Eerste Blad. Markode Bandiet I „NOORD-BE, ABAND WAALWIJK. I Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Gemeenteraad. p FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. 51 t NUMMER 4 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. KAATSHEUVEL. (Vervolg). Do heer Rijken wil weten wie dat schoone huis zal moeten onderhouden, de dokter of de gemeente. Verschuren. Het is te gek om daar over te praten. Al wat van bulten aan bet huls moet gebeuren is voor onze rekening en al wat hij er van binnen aan wil doen is voor den dokter zijn rekening, daaraan behoeven wij ons io 't geheel niet te storen. Da Voorzitter wijst er op dat reeds besloten ls dat het onderhoud van bulten voor rekening van het gemeente bestuur is. De heer v. d. Heuvel beaamt wat door den heer Verschuren is gezegd, betreffende het onderhoud. Alleen zou hij wat betreft de afmetingen van de keuken en zeker ook wat de specie aan gaat eenige verandering willen zien aan gebracht en deze veranderingen moeten dan maar ten koste geschieden van de mooihiid en sierlijkheid van het huls. Er moet zoo gebouwd worden dat later een opvolger ook wat aan het huls heeft. Dus zeker moet er een berg plaats zijn waar een fiets enz. kan worden geborgen. De heer De Wijs zou een nieuwe teekecing willen laten maken wijl deze niet voldoet en boven de f 25000 gaat. De heer Verschure is daar tegen, aangezien dit weer het bouwen belet. Laat, zegt spr., het nu eens f 500 of f600 gulden meer kosten, daar kan nu toch weet geen teekenlag voor wo den gemaakt. Maar nu alles gocdkooper Is geworden, kan het wel driemaal 600 gulden goedkoopst worden en zeker als het onder eigen beheer word? ge bouwd. De Voorzitter merkt op dat een fe bouwen bergplaats voor het neerzetten van een fiets enz. door den opzl htei is begroot op f1100. Da beer Verschuren komt dit zeer hoog voor en vraigt wal hst nu zal schelen of een keuken een me'er bieder en wat hooger al worden of niet. De heer Snaphaan wijst er op dat door den opzichter *ta kennen is ge geven, dat voor f 25000 een fl ok ec net huis kan worden gebouwd. Nu de p.ijzen van alies zijn gedaald zou hi) toch zeker niet boven dit bedrag willen gaan. De heer van Amelsfoort zou in geen geval het bedrag van f25000 te boven willen gaan. Snaphaan. Nu zou men er reeds weer met een bedrag van f 2200 willen boven gaan. Wij moeten toch niet al te licht zinnig met de centen omspringen. Van Amelsfoort. Eo dan komt er nog DONDERDAG 13 JANUARI 1921 He JAARGANG. van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. V. HOE DE STRIJD EINDIGT. 38) Och! zij (hebben ons nog niet, her neemt Murad. Onze kanonniers schieten gelijk slagers. Willen zij doeltreffen, dan moeten zij de batterij 'heel dichtbij opstel len, dat wil zeggen, in 't bereik onzer cara- bijnenen dan Dan kunnen wij hen op onze heurt niet gemak neerblazen, voordat zij den tijd hebben een kanonschot te lossen, be sluit Michel. Denkt gij dan dat die kanonnen die nen moeten om,ons aan te vallen? 't Is zoo klaar als de dag die opkomt. In tegenstelling met het gezegde van Murad, worden de kanonnen op tamelijk verren afstand in batterij opgesteld, op een klein hoogtevlak welke de stad be- heerscht. Marko heeft zich gevoegd bij de versohe troep die hem toejuicht en hem de eer be wijst waar zijn rang recht op heeft. Dan verloopt een kwartier, ongetwijfeld om het doel te verkennen dat moet gebombar deerd, om de afstanden te berekenen en de stukken te richten. Eensklaps verschijnt een blank wolkje, Telef. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaaJwHkschc Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. bij dat de specie ook nog van beter kwaliteit moet worden, wat allicht ook alweer wa meer geld gaat kosten. De heer Verschure wijst er op dat men rekening moet houden, dat er nog f600 afgaat van hst oude huls. De heer Van Amelsfoort wijst er op dat men f 2200 boven de eerst vastgestel de som is gegaan en dan nog komen de kosten van betere specie. Dat alles weegt niet op tegen die f 600. Roestenberg. En als het dan maar waar is dat een metselaar zich voor f 15 minder komt presenteeren per week. Verschure. Ik zit hier niet te liegen. Dat ben ik niet gewoon. De heer Roestenberg zegt dat, als alles zoo omlaag zou zijn gegaan, het te gek zou zijn om nu direct te gaan bouwen, want dan was, door een week of vier nog daarmede te wachten, heel wat te verdienen. Maar dat is, zegt spr., ijskoud gelogen dat een metselaar zich •>oor f 15 per week minder komt aan melden. Als het waar was, konden wij met wat te wachten duizenden guldens gaan verdienen. De heer Van den Heuvel wijst op Amerika, waar alles ook ontzettend in prijs verminderd 4s en wijst er op wat de couranten schrijven. Roestenberg. De couranten schrijven. De heer Van den Heuvel wtjsi er nog op dat daar nog meer dan hiér te lande, de fabrieken worden stopgezet. Echter daar gaat het niet over. De ZeerEerw. beer pastoor is zoo goed geweest den dokter zoolang te huisvesten, maar daar mag geen misbruik van worden gemaakt. Er moet spoedig met het bouwen wor den begonnen en op grond daarvan betreurt hij het, dat men nu weer eens andere plannen wil gaan laten maken, waardoor er weer eenige maanden voorbij zullen gaan vooraleer men tot het boawen zal over kunnen gaan. Dp heer Verschure me-kt op dat de opzichter heel veel er aan kan doen en -erust zou kunnen beginnen. Hij zal de 25000 gulden niet te boven gaan. Voorzitter. Legt u later bij wat het dan meer dan f 25000 heeft gekost. Verschure. Dat is gek. De heer De Wijs zegt dat het niet ie Kaatsheuvehcho leden zijn die de zaak tegenhouden, maar het feit, dat eerst gezegd is niet meer uit te geven dan f 2SO00 en dan later weer met eene 'erhooging van f 2200 aankomen, gaat niet op De Voorzitter merkt op dat gezegd is, dat de bouw f 25000 zal mogen kosten en nu de begrooting van deze ohnoen hooger is, zal een andere teekening moeten worden gemaakt. De heer Van den Heuvel zou willen voorstellen dat het bouwen in eigeD beheer wordt uitgevoerd. Da opzichter kaD inmiddels eens met den dokter spreken en zorg dragen dat de kosten de f25000 niet te boven gaan. De Voorzitter merkt op dat de raad zelfstandig heeft te handelen en niet de opzichter en de dokter de zaken hebben te bespreken Verschure. Durft u den opzichter dit niet toe vertrouwen. Die kan hier en ginds op de hoogvlakte. Dan vernemen de belegerden een schril geluid dat heel snel toeneemt, voortoijvliegt met groot geraas en verdwijnt. Een zware knal weerklinkt wel driehon derd meter voorbij het terras. De houwitser! zegt Michel. Een tweede knal volgt onmiddellijk, maar op verderen afstand. Weer een kanonschot! voegt Joannes er bij. —Te kort gemikt! besluit Murad schok schouderende. Inderdaad, de kogel valt en ontploft 200 meter voor het belegerde huis. Murad hervat, schuddebollende: Zei ik het niet!ze schieten als slachters Nauwelijks zijn zijne woorden koud, of een derde kanonschot dreunt, 't Is alsof een windhoos tegen het huis aanbeukt. Een vreeselijke knal. Brokken pleister en steenen vliegen van alle kanten vermengd met stukken gootijzer. Een dichte rook hangt over het terras. Een stuk er van is weggeslagen. De patriotten, als verdoofd en verblind, denken dat het einde nabij is. Nijpende angst grijpt 'hen aan. Zijn ze nog allen levend?Werd een hunner door de scherven van den houwitser getroffen? Geen kreet, echter, geene klacht. Niet de minste uiting van schrik of smart. Ze durven zich niet te verroeren in den dichten nevel. Langzamerhand trekt de wolk kruitdamp en pleisterstof op. De be legerden kunnen zich van hunnen toe stand op