Tweede Blad Buitenland Engeland, BINKEüiLAHD. IHSKOJPHI STüKKaS. Gemeenteraad. NUMMER 6 ZATERDAG 22 JANUARI 1921. 44e jaargang. De officleele cijfers wan het minis terie van arbeid over de kosten van het leven voor werkmansgezlnnen zullen» zegt de »DalIy Mail* een nieuwe daling van vier of vijf punten op de cijfers voor December te zien geven. In November bedroegen de kosten 176 pCt. boven het peil van voor den oorlog, la December 169 pCt. en in januari 164 of 165 pCt. By de spoorwegen worden de loonen elk kwartaal herzien volgens de beweeg lijke schaal van de kosten van het leven. Dit zal met Maart opnieuw gebeuren en als de daling aanhoudt, zullen de loonen dan voor het eerst verlaagd worden. In enkele takken van nijverheid heb ben de werklieden In den laatsten tijd genoegen genomen met loonsverlaging, teneinde het mogelijk te maken de prijzen van de fabrikaten te verlagen tot het peil waarop zaken gedaan konden worden. In enkele andere gevallen heb ben zij afgezien van verboogingen, waarop zij volgens de overeenkomst recht hadden. De mijnweikers in het district Furness, die haematretijzererts delven, hebben een andere methode aanvaard om hun tak van nijverheid te steunen en goed gevonden om aan het werk te blijven volgens een loontarief, dat gebaseerd Is op de gangbare verkoopprijzen in plaats van op de basis van de hoogere prijzen, die ln November en December golden. Totnogtoe heelt dit voorbeeld nog in geen anderen belangrijken tak van nijverheid navolging gevonden, maar er zullen spoedig belangrijke onderhande lingen over zulk een methode plaats hebben tusschen de patroons en werk lieden in de ijzer- en metaalnijverheid. De Nederlandsche Handelsbalans einde December 1920. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den invoer in December 1920, 299 mill, gld., die van den uit voer 157 mill, gld. en het saldo invoer derhalve 142 mill. gld. Vergeleken met November 1920, toen het 114 mill. gld. bedroeg, vermeerderde het invoer-saldo derhalve weder niet onbelangrijk en wel alleen door vermeerdering van den invoer met 28 mill. gld. In het jaar 1920 heeft de invoer bedragen 3333 mill, gld., zijnde eene vermeerdering, in vergelijking met het jaar 1919, van 507 mill. gld. De uitvoer bedroeg in 1920, 1702 mill, gldzijnde 391 mill, gld. meer dan in 1919. Gouden en zilveren munt en munt- materiaal is onder voornoemde cijfers niet begrepen. De invoer op entrepot en de weder uitvoer uit entrepót is in 1920 niet meer onder den gewonen invoer en uitvoer begrepen, zoodat de gunstige verschillen voor 1920, vergeleken met 1919, inder daad grooter zijn. Huurders van woningen, in het bezit van jaarcontracten, eindigende 1 Mei 1921, waarin geen enkele bepaling is opgenomen omtrent verlenging of voortzetting van de huur, moeten zich, indien er met hun verhuurder geen nieuwe overeenkomst is afgesloten, 3 maanden vóór het eindigen van het contract (dus in die gevallen, vóór 31 Januari 1921) tot de^Huurcom- missie wenden, met het verzoek tot huurverlenging. Zij die zich volgens een bepaling in hun contract vóór 1 Februari 1921 moe ten verklaren omtrent een nieuwe huur, moeten zich, indien er met hun ver huurder geen nieuwe huur is tot stand gekomen, van 1 tot 7 Februari tot de Huurcommissie wenden met bovenver meld verzoek. De Interdepartementale commissie die met betrekking tot de reconstructie van onze vloot door den minister van Marine ad Interim werd Ingesteld is met baar arbeid gereed gekomen. De vruchten van dezen arbeid maken thans een onderwerp van overleg tusschen de daarbij betrokken departementen uit. Na afloop hiervan zal omtrent het dan aanvaarde plan het advies der Indische regeering worden ingewonnen, ln ver band waarmede het voornemen bestaat, een hoofdofficier der marine naar Iodlë uit te zenden om dit plan nader te kunnen toelichten. Wanneer op deze wgze een vaste grondslag voor de verder te volgen gedragslijn verkregen is, zullen de noo- dlge wetsvoorstellen met betrekking tot het materieel van de vloot worden In gediend. Naar het Centrum verneemt, zal als opvolger van jhr. Van Ntspen tot Sevenaer tot Nederlandsch gezant bil den H. Stoel worden benoemd jhr, F. E. M. H. Michlels van Verduijnen, ge- zantschapsraad te Londen. De heer Michlels van Verduijnen Is vroeger reeds gezantschapsecretaris te Rome geweest. Dit bericht is thans weer officieus j tegengesproken. