Tweede Blad Provinciaal Nienws. NUMMER 4 DONDERDAG 13 JANUARI 44e Jaargang. Waalwijk, 12 Jan. 1921. Door Burgemeester en Wethouders clezer gemeente is benoemd tot adjunct boekhouder aan de gemeentebedrijven voor Gas-, Electriciteit en Waterleiding L. Mimpen te Drunen en tot opzichter bij die bedrijven J. F. J. Bank te Breda. In samenwerking met de gemeente besturen van Besoyen en Baardwijk is een steunregeling samengesteld voor de werk- looze arbeiders in de schoen- en lederin dustrie, die geen uitkeering ontvangen uit een werkloozenkas of uit een wachtgeld regeling. In de regeling is o.m. bepaald, dat de uitkeering zal bedragen voor ge huwden f 15.— per week, verhoogd met f i voor elk kind. De uitkeering krach tens de steunregeling mag nimmer te bo ven gaan het bedrag dat kraohtens de wachtgeldregeling zou worden ontvangen. Tot tijdelijKe leerares in de En- gelsche taal aan de R. K Middelbare Handelsdagschool is benoemd mej. M. van Macklenberg te 's Hertogenbosch. Men is thans bezi* met het aan brengen der nieuwe huisnummering 't zijn mooie witte emaille plaatjes met zeer duidelijke zwarte cijfers. Ook Zaterdag en Zondag heerschte op de banen van de Waalwijksche Kegelclub den geheelen dag een gezel lige drukke. De heer J. Langermans wist Zaterdag met 43 punten boven aan het lijstje te komen. Anderen beproefden natuurlijk nog hooger te gaan, doch te vergeefs Zondag was het reeds vroeg druk. Vooral tijdens den wedstrijd voor dames was het er bijzonder geanimeerd en :t moet worden gezegd, er werd zeer kranig gestreden. De uitslag hiervan was als volgt: De dames: Kleingeld 32 punten le prijs, Adri Gerris 31 punten 2e prijs, en |o van Delft-Kemperman 31 punten. 3e prijs. Op de vrije banen werd den geheelen dag druk gegooid, doch niet een der deelnemers wist dien dag boven de 40 te komen. Maandagavond werd het concours gesloten met een bal. De zaal van Musis Sacrum wasvoor deze gelegenheid door den bekwamen decorateur, den heer W. Hens, aardig versierd. Dit en het mooie strijkmuziek brachten dan ook al aanstonds een goede stemming onder de aanwezigen Door den Voorzitter der Waalwijksche Kegelclub, den heer B van Zwol, werden onder een toepasselijk woord, vaak tin telend van humor, de prijzen uitgereikt Hij bracht dank op de eerste plaats aan Mevr. Wed. Gerris die door het aan brengen van mooie banen de vereeni ging in de gelegenheid heeft gesteld tot het houden van dit concours. Vervolgens bracht hij dank aan de hier en te Kaats heuvel bestaande vereenigingen, die door hun deelname niet minder tot het wel slagen hebben bijgedragen. Achtereenvolgens reikte hij daarna de prijzen uit aan onderstaande vereeni gingen en personen Waalwijk Hannibal I 271 p. 1 prijs. Semper Laeti 213 p. 2 prijs. Hannibal 111 192 p. 3 prijs. Hannibal II 192 p. 4 prijs. Kaatsh. Amoenitas 175 p. 5 prijs Corpswedstrijd. - Vrije baan. 43-39 p 1 J. Langermans 2 M. Heijnen 3 jansen 4 G. Kools 5 H. Hoifmans 6 G. Verkade 7 J. Spijkerman 8 J. Wiesman 9 L. Cox 10 J. Verkade 11 B. v. Zwol 12 Mevr. v. Zwol 13 Rievers 14De Ruijter-M. 15 J. Lenzholz 42-42-42-41 p. 42-34 p. 41-36 p. 40-40-39 p 40-39 p. 40-38 p 39-36-34 p. 39—36 p. 38-38 p. 38-36 p. 38-34 p. 38—33 p. 38-31 p. 37-37—36-36 p. Het bal zelf had een uitstekend ver loop en tot laat in den avond heerschte er een opgewekte en vroolijke stemming. De Waalwijksche Kegelclub heeft met haar uitgeschreven concours wel succes gehad, waarvan dan ook de resultaten werkelijk zeer mooi genoemd kunnen worden. Het programma van het groot winterconcert der liedertafel „Oefening en Vermaak" op Maandag a.s. is