De Gebroeders ¥03 Nieuws uit Heugden BINNENLAND, Gemengd Nieuws Groot straat 411 gesloten. ri2 Ingezonden Stukken. Adv^rteimeii. WAALWIJK, Ridder van St. Jan«. (P. Mart. Zifderlaao). 3. Notulen. 4. Verkiezing- 9ecrctaris we gens periodieke aftreding. 5. >MobiIt- satie-indrukken en crisis-gewooateu in hais en school*. Inleider de Heer P. H. Buwalda. 6 Opgave bedoeld iu art. 29 H. R. (vaststelling tc behan delen onderwerpen voor 1920). 7 Jaar verslag der Zangvereealging iPolohyor.- nia*. 8. Zangnummer «Dansje*. (J. B. Wierts). Pauze. 9: Mededeciing art. 18 H. R. (Aanschaffing nieuwe boeken). 10. Iets over zedelijke opvoeding*. Inleider de Heer P. J. v. Groeningen. 11. Zang-a. >Muttersegen*. (A. Opladen). 12. Rondvraag en sluiting. BURGERWACHT VAN WAALWIJK EN BESOIJEN. Algemeene Vergadering op Maandag 20 October in de zaal van den R. K. Gildenbond des avonds ten 8,30 uur. Waalwijk, 17 October. De Commandant. De aandacht van belanghebbenden bij den export naar de drie Scandina vische Rijken wordt er op gevestigd, dat, naar in den Iaatsten tijd is gebleken de tegenwoordige toestanden ophandels- gebied in verreweg de meeste gevallen medebrengen, dat de belangen der Nederlandsche Exporteurs het best wor den gediend door hel aanknoopen van rechtstreeksche verbindingen met ieder dier landen. Als regel mag aangenomen worden, dat belanghebbende beter re sultaten zullen bereiken door het aanstel len van afzonderlijken agenten speciaal voor Noorwegen, dan door hunne vertegenwoordiging voor alle drie landen in eene hand te vereenigen. BAARDWIJK. A.s. Maandagavond om 7 uur wordt in het Bondsgebouw eene vergadering gehouden, waarin door een deskundige toelichting zal worden ge geven betreffende de aanwending der electriciteit voor kracht en licht. Daar het aantal opgegeven aansluitin gen voor deze gemeente gering ii, worden alle belanghebbenden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen, opdat mogelijk niet onze ge meente van de electrificeering worde uitgesloten. BESOIJEN. Zondag 19 October speelt R. W. B. I haar 2den competitiewedstrijd tegen Achilles uit Tilburg. We ver trouwen dat alle spelers present zullen zijn en eenparig zullen strijden, opdat de slechte uitslag van j.l. Zondag wordt goedgemaakt. Aanvang 2 uur, terrein R. W. R. Het 3e elftal, waarin nog enkele adspi- rant-leden spelen, komt voor het eerst in 't veld tegen S. V. V. II op het terrein te Sprang. Voor de ambitie der jongste R. W. B.ers hopen we, dat hun intrede in den Bond met een gunstigen uitslag beloond mag worden. R. W. B. 111 speelt in de 3e klasse met S. V. V. II Sprang, Exelsior II Capelle, Juliana Ileusden en B. V. V. IV 's Bosch. R W. B. Ill speelt als volgt: H. Muskens. doelW. v. Kampen en J. Goyaerts, achter; J. Kelder, A. Viveen en C v. d. Gouw, midden Th. v. Vugt, H. Gouda, Jan v. Os, F. Dassier en Jac. Passier, voorhoede. dezer ten 9 uur Kaneelzoet Dinsdagmorgen 21 volgende velUm». RAAMSDONK. Te Raamsdonksveer is een dansclub opgericht. Naar we ver nemen is door het Gemeentebestuur reeds vergunning verleend om van het Verenigingslokaal gebruik te maken. Wanneer er voldoende steenen zullen zijn, zal de Stadsweg tot aan de spoorlijn vernieuwd worden. CAPELLE. Tot onderwijzeres aan de Openb. Lagere School te Vrijh.