Eerste Blad. Markode Bandiet ■„NOORD-BRABAND" WAALWIJK. I Dit nnmmer bestaat uit DRIE bladen. Gemeenteraad. BUITENLAND. Amerika. Frankrijk* Duitschland Oostenrijk. FEUILLETOn I Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 7 ZATERDAG 22 JANUARI 1921 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Rrieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 15 Januari 1921 des namiddags half vier. Voorzitter Ëdelachtb. heer Snijders. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. v. d. Koppel. Aangaande die verhoo ging van de opcenten op de grond belasting staat er In de notulen dat zij gebracht zijn op 20 voor de onbebouwde en SO voor de bebouwde eigendommen. Ik meende dat wij ze hadden verhoogd tot respectievelijk 40 en 80. Voorzitter. Neen, het is geweest 10 en 40 opcenten. Wij hebben toen beiden verdubbeld en dus gebracht op 20 en 80. Middelkoop. De subsidie die aan de fanfare is toegestaan, wordt die ook over 1920 nog verleend, of eerst over 1921. Voorzitter. Deze gaat in in 1921. De notalen worden daarna ongewijzigd goedgekeurd. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken en mededec- lingen. Ingekomen is o.m. een schrijven van Ged. Staten waarin zij bezwaar maken tegen het continueeren der tijdelijke geldleening. Zij wenschen deze afgelost te zien ofwel in een blijvende leening omgezet. De Voorzitter zet uiteen dat deze tijdelijke leenlng is aangegaan voor het bouwen eener school, ofschoon dit iets van blijvenden aard was. B. en W. meenden goed te doen door deze tijde lijke leeuing nog eenigen tijd aan te houden, doch Ged. Staten hebben bier- tegen bezwaar. Wij zouden baar moeten aflossen of in een blijvende leening om zetten. Maar aangezle.a^dit Jaar toch asa groote geldleening zal moeten worden gesloten voor de waterleiding, zoa dan tegelijkertijd wat meer kunnen worden opgenomen waarmee die tijdelijke leening kan worden afgelost. B. en W. stellen mitsdien voor aan Ged. Staten in dien geest te antwoorden en uitstel te vragen tot de plannen voor de waterleiding gereed zijn. Aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat hij van den minister een album heeft ontvangen bevattende verschillende woningtypes. Er is een nieuwe regejjng getroffen voor het verleenen van Ryksvoorschot- t n ten behoeve van den woningbouw. Daarin wordt o.m. bepaald, dat aan particulieren een premie wordt toege staan van f 20.voor eiken M2 woning- oppervlakte. Bij uitzondering kan tot f22.50 per M2 worden verleend, terwijl aan industrieeleo, onder enkele ver- Telef. 3S WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwfjksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-AdreaECHO. van „De Echo van het Zuiden". plichtiogen een premie van f 15.— per M2 voor het bouwen van woningen voor hun personeel wordt toegestaan. Voorzitter. Het bouwen wordt hier door voor particulieren gemakkelijker gemaakt. B. en W. zijn daarom van meening het vroegere raadsbesluit te moeten Intrekken en de woningbouw vereniging te liquideeren. Het zou voor onze gemeente veel kosten meebrengen, zij zou een rijksvoorschot van f154400 moeten aanvragen en de woningen zouden f4,25 huur per week moeten opbrengen, waar vermoedelijk wel niet veel liefhebbers voor zullen zijn, L v. d. Pluijm. Kan iederen particulier nu grond krijgen van het stuk dat voor dtn woningbonw bestemd was? Voorzitter. Me dunkt dat d<t het beste te regelen is door er perceelen van te maken en die voor iedereen beschikbaar te stellen. Wordt besloten het schrijven van den Minister voor kennisgeving aan te nemen. Verder is ingekomen een adres van den gemeenteraad van Bergen op Zoom om adhaesie te betuigen aan een door hem aan H. M. de Koningin gericht verzoek om Hare goedkeuring te willen onthouden