Tweede Blad BUITENLAND. Duitsehland. Oostenrijk. Engeland. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NUMMER 5 ZATERDAG 15 JANUARI 1921. 44e Jaargang. Ia Frankrijk heeft het kabinet L-ygues cijn ontslag Ingediend, nadat de kamer met 463 tegen 425 stemmen de verdaging van de interpellatie over de algemecne politiek, welk door den premier gevraagd was en waaromtrent hij de kwestie van vertrouwen had ge steld, verworpen had. Een officieel bericht uit Allahabad, waar opstand was uitgebroken, meldt, dat de Engelsche autoriteiten den toe stand meester zijn. In een intervieuw noemde graaf Apponyl bet bolscbewlstisrh gevaar zeer 5 dreigend. Hij stelt een Poolsch—Roe- meensch—Hongaarsche overeenkomst voor. De eischen der Oostenrijksche staatsambtenaren zijn iogewilligd, wat het Rijk 4040 millioen kronen zai kosten. Over de uitspraak van den Ame- rikaanschen scheidsrechter Water Hy- nens Inzake de Rijntonnage, den 8en Januari gedaan, worden van gezag hebbende zijde de volgende bij zonderheden meegedeeldDe scheids rechter heeft beslist dat aan Frankrijk afgestaan moet worden lo. 250.150 ton aken, 23.761 paaide* kt acht aan sleepbooten 2o. de inrichtingen van de >Badische Aktlengesellschaft' für Rheinschiüfabrt und Saetrauspou*, die deze maatschappij den len Augustus 1914 in de haven van Rotterdam bezat 3o. 76 procent van de aandeelen der Rijnscheepvaartmaatschappij voorheen Fendel In Mannheim 4o. de scheepsruimte en sleepkracht van Fendel zijn inbegrepen bij het onder 2o. genoemde. De scheidsrechter is van de over weging uitgegaan, dat voor de schade loosstelling ten hoogste 14.34 pCt. scheepsruimte en 2 2 pCt. paardekracht van de sleepbooten afgegeven mocht worden. De Britsche en Fransche vertegen woordigers te Parijs bespreken he voorstel, om crediet te veTèenen i<an de Oostenrijksche regeering. Het voor stel, gedaan door den Britschen veite- genwoordiger van de Oostenrijksche afdeellng van de schadevergoedings commissie, houdt in, dat de geallieerden een crediet van 250 millioen dollar verleenen, verdeeld over vijt jaar. De tot dusver in hoofdzaak door Engeland en Amerika reeds verleende credieten dienden ter leniging van den dringenden nood. Het nieuw voorgestelde crediet zou tot doel hebben niet alleen hulp verleeningen maar ook aan de Oosten rijksche regeerlng de middelen om zich als regeering te handhaven, te verschaf fen en haar in staat te stellen een crediet te verleenen voor het herstel van landbouw en nijverheid. Het ontwerp zou noodzakelijk maken een intergealli- eerde controle in te stellen en de uit gaven der regeering krachtig tebesnoeien de Oostenrijksche regeerlng is hiertoe bereid. Het bovengenoemd voorstel van den Britschen vertegenwoordiger In de schadevergoedingscommissie is te be schouwen als een antwoord op de mede- deeling der Oostenrijksche regeerlng aan de geallieerden, waarin gezegd werd dat ze aan het einde harer middelen was en dat ze 15 dezer zou moeten af treden, tenzij er eenlge hulp van de Entente of van een andere zijde komt. Er werd een direct beroep gedaan op de Britsche regeering, maar i» Londen werd te kennen gegeven, dat de ernstige toestand van Oostenrijk de Entente in haar geheel aanging. In het graafschap Donegal heeft een groote troep Sinn Feiners een trein aange vallen, welke troepen vervoerde. Door groote keien op den spoorweg te leggen, lieten ze den trein derallleeren, daarna openden ze een hevig geweervuur op de militairen in den trein, van wie er wonder' boven wonder geen enkele getroffen werd. Gisteren werd Dublin tegen 'het vallen van den avond in rep en roer gebracht door