DE ECHO VAN HET ZUIDEN. ae in or I Derde Bind, ït 1 n BINNENLAND, Provinciaal Nieuws. iE Lond ring •m* •8- iuiteniandisch Overzicht. NBmmer 87 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1919 42e Jasrjjarg-. Meer productie -- en meer zuinigheid De N. T Crt. schrijft het volgende Het zijn. tot zekere hoogte, twee in lezelfde richting jagende omstandig- ïedende goederenschaarschte en de nu juist onder en na den oorlog zoo c/erk naar buiten staande drang der ar- eiders om hun levenspeil te verhoogen De loonsverhooging is niet alleen ge volg van de duurte, maar zij werkt haar jok direct in de hand De kwestie of het hooger loon den luurderen prijs rechtstreeks mede ver oorzaakt, laten we rusten. Wij denken hier nu aan den inrecht- streekschen invloed. De arbeiders hebben hun loon weten (e verhoogen. Voor de groote gezinnen mag die verhooging verre van te groot heeten, voor de kleinere gezinnen en voor de ongehuwde arbeiders is die ver hooging zoo groot, dat zij er hun levens standaard zeer door hebben kunnen ver beteren. Men kan het den menschen heel goed aanzien en de winkeliers zullen het evestigen „Ik verkoop mijn meeste fietsen aan arbeiders", zeide ons onlangs een rij wielhandelaar. In de „Confectie-fabrikant" stond een stukje over het feit, dat de arbeiders „in staat zijn zich thans uitgaven te permit- teeren, waarover zij voorheen niet den ken konden". De „animo naar duur- dere confectie" bewijst volgens dit blad, i lat niet de arbeiders in nood leven Het Volk mag hiermee spotten wie voor de werkelijkheid de oogen niet sluit, ziet het in. Ook trouwens in de gelegenheid tot vermaak komt hetzelfde ot uiting en als ge den sigarenhande laars ondervraagd, of de bontverkoopers - zij zullen hetzelfde getuigen. Wij voor ons noemen het een gelukkig verschijnsel, dat de arbeider er beter voor komt te staan. Maar op het oogenblik is niet ver standig, dat de arbeiders, die omdat zij geen of een klein gezin hebben, over meer geld beschikken, dat meerdere geld vlot uitgeven Hierdoor werken zij mee aan de duurte en voorts werpen zij een kans weg op vooruitgang of op een behaaglijker leven, wanneer zij eens ge huwd zijn of meer kinderen krijgen Meer productie is een vereischte voor betere tijden meer zuinigheid ook En voor de werklieden vooral de ongehuwden die veel meer verdienen soms dan zij voor hun persoonlijke be hoefte noodig hebben en die daarom meer uitgeven dan voor een fatsoenlijk leven noodig is, dringt deze vereischte evenzeer als voor al degenen die aan weelde doen in de hoogere klassen Misschien nog meer. Want met zorg zien zij die hopen op blijvende verheffing van den arbeiders stand dat zooveel jonge mannen zoo grof geld verteren, dat hieraan eer ach teruitgang dan vooruitgang in het mo- reele verbonden is, en dat de kans op een gelukkig huwelijk voor die onge- tuwde Jantjes zonder voorzorg kleiner wordt. Want eenmaal gehuwd zullen i\j dezelfde fijne pakjes niet kunnen dragen, noch dezelfde sigaartjes en si garetjes rooken, noch even vaak in bioscooop, tooneelzaal en café kunnen Ivertoeven. Zij zullen aan hun vlot leven 'van thans te wijten hebben, dat zij zich later meer ontevreden zullen gevoelen. Daarom jonge arbeiders, bewaart uw (geld, dat ge thans niet noodig hebt, oor later. g if LEN, UU tnx. end. Nu reeds beginnen de moeilijkheden over de uitvoering van de eerst-in-aan- merking komende bepalingen van 't vredesverdrag zich te doen voelen. Dantzig moet een vrije stad worden, maar wanneer is het tijdstip voor het uitroepen van den nieuwen