Eerste Blad. „NOORD BRABAND" I Dit naramcr bestaat uit DRIE blades GHMEE^tERAaD. Maatschappij van Verzekering op het Leven Ingezonden 8t ikken. NUMMER 91 Dit bind vcfscnnnr VVoensdag-eo Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maarden f 1, franco p. post door het geheele rijk i 1,15. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Nov. des avonds ten 7 '/a unr- Voorzitter Edeiachtb. heer de Goeij. Ongeveer 8 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. Na voorlezing der notulen merkt de heer v. d. Hoven op, dat hfl in een vorige vergadering aangedrongen heeft een huurcommissie te willen benoemen, aangezien de thans benoemde, waarvan bijna niemand iets weet, niets doet. De Voorzitter merkt op dat het niet aangaat een wettig benoemde commissie zoo maar zonder meer aan den dijk te setten. Uit de notulen vaa Borg, en Weth. blijkt dat benoemd zijn de heeren Cools, Pulles, Jos. v. Heijst, Leijtens, Schonk, v. Bruaschot, Loeff, A. Pullans, Schoep en Mol. De hear Ouwerling vraagt af het de bedoeling is de aitbet&ling van de brandweer steeds zoo te doen plaats hebben als thans Is geschied, ofwel of er nog een andere regeling komt, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze zoo door den raad is vastgesteld. Spreker hoopt dat er niat te veel brand komt, wijl het anders een duur zaakje wordt. De heer Ouwerling vraagt in welke kwaliteit Klerks bij de brandweer is. Hij speelt daarbij een soort veldwachters- dienst an trekt tr dan geld voor. Is hrj na In zijn kwaliteit van veldwachter bh de brandweer, dan moet ook Jansen daarvan even goed kunnen profiteeren. Of, vraagt spr., is hij spuitgast. De Voorzitter merkt op dat hij hem op de lijst heeft gevonden. De heer Krol is van meening dat een politie-agent niet als een spuitgast kan optreden, wijl deze bij brand steeds politiedienst meet verrichten, n. 1. de orde bewaren. De Voorzitter zegt dat zulks nergens staat voorgeschreven, doch zal niettemin Klerks van de lijst schrappeD. Bespreking aangaande geldleenlng kas geld. De Voorzitter wijst er op dat de ver ordening op de he®ag van den Hoof deisen Omslag nog n'et is goedgekeurd en waarschijnlijk ook oog wel eenige maanden kan dnren en aangezien er anders zoo goed nis geen bronnen vaD inkomsten zijn en betalingen moeten werden gedaan, is het noodzakelijk dat een kasgeldleening wordt aangegaan groot f 3000. Barg. en Weth. stellen voer deze leening aan te gaan tegen eene rente van 6'/a °/o. wijl tegen lager rente geen geld verkrijgbaar word» g"steld. Met algeraeene stemmen werdt dit voorstel aangenomen. Schrijven van Ged. Staten, houdende het verzoek om te willen berichten of de raad aecoord kan gaan met de voor gestelde verhoogingen voor burgemeos- ter, secretaris en ontvanger. Vastgesteld wordt de salarissen te brengen van den knrgemeester op f 17502250, voor den secretaris van f 17502 50 en voor den gemeente-ontvanger van f 5 00900 Zijn de betrekkingen gecombinee<d, dan wordt 10 °/s van het salaris afgebonden. Voor kindoren meer dan twee en onder de 18 jaar wordt een toeslag van f250 verleend. De Voorzitter verlaat de vergadering. De heer Ouwerling acht de jaarwedde te laag. De heer Donkers is ook van dit ge voelen, vooral na er nog een f 350 van wordt afgehouden. De heer Krol merkt op dat voor iedere betrekking f 1750 wordt gegeven- De heer Ouwerling wijst er op dat tegenwoordig heel veel fabrieksarbeiders, welke maar gewoon lager onderwijs hebben genoten, hooger inkomen hebben en dan er geen stand voor hebben te honden. Hier zijn de beide fancties ge lukkig in een persoon vereenigd anders was het onmogelijk dat zoowel de secre taris als de burgemeeater een bestaan keu vinden. Spr. acht de salarissen te laag, vooral omdat er eerst 10 en dan nog eens 8 °/o wordt afgehouden. Juist die 8 °/e voor pensioensbijdrage acht spr. onbillijk. Overal worden deze op den werkgever verhaald en hier niet. Daarom stelt hij voor deze 8 °/s