eenige hevige ontploffingen veroor zaakt door vier bommen, welke naar een auto, bezet met kadetten van de Iersche hulppolitie geworpen werden. Toen de ca detten het vuur openden op hun aanval lers namen deze laatsten de wijk. Aan beide zijden werd een persoon gewond. In een kinderspeelplaats van een der stadsparken te Dublin werden 12 bommen en een aantal revolvers gevonden. Te Grenard, in liet graafschap Long ford is een inspecteur van politie ver moord. Het huis waar de moord plaats vond is later in brand gestoken. Bij Thurles, in Tipperary, hebben ge wapende en gemaskerde mannen een auto aangehouden, waarin een bankbeambte zat. De aanranders stalen 1200 pond ster ling. Te Camlough drongen gewapende en gemaskerde personen het 'huis binnen van een vooraanstaand Sinn-Feiner, John Do- ran, ze gingen naar de kamer, waar hij en zijn broer sliepen, gelastten hen zich aan- te kleeden en namen beide gebroeders Doran mee. Even daarna schoten de aan vallers John Doran dood en stuurden diens broeder weer naar huis terug na een salvo in de lucht hoven zijn hoofd afge vuurd te hebben. De Minister van Arbeid brengt het volgende ter algemeene kencls Voor den bouw van woningen zullen premies worden toegekend, die per wo ning een zeker bedrag per vierk. M. bebouwd oppervlak bedragen. Het be drag zal voor Iedere gemeente, waar men op dezen voet wil bouwen, voor een betrekkelijk korte periode worden vastgesteld. De bedoeling is, dat de premies in opeenvolgende periodes ge leidelijk zullen dalen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan de particuliere bouwnijverheid, maar ook aan vereeni- gingen, die niet duurder dandezebouwen. De premies zullen als regel zonder nadere voorwaarden worden verstrekt men zal dus in verkóopen en verburen van de woningen vrij zijn. Desnoods zal door een enkele voorwaarde evenwei eenige beperking worden gemaakt. Öe Regeerlng zal bevo: deren, dat voor dezen bouw met premie zoo noodig he' Rijk hypothecair crediet verleent. In dien zin, dat de gemeente met het Rüksvoor- schot bypotheekhoudster wordt. Het Rijk zal het crediet geven tegen een rente, welke aan de hand van den geldenden rente-standaard zal worden bepaald. Voorbands bedraagt zij tot I Mei 1921 6 pCr. De aflossing moet geschieden in 1 5 jaar. De ferilJtelteo rullen alleen worden verleend voor deugdelijke, eenvoudige woningen, zoowel voor den kleinen mid denstand ais voor arbeiders en in ge meenten waar een goede boawpol tie deugdelijk toezicht houdt. De gevels van de woningen moeten voldoen aan redelijke eischen van wel stand. In de groothandelsprijzen, waarvan de Engelsche Economist de Indexcijfers geeft, is ook over December eenige daling ingetreden. Wfl zijn op een peil beiand, dat den laagsten stand beteekert sinds April 1919 Uit de cijfers blijkt bij de groep der weefstoffen de grootste daling, terwijl de groep der delfstoffen nog den meesten weerstand aan de dalende beweging heeft geboden. Wanneer wij het indexcijfer In de maand van den wapenstilstand op 100 stellen, dan ls bet indexcijfer op einde December j.l. 95. Hiermee ls het nog 3 punten boven Maait 19)9, toen bet indexcijfer 92 beliep. In verband met zekere berichten, on langs in de Belgische pers verschenen, be treffende de uitbetaling door het Neder- landsche Spaarfonds, van de door de ex- geinterneerde Belgische militairen in Ne derland verworven bedragen, is het vol gende niet zonder belang: Van de circa 34.000 tijdens den oorlog in Nederland geïnterneerde Belgische mili tairen, van verschillenden rang, vonden er meer dan 20.000 bij de klein- en de groot industrie een werkkring; zij