DE ECHO VAN HET ZUIDEN Derde Blad Provinciaal JSfieuw». jammer 83 ZATERDAG 18 OCTOBER 1919 42e Jaargang VERGADERING LEDER FABRIKANTEN. fVervolg 1ste Blad.) Ik stel daaiom de volgende motie »o®rDe alg. verg. van den Bond van Ned. Lederfabrikantea in vergadering bijeen op 6 Oct. te Tilburg, spreekt haar dank alt voor al hetgeen het be stuur heeft verricht, spreekt zijn voort durend verttouwon uit in de leden van het Bestuur en zou het zeer ©p prijs stellen, indien het bestuur zijn werk zaamheden in het belang van de ge- heele Nederlandsche ledernijverheid vöortzet. Wanneer nu de leden en ik be schouw, dat het overgrcote aantal hier aanwezig is ook zoo denken zal als k, dan zie Ik niet in, of er moet en er ltal een modus gevonden worden, volgens welke de bestaande organisatie gehand haafd blijft. Dat er een afzonderlijke Katholieke vereeniglog geboren wordt voor de sociale quaestie, dat zal niet één andersdenkende hinderen, maar laat de Bond één biijve», gelijk ook onze vroegere voorzitter het zoo balder in de Leder-Industrie heeft uiteengezet. Ik ben uae niet bewu9t, dat er maar één kwestie is geweest, die om geloofsover- tuiging, om politieke geschillen niet is kunnen behandeld worden, waar het ging om de belangen van de looiers als zoo danig. Ea daarvoor komen we toch hier, we komen hier voor »het leer* en niet voor >de leer* 1 We komen hier louter als collega's, die elkaar noodig hebben voor inkoop, verkoop, of liever gezegd, om verbetering te zoeken langs ©rganl- satorlschen weg in economisch opzicht, op het gebied van belastingen enz., we komen op voor de geheele lederindus trie. Daarom doe ik dan ook alsnog een poging om terug te gaan op den weg, den dwaalweg zou ik het willen noemen, onzen bond van looiers om te zetten in een van katholieke looiers. De aangewezen weg is ro.i. plaatselijke vereenigingen of een landelijke ver., die dan op confessioneelen of katholieken grondslag hoe men het dan Deernen wil worden gesticht, maar laat de Bond qua Bond intact. Laat de rechten van alle leden even groot blijven, gelijk dat altijd geweest is en zooals dat be hoort in een verecniglog, Wij zijn bier lederfabrikanten zender sneer en ik kan het wie niet indenken, dat zulk een ver- eenlging niet meer zou mogen bestaan, gelijk ik het heb hooren verlalden. Prof. van Aken wil anders wel zoo goed zijn me hieromtrent precies in te lichten. Volgens mijn beginselen zijn we echter een groep vrije mannen, wier doel het ten deze is de algeneene belangen te behartigen van alle leerfabrlkacten. Ik hoop, dat de leden de zaak oog eens ernstig onder de ©ogen willen zien en niet iets schepper, waarover ze soms later berouw zoudeu hebben. Ik heb vertrouwen, dat zij zooveel voor hun vereeniging, hnn oude vereenigiog over hebben en ook voor de andere leden, die niet-Katboliek zijn, dat zij den Bond laten zooals hij is, een vereenigiog in het belang van de geheele Ned. leder- nijverheid. De heer Gompen begint met te zeggen, dat hij met droefheid kennis heeft ge nomen van de ev. omzetting van den Bond, waardoor vele leden genoopt zouden worden te treden uit den Bond, die het vertegenwoordigende lichaam vormde van de geheele Nederl. leder industrie. Het is duidelijk, dat er over wegend bezwaar bestaan meet hebben voor de heeren van het bestuur, om wegens het voorstel van de 18 leden ontslag aan te vragen. De Bond Issteeds een officieel lichaam geweest en in de oorlogsjaren zijn we ons bewust gewor den hoeveel out hij verricht heeft voor de leden, onverschillig van welke kleur, die samenwerkten voor de belangen van de geheele ledernijverheid. Straks zullen die leden alleen uit Katholieken best3an en de anderen zullen hun belangen niet meer kunnen bepleiten. Spr. heeft ook met bet bestuur samengewerkt en heeft nooit 't gevoel gehad, dat men daar als katholiek of andersdenkende zat. Met gean enkel woord is in de rede van prof. v. Aken aangetoond, waarem de Bond met ééa slag veranderd moet wor den in een R.