voor rekening van de gemeente te nemen. De heeren Donker en van Bijnea verklaren zich met dit voorstel goed te kunnen vereenigen. De heer Lombarts acht het gewensebt eerst de begrooting te behandelen en ZATERDAG 15 NOVEMBER 1919 Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-Adres ECHO. dan deze aangelegenheid opdat meo wete of het kan lijden, of het or nog aae zit. De heer Klijn informeert of de ge meente-ontvanger nog hooger salaris moet hebben, waarop de heer Ouwerling opmerkt dat onmogelijk een uitzondering gemaakt kan worden. De heer Lombarts acht eerst behan deling van de begroeting gewensebt waarop wordt opgemerkt dat de begroe ting nog maar wordt aangeboden en later nog kzn worden gewijzigd, waarna met algemeene stemmen wordt besloten de pensioensbijdrage voor rekening van de gemeente tc nemen. De Voorzitter ter vergadering komend dankt de heeren voor deze welwillend heid. Schrijven van Ged. Staten om het salaris van den veldwachter te willen brengen op een miniumum vaa f 1000 en een maximum vaD f 1409. Voorts daarbij vrije kleeding en bewaptclog beaevens vrije hulshnur en een kinder toeslag van 5 pCt. voor ieder kind boven de 2 en beneden de 16 jaar. De Voorzitter zegt dat Borg. en Weth. voorstellen de diens'jaren te laten tellen, waardoor Jansen, die 8 dienstjaren heeft op f 1490 komt benevens de overige bepalingen. Donkers: Dan komt hij op f 1520. De heer Ouwerling merkt op dat vreoger reeds is besloten hem f 109 voor klcediag te geven, f 50 is beslist veol te weinig. De heer Krol zegt dat B. en W. f 50 wel wat laag achten doch van meening zijn dat het nooit hooger is geweest. De heer Ouwerling merkt op, dat naar aaoleidiag van een schrijven van de R.K. Politiehond van de afdeelipg Waal wijk, destijds besloten is f 109 voor kleeding te geven, met de bepaling er btj dat het geld aan den veldwachter ter hand moet worden ges'eld en niet zooals voorheen gebeerde dat hij maar eens een pak kreeg wanneer het den burgemeester beliefde. Voorzitter. Voor dit jaar is hem ook nog geen f 50 uitbetaald. Ik weet niet hoe het hier is gegaan. In groote steden wordt de politie-kleeding verschaft wan neer de inspecteur het noodig oordeelt. De beer Ouwerling merkt op dat zulks oen ander geval is en daar dao gesproken wordt van vrije kl«edi«g, doch hier is het eene tegemoetkoming daarin. Spr. wijst er op dat voor f 100 geen Lkenspak to kragen Is. Neemt daarbij dan nog het schoeisel, dan kan men nagaan dat met f 100 niet is rond te komen. Wordt besloten f 100 op de begrooting te brengen en dit bedrag ook uit te keeren. Schrijven van den nachtwacht, hou dende het verzoek zijn salaris van f 360 op t 460 te willen brengen. De Voorzitter deelt mede, dat Borg. en Weth. Klerks tot een volledige nacht wacht willen maken en dan het salaris verdubbeien dus brengen op f 700, althans indien hij daarvoor is tc vinden. Veldwachter Jansen zon dan voortaan 's nachts vrij zijn. De heer Lombarts is van meeoing dat alleen ep deze manier een gezonde toestand is te verkrijgen en juicht daarom het voorstel van Burg. en Weth. toe. De heer van Btjnen aeht het salaris dan veel te laag. De heer Donkers merkt op dat hij daar slechts van 113 uur veor dienst behoeft te doen, dus slechts 4'/2 uur en dan overdag nog in de gelegenheid is wa< te doen bij den polder. Lombarts. De bedoeling is zeker dat hij oog wat assistentie moet verleencn op Zondag. Dc heer Ouwerling zou de bedekkin gen van nachtwacht cn lantaarnopsteker eombineeren, zonder echter het salaris daarvoor te verhoogec. Er komt daardoor wel een betrekking vrij, doch beiden moeten dan maar in de gelegen heid worden gesteld om naar deze be trekking te solllciteeren, wat billijk is, wijl een nieuw ambt wordt geschapen. De beer Donkers merkt op, dat het een vraag is of deze dan ook door den polder zal worden genomen en f 700 is te weinig voor een bestaan. De heer Ouwerling meent dat de polder daar wel voor zal zijn te