A. A. Faro. J, H. DEKKERS ZONEN Kachels, Haarden en Fornuizen J.ELEKAN, Motoi- en rijwielhandel W. C. KLERKX iienws uit Heugden. Gemengd Nieuws Laatste Berichten» lleetrieiteitl! EIJ WIELEN, Gemeenteraad, Correspondentie. Advertentiën. Zaklampbatterij en 2 Handnaaimachines likeuren, wijn, port, punch, boerenjongens en meisjes ONZE OMZET breidt zich met den dag uit» Dat is te danken aan; le. de kwaliteit van ons werk. 2e. den spoed waarmee wg afleveren. 3e. aan onze prijzen. Ook UW voordeel is het dus met ons in relatie te treden. eerlng. Besloten werd ook na weer de .aarlijkschs bijdrage vaa hen, die geen 'vatken mestten, te bepalen op 50 cent. Als leden van de Commissie van Toezicht werden gekozen dhr. P. J. v. Strlen en J. Buikx. Ook werd besloten geen boete te heffen van hen die de vergadering niet bezochten.Het ledental steeg tot 145 DUSSEN. V erleden Zaterdagnamiddag ruim 2 uur passeerde Dr. B C. dc G oot, arts alhier, met zijn auto een zij- of binnenweg genaamd »de nieuwe steeg». Vlak daar tegenover zijnde komt den heer D. v. Suliekom, directeur papier fabriek Maasmond, met zijn auto de stoep van bedoelde steeg oprijden, zoodat een botsing niet uitbleef. De auto van dezen laatste kreeg ernstig defect, daar zij tegen een telefoonpaal terecht kwam en moest met paard en wagen naar huis worden gebracht. Ook de wagen van den dokter had kleine averij. De heer van Suilekom en kindereu werden direct door den docter naar hun bestemming gebracht. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Denkt toch om de ge vaarlijke bochten in ons dorp 1 Zondag 9 Jan. n.oa. 6 uur hield de vereenigiag Het Wit-Gele Kruis haar gewone vergaderisg. Aan de orde wasVerkiezing van bestuursleden, betaling contributie, aan koop van verpleegartikclen en de ten- :oonstellisg der voorradige geneesmid delen. Een en ander had een goed ver- oop zoodat leden en bestuur tevreden waren. De directie derReederij »ArieSmit» te Slikkerveer, meldt ons dat het gerucht, waarvan ons blad melding maakte, als touden de steigers overgedaan zijn aan de firma v. d. Schuit Co. geheel uit de lucht is gegrepen. De firma denkt tan geen overdracht of van verkoop van itelgers is geen sprake. Heusden, 9 Jan. 1921. In de vergadering van de Coöp. nelkverbruikersvereeniging werd weder- >m in 't bestuur gekozen tot voorzitter ihr. P. Schmiehusertot secr.-penningm. j 5. Sluimers en tot commissarissen de ïeeren Smits en Salsters. Bovendien verd bepaald, dat ieder zonder verplichte :ontributie melk kan bekomen. De R.K. Tooneelvereeniging zal !3 en 30 Jan. e.k. haar laatste winter-1 litvoering geven, waarbij een drama en :en blijspel worden opgevoerd waar groote voorraden munitie opgeslagen waren. Vijf vuu'werkers, die met het op ruimen belast waren, voadea daarbij den dood. Vijf en twintig soldaten, 60 M. van de plaats den onheils verwijderd waren wisten zich in veiligheid te brengen. In de schacht Ostende van de mijn Phonix bij Essen zijn Vrijdag vijf mijnwerkers bedolven geraakt van wie er nog geen enkele gered is. Men ver wacht niet, dat een hunner er levend af zal komen. Uit Larrasie wordt gemel i dat aan de westkust van Marokko een hevige aardbeving plaats had die vele slacht offers eischte De bevolking is zeer op gewonden. -- De Amerikaansche geleerde Michel- son is voor de eerste maal geslaagd in het opmeten van een ster, n.l. de „Alpha Orion". Deze ster heeft een diameter, welke drie honderd maal zoo groot is als die van de zon, zoodat de doorsnede van de „Alpha Orion" 415 millioen K. M. meet. Het is te danken aan de telescoop van Mount Wilson, dat Michelson deze belangrijke sterre- kundige ontdekking kon doen. Naar de »Tel.