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Baardwijk, gehouden op Dinsdag 18 Januari 1921, 's namiddags om 7 uur. De notulen der laatste 2 vergaderingen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Naar aanleiding van eene door den Heer Lombarts in eene vorige vergade ring gemaakte opmerking omtrent een brief van Ged. Staten, betreffende pre- sentle-geld raadsleden, deelt de Voor zitter mede ln naburige gemeenten een onderzoek daoromtrent te hebben Inge steld. Hij beeft te Waalwijk ter secretarie een afschrift bekomen van een door Ged. Sta en aan den Raad der gemeente Waalwijk gericht schrijven. Bovendien zegt spreker te 's Bosch op het gouver nement te zijn geweest, waarop hem Is verstrekt een schrijven van Ged. Staten dd. 30 Aug. j.l. Hier is het presentie geld verhoogd bil besluit van Ged. Sr dd 14 April 1920. Spreker maakt ült redactie en adresseering van den brief op dat hij alleen gericht is aan gemeenten die vóór 30 Aug. een voorstel hebben Ingediend Hij geeft de betreffende stuk ken den leden ter Inzage, opdat ai) kunnen oordeelen cf de brief al dan niet algemeen is. De heer Lombarts zegt eenlge over drijving te moeten constateeren. Hij heeft alleen namens verschillende leden de opmerking gemaakt, daar uit vele raadsverslagen bleek dat bet schrijven behandeld was. De Voorzitter zegt zich niet graag aldus te zien betichten. Lombarts. U hebt toch zelf ook ver klaard het gelezen te hebben van ver schillende plaatsen. Voorzitter. Ik geef graag toe dat het voor de heeren opvallend was dat alle maal voor de ambtenaren gezorgd werd, eerst den ambtenaar ter secretarie, de ambtenaren van den Burgerlijken Stand, voor het rust- en vacantlecord der gem. ambtenaren, enz. De heer Lombarts vindt het beter dan niets te zeggen. Voorzitter. U hadt er gerust ter secre tarle naar kunnen informeeren. Krol. Wanneer U gezegd hadt het is er niet, dan was het afgeloopen geweest. v. d. Hoven, 't Is zoo niet de bedoeling van Lombarts geweest, 't juist zooals in de notulen staat. Voorzitter. Ik acht thans de zaak vol doende toegelicht. De raad kan echter gerust het presentiegeld verhoogen. De heer Lombarts vindt bet aange namer dat zoo'n voorstel van B. en W. komt. De Voorzitter zegt te zullen Infor meeren in naburige gemeenten hoe hoog aldaar het presentiegeld is. Wanneer de raad er op gesteld is en het is ln de omliggende gemeenten hooger, wil hij het voorstel wel doen. Aan de orde wordt daarna gesteld: 1. Iogekomen stukken. a. Besluit van Ged. Staten tot vast stelling der gemeente-tekening over 1919. In verband met de onlangs opnieuw vastgestelde huurwaarde van de woning van het hoofd der school zal deze over 1919 een bedrag van f 53.33'/» moeten bijstorten, hetgeen voor zoover den Voorzitter bekend, reeds gebeurd is. Voorts Is gebleken dat ten onrechte 5 cent was betaald voor een quitantlezegel, zoodat het batig saldo f 53.38'/2 meer zal bedragen en dus komt op f 6154.57. b. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring der kasgeldleenlcg. Belde voorgaande stukken worden voor kennisgeving aangenomen. c. Ged. Staten berichten dat zij de begrooting voor 1921 eenigszlns gewij zigd wenschen. Zij machtigen inmiddels tot op de helft der aangevraagde sommen uitgaven te doen, alsmede tot het doen der ontvangsten. De door Ged. Staten gevraagde wijz! gingen zijn van administratieven aard, o.a. wenschen zij dat de f 300 huishuur van het hoofd der school niet in ont vangsten wordea geboekt, doch zooals vroeger van de jaarwedde in mindering gebracht. Aldus gewijzigd wordt de begrooting opnieuw vastgesteld. D. Schrijven van den Directeur- generaal van de Posteren en Telegrafie, houdende mededeeling dat binnenkort een nieuwe kantooi houder benoemd wordt en dan de gevraagde verbeteringen van spreekcel voor de telefoon en brievenbus weldra zullen worsen aan gebracht. De