Bijkantoor Waalwijk Accountantskantoor Corns. J H. M. R Van den Eeden; Provinciaal Nieuwe. Zuid-Mederlandsch Bureel voor Boekhouding'' WIEUWS UIT KAATSHEUVEL. EMM ASTRA AT 12 BREDA. Belast zich met het inrichten en controleeren van administratiesopmaken van balansen, regelen van belasting-aangelegenheden enz. ZITDAG voor Waalwijk 's H'oensdags 11—4. uur in Hotel Ver wiel. Verder gelegenheid tot consulteer en s 2laterdigs 24 uur, andere werkdagen s avonds 7— 8 uur. 16213 de vooiziiter uitdiukkelijk verklaard, pogingen te zullen aanwenden om ook eene Protestantsche bouwvereeniging op te richten en met het oog daarop heeft hij geen zitting genomen in het bestuur om geheel vrij te staan tegenover de andere op te richten bouwvereeniging. Den volgenden dag heeft de voor zitter aan den WelEerw. Heer Dlerkens voorgesteld, ook eene bouwvereeniging op te richten en bood hij daartoe ztjne bemiddeling aan. Deze verklaarde evenwel zulks niet gewenscht te vinden en zou liever samen werken met de andere woniugbouw- vereeniging. De Voorzitter heeft deze raededeeling overgebracht aan het bestuur der Be- soijensehe Woningbouwvereniging, dat kort daarop een voorstel tot wijziging van art. 6 der statuten aan de leden vergadering heeft gedaan. De algemeene ledenvergadering heeft daarop met algemeene sternoten de sta tuten in dien zin gewijzigd zoodat het lidmaatschap der vereeniglng voor iedereen openstond- Dit was den heer Blok bekend en daarom verwondert het den voorzitter ten zeerste dat desondanks eene Protes tantsche bouwvereeniging is opgericht en de heer Blok daarin als bestuurslid zitting beeft genomeo. Was de rechte weg bewandeld dan had dit aanstonds moeten gebeuren toen spreker dit bad aangeboden. Maar nu eerst wordt verklaard dat prijs gesteld wordt op samenwerking en de Besoijea- sche woningbouwvereniging die samen werking aanbiedt, maakt de oprichting eener vereeniglng in het geheim geen aangename* indrek. D« heeren Groenen, Verwiel en Pas sier deelen mede dat ds toedracht dezer zaak is zooals de voorzitter die heeft geschctst.- De heer Verwiel wil uitdrukkelijk ver klaren dat het nooit in zijne bedoeling, noch la die van den voorzitter of een der leden heeft gelegen om de pretes tanten uit te sluiten en al was de ver andering in de statuten Biet aangebracht dan nog hadden de woningen openge staan, zoowel voor de protestanten als de katholieken. De heer Groenen meent aanspraak te kuanen maken op een geest van ver draagzaamheid en bevestigt dat nooit de bedoeling is geweest de andersden kenden uit te sluiten. De heer Both acht deze verklaring niet eens noodlg. Htj was er voor zich van overtuigd dat het niet de bedoeling was om de protestanten uit te sluiten. Doch gesteld dat dit wel in de bedoeling had gelegen, dan noemt hij na de statutenwijziging de oprichting der nieuwe bouwvereeniging geen edeledsad. De heer Blok zegt dat de protestanten wel met de katholieken een bouwver eeniging willen vormen als deze met hen gelijk worden gesteld, wanneer het bestuur bijvoorbeeld bestaat uit vier katholieken en vier protestanten. De heer Verwiel aoht die elsch niet billijk. De protestanten kunnen in de bouwvereeniging evenredig vertegen woordigd worden. Dit komt han toe. De voorzitter is ook van meenicg dat de protestanten in deze méér willen dan hun rechtens toekomt. In alle colleges vindt men evenredige vertegenwoordi ging en deze is ook rechtvaardig. Door dezen elsch krijgt de kwestie een onaangenaam karakter en spreker