hadden aldus het drievoudig voorrecht onttrokken te zijn aan de geestesdoodende ledigheid in de kampen, hunne vakkennis hij te hou den en verder te ontwikkelen en boven dien nog een zekere som te sparen. De werkgevers waren namelijk verplicht een gedeelte van het aan de in hunne bedrij ven werkzaam zijnde geinterneerden ver schuldigde loon dat niet lager mocht zijn dan dat der Nederlandsche arbeiders af te dragen aan een door den Neder- landschen minister van oorlog ingesteld Spaarfonds. Aanvankelijk was het de be doeling geweest de gespaarde gelden bij het einde van de interneering uit te be talen, maar toen in November 1918 Bel- gië's grondgebied door de Duitschers werd ontruimd was de trek naar huis zoo groot, dat de meesten dadelijk terugkeerden zon der ook maar de bij het Spaarfonds beleg de gelden op te vorderen. Vele ex-geinter- neerden vestigden zich daarna op andere plaatsen dan waar zij vóór den oorlog ver bleven, waardoor hun adres meestal on zeker werd en de uitbetaling niet met den gewenschten spoed kon gebeuren. Naar ik verneem is dit werk thans na- j genoeg geheel ten einde gebracht en werd door het loffelijk streven van de Neder- j ïandsche regeerlng aan circa 20.000 ex-ge. interneerde Belgische militairen een be drag van 7.4 millioen gulden of zoo wat '37 millioen francs uitbetaald. Vele rechtheb benden die hun spaargeld plus de daar op verkregen rente mochten ontvangen, betuigden daarvoor hun hesten dank aan de Nederlandsche autoriteiten. Tijdens den oorlog hielden zekere ge- interneerden, die daartoe genegen waren, zich, onder leiding van de Nederlandsche overheid, ook nog bezig met land- en tuin bouw. Een ruime uitkeering van de door dit bedrijf afgeworpen winsten werd aan de geinterneerden gedaan, terwijl het ba tig saldo, na afsluiting van de administra tie, ter beschikking van de Belgische re geering werd gesteld. Met het batig saldo van het beheer van de Belgische eantines gebeurde hetzelfde. In geen van 'beide ge vallen heeft eenige uitkeering aan Neder landsche officieren, onderofficieren of soldaten, hoe gering ook plaats gehad. Het totale bedrag der aldus ter beschik king vande Belgische regeering gestelde gelden bedraagt 185.000 gulden of onge veer 925.000 francs. Waalwijk, 14 Jan. 1921. Door eene vergissing bleef tot dusverre onvermeld het belangrijke be richt dat de ZeerEerw. heer pastoor Van Riel, door Z. D. H. Mgr. Diepen is benoemd tot inspecteur van het bij zonder onderwijs in de dekenaten Geertruidenberg en Heusden. De eerw. Moeder-Overste Servatia van het St. Tberesla-gestlcht alhier is overgeplaatst naar het klooster te 's Bosch, Gedurende den betrekkelijk korten tijd van haar verblijf alhier, deed zij zich kennen als eene zoigzame moeder van de talrijke zusters niet alleen, maar zeer zeker van de veie kinderen, ouden van dagen en zieken. Ook het onderwijs vond In haar eene ijverige bevorderaarster. In verband met de loopende ge ruchten dat drie wagons met liefdes gaven aan Weenen en waarin heel veel pakjes uit onze plaats en omgeving waren verzonden, zouden zijn zoekge raakt, in elk geval niet aan hunne be stemming zijn gekomen, vernemen wij thans uit goede bron, dat de liefdes gaven na 4 December 1920 verzonden eerst heden 13 Januari aan hunne be stemming aankwamen. Men heeft dus goede reden te ver wachten dat alles nog terecht is en dat men spoedig van de dankbare Weensche families daarvan verblijdende berichten zal ontvangen. Naast de zeer vele particulieren ver zonden toentertijd leeraren en leerlingen der Rijksvakschool alhier een groote kist met levensmiddelen, kledingstuk