toestand gekomen Een reeks van verwikkelingen, waarop wij maar niet dieper zullen ingaan, doen zich voor De „Times" roept bij'de uit eenzetting wanhopig uit, dat de vrije stad van Dantzig „een van de mysteries van het verdrag van Versailles is, welke de volkenbond zal hebben te ont sluieren." Maar de volkenbond is nog niet in leven zelfs De entente heeft het gewone redmiddel te baat genomen en een commissie naar Dantzig gezonden, die met de militaire autoriteiten in overleg zal treden. Verdere moeilijkheden doen zich voor in opper-Silezië, waar de Duitschers heel handig nu geineenteraadsverkiezin- jgen willen houden, waarvan de uitslagen natuurlijk met de later te houden volks stemming vergeleken zouden kunnen jworden om na te gaan, of er op een of andere manier dwang row zijn uit geoefend De opperste raad zal Duitsch- and echter verzoeken om de verkiezin gen niet te doen houden, voor de commissie voor de volksstemming is aangekomen om toezicht te houden. Ook in het Duitsch-Deensche gebied, waar een volksstemming moet gehouden worden, doen zich allerlei moeilijkheden voor, die ook al door een commissie bestudeerd en opgelost moeten worden. Joedenitsch schijnt zijn hoop Peters burg vóór het invallen van den winter in zijn macht te krijgen, wel voor goed te kunnen laten varen. De laatste be richten luiden nog steeds zeer ongunstig voor hem Het heet o m dat de bol- schewisten zich weer van Gatchina hebben meester gemaakt, zoodat zij van dit belangrijke spoorwegknooppunt ten Zuiden van Petersburg opnieuw gebruik kunnen maken om hun krachten vlug te verdeelen en te concentreeren. De Engelsche schepen in de Finsche Golf hebben blijkbaar alles gedaan om Joedenitsch te helpen en hebben Krasnoe Selo en omgeving onder een vernieti gend vuur genomen, maar tevergeefs. Alleen de Finnen kunnen misschien Joedenitsch nog helpen Maar hoe meer hij in het nadeel komt. hoe hooger zij hun voorwaarden stellen De redenen, door president Wilson gegeven voor zijn veto, over de wet op het drankverbod, waren de volgende In zaken, die de persoonlijke gewoon ten van het volk raken, behoort de ge bruikelijke wegen van wettelijke wijzi ging te worden gevolgd Dit is de eenige manier, waarop het heilzame doel waar naar wordt gestreefd, op bevredigende en permanente wijze kan worden bereikt De president nu was er tegen, een drankverbod-wegens-den-oorlog te be stendigen, nu de oorlog is afgeloopen Het bezwaar van president Wilson heeft dus niet betrekking op het drank verbod zelf, doch op de wijze waarop en de omstandigheden waaronder het was tot stand gebracht Het is thans reeds zeker, dat het Congres deze scrupules niet zal deelen en dat het veto de droogte toch niet >al tegenhouden. Inmiddels heeft in de korte pooze, die verliep tusschen de bekendwording van het veto en de krachteloosmaking van dat veto door het Huis van Afgevaardigden een dolle stemming zich meester gemaakt van de pretlievende en belanghebbende New- Yorkers In de drankwinkels en bars was het een feest als bij het bekend- worden van den wapenstilstand Hotel houders, restauratie-exploitanten, brou wers, slijters en tappers en de op gewekte en dorstige klanten waren in de beste stemming Toen de uitslag van de stemming in het Huis van Afgevaardigden bekend werd bleven de teleurgestelde klanten drinken om de droefheid huns harten weg te spoelen. Men seint ons uit Lissabon, dat sedert enkele weken voor Portugal al de handel met Duitschland weer toegestaan is, zij het dan ook onder zekere voorwaarden Dat hiervan ruim schoots