meent daarin te moeten sien een uiting van wantrouwen ten opziobte der ka tholieken. Voor dat wantrouwen bestaat geen aan leiding, omdat spr. voor zich overtuigd is steeds met onpartijdigheid de belangen der kath. en protestanten te hebben behartigd en mocht de heer Blok van eene andere meening zijn, dan verzoekt hij hem met feiten te komen, die het tegendeel zouden bewijzen. De voorzitter wil ook In deze den minnelijken weg op en biedt den heer Blok aan eene vergadering met het bestuur der nieuw opgerichte bouwver eeniging te houden, indien deze hem daartoe uitnoodigt. Ook de heer Verwiel stelt zleh als voorzitter der Besoflensche woningbouw vereniging beschikbaar. De heer Blok zegt toe hierover in de eerstvolgende bestuursvergadering te zullen spreken. De discussies over dit ondciwerp gesloten zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de vergade- rlng gesloten. Waalwijk, 22 Oct. 1919. Z. D. H. de Bisschop van Den Bosch heeft benoemd tot kapelaan te Waalwijk den WelEerw. heer L J. A. C. Bijnen. Overeenkomstig het besluit der gecombineerde vergadering van de Be sturen der gemeenten Waalwijk, Besorjen en Baardwijk werden dezer dagen in belde laatstgenoemde gemeenten onder leiding van den Directeur der gemteu e- lichtbedrijven te Waalwijk door een technisch ambtenaar van de Provinciale Centrale twee propaganda-avondeo ge houden. Liet het zich aanvankelgk aan zien, dat het aantal aansluitingen in belde gemeenten te gering reu zijn om over te gaan tot aansluiting van die ge meenten aan de provinciale centrale, de propagenda-avonden hebben echter zoo goed resultaat opgeleverd, dat aansluiting voor beide gemeenten is verzekerd. Wij vernemen, dat voor de begroo ting 1920 van het gemeentelijk gasbe drijf voor dat jaar geen verhooging van den gasprijs wordt voorgesteld. Wij vernemen, dat door de Ge deputeerde Staten dezer provincie den Raad wordt voorgesteld de bezoldiging van den Burgemeester, den Secretaris en Ontvanger te bepalen op resp. 2500 minimum 3250 maximum 2500,3000,-; en 1250,1500,Wat betreft de bezoldiging van den Burgemeester en den secretaris, zal deze gelijk zfjn of lager dan die van verschillende lagere gemeente-ambtenaren, zooals die eerst daags den Raad zal worden aangeboden. Mej. A. M. Hendriks te Waalwijk is benoemd tot klerk ten kantore der Lichtbedrijven alhier. Maandagavopd gaf het opera- solisten-ensemble, dat ons de laatste jaren in het seizoen een of meermalen bezoekt eene opvoering van »Carmcn< in Musis Sacrum» die slecht bezocht was. De zeer weinige en late reclame en de veelvuldige uitvoeringen den laatsten tijd, zullen daarvan wel de oorzaak geweest zijn, daar dit opera-ensemble steeds veel belangstelling heeft getrokken wat het gezelschap ook wel verdient, al zijn er natuurlijk verschillende tekort komingen, zoowel wat begeleiding, decors enz. betreft. De mooie opera vao Bizet Carmen» vond over het geheel een goede ver tolking, mej. van Wely gaf ons zoowel wat zang als spel betreft eene uitnemende Carmen, terwijl ook bijzonder raag genoemd worden Mevrouw Engelen- Sewing als Micaëla en de uitstekende Escamillo, de eerste nog beschikkende over eene bijzondere gratie en uitnemend spel, terwijl ook haar mooie stem nog ptacbtlge momenten beeft, de laatste beschikkende over een* prachtig bas- geluid. Over 't geheel genomen, mogen we van een goede avond sprektn en vertrcuwen wij dat het gezelsch p bij zijn opvoering van Mignon» tn de a.s. maand een drukker bezoek zal ten