Eerste Blad. Markode Bandiet I „NOORD-B RABAND" WAALWIJK. I Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Gemeenteraad. BINNENLAND. Vergeet Weenen niet! FEÜILLETO h I Maatschappij van Verzekering op het Leven. nummer 5 ZATERDAG 15 JANUARI 1921 Telei. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwtyksche Stoomdrukkerij An toon Tielen. Telegr.-AdresECHO. GEERTRU1DENBERG. Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.- 3.113.7o7.— 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DE ECHO VAN HET ZEIDEN, Prijs der Advertentiftfi. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. 5. ingekomen stukken en mededeelin- gen. Voorzitter. Eerstens moet ik U mede- deelen, dat we nog in voorraad hebben 11 zakken tarwe en roggebloem. Dit is dis- tributiebloem, die veel te laat geleverd is. De prijs is intusschen zoo gedaald, dat de bakkers niet genegen zijn om het meel nog te nemen. Het verschil in prijs was dan ook nogal groot. Ofschoon B. en W. n deze zaak zelfstandig mogen optreden, hebben zij toch gemeend het aan den raad te moeten overlaten te beslissen hoe hier mede te handelen daar het een verlies zal worden voor de gemeente. Het heeft gekost f 42 per zak terwijl thans de waarde slechts ongeveer f 30.— is. Het verlies zal dus circa f 132 bedra gen. B. en W. meenen toch dit meel .te moeten opruimen, daar er anders gevaar bestaat voor bederf, hoe langer we wach ten hoe lager dat ook de prijs kan ioopen. Na eenige discussie wordt besloten deze partij bij inschrijving te verkoopen. Het verzoekschrift om het poldertje aan de haven in erfpacht te krijgen kan we gens afwezigheid van den heer Tak niet worden behandeld en wordt daarom uit gesteld. Verzoekschrift van de Hanze Stoom bootonderneming te Tilburg betreffende een aanlegsteiger aan de Donge. Voorziter. Zooals de heeren zich mis schien nog wel zullen herinneren zijn er indertijd met deze stoombootonderneming onderhandelingen gevoerd en was daarbij overeengekomen dat een steiger zou wor den gemaakt op de peilers van de brug voor rekening van die onderneming, die daarvoor dan steeds de voorkeur zou heb ben te mogen aanleggen, terwijl ook ande ren er gebruik van zouden mogen maken, doch moesten ruimen indien haar boot moest aanleggen. Echter zou zij dan voor dat andere schip steeds overweg over haar schip moeten verleenen als dit er gebruik van wenschte te maken. Nadat vergunning was verkregen van den Minister van Wa terstaat hebben wij de plannen aan de Hanze Stoombootonderneming opgezon den, doch nimmer een antwoord ontvan gen. Thans zouden de onderhandelingen dus weer kunnen worden opgevat, vooral nu de prijzen der materialen zoo belang rijk gedaald zijn en hert wegens de drukke aanleg en het verkeer in onze gemeente van zoo groot nut zou zijn. Ik zou daarom willen voorstellen om de heeren naar de gevoerde onderhandelingen te verwijzen en te trachten spoedig tot een beslissing te komen. Meyers. Zou het niet hinderen voor den aanleg van de Thor. Voorzitter. Ik geloof het niet, als de pe nant wat stroomafwaarts wordt uitge- van De Echo van het Zuiden door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. V. HOE DE STRIJD EINDIGT. 39) Een andere maal betaal ik u dat weer!. Vaarw'el! ik vertrek., en nogmaals dank! Maar blijf toch bij ons!Wij ver velen ons niet, hoor!Wij vermaken ons gelijk pachas.... Ik heb mijn zakken vol goud Neenvaarwel! Wacht!een minuut.... Zie. oude makker, zóó laat ik mijn vriende niet heengaan.. Is men ooit zeker elkaar weer te zien in ons aangenaam bedrijf? Terwijl Soliman van ongeduld staat te trappelen, tast de bandiet iu de lompen die hem bedekken, haalt er twee hand an me; goud geld uit en besluie: Neem dan toch aan!dit kam; ge wis te pas, ziet ge. Goud is altijd nuttig., al ware het om te betalen, als men niet an ders kan 't Is waar! zegt Soliman; men weet nooit wat overkomen kan. Dank u, oude makker; ik hoop