gebruik gemaakt wordt, getuige dat deze week een schoenenhandelaar te Lissabon aan een firma in Duitschland een opdracht gaf van 100 000 paar heeren- en damesschoenen. Naar het schijnt, zullen deze schoenen met inbegrip van alle kosten te Lissa bon kunnen verkocht worden a 4 50 per paar Vermoedelijk heeft men hier de gewone werkmansschoenen op het oog, maar wanneer men weet, dat deze te Lissabon 8 a 10 dollars kosten, is het verschil zeker niet gering S is 2 50 Mr. van Groenendael. Men seint ons Naar de Zaid-Limburger verneemt heeft M\ vsn Groeneudzel verlof bekomen het te B'ossel gevoerde gesprek, dat bedoeld wordt io de zlttiog der Tweede Kamer van 14 October eu in de vergadering van den R. K. Kiezersbond t« Sictard ran 18 Oct. j.l. te pabliceeren. Het ligt in de bedoeling van den heer van Groenendael om na toestemming ven den Voorzitter in de vergadering van de Tweede Kamer, 11 November a.v, daar omtrent esma nadere verklaring af te leggen. Aan eene mededeeling van den heer F. W. Mahin, consul der Ver Staten te Amsterdam, opgenomen in de Commerce reports zijner regeering, ontleenen wij, dat de gedeclareerde waarde van den uitvoer uit Amsterdam naar de Ver. Sta ten gedurende het tweede kwartaal van 1919 19,780,906 dollar bedroeghiervan voor 17 311.017 dollar diamanten en 1 931 727 dollar aan huiden en vellen. Deze twee artikelen vormen dus ruim 95 °/o van dezen uitvoer; bovendien werden nog uit Amsterdam naar de Ver. Staten uitgevoerd: zaden voor 126.395 dollar en verfwaren voor 105.089 dollar. In hetzelfde kwartaal van 1918 was de waarde van den totalen uitvoer van Amsterdam naar de Ver. Staten slechts 1.629 303 dollar, hoofdzakelijk diaman ten a 1 419 800 dollar en zaden 139.289 Voor het eerste halfjaar 1919 was de gedeclareerde waarde van den Amster- damschen uitvoer naar de Ver. Staten 30 079 381 dollar. waarvan voor 27 013 560 dollar diamanten De totale waarde van dezen Amsterdamschen uit voer gedurende deze 6 maanden was grooter dan ooit met uitzondering van 1916, terwijl de waarde van den uitvoer van diamanten grooter was dan die van eenig vol jaar te voren hetgeen en door de groote vraag naar diamanten en door de hooge prijzen werd veroorzaakt Het is moeielijk om aan de vraag te voldoen Amerikaansche koopers zeggen, dat het vroeger, gemakkelijk was om alles te verkrijgen wat zij noodig hadden, maar dat dit tegenwoordig niet ging. In drie maanden' voor 5 maanden gulden huiden uitgevoerd alléén naar Amerika, meer dan 100 boven den opgeheven maximum prijs, dus met millioenen winst behaald door enkelen Interesseert dit consumentenverenigin gen niet? de Avondster 't vol- deze stieek wel Waalwijk. 31 0-'. 1919. Gisterenavond hield de raad dezer gemeente eeirfc openbare vergadering waarbij de heer van Iersel afwezig was. Besloten werd aan het hoofd-comité van de Vredesfeesten eene subsidie te verleenen van f425, teneinde tegemoet te komen in de groote kosten door haar gemaakt met de Marktversieringen Gevraagd was f 600 Een schrijven van de R K Werk liedenvereniging houdende het verzoek tot oprichting van een Volksbadhuis en tot bijslag-verleening op den steenkolen- prijs, wordt in handen gesteld van Burg. en Weth ter fine van advies Tot leden der Commissie van onder zoek van de gemeente-rekening en be grooting werden benoemd de heeren Timmermans-Verschure, P. Verwiel en J van Riel. Vervolgens werd overgegaan tot her ziening van de regelingen der bezoldi ging van den Directeur en het kantoor personeel der gasfabriek Het salaris van den Directeur werd gebracht: aanvangsjaarwedde f4000— f4500 met vrij wonen, vuur en licht; van den boekhouder van f 2800— f 3000; van den eersten klerk van f 600 f 1000 van den tweeden klerk van f 400—f 600 Van den gemeente-opzichter wórdt de de aanvangsjaarwedde gebracht op f2100—f3100, van de ambtenaren ter secretarie; de le ambtenaar van f2100 -f2500. 