deel vallen. In ons verslagje betreffende den oudersavond hebben wij een kleine rectificatie aan te brengen. Wij schreven dat de zoo mooie cau serie over onderwijs en opvoeding werd gehouden door broeder Eutophius. Dit moet zijndoor den Rerw. broeder Lucilianus. Woensdagavond werd te Waalwijk bij den heer v. Vugt op uitnoodiging van het bestuur der patroonsvereeoiging in de bouwvakken te Kaatsheuvel, een algemeene vergadering gehouden voor alle patroons van de omliggende plaat sen. Hoewel de vergadering goed bezet was, waren er toch nog vele patroons die geen gehoor aan dezen oproep had den gegeven. De Voorzitter, de heer H. van Mees, (afdeeling Kaatsheuvel) opende de verga dering met den christelijken groet en heette allen welkom. Het doel van deze algemeene of buitengewone vergadering, (aldus spreker) was hoofdzakelijk om met elkaar te bespreken en te overleggen om zooveel mogelijk onderlinge samen werking te krijgen, cm als het ware een band te leggen, waarin alle plaatselijke afdeellngen tot een geheel zullen komen, om zoodoende met de plaatselijke toe standen op de hoogte te blijven. Dat was de opzet van deze vergadering en daarom wenschte de voorzitter de ver gadering te hooren wat zij daarvan dacht en wat haar meening daarvan is. Hij gaf het woord het ee st aan den heer Arts, voorzitter der afdeeling Waalwijk. Al dadelijk gaf deze spreker te kencea dat hij samenwerking op grootea prijs zon stellen, doch niet in alles zonden wij hetzelfde standpunt kunnen innemen, b.v. ia het stellen van een uniformloon. Spr. meende dat het nog al eenlge be zwaren met zich zou brengen. Laog werd hisrover gedebatteerd, doch tot overeenstemming omtrent dit punt is men niet kunnen komen. Ten slotte wees de Voorzitter er de leden op, dat ieder die lid is of lid werdf, zich de verplich ting oplegt in goede harmonie met el kander te leven, inplaats van elkauder te bevitten, neen, wc moeten elkander steunen. Door Z. M. den Koning van Bel gië is de medaille van Koningin Elisabeth van België p.m. toegekend aan Mevr. W. Timmermans-de Nay it al hier voor hetgeen zij in 't belang, der Belgen gedurende de oorlogsjaren heeft gedaan. Door den consul den heer Donny-zijn deze onderscheidingen op het consulaat te 's-Bosch uitgereikt, waarin hij wees op de groote verdiensten die de gede coreerde dames gehad hebben voor dc gevluchte Belgen, vooral de min- en onvermogenden maar. ook voor ver schillende Hefieweruen voor het bezette en noodlijdende België. Wij braeht haar daarvoor hulde, waar bij wij ons vooral wat mevr. Timmer mans-de N ayer betreft gaarne aansluiten die wij teveus met deze koninklijke en welverdiende onderscheiding gaarne ge- lukwenschen. Tot ons genoegen kunnen wij melden dat men thans meer en meer het groote nut gaat inzien van de avondcursussen .in de machineafdeeliog op de Rijksvakschoolniet minder dan 84 leerlingen volgen de cursussen. Ia de eerste afdeeling volgen 27, in de tweede 34 en in de derde afdeeling 23 leerlingen de lessen. Hiervan komen uit de gemeente Kaats heuvel 43, Waalwijk 26, Besoijen 6 Baardwijk 6 en Vrijhoeve-Capelle 8 leerlingen. De jongste leerling telt 14, de oudste 31 jaar. Verder wordt Zaterdag 's middags een cursus gevolgd door 19 meester knechts uit Dongen. De heer A. Melis alhier behaalde in een wlelcrwegwedstrijd te Tilburg Zondag 1.1. dea 5ea prijs. Plannen bestaao e«- om hier binnenkort een bet'ouwbaarheidsrlt te honden. Zondag waren eenigen aan den zwier geraakt en hadden nogal een