WAALWIJK. ZONDAG 23 JANUARI 1921 6 en 8L uur, De Schuld Gemengd Nienws. Reclame, Nieuws uit Hensden HOOFDFILM Groote Dramatische Schets in 5 afdeelingen naar het beroemde werk „MISDAAD EN VERLOSSING.'1 nieten, en houdt rekening met de moge lijkheid dat een nieuw raadhuis zal wor den gebouwd. Maar, al is het ook, dat die ambtenaren gedurende dat geheele tijd vak op wachtgeld worden gesteld, het geen zeer twijfelachtig is, want waarom zou voor hen geen betrekking te vinden zijn? dan nog kan zijne berekening niet kloppen. Wat de mogelijkheid van een nieuw raadhuis betreft, daartegenover kan ik met evenveel recht de mogelijkheid plaatsen dat het raadhuis te Vrijhoeve- Capelie met betrekkelijk weinig kosten is in te richten voor de gecombineerde ge meente. En waarom zouden de oude raad huizen moeten blijven bestaan? Omdat ze noodig zijn voor Stembureaus toch zeker niet. Bij eventueels stemmingen heeft de gemeente toch nog de beschikking over andere gebouwen. Wat de gemeenschap tusschen de inwo ners aangaat, ontkent de heer v. W. tot mijn genoegen het bestaan daarvan niet, al was dit niet te lezen uit het verslag der vergadering van de Kiesvereeniging, doch stelt in plaats daarvan gebrek aan gemeenschapsgevoel. Indien dit werkelijk zoo is, hoe is het dan mogelijk dat bedoelde vereenigingen bloeien? Zonder gemeenschapsgevoel on der de leden lijkt mij dat onmogelijk, zelfs al is de vereeniging „uit den nood gebo ren". Tot staving zijner bewering worden nog aangehaald de Raadsverslagen van Ca- pelle en Vrijhoeve-Capelle. M. i. is het vergezocht uit de handelingen van ge noemde Raden gebrek aan gemeenschaps gevoel af te leiden. De Raad van Capelle heeft toch de belangen van die gemeente voor te staan en te bevorderen zoolang Ca pelle als zelfstandige gemeente bestaat, en wat Vrijhoeve-Capelle betreft, aldaar heeft men slechts aanmerking gemaakt op den naam met het oog op eventueele moei lijkheden met de poststukken. Mij dunkt, als dergelijke argumenten den grond slag vormen, waarop de oppositie tegen de vereeniging berust, het fundament niet hecht kan zijn. Ten slotte had de heer v. W. zijn raad gevoegelijk achterwege kunnen laten. Zijn geheele schrijven is in zijn strekking im mers een bevestiging van het verslag der vergadering van de Kiesvereeniging, zoo dat ik onmogelijk beter op de hoogte had kunnen komen. Mocht de critiek hem min der aangenaam zijn, dan zij hij indachtig: „Wie aan den weg timmert, heeft veel be kijks". Bj voorbaat dankend voor de plaatsing, verblijf ik Hoogachtend Een voorstander van vereeniging. 18 Januari 1921. Op het fabrieksterrein van de fa. Jurgens te Zwijndrecht is gisteren, naar de Dordr. Ct. meldt, C. B. doordat hij een vallende ton op het lichaam kreeg, gevallen en onder een rangeerenden goederentrein terecht gekomen. Hij was dadelijk dood. Van 17 paarden, die Maandag in een wagon waren geladen, bleken bij aankomst te Meppel. 6 te zijn gestikt en 4 waren zoodanig verwond dat zij moesten worden afgemaakt. Gisternacht is, naar het N. v. d. D. meldt, ingebroken in het perceel De Lairessestraat 148 te Amsterdam, be woond door de familie Schaap. Een belangrijke hoeveelheid zilveren voor werpen werd ontvreemd. Eenlge schil derstokken werden uit de lijst gesneden en eveneens meegenomen, In den nacht van Maandag op Dinsdag is, naar de Limb. Koer. meldt Ingebroken in de Sittardsche Bank in de Llmbrichterstr. te Sittard. Uit de brandkast is een bedrag van 40.000 francs gestolen. De brandkast Is niet geforceerd, maar vermoedelijk met een sleutel geopend, sporen van braak waren er niet aan te ontdekken. Er is weer ingebroken in drie buitenverblijven te Gorsel. Verschillende goederen werden ontvreemd, die te Deventer te gelde werden gemaakt. Een paar personen aldaar bleken als heler op te treden. In verband met de dief stallen is zekere E. F. aangehouden, die