Voorzitter zegt dat de benoeming thans geschied is en das de verbeteringen wel zullen volgen. E. Schrijven van den Raad der ge meente Bergen op Zoom, houdende ver zoek om adhaesie te betuigen aan een door hem aan de Koningin gericht adres, om de door Ged. Staten vastgestelde bezoldiging van de Ambtenaren van^den Burgerlijken Stand niet goed te keuren, aangezien het werk grootendeels ter secretarie wordt verricht en terug werkende kracht is verleend over 1920 F. Verslag der Huurcommissie over 1920. De Huurcommissie heeft 30 vergade ringen gehouden. Behandeld zijn 155 verzoekschriften ingevolge de Huur- commissiewet, waarvan 143 betrekking hadden op verhooging en 12 op schat ting van huur. De commissie heeft ééo verzoek nlet-ootvankelijk verklaard. Op 99 gevraagde huurverhoogingen werd gunstig, op 10 afwijzend beschikt. Bij 34 verzoeken heeft zij de huurverhooglng tot een minder bedrag teruggebracht. Op 7 daartoe strekkende verzoekschrif ten heeft de commissie de normale huur waarde op 1 Januari 1916 of 1 Januari 1918 geschat. Ambtshalve schatting had niet plaats. Behandeld zijn 13 verzoek schriften ingevolge de huuropzeggings- wet, waarvan 4 betrekking hadden op het tot stand komen eener nieuwe huur, 9 op verlenging van den termijn ge durende welken de huur na het eindigen van den overeengekomen huurtijd zal voortduren. Van deze verzoeken werden iogewilligd 7 verlengingen der huur en één verworpen. Eén verzoek Is niet- ontvankelijk verklaard. Tegen twee uit spraken werd beroep aangeteekecd, welke door den kantonrechter niet- ontuankelijk werden verklaard. De sub. D. tot F. genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van de R. K vereeniging „Gro ne Kruis" te Waalwijk om subsidie voor 1921. Uit de notulen blijkt dat het vorig jaar het adres is afgewezen. De heer Lombarts zegt dat ook thans nog bij de particulieren gecollecteerd wordt. De Voorzitter meent dat door meer gegoeden zelfs f 5,—, f 10,enz. wordt gegeven. De leden, zegt hij, kunnen wellecht beter dan ik beoordeelen wat hi rvan de gemecflte ten goed komt. Spreker zegt dat o.a. de Commissaris der Koningin dezen zomer bij zijn be zoek informeerde of hier een afd. van het wit-gele kruis bestaat. De heer Lombarts zegt nog dat, waar door particulieren reeds eene minimum contributie van f0,50 per Jaar wordt bijgedragen en dan door meer gegoeden f 5.— of f 10,— en men komt dan nog bij de gemeente, men zoodoende dubbele bijdragen krijgt. De Voorzitter zegt eerst wel te kunnen informeeren hoeveel door particulieren reeds is bijgedragen. Het adres wordt daarom aangehouden. De heer Schilders zegt straks nog iets in geheime vergadering te willen behandelen. 3. Adres van de afd. Langstraat van den R. K. Politiebond „St. Michaël", om eene rijwiel-toelage voor veldwachter F. Jansen. In het adres wordt er op gewezen, dat in de raadsvergadering van 4 Aug. 1919 is besloten f25,— per jaar te verleenen als vergoeding voor het ge bruik van een rijwiel. De Voorzitter licht toe dat bij de behandeling der begrooting voor 1920 het salaris enz. van den veldwachter opnieuw is geregeld, waarbij geen rijwiel-toelage was en deze dus niet op de begrooting is gebracht. De heer Schilders meent da< het besluit van 4 Aug. 1919 van kracht b ijft. De Voorzitter zegt dat, wanneer de vergoeding voor het rijwiel bij de be grooting vergeten is. deze alsnog kan toegekend worden. De heer van den Hoven kan er zich best mede vereenigen f25.— te geven. De Heer Lombarts betoogt, dat het voor een veldwachter van belang is, dat hij zich bij gelegenheden snel verplaat sen kan. De veldwachter gebruikt hier zijn eigen rijwiel in dienst der gemeente. Hij geeft in overweging een bedrag op de begrooting uit te trekken en den rijwielhandelaar de nota's bij de ge meente te doen inleveren. Verschillende leden willen een vast bedrag aan den veldwachter geven. De Voorzitter stelt voor het bij het salaris te voegen, waartoe met aigemeene stemmen wordt besloten, alsmede om het te verleenen vanaf 1 Januari 1920. 