vinden. De heer v- Bijnen meent dat het alet opgaat iemand zoo maar asn den dijk te zetten. De heer Ouwerling is van oordeel dat het een dure plicht is van een gemeente raadslid om te bezuinigen daar waar zulks kan werden gedaan. Hij wijst er op dat men raar zal staan te kjjken van de uitgaven welke er zijn te doen en zegt dat er een reactie op deze royale bui komt. De voorzitter zegt lu geen geval zoo maar te vinden te zgn om Klerks te ontslaan. Hij is nachtwacht, doet geed ztjo plichten en dan kan hij zonder reden niet ontslaan. Is Klerks er niet langer voor te vinden ooi op deze voorwaarden te werken, dan is het iets anders. De heer Ouwerling zegt dat ook den lantaarnopsteker dan geen ontslag zou kunnen werden gegeven. Ze zijn beiden even geed, dus moeten belden solllci teeren en wie het geluk dan dient, is het. Door wio is Klerks benoemd, vraagt spr. Door den ouden burgemeester is hij er lngewrongen. Voorzitter. De burgemeester heeft •ok te benoemen. Ouwerllog. Maar de raad moet toch het geld er voor votcerCn. Zoo het laatst was, kan het niet, dat is den boel in de war sturen. De voorzitter merkt op dat de lan« taarnopsteker maar als een los werkman is te beschouwen, welke slechts enkele maasden ia het jaar eenige werkzaam heden heeft te verrichtten. De heer Lombarts is het hier mede eens, vooral omdat Klerks nu eenmaal ia vasten dieast is. De heer van Bijnen zeu deu lantaarn opsteker zoo laag laten blij'en tot hij bedankt, waarop de heer Ouwerling opmerkt dat Klerks dan later zou zeggen dat baantje er niet bij te willen uitoefenen. Van Bijnen. Dat zal htj niet weigeren, daar kennen wij kern voor. Krol. Blqft u daar borg voor en doet u het dan als hij het niet doet. Dus als hij het niet doet, dan doet Eduard het. (Gelaeh). De heer Ouwerllog geeft in overweging om van te voren vast te stellen wanneer hij verplicht is assistentie te vedeenen. bijv. bij opstootjes, kermis, enz. Voorzitter. Wij moeten het hem niet onmogelijk maken om zijn betrekking bij dea polder waar te kunnen nemen. Klijn. Maar eerst dient toch de ge meente te komen en dan de polder. Voorzitter. Laat dat maar aan den burgemeester over Deze zal alles, wat htj denkt dat noodig is, wel in een in structie vastleggen. Klijn. Er is lang-n tijd veel te veel gepraat over hem. Voorzitter: lh begrijp het niet. Hij Is altijd even voorkomend. De heer Ouwerling meent dat er een andere macht achter hem zit. Hfl zelf heeft een feit, waarin bij onhebbelijk was, meegemaakt. Voorzitter. Ik weet wel wie hij toen bedoelde, toen hij zei ik zal 't eerst mijn baas vragen. Dat was Kobus Klerks. Wellicht heeft hij daar een opdracht van gehad en zich wat ongelukkig uit gedrukt. Ik wdhiermedc nu niet terverde diging optreden, maar ik kan niet anders getuigen dan dat ik volkomen tevreden over hem ben. Hierna wordt besloten Klerks nacht wacht en lantaarnopsteker te maken, ingaande 1 Januari. De voorzitter stelt vervolgens voor het salaris van den ambtenaar te ver- hoogen. Hij kan zeggen dat hg over diens werken volkomen tevreden is. Met algemeene stemmen wordt be sloten het salaris op f 750 te brengen, alsook om de pensioensbijdrage voor rekening van de gemeente te nemen, dit naar aaoleiding van een voorstel van zoo weinig het is. Voorzitter, f 40 en dat wordt ver deeld naar gelang men vergaderingen heeft bijgewoond. De heer Ouwerllog merkt op, dat als men alle vergaderingen heeft meege maakt, het oog geen 50 cent is per vergadering. En dan werd de vergade ring vroeger nog om 11 of 3 uur ge houden, zoodat men altijd heel veel verlet had. Voorzitter. Nu zullen ze altijd des avonds worden gehouden. Krol. Ik zou het op f 100 brengen. De heer Ouwerling aeht het per ver gadering beter, vooral no er velen zijn die hun loon moeten missen en dan hebben deze veel liever dat de anderen niet komen dan wel, zooveel te meer hebben ze dan zelf. Van Bijnen. Nn de Voorzitter heeft toegezegd dat alleen avonds vergade