« verneemt is het ;ebcele personeel der firma Van Houten 'i Co. te Weesp tegen 1 Maart ontslag langezegd: Het ingenieursperscneel zal op een wachtgeld woidden gesteld van 30- 50 jrocent van het huidige salaris, de werk- ieden zullen geen wachtgeld, doch een litkeering, ineeus van f 100 ontvangen. - Aan de chocoladefabriek >Bèji> ijn honderd werklieden ontslagen. Men meldt uit 's-Hertogenbosch l.d. 10 Januari Dezer dageq heeft het personeel der diddeiburgsche fabriek van de N. V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bak- :erij, dat tegen 22 Jan collectief opt- lagen Is, omdat het verschillende eischen telde, welke de directie met het oog ip de Amerikaansche concurentie niet :an inwilligen, getracht om het personeel Ier Bossche fabriek over te halen zich tij die eischen aan te sluiten. Tot heden s het daaria niet geslaagd en men ver dacht ook niet dat de Midd lburgsche rbelders die zijn aangesloten bij den Ug. Ned. Bond van fabrleksai beiders Ie Katholiek-georganiseerde Bossche oilega's zullen kunnen bewegen om hun oorbeeld te volgen. In dat geval zou lok hier collectief ontslag volgen. Men meldt uit Helmond Wegens slapte in het bedrijf zijn op e dekenfabriek van de firma de Wit n Co. alhier 200 arbeiders aangezegd, lat zij met ingang van Zaterdag (15 anuari a ,s) tijdelijk zijn ontslagen. Ook op de Carp's Garenfabrieken uiien binnenkort een groot aantal arbei- Iers worden ontslagen. Vrijdagnacht is in de Araceli en üaroliaa-mijn in de Spaaasche provincie san brand uitgebroken toen er 45 mijn werkers aan het werk waren. Slechts 2 hunner wisten te ontsnappen. De 23 verigen worden nog vermist en men ermoedi, dat ze ongekomen zijn. Zaterdag zijn de eigenaar der mijn Redlichkeirsgrube' te Koniogshutte Gpper-Silezië), diens dochtertje en een ssisteat door eenige jeugdige roovers ermoord. De eigenaar en de assistent werden onmiddellijk neergeschoten en oen de bandieren zich hadden meester jemaakt van de aanwezige sie- aden en voorwerpen 9an waarde, schoten ij ook het 9-jarige meisje dood. De po- lile heeft reeds eenige lieden uit de murt als verdacht van den misdaad in rrest gesteld. Een groote ontploffing heeft plaats ehad In het bosch van Muzeray, tus- chen Mars-la-Tour en Couflans (bijMetz) GEERTRU1DENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 30 Dec. 1920, des namiddags 7'/2 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Mr. Allard. Afwezig met kennisgeving de heer Tak. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd AAN DE ORDE 1. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1921 en van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. Voorzitter. De begrootingen, zijn in de vorige vergadering aan den raad aangeboden en nadien door een com missie onderzocht. Ik zou deze ihans willen vragen of zij soms bezwaren heeft. Timmermans. Namens de commissie van onderzoek heb ik de eer verslag uit te brengen van onze bevindingen. Op de eerste plaats hebben we de begrooting voor het electriciteitsbedrijf nagezien. Deze sluit met een nadeelig saldo van f 1800. De commissie is echter van oordeel dat dit bedrag ons niet behoeft af te schrikken, naar onze meening zal dit niet zoo groot zijn. Ook de begrooting van de gemeente kan zij voorstellen aldus goed te keuren tot een bedrag van inkomsten en uit gaven van f94112,88'/2. Zij kan dit met des te meer vertrouwen voorstellen daar hier de Hoofdei. Omslag niet is behoe ven te worden verhoogd, zooals in zoo vele andere gemeenten, dank zij de ver hooging der