4. Steunregeling voor werkloozen. De Voorzitter zegt, dat de leden allen wel overtuigd zullen zijn van de urgentie van eene steunregeling. Tot nog toe hebben zich nog slechts 5 gezinnen aangemeld. De He.er Lo/nbarts zegt e.ene bespre king te hebben gehad met den directeur der N.V. „Industria", rietmeubel- en manden abriek alhier, ten einde voor haar personeel eene wachtgeldregeling te krijgen. In beginsel was de directeur er voor, doch moest het de aandeel houders voorstellen. De Voorzitter zegt, dat deze tak van nijverheid op de conferentie met de gemeentebesturen van Waalwijk en Besoijen ook ter sprake is geweest. Hij stelt voor de steunregeling hierop van toepassing te verklaren. Aldus wordt besloten. Spreker zegt verder dat er altijd menschen zijn, die niet hard naar werk zoeken en maar om steun gaan. Men moet er dus niet al te veel opnemen. De heer van den Hoven vraagt of de kleine baasjes uit de schoenindustrie er ook onder vallen, hetgeen de voorzitter bevestigend beantwoordt, doch alleen diegenen zullen er onder vallen, die zonder personeel werkten. Onder de steunregeling kunnen dus vallen: werk nemers in de schoen- en rietmeubel en mandenindustrie, die ontslagen zijn en dus niet onder de wachtgeldregeling vallen, noch van de werkloozenkas trek ken en verder werklooze schoenmakers die voor eigen rekening hebben gewerkt zonder hulppersoneel. De Heer Schilders stelt de vraag of het niet wenschelijk is ook boerenarbeiders onder de regeling te brengen, waarop de Voorzitter en de heer Lombarts be- toogen, dat de steunregeling is voor buitengewone werkloosheid. Bij de land bouwers kan wel eens seizoenslapte heerschen. Bovendien kan men als 't noodig is deze altijd nog in de regeling opnemen, wat nog niet noodig is ge bleken. De regeling wordt in zijn geheel voor gelezen. Voor gehuwden of kostwinners wordt f 15 per week gegeven, bovendien f 1 per kind. Kostgangers f 11 per week. Ongehuwden, bij de ouders Inwonende 16 per week. Nooit kan echter meer genoten wordea dan men van de wacht geldregeling zou trekken. De totale steun aan één gezin mag f25 per week niet te boven gaan. Voor het geval nog loon wordt getrokken ls eene regeling opge nomen hoe de steun dan verminderd wordt, De steun- en de gezinsinkomsten samen mogen f35 per week niet te boven gaan. De heer Lombarts wijst er op dat volgens de wacbtgeldr geling de onge organiseerden 5 pCt. dan de georganiseerden, waarmee hier ook rekening dient gehouden te worden bij de bepaling van de maxlmum-uit- keering. De Voorzitter wijst er op dat de rege ling altijd nog door den Minister moet worden goedgekeurd. Spreker merkt op dat ze nogal tamelijk hooge ultkeering toekent. Met aigemeene stemmen wordt de regeling goedgekeurd. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een comité dat de steun regeling zal hebben uit te voeren. B. en W. hebben een voordracht ge maakt. Ze bevelen aan de heeren Jac. Leijtens en F. Schilders als vertegen woordigers der werknemers, en de heeren H. Pullens Hzn. en B. van Helvoht als vertegenwoordigers der werkgevers, den WelEerw. heer kapelaar» Nuijens als onpartijdig lid en de heer M. Schonk als onpartijdig secretaris. De heer Schilders vraagt of er ook niet iemand uit den boerenstand bij genomen kan worden. De heer van Beijnen geeft ln over weging ook een andersdenkende te nemen. De Voorzitter zegt, dat men het zoo ver niet behoeft te zoeken. De Commissie heeft immers niets te doen dan de rege ling uit te voeren, hoe zullen ze dan een andersdenkende minder geven dan een ander. Bovendien acht hij toch zes menschen voldoende. Verschillende leden dringen aan het onpartijdig lid als Voorzit'er te be noemen. Na eenige discussie wordt besloten dit aan de Commissie over te laten, als mede om B. en W. de benoeming op te dragen van nieuwe leden, Indien even tueel sommigen de benoeming niet aan nemen. De door B. en W. aanbevolen personen worden allen met aigemeene stemmen benoemd. De heer Lombarts vraagt of B. en toezicht nltoefenen op de Commissie, hetgeen de Voorzitter bevestigend beant woordt. 