BUITENLAND. België. Frankrijk. Amerika. Provinciaal Nieuws. Spanje. BINNENLAND. Vergeet Wennen niet! De heer Lombarts geeft den Voorzitter In overweging om, als de benoeming aan Burg. en Weth. Is, den Voorzitter van de vakVereenlglng daarvoor zeker te benoemen. De Voorzitter wil de vakvereenlglng zelf daarvoor laten zorgen. Hierna wordt de vergadering gesloten. BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrfydag 31 Dec. 1920, des voormiddags te 11 nor. Tegenwoordig de heeren D. Baan, A. Blok, C. V. Cotiwenbergh, F. Passier en L. J. F. Verwiel. Afwezig de heeren H. Both en J. P. Groenen. De voorlezing van de notnlen der vorige vergadering wordt aangebonden tot de volgende vergadering. Nadat enkele ingekomen stnkken voor kennisgeving zijn aangenomen, leidt de Voorzitter de bespreking in omtrent de wachtgeldregeling voor werknemers in de schoenindustrie. De Voorzitter deelt het resultaat mede van de conferentie, welke op het gemeentehuls te Waalwijk is gehouden tusschen afgevaardigden van den Banc van Schoenfabrikanten en van de werk- leden met de drie gemeentebesturen, hierop neerkomende, dat aan den Mi nister van Arbeid zal worden voorge- stleld, dat het Rijk 30, de schoenfabri kanten 30 en de gemeenten 20 pCt. in de wachtgeldregeling bijdragen. Verschillende leden zijn van gevoelen, dat de schoenfabrikanten zeer ontijdig met hun verzoek tot het Invoeren van een wachtgeldregeling komen en wijzen op de groote verdiensten, welke hunne bedrijven gedurende een vijftal jaren hebben afgeworpen, waardoor zij zich financieel krachtig hebben kunnen maken, terwijl het bovendien van weinig waar» deering ten opzichte van hun personeel getuigt, dat zij zich zoo spoedig van de zorgvoor het personeel voor een groot gedeelte trachten te ontlasten. Andere leden zijn van gevoelen, dat de groote schoenfabrikanten bij eenigen goeden wil hun bedrijf wel in gang zouden kunnen houden, indien zg even als andere jaren thans reeds voornlt zouden produceeren voor de voorjaars orders en zij niet trachtten om door de productie van schoenen zooveel moge lijk te beperken, de prijzen van het schoenwerk zoo hoog mogelijk te houden. Juist de kleine schoenfabrikanten, die tengevolge van hunne mindere credlet- waardigheid het meest de gevolgen van deze malaise ondervinden, zullen naar de meening van deze leden, niet zijn geholpen met de huidige wachtgeld regeling, omdat zij tengevolge van de stopzetting van het crediet en de be legging van hun bedrgfskapltaal in schoenen op magazijn, niet in staat zullen zijn hun bedrijf voort te zetten, zoodat de ontworpen wachtgeldregeling uitsluitend ten goede zal komen aan de groote fabrikanten, voor wie deze be zwaren niet in die mate gelden. Ook hebben sommige leden bezwaar tegen de geringe bijdrage, die de fabri kanten in de wachtgeldregeling ver- leenen, terwijl van de gemeente een grooter offer werd verlangd, dan door den Minister in zijn ontwerp was voor gesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de bijdrage van de gemeente op 20 pCt. is gesteld en van de fabrikanten op 30, teneinde dezen zooveel mogelijk te be wegen, tot de wachtgeldregeling toe te treden en zoodoende de kosten voor de gemeente zoo laag mogelijk te doen houden. De wachtgeldregeling noemt spreker een noodzakelijk kwaad, door de alge- uieene malaise geboden, terwijl bij niet aanvaarding van de wachtgeldregeling de financieele gevolgen van eene als dan noodzakelijk In te voeren steun regeling aanmerkelijk zwaarder op de gemeente zouden drukken. Wel acht de Voorzitter het noodlg, dat aan de toepassing