ken, enz. aan de leeraren van het proef station te Weenen. Zondag a.s. gaan Quick 1 en II naar Tilburg tot het spelen van een Comp. wedstrijd. Het eerste speelt tegen Achilles II, het tweede tegen Alexander. Moge beide XI-tallen met een overwin ning huiswaarts keeren. De N.V. Stoomlederfabriek v h. R. Delhaye alhier heeft een kantoor en magazijn geopend te Rotterdam op de Ged. Binnenrotte 85 A. Dit alleen voor den engros-verkoop. In ons nummer van 1.1. Woensdag komt een bericht voor dat een steun regeling is in 't leven geroepen voor Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Dit bericht is niet juist, deze steunregeling geldt uitsluitend voor onze gemeente. Voor den Rijkswaterstaat is te 's Bosch aanbesteed Bestek 72. Onderhoud van het bene dengedeelte der rivier de Donge, het Markkanaal en het voltooide gedeelte van het Wilhelminakanaal, ged. 1921, 1922 en 1923. Raming f 25000 per jaar. Ingeschreven werd als volgt P. Kommers, Geertruidenberg f 23.330 P. van Meer Oosterhout - 25.300 P. H. Kommers. Raamsdonksveer - 26.945 B. Oosters, Willemstad - 23,962 I. van den Elshout, Made - 24.640 M. Vissers, Drunen -22.325 W. Rasenberg, Oosterhout - 26.662 C. v. Loon Mz., De Werken 24.000 F. v. d. Pluijm, Dussen - 25.300 W. Diepstraten, Made - 24.700 REGLEMENT op de uitkeerinff van steun aan de werklooze arbeiders in de Schoen- en Lederindustrie. Artikel 1. In aanmerking voor steun komen: a. de werknemers in de schoen- of le derindustrie, die door hun patroon zijn ontslagen en niet vallen onder de wacht geldregeling of aanspraak kunnen maken op uitkeering uit een werkeloozen kas. h. de schoenmakers, die zonder hulp personeel voor eigen rekening hebben gewerkt. Artikel 2. De steun bedraagt ten hoogste voor: a. gehuwde en kostwinners f 15.per week, benevens f 1.per kind per week, beneden de 14 jaren. b. kostgangers f 11.— per week. c. ongehuwïlen bij ouders inwonende, f 6.— per week, met dien verstande, dat het totaal bedrag van den steun nimmer meer mag bedragen dan overeenkomstig de wachtgeld regeling zou worden verkre gen. Artikel 3. Indien verschillende leden van hetzelf de gezin voor uitkeering in aanmerking komen, mag het totaal bedrag der uitkee ring aan dat gezin niet meer bedragen dan f 25.— per week. Artikel 4. Op het steunbedrag overeenkomstig art. 2 wordt driekwart van de gezinsin komsten in mindering gebracht. Artikel 5. De steun en de totale gezinsinkomsten mogen niet meer bedragen dan f 35.— per week. Artikel 6. Zij, die voor steun in aanmerking ko men, zijn verplicht het voor hen passend werk, tegen behoorlijk loon, te aanvaar den. Als passend werk wordt beschouwd de arbeid verricht bij een schoen- of leder fabrikant, 'die zich tegenover den werk nemer verbonden heeft hem minstens ge durende eene maand tegen het volle nor male loon arbeid te doen verrichten. Artikel 7. Alvorens dergelijk passend werk te aan vaarden, behoort degene, die van deze steunregeling gebruik gemaakt heeft, overleg te plegen met het plaatselijk co mité. Artikel 8. Arbeid geen verband houdende met werkzaamheden in de schoen- of lederin dustrie mag door gesteunden worden ver richt, zonder overleg met het plaatselijk comité. Van den aard van dezen arbeid en de daaruit voortspruitende verdiensten moet de gesteunde wekelijks nauwkeurig opga ve aan het plaatselijk comité verstrekken. Artikel 9. Van ondersteuning zijn uitgesloten, die: a. werk aanvaarden bij een schoen- of lederfabrikant, zonder het in art. 7 bedoel de overleg te plegen. b. werk aanvaarden bij een schoen- of lederfabrikant, die geen garantie van loon- 'betaling gedurende een