opcenten op de rijksbelas tingen. Voorzitter. Ik stem volkomen met U in dat de begrooting voor het electri citeitsbedrijf niet al te optimistisch is opgemaakt. Ik denk ook dat' de kolen- prijs wel zal medewerken om dit be langrijk saldo te verlagen. B. en W. meenden eerst voor te stellen om den prijs van de electrische stroom te ver- hoogen, doch zijn hiervan teruggeschrikt Laten we hopen dat goedkoope kolen ons in staat zullen steilen om in plaats van een tekort, een overschot te kunnen boeken. Momenteel laat het zich goed aanzien, Met algemeene stemmen worden beide begrootingen hierna goedgekeurd en vastgesteld. 2. Bespreking en vaststelling van voorwaarden van overdracht van rijks grond. De Voorzitter zegt dat deze grond wel aan de gemeente in eigendom zal overgaan, doch er zullen hiervoor nog vele formaliteiten te vervullen zijn. Daarom kunnen ze voorloopig nog slechts in erfpacht worden afgestaan. De gronden bij bastion 4 en ten Zuiden van het Staatsspoor zijn door deskun digen geschat op f 25,204.18. De minister heeft enkele voorwaarden gesteld waarop hij die overdracht kan goedkeuren. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaren. 'Alleen zouden zij willen vragen den prijs van den grond bij bastion 4 af zonderlijk te willen opgeven. Kan dat niet dan kan de firma Speyer die grond overnemen tegen den prijs die de schatters zullen vaststellen. Smolders. Heeft de firma-Speyer hier in mondeling toegestemd of schriftelijk? Voorzitter. Zij heeft dit nog niet schriftelijk gedaan, doch wanneer U zulks wenscht, zou ik het haar kunnen vragen. Smolders. Er zou soms een kwestie kunnen volgen, niet dat ik die firma wantrouw, maar we moeten altijd zorgen, dat we klaar zijn en niet te veel op gezegden vertrouwen. Voorzitter. Wanneer de ontvanger ons de gevraagde prijs niet kan opgeven, zal ik de firma Speyer vragen of zij schriftelijk bevestigen wil dat zij bereid is den prijs te betalen, [die door de schatters zal worden bepaald. Met algemeene stemmen wordt goed gevonden de gronden onder de bekende voorwaarden af te staan. 3. Benoeming van een secretaris penningmeester der Stedelijke Gods huizen. Door de regenten der Godshuizen worden aanbevolen le. Mart. Smol.iers 2e. Johannes Jonkers terwijl verder wordt voorgesteld de borgstelling te brengen van f 3000.— op f5000— Scherp. Alvorens tot stemming over te gaan, wou ik even vragenl of we deze functionaris ook niet voor 1 jaar zullen benoemen zooals de administra teur van het grondbedrijf. Voorzitter. Dat is toch maar gedaan omdat het een nieuw bedrijf was, doch thans is het een ander geval. Segeren. Voor hoelang wordt hij dan benoemd. Voorzitter. Voor onbepaalden tijd, zooals dat bij dergelijke benoemingen altijd gebeurt. Timmermans. Zooals reeds in de vorige vergadering bij de benoeming van een boekhouder voor het grondbe drijf is gezegd, blijft het altijd moeilijk om vooruit te zeggen met wat voor een persoon men te doen heeft. Zoo iemand kan in zijn betrekking mee- of tegenvallen. Zou het niet gewenscht zijn dat er ook nu weer een tijd bepaald wordt. Bevalt hij goed, dan is er toch niets tegen, dat hij na verloop van dien tijd weer herbenoemd wordt. Smolders, ik hoor daar een drietal leden voorstellen doen om de benoe ming niet zooais gewoonlijk, doch slechts voor 1 of 2 jaar te doen geschieden. Diezelfde raad heeft vroeger een regle ment gemaakt, waarin alleen gesproken wordt van benoemen of ontslaan van ambtenaren, doch waarin nergens van een bepaalden tijd sprake is, zooals enke|e leden het thans willen hebben. Het is trouwens ook nog nooit gebeurd Ik