van de wacht geldregeling zoodanige eischen worden gesteld, als het finantieel belang van de gemeente vordert en dat speciaal in de steunregeling, welke tegelijk met de wachtgeldregeling zal moeten worden ingevoerd, voorzieningen worden ge troffen, welke misbruik van belde rege lingen tot schade van de gemeentekas moeten voorkomen. Het ontwerp van de steunregeling is nog niet gereed, doch zal binnenkort door de 3 gemeentebesturen in gemeen schappelijk overleg worden vastgesteld. In de kosten der steunregeling zullen het Rijk en de gemeente leder voor 50 pCt. bijdragen. Na eenige discussie, welke zich in hoofdzaak beweegt omtrent de biervoor omschreven punten, wordt aan B. en W. een blanco-credlet verleend teneinde de uitgaven uit de wachtgeldregeling en de 'steunregeling voortspruiten te kunnen bestrijden. Verder niets meer aan de orde zijnde en geen der heeren meer het woord verlangende, wordt de vergadering ge sloten. In België is men niet te spreken over de houding der Fransche regeering ten opzichte der economische verhouding. Voor den oorlog was Antwerpen de uitvoerhaven van Elzas-Lotharingen en nu het Fransch is, gaat dit land een zware surtaxe heffen zoodat het als achterland voor Antwerpen verloren gaat. Ook de ^ranschgezinde pers is niet te spreken, vooral na een rede me Nieuwjaar van den Franschen gezant, die zich met Belgische aangelegenheden moeit en niet veel hoop op Franschen steun laat. Vandeperre schrijft na een rede van den Voorzitter der Antwerpsche handelskamer Castelein 't volgende Vervolgens over de houding van Frankrijk sprekende, dat de surtaxe niet wil afschaffen, een feit, waardoor Elzas Lotharingen als achterland van Antwer pen is verloren gegaan, zegt Vandeperre „De heer Castelein heeft steeds te voren aan liefdespolitiek ten opzichte van Frankrijk gedaan en aan geen han delspolitiek. Thans heeft die liefde hem niets dan ontgoochelingen gebracht. Kort na den oorlog richtte ik mij, aldus Vandeperre, op een algemeene verga dering van de rechterzijde tot den be voegden minister, hem vragende dade lijk de kwestie van Elzas-Lotharingen als achterland op te lossen. De betrok ken minister, die tevens vol vertrouwen als de heer Castelein was, antwoordde mij„Maar dat is duidelijkElzas Lo tharingen zal voor Antwerpen behouden blijven, zoo niet, dan zouden wij met Frankrijk gevochten hebben voor onze zelfvernietiging". Er bestaat weer wrijving tusschen de geallieerden en Duitschland. Het gaat over de ontwapening. Duitschland zegt dat het geheel volgens Spa heeft ge handeld de geallieerden het tegendeel, vooral wat Beieren en Oost-Pruisen betreft en dit laatste schijnt juist te zijn. De duimschroeven zullen weer wat aangedraaid worden en met dat al, kan Duitschland door Frankrijks schuld maar niet te weten komen, waarmee het af is. Een duur, maar eenvoudig diner. In het Commodore-hotel teNew-York heeft op Kerstavond een diner plaats gehad, waarbij duizend dames en heeren aanzaten, terwijl elk couvert duizend dollar kostte. De totale ontvangsten waren bestemd voor het 35-millioen- dollar fonds, dat door Hoover gesticht is om de hongerlijdende kinderen van Europa te hulp te komen. Het diner was niettegenstaande de dure prijzen zeer eenvoudig en was ge heel gelijk aan dat, hetwelk het fonds aan de kinderen in de getroffen streken zal geveneen schotel rijst en een kop chocolade. Hoover verklaarde, dat door de in komsten van dien avond, het tends nu reeds meer dan twee millioen dollar bezit. distilleerd, ongeacht de sterkte, vóór zich zelf of voor een ander in voorraad heeft, verplicht