het u eens te mogen vergelden. Met zijn breed soldatengeweteh stopt Soliman de goudstukken in zijnen zak, hij drukt Yacubs handen, die rood zien van bouwd, dan komt er meer ruimte. De heer Timmermans is ook van mee ning dat het voor andere booten bezwaar lijk zal worden wanneer die achter de boot van de Hanze Stoombootonderneming moeten komen te liggen. Bij het lossen zal dit vooral veel last veroorzaken, als men telkens eerst over die boot moetpas- seeren. Het zal dikwijls een gedrang wor den daar in dat hoekje terwijl de een niet voor den ander opzij zal wijjen gaan. Voorzitter. Ze kunnen niet doen wat ze willen, de politie heeft het recht daar be velen te geven en misschien zal de Water staat ook wel genegen zijn mede toe te zien. Timmermans. Wanneer we het zoover konden krijgen dat een van die pilaren opgeruimd werd, dan zouden we daar een betere toestand krijgen. Voorzitter. We zouden het kunnen aan vragen aan het Departement van Oorlog. Timmermans. De gemeente kan toch niet toestaan dat een onderneming alleen gebruik van den steiger maakt. Voorzitter. Neen, deze zóu alleen de voor keur krijgen, doch is altijd verplicht voor andere schippers overtocht over hun boot te verleenen. Na nog eenige discussie wordt besloten dit punt straks in geheime zitting verder af te handelen. De voorzitter deelt hierna mede dat hij inzake de kwestie met de P. N. E. M. be treffende het schatten van de gerooide hoornen een onderhoud heeft gehad met den ingenieur, waarbij hij heeft naar vo ren gebracht dat het moeilijk is deze op nieuw te gaan schatten nu de hoornen reeds verdwenen zijn. De ingenieur zou met de directie der P. N. E. M. de zaak nog eens bespreken. Verder deelt de voorzitter mede dat hij omtrent de damkwestie met verschillende autoriteiten onderhandelingen heeft ge voerd. Van het Kroondomein heeft hij nog geen afdoende gegevens kunnen krijgen, die heeren nemen nog een afwachtende houding aan. De heer Segeren is van meening dat men met het Kroondomein niets heeft uit te staan, z.i. kan hierin gemakkelijk een oplossing gevonden worden. Voorzitter. U heeft vroeger voorgesteld am van, ieder die van dien weg gebruik maakte een wachtgeld te heffen. Ik heb U toen gevraagd hiervoor een verordening samen te stellen. Segeren. U zei toen ook dat het niet goed gevonden kon worden, dan is er maar een oplossing n.l. om den weg voor het algemeen belang open te stellen. Waarom heeft u hem van dezen zomer toch afgesloten. Zitten we hier dan in een revolutielandje. Voorzitter. Ik heb U toen de mogelijk heid opengesteld om een verordening sa men te stellen. Ik heb er ook bijgevoegd dat het niet mogelijk was. Dat U thans ook begint in te zien dat het beter is om dien weg vrij te laten, kan ik niet dan ten zeer ste toejuichen, daar ben ik ook steeds voor geweest. Ik zou echter ook met genoegen het besluüTiebben uitgevoerd om weggeld te heffen wanneer dit uitvoerbaar ware geweest. Ik heb echter nimmer een veror- dei'ing ontvangen en daarom is het niet bloed en loopt weg op gezwinden pas. Hij bereikt de kerk, welke hij open vindt. Zij ligt-vol lijken en bloedplassen. Zonderling, voor het beeld van Sint-Nico- laas is een lampje blijven branden. Het lichtje overleefde de geweerschoten welke heel de beuk verwoestten en de neerstor tende materialen. De gewezen gendarm ontsteekt twee kaarsen aan het lampje en zoekt den in gang van den klokkentoren. Hij ijlt den houten trap op, bereikt den zolder, zoekt allerlei ontvlambare voorwerpen bijeen. Het toeval dient hem uitnemend. Hon derden kauwen en andere vogels hebben er nesten gebouwd, sommige met stroo andere met twijgjes. De brandende nesten deel en het vuur mede aan allerlei houtwerk. Reeds likken de vlammen het gewelf. Tien minuten la ter staat de gansohe kerk in brand. Soliman ijlt naar buiten, loopt den weg op naar Lopat, vindt het huis dat Joannes aanduidde, klopt driemaal en wacht. De