ver schenen. Het ziet er in elk opzicht schitterend uit. Men zal ons dit gereedelijk toegeven als we beginnen met de vermelding dat hare medewerking verleent mevr. Pool- man-Meissner, le dramatische sopraan van de Nationale Opera. Men vraagt zich haast af hoe 't bestuur er in ge slaagd is dergelijke eerste kracht in den lande hierheen te krijgen. In elk geval is dit al een bewijs van durf en al een j;root succes. We vertrouwen dat de kunstliefhebbers het zullen waardee- ren en zoowel van hier als uit den om trek in grooten getale zullen opkomen. Voegen we erbij dat èn de Liedertafel, en 't Gemengd koor èn het dubbel-ge- mengd kwart t „Speranza" uitsluitend nieuwe liederen ten gehoore brengen, dan mogen we een buitengewonen avond verwachten, een avond als zelden te voren. In de zitting der Provinciale Staten van Noordbrabant werden de ontwerpbe sluiten tot oprichting van het waterschap „De Donge" en tot opneming van het wa terschap in den staat, bedoeld in ar. 1 van het algemeen waterschapsreglement voor Noordbrabant 1904. Daarna werd behandeld een ontwerpbe sluit tot opheffing van het waterschap „De Rivier de Dommel" erl de zich daarin ont lastende beken en riviertjes en tot oprich ting van het waterschap „Het Stroomge bied van de Dommel". Na de ingenieurs Bongaerts en Kersse- maekers voor hun arbeid en Ged. Staten voor de goedkeuring hunner plannen ge huldigd te hebben, zette Jhr. mr. van Sas- se van IJsselt de groote belangrijkheid van het voorstel uiteen, waardoor in de toekomst een einde gemaakt kan en moet worden aan de overstroomingen die dit gebied herhaaldelijk teisteren, mits daar aan gepaard gaat de uitvoering der wer ken, voorgesteld door ingenieur Bon gaerts en geraamd op 3 millioen gulden. Ged. Staten staan op het standpunt dat niet de provincie doch de betrokken wa terschappen de werken tot uitvoering moeten brene: waterschap de Dom mel zal daartoe echter niet in staat zijn wanneer het geen financieele hulp van de provincie ontvangt. De Voorzitter zegt, dat volgens de plan nen Bongaerts de heele waterlossing dei- provincie zal bedragen 18 millioen, waar van gehoopt wordt dat het Rijk twee-der de zal bijdragen. Gedeputeerde Staten stellen zich voor dat van het resteerende een gedeelte zal moeten worden bijgedragen door de water schappen en de provincie. Ged. Staten stellen zich voor evenals voor de Roosendaalsche en Steenbergsche Vliet hier één-zesde eventueel bij te dra gen.' Besloten werd hierna tot opheffing van het waterschap de rivier „de Dommel" en oprichting van het nieuwe waterschap „Het Stroomgebied van de Dommel". Dit waterschap zal worden verdeeld in 10 afdeelingen, waarvan elke afdeeling on geveer zich uitstrekt over 10.000 H. A. De Raad v. Beheer der N. V. Locaal Spoorwegmaatschappij „Midden-Brabant", 'heeft zich bij request gewend tot de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant, naar aanleiding van de voorstellen van Gedepu teerden om voor den aanleg van 187 K. M. locaalspoor voorloopig een bedrag te vo- teeren van f 8.000.000. Waar de plannen aanvankelijk veel ver der reikten, verklaart adressante, dat ook de voorloopig beperkte plannen van groo- - te beteekenis en van overwegend belang zijn voor de provincie in haar geheel ge nomen. Reeds in December 1916 werd door mr. Smits in overweging gegeven het spoor wegnet in Noordbrabant uit te. breiden met pl.m. 200 K.M., hetgeen voldoende werd geacht om binnen afzienbaren tijd de Pro vincie Ni-Brabant te brengen op den eer sten rang van de économisch goed-toege- ruste provinciën. Gedacht werd daarbij aan een belang rijk gedeelte van Noord-Westelijk N.