glaasje gedronken. In een over- vroolijken luim gingen zij het volks- logemcct v. A. ftioueu en vonden er pret in een der legemeatgastec te lijf te gaaa. Zij kwamen echter van oen kendo kermis thuis. De logementknecat en een andere gast gaven de indringers zoo'n duchtig pak slaag, dat zij met bebioede koppen met groote haast de beenen namen. De politie maakte proces-verbaal op, zoadat bij de naweeën ook neg een rechtelijke straf zal kooaen. Het was Zondag jl. een succesdag voor de W. V. V. Quick. Het le elftal speelde in Roosendaal t* gen het sterke Alliance II een competitiewedstrijd en won deze welverdiend met 3—©. Met Quiok-team speelde een prachtig samen spel. De voorhoede, waarin de heer J. Wiesman debuteerde, speelde zeer goed, terwijl deze nog versterkt zal wordea doordat de heer J. v. d. Werff, de be kende links-half van het vroegere Waal wijk Vooruit, reeds a s. Zondag de links- binnenplaats in de Quick-voorhoede zal Innemen. Hierdoor verkrijgt het Qulck- elftal een sterk geheel, waarvoor menig elftal het onderspit zal moeten delven. Met 2e elftal, waarin twee nieuwe krachten meespeelden, had een thuis wedstrijd voor den B. V. B tegea Wil- helmina I van Kaatsheuvel, welke in een 22 gelijk spel eindigde. Beide doel punten voor Qalek II werden gemaakt door den nieuweling "Eheo v. d. Wiel, terwijl Wllhelmina beide doelpunten op gelukkige wijze verkreeg door twee penalty's. Gaat zoo voort Qalckers op den in geslagen weg en het pas begonnen sei zoen, dat ge op zoo'n schitterende wijze hebt ingezet, zal voor u door eendrach tige samenwerking tot een goed einde gebracht worden. Zondag a.s. Quick ISwift I Breda, terrein Quick. BAARDWIJK. Den 19 November aanstaande zal het 50-jarig jubllé ge vierd worden van den heer Corn. Vis sers als organist in de R. K. Kerk te Baardwijk. BESOIJEN. Werd aanvankelijk ge vreesd, dat onze gemeente van electrisch licht zou verstoken blijven omdat slechts 9 personen zich voor aansluiting hadden opgegeven, na de vergadering, welke de vorige week alhier is gehouden onder leiding van den heer Roels, ingenieur van de N. V. Prov. NooJd- brabantsche Electriciteits Mij., is dit getal gegadigden in voldoende mate aangegroeid zoodat definitief kan worden gezegd, dat het electrisch licht er komt. DRUNJSN. Veiiingbnricht 16 Oer. Appelen 1 7'/2—13'/2 p. Kg. II 57,-7 p. Kg. Peren I 1223 p. Kg* II 373-8'/, p. Kg. Perzikken 6575 p. 100 sf. Uieu 6'/a16'/2 p. Kg. Wilte kool 2.50—2.70 p. 100 g. Rooiie kool 3.60 p. 100 Kg. Andy vie 45 ct. p. 100 krop. Saviyekool 2.60 p. 100 s\ DRl'NEN. Veilingberieht 21 Oct. Appalen I 8—127, P- K II 5-77, p. Kg. Peren I 87a~*1 P- Kg. II 47,-8 p. Kg. Perzikksn 0.851.90 p. 100 st. Witte kool 2.90 p. 100 Kg. SPRANG. Ds. P, H. de Jenge van Hecrde, heeft voor het beroep naar ëe Geref. Kerken vao Vrijh®eve-'s Grevel- dula-Capclle ei Sprang: bedankt. Zondag speelde S.V.V. II tegen R.W.B. III van Bcseijen haar eersten Bondswedstrijd, welke met 30 door S.V.V. werd gewonnen. De spelers van R.W.B. kregen verschil met de Scheids rechter over het derde doelpunt, en toen verlieten zij een half uur te vroeg het terrein Zoodat S.V.V. dus met 8—0 heeft gewonnen. Ia den nacht vaa Zaterdag op Zondag zijn alhier van verschillende landbouwers koeien uitgemolken, o.a. van de B., 6 vao de 7 koeien welke liepen op een welde ia de Oude Straat. WASPIK. Op da gisteren gehouden na- jaarsm&rkt waren aangeroerd 136 stuks rundvee en i mand biggen. Er was weinig h&odtl. De kramers, die vrij talrijk waren opgekomen, hadden niet te klagen. A.s. Vrijdag zal de Kerkeraad der Ned. Herr. Kerk alhier met belangstellende ouders eene vergadering houden in het kerkgebouw, op welke vergadering de even- tuë.