Vervolg Provinciaal Nieuws, Nieuws uit Heusden. ÏWnZORDlI STUEEÏR KERKNIEUWS. Reclame, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL koopingen. SPRANG. De afd. Sprang van den N. G Fabrieks- en Transportarbelders- bond houdt a.9. Dinsdagavond haar ie laarvergadering. A.s. Woensdagavond treedt voor de afd. Sprang van «Patrimonium* op de heer Knol, van Utrecht. BESOIJEN. R. W. B. speelt 16 Jan. voor de competitie 3e klas zuid N.V.B. tegen Boxtel. Deze vereenlglng bezet de Ide plaats en Is een van de sterkste uit de afdeellng. Doch we hebben Zondag tegen Helmond gezien, wat R.W.B. kan zoodat we by een gelijken strijd een goeden uitslag verwachten. Het belooft In leder geval een spannende wedstrijd. Het 2de XI-tal gaat voor de 2e klas B.V.B. naar Sprang. R.W.B. III speelt tegen Capellc II om 12 uur op het R.W.B.-terreln. WASPIK. Op Zondag 23 Januari zal het Wlt-Gele Kruis alhier zijn jaarver gadering houden In de harmonlezaal. Na voorlezing van het jaarverslag door den secretaris-penningmeester, zal aU spreker optreden de WelEdel ZeerGel. Heer Dr. Konings te Roosendaal, met het onderwerp: »De hyglène als wapen In den strijd tegen de volksziekten De vergadering zal 's middags om i uur voor de vrouwen en 's avonds om 7 uur voor de mannen gehouden worden. (Prov. Crt.) TILBURG. Nadat het I4-jarig doch tertje van den heer J. de B.» wonende Nijverstraat. zich gistermiddag Iiad ver" maakt met spelen stortte het plotseling dood neer. Zeer vermoedelijk heeft een plotselinge hartverlamming een einde gemaakt aan dit jeugdige leven. Men kan zich de droefenis der ouders voorstellen. Gistermiddag had In de Veldstr. een treurig ongeval plaats. Het 2-jarig zoontje van den heer J. viel in een kete[ kokend waschwater. Het ventje bekwam zeer ernstige brandwonden aan hoofd, handen en verschillende andere lede maten. Dr. Piters verleende geneeskundige hulp. De toestand van het kindje is zeer zorgwekkend. DUSSEN. Maandag 10 dezer were als verdacht van diefstal van geld, onder gelelde der Marechausseé binnen ge bracht zekere M. G., boerenknecht by de wed. A. R. alhier. Woensdagmorgen vonden de Gebr, Hagoort alhier, hunnen broeder Z. dood te bed liggen. Voorwaar een droevige ontdekking. Er loopen hier geruchten als zoude onze wachtmeester de heer J. Augusteijn als zoodanig binnenkort vertrekken naar Apeldoorn. Kaatsheuvel, 13 Jan. 1920. De onderlinge postduivententoon- stelling, Zaterdag en Zondag bij den heer Jan van Dun gehouden, is 'n succes geweest. Er waren 120 duiven ingezon den en zoowel de keurmeester, de heer Blaus-v. Treslong uit 's Hage, als de vele bezoekers van heinde en verre getuigden dat er een keur van diertjes aanwezig was. De prijzen waren Ie klasse. (12 nummers.) Blauw kras doffer oud. 1 p. P. v. d. Assem, 2 p P. Kemmeren, 3 p. H. Bergmans, Z. E. V. J. v. Dun. He klasse. Blauw kras duif oud. (7 nummers.) 1 p. Fr. Michael, 2 p. J. v. Dun, Z. E. V. A. v. d. Hoven, E. V P. Kemmeren. Ille kiasse. Grijs duif oud. (1 nummer.) 1 p. C. de Bond. IV klasse. Bont doffer oud.(7 nummers.) Ie p. Fr. Michael, 2 p. H. Bergmans, 3 p. P. Kemmeren, Z. E. V. Th. Ligt- voet, E. V. P. Kemmeren. Ve klasse. Bont duif oud. (2 nummers.) 1 p. A. v. d. Hoven. Vie klasse. Blauw doffer oud. (8 num mers.) 1 p. J. v. d. Velden, 2 p.J. Opper man, 3 p. A. Hendriks, Z. E. V. C. de Bont, E. V. Th. Ligtvoet. Vile klasse. Blauw duif oud (7 num mers.) 1 p. A. v, d. Hoven, 2 p, H. Bergmans, 3 p. J. v. Dun, Z. E. V. Th. Ligtvoet, E. V. J. Opperman, VlIIe klasse. Rood kras doffer oud. (2 nummers.) 1 p. Th. Ligtvoet. IXe kiasse. Vaal duif oud. (1 nummer.) 