-Capelle is benoemd mej. A. L. de Liefde te Buurmalsen. J 1. Woensdagavond is een vrouw met een kind, dat zij in het ziekenhuis te 's Bosch gehaald had, komende van den trein die te 6.33 aan het station Kaatsheuvel Capelle aankomt, op den Hoogevaartschen weg tengevolge van den erbarmlijk slechten toestand waarin genoemde weg verkeert en waarschijn lijk door de duisternis misleid, in de vaart geloopen. Op haar hulpgeschrei kwam de land bouwer v. d. H., aldaar woonachtig, met zijn knecht en dienstbode, en van een stallantaarn voorzien, naar buiten, die de beide drenkelingen gelukkig op het droge brachten en hen zoodoende van een wissen dood wisten te redden. Het le elftal der V.V. „Excelsior" alhier gaat Zondag a.s. op bezoek bij B V.V. te 's Bosch teneinde op het ter rein van B V.V. een competitiewedstrijd voor den B.V.B te spelen tegenB V.V.III. Zondag a.s. gaat „Brabantia" I uit Waspik op bezoek bij „Sparta" te's Bosch teneinde in dit seizoen haar 2e com petitiewedstrijd voor den R. K. V. B. te spelen. Gedurende dit seizoen zal Brabantia I met het volgende elftal uitkomen De Geus, Dekkers en v. Kuijk achter de Bont, Burger en Verschure, midden Buijs, v. d. Waals, Kuisters, Zijlmans en Ligtvoet voor. Haar 2e elftal gaat op bezoek bij Hollandia I te Kaatsheuvel. méér uit Duitschland komen en dat Ik zal hier niets afdingen op de hoe- daardoor de maaudelijksche aanvoer j danigheid van den fabrieksarbeid, maar stijgt tot nagenoeg 170.000 ton. De inboedel van den ex-keizer is ©p de Rotterdamsche beurs verzekerd voor 10 mtllioen gulden. Naar men weet, zullen de nieuwe post tarieven met 1 November a.s. in werking treden. Wij vernemen, dat er nu reeds aan gewerkt wordt om een nieuw ontwerp samen te stellen voor een tweede ver- boogig der posttarleven, omdat verwacht wordt dat door de eerste verhooging de kosten van het bedrijf niet gedekt zullen worden, Het te kort op den dienst der Posterfen bedraagt circa 14 mil- lloen Het Centraal Bureau voor de Ka tholieke Sociale Actie heeft besloten om in December as. met twee schriftelijke sociale cursussen aan te vangen, een ik stel mij toch de vraag hoe menige jongen of meisje daar thans achter ma chine en bij den „blok" staat, die mis schien den aanleg had gehad voor eene veel hoogere taak en positie in de maat schappij. De heer Robat doet alsof hij voor de belangen der mindere klasse opkomt, wanneer hij de M U.L.O.-school veroordeelt, maar veeleer het tegendeel is het geval. Juist de minste klasse, de minst fi nancieel sterken onzer inwoners worden door ZEd. gedupeerd. De meer gegoe den zenden, hoezeer misschien tegen wil en dank, hunne jeugdige kinderen reeds noodgedwongen weg, maar een gewone schoenmaker en zelfs een onder wijzer of ander ambtenaar kan dit niet bekostigen. Wij zien dan ook dat zij, die hunne kinderen toch tot iets anders dan schoenmaker willen opleiden, hun over Sociale Economie (Volkshuishoud-kmd"en ,na dc" 'eerpl.cht.gen leeftijd kunde) en een over Sociologie (Staats-naar Waa,w"k of andere plaa,sen zenden en Maatschappijleer. De goede resultaten, welke de thans loopende cursus oplevert en de groote deelname en belangstelling, waarin deze zich verheugt, bewijzen dat hiermede stellig in een behoefte wordt voorzien. Dit is dan ook voor het Centraal Bureau een spoorslag om voort te gaan op dfeu ingeslagen weg. I waar men wèl zooveel zorg heeft ge- i dragen dat ook de Kaatsheuvelsche 'jongelui voortgezet lager onderwijs kun- I nen ontvangen. Met ziet dan ook da- I gelijks zulk een karavaan gewapend met schooltasschen en boterhammenblikken onze plaats verlaten, om elders het onderricht te ontvangen, dat onze ge meente niet kan geven. Maar denkt Beide cursussen zullen een jaar duren. 