deur gaat zonder gerucht open. So liman staat voor twee mannen. De eene draagt een lamp met weer schijn en laat de verblindende stralen op des boden gelaat vallen. De andere, met eenen revolver gewapend, richt den loop op zijne borst. Wie zijt gij?Wat wilt gij? vraagt met ingehouden stem, doch zeer vastberaden, de man met den revolver. Ik kom herwaarts geijld van Joannes. Het bewijs? Kijk! Hij haalt uit zijnen zak den rooden hals doek met zonderlinge knoopen en vraagt: Kent gij dit? Jageef hier!hij komt wel van Joannes! Verkeert hij in gevaar? Zij zijn allen in doodsgevaarhij, gebeurd, en wanneer mijnheer Segeren er nu op wil terugkomen en den weg weer wil openstellen zou ik dit zeer toejuichen. Segeren. U begrijpt als ik geen mede werking van u heb, ik met een verorde ning niet veel zou opschieten, U zou er de kantjes van afhakken en dan ligt het er. Wanneer er een kar over rijdt dan wordt het niet gezien, maar als er iemand met de fiets over gaat dan wordt hem proces-ver baal opgemaakt, dan heeft de politie wel tijd om toezicht te houden. Voorzitter. Wanneer de weg is afgeslo ten en er wordt een overtreding geconsta teerd, dan moet een bekeuring volgen on verschillig of het een fiets of een voertuig met .paard is. Wij moeten het besluit in z'n geheel handhaven. Seggïen. U weet toch goed, dat het al leen 0e bedoeling was om te voorkomen dat schade aan het grasgewas werd toege bracht. En nu vraag ik U toch, kan men met een fiets hieraan iets schaden. Voorzitter. Daar gaat het niet over. Toen de raad besloot den weg af te slui ten, moest er een bekeuring volgen wan neer men er met wat voor voertuig ook overging. Wil men hierin eenige vrijheid laten, dan moet men eerst de verordening wijzigen. Ageren. Nu is mijn vraag maar is die weg voor iedereen gesloten of mag er een wel over heen. Ik vind het onrechtvaardig dat men voor een persbon voorliefde heeft. Waarom mocht die er wel over. Als U het graag ziet, dan-ziet u het wel, maar anders ziet u niks. Voorzitter. De politie heeft er toch ver schillenden bekeurd. Segeren. Ik heb een voorstel om in om vraag te brengen, dat alle landbouwers gebruik van den weg mogen maken. Voorzitter. Dus voor iedereen openstel len zooals vroeger altijd is geweest. Scherp. Toch niet alléén voor de boe ren? Segeren. Neen, voor iedére£h natuurlijk, dat weet u toch ook wel mijnheer Scherp. Voorzitter. Hij is altijd voor iedereen geweest. De heer Segeren houdt vol dat dit niet het geval is geweest, doch dat de weg al leen voor begunstigers was. Er hebben zich daar soms ergerlijke vtooneelen afge speeld. Het is gebeurü r.,met een rtek tegenover elkander stonden. De voorzitter zegt dat in deze zaak toch nog geen besluit genomen kan worden, aangezien de vergadering niet voltallig is. Segeren. Dan hadden we geen van zes sen behoeven te komen. Ik vind het on rechtvaardig. Elk voorstel kan toch aan genomen worden. Voorzitter. Neen, de raad kan er zich al leen over uitspreken. Jvfadat over deze zaak nog eenigen tijd gesproken is merkt de heer Timmermans op dat men over dien dam gaande bij de vuilnisbelt terecht komt zoodat men dan niet links of rechts kan, zoo men van de eigenaars der belendende gronden geen vergunning heeft. De voorzitter zegt toe deze aan beide belanghebbenden te zullen aanvragen. Van den heer Dupont is ingekomen een dankbetuiging voor zijne benoeming tot administrateur van het grondbedrijf. De voorzitter zegt dat hij zijn werk zaamheden reeds heeft aangevangen en veel ijver en toewijding aan den dag legt. Smolders. Toen ik daar straks de notu len der vorige vergadering hoorde voorle zen, vernam ik dat er een besluit is ge nomen om aan den gemeente-geneesheer een maand salaris extra toe te kennen en dit dan aan de Godshuizen terug te vra gen. De raad kan besluiten nemen zooveel hij wil, doch hij heeft niet over eens an- 1 ders kas te beschikken. Het besluit is hier genomen, doch