1 p. J. Opperman. Xe klasse. Zwart doffer oud. (1 nummer.) Xle klasse. Niet genoemde kleur duif oud. (4 nummers.) 1 p. J. van Dun, 2 p. J. v. Dun, Z. E. V. P. Kemmeren. Xlle klasse. Blauw kras doffer jong. (25 nummers.) 1 p. A. v. d. Hoven, 2 p. G. de Wit, 3 p. Pijnenburg, 4 p. Brekel- mans, 5 p. A. Hendriks, Z. E. V. G. Smit, Z. E. V. W. v. Beers (2 maal), E. V. W. v. Beers. XHIe klasse.Blauw kras duif jong. (17 nummers.) 1 p. A. v. d. Hoven, 2 p. W. v. Beers, 3 p. H. Brekelmans, 4 p. Fr. Michael, Z. E. V. P. v. d. Assem, Z. E. V. P. Kemmeren, E. V. J. v. Dun. XIVe klasse. Bont doffer jong. (4 num mers.) 1 p. Fl. Michael, Z. E. V. H. Bre kelmans, Z. E. V. G. Smit. XVe klasse. Bont duif jong. (3 nam- mers.) 1 p- A. Hendriks, Z, E. V. H. Irekelmans. XVIe klasse. Blauw doffer jong. (4 num mers.) 1 p. C. de Bont, 2 p. C. Sauter. XVIIe klasse. Blauw duif jong. (2 num mers.) 1 p. P. v. d. Velden, 2 p. Tb. Ligtvoet. XVIIIe klasse. Rood kras dofferjong. (6 nummers.) 1 p. G. Smit, 2 p. Fl. Michael, Z. E. V. L. Ververs, E. V. Fl. Michael. XIXe klasse. Rood kras duif jong. 2 nummers.) 1 p. H. Brekelmans. XXe klasse. Vaal doffer jong. (2 num mers.) 1 p. A. Hendriks (voor de kleur.) XXIe klasse. Vaal duif jong. (2 num mers.) 1 p. C. Sauter. De^heer v. d. Hoven behaalde daaren boven nog de eereprijs voor de mooiste doffer van de tentoonstelling en tevens de eereprijs voor de mooiste duif van de tentoonstelling. Wilhelmina I speelde j.l. Zondag te 's Bosch een gelijk spel (11) tegen Wilhelmina III aldaar in den competietle- wedstrijd voor den B V.B. Onze club was slechts met 7 man uitgekomen. Het tweede XI-tal won in Tilburg van Achilles III met 41. Wilhelmina II staat thans nog ongeslagen bpven aan op het ranglijstje van den B, V. B. 2e klasse. Op Driekoningendag gaf Eupbonla haar jaarlijksch armenconcert. De zaal was geheel gevuld, wat ons, in aanmer king genomen den slechten toestand der industrie, meeviel. Zoowel door de har monie als door het duo Smits, dat voor deze gelegenheid geëngageerd was, werd iets goeds gegeven. De groote ouverture «L'Hirondelle» van Nihoul werd na een pittige openlngsmarsch vlot en met voor dracht gespeeld, DeFantalsieOpernschau van Fraulwetter was eveneens een dank baar nummer. Vooral echter het Con certino sur Clarinette, door den heer Kleijn, had veel succes. Deze solist laat nog veel goeds van zich hooren. Toon en vaardigheid zijn uitnemend. Alleen de voordracht in de pp en de ff, zoowel In de crescendo's en descrescendo's kan hier en daar nog winnen. Ook het kwartet dat met *Cujus Animam» van Rossini op het orkest kwam en Zondag a.s. aan 't kwartettenconcours in Breda gaat deel nemen, gaf blijk van ernstige studie, ofschoon we moeten getuigen ditzelfde nummer van ditzelfde kwartet wel eens meer geacheveerd gehoord te hebben. We wenschen inmiddels het viertal vee' succes 1 Het duo Smits uit Tilburg handhaafde zijn ouden roem. De verschillende scènes zoowel voor als na de pauze gegeven, werden telkens gevolgd door een warm applaus. De opbrengst van het armen concert is aan de llefdadigheidsvereenl- ging »St. Elisabeth» afgedragen. De N. V. »ée Horizon», Stoom- schoenfabriek alhier, is Maandag weer met de werkzaamheden begonnen, voor- looplg voor vier weken. Alle arbeiders zyn met een voorstel van de patroons, om tegen verminderd loon het werk te hervatten, accoord gegaan. Heusden, 13 Jan. 1921. Binnenkort zullen een tiental dames een operette opvoeren, de opbrengst dient, naar we hoorden, voor de kas der Vereeniging 't Groene Kruis. Door den storm der laatste dagen liep het water zoo hoog op, dat het Woens dag de Waard dreigde te overstroomen. Thans is het flink gevallen, zoodat veel on gemak voor 't pnbliek voorkomen is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Penkrassen uit het land van Dussen, Munster en Muilkerk, door WILLEM ZESTIG. I. STUDIEPROEF. 