de hoogte stellen. O! God zij geloofd! de dood heeft allen gespaard, ja, allen! tot zelfs het kindje dat, uit zijnen slaap gerukt door den donder slag, met zijn handjes in zijn oogen wrijft, en schreiejj.de naar zijne moeder vraagt. daar wel wat vao halen. Rijken. Die moet volgens plan en teekening bouwen en niet' konkelen. Verschure. Dat ls geen konkelen. Van Amelsfoort. Neen, dat is op een accoordje gooien. Verschure. Neen, als 't ruaar niet meer dan f 25000 kost. Van Lier. Met die kwestie van specie. Zou van Veen het niet weten. Dankers. Waarom nu al dat gesol en verdagen. De Voorzitter zegt dat er absoluut niets is verdaagd. De teekenlngen zijn slechts eenige dagen ingekomen en direct in behandeling genomen. Rijken. De raad heeft heelemaal nog geen aanleiding gegeven tot oponthoud. Ware er in 't begin geen buitenspo rige eischen gesteld, dan ou men reeds lang aan het bouwen zijn geweest. Van Lier. Schuiit er niets achter Waarom zou mijnheer v«n Veen de bouwverordening van hier niet kennen. Voorzitter. Dus u zou deuken dat er fraude is gepleegd. Er is gezegd dat er een nieuwe teekening en begrooting .moest worden gemaakt en dat daarop zeer veel moest worden bezuinigd. Dat bezuinigen mag echter niet ten koste gaan van minder soliditeit De heer Van Lier merkt op dat er technische zaken in voorkomen waarover de raad niet kan oordcelen. De opzichter zegt wel dat de door den heer van Veen voorgeschreven mortel niet goed ls al thans minder van kwaliteit dan die is gebruikt voor de arbeiderswoningen, maar zou het ook niet kutnen gebeuren dat daarvoor te beste kwaliteit is ge nomen en daardoor alles te kostelijk is geworden. De heer Roestenberg 1; dé meening toegedaan dat de hoogero prijs meer In het lichaam van het huis zit. De heer v. d. Heuvel merkt op dat deze teekening een miniatuur is van de vorige. Dc heer Roestenberg blijft van meeniog dat de hoogere prijs ook In de omvang van het huis zit. Wordt nu zoo gebouwd dat de f25000 niet wordt overschreden dan ls het al lang in orde. Ricbtig is de zaak Ook als de raad nu meer dan f 25000 wil verleenen ft dan wordt gebouwd. Laat de opzichter dan bouwen met dien verstande dat het geen cent meer mag kosten dan f25000. Van den Heuvel. Ais men er dan maar spoedig mee laat beginnen, want zoo wordt het ellendig. Beslo'en wordt niet boven de f 2S000 te laten bouwen. Da Voorzitter doet vervolgens mede- deeling dat de opcenten van de ge bouwde en ongebouwde eigendommen kunnen worden verhoogd en gebracht worden op 80 en 40. De totaal inkomsten worden dan f 2500. Bovendien heeft men dat voor dat men ook de buitenwonenden en die bier iand hebben, kan aanslaao. Van den Heuvel. Dat geld kan goed gebruikt worden voor de werkeloosheid. De heer Snaphaan vraagt of het personeel voor 'c oogenblik niet al te uitgebreid is. DeVoorzitter zegt voor 't moment geen kans te zien dit te verminderen, maar hij zal er over spreken. Er zal, waar mogelijk, bezuinigd worden. Vaststelling Warenwet. Conform het voorstel van Burg. et Weth. wordt besloten. Schrijven van de R. K. Patroonsbond houdende bet verzoek een wachtgeld regeling in het levea te willen roepen. Adressanten zeggen met den Minister van Arbeid een onderhoud te hebben gehad. De Regeering is bereid 50 pCt. bij te dragen, indien ook de gemeente 25 pCt. bijdraagt. Van de ovetige 25 pCt. zullen de patroons 12'/2 pCt. en de arbeidersorganisaties 12'/a pCt. bij dragen. Volgens den Minister is deze wijze voordeeliger voor de gemeente dan een ondersteuningsfonds. De patroons kun nen onmogelijk meer bijdragen, wijl enorme belastingen zijn moeten worden betaald en groote verliezen zijn geleden. Ook het mede inhouden van het bank- crediet is nu de oorzaak dat door de patroons geen hoogere bijdrage in deze steun kan worden toegezegd. Van de vereeniglng van klein-indus- trieelen ls een adres ingekomen, waarin wordt gewezen dat deze zich reeds lang groote fiaantieeie moeilijkheden hebben getroost door tot nu toe het personeel aan het werk te houden. Zij vragen daarom aan de gemeente eene bijdrage van 35 pCt» De Voorzitter zegt dat deze aange legenheid wel eens goed onder de oogen mag worden gezien. De heer van den Heuvel vraagt of het bekend is da* de vakvereeniging Opgericht Verzekerd Kapitaal25.586.757.