1 dat ^wensebte .o«.,„d i. De deelnemers worden aan het einde van den cursus in de gelegenheid ge- dat de ouders hunne vaak jeugdige kinderen aan de gevaren van het school- steld om een examen attc leggen, waar- pad' het »pfJ" het over-middagen voor bij slagen een diplom, wordt uit- elders met «enoegen p"la geven om ze gereikt. Een programma zal na 20 October op aanvrage aan ieder worden toege- SPRANG. J.l. Woensdag slaagde C. Nieuwenhuizen Jzn., leerling der Chr. Kweekschool te Gorinchem, voor de acte vrije en orde-oeteningen. Geslaagde proficiat. A.s. Zondag speelt S. V. V. II een competitiewedstrijd voor den B. V. B., tegen R. W. B. Ill van Besoijen, op het terrein van S. V. V. Op de j.l. Dinsdag gehouden Jaar vergadering der A. R. Kiesvereeniging werden tot bestuursleden herkozen de heeren C. v. Heijst en G. v. Willegenburg, en in de plaats van N. Bakker en A. Janson, welke niet meer in aanmerking wenschten te komen, C. Klootwijk en C. Timmermans. CAPELLE, l4Q«t. Op de hedenmor gen j gehouden veiling van groenten en fruit was een redelijken aanvoer. Men besteedde voor Groenten. Witte kool 6 stuk. Roode kool 4'/a -5 Savoijekool 2'/4 Andijvie 174 krop. Kroten Fruit. 374 bos. Zure appels I 7- -97, c. p. K.G. II 27, Goud Rciaetten 87a- -li Zure Paradijs 67, Zoete Campagne 37, Jecdeperen I 77, r II 37, Handperen 117, William Duch. 157, Kuolperen 87 2 Ossekoppen 77a- -9 Grauwe Reluettea 5 Pondsperen 9 Peren 87, Zoete appels 47, Sterappels 12- -13 - Bellefleur 9 Bismarck 10—11 Bïbwsden, 16 Oct. 1919. Vergadering van den raad dezer gemeente ©p Vrijdag 17 October 1919 des namiddags te 7.30 uur. T-e behandelen onderwerpen 1 Notulen der r©rige vergadering. tMededeellng van ingekomen stokken. 3. Gemeente rekening en rekening levensmiddelen-bedrijf 1918. 4. Voorstel B. en W. salarisregeÜBg gem. ambtenaren en werklieden. 5. Voorstel B. en W. verlofregeling onderwijzend personeel. 6. Verzoekschrift A- Vos, wijziging verordening winkelsluiting. 7. Benoeming commissie inzake be zwaarschriften hoofd, omslag. De gasfitter M. viel bij het nazien van een lamp van een trap en had daar bij het ongeluk een drietal ribben te breken. In de R. K. Werkliedenvereniging zal een Apologetische cursus gehouden worden door den Eerw. heer kapelaan van den Heuvel. Het beschot der aardappelen is van dien aard, dat de opbrengst mee valt. Ze worden thens voor wluterptovisie verhandeld rond de 5 gulden. Het gerestaureerde caurlllon deet sinds eenige dagen zijn tonen weer hooren bij 't heel uur >'t Is plicht, dat ieder jongen», half uur »Wd willen Hol land heuwen» en groot en klein kwartier een »Variatie>. Blijkens opgaven sijn er ia de ge meente thans ruim 140 personen, die wegens leeftijd van 65 tot 7® jaar in aanmerking kunnen Komen voor een wekelijksihc ultkeeiing, art. $8 oudera. wet 1919. De heer G. van der Beek, 1ste ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Baarn. Woensdagavond werd Ia het ge bouw der Mulo-seheol geopend een win- tereursus voor Tuinbsuw. Met de leiding is belast de heer Stasseo. zonden door het Centraal Bureau, Oude Singel 78 te Leiden. (Buiten veraatwoirdelijkheid der Redsctifl.) Dorpspolitiek. Mijnheer de Redacteur! Ik vraag beleefd eenige plaatsruimte Uw geëerd blad teneinde mijne en des avonds in het donker, vaak met een nat pak een leege maag en een hoofd en hart vol verkeerde indrukken, weer thuis te krijgen. Denkt men dat die ouders dit een ideale toestand vinden Ons voormalig gemeente-bestuur zag dit tekort aan een M.U.L.O.