'k Ben tegenwoordig aan de studie van de Dusschensehe taal-, dicht-, land en volkenkunde. Dat klinkt nog er is geleerd hè Ge behoeft er niet mee te lachen, ik meen het in vollen ernst, dat ik aan de studie ben. Toen 'k er nog aan moe9t beginnen, dacht ik, dat 't gemakkelijk zijn zou, maar nu 'k eenmaal bezig ben weet ik wel beter. Waarom dan zoo moeilijk? Wel, doe je b.v. aan Fransche taal gedicht-, land en volkenkunde, dan koop je een bergje boeken, een kilo pruimtabak van Dobbel- man, een lamp met flinken oliehouder, een vulkachel met kantoorkolen en voor een paar centen op kwartomaat ge sneden kastpapier, benevens een gros stevige kroontjespennen en gaat aan den slag. Maar met de Dusschensehe taal-, gedicht-, land- en volkenkunde zit 't um zoo glad nie, dan motte den boer op ja 1 En es ge dan goed lulle kant, veul kauwt van Dobbelmans- tabaksreuk, en nie vies zelt in de keuken, waar oons «Mie* in is, dan kun de't een heel end schuppe, vraagt de mar gerust aan de »Volk9tellers* die weten het ók well Schole, waar ge die dingeskes leere kunt hèdde in Dusse ók wel -mer j daar regele ouw pampiere nat zegge ze. I )e beste plekke, waar we vur oe In de tes te stoppen is, dè zijn de berreblers- winkel, herreberge, hootels, en èk onder den lantere, die me hier óók hemme, mar daar alleenig 's oavus es de lantere oan is, kei dan hemme toch zun licht, veur'n gedicht. Op aander. plekken suiten op straat is 's oavus ók nog wel wè te leere. mer dan mot er wa te doen zijn, net es onderlest tóen waar d'r brand, en toen rejen ze zoo hard na den brand met de spuit, dak toen ók nog wa geleerd haai om de't zoo helder licht was, en laang hoor. Nou kunde toch nie alles mi zien leeremi heure kunde ók nog al i9 wè aen de weet komme, vural 's oavus motte van 't heure leere, es ge buiten op straat zjjt, en nie bij dleje lantère zijt, waar ik 't toen strak over .hè Da ge '9 oavus van 't heure leere kunt dè motte de vrullie mer Is vroage die weten dè wel. Lest ha 'k is zinnighet om 't durp is rond te gaan. 'k Docht zoo bij m'n elges ge kunt n!e wete wè ge weer op doet. Nou ik dee dan m'n woaterdlchte schoen aan en ging op stap. Al gauw ha 'k in de goate dè 't mer goed waar, dè ze waterduht en modderdieht ware, m'n schoene men Ik. Toen ik zo een bietje dichter bij de »kom< kwaam, jonge, jonge toen wier 't toch zoo aardig onder m'n vesje. Doar hadde nou 't durp, krek eenen dooie waor de kerktore de waacht bij hauwe moes. En dan onder de maan amoal zwarte wolken die noa beneje zakten, net of ze heel Dusse vur altij in 't zwart wouwe zetten, 'k Moes er van blijve stoan zoo aorlg wier Ik aan m'n hart en m'n ooge wiere nat en toch waaide er de wijnd nie in, 'k stond efkes stil en mar wè verschrok ik, toen ik in de gaate kreeg de 't er eene vlak achter me stond, 'k Ha werk om z'n bakkes te zien en toen ik 't zaag stond me nié aan, Bk, 't war toch zó ne illieke miens »Zoo Willem* zin ie tege me »goa d'er wèr Is op uit om wa op te doen »Jao*, zeg Ik, ik zei oan 't stedeere tegensworrig*, »Stedeere«, zeet ie waorin 'k Mo:s eerst is goed oajom happe om al die geleerde woorde uitte bloaze en toen zin ikIn Dussensche taal-, gedicht-, land- en volkenkunde. Zoo zeet ie, »nou dan meugde blij zfln dé 'k oe op oewen schouwer getikt hè. Dan motte