Tweede Blad. "bimêmlandT" Vrijdagavond Nieuws uit Heusden. Gemeenteraad. Lter, ent. K rfUVtMSKÖl. ZATEROAft 15 NOVEMBER 1919. lJN HAARSTEEG. Gemeenteraadsvergadering op 11 No»" des voorm. 10.30 Voorzitter de burgemeester J. van Bokhoven. Afwezig de ledou Vaa Vrede en Luybec. Dc aotulea der vorige vergadering worden aangehouden tot de volgende. Aan de orde is het voorstel van de begrotingscommissie om geen verhoo- giag van salaris aan des ambtenaar ter scretaiie te geven nver welk voorstel dc vorige keer de stemmen staakten. Het lid Achten merkt op, dat wanneer met Nieuwjaar het Distributiebedrijf van de baan is, en zijn salaris van 500 gulden als directeur eventueel ophoudt, dat de ambtenaar dan slechts i 500 ontvangt in plaa's van thans 1000 gulden en dat het z.i. niet aangaat voor eeo gemeente om iets dergelijks te doen. De Voorzitter adviseert, dat een amb tenaar van 1000 gulden niet noodig is en zij het met iemand van f 500, die er dan nog bij si udeeren kan voor zijn acte, wel af kunnen. Zou de raad hem het volle bedrag willen geven, dan zal hij hem ook ten volle laten werkef. Hot lid Achten meent, dat nu andere gemeenteambtenaren telkens "erhoogiog gekregen hebtsea het tbaas niet opgaat den ambtenaar zoo te behandelen. De Secretaris merkt op, dat als de Raad er toe besluit om een ambtenaar op zoo'n hoog salaris te benoemen, hij zal zorgen, dat ook zijn opvolger dit zal krijgen. De heer Winkels adviseert om het met iemand van f 500 te doen. De Se cretaris wijst op bezuiniging en merkt op, dat als nu een ambtenaar ©p de begroeiing komt voor een boog bedrag, bij er op blijft staao, maar dat hij niets persoonlijks tegen den amb'.enaar heeft. Dc heer Winkels noemt het een ver kwisting nu Burgemeester en Secretaris oordeeleo, dat hier geen amb enaar noodtg is. Het voorstel der commissie in omvraag gebracht wordt met 3 stem men voor tegen 2 van de leden Achten en van den Brand aangenomen. Daarna worden de diverse posten der bsgrooting afgewerkt. Bij post 10 verfwerk enz. stelt de heer v. d. Braad voor om niet alles dit 1D68 J"aar' maar cen £cdeeltc bet volgend jaar te laten verven, hetgeen aangeno men wordt. Do post onderhoud wegen wordt met 2S00 gulden verhoogd. Het voorstel der commissie om aan de echtgenoote van den gemeentebode 200 gulden voor 't schoonmaken der schoollokalen en het aanmaken der kachels met terugwerkende kracht tot 1 Jan. te verleenen wordt aangenomen. Op een verzoekschrift van den Zeer Eerw. Heer Koeken pas oor te Hedlk- huizen voor een verhooging van de jT subsidie der bijzondere bewaarschoal tot h* f400 wordt eveneens gunst g beschik'. Bij post kosten schoolartsen wordt éoor het lid Winkels opgemerkt, dat als Dr. Otto uit Heusden dit onderzoek ciet doet of wenscht te doen, dat het dan aan den anderen dokter behoort te worden opgedragen. Bij de post subsidie f 40 aan de Har monie St. Cecilia merken dc leden Achten en van den Brand op, dat voor een dergelijke vereeniglog, die steeds belangloos alle feesten mee opluistert, deze post gerust verdubbeld mag worden. De heer Winkels vindt dat de Harmonie te weinig voor Hndikhuizen doet en dat eea verhoogisg ?an 25 gulden voor zoo'n j Ucfnebberij al heel mooi zou zijn en zou I dan wenscher, dat wanneer de Harmonie 1 weer naar Hedikhuizcn kwam deze niet -•j alieen bij het Kerkeind zou spelen, maar ook het Heleind met een bezoek zou vereeren. De voorzitter kon dit natuurlijk niet toczeggee, waarop de heer Vugts voor- stelde om over het voo-stel Achten te stemmen, hetgeen