— Reserve 3.1I3.7o7,— De patriotten bekijken elkander ont- roerd, en, gedrukt onder de bedreiging van een nieuwen schok, hurken zij neder achter de weinig zekere beschutting der borstwering. Onzeglijke angst beklemt Joannes. Moeten zij het terras verlaten en de wijk nemen naar de kelders? Ja! raadt de voorzichtigheid aan. Neen! verbiedt de rede. Murad vat in enkele woorden den toe stand samen. Laat ons hier blijven., niet verroe ren. men ziet ons van alle kanten.Da len wij naar beneden, dan wordt het schie ten gestaaktde anderen komen hier heen geijld en we zijn in den kelder ge vangen als ratten in de val! Maar hier?werpt de aanvoerder op, naar de kanonnen wijzende. De gewezen gendarm antwoordt onbe kommerd: Bah! nooit komen twee kogels op de zelfde plaats terecht! Ik weet er iets van, ik heb bij het geschut gestaan. Het gevaar verachtende, rijst hij op in zijn volle lengte, als om de belegeraars uit te dagen. Neem u in acht! schreeuwt Joannes hem toe. Wees niet bang, kapitein; want.... ziet ge Hij voleindt niet den volzin. Met blikse mende snelheid giert een kogel voorbij en neemt zijn hoofd mede. Zijn groot, onthoofd lichaam blijft een oogenblik stijf, verwrongen recht! Het wankelt, neigt en ploft langsuit ten gronde. Zijn gezellen slaken een kfeet van af grijzen, terwijl zij bespat worden met zijn bloed. Murad 1.. arme Muradi snikt Nikea. Een nieuwe kogel volgt aanstonds. Hij ontploft op de vloersteenen welke de in gangsdeur dichtmaken en honderd stuk ken ijzer worden rechts en links geslin gerd. Het huis davert tot in zijn grondvesten. Een witachtige, dichte, verstikkende rook stijgt naar omhoog. In de verte weerkilnken woeste zegekre ten. 't Is als zijn al de duivels losgebroken. De doodslagers juichen de kanonniers uit zinnig toe. Nu volgt de eene kogel op den andere, met ijzingwekkende snel- en juistheid. De kogels scheren langs de muren of springen op de steenen met donderend geraas, doen de muren splijten en ontred deren den grooten steenblok welke tol dusver onwrikbaar bleef. Men hoort elkander niet meer. Geen mo gelijkheid om nog een woord te wisselen, een gebaar te maken te midden van dit helsch gedruisch en dien rook. De patriotten verkeeren in een ijse- lijken toestand. Nog vijf minuten, en hun vesting is een puinhoop. Nog een houwitser! Ze zijn niet meer te tellen. Een muur is reeds geheel door schoten. Een stuk metselwerk stort met donderend gedruisch in. Nog drie muren staan recht. En in welken staat. Wat 'blijven ze lang weg! roept Mi chel uit te midden van dit helsche leven. Joannes schudt treurig het/hoofd. Ik heb te, veel gehoopt, zegt hij. 't Is nog vroeger is nog bloed noo- dighet onze., nieuwe martelaars om die groote beweging van verontwaardi ging in 't leven te roepen, den voorbode der vrijheid. Zij zullen komen! herneemt Michel met overtuiging. Zij kunnen nog ternauwernood zich ver- Prijs der Advertentiën. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. met het door de R. K. Patroonsbond accoord kan gaan. De heer Roestenberg zegt dat de vakvereeniging besloten heeft het voor stel zoo niet te accepteeren, althans dat van de groote patroons niet. Ze zien in de wijze van uitkeerets een gevaar dat van de geheele zaak niets zou komen. Van den Heuvel. Dan behoeft hier verder niet meer te worden besproken. Van Amelsfoort. Ik dacht dat in de vakvereeniging geen besluit was geno men. De heer de Wijs zegt bij den minister te zijn geweest om de zaak voor de klein-lndustrieelen te bespreken en te zien, wat er ie doen was om de arbei ders niet broodeloos te maken. Hij heeft e? den minister toen op gewezen dat van een wachtgeldregeling, zooals die in 1918—1919 was ontworpen niets kan komen, omdat thans door de kleln-in- dustrieelen al te veel offers zijn gebracht wijl reeds lang het persoceH asn het werk is gehouden. Eenige dage& geleden heeft hij met afgevaardigden een con ferentie gehad en alien waren het er over eens dat een wachtgeldregeling het beste was, maar aangezien de meeste klein-lndustrie^ien pas in het midden van de mobilisatie zijn begonnen en dus geen groote winsten hebben gemaakt én de winst die is gemaakt nog besteed Is aan het vergrooten en nitbrelden der fabrieken. Echter wllien ze doen wat maar mogelijk is. Wat betreft het door de vakvereeniging niet aannemen van het voorstel, dat komt, zegt spr., wijl het niet goed is toegelicht. Ware dit het geval geweest, spr. gelooft niet dat het dan dit resul taat zou hebben gehad. De heele zaak is, dat het een bee;je verward is toe gelicht. De heer Roestenberg zegt dat de arbeiders gehoord hebben dat het loon zoo maar zou worden opgegeven, en daar laten ze zich niet voor vinden, want indien bet zou uitlekken, zou men er in Den Haag gauw mede ophouden. De heer de Wijs zegt, het niet te beprijpen. De minister zal niets intrekken want wat nu is voorgesteld is juist als de minister heeft geadviseerd. Geen woord ik anders door hem gesproken, alles heb ik, zegt spr. precies gezegd. (Het gaat nu hard tegen hard, alle leden die het woord voeren, keeren zich tegen den heer Roestenberg. Wat van de discussie, die, doordat meerdere leden tegelijk het woord voeren, op te vangen is, geven wij. Meermalen vroegen leden hen toch alsjeblieft te willen laten uitspreken, echter zonder gevolg. Verslaggever.) Roestenberg. Dat moet ook. Van den Heuvel. Als de Minister geadviseerd beeft aldus te handelen, dan ligt het voor de band dat de regeling door hem ook zal wprden goedgekeurd. Roestenberg, Het ls jammer dat er geen toelichting bij is, hoe men de loonen zal regelen. Verder wil ik niet spreken. Van Amelsfoort. Daar heeft de ge meente niets mede te maken. De vraag is maar moet hier gesteund worden, ja schuilen in eenen inham. Daar kan een enkele welgemikte houwitser hen verdel gen. Nog niemand is zwaar getroffen. Maar allen liepen reeds lichte wonden op door vallend puin of wegspringende stukken ijzer. Zij bloeden overvloedig. Moedig en fier verbeiden zij den gena deslag. Met een seconde tusschenpoos ko men, als een bliksemschicht, twee houwit sers aangevlogen. Het huis dreigt in te vallende vloer begeeft.... De ongelukkigen klampten zich vast aan de waggelende steenen.... Een schot nog, het laatste, en't is ge daan! Een dreunende kreet ontsnapt hunne lippen. Het laatste vaarwel aan den strijd zonder genade die eerst beginttot die gezellen van het eerste uur, die wachtende zijn op den algemeenen opstandmaar een 'hoopkreet voor hen die den vrijheids oorlog voortzettenden heiligen oorlog der verdrukten: Leve Macedonië!Leve het vrije vaderland! Om de gebeurtenissen beter te begrij pen die volgen zuilen, is het noodzakelijk een weinig terug te gaan. Vergezellen wij Soliman, den vriend van den armen Murad, dien hij niet meer terug zal zien. De gewezen gendarm heeft 't terras kunnen verlaten, met behulp van zijnen gordel. Beneden vindt hij zijn ouden kameraad den bachbbuzuck Yacub. Zijt gij het Soliman? Wat geluk, oude jongen, u weer te zien en te helpen. Ja, ik ben het zelf.Ge redt mij het leven, weet geDank! (Wordt vervolgd.) IMi KI M VAN IET Zl'IDKN,

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1