Tweede Blad. Hdvüiteeit in dit KERKNIEUWS, BINNENLAND Cr@m@ngd Nieuws. Gemeenteraad. KUMHtfa 63. ZOSfiA® 10 AUGUSTUS 19XSL \ls> •Ua«(tftB«, RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 5 Augustus des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Moons. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig zijn de hceren Simonis de Kok en Martens. De notulen der vorige vergadering, de leden in druk toegezonden, worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. De Voorzitter wijst de heeren Lank- huijzen, P. van Dongen en Simonis aan tot leden der commissie van onderzoek en schorst zoo lang de vergadering. Na heropening deelt de heer Simonis mede, dat alle stukken in orde zijn be vonden en derhalve wordt voorgesteld tot toelating der nieuw gekozen leden, waartoe met algemeene stemmen wordt beiloten. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de verordening tot onteigening van terreinen noodig voor den Spoorwegaanleg. b. Idem, dat afwijzend is beschikt op het beroep van H. B. van Dongen tegen zijn aanslag in den Hoofd. Omslag. c. Dankbetuiging van de Hanze voor de verleende subsidie van f 2500 voor de te stichten ambachtsschool. Worden voor kennisgeving aangeno men. d. Schrijven van de onderwijzers houdende het verzoek hen een gratificatie te willen verleenen van f 100, 't bedrag hen een vorig jaar ingehouden. Wordt gesteld in handen der school commissie. e. Aanbieding van de winst- en ver liesrekening van het Levensmiddelen- bedrijf. Voorzitter. Dat heeft voor de heeren ter visie gelegen. Van Dongen, ik heb geen tijd gehad de stukken te gaan inzien. Hoe hoog is het bedrag. Voorzitter. Het heeft de gemeente voor 1918 f34000 gekost. Ik zal echter alles nog eens ter inzage van de leden laten leggen. f. Een schrijven van Seters, houdende mededeeling, dat hij met den prijs van f 1.25 per M niet accoord kan gaan en f30 per strekkende meter wil geven als door hem geboden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Een schrijven van het Comité van Recht en Orde, houdende het verzoek een subsidie te willen verleenen om de te maken onkosten te kunnen dekken. Voorzitter. Daartoe is reeds in de vorige vergadering besloten. 3. Voorstel van B. en W. tot inwil liging verzoek van J. v. Laarhoven c.s. tot daarstelling rioleering in de Deyl- straat. Voorzitter. Dit is reeds in handen gesteld van de Gezondheidscommissie en die hebben er geen bezwaar tegen. De bedoeling van B. en W. is om het water achter den tuin van 't postkantoor te laten loopen en zoo naar de sloot van mijnheer Simonis. Lankhuijzen. Als voorzitter van de polder kan ik dat niet toestaan. Men weet dat destijds de loop bij het post kantoor ook is gekeerd moeten worden. Voorzitter. Ik kan dat niet begrijpen. Nu komt het toch ook in de beneden- sluis. En wat een goede verbetering zou tr niet door tot stand kunnen worden gebracht. Lankhuijzen. De eerste 200 M. bij de sluis mag het niet. Spreker geeft vervolgens toe, dat de toestand van thans onhoudbaar is en geeft in overweging aan 't polderbestuur de vergunning daarvoor te verzoeken. Hij zal daartoe zijne medewerking ver leenen en gelooft dat men dan tot het gewenschte resultaat zal komen. Onge vraagd mag het echter niet. Simonis. Dat is de beste manier om tot een oplossing te komen. Hoofdzaak blijft echter een flinks zinkput en breede buizen. Wordt besloten aan het polderbestuur een dusdanig verzoek te richten. 