mar is mi mijn mee gaan vanavond, dan za'k oe is wa vertellen. Ik zeg zoo bij 'n elge zeivers, wa zo diee lilike mlens mijn vertellen 1 en woar Ik zeg woar -gou de noa toe zin ik. »Bè zeet ie lamme 'd er eentje goan vatte in den «Boerendans*. Goeien oavond zinne me en me ginge zitte en we kochte d'r eenen. en we kregen d'r eenen, warempel me un kuukskd er bèl, ooene kameraad vatte den humme zenen borrel meen ik is mi z'n been. Dè hadtie meer gedaan dè zaag ik doalik, en toen begos ie zo'n bietje tege me te smoezele. »Kek* zin ie om nou is wa te ver [tellen Motte mar nie te veul gedichten opstellen, Over 't Dus9chens licht, zoo helder en [klaar of ijsclub hier, of speurhond daar, Laat dat maar over aan Oom Harle, Dan krijg gij «Willem* geen Herrie, Want eenmaal komt er een tijd, Dat Oom Harie zal hebben spijt. Daar ze hem brengen op den toets En je weet, ze hebben in Dusse een »Koets«, Waar Harie langzaamlangzaam [zonder pijn In mag rijden, op een marsje van [sjopijn, Waar bij een gedicht, zonder licht Hij kos goed rijmen, Al was z'n naam geen Sijme 111 Nou, Willem hauw oe 1 rozen wandelde. De heer Kolkman antwoordt op de vraag, of het niet onbiliyk is dat rijke boeren veel lager aangeslagen zijn dan vele werklieden, eveneens «zakelijk en calm*, dat het een lid der R. K. Werk- ledenvereeniging niet past zich zoo )eslist uit te drukken, wij! geen hunner ïi] machte is hierover naar waarheid te oordeelen en zij geen bewijzen van on- illlijkheid kunnen overleggen. Wanneer ik bovenstaande gezegden eens aandachtig overweeg en vergelijk, comt onwillekeurig bij mij de gedachte op »Zou de heer Kolkman misschien te voren ook reeds beïnvloed zijn, want als leider der werkliedenorganisatie slaat hy hier wel een mal figuur. En dan Bewijzen overleggen. Ja, dat is altijd een ruime mantel waarmee men zich zoo gemakkelijk be dekt, maar de feiten spreken luid, luider dan alle leiderpraatjes. Kunnen dan soms de heeren schatters, oordeelend naar het uiterlijke van enke- Ingen, zonder eenig bewys vaststellen wat een arbeider of laat ik liever zeggen wat b.v.b. een neringdoende verdient Ik wil volstrekt niet bedoelen dat het een gemakkelijk probleem is, eenieders nkomen juist te schatten, doch hier zijn n 't oogloopend de boerenstand en voornamelijk de sijke boeren bevoor deeld. U kent Drunen niet, mijnheer kolkman, om in deze een woordje mee te spreken en was ik lid der Werklieden- vereeniging, ik zou mij Uwe opmerkingen niet laten welgevallen en protesteeren. Wie bewijst U dat hier de arbeiders juitensporiger geleefd hebben dan in 't algemeen de boerenstand Ik ben er van overtuigd dat, wanneer een arbeider even hoog is aangeslagen als een boer en zij dezelfde levenswijze volgen, terwyi de boer nog nu en dan een koe of een stuk land koopt, het van den arbeider verbazing zou wekken als ook hy zoo vooruit kwam, Men zou zeggen Waar haalt hij het vandaan 1 Nogmaals, arbeiders laat U niet mis leiden door deze politiek, want niet de weldenkende leden der Werklieden- vereeniging, maar alleen de leden der Werkliedenvereeniging die wel denken als de begunstigde partij, wenschen den heer Kolkman voor dergeHjke aange legenheden in hun midden terug te zien. Wist men goed hoe het met Drunen- sche politiek geschapen stond, ik zou eer denken dat men het tot zijn taak achtte eerst eens speciaal te arbeiden aan de veredeling van den boerenstand van Drunen. EEN BOERENZOON. Drunen, 13-1-'21. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij eenige ruimte in Uw ge- eerd bladbij voorbaat mijn beleefden dank. In dit blad van Zaterdag j.l. komt voor een verslag van de op Dinsdag d, gehouden vergadering der R. K. Werkliedenvereeniging, welke vergade ring ten doel hadBespreking van den Hoofdelijken Omslag. Naar aanleiding van dit verslag, na tuurlijk uitgebracht door iemand van de begunstigde partij, wensch ik eenige regelen hieruit meer naar voren te brengen en toe te lichten, waardoor ik hoop te bereiken dat de betreffeuden zich niet laten beheerschen door een politiek die zij niet zien en zich op een eerlijke manier recht verschaffen wan neer hun recht toekomt. De heer Kolkman beweert «zakelijk en kalm* dat het niet de schuld ls der heeren schatters of van het college van raadsleden," dat bij het opmaken van het cohler abuizen zijn begaan, want de werklieden hebben door hun over dreven uitgaven en verteringen de meenlng verwekt dat de industrie op Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heelt den WelEerw. Zeergel heer Dr.v Th. J. A. J. Goossens, in verband met zijne benoe ming tot rector der R. K. Leergangen te Tilburg eervol ontslag verleend als pro fessor aan het Seminarie te St. Miohiels- Gestel en heeft als zoodanig benoemd den WelEerw. Zeergel. heer Dr. J. H. J. M. Witlox, leeraar aan de St. Jan- en Maria- Lycea te Den Bosoh. Verder 'heeft Z. D. H. te Tilburg twee nieuwe parochiën opgericht, n.l. van den H. Gerardus Majella (Trouwlaan) en van de H. Maria Margaretha Alacoque (Breda- söhe Weg), tot pastoor daarvan benoemd de WelEerw. heeren resp. P. J. Vroomans en W. J. J. J. de Klijn en tot kapelaan te Guyk den Eerw. heer C. A. J. van der Leeden, priester van het Seminarie. NIERAANDOENING BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewij- ze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nierzwak te bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en der gelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onderzoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nierenpillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pill,en (let op den juisten naam) zijn te Waalwijk ver krijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt f 1.75 per doos. Zooals blijkt uit achterstaande advertentie zal a.s, Vrijdag 21 Januari, ten 13 uur in hotel «de Twee Kolommen* alhier, eene bijeenkomst worden ge houden van pachters van Maasmond- gronden, als welland In gebruik, om middelen te beramen tot onderhandschen inhuur der gronden. In de vergadering van de Provincia le Staten van Noordbrabant is aan de com missie voor de uitwendige herstelling van de St. Janskerk te 's-Hetogenbosch een subsidie van f 6000 toegekend. Aan de Hanze in het Bisdom Den Bosch werd voor het garantiefonds voor een te houden tentoonstelling op electrotech- nisch en gasgebied eene bijdrage van ten hoogste f 5000 toegekend. De A. N. W. B. kreeg f 1050 in de kosten van onderhoud enz. van geplaatste weg wijzers en waarschuwingsborden. Aangenomen werd een voorstel om het aan de gemeenten Deurnë, Oploo en Ge- mert verleende subsidie in de aanlegkos- ten van een steenslagweg toe te kennen aan de gemeenten Deurne, Oploo en het waterschap Wegschap de Peel. Bij de bespreking over een voorstel om dit subsidie met f 77.000 te verhoogen, waartegen vele bezwaren waren inge bracht wegens de ingetreden prijsdaling, verdedigde de heer Van Beek krachtig het voorstel; hij deelde mee, dat er een nieuw aanbod is ingekomen voor den aanleg van den weg, waarvan dan de kosten niet f 512.000, doch f 475.000 zouden bedragen. Er zal eohter een nieuwe aanbesteding moeten plaats hebben, en de gunning zal moeten geschieden onder goedkeuring van Ged. Staten. De