden en banieren en steun op elke wijze van deze grootsche onder neming. Dan zullen Waalwijk en Besoijen schitterend betoogen uit dankbaarheid en hulde aan God en de draagster van Zijn wettig gezag onze geliefde vorstin Wilhelmina. Voor nadere bijzonderheden over vergaderingen enz. zie men de advertenties. In „de Maasbode" wordt geschre ven over den ramp te Hamont. Daarbij wordt een woord van bijzondere hulde gebracht aan de Roode Kruisoldaten en de stafmuzikanten van het 7e R.I. voor het opofferend werk, dat zij in dienst der naastenliefde daar hebben verricht. Zij ontzagen zich niet bij de redding hun eigen leven in gevaar te stellen. Volgens achterstaande advertentie is het concert door den heer Jos. Groe nen in Musis te geven, tot nadere aan kondiging uitgesteld. Morgen gaat de W. v.v. Quick naar Tilburg om aldaar een competitie-wed strijd te spelen tegen het sterke Gudok. Daar Quick met enkele invallers moet spelen verwachten we niet anders dan een nederlaag voor haar. Men schrijft uit Bussum Terwijl de militair H W met zijn dulcinea voor den burgerlijken stand het beslissende „ja" uitsprak, kwam de politie de trouwzaal binnen en arresteer de genoemde H. W. Deze moet zich te Waalwijk in vereeniging met nog 2 militairen hebben schuldig gemaakt aan via het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1918 | | pagina 5