-K. Spr. beveelt aan den Bond Intact te laten en daarnaast een confessioneele vereenigiog van werkge vers te stichten. De heer M. Regouin zegt, dat we voor 't feit staaa hier bepraat te worden om onzen Bond op te doeken en in plaats daarvan eco R.-K. werkgevers organisatie te vormen. Het ligt voor dn hand, dat het doel van deze beweging spr. noemt het overrompeling is het collectief contract met den R -K. Leéerbewerkersbond te bevorderen. Deze actie, geheel ten bate van dien leder- bewerkersboDd, heeft prof. Van Aken over de hoofden der 16 voorstellers heen in ons midden weten te brengen, ook dat begrijpen wij. Wij zijn dan ook niet zoo dwaas zegt spr. te accepteeren dat deze beweging in ons belang zou geschieden 1 Spr. zagt de aetle van den werknemersbond te bestrijden, waarmede de Cnijksehe looiers reeds 3 maanden in oorlog zijn. Uit hun naam waarschuwt spr. dezen stap te doen. Bedenk wel, dat ge dan nooit meer terug kun». Gij verkrijgt veie scherp afgelijnde plichten en vaag afgelijnde rechten, maar het eenige wapen dat gij hebt, wordt u ont nomen, n 1. dat gij kunt aannemen er ontslaan wie ge wilt aldus spreker. Prof. Van Aken, de studeerkamerge leerde, zal door u niet aangesproken kunnen worden voor uwe schade, als de debacle komt en blijkt, dat het col lectief contract een mislukking is. Onze onafhankelijkheid, een der zeer groote voordeelen van ons bedrijf, vooral in de N.-Br. dorpen, waar de meesten onzer hunne zaken hebben, krijgt een onher- stelbaren knak bovendien. Wij missen de voordeelen zegt spr. b.v. van de drukkerspatroons, welke zooveel pro cent op het drukwerk leggen, als de werknemers meer loon eischen, want onze concurrentie is internationaal. Over den mede-contractant is spr. allesbe halve te spreken. Terwijl vóór de sta king de verstandhouding met den Leder- bewerkersbond zeer goed was, hebben de Cuijksche looiers hem nu leeren ver achten. Het bestuur is niet het vertrou wen waard, dat men hiermee een con tract afsluit. Doordat de Cuijksche looiers front hebben gemaakt tegen de lederbewer kers, hebben zij eventueele raoeielijk- heden bij vele anderen voorkomen. Eenigen dank hebben de Cuijksche looiers daardoor verdiend en daarvoor komt spr. eenen tegendienst vragen collega's, valt ons thans niet aan in den rugHelpt niet mede onzen bond te veranderen in eene R. K. Werkgevers vereniging. Laat hij, althans vooreerst, blijven wat hij is. Wenschen sommige leden eenen R. K. werkgeversbond bovendien, laten zij dan dezen oprichten los van onzen bond. Daarin zijn zij toch geheel vrij. De heer Borghstein wil de door hem ingediende motie in stemming gebracht zien. De Voorzitter antwoordt, dat het in stemming brengen van die motie een vooruit loopen zou zijn op de beslissing, die nog vallen moet. De heer v. d. Assum kan zich zoowel indenken het standpunt van prof. v. Aken als dat van de heeren Reerink en Borgh- stijn. Hij wil een bemiddelingsvoorstel doen. Beide voorstellen zijn goed en kunnen samengaan, spr. wil een onder- afdeeling van R. K. patroons. De heer Roes vraagt welk recht de voorstellers hebben om den bond om te zetten in een R.K. ver. Laat men dat niet doen tegenover de andersdenken den. Laten de R. K. werkgevers voor de sociale quaestie een eigen bond op richten. De heer v. d. Wildenberg protesteert als een der voorstellers der omzetting er tegen, dat hier van een overrompeling sprake is geweest. Alleen heeft het op richten van plaatselijke R. K vereeni gingen hier in den omtrek voorgezeten, doch de opkomst op de vergaderingen was zoo slecht, dat men't noodzakelijk achtte de quaestie op deze vergadering ter sprake te