heer Koppele wees op de groote werkeloosheid en zeide, dat op het depar tement van binnenlandsche zaken is ver klaard, dat de regeering spoedig 50 a 60 pet. der Nederlandsche bevolking zal moe ten steunen wegens de heerschende ma laise, en dat dit nog wel 2 0 3 jaren kan du ren. Daarom vraagt hij uitvoering van dit werk. De heer Haaiman stelde een motie voor om Ged. Staten uit te! noodigen, met het oog op de werkeloosheid de spoedige tot-B standkoming van dezen weg en andere) werken van dezen aard te bevorderen. De^ heer De Vlam vreesde, dat men op die wij-J ze de provincie financieel naar den af grond zal voeren. Het voorstel Van Beek c.s werd zonder stemming aangenomen. De heer Haaiman trekt zijn motie in en stelde daarna voor uit te spreken, dat men werken, die spoedig moeten worden uit gevoerd, niet moet uitstellen in de ver wachting van prijsdaling. De Voorzitter merkte op, dat dit kan be treffen werken waarvoor de Staten de noo- dige gelden hebben gevoteerd. Na verdere bespreking trok de heer Haaiman ook detc-) motie in. Er ontspon zich een langdurige discus sie over het voorstel van Ged. Staten, m afwijzend te beschikken op de subsidie aanvragen van de Noordbrabantsche Ma it- schappij van landbouw en den Noordbra- bantschen Boerenbond. De commissie vin rapporteurs stelde voor subsidie 'e ver- leenen van resp. f 760 en f 3000. De heer Beliën stelde voor om drie viende van de door de vereenigingen gevraagde subsidie te verleenen, met de bedoeling, gelijke vermindering voor de volgende jaren toe te passen, zoodat over drie jaren geen subsidie meer verleend wordt. Dit voorstel werd verworpen met 25 tegen 27 stemmen. Het voorstel of afwijzend te beschikken op de aanvragen, werd aangenomen met 38 tegen 14 stemmen. Na uitvoerige besprekingen werd een nieuwe regeling (verhooging) van het weg geld vastgesteld. Voor een ezel, rund of hond zal het weggeld nu bedragen f 4.50, voor een paard of muildier f 18, voor eer, personen-motorrijtuig op twee wielen f 30, voor eiken voorspan, zijspan of aanhang wagen f 15 meer, op drie of vier wielen ingericht voor 1 persoon f 80, voor elke zitplaats meer f 10,- meer dus voor 8 zit plaatsen f 150 en voor iedere twee wielen meer bovendien f 25; voor personen-mo torrijtuigen met meer dan 8 zitplaatsen, goederen-motorrijtuigen of tractors op gummibanden een som in guldens gelijk aan het één twaalfde gedeelte van het ge wicht van den wagen in kilogrammen en wanneer zij voorzien zijn van ander? banden een som gelijk aan het 8ste gedeel te van het gewicht. Met 16 tegen 27 stemmen werd verwor pen een voorstel van den heer Cox, om de belasting te bepalen op een 20ste en een 16e. Voor aanhangwagens is het tarief de helft, voor luxe- en beroepsrijwielen werd, in afwijking van de bestaande regeling, geen uniform tarief aangenomen. Dit zal f 2.50 bedragen; voor rijwielen, voorzien van een afneembaren motor of motorwiel, is het f 10; voor autobussen, die als open baar middel van vervoer den geregeld 311 dienst tusschen twee gemeenten onder houden, bedraagt de belasting een achtste van hetgeen voor een motorrijtuig ver schuldigd is. Een voorstel van den heer Aarden, om het tarief voor landbouwpaar- den niet te verhoogen, werd verworpen met 13 tegen 25 stemmen. De zitting werd daarna opgeheven. Het reces duurt tot Dinsdag 25 Febr. Dan zal het voorstel inzake de lokaalspoorwegen worden behandeld. RAMSDONK. Tot voorzitter der Ka mer van Koophandel en Fabrieken is be noemd P. A. van Dongen. Tot ondervoor zitter D. v. d. Waals.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6