ring zal worden gehouden en niemand dan ecnig verlet meer heeft, ben ik e< op tegen de raadsleden verhooging te gaan geven. Ouwerling. Er zijn er nog velen die 's avonds bij de lamp werken en houten hakken zetten, die geven het dan toch toe. Ik zeg het niet voor mij, want ik zal er niet meer van profiteeren en mijn salaris gaat toch door, maar als men de prescntie-gelden ziet bij andere collega's, dan steekt het toch wel wat af. De steenkolen-commissie krijgt f 2.59, ook voor de huur-eommissie wordt zulks gegeven en dan voor den raad 30 of 40 cent gaan geven maakt wel een beetje al te mal figuur. Krol. Voer vijf man f 100, is de man f20. Ouwerling. De wethouders deelen daar ook nog in mee. Krol. Dat valt mee. Van Btjnen. Ik blijf er tegen. Men werpt zich zelf voor het baantje op en als men het dan eenmaal is en men heeft er geen verlet om en dan mee presentiegeld te vragen, daar ben ik tegen. Klijn. 't Zal je toch altijd meer kosten dan dat ge thuis blijft. Donkers. Ik stel voor het bedrag per vergadering op f 2.10 te brengen tot een maximum van f 15. Met op een na algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Tegen stemde de heer Van Bijnon. Aanbieding begrooting. Deze wordt veertien dagen voor de leden ter visie neder gelegd. Schrijven van de Hanze om een sub sidie van f225 per jaar. Voor huur van een schoollokaal zal dan f 125 worden vergoed. Alvorens van Provincie en Rtjk subsidie te kunnen verkrijgen, moet de gemeente voorgaan. De heer Ouwerling is niet tegen deze subsidie-verleeoing, doch acht het ge wensebt dat de Hanze rekening overlegt zooals reeds is besloten. De heer Van Bijnen zegt daarvoor te zullen zorgen. Krol. Ik wil neg eens vragen of ik als waarnemend burgemeester geen geld krijg. De Voorzitter zegt dat daarover reeds in de vergadering van B. en W. is ge sproken en aangezien het hier eeo twijfelachtig geval is, heeft hij het aan Opgericht WAALWIJK. 1843 Verzekerd Kapitaal Reeerve f 19.487.052.— 2.871.588.- den heer Ouwerling. De heer Lombarts zou willen voor stellen de salarissen van de Wethouders te herzien. De Voorzitter acht het beter dit bij de begrootiDg te behandelen. Hij wijst er op dat f8100 moet worden afgelost en f 2320 aan rente moet worden betaald. OuwerÜDg Ik geloof dat de wethou ders hier f30 per jaar kragen. Krol. Dat valt me niet tegen. Ik dacht wel dat het een schijntje zou zijn. Lombarts. Wat is dit in Drunen of Besoijeu Hier zou ik het op f 100 brengen. Klgn. Ik zou het dubbele nemen. Daartoe wordt besloten. Ouwerling. Nu verwacht Ik ook van de overzijde een voorstel. Krol. Dat zal ik dan doen. Hoe hoog 's het nu. Ouwerling. Ik durf het niet te zeggen, de >Gemeentestem< gevraagd. Het ant woord daarop Is nog niet gekomen. Er bestaat verschil van gevoelen boe iu deze moet worden gehandeld, omdat Van der Mee de functie het langst heeft bekleed. Deze heeft langer dan een maand en u korter dan een maand de functie bekleed. Billijkheidshalve moet ik zeggen, aldus spr., dat n wat toe komt. Hij ge-ft echter in overweging geduld te willen hebben tot de volgende week, opdat dan gehandeld kan worden zooals de wetgeleerden aangeven. De heer Ouwerling geeft in overweging dat de secretaris spoedig wordt be- eedlgd, wfll hij anders wel eens aan het kortste eindje zou kunnen trekken. Donkers. Hoe zoo? De oude zal tocb geen aansoraak daarop willen mah^a Ouwerling. Ik weet 't niet.'t Is voor zichtiger. De ucer v, d. Hoven wijst erop, d& 42e JAARGANG. Prijs der Advertentlën 15 cent per regel; minimum f 1. Reclames 25 cent per regel hij heden Mol heeft gesproken en deze hem heeft gezegd dat hij in geen geval bij de huurcommissie wenscht te zfo. Verder heeft hij ook gehoord dat Pulles het niet wil zijn cn dat Jos. v. Heijst de gemeente heeft verlaten, zoodat er drie vacatures zijn. Verder wijst hij er op, dat het aan de orde van dea dag is het opdrijven der huurprijzen en dat niemand eenlg vertrouwen in de huur commissie