met algemeeae stem men aangenomen wordt. .d'es Dr. Weijers om verhooging salaris met f150 mat voorstel der oommissie om f100 te geven. Het lid Winkels merkt op dat er be- trekkeliik wei ig armen rijn. Het lid v. d. Heijden meent dat de dokter niet bij verschillende patiënten kan rekenen wat hem toekomt De Secretaris deelt als armmeester mee, dat het beslist noodig is, dat er een armenlijst wordt vastgesteld en adviseert om den dokter te geven wat hij vraagt, daar hij anders misschien patiënten niet zelf behandelen zal, maar naar 't gasthuis in den Bosch zal sturen, hetgeen de gemeente veel duurder uit zou komen. Allen zijn voor verhooging van f150 echter niet met terugwerkende g. 16191 mg. 009 kracht. Adres verloskundige Vlijmen om f 200 met voorstel van B. en W. om hierop niet in te gaan De Voorzitter zegt, dat de gemeente dokter ook voor verlossingen enz. heeft te zorgen. Het lid Achten merkt op, dat hij het een groote onbillijkheid vindt, dat aan de verloskundige niets toegekend zou worden, daar het toch overal bekend is. dat de dokter over het algemeen bij de voornaamsten de verlossingen ver richt en de mindergegoeden aan de Juffrouw overlaat en dat zich het geval voor kan doen, dat de dokter onmogelijk komen kan De Voorzitter zegt, dat de dokter dan wel zorgen zal, dat er een ander komt De Secretaris merkt op, dat het vol strekt onnoodig is, dat er in deze ge meente èn een dok er èn een vroedvrouw noodig zijn, en dat het een groot verschil is met de gemeente Vlijmen In Vught en St Michielsgestel wordt de vroedvrouw door den dokter betaald. De Heer Achten blijft bij zijn meening, dat het beslist billijk en gewenscht is, dat er naast den dokter een tweede kracht is en zou daar gaarne f 100 voor over hebben. Het voorstel der commissie om geen toelage te geven wordt aangenomen met 4 tegen een stem van Achten. Het subsidie van 15 gulden aan de geitenfokvereeniging te Herpt wordt met 3 tegen 2 stemmen verleend De heer Achten stelt voor een com missie te benoemen voor verbetering en proefneming van aanleg van teenhout in den Snoekenkamp. waarop door den Voorzitter de leden Achten en v. d. Brand worden aangewezen. Een' voorstel omtrent afschaffing van het Distributiebedrijf met 1 Jan. 1920 wordt aangenomen en aan den Directeur tegen dien datum ontslag verleend, daar volgens den Secretaris alleen dan nog de brooddistributie bestaan blijft en deze werkzaamheden op de secretarie verricht zullen worden. Voor de aparte werkzaamheden als uitgave van broodkaarten enz zou dan een billijke gratificatie kunnen gegeven worden. De Heer v. d Heijden meent, dat 100 gulden voldoende zou zijn en zou dit gaarne den volontair de Wilt toe willen kennen. De heer Achten stelt 10 gulden per maand voor en zou het eenvoudig be spottelijk vinden, wanneer er nu een ander dan de aftredende directeur voor aangesteld werd. De Heer v. d. Heijden vindt het ge wenscht, dat er ook een ander eens van profiteert, te meer daar de tegenwoordige bij een bakker in de kost is, en waar over in de gemeente nog al gesproken wordt. De heer van Achten vraagt wat zijn kosthuis hiermee te maken heeft De Secretaris merkt op, dat de direc teur van het bedrijf gewoonlijk onge motiveerd aangevallen 'werd over allerlei distributie aangelegenheden en moet hiertegen protesteeren. Het aanstellen van een eventueelen opvolger is bij B. en W. De vergadering duurt nog voort De verslaggever moest echter vertrekken VRIJH.-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 10 No vember des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Valter. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorz, ce vergaderiog afwezig de heer Stam. De notulen der vorige vergadeiiog worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld Wordt besloten aan het Zuld-Afrl- kaanscbe volk dank te betuigen voor de gezonden mals en griesmeel. Een schrijven van den Ned. Bond van Gemeente-ambteoaren, waarin wordt gewezen op bet gebrek aan Mldden- standswoniogen, wordt voor kennisge ving aangenomen. Op een schrijven van de Cröp. Stoom- zulvelfabriek om onder den Hoogevaart- schen weg buizen te mogen leggen, wordt guastig besloten, evenals op een van den heer Couwenhoven om twee maanden afschrijving op de Hoofdei. Omslag. Benoeming ambt. Burg. Stand. Wordt benoemd de heer A. P. de Bruijn. Schrijven van Ged. Staten houdende dat de salarissen van de veldwachters gebracht moeten worden van f 1000 f 1400 plus vrije woning, kleeding en bewapening. De Voorzitter wijst er op dat Ged. Staten zoo schrijven, dat, wordt niet op hun verzoek ingegaan, de begrooting dan niet wordt goedgekeurd. De heer Heijmans wijst er op dat aan den veldwachten pas eene flinke veihoo- glng is gegeven en hij daarmede zeer 42e Jaargang. tevreden was en hij daarom niet op het verzoek van Ged. S aten zou ingaan. De heer Ros wenscht op het verzoek van Ged. Staten in te gaan aangezien het niets onredelijks bevat- De Voorzitter merkt op, dat wat Ged. Siatcn voorstellen slech s hei minimum is. Hij betwijfelt of Gouda, nu hij de voorstellen van Ged. Staten heeft ge hoord, nog tevreden zal zijn. De heer Ros merkt op, dat het zeer welolg van de bestaande regeling al- wijkt en het later toch zal moeten ge- benren. De heer Oerlemans meent ook dat het nutteloos zal zijn om zich er tegen te verzetten, echter zou hij op de be groting den post voor stille wacht apart willen zetten. Practisch komt het op 't zelfde neer, doch er kan dan nooit over gereclameerd worden dat dit moet worden gedaan. De Voorzitter zegt dat hij als hoofd der politie altijd kan vergen dat nacht dienst wordt verricht. Maar wat hij er wel in zou willen vastleggen ls dat de veldwachter verplicht is gemeente-bode dienst te verrichten. Voor een kleine gemeente als Vrijh. Capelle is het on doenlijk daar een aparte bode voor te nemen. Het voorstel van den heer Oerlemans wordt hierna met op een na algemcene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Heijmans. Schrijven van Ged. Staten om het salaris van burgemeester, Secretaris en ontvanger te willen brengen respectie velijk van f 1250—f 1500, f 1220f 1500 en van f 400 f 550. De Voorzitter verlaat de vergadering. De heer Oerlemans acht de verhou ding tusschen het salaris van den bur gemeester en secretaris onbillijk. Da' van den burgemecs er is te hoog. Spr. zegt daar reeds eenige jarei ge leden ook op te hebben gewezen. Hij wijst er np dat het salaris van den secretaris te laag is vooral nu door de combinatie nog 10 pCt. van de sala rissen moet worden gemist. De heer Kievith vraagt hoe hoog het salaris van den Burgemeester nu Is, waarop de heer Oeilemans zegt van f 930. Deze wijst er ook nog op dat het van terugwerkende kracht is en hij niet weet waar het zal moeten worden vandaan gehaald. De minister heeft een circulaire rondgezonden, waarin hij dc leden van den raad wijst dat bij vast stelling van salarissen een beetje reke ning met de inkomsten moet worden gehouden. De heer de Bruijo geeft in overweging het salaris zoo te houden aangezien het toch