-Bra- bant, aan het misdeelde Land van Altena, aan de zich krachtig ontwikkelde streken in Noord-Oostelijk Noord-Brabant en aan belangrijke gemeenten als Oosterhout, Dongen, Moergestel en Oirschot, die van iedere doorgaande scpoorwegverbinding verstoken zijn gebleven. De tramwegen-misère besprekende, zegt het request: „Het is duidelijk gebleken, dat de tramwegen zelfs niet voldoen oan de verkeerseischen van het oogenblik, zich bovendien financieel moeilijk kunnen staande houden en dat van hen geen gron dige verbetering is te wachten. Onomstootelijk staat dan ook vast: a. Slechts een doorgaand spoorwegver keer met normaal materieel, in eene hand gecentraliseerd en direct verbinding ge vend naar binnen- en buitenland, kan vol doen aan de eisohen, die het verkeer stelt in een provincie, die staat en staan zal in 'hare voortschrijdende ontwikkeling. ib. Dat thans de tijd is aangebroken om daarin te voorzien, reeds alleen hierom, omdat de onmisbare samenwerking van alle factoren thans aanwezig is. c. Dat het maximum gevorderd bedrag de draagkracht van de provincie niet over schrijdt en de gekozen vorm van aandee- len-kapitaal een behoorlijk onderhoud en exploitatie van het ontworpen net onvoor waardelijk waarborgt". Het request neemt deze drie punten niet als axioma's aan, doch motiveert ze met kracht van argumenten. Ging men de verbetering zoeken in hal ve maatregelen, dan zal men het zich latei- bitter betreuren en de ervaring, die men heeft opgedaan met de tramwegen, moge waarschuwen voor de proef met don mo tor-vrachtwagen, die, zooals uit een over gelegde kostenberekening blijkt, voor 'n last van 3 ton f 0.66* per K. M. zou vergen. Adressante is van oordeel, dat aan der gelijke verkeersmiddelen eenvoudig niet te denken valt, zoodat alleen een behoor lijk ingerichte spoorwegverbinding naar hare vaste overtuiging, kan beantwoor den aan de tegenwoordige en toekomstige verkeersbehoeften van verschillende be langrijke streken in N.-Brabant. Gewezen wordt dan nog op de gunstig heid van het oogenblik en gesproken wordt van een moeilijk herstelbare schade aan de ontwikkeling van het bedrijfsleven in N.-Brabant, als kortzichtigheid of klein geestigheid een gelegenheid als de thans gebodene doen verzuimen, nu een zeldza me constellatie is verkregen, daar het ge volg zou kunnen zijn, dat opnieuw ande ren voorgaan. Tenslotte wordt in het request de wensch uitgedrukt, dat de Provinciale Staten al thans in beginsel de voorstellen van Ge deputeerden zullen aannemen en om ver der oponthoud en het mogelijk uiteenval len van de moeilijk tot stand gebrachte overeenstemming van alle belanghebben den te voorkomen, principieel te besluiten tot het subsidieeren van een doorgaande verbinding tot een lengte van pl.m. 200 K. M. met een maximum-kapitaal-bijdrage van f 8.000.000, terwijl dan in nader over leg met de Staats- en Spoorwegautoritei ten, een commissie uit de Provinciale Sta ten de noodige verdere voorstellen kan voorbereiden, speciaal ten aanzien van de inrichting der vennootschap, waardoor de gewenschte waarborgen voor de meest doelmatige en met het algemeen belang strookende beslissingen, met vermijding" van eenzijdige invloeden, zullen worden verzekerd. De Raad van Beheer heeft blijk baar het adres der Dagelijksohe Besturen van Waalwijk en Kaatsheuvel niet goed gelezen of terdege overwogen: zóo ja, dan zou men denken dat dit advies anders zou hebben geluid. Wij meenen dat de streek WaalwijkKaatsheuvel-Dongen toch van even of misschien groot-er belang is, dan talrijke streken, waardoor