5. Verordening op de keuiing van woren. De Voorzitter zegt dat deze gemeente ls Ingedeeld bij den keuringsdienst 's Bosch. Ieder gemeente moet eene verordening vaststellen op de keuring van waren, dfe voor een bepaalden datum ter goedkeuring moet worden ingezon den. De Gezondheidscommissie, die om advies gevraagd ls, wenschte dat aan het ontwerp nog een artikel toegevoegd zou worden, dat o.a. betreft het ophan gen der verordening in de voor het publiek toegankelijke verkoopplaatsen. Na voorlezing wordt de verordening met algefOfl&tjB stw&men vastgesteld. Niets mfter te behandelen zijndeweo niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. (Baiien verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. In het nieuwjaarsnummer van Uw courant zette een inzender met name W. Zestig, ln den vorm van nieuwjaars- wenschen, de verschillende wantoestanden in onze gemeente uiteen, waaronder ook van water en licht. Ze waren prachtig 1 maarheeft de inzender misschien er heusch niet aan gedacht, dat, waaneer we schippers of reeders aan 't roer hebben, die, onder de schaduw van den vuurtoren den koers nog betster wotden, dat men dan niet moet rekenen op meer water, daar zulke zeelui toch bijna altijd op een *krip stooten, zelfs nog met een A. P# De eenvoudigste weg maar stellig de zekerste manier om van zulke reeders verlost te worden is bij een eventueele verkiesing fluks af te monsteren. Eu wat betreft licht, ja I wan neer mee dat zou kunnen krijgen, vond ik het best, om, eerst over te gaan tot het dooven van een reusachtig cijfer zoogenaamde dwaallichtendie in onze gemeente vertegenwoordigd zijn, om alzoo op deze enkele tnacier te ge raken tot flinke rivieren en 't nieuwste licht, wat hier ln Dussen een dringende behoefte is enhelaas misschien blijft. Beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik OBSERVATOR. Dussen, Jan. 1921. 0 Mijnheer de Redacteur l »SIC TRANSIT GLORIA* Willem Zestig* 'k Jal >De Bajes* De tranen 01 Wim! M'n en zeg t onge dwongen, heb Ik bijna al verdiend, zijn m'n oogen nu ont- [sprongen, 'k heb gesnikt, gehuild, ge- [jankt, gegriend zakdoek heb ik al wel tien maal [uitgewrongen, nog zijn al m'n tranen niet [gedroogd Van spijt en smart, is heel m'n toet [verwrongen, mfnder&ontvangen »acb lleber gott 1m'n nachtrust [is geroofd 1 J& 1 angstig lig 'k in m'n bed nu rond [te woelen, en nergens vindt m'n hoofd nu meer [voldoende rust, Vol zelfbespiegeling voel lk 'd levens- wrangheid, m'n schuld, en 'tsmartbesef wor Ik [me nu bewust >De dramathlek van 't woeste-volle-leven, die voel ik nou, vol blt'tre Ironie, 01 waarom moest ge ook over mij gaan [pijpen Waarom I m'n beste Wlra«, ja jongen, [dat snap ik nie Gij bracht me met uw vers tot zalige [ontroering, m'n extasie steeg ten top, eerst werd ['k warm, toen koud uw woorden waren alt 't kostbaarst goud [gedolven, 't moet me van 't hart, 't was klinkklaar [fonk'iend goud 1 Toch zoek 'k altijd nog de lichtzi] van [leven, en drink n' prop spoel weg m'n [broerdlgheid, en iaat er toch m'n gulle lach weer klinken, n' pracht-recept, voor alle narigheid, Enfin I zeg »Wlml* 'kzal 't je ver- [geven, »Vergeef ook mijmaar >Wlm* niet met vergift »want dan zou jij nooit iets meer [kunnen lezen, »Wat »Oom Hariy* rijmt, of schrijft, of [kletst, of dtcht »OOM HARRY*, Dussen, Jan. 21. Mijnheer de Redaoteur. •Ik verzoek U beleefd mij nogmaals eenige ruimte te willen afstaan in uw ge- eerd blad. De Heer van Willigenburg wil trachten mij te overtuigen dat aan de vereeniging der gemeenten finantieel nadeel verbon den is en berekent dat f 6645.08 bezuinigd moet worden, wil Sprang geen nadeel lij den. Het zij mij veroorloofd tegenover dat bedrag een paar andere bedragen te stel len. Thans betaalt Sprang aan jaarwed den voor Burgemeester, Secretaris en Ontvanger pl.m. f 2.75 per inw.oner. Bij vereeniging der 3 gemeenten wordt dit bedrag, berekend naar de thans gel dende jaarwedde-regeling plan. f 1.30 per inwoner. Het verschil is dus nog al aan zienlijk. De Heer v. W. schijnt bij zijne bereke ningen als vaststaande aan te nemen, dat alle functionarissen, die niet in dienst worden gesteld van de nieuwe gemeente, gedurende 10 jaren wachtgeld zullen ge- De Mo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5