4. Ontwerp verordening betreffende het grondbedrijf. Voorzitter. De Commissie van fabri cage heeft het ontwerp onderzocht en stelt voor het zoo aan te nemen. De bedoeling is de verordsning in werking te doen treden als de geschie denis met de Dombosch is afgewerkt en tot zoo lang zal ook worden gewacht met de benoeming van een directeur. Na voorlezing van de verordening wordt ze onveranderd vastgesteld. 5. Voorstel van Burg. en Wethou ders tot inwilliging verzoek van de Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond St. Wille- brordus te 's Gravenhage. om toetreding tot de subsidieregeling vervat in het werkloosheidsbesluit 1916. Voorzitter. De raad heeft nu zeker wel van 10 verschillende vereenigingen het verzoek ontvangen, tot toetreding. Burg. en Weth. hebben gemeend thans te moeten voorstellen om toe te treden wijl de practijk geleerd heeft dat deze regeling voor de arbeiders van een zeer groot belang is. Ze hebben zelf hun medewerking daaraan te verleenen en geld bijeen te brengen. Zelf de geheele kosten betalen gaat natuurlijk niet en daarom wordt gevraagd de medewerking van de gemeente en van het Rijk. Nu is het zoo, dat, geeft de gemeente dan geeft ook het Rijk, geeft de gemeente niet, dan geeft ook het Rijk niet. De arbeider leert zelf zorgen en sparen hierdoor. Treden wij nu toe, dan verleenen wij 50 pCt van wat den arbeider bijbrengt en het Rijk de resteerende 50 pCt. Van Dongen-Torman. Is dit alleen voor dezen bond. Voorzitter. Neen, dat is eene alge meene maatregel en is voor alle bonden en alle werkloozen. Van Dongen-Torman. Het mag toch zeker niet gebruikt worden bij "staking, Voorzitter. Neen, want daar is con trole op. Zijlmans. Hoe is dat alles geregeld en wie heeft daarin eenige zeggingskracht. Voorzitter. De betrokken reglementen die eerst door de Regeering moeten worden goedgekeurd, regelen alles. Zijlmans. Ik vraag dit alles omdat in den afgeloopen winter schromelijk mis bruik is gemaakt. Er is niets tegen, maar het moet niet voorkomen dat, in dien ze geen zin hebben om te werken ze dan daarvan kunnen profiteeren. En daarom is mijn vraag, wie beslist er over of ze werkeloos zijn. Voorzitter. Bij werkeloosheid krijgen ze maar 70 pCt. van hun loon uitgekeerd. Zijlmans. Ik ben nog niet voldaan. Ik vraag maar, wie heeft te beoordeelen of er werkelijk werkeloosheid is. Voorzitter. Bij reglement Bij vrijwillige staking, uitsluiting, slecht gedrag, enz., blijft men daarvan verstoken. Alleen bij werkeloosheid zonder schuld krijgt men uitkeering. Zijlmans. Als Onze Lieve Heer hat in den winter laat regenen en ze werken dan niet, zijn ze dan werkloos, ook al kunnen ze op de werf tijdelijk wat an ders verrichten. Voorzitter. Alles is bij reglement voor zien. Het betreft de vakvereenigingen ook zelf hun eigen kas. Zijlmans Tot u dienst, maar de ge meente betaald dan ook 50 pCt. bij. P. van Dongen. Op hoeveel zal hit de gemeente komen te staan. Voorzitter. Dat is moeilijk te schatten doch in vergelijk met andere gemeenten op ongeveer f 400 per jaar. Van Dongen-Torman. Zijn alle vak- benden daarbij aangesloten. Voorzitter. U zal in het land een 25 bonden hebben en daar zijn alle plaatse lijke bonden weer afdeelingen van. Ik geloof, niet dat er nog bonden zijn die niet zijn aangesloten. Lankhuijzen. De bedoeling van den heer Zijlmans is te weten wie nu te beoordeelen heeft wanneer het werkelijk werkeloosheid betreft en bij wie de controle berust. Voorzitter. De betrokken verèeniging zendt bericht naar den Haag en deze weer naar de betrokken gemeente en deze heeft dan te zeggen of het al o niet gerechtvaardigde werkeloosheid is Zijlmans. Ik dank u, nu weten wij het Voorzitter. Ze trekken zoo direct maar niet. Ze moeten eerst een zekeren tijd lid zijn en dan nog trekken ze maar voor een zekeren tijd. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen 6. Alsvoor tot niet-inwilliging verzoek van P. A. Konings' om een toelage van f75 als telefoonhouder. Voorzitter. Met het oog op de meer dere werkzaamheden alsook tengevolge van de hoogere levensstandaard, vraagt Konings f 75 toelage. Van den Inspecteur is echter een schrijven gekomen, dat f 150 voor de werkzaamheden goed be taald is. B. en W. stellen, gezien he salaris hier f 155 bedraagt, mitsdien voor afwijzend op het adres te be schikken. P. van Dongen. Die inspecteur za niet weten dat hier zooveel werk is. Voorzitter. Die weet het precies. Met algemeene stemmen wordt be sloten afwijzend op het adres te be schikken. 7. Ontwerp-verordening betreffende het electriciteitsbedrijf. Na de voorlezing van het ontwerp verordening, vraagt de heer van Dongen- Torman of de groote Centrale al kracht zal leveren als de plaatselijke Centrale is overgegeven, n.I. in Februari, aange zien de gemeente wel het net, maar niet de gebouwen en machinerie» heeft overgenomen, zoodat het dus zou kunnen voorkomen, dat dan de gemeente in het duister zit. Voorzitter. Volgens Prof. van Swaaij en ook volgens de uitlatingen in de zitting van de Prov. Staten, zal reeds spoedig stroom verkregen worden. Wij hebben geschreven ons dit te willen antwoorden, doch een antwoord daarop is nog niet verkregen. Van Dongen-Torman. Ik zie nog niet zoo spoedig er iets van komen. Er is nog geen eens een kabel en zoo'n inrichting za! toch ook eerst wel een kindertijd doormaken. Ik zou daarom durven in overweging geven om hier met de Mij. een accoord te treffen, dat dat we na 1 Februari niet in 't duister zitten. Men za! er wel geen misbruik van maken. Zijlmans. Ik kan wel mededeelen dat in de laatste vergadering van de Electr. Wij. ook hierover is gesproken Of voor 1 Februari stroom geleverd wordt door de groote centrale, wie van ons zal het zeggen. Wij voor ons hebben reeds van particulieren een mooi bod gehad op de machines, maar mocht de gemeente er toe over willen gaan ze over te ne men, dan geniet deze cfe voorkeur. Ik kan wel verklaren dat we een zeer aannemenlijk bod hebben gehad en we weten allemaal dat we vandaag meer jeld voor de machines krijgen dan een aar of half jaar later. De opmerking van den heer van Dongen is zeer cor rect. öe Mij. zal wel .coulant tegenover de gem. blijvenTstaan, maar tenslotte blijven zaken toch zaken. Tegenover de aandeelhouders is het bestuur ver plicht er uit te halen wat er in zit. Voorzitter. De Commissie van onder zoek heeft tot mijn grooten spijt deze zaak nooit onderzocht. Zijlmans. Dat heeft me ook altijd ver wonderd. De heeren deskundigen hebben zich niet verwaardigd hier te komen. Voorzitter. Prof van Swaaij heeft ge zegd dat we September of October stroom zullen hebben. P. van Dongen. Laat hem dan daar voor een contract teekenen. Zijlmans. Dat doet prof. van Swaaij nooit. Ik geloof nooit dat ze dan, als de Voorzitter zegt, klaar kunnen zijn. Wordt besloten af te wachten het antwoord van prof. van Swaaij op de gestelde vraag en dan daarna te han delen. 8. Alsvoor tot regeling der jaar wedden van de ambtenaren ter secretarie. Wordt vastgesteld op Voor den eersten ambtenaar f 1400 1800. Voor den 2en ambtenaar van f 1000—1300 en voor den derden ambtenaar beginnen met f 800, doch te bepalen dat deze den leeftijd van 18 jaar moet hebben be reikt. De verordening treedt in werking 1 Juli. 9. Ontwerp besluit tot wijziging der gemèentt-begrooting dienst 1919. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 10. Adressen van C. A. Jansen e.a. om de kermis dit jaar te laten door gaan. Adressanten, neringdoenden en kas teleins, wijzen er op dat de kermis in vele gemeenten is doorgegaan en ver zoeken dit ook hier te doen. Voorzitter. In verband met dit adres hebben wij gemeend aan de verschillende bonden en instellingen om advies te moeten vragen. De Chr. Middenstandsbond geeft in overweging de kermis niet te laten doorgaan, alszijnde een middeleeuwsch gebruik, dat leidt tot bras- en zwelg partijen, 't welk de mensch voert tot kwaad. Bovendien is het finantieel slecht voor de gemeente. De R.K.Werkliedenvereniging zegt de leden over deze vraag te hebben laten stemmen. Tien waren tegen het houden van kermis an 37 voor De Bakkersvereeniging adviseert tot afschaffing der kermis, aangezien men ia de kermis telkens moet ondervinden dat men niet wordt betaald. De bakkers zijn de eerste die de dupe zijn van de kermis De Hanze zegt voor kermis te zijn, omdat het aan een groep personen voordeel brengt en het voor deze streek nog een geliefde ontspanning is De Landbouwvereeniging heeft zich voor het houden van kermis verklaard. De R. K. Werkliedenvereniging „St. Joseph" zegt dat het bestuur tegen het houden der Kermis is. De leden echter wenschen kermis Echter verzoekt het bestuur dat dan maatregelen worden genomen dat geen sterken drank wordt getapt en ook dat geen verschil met de danshuizen wordt gemaakt. De Vereeniging van Kermisvakge- noottn verzocht de kermis te laten doorgaan. De kerkeraad der Gereformeerde Ge meente zegt tot haar diep leedwezen vernomen te hebben dat men de kermis weer wil doen doorgaan. Zij verzoekt echter dit niet te doen. Voorzitter. Men ziet dus dat er nogal verschil van meening is. Zijlmans. Hebben Burg. en Weth. geen voorstel. Voorzitter. Burg. en Weth, wenschen dit liever aan den raad over te laten. Zijlmans. In beginsel ben ik tegen het houden van kermis en ik geef die cor poraties die de kermis niet wenschen, omdat het niets anders dan zuippartijen aijn, groot gelijk. Maar ik heb er eens ernstig over nagedacht en ben en blijf er in beginsel tegen Maar van de an deren kant vroeg ik me af wat ons dan boven het hoofd zal hangen. Ds tijden zijn veranderd. Werd vroeger eene ver andering in het leven geroepen het gros der bevolking legde er zich stilzwij gend bij neer en ik vrees op den dag van vandaag dat dit thans niet meer het geval zou zijn. Ik herhaal dat ik er tegen ben, doch ik zou gaarne een tegenvoor stel zien omdat ik anders vrees dat er onaangenaamheden zijn te verwachten P. v. Dongen. Ik ben absoluut tegen het houden van kermis. Wat de heer Zijlmans zegt om er iets anders voor in de plaats te geven gevoel ik wel wat voor. Laat ons een Nationale feestdag organiseeren b.v. Koninginneverjaardag. Dat kan van gemeentewege een feestdag worden. Dan vieren allen dit feest en ontstaan er geen zuippartijen omdat er dan een zekere bandsbestaat onderling. Want men heeft het toch ondervonden dat men hier ook netjes feest kan vieren. De heer Zijlmans kan zich hiermede niet vereenigen, wijl dit het kwaad niet wegneemt. Geeft de menschen een paar dagen kermis en Zondag eerst na de Godsdienstoefeningen, om 4 uur, laten beginnen. De heer Lankhuijzen merkt op, dat de Gereformeerde Kerk eerst ten 7 uur Godsdienstoefening heeft. De h«er van Dongen-Torman zou niet willen schromen de kermis af te schaffen, als man