daarvan op 5 of 6 dezer schriftelije aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der accijnsen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle gedistilleerd, in een woning met hare aanhoorigheden aanwezig geacht wordt in voorraad te zijn bij den hoofd gebruiker van de woning. De ambtenaren der accijnsen zijn bevoegd om binnen 14 dagen na het in werking treden van de wet ook de panden, die overigens niet aan hun toezicht zijn onderworpen, met inacht neming van voorgeschreven vormen, tegen den wil der bewoners of gebrui kers binnen te treden en er een onder zoek te doen naar de aanwezigheid van gedistilleerd. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft bepaald, dat indien voor een station de laatste aansluiting is gemist en dat station nog is te bereiken met een reizigerstrein, welke daar volgens de dienstregeling niet stopt, de chef van het station waar de aansluiting gemist is, opdracht kan geven dat in afwijking van de dienstregeling, deze trein op eerstgenoemd station moet stoppen. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft bepaald, dat het op de stations aanwezige klachtenboek ter inschrijving van een klacht op eerste aanvrage aan het publiek is voor te leggen, Het personeel mag geen pogingen doen om iemand van het inschrijven van een klacht te doen afzien. Alleen aan personen, die in kenne lijk beschonken toestand verkeoren en zich verder zoodanig gedragen, dat zij van het station moeten worden verwij derd, mag het klachtenboek geweigerd worden. De slapte in den lande neemt over de hand toe. De carton-fabrieken in Pekela, lederfabrieken in Lochem, de rijstpellerijen in Wormerveer, de sigaren fabrieken in 't Zuiden en Noorden, de Bont- en damastweverijen in Boxtel, de metaal-industrie zijn stopgezet of werken met veel verminderde kracht, N. N. S. N. N. Waalwijk, i Jan. 1921. Inschrijving Weenen. Vorig bedrag f 122.42 f 3.- f 2.50 f 2.50 Totaal f 130.42 Het Spaansche stoomschip „Sant sabel", van de Compania Transatlan- ica de Barcelona, is Zaterdagnacht bq de Spaansche kust gestrand op het ei- and Salvora en totaal wrak geslagen.. Het schip had aan boord 160 passa giers voor Zuid-Amerika, die te Santan der aan boord gekomen waren. Gemeld wordt dat 120 zijn verdronken, alsmede iet grootste gedeelte der bemanning. Weer dan 200 man wordt vermist. De kapitein werd in uitgeputten toestand gered. De ramp is toe te schrijven aan zwa- ren mist en storm. Hare Majesteit de Koningin-Moeder ijdt sedert eenigen tijd aan een hernia, waarvoor operatieve behandeling wen- schelijk jis. H. M. zal zich daarvoor onder behandeling stellen van professor dr. H. J. Laméris, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De bestrijding van den onderhuur- woeker zal binnenkort hoogst waar schijnlijk reeds vóór 1 Februa-i a.s., in geheel Amsterdam krachtig worden aangevat. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het thans tot wet verheven wetsontwerp, waarbij onder meer de accijns op het gedistilleerd wordt verhoogd van f 150 (met 10 opcenten) tot f300 (met 10 opcenten) per hectoliter van 50 percent op 5 dezer zal worden afgekondigd (Stbl. no. 928) en mitsdien, krachtens art. 9, iA werking zal treden te 12 uur in den nacht van 5 op 6 dezer. Dientengevolge is ieder, die op laatst gemeld tijdstip meer dan 25 liter ge- De 1,1. Zondag in alle H.H. Missen gehouden collecte voor Weenen en de middenrijken heeft opgebracht in de parochiekerk van St. Jan Baptist pl.m. f500.en in de St. Antonius-parochie f 100.-. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Waalwijk d.hr. J. A. J. van Hejrst. De heer Van Heek, leeraar Wiskunde aan de Handelsschool alhier, ismetingang van 1 Mei benoemd tot leeraar aan de Kweekschool voor onderwijzeressen te Echt. De heer J. Kooijman, agent 1ste klasse alhier, is als zoodanig benoemd te Renkum. Dit jaar zullen o.m. de volgende priesters hun jubileum vieren H. C. Baekens, em. pastoor te Dussen, thans te St. Oedenrode, gouden priester feest. H. J. Huijbers, pastoor te Waspik C. A. van Kemenade, pastoor te Stip hout; A. Th. J. Werners, pastoor te Loosbroek; zilveren priesterfeest. W. J. J. J. de Klijn, corrector te Til burgJ. L. J. Nuijens, kapelaan te BaardwijkA. C. R. H. Spolders, kape laan te Nieuwkuik: 127,-jarig priester feest. H. v. d. Ven, pastoor te Geertruiden- berg, 25-jarig pastoraat. Naar wij vernemen, hebben de melkboeren besloten den prijs van de melk met 2 cent per liter te verlagen en gebracht van 22 op 20 cent. - Op 1 Januari 1921 vloog des avonds boven de speelplaats van de St. Petrusschool een vleermuis rond. Wel 'n bewijs dat 't nieuwe jaar vrij zacht zijn intrede heeft gedaan De grootste teleurstelling welke de W. V. V. Quick heeft ondervonden is wel Zaterdag 1.1. geweest, toen zij ver nam dat het Duitsche Xi-tal aan de Hollandsche grens werd opgehouden. Zaterdagmiddag ontving Quick een tele gram van de Duitschers dat zij in Beek stonden en niet verder mochten en toen twee Quickleden, welke reeds 's morgens waren vertrokken om het Duitsche XI-tal aan de grens te verwelkomen, daar aankwamen, konden zij zonder voet ballers huiswaarts keeren. Het schijnt dat de passen niet in orde waren, wat voor Quick wel de grootste strop is, dat zich vele moeite had getroost om het den heeren hier in Waalwijk zoo aan genaam mogelijk te maken. Zij die reeds een entreekaart hebben gekocht, kunnen deze wederom inruilen. Hedenmorgen had op het raadhuis alhier eene bijeenkomst plaats van de gemeentebesturen van Waalwijk. Besoijen en Baardwijk, ter bespreking van eene steunregeling voor arbeiders, die niet vallen onder eene wachtgeldregeling Naar wij vernemen, hebben zoo goed als alle schoenfabrikanten besloten tot de wachtgeldregeling toe te treden. Wegens de vele sinds 25 October 1.1. ingevoerde wijzigingen in de huidige dienstregeling der Nederlandsche Spoor wegen, is de thaus bestaande niet meer betrouwbaar. Daarom hebben de Ned. Spoorwegen, op aandrang van de Re geering. besloten zoo spoedig mogelijk (vermoedelijk 15 Januari) een nieuwe gids te doen verschijnen. Het concours der Waalwijksche Kegelclub trok 1.1. Zondag, den openings dag, reeds groote belangstelling. Er was reeds zeer veel deelname. De stand der hoogste punten vrije baan is op 't oogenblik 2 x 42, 39, 38, 35 en 34, terwijl de corpswedstrijd op 't oogenblik staat als volgt: Hannibal, Waalwijk 271 Amoenitas I, Kaatsheuvel 175 'I. - 175 Ons Genoegen, 141 De dagprijs werd behaald door den heer M. Heijnen met 42 en eer, steun- kaart van 33. Naar wij vernemen, heeft het bestuur besloten Donderdag wederom een dag prijs beschikbaar te stellen. Het belooft dien dag interessant te worden, aangezien aan den corpswed strijd door verschillende vijftallen wordt deelgenomen. Op den Zondag 1.1. plaats gehad hebbenden wedstrijd in solo's-scène's, uitgeschreven door de tooneelclub Kunstmin" te Orthen, wisten de heeren H. van Engelen en C. Didden respec tievelijk den tweeden en derden prijs te behalen. Laatstgenoemde nam voor de eerste maal aan een wedstrijd deel. Het succes van „Shylock" door de tooneelvereeniging stijgt met den dag. Maandagavond de eerste uitvoering