bovengenoemde lijnen zijn geprojecteerd. Wij hopen dat de Staten der provincie en vooral de afgevaardigden dezer streken de noodige aandacht- aan 't uitnemende adres zullen schenken en daarnaar han delen in het belang van een belangrijk deel der provinei% vooral waar dit moge lijk Is mét bèffeScéïïjk geringe kosten, temeer waar Ged. Staten zelf spreken over pl. minus 200 K.M. en dit 't traject slechts met 12 K. M. zou verlengen. Te Tilburg heeft in den storm- avond van Maandag een felle brand gewoed aan de Spoorlaan en Karrestraat. Het magazijn der firma A. v. d. Post, geheel gevuld met kunstwol, de oude fabriek der firma Janssen van Tulder, dat als magazijn eenigen firma's dienst deed, het ledermagazijn der firma M. L. Rosenberg, het kantoor van den archi tect den heer C. van Hoof, alles werd aangepakt en ging bijna geheel met den inhoud in vlammen op. Eerst tegen den morgen was men het vuur meester. De schade wordt geschat op een paar mil lioen, een gedeelte is slechts door ver zekering gedekt. Het bluschmateriaal bleek voor eene stad als Tilburg, verre van voldoende. De Sport-illustratie, officieel orgaan der federatie van R.K. voetbalbonden in Nederland is verschenen. Het blad ziet er zeer prachtig uit, met goede foto's en belangwekkende tekst. Het behandelt de R. K. Voetbalsport, maar ook foto's en artikelen het gewone N.V B.-voetbal betreffende, Een goede paarden-kiek en een her innering aan den Spykerrit bewijzen dat het blad zich ook niet uitsluitend aan voetbal zal wijden, 'tls een prachtuit gaaf, die we gaarne een zeer groote verspreiding toewenschen BAARDWIJK. Loop der bevolking over 1920: Geboren 44- Gevestigd 95 Samen Overleden Vertrokken 139 18 148 Samen 166 De bevolking is alzoo in 't laatste jaar verminderd met 27 personen en bedroeg op 31 December j.l. 1678. Donderdag Januari j.l. hebben alhier de door de R, K. V. V. Juliana uitgeschreven seriewedstrijden plaats ge had. Het eerst kwanaen in het veld R. W. B. Besoijen en V. V. O. Vlijmen. Deze wedstrijd eindigde met 11. Na loting won V. V. O. De tweede wedstrijd werd gespeeld door Excelsior en Quick, beiden uit Waalwijk. Uitslag na verlenging 0—0. Na loting wint Quick. In de finale kwamen alzoo V. V. O.— Quick. De uitslag van dezen goed ge- speelden wedstrijd was na verlenging 1. Weder moest het lot beslissen. Quick was de gelukkige en mocht ge lauwerd huiswaarts keereo. V. V. O. bekwam het eerekruls. Juliana heeft flink succes gehad met deze wedstrijden. Ze werden door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Zondag j.l.speelde jullana een competitiewedstrijd voor den R.K. Voet balbond tegen V. V. O. III uit Vlijmen en won met 4—0. V. V. O. was heel den wedstrijd in gesloten, doch door den sterken wind werd goed spel ten zeerste belemmerd. Verschillende malen werd hoog over doel geschoten. Heden ontving de familie van Mierlo-Klijberg alhier het droevige be richt, dat hun zoon en broeder de eerw. frater Ludovicus Bertrandus, in de wereld Corn, van Mierlo, in het St. Thomas College te Curagou (N W.I.) is overleden. ZEerw. was eerst 24 jaar en vertrok In Mei 1919 naar genoemde missie DRUNEN. Zondagmiddag vergaderde de leden der R.K. Kiesvereenlglng in de groote zaal der jongenscoogregatie. De opkomst wa9 gering. Vrouwelijke leden hebben de vergadering niet bij gewoond, ofschoon zij wel degelijk waren opgeroepen. De notulen der vorige vergadering werden, wijl de vroegere secretaris, de heer H. Schreurs, inmiddels de gemeente heeft vei later, door het bestuurslid, de heer van Halder, voorgelezen en daarna goedgekeurd. Aan de