brengen. De heer Kooperberg vraagt, waarom men ons hier toch met deze quaestie komt lastig vallen, wanneer men geen succes heeft met zijn kleine vereenigin gen waarom moet er hier roet in 't eten gegooid worden Het is wel prof. van Aken zijn vak om voor de katho lieke sociale quaestie te werken, ons vak moet 't echter zijn zaken te doen. Laten wij voortgaan onze belangen op de oude wijze te behartigen. De Voorzitter geeft thans het woord aan prof. van Aken ter beantwoording der sprekers. Hij begrijptzeergoed.dat de heeren, die in de minderheid zijn, trachten te redden wat er te redden valt. Hij stelt voorop, dat hij zich geheel zal onthouden van persoonlijkheden en alles objectief zal bekijken. De heer Reerink dan beziet de zaak van een neutraal standpunt. De voorstellers deden dat niet en dat mochten ze ook niet. De heer Reerink zegt, dat de niet-katholieken zullen bedanken om hospitant-lid te worden van den nieuwen bond, waar door de bond veel leden zou verliezen een argument, dat inderdaad weegt. Daarom zou federatie van twee vereeni gingen kunnen worden in 't leven ge roepen. We staan eenmaal voor een feit, dat wij ons zullen moeten organi- seeren op R.-K. grondslag. Spr. kan ,t geheel slecht van zijn standpunt bekij ken. De redacteur van de Ned. Leder- Industrie, de heer Borghsteijn, heeft ook verschillende punten naar voren ge bracht. Het eerste deel der motie, wan neer hij althans hierover iets mag zeggen, heeft zeker ieders sympahtie. Wat 't tweede deel betreft, wordt vooruitgeloo- pen op de beslissing. Hij zou willen aanbevelen de zaak aan te houden. Spr. vermoedt dat 't tweede deel na de stem- j ming, die straks plaats zal hebben, vrij wel beslist zal zijn ten gunste van het R.-K. voorstel, waardoor dus dat deel der motie vervallen zou zijn. Spr. ves tigt er overigens de aandacht op, dat men hierook als werkgever aanwezig is en plichten te vervullen heeft tegenover de beginselen, die men voorstaat De menschen moeten vastgehouden worden, niet op eigen houtje actie gaan voeren. Men moet flinke patroons organisaties in het leven roepen op katholieken grond slag. Aangaande de opmerkingen van de heeren v, d. Assum en Roes omtrent de stichting van kath afdeelingen naast den neutralenbond, is spr. eendergelijke situatie niet recht duidelijk. Bedoeld zal wel worden plaatselijke vereenigingen. Dit is immers mislukt. Er moet als één geheel tegenover de werklieden opge treden worden. -Moet men nu dezen bond omzetten of wil men een neutra le vereeniging oprichten daarnaast, wel ke eerste het bloed uit de neutralen zal aftappen Spr. zou gaarne zien, dat alle leden in de vereeniging blijven ook wordt zij een confessioneele. De heer v. d. Kloot Meijburg (Dieren) kan zich met de conclusie van Prof. van Aken niet vereenigen, hij verlangt een billijke behandeling. Hij zou twee vereenigingen opgericht willen zien met een commissie van samenwerking op federatieven grondsleg. Omtrent het ar chief van den Bond was dan ook een schikking te treffen. De heer Regouin zegt, dat vergeten is dat er ook katholieken zijn die niet met het voorstel v. d. Wildenberg c.s. kunnen meegaan, die worden er netjes uitgegooid. De heer v. d. Assum verlangt ant woord van prof v. Aken op zijn voor stel.. De voorzitter is van meening dat er van dit voorstel geen steek terecht zal komen. De praktijk heeft bewezen dat het toch niet gaat. Er zijn al veel te veel bonden en hoopt dat er een heele partij op zal doeken. Nadat de heer Vos gepleit heeft voor omzetting, verlangt de heer v. d. Kloot Meijburg, ontbinding van den ouden bond en oprichting van twee nieuwe vereenigingen. De heer Verheijen stelt voor dat de heer v. d. Kloot Meijburg een desbetref fend voorstel zal indienen, waarover de volgende verg. dan beslissen kan Ook tot heer v. d. Wildenberg richt