maand, wenscht te geven. c. opzettelijk geene of geen juiste op gave aan het plaatselijk comité verstrek ken van de inkomsten die zij of hunne huisgenooten uit anderen hoofde dan krachtens deze steunregeling genieten. Artikel 10. Het plaatselijk comité behoudt zich de bevoegdheid voor om de namen der schoen- en lederfabrikanten, die door min der oirbare praktijken de gemeente finan- tieel nadeel trachten te berokkenen te pu- bliceeren. Artikel 11. De bepalingen dezer regeling moeten worden beschouwd als grondslag der be moeiingen van de plaatselijke commissie. Wij ontleenen aan de „Schoenindus trie" de volgende berichten: De Commissie van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten belast met de be studeering van eene rationeele arbeids- praestatie in de schoenindustrie is met haar arbeid gereed. Het zeer belangrijk rapport der Com missie zal eerstdaags aan het Hoofdbe stuur worden aangeboden, zoodat dit rap port een onderwerp van behandeling zal kunnen uitmaken in de Algemeene Jaar vergadering van den Bond, die volgens de Statuten moet plaats hebben in de maand Februari. In Oisterwijk en Moergestel zijn de zer dagen de arbeiders van een 12 tal fa brieken ontslagen met 8 dagen opzeggen. Binnen een 14 dagen ligt aldaar de ge- heele sohoen-industrie stil. De fabrikanten nemen niet deel aan de wachtgeldregeling, daar de bijdrage daar voor neerkomt op eene vergrooting hun ner verliezen terwijl naar hun inzicht de toestanden en algemeen welzijn daardoor toch niet in betere banen worden geleid. Betreffende de Amerikaansche leder- markt valt het volgende te zeggen: Er valt niet steeds een afwachtende hou ding tot het afsluiten van flinke posten te constateeren. Het koopen bij kleine hoeveelheden houdt nog steeds aan. De prijzen hebben een lage basis bereikt. Er heeft geen nieuwe wijziging plaats gehad in het verloop van den toestand van de ledermarkt, voor zoover dat van eenig belang is voor den schoenwinkelier. De lustelooze stemming zal wel blijven heer- schen totdat de sohoenwinkeliers weer op grootere schaal orders beginnen te plaat sen. De fabrikanten zijn zeer voorzichtig, zij maken kleine voorraden stapel-artikelen i en wachten kalm de toekomst af tot dat er nieuwe kooplust intreedt. Niemand zou over de huidige lederprijzen kunnen kla gen, in vergelijking met den toestand van een jaar geleden. De prjizen zijn zoover omlaag geloopen tot hunne normale waar de en hangen verder af van den omvang der verkoopen en condities. De looiers hebben thans het besluit genomen dat er geen annuleering van orders meer toege staan zullen worden op leder dat bona fi de besteld wordt BAARDWIIK. Zondag a.s. ggat de R. K. V. V. »Juliana« II deeinea ei aan de seriewedstrijden, uitgeschreven door D. V. V. te Kaatsheuvel. Naar wij vernemen is de heer C. Verbeek alhier, benoemd tot agent van politie te Rotterdam, Onze dorpsgenoot, de heer G Jansen kreeg zijn vaste aanstelling ais agent van politie te 's Bosch. DRUNEN. De werkeloosheid neemt hier met den dag toe. Alle mandenmakers zijn werkeloos. De schoenmakersknechts wel ke op de fabrieken werkzaam zijn, werken op alle fabrieken twee uitgezonderd maar met halve weken, ook zijn er reeds verschillende knechts voor goed ontsla gen. Alleen de handwerkers hebben over het algemeen nogal werk. Verschillende werkeloozen zijn bij geen vakvereeniging en trekken ook geen geld omdat er alhier .nog geen wachtgeldrege ling bestaat. De gemeente heeft deze men- schen werk in de hei gegeven. In de gisteren avond gehouden ver gadering van de vakvereeniging werd be sloten niet te gaan werken vooraleer de