2e ambtenaar f 1300—f 1800 en 3e ambtenaar van f800 1200 Voorts* wordt mededeeling gedaan dat aan den ambtenaar belast met de con trole op de belastingen nog f600 bo ven het salaris 2e ambtenaar wordt verleend. Voor de politie zijn de salarissen als volgt geregeld 1 Voor den inspecteur van f 1800 f 2800. voor den hoofdagent van f 1450 f1850, voor de agenten van f 1300 f 1750. Een voorstel tot het bouwen van electrische distributienetten in de ge meenten Waalwijk, Besoijen en Baard wijk wordt, doch onder protest tegen de manier van zaken doen van de Prov. Electr. Mij., aangenomen Machtiging wordt gegeven tot het bijbouwen van een kantoor aan de gas fabriek waarvan de kosten zijn geraamd op f4000 Door de heeren Roggeveen en Scham- bergen werd aangedrongen om meer malen te vergaderen. In een volgend nummer uitvoerig verslag Vorige week moest hier ter plaatre oogenblikkelyk door onze doktoren eene ernstige eparatie gebeureD. Deze geschiedde, met gMnstig g'volg, in het gasthuis alhier. Ingezetenen, gedenk het -fonds tot oprichting eener operatie-kamer. Giften worden door 't bestaar van W.B. steeds gaarne in ontvaugst genomen. Kostprijs van sthoenen in Amerika. Een Amerikaansche fabriek geeft de volgende kostprijsberekening voor een paar dames 9-inch rijglaarsjes van bruin glacé, welt: 4 voet bruin glacé a 1 50 dis =6 00 dis Wij lezen In gende, ook voor toepassing De vorige week schreef ik over de trams in onze provincie. Daarin betoogde ik, dat de rentabi liteit van de trams te klein was, om een goede exploitatie mogelijk te makeo. Terwijl ook het algemeen belang te zeer in de tram-onderuemingeu gemoeid was, zonder de interesse in geld en steun om te zetten. Toevalligerwijze sprak ik eenige dagen daarna een lid van de Provinciale Com missie in Limbu-g, welke voor L'mburg bet tramvraagstuk had bestudeerd. Eo het bleek, dat men sinds maanden in Limburg hetzelfde standpunt had ingenomen. Daarom was er ook een Commissie benoemd, die de tram-moeilijkheden te bestudeeren had gekregen en voorstellen moe3t doen, hoe het best een normaal 'rambedrijf in die provincie ware te scheppen. Dezer dagen zal hel rapport uitkomen, en wat zal de conclusie zijn Alle trams geprovlnclaliseerd in een groot bedrijf, waartoe de provincie en de gemeenten het kapitaal storten. Mij dunkt, dit is een zoodanige op lossing, dat hier ook voor onze provincie kan gelden. Het spreekt vanzelf, dat evenals iu Limburg ook hier die commissie zal hebben te bestaan uit leden, die niet annex zijn met een der bestaande tram verbindingen. BESOIJEN. Voor 2 November staat op het programma de competitiewed strijd R. W. B.—Quick, Waalwijk. Zeer zeker de voornaamste wedst'ijd van het seizoen, heide partijen komen steeds op z'n ste'kst in 't veld en spannen zich tot het uiterste in om de overwinning te behalen, terwijl de snpporters hunne favorieten nog aanmoedigen In den zwaren strijd. Zoo staat ons dus weer een strijd te wachten die door velen zal bijgewoond worden, die naar wij hopen, een vriendschappelijke verhouding zal hebben, en dat kan, als een leder, zoowel spelers als publiek, daartoe medewerkeo. R.W.B. II moet naar Sprang, voor de 2e klas. Z iterdag R.W B. IIIExcelsior II, R. W.B. IVHercules, Vrijh.