voor het publiek waren de rangen reeds lang te voren uitverkocht; de uitvoering was dan ook één succes. De zaal bood een aanblik van een elite-uitvoering en de uitvoering was verzorgd in elk opzicht. De leider, de Weleerw. heer Beijnen, riep het publiek een hartelijk welkom toe. speciaal den Edelachtb. heer Burge meester en de vele eerw. heeren geeste lijken, die van heinde en verre gekomen waren om dit kunstwerk van Waalwijk sche kunstliefhebbers bij te woaen en om ie bewonderen wat men onder goede leiding en aanleg, door ijver en ambitie kan bereiken. Over het spel zelf hebben we reeds vroeger gesproken, we willen nog mede- deelen, dat gisteren aan het slot het enthousiasme zeer groot was, men was verrast over dergelijk spel, over de aan kleeding, kortom over het geheel. De spelers werden hartelijk toegejuicht en Shylock, de heer van Engelen, met een prachtig bloemstuk uit het publiek naar waarde gehuldigd. Wij willen besluiten met een aanhaling uit een verslag van het „Huisgezin", waarbij wij ons gaarne aansluiten, terwijl wij het publiek gaarne aanmoedigen de laatste uitvoering op Donderdag, waar voor reeds tal vhu kaarten verkocht zijn, bij te wonen. Het „Huisgezin* schrijft dan o.m. Daar, te Waalwijk is opgevoerd een tooneelspel vrij bewerkt naar Shake- speare's „Merchant of Venice" met bo- venstaanden titel. De wijze waarop dit stuk is vertolkt en verzorgd staat boven elke verwach ting die men van een zéér goed dilettantengezelschap hebben kan. Bij velen getuigde het spel van veel aanleg, bij den Shylock-vertolker van meer danfl bijzondere toewijding. De grime was keurig en dan denk ik naast den prachtigen Shylock-kop aan het tweede bedrijf. Hoe mooi deden de Oostersch-ge kleurde gezichten van hovelingen en slaven bij de oogenstreelende kleuren hunner kleederen. Wat prachtige ras-typen waren die drie kleine slaafjes, die, zoo onbeweeg lijk stil en strak en recht, alsBoeddah- beeldjes voor des Sultans voeten zaten Dit alles en het mooie decor getuig' den van 'n hoogstaande karakteristieke leiding. Door van de zijwanden te maken één vlak van neutrale kleur, hier en daar gebroken door frisch groen van 'n palmpje, omhangen met 'n kleurig lapje, door den achtergrond steeds hetzelfde te houden, drie bogen gesteund door vier zuilen, daardoor werd om den akteur een sfeer gebracht, rustig van lijn en kleur, vormend met de figuren een schoon geheel, zonder dat de aandacht der toe hoorders van de spelers werd afgeleid. Door de gordijnen, die de openingen tusschen de zullen afsloten van een andere kleur te nemen en een enkel hoogst noodig meubel, werd verschil van plaats van handeling, voldoende aangeduid. Verder uitweiden zou te veel plaats vergen, maar naast Shylock die hoven allen lof staat, verdient bijzondt vermelding Piëtro die zeer goed wj vooral in de Casket-scènehoe wist door gebaar en zegging ons te boei en ontroerd doen luisteren naar de wi hejd ?n deugd die z'n keuze bepaal ook Richard de Brit was hier heel goe Zondag 1 Januari speelde de jeu dige voetbalvereeniging Hollandia e vriendschappelijke wedstrijd tegen W. B. lil te Besoijen. Daar Holland den moed niet opgaf, wisten on groen-witten toch een gelijk spel behalen van 2—1. Zondag 2 Januari speelde onze groe witten te Drunen. Maar hier wisten eene betere overwinning te behaU Daar Hollandia steeds de meerdere w keerde zij dan ook welverdiend rr 2—1 naar huis terug. - De gewone Rijksvoorjaarskeuring van tot dekking bestemde hengst zullen in Noordbrabant gehouden m denop Dinsdag 22 en Woensdag Februari te Zevenbergen en op Woer