zou hij de gevolgen daarvan gaarne onder de oogen durven zien Van Koninginneverjaardag een ge meentefeest maken gaat niet. Wel zou een Comité dat kunnen doen en de ge meente dan subsidieeren. De hetr de Bruijn merkt op, dat er 5 adressen voor en 5 tegen kermis zijn. Hij geelt in overweging te dobbelen wie het wint. De Voorzitter wijst er op dat dit niet gaat. De heer Schoenmakers acht een korte kermis nog op zijn plaats. Na eenige discussie wordt besloten de kermis te doen houden op Zondag, Maandag en Dinsdag. Tegen stemden de heeren Lankhuijzen, van Dongen- Torman, Lankhuijzen en^ P. v. Dongen. De heer Lankhuijzen vraagt of in het Dorp ook woningen kunnen gebouwd worden, wijl ook daar momenteel gebrek heerscht aan arbeiderswoningen. Vele leden vreezen dat na enkele jaren deze woningen ledig zullen blijven. Wordt besloten de woningbouwcom missie daarover te spreken. De heer Schoenmakers vraagt of de politie een oogje in het zeil kan houden in den polder. Diefstallen van geheele bossen koren kwamen een vorig jaar meermalen voor. De Voorzitter zegt wel de politie te willen waarschuwen, indien de land bouwers niet doen als verleden jaar. Als de politie proces heeft gemaakt, gaan zij zeggen, dat zij vergunning hebbeji verleend en dan wordt de politie uitgelachen en daar past hij als hoofd der politie voor. De heer Schoenmakers zegt het te bejammeren, dat zoo iets is voorgeko men. Als Voorzitter van de Landbouw vereeniging wil hij gaarne een vergade ring .bijeenroepen en de leden er op wijzen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Volgens 4e laatste gegevens be slaat het arbeidsveld der 2310 Neder- laadsebe Missionarissen «eae oppervlakte vaa 120750 vierkante mtylaa, dat ie rel» 200 maal Nederland terwijl er het aantal Katholieken ea Catechnmanea mar dan 4-,§ rtnlHatn bedraagt. 0*8» Missieaarlssea arbeiden das over eeae uitgestrektheid, die gelik staat met 3 It wan Rftropa ea '/as der geheele aard- •ppervlakteee dia aiislaltoad aaa huaas zorgen la toevertrouwd. Laten w$ beo, dia la alia streken en werelddeelen hat Kruis van Christus planten zooveel mogelijk steunen door onze gebeden co gaven. Dat verlicht hun verheven arbeid en geeft ces deel aan kaase verdiensten. Er bestaat o.a. dagelijks gelegenheid, deer het zenden van naam en adresslah alt denaleur ap te geven der Missla Actie, College, Weert. Door jaarlijksche bijdrage vaa f 1. steaat neen deze vereanigiag aa stelt haar ia staat, wederom spoedig oen fl ak bedrag te kannen ultkeerea. Sedert Juni 1918 is reeds verdeeld, aan alle Nederlaadscha Missionaarissea, Priesters Breeders ea Tasters, de som wan f 6500 Hebt dank, edelmoedige missla vrienden «a steunt ons door toe te treden als doaatear. Adres Missie-Actie, Cellege Weert (L). Yaawege de HLjjkskelcMdistribatie wordt gemeld Het pablleb blikt aog steeds de mee- nicy te a|a toegedaan, dat er dezen winter voor huisbrand sacr rijkelijk brand stoffen bascbikbaar «allen zga. Het lijkt daarom wenseholijh er nogmaals de aaadasht op te vestigen, dat de vooruit zichten niet van dien aard zijn, dat op meer dan hat miaimum-rantseen (10 eenheden veor het tijdvak 1 October-1 Apfil) te rekenen valt. Wel verkeeren w5 thans In de gelukkige omstandigheid dat de voorraden het toelaten, reeds na in mindering hiervan kolon ter beschik king te stelles, waardoor ook de sflr- verlog aan hen, die hiervan geen gebruik maken, geénreade ds wintermaanden vlotter zal kunnen geschieden dan In het vorlfo jaar. De te verwachten aan voer ls echter aiet van dien aard, dat in