ten deele heeft bekend, Uit een goudsmidwinkel in de Celebesstraat te Amsterdam is, naar het Hbld. meld, een standaard met 74 gou den ringen gestolen. Te West-Kapelle Is een 21-jarig meisje in aanraking gekomen met een door den storm afgebroken electrischen draad en onmiddellijk gedood. Gisterochtend is te Abbekerk een losse arbeider van de H. S. M. door den veetrein, die aan het station aldaar niet stopt, aangereden en na eenige oogen- blikken overleden. Dezer dagen zijn aan het bijkantoor te 's Gravenhage van een Amsterdamsche bankinstelling malversaties gepleegd. Naar aanleiding hiervan had het Haag- sche Correspondentiebureau een onder houd met de directie van bedoeld kan toor, die het bericht volkomen be vestigde. Het beheer van het bijkantoor werd gevoerd door twee procuratiehouders, die beiden bij de malversatiën betrokken zijn. Door één dezer chefs waren in de laatste dagen van December verschillende overboekingen verricht, waarin door de contröle van de Bank in het begin van Januari onjuistheden werden ontdekt. Onmiddellijk daarna heeft de directie maatregelen getroffen en is de betrokken chef in hechtenis genomen. Naar werd medegedeeld, genoot de schuldige het volste vertrouwen van de directiereeds gedurende eenige jaren was hy belast met het beheer van het bijkantoorvóór dien tyd was hij werk zaam aan het hoofdkantoor te Am sterdam. Mede in verband met deze verduiste ringen had de directie ook ernstige vermoedens tegen den anderen chef, die dan ook op staanden voet is ont slagen. Het totaal bedrag, dat ontvreemd is, kan nog niet worden vastgesteld in geen geval kan het meer bedragen dan f 50.000. De Bank is tegen deze sehade ver zekerd. De directie vestigde er bovendien de aandacht op, dat door dergelijke hande lingen als hier gepleegd, de cliënteele nimmer eenlg nadeel kan ondervinden, daar het gestort kapitaal f 2,500.000 bedraagt en daarnevens nog een reserve kapitaal van f 200.000 aanwezig Is. De werkzaamheden aan de Bank zijn op de gewone wijze voortgezet, terwijl het ontbrekende personeel uit Amster dam is aangevuld. Blijkens een bericht in het 'Vader land1 dat aan alle geheimzinnigheid een eind wil maken is In het boven staande sprake van het Haagsche filiaal, Spul 2, van de Disconto- en Effecten- bank te Amsterdam. In verband met het voorste] van B. en W. aan den raad van Eindhoven om de kermis af te schaffen of droog te leggen, dit naar aanleiding van ver zoeken en adviezen van vereenigings- besturen, heeft het »Eindh. Dagbl.< een onderzoek naar deze aangelegenheid bij zijne lezers Ingesteld. Ingeleverd werden 1706 biljetten, waarvan 1682 geldig, vóór kermis 1503, tegen 179; vóór tapverbod 589, tegen 986vóór dansen1397, tegen 194. De stemmen zijn grootendeels uit arbeiders- en middenstandskringen af komstig. De uitslag zal aan den Raad van Eindhoven met bewijsmateriaal wor den overhandigd. De rechtbank te Roermond ver oordeelde W. R. oud 19 jaar fabrieks arbeider wonende te Beek en Donk, wegens mishandeling, den dood tenge volge hebbende, gepleegd op J. Vlemmix en van zware mishandeling van A. v. d. Heuvel in den avond van 10 October j.l. te Beek en Donk tot 5 jaar gevan genisstraf. Dinsdag deed de rechtbank te Roermond uitspraak In de zaak van A. E. oud 28 jaar, boerenknecht, wonende te Horst aangeklaagd van roofmoord op vrouw Kuijpers te Blitterswijk in den morgen van 15 Augustus j.l. en veroor deelde hem overkomstig den eisch van het O M. tot levenslange gevangenisstraf. Te Culemborg is aangehouden de 19-jarlge boerenknecht B. die, toen hij zijn meisje jl. Zondagavond naar huis wilde brengen, nabij deze woning, mld den in het afgelegen veld gelegen, door twee medeminnaars werd lastig gevallen en daarop aan ieder hunner met een snoeimes dat hij steeds bij zich droeg, een vijftal steken en sneden in hoofd en bovenlichaam toebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. B. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Te Wormerveer is gisteren door het parket van Haarlem een justitieel onderzoek ingesteld naar de gestie van de coöp. arbeldersbouwvereeniging »De Arbeid*, waarvan reeds 10 weken 41 woningen onafgewerkt staan, wijl de contanten op waren en een nieuw regee- ringsvoorschot nog niet was toegestaan Verschillende bescheiden werden by den secretaris B. en op het gemeentehuls in beslag genomen. Onder de gemeente Venhulzen (N.H.) is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een moordaanslag gepleegd op een alleenwonende vrouw. De dader, haar zwager is gearresteerd. Aardbevingen In Albanië verwoes ten Tepelini, El Bassan en 15 dorpen totaal. Het aantal slachtoffers bedraagt meer dan 30.000. De Albanische regee ring gesteund door het Amerlkaansche Roode Kruis poogt het lijden der slacht offers te verzachten doch door den om vang van den ramp gaat zulks boven hun krachten. De heer F. uit Voorburg heeft aangifte gedaan van diefstal door mldde van zakkenrollen van e<*n potrefeullle, inhoudende bijna f 500 aan bankpapier, De diefstal is gepleegd ln de Elec- trische Spoor van den Haag naar Rot dam. Gisternacht is op 4 plaatsen ln de Schuijtstraat en de Sweelinckstraat in den Haag gepoogd in te breken. Ver moedelijk heeft men hier te doen met een dievenbende. Nergens Is het den dieven echter gelukt hun slag te slaan, omdat ze óf werden ontdekt of gestoord. Verschillende inbrekerswerktuigen wer den achtergelaten. Een bewoner van den Haarlemmer dijk te Amsterdam is op een tramwagen van lijn 5 een portefeuille Inhoudende 30.000, vermoedelijk ontrold. Hedennacht is te Nleuweschans de dijk van het Snikkedlep zoodanig ver zakt. dat groot gevaar voor overstroo ming bestaat. Te Utrecht is ln een tot pakhuis ngericht café een partij manufacturen ontvreemd ter waarde van ongeveer f9000. Intrekking van 50 Mark-biljetten. De Duitsche Rijksbank gaat, zooals ge meld, over tot intrekking van oude bank biljetten. Onder dagteekening van 27 Dec, jl. heeft de directie, met goedkeu ring van den Rijksraad kennisgegeven, dat overeenkomstig par. 6 van de bank- wet van 14 Maart 1875 de biljetten van VI. 50, die gedateerd zijn 30 November 1918, zullen worden ingetrokken. De genen, die zulke biljetten bezitten, kun nen ze tot 31 Jan. 1921 bij alle kantoren van de Rijksbank in betaling geven of tegen andere wettige betaalmiddelen inruilen. Na 31 Jan. 1921 zullen deze bankbiljetten hun eigenschap van wettig betaalmiddel verliezen. De inwisseling geschiedt van dien dag af nog slechts bij de hoofdkas der Rijksbank te Berlijn en wel tot 31 Juli 1921. Na genoemden datum zal de Rijksbank niet meer ver plicht zijn tot inwisseling. De redactie der „D. B.crt." teekent bij dit bericht aan, dat het vermoedelijk biljetten betreft, die, om in de eerste vraag te voorzien, aangemaakt werden in andere drukkerijen dan waar de bank biljetten gewoonlijk werden vervaardigd. Zij konden gemakkelijk worden nage maakt en zijn dat stellig ook. Houders in Nederland moeten aan den oproep voldoen, daar zij anders kans loopen geheel waardeloos papier te bezitten. BUENOS AYRES, 18 Jan. (I. P. U.) De Firma „Fabricas Sudamericanas de Aceites S. A." Calle San Martin 459 in Buenos Ayres, een zuiver Hollandsche maatschappij bouwt in Puerto San Mar tin (provincie Santa Fe) een groote olie- fabriek, die 1100 ton materiaal zal kun nen verwerken. Het wordt de grootste fabriek voor bereiding van eetbare olie in Zuid-Amerika. Ook sticht de firma een groote arbeiderskolonie. Te Wagenberg (N.