werkgevers tot de wachtgeldregeling toe traden, of wel ze minstens voor vier weken vast in hun werk hielden. Door de tooneelvereeniging van het patronaat alhier is in studie genomen het drama „de Geheimen der Mis". We wen- schen de vereen, met dit stuk veel succes toe. A. s. Zondag zal het 2e elftal van de V. V. D. F. C. een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen H. V. V. uit Haar steeg. Eindelijk is men hier begonnen met het leggen van het Electrisch net. Zoodat er nu kans bestaat in begin Maart licht te 'hebben. HAARSTEEG. De groote wintei- uitvoering gegeven door bet gezelschap Claudius Civiiis in de zaal van den heer A. Vughts alhier mag in aile opzichten schitterend geslaagd heeten. De zaal was <ot In alle hoeken bezet. De rollen In drama en blijspel waren in goede handen en de komische scènes en zangnummers, begeleid door den pianist H. v. Beurden, werden keurig ten uitvoer gebracht. Dit gezelschap nog dikwijls voor het voet* dcht te zien is voorzeker de wensch van alle Haarstegenaars. Uit onze burgerwacht is eene tooneelciub gevormd. Voornemens is men met de a.s- vastenavonddagen eene uitvoering te geven. Opgevoerd zal worden het drama »Bronoen van bederf» en het blijspel >Russen en Russen» en verder nog verschillende komische scènes. NIEUWKUIK. Maandagavond gaf de Liedeitafel »Oefening baart Kunst», met vereerecde medewerking van het familie- strijkecsemble v. d. Akker uit den Bosch in de zaal van den heer G. de Bont alhier haar eerste winterultvoering. Onder leiding van haar bekwamen directeur, den heer C. de Gouw, werden alle num mers onberispelijk ten gehoore gebracht. Een bijzondere vermelding verdient wel het nummer »Hollandsch Glorie» van Richard Holi, hetwelk met begeleiding van bovengenoemd strijkje ten volle tot zfln recht kwam. Ook een loflijke ver melding aan het strijkensemble v, d. Akker zij bier op zijn plaats. Hoe schoon klonk zijne heerlijke muziek door de zaal. Geen wonder dan ook, dat ofschoon de zaal goed bezet was, een ademlooze stilte heerschte. Moge het sncces dezen avond behaald voor de Liedertafel een spoorslag zijn op den ingeslagen weg voort te gaan om ons nog meermalen zulk een heerlijk genot te doen smaken. In de schoollokalen der eerw. zusters alhier bad Dinsdagavond eene bespreking plaats om te komen tot oprichting van een moedercarsus. Als spreekster hiervoor trad op mej. Geldens. In een zeer duidelijke rede zette spreekster uiteen het nut en de nood zakelijkheid genoemden cursus te volgen. Na afloop gaven zich reeds verschillenden als lid op. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer de lessen een aanvang zullen nemen. (Hsgz.) VLIJMEN. Spoedelschende vergade ring van den raad dezer gemeente op Vrijdag 14 Januari 1921, des namiddags te half acht, ten raaahuize dezer gt meente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van twee leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens vertrek van den heer Verstegen en periodieke aftieding van den heer Van Hout. 3. Benoeming van twee leden der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 4 Aangehouden verzoek van den heer Van Hout betreffende subsidie voor den Cursus in Lichamelijke Oefening. 5. Aangehouden voorstel van Burge meester en Wethouders tot heffing van! a O pee.' ten op de Grondbelasting. b. Opcenten op de Personeele belasting. c. Opcenten op de Inkomstenbelasting. d. Opcenten op de Vermogensbelasting. 6. Machtiging aan Burgemeester en Wethouders tot het doen van de over 1921 te houden verpachtingen en ver- De Echo van het Eniden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5