hij zulk een verzoek. De heer Roes stelt voor om tot stem ming over te gaan. De heer v. d. Kloot Meijburg geeft in overweging dat er een commissie benoemd wordt van voorbereiding voor de stichting van twee bonden, welke keuze hij zou willen overlaten aan het bestuur, Prof. van Aken deelt mede, dat hem 't voorstel van den heer v. d. Kloot Meijburg toelacht Er bestaat geen principieel bezwaar tegen. Spr. hoopt dat hel voorstel bij acclamatie zal worden aangenomen. Door de te benoe men commissie zal dan nitgemaakt worden, hoe de samenwerking zal zijn. De heer Vos zegt, dat Prof. van Aken hier als woordvoerder der partij optreedt. Als deze dus 't voorstel toejuicht, dan zijn de voorstellers hiervoor ook te vinden. Spr. stelt dus voor 't voorstel van den heer v. d. Kloot Meijburg in stemming te brengen. Niemand zich hiertegen verzettende, verklaart de voorzitter het voor aange nomen. De voorzitter alsook de heer Vos bedanken Prof. van Aken voor zijne uiteenzettieg en medewerking in deze vergadering. Waalwijk, 17 Oct. 1919. Vorige week Vrijdag hield de af- deeling Waalwijk van des Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantnor- en Win kelbedienden in de zaal van Hotel Verwiel een ledenvergadering, waarop nogmaals de quaestie van de indertijd gevoerde salarisactie en de wijze, waarop deze toenmaals gevoerd werd, ter sprake kwam. Zeoala deor den Voorzitter be reids in vorige ve'gaderingen was mede gedeeld en in deze uergadering nog maals werd herhaald, viel bij verschil lende K.H. Patroons aaar aanleiding dezer aotie een sneees te booken. Vele georganiseerden met uitzondering echter van enkele, wier patroons de gezonden circulaires onbeantwoord ter zijde hebben gelegd hebben reeds het gunstig gevolg van deze eerste actie, bestaande uit eene salarisverhooging, mogen ondervinden. Door den Voorzitter weid daarop medegedeeld, dat binnenkort in samen werking met drlo andere bonden «ene nienwe actie tot verbetering van de salarissen, zoowol voor bet kantoor- als voor het winkelpersoneel zal gevoerd worden en dat de aangewezen vertegen woordigers der vier bonden reeds druk In de weer zijn een en ander daarvoor opnieuw samen te stellen. Verder werd nog mededceling gedaan, dat op verzoek van enkele leden io een der schoollokalen der Eerw. Zusters welk lokaal, denk zij de welwillende tnsschenkomst van den WelEerw. Heer Panken, Geestelijk Adviseur der afdes- ling, disponibel werd gesteld gedu rende de a.s. Winteravonden zoowel voor de leden als de nict-leden de ge legenheid werd opengesteld om aldaar te sisdeeren en dat men zich voor Dadere bijzonderheden te dezen opzichte tot den Geestelijken Adviseur of wel tot het afdcellcgshestuur te wenden had. Woensdagavond ten 8 uur had in de zaal van den Gildenbond eene ver gadering plaats, uitgeschreven door het bestuur van de St. Petrusschool afd. A. en B. en ten doel hebbend te komen tot nauwere samenwerking tusschen ouders en onderwijzers bij de moeilijke taak van opvoeding en onderwijs. De zaal was tot in alle hoekengevuld met een aandachtig gehoor. Onder de aanwezigen merkten wij op het Dag. bestuur der gemeente, benevens een groot aantal dames. Broeder Eustatius, overste der Broe ders, opende de bijeenkomst, heette de aanwezigen welkom en wees op het groote nut dat van een „ouder-avond" kan uitgaan. Vervolgens vestigde hij er de aan dacht op, hoe mede tengevolge van den langdurigen wereldkrijg, de verwildering van het kind hand over hand is toege nomen en wat de gevolgen daarvan zijn. Daarom is het meer dan ooit hard noodig, dat aan de vorming en het ka rakter van het kind heel veel zorg wordt besteed. Aan de vorming van het karakter willen de Eerw. Broeders gaarne mede werken, echter niet geheel overnemen. Die plicht is aan de ouders, daartoe door God en de natuur