aan de door Ged. Staten voorgestelde regeling van de jaarwedden der ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Volgens deze voorgestelde rege ling zou deze ambtenaar in Bergen op op Zoom f1200 ontvangen, terwijl de gemeenteraad aldaar een bezoldiging van f 600 ruim voldoende acht. Ook maakt deze bezwaar tegen het toestaan met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1920, daar er thans de middelen niet meer voor aan te wijzen zijn om die uitgave te dekken. Voorzitter. De raad heeft zich hier over reeds uitgesproken. Ook hier is besloten het met terugwerkende kracht te verleenen, ofschoon ik dit ten zeerste afkeur, maar om er nu nog op terug te komen acht ik bezwaarlijk. Ook be treft het voor onze gemeente niet zoo'n groot bedrag en zal dit wel ergens kunnen gevonden worden, maar ik blijf er bij dat ik verhoogirigen met terug werkende kracht ten zeerste afkeur. Bedoeld adres wordt hierce voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter. Verder heb ik ontvangen de rekening van de papierfabriek »De Maasmond*. Zouden wij dit niet in ge sloten vergadering behandelen, ik heb hierover nog enkele mededeellngen te doen, die ik liever niet in de krant ge plaatst zag. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat hij deze week naar da school ia den polder is geweest in verband met het werk dat daar gedaan moet worden. De kosten voor -bet graven van den sloot zullen plm. f130 bedragen, terwijl die sloot 3 meter van de riooleering af zal blijven. De Voorzitter zegt dat Pluijm hem had voorgesteld om voor die 3 Meter daar nog buizen bij te leggen, doch hij acht het beter deze kosten niet te maken, doch die groad aan van Dortmond te verkoopen, die VI. NIEUWE BLOEDBADEN. door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. V. HOE I)E STRIJD EINDIGT. 41) Verzamelt de wapens, den schietvoor raad!vlug! vlug! en voorwaarts! zoo schreeuwt de pope, wiens dreunende stem het zegerumoer beheerscht. Dan, aangeprikkeld door het eerste suc- ses stormt de troep naar Kumanova. Aangevuurd door Soliman, holt hij door straten welke vol puin en lijken liggen en omzoomd zijn met zwartgeblakerde en in gevallen muren. Op hetgeen nog overblijft van de kleine citadel, bemerken de bevrijders Joannes, Michel, Panitza, Helena en Nikea, die hun armen naar de overwinnaars uitstrekken. „Sopadjids" en „zaptiees" zijn me*t zul- ken angst op den loop gegaan, als zat de duivel zelf hun op de hielen. Zij vluchten naar alle kanten, huilende van maohte- looze woede. Gered roept de pope uitgered!.. God zij geloofd! Allah is groot,! zegt, op zijne beurt Soliman, stralende van blijdschap. Marko heeft begrepen dat hij den strijd voorloopig moet opgeven. Hij tracht zelfs niet meer zijn verspreide manschappen te verzamelen. Een onderluitenant is als bij mirakel ontsnapt. Marko beveelt hem gendarmen kanonniers, doodslagers, al wie hij ont moet, tot een bende te vereenigen en naar het station te vervoeren. De trein welke de kanonnen heeft aan gebracht, staat nog altijd onder stoom, met den machinist op zijn post. Marko gaat naar hem toe, zeggende: Hoeveel tijd hebt gij noodig om naar Priohtina te stoomen? In gewone omstandigheden Excel lentie een uur of drie. Ik wil dat gij mij er heen brengt in een uur tijds. Maar, Excellentie. Het is nu zeven nu rIk schenk u 500 piasters als wij om 8 uur te Prioh tina zijn.. Een kogel in uw hoofd als wij er vijf minuten later aankomen! Geen woord meer, en vooruit! Dertig seconden later fluit en zucht en rookt de locomotief en vliegt bliksemsnel he station uit. Marko staat naast den ma chinist. Met verwrongen gelaat en opeen geklemde tanden, ziet hij de telegraafpa len voorbijsnellen, de akkers draaien, en heel de zinsbegoocheling welk een buiten sporig ijlende trein teweegbrengt. Zijn toorn is verschrikkelijk! In zijn binnenste woelen en grijzen en spoken haat, geknakte hoogmoed, allerlei bloed dorstige ontwerpen. Ondanks de ijselijk heden der slachting welke hij liet aanrich ten, onderging hij ten slotte de volle ne derlaag. hierom gevraagd heeft. Dan krijgt men er nog geld van, terwijl men anders in groote kosten valt. Na eenlge discussie wordt besloten, dien grond aan van Dortmond te ver koopen. 