niets helpt. Gevraagd kan worden of de jaarwedde van den secretaiis nog wat kan worden verhoogd. Als de burgemees ter hier alleen was kon hij er lang niet van bestaan, waarop de heer Oerlemans opma kt dat het ook een eerepost ls. De heer Hermans acht tegenspartellng nutteloos. De heer de Brufln wijst er op dat hij toch al veel minder salaris heeft dan de veldwachter, waarop de heer Oerle mans opmerkt dat dit altijd het geval is geweest. I Het voorstel van den heer de B-mijn i om het salaris vast te stellen als Ged. Skaten voorstellen, io omvraag gebracht, wordt met 4 tegen 2 stemmen aunge- nomen. Voor stemden de heeren Oer- lemans, Ros, Kievithen Kuüperstegen de heeren Heijmans en de Bruijn. De voorzitter komt ter vergadering en stelt aan de orde de bespreking van 'c salaris van den secretaris. Hij wijst er op dal de amb'enaren eerst een vrij lange en kostbare studie hebben en als men dan eenmaal secretaris is moet hij toch als getrouwde man behoorlijk kunnen i leven en dat gaat van het vootgestelde salaris niet. De voorzitter wijst er nog op dat er tegenwoordig van een secretaris op een kleine plaats heel wat wordt geëlscht. Alle heeren wijzen op de goede eigen schappen en bekwame capaciteiten van den secretaris. Een voorstel van den heer Oerlemans om het minimum en maximum met f 250 te veihoogen en de 10 pCt. aftrek niei te doen plaats hebben, wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. De heer Ros zou ook het salaris van van den ontvanger nog wenschen ver hoogd te zien. Aangezien echter geen der leden dit voorstel ondersteunt, kan het niet in omvraag worden gebracht. Bespreking geldleening f 9000 voor de verbetering van den Hoogcvaartscheweg. Wordt beslo<en de leeniog aan te gaan bij de Gem. Credietbank tegen 6 pCt. De heer Ros dringt aan op spoedige fdoebing van zaken opdat de weg spoedig In beteren toestand wordt gebracht. Daarna wordt op voorstel van Burg. en Weth besloten bij de Boerenleenbank te Sprang een Rek.-courant te openen tot een bedrag van ten hoogste f 2000. De rekening over 1918 wordt vast gesteld op een bedrag aan ontvangsten van f 14 684 84, aan uitgaven van f 14.006 93, zoodat er een batig slot is van f 677.91. Vaststelling begroeting 1920. De heer Oerlemans zegt als rapporteur der begrooting, dat geen op- of aan merkingen zijn te maken, alleen stelt de commissie voor dat de verordening tot hcfïiog van den Hoofd. Omslag wordt gewijzigd en meer in overeenstemming gebracht met de eischen des tijds. De voorzitter zegt dat ook B. en W. daar reeds over hebben gesproken en eerlang met voorstellen zullen komen. Hierna wordt de begrooting vastge steld op een bedrag aan ontvangsten eD uitgaven van f 17 376 69l/2 en voor het levensmiddelenbareau op t 1500. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede, dat door de Heemaf een schade vergoeding ls uitgekeerd van f134 voor aan het land toegebrachte schade. De heer Oerlemans vraagt of aan Labbegat niet eenige lantaarns kunoen worden aangestoken, waarop de voor zitter zegt dat dit niet in het *oornemen van B. en W. ligt, wijl er altijd een zee van lioht daar is. De heer Oerlemans zegt dat dit zoo lang is totdat de kaDtoren zijn geopend, daarna is er steeds Egyptische duistercis. De voorzitter zegt toch meermalen laat ia den avond licht voor de huizen te hebben gezien. De heer Oerlemans merkt op dat dit bij hooge uitxondering kan gebenren. Verder vraagt spr. of van de Heogevaart vanaf Labbegat tot aan het spoor de weg niet wat kan Worden afgekrabd. De