-le oprichting eener christelijke bij ron dere school zü worden besproken. CAPELIiE. Door het bestaar der ver- oenigiug tot verbetering der Veikshsisves- ting in deze gemeente is tegea Dsnderdag 23 dezer, des avonds om 7 uur een ver gadering belegd ia het gymnastieklokaal d«r O. L. School ia dc kom, waarin door dea voorzitter van genoemde vereeaigiag inlichtingen zullen wordea verstrekt omtrent ds door die vereeniglng te bouwen wonin gen in de Nieuwstraat. Tevens zal dan ge legenheid bestaan om zich op te geven, ten einde een dezer woningen te buren. Als een bijzonderheid kunnen wy madedeelen, dat in den tui 3 van den brie vengaarder A. van B*ek, alhier neg rijpe witte frambozen worden aangetroffen. Zeker iets zeldzaams in do maand October. J.I. Maandag had de laudhcnwer A. K. alhier hot ongeluk bij het afhakken dor saikerbieten zich zoodanig aan het besn te verwonden, dat geneeskundigs hulp moest worde» ingtroepao. Veiling van Dinsdag 21 Oct. GROENTEN. Witte kool 17, cent per stuk lUode koal 44'/2 ct. p. st. Andy via 20 ct. p. 100 bos. FRUIT. Reine d'Or .79 «ent per Kg. Goud Remette 612 et. per Kg. Sterappels 8'/210 ct- P- Kg, Zaete appels 3&l/2 ct. p. Kg, Zure appels 67 of. p. Kg. Os<eksppea 7 ct. p. Kg. Gouda Piepelingen 6 ct. p. Kg. Joode peren 9'/2 ct. p. Kg. Stoofperen 8 p. Kg. Volgende veiling a.s. Dinsdagmorgen 9 uur. J.I.' Zondag wae het eerets elftal der V. V. Excelsior uit deze gemeente op be zoek hij B. V. V. III te 'a-Hertegenbosch, teneinde haar tweeden competitie-wedstrijd te rpeleK. Deze match eindigde in een ie- derlaag voor eerstgenoemde vereenigisg. Stand 110. Het eerste elftal der V. V. Brabantia uit Waspik wea j.l. Zondag van Sparta te 'a-Bosch met 70, tsrw|l haar tweede elftal van Holitudia I te Kaatsheuvel ver loor met 60. RAAMSDONKSVEER. Olympia U verloor Zondag een bondswedstrijd tegen Excelsior II uit Geertruidenberg met 2—0. De Oostenrijksche kinderen die een zestal weken in onze gemeente vertoefden, zijn Maandagmiddag naar hun vaderland vertrokken, Enkele zul len hier den geheelen winter blijven. Door het gemeentebestuur zijn Amerikaansche schoenen tegen f 9,50 beschikbaar gesteld. Maandagmorgen werd uit Dord recht een schippersknecht aangebracht, die verdacht wordt de vrouw van schipper v, S. eenigen tijd geleden voor f 70 opgelicht te hebben. Bij een hoek der straat benutte de verdachte de ge- legenheid er per fiets van door te gaan. Een wilde jacht ontstond waarbij het de politie gelukte den arrestant te ach terhalen en op de goede plaats op te bergen. In onze gemeente is een dans club opgericht. Reeds hebben een vijftig dames en heeren zich als lid opgege ven. De landbouwer A. K. kreeg een trap van zijn paard tegen het been. De hulp van Dr. Knaap moest dadelijk worden ingeroepen. GEERTRUIDENBERG. De voorberei ding voor het vredesfeest vordert goed. Deze week zal wederom een vergadering worden gehouden welke voor eenieder toegankelijk is. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeeote op Woensdag 22 October des namiddags ten 3ll2uur Agenda 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2 Vaststellfnggeraeenterekeniog dienst 1918. 3 Huurwaarde onderwijzerswoningen 4 Ondetwijzersjaarwedden. 5 Wijziging verordening jaarwedden ambtenaren ter secretarie. 