aangewezen. Wil men nu tot eenig resultaat daarbij komen, dan is samenwerking, hechte samenwerking onontbeerlijk. In het verdere gedeelte van zijn rede, wees hij op eenige speciaal Waalwijk- sche kwalen, als daar is het rooken door jeugdige kinderen. De Eerw. overste wees er op hoe na- deelig het rooken werkt op de ontwik keling van het kind niet alleen, maar ook hoe daardoor de zucht ontstaat om veel geld te hebben teneinde sigaretten enz. te kunnen koopen. De ondervinding heeft het geleerd, van alle diefstallen in den laatsten tijd gepleegd door de kinderen, was de drijfveer de zucht tot rooken en snoepen. Ook het met troepjes gaan zwemmen buitenaf in de bosschen is een kwaad wat groote gevolgen na zich sleept en daarom spreekt de Eerw. overste den wensch uit, dat Burg. en Weth. spoedig eens gaan denken aan de oprichting van een goede zweminrichting, waarin onder toezicht van grooteren, kon worden ge zwommen. Ook het te laat komen is een kwaal waaraan ontzettend velen mank gaan en niets werkt meer verlammend op het onderwijs dan dat. Daarna werd door een dubbel-man- nenkwartet, gevormd doorEerw. broeders op meesterlijke wijze vertolkt De Ruïne. De Eerw. Broeder Eutophius hield hierna eene causerie over de opvoeding en onderwijs. Daarbij wees hij op de verplichtingen, welke op de ouder*rusten en welke verplichtingen kerk en staat daarbij op zich hebben genomen. Niet genoeg kan op de verplichting van onderwijs worden gewezen en spr. betreurt het dat de leerplichtwet voor velen nog te slap werkt. Schoolverzuim en vooral het te laat komen, komthelaas nog veel te veelvuldig voor en niets dat verlammender dan dat werkt. De kinderen worden gestraft, kunnen de lessen niet bijhouden en de belangstel ling voor alles verdwijnt. En waar geen belangstelling is daar is geen resultaat te behalen, daar is niet het minst te bereiken en vandaar dat het dan ook helaas maar al te dikwijls voorkomt dat kinderen de school verlaten zonder dat ze goed lezen, schrijven en rekenen kunnen Hoe de ouders eene dergelijke ver antwoording op zich durven nemen is onbegrijpelijk. Verder wijst spreker op de groote be- teekenis van het z g. puntenboekje. Dit toch is het eenigste waarmede de on derwijzer met de ouders in contact is, voeling houdt. De ouders moeten steeds de grootste belangstelling aan den dag leggen voor dit boekje en zien ze dat hun kinderen in punten achteruit gaan, dan moeten ze zich met den onderwijzer verstaan om de oorzaak daarvan te kennen en door samenwerking verbe tering zien te krijgen. Ook geeft de eerw. spr. aan hoe thuis de lessen moeten worden geleerd. Niet eerst de les leeren en dan spelen. Neen, eerst laten spelen en dan aan de studie. Na nog te hebben gewezen dat het van 't grootste nut is dat het kind plichts besef moet hebben en dat juist daarom daaraan veel zorg moet worden besteed, eindigt spr. zijne rede. Nadat nogmaals een kwartet ten ge- hoore was gebracht, hield de Eerw. Overste nogmaals een lezing welke een aandachtig gehoor vond. Hij wees er op dat gewaakt moet worden tegen een al te groote leeswoede, tegen al te veel vrijheid. De Zeer Eerw. heer pastoor bracht de Eerw. Broedars dank voor dezen avond en drong nogmaals aan op samen werking tusschen ouders enonderwijzers. De heer C. Witlox uitte een woord van hulde aan de Broeders voor het goede onderwijs. De heer v. Heek drong aan op ver andering van catechismus-onderwijs en op instelling van een schoolmis. De Z.Eerw. heer pastoor zei veel daar voor te gevoelen doch door gebrek aan kapelaans daar nog niet toe over te kunnen gaan. Ook de heer Al gaf «enige goede wenken en gaf als «en goed werkend middel aan de hand de oprichting van jeugdorganisaties. Nadat nogmaals een kwartet ten ge- hoore was gebracht, sloot de Eerw. Overste deze zoo schitterend geslaagde