-school te recht in en stichtte daarom een school die de capaciteit bezat van enkele ver- volgklassen. Het is nog een nieuw ding en toch blijkt het dat reeds 12 leerlin gen in de vervolgklassen zitten. Ik wil hier even recht zetten dat door u de zorê en de toewijding van ons hoofd en veler belangen in het openbaar voor j u i j l. i ,i- u. u ii 1 I der school de heer van het voetlicht te brengen. Ik zal echter De Brusselsehe correspondent der Tel. meldt: Eenige dagbladen habbeti in den terugkeer der afgevaardigde» Neghers en Orts oen ongunstige aanwijzing ge zien voor den stand der Nederlandsch- Belgische onderhandelingen. Wij meeaen integendeel te kunnen verklaren, dat de onderhandelingen op den goeden weg zjjn ea slechts voer enkele dagen opgeschort. De voorstellen, welke den gedele geerden zijn gedaan zijn geïnspireerd door den ernstlgeo wil tot verzoening, en wij kunnen meedeelen dat zij in goede aarde zijn gevallen. Het Hbld. bericht, dat er opnieuw twee treinen met steenkolen per dag kort zijn en niet meer plaatsruimte van U vragen dan strikt noodig is voor het doel. Met verbazing heb ik kennis genomen van het verslag der jongst gehouden gemeenteraadsvergadering van Loonop- Zand. voor zooveel betreft de onderwijs politiek van het raadslid, de heer Robat daarin tot uiting kwam. Ik heb mij zoo zeer verbaasd, dat ik eerst nog het verslag eens moest herlezen om de strekking van het betoog van den Heer R. goed te verstaan. Het bleek mij echter dat het slechts voor ëén qualifi- catie geschikt is, zooals ik reeds aan het hoofd van het stukje schreef n.l. „dorpspolitiek" ja, achterlijke en kleine dorpspolitiek. Velen vragen zich thans af, hoe het mogelijk is, dat een door het „volk" naar den gemeenteraad gezonden per soon, zijn taak aldaar reeds bij de eerste openbare vergadering zóó vermeent te moeten opvatten, dat de algemeene be langen van het volk daardoor worden gedupeerd. Mijnheer de Redacteur, U kent Kaatsheuvel als een bloeiende industrieplaats met nagenoeg 5000zielen en U weet ook dat wij hier op het gebied van onderwijs,* kunst en bescha ving ten achter staan bij de meeste plaatsen in de omgeving. Men behoeft niet ver het land in te reizen om te vernemen hoe Kaatsheuvel bekend staat. Men zou zich soms moeten schamen om zijn woonplaats bekend te maken. Hoe komt dat Door allerlei oorzaken, waarvan er bij zijn van historischen aard, waaraan het tegenwoordig geslacht niets kan ver anderen. Maar één ding, één eminent vraagstuk is mede een der voornaamste oorzaken daarvan. Het is het niet heb ben van goede scholen, van goede on derwijsinrichtingen, waar de jeugd ze delijk en intellectueel wordt opgeleid voor haar toekomstige taak in de maat schappij. Waar zij voor een groot deel wordt gevormd tot nuttige burgers en de eerste grondslagen worden gelegd voor haar taak in de maatschappij als zij straks de school verlaat. Daarvoor hebben wij verschillende lagere scholen in de gemeente, die bij wettelijk vastgesteld leerplan voorzien in de