-Capelle Aanvang R.W.B,Quick, half 3 uur BAARDWIJK Zondag j.l speelde onze voetbalvereniging „Juliana" een vriendschappelijken wedstrijd tegen R W B III Besoyen, eindigende met gelijk spel 3—3 Op 19 Nov. as. hoopt de heer C Vissers alhier den dag te herdenken waarop hij vóór 50 jaar benoemd werd tot organist der R K. kerk alhier Voorwaar een zeldzame gebeurtenis die dan ook naar wij vernemen niet ongemerkt zal voorbijgaan. DRUNEN. Velllngberlcht 28 Ootb. 1919 des voorm. 11 uur. Goudreinetten IOV21272 c. p. Kg- Bellefleurs 11 111 ƒ2 Sterappels II 10'/3 Diverse soorten Voerings Contreforts Zolen Binnenzolen Randen Hakken Neuzen Fournituren Veters Ringen Doozen en kisten Arbeidsloon 0 15 0 25 0 60 0,35 0,15 0,15 0.03 0,15 0,05 0,05 0,07 1,40 appelen Zoete kroet Zure kroet Williams Dlv. soorten peten Perziken f 1.1® per 100 stuks. Juin 8 Wiife kool f2.60f 3 per 100 Veiiingbericht 30 Oct. v m 11 uur 7-9 3'/a—4 4'^—6V2 20 57a-9 9,30 dis. Plus 25 pCt. alg. onk. en winst 2,30 Sterappels I i - 11 Goudreinetten I II Bellefleuren I II Court Pdu Zure kroesappels Zoete Kweeperen IJsbouten Beurré de Merode Williams Kleiperen Nooten Witte kool Savoye kool Juim 1172- 1672c, p. Kg 9 1072-1372 672- 772 1072-1272 Totaal 11 63 dis. of in Hollandsch courant ca f 29. V v. d. S. i 672- 9 6—9 472 - 6 37z- 4 872 u 10 107a 22 -23 772- 97, 66 c p. 100 »t. f 2 30-2 60 per 100 Kg. f 3.60 -3.75 972 per Kg CAPELLE. Door het ten einde loepen der druxte in het tuinbouwbedrijf heeft de velliogvereenlgleg 's-Hertogenboseh en Omstreken besloten de afdeeling Capelle van genoemde veiling op te heffen. Van hoe groot belang deze instelling voor groenten- en frultkweekers uit deze omgeving is geweest bleek ten zeerste uit de groote hoeveelheid groen ten en fruit, die hier wekelijks werd aangevoerd en verhandeld, alsmede de reusachtige prijzen, die zoo nu ea dan besteed werden- Het is dan ook te kopen, dat het volgend jaar weer een veiling mag worden tot stand gebracht en dat alsdan het initiatief daartoe genomen zal werden door de hier bestaande ver- eeniging op tuinbouwgebied, hetgeen vermoedelijk verre te ve>klezea is boven het deel uitmaken van eea groote eor- poratie als genoemde Bossche veiling, vermits daarvan de kleine onderdeelen in den regel de dupe zijn. Een woord van innlgen dank komt in deze toe aan den heer J. Michael, die zijn schuur geheel disponibel heeft gesteld als vel- llngsgebouw en verder aan alleen, die in minder ©f meerdere mate hebben medegewerkt aan den bioel van onze eertijds zoo bloeiende veiling, daarbij vooral niet te vergetrn den ijveiigen en accuraten admioinislra'eu: De Visser, die zich met zijne gebeele persoon wijdde aan den bloei eo opkomst dezer Inrichting. A.s. Zondag wacht de voetbal vereeniging >Exelsior< alhier een zware dag aangezien belde elftallen een com- potitiewedstrijd te spelen hebben. Het eerste elftal gaat op bezoek bij »Wil- helmiea* te Kaatsheuvel, terwijl het tweede elftal op eigen terrein een match te spelen heeft tegen »S. V. V.