6 Reclames Hoofdelijke omslag. 7 Benoeming commissie reclames Hoofd. Omslag. VLIJMEN. Maandag j.l. vierde de heer H. 7an de Wiel. gemeente-opzichter zijn 40-jarig ambtfjubiieum. In de buurt wap perden velschillende vlaggen. Des voor- middags werd dea geaehtea jubilaris door het gemeentebestuur en den secretaris na mens den gemeenteraad een prachtige pen dule met eoupes en een kruisbeeld aange boden. De Burgemeester sprak den jubilaris daarbij ongeveer als volgt tee Jubileerende OpzUkter Het is tbans 40 jaren geleden, dat gy by besluit van den Raad dezer gemeente werd benoemd tot opzichter der landerijen en openbare werken. Tan deze 41 jaren diende u 23 jaren onder het bestuur van den Geaehten Oud-Burgemeester Zwa&us en reeds 12 jaren onder mijn bestuur. Wat gy in dit tijdperk aio opzichter gepresteeid hebt behoef ik thans niet m den breede uiteen te zetten. Alleen wil ik op dezen dag memorceren twee voorn me tijdperken uit Uw opzichterdoopbaaD, d.1, den watersnood van 1880, die onder deze gemeente losbrak en deze gebeele streek teisterde, waarbij gij U zelfs met levensgevaar zeer verdienstelijk hebt ge maakt en de ontginningen der landerijen gedurende de laatste jaren, waarmede de gemeente onder Uwe le'ding zoo'n succes heeft gehad. Van de Wiel, weest er van overtuigd, dat de gemeenteraai van Vlijmen U zeer dankbaar is vuor hetgeen gy als opzichter in het belang der gemeente hebt gedaan. Namens den Raad feliciteer ik U dan ook van harte met dezen gedenkwaar- digen dag, untyang ook daarnaast mijne felicitatie en die van den gemeente-secre taris. God geve U nog een reeks van jaren, goed gezond zooals ge thans nog bent. Als bewijs hoe hsog de gemeenteraad Uw ver ken apprecieert, bieden wy U hierby na mens hem deze cadeaux aan. Geef ze een plaats in Uw huis es laat de inaeriptie achter op d) pendule voor U een groote voldoening wezen en voor Uwe kinderen een spoorslag, om trots de beroeringen en de ontevredenheid in den tegenwoordigen tijd, hunne werkwijze te latea uitblinken, in navolging van hou vader, in trouwe plichtsbetrachting. De jubilaris dankte den Burgemeester en het gemeentebestuur kartelyk voor de hem gebrachte hulde. Des middags bracht de harmonie Con- coidia een serenade, waar de president, de WelEdelGeotr. Heer Notaris Tacx in kern achtige woorden den jubilaris hulde bracht en waarhij ZEd. wees op de groote ver diensten die de jubilaris in zijae 40-jarige ambtsvervulling heeft verwerven. Ook wij bieden den jubilaris enze beate wenschen en hopen, dat de gemeente nog vele jaren van zijn deskundige leiding zal mogen profiteered. Kaatsheuvel, 21 Octb. '19. Zondag gaf >Semper Virens» we derom 'n opvoering van »Guld© de Ven- deër» voor 'n volle zaal. Het stuk Is daa ook 'n bezoek overwaard. Alle rollen zijn in goede handen, en gaarne vermel den we hier dat zelfs het spel van Ro-:, beschard, A. v. d. Assem j Guldo, dhr. Lips; de markies de St. Fulgent, de heer Klcija en Renier, de heer v. d. Linden, onverbeterlijk was. Vooral de heer v. d. Assem muntte uit. De decors waren goed verzorgd. Jammer dat »Seaaper Vi rens» niet over meer middelen beschik ken kan, gewis zou zij dan nog meer kunnen vertooneo. Tot zetkastelein in het Kon. Mu ziekgezelschap »Euphoaia» is benoemd de heer Zap-Korler uit Tilburg. ïEuphonia» geeft Zendag een groot concert voor de honoraire leden. Het duo de Rosij uit Rotterdam is op dtze eerste wlnter-uitvoering voor 't hu-

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 2