behoefte van het gewone volks onderwijs. Maar die zelfde school kan niet op leiden voor meer intellectueele betrek kingen in de maatschappij zij is niet bestemd om de jongelieden, die door hunne ouders bestemd worden en geschikt zijn om iets anders te leeren dan schoenen te maken, voort te helpen. De ouders zijn dan verplicht hunne kinderen tegen vergoeding van geld en met veel zorgen elders in de leer te doen. De meergegaeden alléén .zijn daartoe in staat, de kleine man, wiens beurs die kosten niet toelaat, is daarom gedoemd zijn kind, hoe zeer geschikt en belust om iets] anders te leeren, tegen wil en dank naar de fabriek te sturen. Rooij dit aan vankelijk mooie resultaat reeds is ber reikt. Weldra zullen andere ouders voor hun kinderen die vervolgklasse noodig i hebben, zich verheugen over dezen eersten stap op den goeden weg, doch nu komt de groote Kaatsheuvelsche onderwijs-specialiteit de heer R. ons betoogen dat wij sen zoodanige school niet noodig hebben. En welke redenen voert de heer R. aan tegen zoodanige school Welke bezwaren Wij zouden ze kleingeestig durven noemen ze kunnen slechts zetelen in het brein van iemand die even klein denkt als de heer R. le. De vervolgklassen drukken het gewone lager onderwijs. 2e. Het kweekt vijandschap tusschen de kinderen onderling. Och kom mijnheer R., waar twee verantwoordelijke onderwijsmannen als de Schoolopziener en het hoofd der school Uw bezwaar niet deelen, daar valt Uw eerst argument ondanks Uwe jeugd-ervaringen geheel weg. En de vijandigheid tusschen de kin deren onderling is een drogreden, die slechts in Uw brein en in dat van Uws gelijken kan zetelen. Bij de honderden M.U.L.O scholen in ons land, zou juist Kaatsheuvel uitgezonderd moeten wor den, omdat wij zulke hatelijke aange legde kinderen hebben, datzij elkaar niet kunnen verdragen. Wat is dat voor argument? Aan een afzonderlijke M.U. L.Ó. school zal dat juist veel meer gel den, omdat zij den een afzonderlijk ge heel vormen. De onderlinge waardeering en ver draagzaamheid neemt overal in het leven toe, wanneer de individuwen nauwer met elkaar inaanraking worden gebracht. Alleen de heer R. denkt er anders over. Op, burgers van Kaatsheuvel, toont dat gij Uw belang begrijpt en steunt vast aan een gesloten die vertegenwoor digers onzer ingezetenen, die onze wer kelijke belangen begrijpen en verdedigen. Wij hebben een M.U.L.O. school noodig voor onze kinderenzij is er en zij kost ons geen cent. Alleen de heer R. wil ons beletten er gebruik van te ma ken. Daartegen dienen wij ons een drachtig te verzetten. Een belanghebbend ingezetene. Te Hiilegom is gisteren de 13 jarige V. met een fiets onder de stoom tram geraakt en doodgereden. Gisterenmiddag werd de caféhouder H. K. te Oldenzaal door een Duitsche auto overreden. Met een schedelbreuk en gebroken ledematen werd hij naar ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. De gezamenlijke schoenwinkeliers- organisaties te Amsterdam hebben #een schrijven gezonden aan den directeur van het levensmiddelenbedrijf aldaar, waarin zij zich bereid verklaren de dooi de gemeente aangekochte Amerikaansch( schoenen te verkoopen, mits alle risicc voor hen uitgesloten is en hun eer winstmarge van 15 pCt worden verstrek! Een jongeman te Bergen (Llnr barg), die kermis gehouden had me zfla meisje, viel bij het verlaten van dei tram en raakte er onder. De arme