bijeenkomst. Dinsdag 7 Oct. 1.1. had een verg. plaats van de afd. Waalwijk-Heusden van den R.K. Onderw|zcrsb©nd ia de achterzaal vaa 't Hotel Verwiel. Bij de ingekomen stukken maakte vooral het tijdschrift >Het Missiewerk* een drakke bespreking vit, waaruit dnldeljk werd hoe de scheel 'n groote steun kan zijn voor de Missieactie. Besloten werd dat deze periodiek voer de bibliotheek zou worden aaogeschaft. Na de afhindcliag van de punten der agenda van meer huisheudelJjken aard, keurde do verg. met algemeece stem de abonaamects- wijzigiog der >Kath. Sokooi* goed, zloh door de overweging laten leidende dat 'n goed vakorgaan een groote steun voor de organisatie Is. Het laatste deel van de agecda bracht het hoofdpunt, n.l. de bespreking be treffende het rooken door kinderen, «en euvel, dat door achteloosheid der ouders steeds grootoro afmetingen aanneemt. De besprekingen werden ingeleid door den Voorzitter en Secretaris, die d: noodzakelijkheid en het nut van een actie tegen het rooken deor kinderen aantoonden en vooral in het overtuigen der ouders van het groote kwaad der nieotlne-verglftiging op het teere orga nisme van ban kinderen het meest doel treffende strijdmiddel zageu, naast de wettelijke verordening) die het rooken door kinderen beneden de 16 jarea, bestreden. Na 'n geanimeerde, vrncht- bare discussie, waarbij verschillende middelen ter bestrijding van dit voort woekerend envel onder de oogen werden gezien, werd hst volgende program vc.a actie ontworpen: 1®. In alle scholen in de aidcellng gelegen zal men trachten de noodige gegevens omtrent het rooken door de schooljeugd te verkrijgen, waaruit een statistiek zal worden samengesteld. 2®. Daarna zal een circulaire worden opgesteld, zooveel mogelijk onderte kend door de doclorea uit de plaatsen onder de afd. ressorteerende. 3e. Deze zai op ruime schaal ook in den vorm van aanplakbiljetten verspreid worden en In de meest gelezen kranten en tijd schriften geplaatst worden. 4o. Op dc verschillende plaatsen zullen onderavon den met behulp van wereldlijke en gees- telfke autoriteiten georganiseerd worden, waarop de doctoren uit de afdccllageu zeilen worden aangezocht over het reok- misbruik door de jengd te komen spreken. 5o. In een rekest aan de ge meentebesturen zal worden verzocht verordeningen te treffen om het rooken door kinderen te bestrijden. Na nog eenige besprekingen salaris actie betreffende sloot de Voorzitter op gebruikelijke w|ze deze vergadering. Betreffende den ouderlingen wed strijd voor dubbel gemengde kwartetten, te houden op Zaterdag 25 October a.s. in de zaal Musis Sacrum kannen wij thans melden, dat niet minder dan negen dubbelkwartetten door loting gevormd, zullen optreden. Als verpliehtnumrner is opgegeven «Geboortegrond* van Abt. De nummers naar kenze zijn Boven de Sterren* van Abt, «die Vesper* van Beethoven, >Sterrennaaht* van Stcrek, »0 Salutaris*, van Peresi, Goeden Nacht* van Stroomberg, «Geduld* van Girschner, «Lentelied* van Mendelsohn, «die Kapelle* van Krentser en «lonier- avondlied* van Weijts. Naar wij vernemen bestaat er buiten gewoon veel belangstelling voor dezen wedstrfjd en wordt er zeer druk en nauwgezet gerepeteerd, zoodat er ever het geheel wel goed gezongen zal werden. Als beoordeelaars zullen optreden de heeren W. Timmermans, Vergeest, Norb. v. Bladel, J. Sars en A. v. d. Hcjjden. Ziedaar dus een feestavond; dlo wer kelijk het nnttlge met het aangename vereenlgt en er niet weinig zal tce bij dragen om de nitvoerlngen der L'.edsr- tafel tot steeds kooger peil op te voeten. Vergadering van ket Onderwijscrs- GezeLcbap in het arrondissement Waal wijk op Donderdag 25 October 1918, des voormiddag 10 uur in Musis Sacrum te Waalwgk. Agenda1. Opening. 2 Zango. «De

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 9