2. Ontslag onderwijzer wijk B, Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer Llnders onder dankzegging eervol ontslag verleend. 3. Benoeming onderwijzer wijk B. Er zijn 3 sollcltanten n.l. de heeren H. A. Simonis, A. C. Boom en Mej. M. L. Lamber(?). Uit het advies van het hoofd der school blijkt dat de in lichtingen over alle soiicitanten goed zijo, doch dat hij den heer Simonis, thans onderwijzer te Waspik, boven de andere moet prefereeren. De heer Simonis wordt hierna met algemeene stemmen tot onderwijzer benoemd. 4. Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De Voorzitter zegt dat volgens de nieuwe onderwijswet een commissie moet worden benoemd bestaande uit minstens vijf leden en waarin zitting zullen hebben 1 onderwijzer aan de Openbare school, 1 onderwijzer aan de Bijzondere school, 1 inwoner met een schoolgaand kind op de Openbare school, 1 Inwoner met een schoolgaand kind op de Bijzondere school en 1 Inwoner zonder schoolgaande kinderen. De Voorzitter zal deze commissie in de toekomst vaak om inlichtingen moeten vragen met het oog op de ontworpen plannen. Zij zal dus goede diensten moeten bewijzen en daarom raadt hij aan deze commissie met zorg te kiezen. B. en W. hebben eene voordracht samen gesteld waarin de verschillende partijen vertegenwoordigd zijn. Als onderwijzer aan de Openbare school stellen zij voor de heeren A. B. van Gooi en Broeders. (Deze laatste wenschte liever niet in aanmerking te komen.) Met op één na algemeene stemmen wordt benoemd de heer A. B. v. Gooi. Voor het lid dat moet verbonden zijn aan de Bijzondere school worden voor gesteld de heer A. Boenders en mej v. d.-Pluijm. Met op één na algemeene stemmen wordt benoemd de heer A. Boenders. Voor iemand met kinderen op de Openbare school worden voorgesteld de heeren A. Boezer en Otto v. RooiJ. De heer Boezer verkrijgt 6 en Otto v. Rooij 5 stemmen, zoodat de heer Boezer gekozen wordt. Voor iemand met kinderen op de bijzondere school worden voorgesteld de heeren Joh. v. Balkom en J. Weterlngs, waarvan de heer Joh. v. Balkom met op één na algemeene stemmen wordt benoemd. Voor een neutraal lid zonder school gaande kinderen worden voorgesteld de heeren J. v. Steen en L. v. d. Pluijm. De heer J. v. Steen verkrijgt 7 en de heer L. v. d. Pluijm 4 stemmen, zoodat de heer J. v. Steen gekozen wordt. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de openbare ver gadering om ia geheime zitting te be handelen de rekening van de papier fabriek >De Maasmond* en de reclames Hoofdelijken Omslag. De nieuwe president van Amerika zal eene conferentie te Washington bij-1 eenroepen, ter beperking der bewape ning- A.s. Maandag wordt eene gealli eerde conferentie gehouden te Parijs, om wederom over de betalingen en be wapening van Duitschland te spreken. Of men thans tot resultaat zal komen Hit halve eeuwfeest van het Duitsche rijk Gisteren zijn in geheel Duitschland ter viering van den vijftigsten verjaardag van het Duitsche rijk door vaderlands lievende partijen en vereenigingen feesten en vergaderingen gehouden. Door enkele van die vergaderingen werden telegram men van hulde aan den ex-keizer ge zonden. Ia Beleren hebben 's middags alle kerkklokken een kwartier lang geluid. Te Müachen werd een parade gehouden. Ia Frankfort heeft la het Schumann- circus een vergadering plaats gehad van de Nationale Partij, welke door rnim 2000 personen bezocht was, onder groot enthousiasme werd daar door verschil lende sprekers de terugkeer van keizer Wilhelm en de monarchie, bepleit. Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.- 3.113.7o7.— Hoewel hij de heele streek deed sidde ren van.schrik en angst, hoewel de Chris tenen naar alle kanten moesten vluchten al$ opgejaagd wild, is toch Joannes ont snapt. Joannes, die de ziel is van den op stand, welken Marko hoort rommelen en donderen gelijk een slecht ingedijkte stortbeek, immer bereid uit hare bedding te breken. Nu en dan huivert hij, schiet hij op uit zijne verdooving en roept met schorre stem: Komen wij vooruit? Ja, Excellentie!Wij zullen op tijd aankomen! De ledige en lichte trein holt meer dan hij glijdt over de wissels en dreigt ieder oogenblik uit de rails te vliegen. Marko klampt zich vast om niet op de baan te worden geslingerd. Weldra draaien huizen voorbij, dagen minarets op in 't verschiet. Prichtina is in 't zicht. Juist vijftig minuten zijn verloopen sinds de trein van het station Kumanova vertrok. 't Is goed, zegt Marko tot den machi nist. Ik verdubbel uwe belooningwacht hier, onder stoomen wees gereed om spoedig weer te vertrekken Dan, zonder iemand iets te zeggen, ge heel bestoven, zwart van rook en kruit damp, ijlt hij naar zijn paleis. Gelijk een orkaan stormt hij de zaal binnen waar zijn dienstofficieren zich bevinden. Onder hen is Ali, zijn booze geest, die zijn vroegeren luitenant Mathesivo, die te Salco gedood werd, vervangen heeft. De gewezen standaarddrager staat thans stijf in 't goud, in een nieuw kolonelsuni form. Het kost hem schier moeite om zijnen bey te erkennen, zoo vuil en ontdaan ziet deze er uit. Hij richt zich op, groet zijnen overste op militaire wijze en wacht. Ali! brult Marko, ik behoef oogen- blikkelijk driehonderd man keurtroepen.. voetgangersverder, vijftig ruiters dadelijk, verstaat ge mij! Ja, Excellentie! Voer bevel over die macht., vertrek naar Lopateen nest vol opstandelin genzoek alle huizen af., ondervraag al de inwonersgroote en kleine zoek overal, in hoeken en kantenik wil weten wat er van dien Joannes gewor den is! Ja, van dien vervloekte, en van allen, die hem te Kumanova verlost heb ben. Zijne stem die daareven nog dreunde gelijk de klank van cymbalen, heeft thans zonderlinge buigingen welke de Albanees nooit gehoord heeft, 't Is als het gegrin nik van eene hyena., van een wild beest dat hunkert naar 'bloed en driftig wordt dewijl het prooi ruikt. Ik zal mijn best doen, ontwoordt Ali, dit wil zeggen, het onmogelijke. Maar als die lieden niet spreken? Gij hebt alle middelen om hunnen mond te openen! Zijn ze koppigzzztt! En met een veelzeggend gebaar onder schrijft hij dit akelig sissen, dat de kolo nel maar al te goed begrijpt. 't Is goed verstaan, Excellentie! In het station staat een trein gereed doe het noodige ifetal wagens aanhaken, en vooj't!zonder onderweg stil te hou denmet vollen stoomGa! Bij 't uitgaan doet Ali zijn sporen rin kelen, terwijl Marko, zich tot de andere officieren wendende, er bijvoegt: Nu is 't uwe beurt! Ik heb vier dtyzend man noodig, ransel .op den rug.... of den voet in den stijg- Prijs der AdvertentiSn: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. Te Berlijn hadden op de ministeries officleele plechtigheden plaats, maar van uiterlijk feestvertoon was niet 'veel te merken. De massa's sneeuw, die 's nachts gevallen waren en weldra door regen werden gevolgd, werkten daartoe trou wens niet mee. Bij de standbeelden van Bismarck ea enkele andere staatslieden uit het jaar der Duitsche eenheid, werden kransen gelegd. In het bezette gebied is