geloof gerust te kunnen zeggen dat het bestuur der Godshuizen wel vooraf de noodige onderzoekingen heeft ge daan aangaande de personen die door haar worden voorgedragen. De raad heeft wel de beslissing, maar ik vind het zeer verkeerd dat die niet bij het college berust. Ik vraag me af waarom moet er juist nu een tijd bepaald worden, terwijl toch het college van regenten vooraf naar de candidaten onderzoek doet. Scherp. Het is wel altijd voor vast geschied, doch omdat het de laatste keer voor het grondbedrijf ook maar voor tijdelijk is gedaan, wou ik het nu ook zoo doen. Voorzitter. Het grootste bezwaar is de borgstelling. Daaraan zijn altijd kosten verbonden en wanneer dat nu maar voor 1 jaar geschieden kan, acht ik dit nogal bezwaarlijk. Segeren. Ik ben gr sterk voor om dezen persoon slechts voor 2 jaar te benoemen. Er zijn daar bijzondere redenen voor die ik hier niet zoo naar voren kan brengen, dat is een geheim tusschen B. en W. Ik sta hier tusschen kerk en wet en die krijgen hierdoof beide hun zin. Het is wel altijd voor vast gebeurd, zooals mijnheer Smolders zegt maar ik zeg nog eens er zijn thans bijzonde e redenen voor. Daar blijf ik bij en ik wensch mijn voorstel in omvraag gebracht te zien. De heer Smolders zegt van meening te zijn dat deze benoeming niet geldig kan zijn daar niet volgens de bepalin gen van het reglement wordt gehandeld. Segeren. Ik vind het niet gepast om voor levenslang te benoemen en ik trek dan ook mijn voorstel niet in. Het voorstel van den heer Segeren, om hem voor 2 jaar te benoemen wordt hierna in omvraag gebracht. Voor stemden de heeren Scherp, Timmermans en Segeren. Tegen de heeren S. Meijers, Smolders en de voorzitter, zoodat de stemmen staken. Voorzitter. Dus De heer Segeren maakt den voorzitter nogmaals opmerkzaam op het geheim dat er bestaat tusschen B. en W. Voorzitter. Daar weet ik niets van af S. G. Meijers Dat mag ook niet be. staan. Segeren Dat weet U heel goed M de V. U moet het nu niet onder stoelen of banken steken, doet nu niet zoo kinderachtig. Voorzitter. Ik weet werkelijk van niets. Segeren. Weet je wat, dan zal ik er over schrijven naar Ged. Staten. Voorzitter. Als 't u belieft. Hierna wordt nogmaals afgevraagd wat hier gedaan moet worden, nu de stemmen gestaakt hebben. Uit de gemeentewet, die thans ge raadpleegd wordt blijkt dat het alsdan tot de volgende vergadering aangehou den moet worden, zoodat er niets anders op zit dan de verkiezing uit te stellen. Timmermans. De stemming over de benoeming van een secretaris kan toch doorgaan, dit behoeft toch niet uitge steld te worden, Voorzitter. Ik acht het beter de ge- heele behandeling uit te stellen, deze twee zaken gaan toch geheel samen. Segeren. Ik zou de benoeming door laten gaan. daar ging het nu toch niet over. Voorzitter. Zoolang het niet vaststaat voor hoelang die benoeming plaats heeft, mankeert er wat aan die benoeming, en daarom zou ik meenen dat we ook de stemming moeten uitstellen. Deze twee zaken staan te nanw met elkander in verband. Een poos wordt er nog over gedis- cucieerd of het al of niet mogelijk is om iemand te benoemen, zonder dat men weet voor hoelang. De Voorzitter wil hieromtrent een vraag stellen in de Gemeentestem. Hij verwacht dat dan de een of andere wetenschappelijke autoriteit er wel op zal kunnen antwoorden. De Voorzitter brengt daarna het voor stel in omvraag om ook de benoeming uit te stellen, hetgeen met vier tegen twee stemmen wordt a ngenomen. Te gen stemden de heeren Sege en en Timmermans. 