stelt. Verschillende leden wijzen er op dat thans onredelijke opdrijving van huren plaats heeft, waartegen niets is te doen wil men over 6 weken niet op straat zitten. Verder wordt er ook op gewezen, dat de ware menschen er niet aanzitten, er zelfs een bij is die steeds het eerst en meest de huren ongemotiveerd opdrijft. De Voorzitter zegt nu genoeg te hebben gehoord en de commissie wel in orde zal brengen. Vervolgens wordt door den heer Lombarts er op gewezen, dat de open bare weg dikwijls door motorr^ders en automobilisten voor een renbaan wordt gebruikt, wat voor de passage zeer ge vaarlijk Is. Wordt besloten de maximum snelheid op 20 K.M. te brengen. Nog wgst de heer Lombarts op de vreemde manier vaa werken der brand stoffen-commissie en op het feit, dat hij slechts eenmaal ter vergadeiiug is geroepen. Hij wijst er op dat de samen stelling niet iq het belang is en zou w^zlginv daarvan wenschelijk achten. De Vooizltter zegt aan de samen stelling niets te kunnen doeo, doch geeft in overweging aan den voorzitter te verxoeken een vergadering uit te schre ven, waartoe de heer Donkers gaarue zijne medewerkiog voor toezegt* De heer Ouwerling zegt op het Raad huis op eou avond licht te hebben zien branden, wat werd gedaan omdat het vergadering was voor den Polder. Spr. vraagt of ze daarvoor betalen, waarop de Voorzitter zegt dat sinds 1882 daar voor f40 wordt betaald. Daarna wordt de vergadering gesloten. (Baiien varantva udelykhoid der Redactie.) Geachtt Redactie. Gelieve s.v.p. een bescheiden plaatsje in Uw eerstvolgend nummer naar aanlei ding van een Ingezonden stuk in Uw nummer van Zaterdag 8 Nov. 't welk mij ter hand gesteld is door een mijner vrienden, waarin een bestuurslid eener Langstraatsche afdeeling becijfert de uit gaven aan salaris voor de vier adminis tratieve krachten van den N. R. K. Leder be werkersbond per week. De schrij ver geeft een overzicht van de werk zaamheden en komt tot de conclusie dat drie bekwame boekhouders, meer eu beter accuraat werk zullen leveren en met de massa te krijgen zijn voor f 60 per week, doch ik wil hem opmerken dat bedoelde krachten onderlegd moeten zijn in het vakorganisatie-leven, wat be roeps-administrateurs missen. Het blijkt echter volgens den schrijver dat de krachten van het bureau ongeschikt zijn voor hun taak of wel geschikt, doch te lamlendig zijn of wel er op uit hun vriendjes ten koste der arbeiders tc laten profiteeren en een warm plaatsje gnnnen achter de schrijftafel. Er zijn vakbonden met duizende leden meer, welke hebben een vakkundig ad ministratief leider met twee ef drie vrouwelijke of gevorderde bedienden ea den N. R. K. Lederbowerkeisbond de veer van den hoed nemen met accuraat werk. Is dit eek niet lets veor U Hoofd bestuur Zoo kunnen de bureau-kraekten de propaganda-wereld in waarean Uw Bond groote behoefte heeft (ten minste aan gsschikte.) Met Waalwijksche en Kaatsheuvelsche kermis (volgens bet toen verseheneo vakblad) gingen de Bondsvoorzitter en Secreta'ls met aeht dagen vacantie, later de administrateur. Het slot hiervan was te drukke werk zaamheden met spoedige beneeming vau een nieuwe kracht. Dc oorzaak is dus niet te veel werk; doch de onregelma tige, onverantwoordelijke vrijheidszucht en plichtsverwaarloozlng door de betrok ken beambten. Moge Uw Hoofdbestuur naa' aanleiding van beide ingezonden stukken spoedig uit zien voor een leider-admlnistrateur om te voorkomen dat straks het heele Hoofdbestuur op het Bureau zitting neemt en als gevolg dat de lasteader ar beiders ondragelijk worden. Toe Heeren wordt eindelijk verstandig daar de Bend niet alleen Is voor U en Uwe Vriendjes, doch oek voor do leden, ja het eenige lichaam voor hen tot het veroveren van een menschwaardig be staan, waaraan U te weleig aandacht schenkt. U Mijnheer de Redacteur dank voor plaatsing, VERITAS. Wtalirjjk 10 Hov. DE ECHO TAN HET ZUIDEN,

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 1