dag 23 Februari te 's Hertogenbosch. Gemeld wordt: Door de patroons- en winkeliers-c ganisaties in de schoenbranche is 0, gericht een Centralen Raad voor h schoenen- en reparatiebedrijf, waar zitting hebben uit elk dier organisati 2 vertegenwoordigers. De bedoeling zit voor eenheid brengen in de in het belang van li bedrijf noodige bedrijfsregelingen. Woensdag en Donderdag j.l. zijn 's-Gravenhage door den Centralen Ra; vergaderingen uitgeschreven van schoe winkeliers, maatschoenmakers en rep rateurs, ter bespreking van den huw gen bedrijfstoestand, met als spreke de heeren W. Donker en J de Krijgt bestuursleden van den Ned. Bond v; Schoenmakerspatroons- en Winkeliei vereenigingen en de heer Pronk vo< den R.K. Bond. Geadviseerd werd d door de leden-winkeliers het advii van de organisaties opgevolgd en i verkoopprijzen in 't algemeen gelijkt tred houden met de in de laatste tijdt veranderde inkoopprijzen. In het maat- en reparateursbedrijf zi groote moeilijkheden te wachten do de belangrijke hoogere lponeischen d gezellenorganisaties en de verkortii van den werktijd door de 45-urige wei week. Door verschillende sprekers wei scherp becritiseerd het onreëele zakt doen van sommige winkeliers, die 01 der valsche leuzen uitverkoopen org niseeren en door inferieure kwaliteiit te verkoopen het bedrijf en het publit schaden. BAARDWIJK. Zaterdag jl. speelt onze R.K. Voetbalvereeniging Juliai een vriendschappelijke wedstrijd legt Vitesse II uit Vught. Ais scheidsrecht Slaats om half 3 beide clubs binnen t lijnen roept verschijnt Juliana met et invaller, terwijl Vitesse volledig sta! Spoedig ontwikkelt zich van beide zijdt een keurig spel. Na een prachtig samei spel der Vuchtenaren wist hun midvot door een onhoudbaar schot zijn club t leiding te geven 10. Na eenige mini ten spelens rent Vermeer door allt heen en geeft den keeper het nakijkt 11. Rust had in met 1—1. Na de rust zijn de bordjes verhangei daar Slaats door een prachtige voorzi van den linksbuiten den keeper voi de tweede maal het nakijken gaf 2— Spoedig daarna maakt de rechtsbinne van Vitesse den gelijkmaker 2—2. N een goede combinatie gaf de midvoc der Vuchtenaren door een keihardscht zijn club de leiding 3—2. Dit is d getl-zwarten wat al te kras spoedi hebben zij het spel in handen, de link: binnen geeft over aan den linksbuitei deze rent met een motorvaartje langs d lijn, zet prachtig voor, waarvan Slaai gebruik maakt de puntjes te deelen 3—1 Hiermee kwam het einde onze gee zwarten hebben ongetwijfeld een d< prachtigste wedstrijden gespeeld van d seizoen. Zaterdag jl. speelden K. en K. en Juliana II alhier op het Julianaterrei een wedstrijd om eene herrinneringf medaille. Hoewel het spel van beid elftallen nog veel verbeterd kan worder waren er toch verschillende spelers di beslist niet slecht wafen o a. de keepe van K. en K die menig tegen puntj wist te voorkomen en de back vai Juliana Van beide zijden had men bij 't doel punten nu en dan „pech". De uitslag was 1—1. Aan de door onze R.K. Voetbal vereeniging Juliana uitgeschreven serie wedstrijden op a.s. Donderdag 6 Jan zullen de volgende vereenigingen deel nemen R.W.B. Combinatie Besoijei V.V O. I Vlijmen—Quick Waalwijk ei Vitesse Vught. Ie prijs groote zilverei lauwerkrans. 2e prijs prachtig zijyerei eerekruis. Men verwacht prachtige wedstrijden Aanvang der wedstrijden om 12 uur BESOIJEN. De bevolking der gemeentf Besoijen bedroeg op 31 Dec. 1920 181' zielen. Op 31 Dec. 1919 bedroeg di cijfer 1807. Gedurende het jaar 1920 hadden ii

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2