ordeVaststelling van het reglement en verkiezing van een bestuur. Een concept-reglement, toegezonden door het bestuur Kieskring Heusden, werd gelezen en behoudens een paar kleine veranderingen aangenomen. De contributie werd gesteld van 10 op 15 -cent. De Voorzitter, de heer A. v. d. Wiel gaf te kennen dat hij bij de nieuwe keuze van het bestuur, niet in aanmer k|ag wenschte te komen. Gekozen werden de heeren J. Batallle, M. van Halder, j. Bergmans, H. Brok, P. Elshout, en de damesAnna Clerks en Francina v. d. Sanden. Tot voorzitter werd benoemd de heer P. Elshcu\ Mgr. Deken Selten sprak namens de vereeniging een waardeerend woord van hulde en dank tot den aftredenden voor zitter en sprak den wensch uit dat de nieuwe voorzitter in ijverige en een drachtige samenwerking met het bestuur veel voor de goede zaak zal tot stanc brengen. Heden ontving de heer G. L Mimpen alhier zijne aanstelling tot adjunct boekhouder der Gas- Water- en Elec triciteitsbedrijven in de gemeente Waal wijk. BESOIJEN. R. W. B. I heeft Zondag na harden strijd welverdiend gewonnen van Helmond 11. Het eenigszins gewij zigde elftal van R. W. B. en de oude keeper in de goal deden goed werk Besoijen won met 3—2 De wedstrijd was zeer vriendschappelijk en spannend R. W. B. 11 won met 4—0 van Gudok 111 te Tilburg. 16 Jan. R. W. B.—Boxtel. SPRANG. De heer J. H. M. Gramée te Waalwijk deelt ons mede dat hij wegens verschil van meening met be stuur en leden, ontslag heeft genomen als directeur der Zangvereeniging „Exel sior te Sprang. S. V. V. Sprang speelde 11 Zondag tegen Tilburg uit Tilburg. Rust ging in met 2—0 voor Sprang, eindstand 4—2 voor S. V. V. Tot onderwijzer aan de Chr. Schoo alhier is benoemd de heer W. Helmsing thans in gelijke betrekking te Giesendam De heer C. J. v. d. Graaf, candi daat te Rotterdam, heeft voor het beroep tot predikant bij de Ned. Herv. Ker alhier, bedankt. VRIJH.-CAPELLE. Op het postkantoor alhier is op de Rijkspostspaarbank over de maand December ingelegd f2690.10 en terugbetaald f 2413.96. Bij enkele candidaatstelling zijn voor de commissie van 7 leden gekozen de heeren D. Zijlmans, M. C. Rijken S. Rempt, J. M. Oerlemans, P. A. van der Hoeven, A. A. Moonen en H. 1 Nieuwenhuizen. CAPELLE, 8 Jan. Door een toeval is de vorige week in uw blad geen verslag opgezonden, betreffende de laatste ui voering, gegeven door de gemengde zangvereeniging „'t Rozekïlopje" alhier Toch is het nog wel de vermelding waard, dat de vereeniging op de beide avonden zich uitmuntend van hare taak gekweten heeft, 't Programma werd keurig uitgevoerd, temeer als we in aanmerking nemen, dat door ziekte drie beste krachten ontbraken. De zaal was flink bezet, zoo van hier als van elders was de opkomst groot. In bijzonderheden over 't een of ander stuk te treden is niet noodig, maar dat aan 't applaus geen einde scheen te komen bij de kwartetten en het dubbel- kwartet, alsook bij Vineta en Zondag morgen, dèt mag wel vermeld. Ook de voordrachten der leden en die door enkele heeren vrijwillig geg ven, voldeden best. Geen wonder, dat de Voorzitter alle die meegewerkt hadden, om de beidl avonden zoo genotvol te maken, harteli] dank bracht. Moge het gezelschap meer en me in bloei toenemen WASPIK. Donderdagavond gaf deve 1 eenlging «Volksvlijt en Volksvermaak) alhier in de Harmoniezaal een muzie en zanguitvoering met welwillende med werking van Wasplk's Ltedertafel. Ofschoon door verschillende omsta dlgheden het programma enkele wijz, gingen had ondergaan kunnen we to met zeer veel genoegen op dezen avot terugzien. De verschillende nummers werden zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. - Bij Burg. en Wethouders Is e verzoek Ingekomen van den beer Ad| Roovers tot het plaatsen van een petr eummotor. - Bij den heer Arn. de Graau timmerman alhier, had een begin v» jrasid plaats. Met vereende krachte w lij echter spoedig gebluscht. Woensdag j.l. had alhier de plee tige opening plaats der N. H. Bijz. Scho In tegenwoordigheid van het gemeent aestuur en den schoolopziener. Donde dag werden de kinderen onthaald chocolade. Op 29 Mei a.s. hoop de ZEer heer Huibers, pastoor alhier, zijn 25-jar; priesterfeest te vieren. Op verlangen v» ZijcEerw. zal dit feest alleen kerkelij gevierd worden. Er zal een feerico missie worden gevormd, die poging in het werk zal stellen om een fonds stichten voor de oprichting van e parochiekerk in Waspik-Boven. Dit fon. zal dan aan den jubilarU als feestgescheJ worden aangeboden. Door de drankbestrijdersveree- ging «St. Bartholomeus» alhier, is bj sloten den scheidenden president, d, heer H. Conradl, met een goud insigne te vereeren. Een gecombineerd elftal van B bantia alhier, speelde Zondag j.l. e wedstrijd tegen Victoria uit Raamsdonj De wedstrijd was zeer geannlmeerd eindigde met gelijk spel 11 Zondag j.l. had een begin v4 brand plaats bij den beer G. Kamp, slag! alhier. Door de groote tegen woordigh van geest en het flink en kordaat o treden van de zuster van K. kon m' den brand spoedig blusschen en groot| onheil voorkomen. Zaterdagnacht is ingebroken in goederenloods van de S S. alhier, wordt echter niets vermist. De poli doet ijverig onderzoek. RAAMSDONKSVEER. Mej. A. Ke niphaas, onderwijzeres aan de Cbr. Sch werd in gelijke betrekking benoemd Klundett en nam die benoeming a. In de plaats van den heer P. van Dongen, die bedankt had als stuurslid van de Woningbouwvereenigi) Volksbelang, werd gekozen dhr. G Slmonis. Naar men ons mededeelt heeft bestuur van de Woningbouwvereenlgi Volksbelang alhier besloten nog ei 20-tal arbeiderswoningen te plaatsen de Koningstraat. Wij vernemen dat het Oosterhor sche Tooneelgezelschap «Geestesbesc ving op Woensdag 19 Januari voor R.K. Harmonie «DeEendracht» te R'v zal opvoeren het tooneelspel «Pas Bonus» en het blijspel «Universeel» v- Henri'(Sas, onder zijn leiding. Deze ho staande werken, welke volgens dagbla recenties op uitnemende wijze word! uitgebeeld, zullen hier in het ou schoolgebouw zeer zeker een talr publiek trekken. Deze onderneming harmonie getuigt wel van het strev hare uitvoeringen op een hoog peil brengen. Door de Eerw. Zusters wordt e lokaal der Oude openb. school in gebrul genomen om er Bewaarschoolonderw! in te geven. Als gevolg van de volkomen gelij stelling tusscben Openbaar en Bijzond ouderwijs is de collecte voor de schol in de Herv. Kerk vervallen, waarv nu die voor de kerk In de plaats g komen Is. Zaterdagavond zaten wij in duister. Een transformator was stuk in heel het Veer geen licht. Ook Maa dagavond was het nog een poosje n' in orde. Bij deze gelegenheid waarde men eerst recht het voorrecht van goede verlichting. Bij de gehouden stemming Kei raad of Kiescollege werden 59 stemm uitgebracht, waarvan 15 voor Kerkeral en 44 voor Kiescollege, zoodat hier eerste 10 jaren het werk der beroep! van een predikant aan het Kiescolle en Kerkeraad blijft opgedragen. Op Zaterdag 1.1. werd alhier de v gadering gehouden van de Vereenlgi tot Instandhouding van het Varken fonds, onder leiding van den voorzltt dhr. J. P. Eiemans. De secr., dhr. W. Raamsdonk, oogstte den dank der v gadering in voor zijn nauwkeurige not De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5