uitzicht kan worden gesteld, dat meer zal worden gedistribueerd. Er wordt dan ook dringend ia overweging gegeven sullig te zijn met de cwarte brandstoffen, terwijl zij, die ana het minimam-rantsoen ■iet voldoende hebben, sieh tijdig ns tnrf koenen voetslet, welke zeoals be kend mag worden verondersteld, geheel vrg is es das engerantsesoeerd te ver krijgen ls. De overheid te Hamborg word gewaar- echnwd, dat het voor Melsingfors be stemde s.s. >Jeas«, welks lading volgens aangifte alt acment bestaan moest, ia werkelijkheid 40 millioea mark aan goud inhield, dat in 460 «ementvaten was verpakt ca dat op dlo wijze alt Dultseh- l&od moest worden weggesmokkeld. Het gelukte het sehlp te Kiel aan te houden, waar de ladiag nauwkeurig onderzocht en alle vaten opengemaakt werden, maar het bleek, dat zij workeüjk cement be vatten. Ds aangifte was das valsah en veroorzaakt# de Haoaburgsehe overheid 10.000 mark aan onkostea. Te Meidling is een 10-jarig meisje vermoord. De moordenaar is een 20- jarlge boekbinder, Karl Naldioger ge naamd, die inwoont bij zijn stiefvader, den postbeambte Kamsaasr, ia wiens woning de moord gepleegd word Hal- dinger leed aan vallende ziekte, maar niettemin had hij den ooriog aan bet front meegemaakt en was ook in de Oekral&e geweest, tcrwg h!j aa de omwenteling bij de volksweer werd ingedeeld. Hij was misdadiger van aanleg en had reads op aijn 14a jaar braad gesticht, waarvan hfl destijds was vr|gttsproken. Toen hij alleen thuis was lokte hjj het 10-jarig dochtertje van een ia de buurt woonachtigen lederhsndclaar, Charlotte Karl, in knis, waar bij kot kind heeft verworgd. Hij verliet daarop de woning en keerde niot terag. Het lijk, dat hg in een kofter had verborgen, werd eerst tegen den avond door zijn moeder gevonden, die terstond do politie waarschuwde. Nog denzelfdea avond werd de moordenaar op straat aangehouden en hij bekende terstond zijn misdaad met de grootste onverschilligheid. De Doornspijk is do ongehuwde jaohtopziener W. Vllegor ia oen bosebje nabij zijn woning doodgeschoten geven- den. Daza moord wordt in verband ge- braobt met dc aanslagen, gisternacht ia Deventer gepleegd op twee maréchtas- «ées men vermoedt, dat de daders de zelfden aijn. De toestand van den het ernstigst getroffen wachtmeester Van Oosten ls redelijk. Naar gebleken is, is de jiabtopsleeer Vlieger van zijn Brownir.g-revolver be roofd, welke den misdadigers waarschijn lijk later In Devaater meda tot wapen heeft gediend. Net vermoedia is gerezen, dat éda der bandieten een uit het hamp te 01- debreek gevluchte Russische sergeant is. Eén van het tweetal la blijkbaar door een acbot vaa een raatéehausiée gewend, want ze zSu mat hun tweein op ééa fiets ontvlucht; da getreffice was blijk baar elet in staat zijn eigen fieis »o be rijden. De nasporingea met behulp van 7 auto's hebben nog niet tot een re sultaat geleid. De wereld op zijn kopTeMont- foort is met ingang van 1 Juli j.l. de jaarwedde van den gemeente-veldwachter verhoogd, waardoor diens zuiver inko men dat van den burgemeester metfl. en dat van den secretaris met .ruim f300 overtreft. Waar moet dat heen Aan de markt te Bovenkarspel Noord-Holland is roode kool verkocht voor f 17.75 per 100 KG.! Een kooltje kost dus aan de markt j 50 a 7o ct. Een R. K. Universiteit! Volgens de Maasb. heeft een dame hier te lande f 100.000 geschonken voor de op te rich ten R. K. Universiteit. Nadat de paus kennis had gekregen van deze gift, heeft hij aan de milde eke vu het Zun.

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 5