afgevallen blade'en liggen op den weg te vergaan en maken het loopen bijna onmogelijk. De voorz. zegt toe alles in de Wet- houdersvergadering te zullen bespreken. De heer Ros informeert of van Gouda, die telefoonkaotoorhouder is, niet een schrijven ia ingekomen om verboogiDg. De Voorzitter merkt op dat door den Directeur-generaal, aan wlen advies is geviatgd, is gezegd dat het verkeer niet in die mate is toegenomen dat het salaris moet worden herzien- Verde- wijst d* Voorzitter er nog op dat dit instituut met 1 Januari aan het Rijk overgaat. De heer Ros zou juist met het oog daarop de verhoogiog willen geven. De Vooizltter wijst er op dat meo even zuinig met 's Rtjks financiëo moet omspringen dan met dievan de gemeente. De heer Kievith zegt gaard e de zul nlgheid in acht te willen nemen doch dal mag z.i. geen beletsel zijn om een ambtenaar te bezo'digen naar gelang hij werkzaamheden heeft te verrichten. De heer Oerlemans wijst er op dat er tegenwoordig heel wat moeite aan verbonden is en dat het meermalen voorkomt dat men etn uur en langer op aansluiting moet wachten. De kan toorhouder heeft daar op de eerste plaats de meeste last van. De heer Kuiipers wijst eropdatjnlst de boterfabriek uit Capelle en de heer v, d. Hoeven uit Sprang de lasten ver oorzaken. De heer Oerlemans geeft dit toe doch wijst er cp dat van zoo'n mistoestand de kaotooihouder de dupe niet mag worden. De heer Ros stelt voor het salaris met f 50 te veihoogen. Dij rondvraag staken de stemmen. Voor stemden de heeren Ros, Oer lemans en Kievith; tegen de heeren de Bruijn, Meijmans en Kuipers. De heer Ros wijst er op dat het wettig gezag voortvloeit uit het Opper wezen, en als lid der Christ, Hist Ktesv. stelt hij voor de vergadering voortaan met gebed te openen De Voorz. zegt dat daartoe het regl. van orde moet worden gewijzigd. In een volgende vergadering kan dit worden behandeld. De heer Oerlemans zegt dat volgens art. 47 der gemeentewet niemand in opdracht mag stemmen waarop de heer Ros zegt niet in opdracht dit voorstel ledodn doch dat hij het tot zijn plicht acht dit te doen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Men meldt uit Brussel, dat de nota van de Belgische regeering inzake het gebeurde te Breskens Vrijdag heden) aan onze regeering zal worden over handigd. Daarbij worden schadeloos stelling voor den schipper en veront schuldiging voor de beleediging aan de Belgische vlag gevraagd. Naar aanleiding van de vele bij haar ingekomen klachten heeft de spoor wegdirectie thans aan haar personeel order gegeven, voor een meer behoor lijke en doeltreffende verwarming der treinen zorg te dragen. Zoo moeten voortaan direct bij het vertrek der trei nen de rijtuigen reeds verwarmd zijn dit omdat het maar al te vaak voorkwam, dat de reizigers eerst een tijd in de kou zaten, alvorens de warmte in de coupé's kon doordringen Door als vroeger vóór het vertrek der treinen van het begin- station de stoomverwarming in werking te stellen, zal dit ongerief worden ondervangen. Uit Brussel wordt aan de Tel. bericht, dat thans overeenstemming is bereikt ten opzichte van de hervatting van den boter-uitvoer van Nederland naar België, in ruil voor Belgische steen kolen. Heden zal de verkoop van Hol- landsche boter door bemiddeling van het ministerie van Bevoorrading een aanvang nemen Een transport van 500 ton steenkool zal eerstdaags naar Ne derland worden gezonden. De minister van landbouw heett tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht. Onder verwijzing naar