4. Benoeming van 2 regenten voor de stedelijke Godshuizen wegens peri odieke aftreding van de heer Mr. Allard en C. C. Boom. De[beiden aftredende worden met al gemeene stemmen herkozen. (Wordt vervolgd.) De Prov. subsidie voor elk der scholen van „OnsMiddelbaarOnderwijs", dus ook voor de handelsschool alhier is door de Prov. Staten verhoogd met f2500, dus gebracht op f5000. Hebt gij Electriich licht? loopt das niet verder dan noodig is voor uw Lampen en zekeringen z.g, stoppen, deze zijn in alle soorten en merken verkrijgbaar aan onder staand adres. Ook juist weer ontvangen een prachtzeadiog Correctie. Ia het artikeltje over de opening van 't Kinderhelm in Weenen, in ons cummer van 1.1. Zaterdag, leest men steeds Saaltium, dit moet zijn Fanltlum. Wij deelen nogmaals mede dat geen abonnementen 1 maal per week worden aangenomen. O. H. D. De overige zaken moesten tot nog toe blijven liggen wijl de toe vloed over actueele plaatselijke belangen zoo groot is. Wij moeten deze natuurlijk den voorrang geven en houden ons voor toezending daarvan aanbevolen. Voor algemeene beschouwingen, bulten nood wendige berichten uit omgeving, blnnen- en buitenland, schiet zoo weinig ruimte over. Dank voor uwe verdere mededeellngen. Wij achten ons verplicht de voet- baiversiagen in te krimpen. Ze nemen anders te veel ruimte in. K Landbouwerszoon, Drunen. Uw stuk komt a.s. Zaterdag. Nou, Willem houw oete Dassen, a.s. Zaterdag. Redactie. in de nienwste nitvoering en nilerst ltge prjjzen. OPRUIMING van ZAKLAMPEN aan veel verlasgden pr(js, wegens het vergevorderd scizoeD, Koopt nu. Reuzen voorraad gegarandeerd 4'/z Volt, nergens vindt U die kwaliteit .oor dien prjjs. Ook eerste soort W.-LAMPJES, het nieuwste, enorm licht. Koop nu met dat natte weer een paar BBEENKAPPEN, SPAT LAP- PEN, of HANDBESCHERMERS, het behoud voor U zelf en nw rijwiel. Groote vooriaad in alle mogeljjks RIJWIEL ONDERDEELEN Banden, Lantaarns, Carbid, Bagage dragers, alle soorten Oliën voor Rijwiel en Motoren, specisal voor Naaimachines. Wie wil nog profiteer en xan de gelegenheid f Ik heb nog slechts gegarandeerd goed werkend an ge- rnischloos voor f 55,00. Beslist een koopje, ver beneden fabrieksprijs. 190ü5 Aanbevelend. BeBoijenache Rijwiel- en Motorhandel, IE CAPELLE. Kachelfabrikanten, Elec- triciens en Koperslagerij. in de meest volledige sor teering voorhanden zoo ook alle onderdoelen 999 KANTOOR VAN RECHT8KUNDIG ADVISEUR. Havenstaat 5 (nabij het station. '■-BOSCH, 2290 Adviezen en bijstand met be trekking tot processen, strafzakeD, faillissement, nalatenschappen,boedel- sheidiug, voogdij, curateele, echt scheiding, arbeidscontract enz. Behandeling van alle voorkomende BechtBiakenzoowel bij Recht bank als bij Kantongerech innen ran Schuldvorderingen re ge iing zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van contracten, reqnesten enz. enz. Degelyke en prompte afwerking Billijke conditiën. N.B. Bjj nietinkomen der schuld vorderingen in der minne, worden geen kosten in rekening gebrscht. Je adres voor alle soorten in .DE CONCURRENT. Besoijensche Steeg 30. Speciale aanbieding in KOFFIE, THEE, CHOCOLADE, KOEKJES, enz. 18809 Aanbevelend, JAC. VAN LEIJ DEN BESOIJEN. Tegenover de Besoijensche Steeg. Zoo juist ontvangen een zending prima 17467 HEEREN- en DAMES RIJWIELEN, alsmede onderdeelen, sooals Siuren, Bellen, Remmen, Kettingen, enz, enz, enz. Banden in alle soorten en kwaliteiten allen met een jaar ga rantie, tevens Kinderwagenband. Reparatiën worden zoo spoedig mogelijk uitgevoerd. Alles aan scherp concur reerend prijzen. Beleefd aanbevelend, W. C. KLERKX. Telefoon No. 38.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6