het gouden rijksjubilé wegens het verbod van de geallieerde bezettingstroepen Dletofficleel herdacht. Wel werden er o.a. in Keulen en Aken gisteravond openbare vergade ringen gehouden van de Volkspartij en de Nationale Partij, waar verschillende bekende sprekers het woord voerden over dit jubileum. Deze vergaderingen waren door de geallieerden toegestaan. Door rijkspresident Ebert werd het volgende manifest uitgevaardigd sOp den 18en Januari zijn vijftig jaren verloopen sedert de vereeniglng van alle Duitsche stammen tot één Dultsch rijk. Aan het verlangen van onze voor vaderen en van de bevolkingen van alle Daitsche lauden werd toen voldaan en hierin is geen verandering gebracht, door de smartelijke verliezen, welke wij ge durende en na den oorlog hebben ge leden. De groote ramp dat de Duitsche eenheid wederom uiteen zou vallen, Is ons gespaard gebleven, en wij willen ons erover verheugen, dat wij ons aan elkan der zijn blijven vasthouden, hoewel wij op dezen dag ook met groote droefheid zien naar de Duitsche landen, die tegen hun wil van hun stamverwanten en van hun land zijn afgescheiden. In het bijzon der het zwaar beproefde Oostenrijk, waarmede wij door wederzijdsche sym pathieën verbonden zijn. Wij moeten ons allen stellig voornemen, onze staat kundige eenheid te handhaven en te versterken. Zoo wij ook in de politieke en econo mische opvattingen meer dan noodig zijn gescheiden, toch zijn wij het er allen over eens, dat grenzen ons niet kunnen scheiden. De eenheid van ons Duitsrb vaderland ls voor ons allen een s uk ons geloof, onze liefde en onze hoop Het manifest was onderteekend dooi president Ebert en rijkskanselier Fehren bach. Gistermiddag heeft de regceriag bekend gemaakt dat zij voornemens is om af te treden. De commissie van herstel te Weenen heeft alle aan den Oostenrijk- schen staat toebehoorende kunstvoor werpen in drie klassen verdeeld, n.l. Ie. die onder geen beding mogen worden verkocht 2e, die, waarvan de verkoop ia den allerhoogsten nood zal worden toegestaan en 3:. die zonder meer onder controle van de commissie van herstel mogen worden verkocht. De verkoop zal echter eerst mogen beginnen, wanneer met den syrtemati- schen wederopbouw van het land een aanvang is gemaakt. De opbrengst van den verkoop zal ter beschikking worden geeteid van de Oostenrijkscbe regeering beugel, binnen een uur! De mobilisatie dus, Excellentie? zoo vraagt een officier. Met den staat van beleg! Gaat dadelijk het garnizoen onder de wapens roep'eneen kanonschot! Verzamelt oogenblikkelijk, hier de korpsoverstenGaat! Enkele minuten nadien dreunt een ka nonschot. Eensklaps- staat heel de stad dvereind. Ruiters, voetgangers, kanon niers loopen reohts en links naar hunne kazernen, wapenen zioh, maken zich ge reed voor een marsch, ontvangen mond voorraad, stellen zich in 't gelidze zijn gereed. OndertussChen zijn de korpsoversten ten paleize gekomen. De gebeurtenis is hun welkom, want ze zal de eentonigheid van het garnizoensleven breken, en geeft hun het vooruitzicht op hoogere soldij en veel buit. Marko deelt zijne hevelen uit. Om zijnen mond speelt een boosaardigen grijnslach, die herinnert aan den valsohen kop van zijn luipaard. En die hevelen doen'de of ficieren huiveren, die, nochtaans, van geen klein gerucht vervaard zijn. Al de dorpen als in oorlogstijd bezet ten troepen te voet en te paardvan daar naar alle richtingen uitzenden van patroeljes om alle woningen te doorzoe kenkelders, zolders, stallen, schuren Bovendien, de krijgswet toegepast op alle verdachtenzonder vorm van pro ces door den kop schieten: jongen, ouden;, kleinen of grootenmannen of vrou wen! (Wordt vervolgd.) t m ECHO m HET ZEIDEN, alles

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1