« II uit Sprang. CAPELLE. Woensdagmorgen was de raad bijeengekomen ooi met de beambten van de N. V. Prov. Noordbr. Electiicl- teitsmaatschappij, de heeren Wclts en Roels uit 's Bosch, te confereercn over de aansluiting. De Voorzitter begon met er op te wijzen dat door de gemeente ract de Prov. N.Br. Electr. Mij., een contract is aangegaan waarbij de Mij. zich verplichte stroom te leveren voer een zekeren prijs. Is dc Mij. nu gerechtigd dit contract tc verbreken. Verder stelde ëe Voorzitter nog de vraag waarom de Mij. de hoogere kabelkosten niet voor eigen rekening neemt. De heer Roels zette uiteen hoe ten gevolge van den oorlog alle prijzen zijn omhoog geloopen, waardoor de bereke- uingen vaa vroeger absoluut niet meer zijn te houden. Daarom heeft de Mij. van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vergunning verkregen de prijzen met 75 te verhoogen. Na 2 jiar zullen deze prijzen worden herzien door dea Minister. Bovendien wijst spr. op het feit dat petroleum, gas enz. alle maal met 100 pCt. is verhoogd, zoodat electriciteit in vele gevallen nog het goedkoopst zal blaken te zijn, vooral voor kleine bedrijven, wijl bij stilstand •van machine geen kracht wordt verbruikt. Wat betreft dc vraag waarom ëe Mij. de hoogere kabelkosten niet voor eigen rekéniog neemt, antwoordt de heer Reels dat dit na ernstige bestudeeriog geble ken Is oiet de gewenschte manier te zijn. Door de Mij. zijn eenmaal bepalin gen gemaakt en nu kan van een eenmaal ingenomen standpont niet worden afge weken wijl dit tot tal van moeilijkheden aanleiding zou gever. Men moet goed begrijpen dat de Maatschappij er uitsluitend en allsen is om aan Noordbrabant welvaart te bren gen, dat de Maa'schappij geen winst mag maken en zoo dit toch het geval Is dat dan de tarieven verlaagd worden. Nu Duitschland en Engeland In ons land industrie brengen, moet alles gedaan worden deze in Noordbrabant t« krijgen. Spreker w^st er verder nog op dat ten slotte alles precies 't zelfde blijft. Meerat de Mij. de hoogere kabelkosten voor haar rekening, dan moeten de tarieven worden verhoogd wat ten slotte dan toch weer éoor de verbruikers moet worden betaald. De Voorzitter merkt op dat dit toch eene billijkere vcrdecling zou zijn wijl nu groote plaatsen daarin niet cf bijna niets hebben big te dragen. De heer Welts zegt dat vooraleer door de Mij. met een dergelijk voorstel is gekomen, de zaak van alle kanten is bekekon en bestudeerd. Iu het begin is ook de vraag wei eens gerezen of de Mij. niet alles voor eigen rekening kon doen, doch men is daar van algezien omdat zulks te veel In de autonomie van de gemeenten zou ingrijpen. Het Rijk heeft alleen aangedrongen op centrali satie van eleetriclteitsopwehklng. De heer Sneep merkt op dat een kleine gemeente door den bijslag die op den kabelaanleg komt, meer betaalt dan een stad als b.v. 's Bosch en dat dit eene onbillijkheid Is waarmede men het alet eens Is. De heer Roels zegt dat een stad door de groote afname wat ten goede moet werden gekomen, want hadden deze zelf een electrische centrale gebouwd, dan was er voor de kleinere gemeenten nooit kans geweest op electriciteit. Verder wordt nog opgemerkt dat het aanleggen ongeveer f 14 h f 15 per licht punt zal kosten ea een lamp van 32 kaarsen 2 et. per uur verbrandt. Ook wordt nog gezegd dat men zich nimmer aan de kosten van de kabel bijslag zal kunnen onttrekken. Of men au of over een jaar of drie aansluit, blijft 't zelfde. VRIJHOEVE-CAPELLE. Door den gemeenteveldwachter alhier is een door hem onbeheerd aangetroffen zwartbonte vaars geschut. De eigenaar bleef tot neg toe onbekend. Het zoontje van den heer R09 reed met zijn fiets, doordat hij het stuur niet geheel meester was, tegen het paard van de R. uit Sprang. Het dier schrok en nam oen zijsprong, met het gevolg dat de fiets 100 goed als geheel vernield werd, doch wonderlijk genoeg bracht de knaap het er zonder letsel af. Over de maand September hadden in deze gemeente geen Inschrijvingen s van

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 9