nog steeds heb ik hiervan geen kennis gekregen, ik hoor het zoo juist voor. het eerst. Ik zeg nog eens het is heel gemakkelijk om verhoogingen toe te staan die door een ander betaald moeten worden. Voorzitter. Waar alle gemeenteambtena ren een maand extra ontvangen hebben, meende ook de geneesheer hierop recht te hebben. Onze bedoeling vyas de regenten der Godshuizen te vragen om ook dit voor hare rekening te nemen. Smolders. Ik krijg zoo zoetjes aan de bekoring om ook eens verhooging te vra gen van mijn secretarisschap waar ik'zoo veel last mee heb gehad. Timmermans. Napluizend de begrooting over 1920 zie ik daarop een bedrag van f 200 uitgetrokken voor een schrijfma chine; wordt er nog eens ooit aan gedacht er een te koopen? Voorzitter. De goede schrijfmachines kosten belangrijk meer dan dit bedrag. Ik heb er voor eigen rekening uit Amerika laten komen en die zijn belangrijk goed- koopeny Om er een. aan de .gemeente over te dragen is echter zeer omslachtig,' daar hiervan zoo moeilijk rekening kan worden overgelegd, waardoor ze lastig te verant woorden zou zijn. En om een gebruikte machine te koopen dat vind ik ook zeer gewaagd. Dit zou zeer gegronde kritiek hebben kunnen uitlokken. Na eenige discussie wordt besloten nog een machine in Amerika te bestellen. Ze kosten daar 70 dollar of circa f 231. Timmermans. Zooals U bekend is, is door de Commissie voor festiviteiten vroe ger een b'edrag aangeboden voor de kiosk. Het is echter bij deze aanbieding geble ven en het is nooit geaccepteerd. Voorzitter. Dit is reeds van ouden da tum. Thans hebben de plannen voor een kiosk vaster vorm aangenomen en zou ik willen voorstellen de schenking dankbaar te aanvaarden. Aangenomen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering om over te gaan in geheime zitting. Michel, Panitza, Nikea, mijn vriend Mu- rad Kom! volg ons!De gewoonte vergt dat we iederen vreemdeling blind doekenVoor u is dat onnoodig. Wij kennen u: gij zijt dapper geweest en trouwKomaan, Soliman, voorwaarts! Als echte fatalist, vclgt hij de twee man nen zonder iets kwaads te vermoeden. Zij gaan door eenen eindeloos langen gang, dalen een twintigtal trappen af en komen terecht in eenen kelder, of liever, in een crypte, verlicht bij den ingang door lam pen welke branden voor „iconen" of hei ligenbeelden. Die onderaardsche plaats loopt ver door. 't Ruikt er duf. Nochtans bemerkt de bode dat langs de geelbruine wanden rekken waar geweren in staian, patroontasschen, bajonetten en sabels voorhanden zijn. 't lijkt een echt arsenaal. Een dertig man zitten op vaten of kis ten. Ze zijn gekleed als boeren uit de streek: vest van vilt laken, pofbroeken, de beenen kruisgewijze omwonden met rie men, naar den aard der bergbewoners. Sommigen dragen het Albaneesch wit rokje. De lamp verlicht het gelaat van den man met den revolver. Kijk zegt Soliman met rustige stem, pope Athanasus!Goeden dag, of lie ver, goeden nacht, piope! Ik ben het. Wees gegroet vriend. Gij brengt slecht nieuws aanwees niette min welkom. De pope is een man van ruim dertig jaar, groot, breed, als een Hercules ge bouwd. Een echte apostelkop, met mooie blauwe oogen, fijnen blonden baard, kin derlijk glimlachenden mond. Laat hooren, wat komt gij ons be richten? Schrikkelijke dingen! Kumanova is te vuur en te zwaard verwoester lig gen misschien twee- duizend menschen vermoordJoannes en de zijnen wor den belegerd in .een huis; zij verdedigen zich heldhafitigdoch zij moeten sne ven indien niemand hun ter hulpe komt.. Hoe! en gij weet daar niets, van? Wij hebben brand bemerktIk zond lieden uit om te zien wat er aan de hand was; ze keerden niet weder. 