mijne beschik king van 13 November 1918, no. 34802, afdeeling Crisiszaken, bureau A. Z be treffende militaire schoenen, heb ik de eer te uwer kennis te brengen, dat nog een beperkt aantal militaire schoenen beschikbaar is Voor het geval u nog voor eene nadere toewijzing van deze schoenen in aanmerking wenscht te komen, gelieve u zich voor 1 December as. tot den liquidateur van het Rijks kantoor voor Huiden en Leder, Bezui- denhout 189,'s-Gravenhage, te wenden, onder opgave van het maximum aantal door u gewenschte schoenen. De nog aanwezige voorraad zal dan naar evenredigheid onder de gegadigde gemeentebesturen worden verdeeld. Het postpakkettarief wordt voor gesteld1 K.G. 40 cent; I—3 K.G 50 cent; 3—5 KG. 60 cent. W^aar de lezerskiing vaa ons b'ad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties iu oqö blad voortdurend meer waarde. Heusden, 13 Nov. 1919. Ten einde meer animo 'e brengen bij de ledea der Burgerwacht, wordt overwogen een schietwedstrijd te orga- niseeren, waarvoor eerstdaags een ver gadering wordt bijeengeroepen. Tengevolge van het onbesuisd sleeën van den wal af, werd wederom een knaapje zoodanig geblesseerd, dat geneeskund'ge hulp moest worden in geroepen. Waarschuwen schijnt niet te helpen. Deze week werden verschillende kinderen en grooteren gemolesteerd door een hier roodloopenden hond, waarvan aangifte werd gedaan bij de politie. Men zegt, dat dit beest in Heesbeen ihuis behoort. Op de drijfjacht, georganiseerd door den heer L. V. op zijn jacht nabij de ttad (6 j -gen.) werden neergelegd 8 hazen, 57 fdzaLten en 73 eenden. Bij de brigade der Kon. Mare- chaussée alhier is Ingedeeld d.hr. Koster, tot heden werkzaam op het buieau te 's Bosch. In de vergadering, waarin de op richting der bijzondere school besproken werd, is de voorloopige commissie thans definitief benoemd en zijn de statuten vastgesteld, waarin, naar we vernemen bepaald is, dat het te benoemen hoofd moet behooren tot de Ned. Herv. Ge meente, terwijl in het bestuur plaats nemen 4 leden van de Ned Herv. Kerk en 1 lid van de Gerefo-mee'de. Tot Dlrectenr der R.K. Gyanas- tiekve'eeniging A. O. D. ls benoemd de Heer v. d. Veen uit 's Bosch. De zangvereeniglog Cresceodo was voornemens a.s. Woensdag een toonee!- ultvoering te geven. Door omstandig heden heeft ze er toe moeten besluiten den datum eenigen tijd te verschuiven. De Woensdagavond gehouden bijeenkomst op Concordia vanwege Volksonderwijs, om het bestaansrecht van het openbaar onderwijs alhier te doen uitkomeD, was maar matig bezocht. Na een openingswoord van den Voorz. den Hr. Pruijm (Meeuwen) verkreeg ds heer Klaas de Vries het woord en lichtte in een goed verzorgde improvisatie zijn standpunt toe. Van de gelegenheid tot debat werd geengebruik gemaakt, faute de combattants. Raadsvergadering 14 Nov. '19 n. m. 7'/a uur« 1. Notulen. 2. Iagekomen stukken. 3. Aanbieding brgrooting 19?0. 4. Rekening 1918 en begrooting 1920 Godshuizen. 5. Ontwerp besluit G*d. St. jaarwed den Burgem. S-cr. en Ontvanger. 6. Verzoek A. van Dijk, om ontslagen te worden van pacht-aanleggelden der booten. 7. Aangehouden verzoek plaatsing lantaarn bij de clchoretfab-lek. 8 Bijef v. d. Iospecteur v. h. Staats- bosebbeheer met voorstel verkoop van boomen aan den wal. Ons b ad wordt voortaan afgedrukt eu per poat verzonden Heeren-adverteerders eo corres pondenten gelieven daarmede rekening te houden en hun bij dragen moeten uiterFt VRIJDAG MORGEN in on» bezit zijn. eb van hei Zuideo.

Echo van het Zuiden | 1919 | | pagina 5