ongelukkige was zoodaoic verwond, dat hij bijna onmiddellflv overleed. Poging tot doodslag! Voor het Gerechtshof te 's Hertogen bosch stond in hooger beroep terecki I. D. H., landbouwer te Scherpenisse door de Rechtbank te Zierikzee veroor deeld ter zake, dat hij bij jachtovertredfng bekeurd, een ambtenaar op een afstand van 15 meter heeft geschoten en ver woed. Het Haagsche Hof veroordeelde hem tot 3 jaar celstraf. De Hooge Raad verwees de zaak naai het Hof in den Bosch, waar een jaa gevangenisstraf werd geëlscht. Ten nadeele van een op het Ro kin te Amsterdam, gevestigd: firma zijn sedert Februari een partij bont en mol fen ontvreemd, ter waarde van f3000 Bij de vergravicgen van den rivier bodem bij Moerdijk is op ruim 20 Mete onder Amsterdamsch peil een belangrijk hoeveelheid beenderen voor den dag gekomen van een kolossaal dier, vermot deltjk bchoorende tot een zeer ver terug gaande periode der aardvormingen. Volgens deskaadlgen schijnen zij be hoerd te hebben aan een etaemplaa van het geslacht der mastodonten of we der rhinocerossoorten. O. a. bevind zich daarbij een gedeelte kaak met vr goed geeonserveerde zeer ontwikkeld kiezen daarin. Te Asten (Noord-Brabant) heefl zich bij een ingezetene vlektyphas voor^ gedaan. De Msb. verneemt dat in de kwestie Van Groenendael binnenkort van d zijde der regeering. zoodanige stappe zijn te verwachten, dat de zaak definitl zal zijn afgedaan. Een der resultaten daarvan zou oo zijn, dat het proces tegen den kapelaa dr. Krijn wel zal komen te vervallen. Spek en vlcesch goedkooper De slagers te Tiel hebben de prijze van het spek en vleesch met 30 cent per pond verlaagd. De heer A. G. Verschure vat de bekende Rozenkweekerij te Haps i Zondag te Oeffeit met zijn motorfiet gevallen en gisterennacht overlede zonder tot bewust zijn gekomen. Bij een vechtpartij tusschen mili tairen ea burgers te Enschede is eet zekere G. E. levensgevaarlijk met eti bajonet verwond. Twee militairen zij: gearresteerd. De betaalmeester van de veilin, te Kwintsheul is met de noorderzoi vertrokken. Hij laat een tekort na vai f 40.000. Een deel van het personeel vai De Hanze-booten te Tilburg is gear resteerd wegens diefstal van goederer ter waarde van ongeveer f 2000 Te Gilze is Maandag een lij gevonden van een manspersoon. Twe revolvers lagen naast hem. Op den Vuchlerweg te 's Bosc heeft een motorrijder de heer Henr Ficq een fietser aangereden. Beider werden over den weg geslingerd en ir bewusteloozen toestand opgenomen. Dt toestand van den fietser is niet levens gevaarlijk wel die van den motorrijder Voorgesteld zal worden de ver goeding der Kamerleden te brengen van 3000 op f 5000. noteeren van af heden Blanwe druiven van 60, 50, 40 c?nt per pond. Meloenen van 70, 50 e» 40 cent per stok. FyaeaiuMi appelen. Citroenen en Bananen. Verder Perziken. Fijne tafelpere: au appeleD en moois gate rood Tomaten, Verddr groenten en paiko klei aardappelen. Puike volle Hollasdscbe Htrin f 6.56 pee honderd. Per stak 1 en 8 cent. Yleharing 8 en 7 c?ï per etnk. Per honderd f 6.Spel bokking twee «eor ren kwartjf, Eugeleche bokking 10 en 8 cent pe» stuk. Makreel 10 en 15 cent pet s'uk. Vegeet niet de' achteromZONDAGS vooi den handel bid Het bini A vaa lat oi/viuiw >_U| «JUOJV.11 an 11 IC VctliPClI, CCII 1 J J G. p. in met IS doel vya vari E «Ün bert

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 10