't Verwondert mij niet: ze zijn gevat en op staanden voet om gebracht. Bij den levenden God, dat is vreese- lijk en roept om 'wraak! Niet waar, vrien den? De mannen die stil in de schaduw zitten te luisteren, springen recht en donderen: Ja!de slachtoffers moeten ge wrokenen zij die in gevaar zijn, .moe ten geholpen! Ik denk er evenzoo over!.. Joannes is onze groote aanvoerderde ziel der bevrijdingsbeweging, hij mag niet sneu velen. Wat denkt ge dan te doen? Wat wij meenen te doen!.... Wel, derwaarts ijlen en hem te redden. Soliman schuddebolt en vervolgt: Gij zijt dapper en vastberaden, maar te weinig in getal. Beschikken wij over eenigen tijd?.. Over enkele urenik hoop dat zij het volhouden totdat de dag in de lucht komtmaar 't is misschien ijdele hoop! Goed; 't zal gaangij zidt het zien. Tien manmaar Izvor, naar Tabano- vo, naar Susevo, naar Makres.. het nood seintroepenoveral de noodklok.. terug hier komenVlug, broeders vlug!brengt mede al wie gij aantreft. De toestand det Duifsche keizerin is steeds achteruitgaande. H. M. de Koning Moeder neemt voordurend in beterschap toe. In vooraanstaande parlementaire kringen verluidt dat bij de algemeene herziening van de Milliiewet zal worden teruggekomen op het stelsel van ver mindering van het jaarlijksch contingent dat thans in de wet, door tijdelijke af wijking van de militlewet, is vastgesteld en dat zelfs gedacht zal worden aan de afschaffing der loting. Het Ned. Correspondentiebureau in den Haag meldt Naar aanleiding van een in een Bel gisch dagblad verschenen en in sommige Nederlandsche bladen overgenomen be richt. als zou d: Nederlandsche regeering hare vordering inzake de op de inter nering van Belgische militairen gevallen kosteu, ondanks het aanbod van België tot nu toe hebben laten rusten, doch thans tot een bediag van 259 mlllloen vermeerderd met een interest van 6 pCt. ingediend hebben vernemen wij van zeer be voegde zijde, dat de Nederlandsche regeering in Juni 1920 de desbetreffende rekening aan de Belgische regeering heeft aangeboden. De kosten bedragen 28 mlllloen gulden over de jaren 1914, 1915 en 1916, terwijl ze voor 1917,1918 en 1919 nog niet volledig vastgesteld zijn, doch op 25 mlllloen gulden geraamd worden. Aan de Belgische regeering Is voorgesteld, dat, te rekenen van 1 Ja». 1920 af, een interrest over het verschul digde bedrag tot den dag der afbetaling zal worden vergoed. Ter voorkoming van misverstand zij in herinnering gebracht, dat ds Neder landsche regeering niet voornemens <9, de ruim 43 miliioen gulden, welke Ne derland ten behoeve vac de burgerlijke Belgische uitgewekenen heeft uitgegeven, terug te vorderen. ■üb Overwinnen of stervenvoor 't Vader land! De dertig mannen dringen naar voren met veel rumoer, bereid te vertrekken. Neen! ik heb er slechts tien noodig! roept de gezaghebbende pope. De anderen moeten hier blijven en zich tot het gevecht voorbereidenden eer sten veldslag!Om geen ijverzuc'htigen te maken, zal ik met gesloten oogen, op goed geluk af de tien mannen aanduiden die onze broeders ten strijde zullen op roepen. Vijf minuten nad.ien verlieten de tien renboden stil bet onderaardsch verblijf. Ieder van ben neemt eenen buffelhoorn mede, hangt hem over zijnen schouder en verdwijnt, ongewapend, in de geheimzin nige diepte der crypte. Die opstandelingen-schuilplaats loopt door tot onder 't gebergte waar de Lipko- vo met groote snelheid vloeit. De Lipkovo is een bijrivier van de Vardar, den groo- tenstroom van Macedonië. Verscheidene uitgangen, goed verborgen en bekend aan de opstandelingen, veroorloven die soort grot ongemerkt binnen te sluipen of te verlaten. Aan het andere einde der schuilplaats is een paardenstal waar steeds paarden staan, 't Zijn dieren welke er weinig ver lokkend uitzien met hun vierkante koppen hun beerachtige huid, hun gekrortide rug- gegraat. Maar ze zijn onvermoeibaar, aan hard leven gewoon, zich voedende met een beetje gras en wat distels. De mannen van den pope maken ze los, brengen ze buiten en bestijgen ze. Noch zadel, noch toom, noch dekken.. En pijl snel rennen zij weg. (Wordt i

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1