-B.) is Zater dagmorgen de boerderij van C. van afgebrand, waarbij 21 stuks vee in de in de vlammen omkwamen. Enkele dagen tevoren ging daar ook nog een boerderij in vlammen op. Er wordt gedacht aan kwaadwilligheid. INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorg zame gewoonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde, verkwikkendé slaap dienen u gezond te houden. Wees blij, als gij vrij zijt van verschijn selen van nierzwakte. Als gij er aan twij felt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pil len u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's mor gens met een doffe, kloppende pijn in den rug? Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen? Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te veel of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheuma- tisch, vooral bij vochtig weder? Zijt gij moedeloos, altijd vermoeid, zonder lust en wilskracht? Wordt gij duizelig na een poos gestaaan te hebben? Hebt gij last van rheumatiek, spit of ischias? Als gij, „ja" moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald, noodig om een speciaal niergeneesmiddel te ne men, en kunt gij niet beter doen dan on middellijk te beginnen met Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt h i 1.75 per doos. Heusden, 20 Jan. 1921. In 24 uren steeg bet water der Maas voor de stad meer dan 1 M, J een was tot heden onbekend. De waard staat dan ook blank. De heer And. Vos, die sedert jaren werkzaam was ten kantore van den Ontvanger der Rijksbelastingen, Is thans benoemd aan het le kl. kantoor te Scheveningen. Door den storm dreef een zand zuiger van uit de Maas op den ilvier oever, waar hi) bleef zitten, totdat hr later door een sleeper vlot geraakt werd De Heusdensche harmonie hoopt deel te nemen aan het concours voor muziekgezelschappen te Kuilenburg, uit geschreven tegen Hemelvaartdag. DRONGELEN. Woensdagavond 19 anuari j.l., had in de zaal van den heer K. Bouman te Eethen de 3e jaar vergadering plaats van de Vereeniging Het Groene Kruis" te Drongelen, Genderen, Eethen, Meeuwen en Babi- oniënbroek. Uit het inleidend woord van den Voorzitter, den heer C. G. Nieuwkoop, iet Jaarverslag van den Secretaris den heer J. Lagendijk en het financieel ver slag van den Penningmeester den heer M. Verzijl bleek, dat de Vereeniging uitstekend werkt. De wijkzuster is tot tevredenheid van het Bestuur werkzaam geweest, terwijl het Bestuur krachtdadig werkzaam is, om de Vereeniging steeds op te voeren tot hooger peil tot heil van de zieken en zwakken. De voorstellen van het Bestuur tot aankoop van een huis tot stichting van een Consultatie-bureau werd met alge- meene stemmen aangenomen, terwijl tevens besloten werd de gelden daar- stroomde „de Dombosch" Woensdag vol; ook de polder langs den Oosterh. weg kreeg veel water. Indien mogelijk zal de verkiezing van den „dubbelen raad", met het oog op de samenvoeging van Waspik, R'donk, Geertruidenberg, Made en Drimmelen, bij enkele candidaatstelling plaats heb ben. Naar men ons mededeelde, verga deren de verschillende kiesvereenigingen deze week en Zondag daartoe. Te wen- schen is het dat die vergaderingen het beoogde doel zullen tengevolge hebben. Naar wij vernemen zijn er een drietal sollicitanten voor de vaceerende betrekking van onderwijzer aan de Chr. M.U.L.O. school. Voor de twee andere aan de lagere school, daagde nog geen enkele sollicitant op. ZALTBOMMEL. De gemeenteraad heeft besloten tot Instelling van een tweede najaarspaardenmarkt en wel in November, terstond na de groote Go- rinchemsche paardenmarkt. Entrée75, 50, 25 et. plus Stedelijke Belasting. KORTE INHOUD. De schatrijke graaf de Rosan wijdt zijn leven aan goede werken daarin geholpen door zijne beeldschoone dochter Jane. Ofschoon hierom door iedereen bemind, is hij toch niet gelukkig. Er drukt een geheim op zijn leven, wat hem vreugde onmoge lijk maakt. Forges, zijn rentmeester, een heerschzuchtig man, heeft dit ook^bemerkt en is besloten achter dat geheim van zijn weldoener te komen om het ten eigen bate aan te wenden. De graaf ontvangt wegens zijn ongesteldheden vaak bezoek van zijn ouden vriend dokter Bertot. Ook de pleegzoon van dokter Bertot, Georges wordt bij een dier bezoeken aan den graaf voorgesteld. Georges heeft reeds terstond om zijn knap uiterlijk, zijn talent en zijn belangwekkend verleden de belangstelling van Jane opge wekt, en dokter Bertot laat zich overhalen de geschiedenis van zijn pleegzoon te vertellen. Zijn vader had zich eenige jaren na zijn huwelhk, wegens verlies van zijn betrekking, als ingenieur, genoodzaakt gezien vrouw en zoon te veriaten, om elders zijn fortuin te gaan beproeven, wat hem met hard werken ook ge lukte. Eens, zoo vertelt de dokter, liet hij ons een jaar zonder nieuws. Zijn vrouw overleed van verdriet en ik bleef met Georges die 5 jaar was, zitten.Alle nasporingen bleven vruchteloos tot dat een op zekeren dag een man die bij den vermiste gewerkt had kwam vertellen dat hij hem op een morgen vermoord had gevonden, naast hem een papier waarop „Giftige dolk.... Nigona". De graaf valt bij het einde van dit verhaal in zwijm, 's-nachts blijft zijn rentmeester Forges bij hem waken en verneemt in zijn ijlkoortsen dat hij de moordenaar is van Georges vader Hij tracht zich later van deze wetenschap te bedienen om den graaf de hand zijner dochter af te dwingen, doch deze heeft Georges reeds haar liefde verpand. Na een woordenwisseling tusschen de graaf en Forges in het bosch gaat de graaf op de vlucht. Georges die hem in de duisternis voor een strooper aanziet schiet hem neer. Hij is wanhopig als hij het bemerkt, doch de graaf troost hem en vraagt hem goed voor zijn dochter te zorgen en het testament in zijn brandkast-ongelezen te verbranden. Forges die dit heeft afgeluisterd snelt naar het bureau van den graaf en wil met be hulp van een dolk die onder zijn bereik ligt de geldkist open breken. Hij verwondt zich, en daar hij toevallig den vergiftigen dolk van den graaf genomen heeft, sterft hij daaraan. Zoowel Forges als de graaf hadden dus hunne schuld be taald, terwijl Jane en Georges door het huwelijk vereenigd werden. voor uit een obligalie-leening onder de leden te verkrijgen en staande de ver gadering werd door het Bestuur en enkele leden reeds voor een flink bedrag werd toegezegd. Tot Bestuurslid werd voor Eethen herkozen met: bijna algemeene stemmen de heer J. P. Smits Na een woord van dank door den Voorzitter voor de prettige en zakelijke besprekingen, hier dezen avond gevoerd en voor het vertrouwen in het Bestuur gesteld, werd de vergadering gesloten. RAAMSDONKSVEER. Vele daken hadden belangrijke schade Dinsdag jl. door den geweldigen wind, die den gan- schen dag zich met alle kracht lietgelden. Op den Oosterhoutschen weg werd zelfs een zware boom ontworteld. A.s. Zondag zal er des voormid dags godsdienstoefening zijn in de Herv. Kerk op 't Veer om half tien en des namiddags op 't Dorp, om 2 uur. Beide malen hoopt de Eerw. heer Ds. v. d. Graaf op te treden. Door den hoogen watervloed NIEUWKUIJK. Zondagavond w®rd door de Liedertafel 'Oefening baart Kunst* in de zaal van den heer G. de Bont alhier haar jaarlijksehe algemeene ledenvergadering gehouden. De president der vereeniging de heer Arn. Mostercnans opende de vergadering met allen een hartelijk welkom te heeten en wenschte den leden een gelukkig Nieuwjaar. Aan het jaarverslag door Adr. de Gouw, secretaris der vereeniging, uitgebracht, ontleenen we het volgendeUitgaven f 188.08; inkomsten f 202.60; zoodat het batig saldo bedroeg f 14,52. De president bracht hierna een woord van dank aan den secretaris en sioot de vergadering, waarna de avond verder in een genoeglijk samenzijn werd door gebracht. Op de Zondag j.l. alhier gehouden voetbalwedstrijd door 'Juliana*, alhier en H. V. V. uit Haarsteeg werd met 2—1 gewonnen door 'Juliana*, zijnde een zilveren medaille. Hsgzn» Flora Bioscoop

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6