OE ECU till IET ZUIDEN. Derde Blad. Onbekend maakt Onbemind „DE WITTE BIOSCOOP" De 8-uren-dag, Provinciaal Nieuws. Het beste eo schoonste verzet voor Waalwijk M mammmtmgm BreDg daarom ééns em 0'4ii bazoek aan 19124. en U blijft bezoeken. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL No. 6, Zaterdag 22 Jan. 44e Jaarg. We lezen in 't R. N. In aansluiting bij hetgeen wij zelf te dezer plaatse herhaaldelijk hebben gezegd tot kenschetsing van den toestand geschapen door de ingetreden malaise en de omstandigheden waaronder die zich bij ons doet gelden, is een brief^ van beteekenis die wij in „Gazette de Hollande" aantreffen. Holland's veem publiceert daar een schrijven één der vele van een buitenlandsche handelsrelatie ontvangen, die met het oog op de kósten van.om- slag en opslag in de Rotterdamsche haven thans aan Belgische en Duitsche havens de voorkeur geeft en in dat verband wijst op de gevaren, die Rotterdam bedreigen, tenzij de haven zal kunnen concurreeren met haar mede dingers. De schrijver van den brief De G. De H.t vraagt in dat verband om ver lenging van den werkdag, In het „Fin Wkbl. v, d. Fondsenhandel wordt in verband met den koers der aandeelen van een groote Nederl. industrieele maatschappij gewaagd van de geruchten, dat deze maatschappij haar fabrieken zou sluiten, tenzij haar een langere arbeidsdag mogelijk werd gemaakt. Wij houden dit voor niet zeer waarschijnlijk, omdat de betrokken firma reeds voor de wettelijke invoering van den 8-uren- dag voor haat bedrijf den 8-urendag had ingevoerd, en bij de enquête door ons ingesteld in verband met het wets- ontwerp-Aalberse had doen uitkomen, dat in het bijzonder in haar bedrijf en onder de desfijds vigeerende omstandig heden de 8-urendag mogelijk was. Indien zij van meening veranderd was, zou dit evenwel niet behoeven te ver bazen, omdat de omstandigheden wel zeer zijn gewijzigd en de takken van nijverheid, die nog economisch gaande kunnen worden gehouden, dus alle vrij heid zouden moeten hebben het bedrijf te doen loopen, want terecht wijst be doeld blad er op, dat de Arbeidswet, alle bedrijven over één kam scherend, geen rekening houdt met de bijzondere eischen van iederen specialen tak van nijverheid „In de geheele industrieele wereld is men het er over eens. dat die wet een onhoudbaren toestand heeft geschapen." juist nu de concurrentie v«n landen met gedeprecieerde valuta zoo moeilijk wordt, is het „van het grootste belang, dat de leider de handen vrij heeft wat betreft het meest economische gebruik der levende en doode a beidskrachten". Het blad besluit zijn opmerkingen „Veel industrieën, die onder gunstige omstandigheden de concurrentie van buiten-af nog wel het hoofd zouden kunnen bieden, worden door de werking der nieuwe wet volkomen in het nauw gedreven en misschien wel voorgoed ten gronde gericht. Er moet te dezen aanzien iets gedaan worden en wel met bek\vamen spoed, wil men in ons land de werkloosheid niet hand-over-hand zien toenemen. Het Is te betreuren, dat men dit te bevoegder plaatse niet reeds heeft in gezien en te vreezen, dat de put eerst zal worden gedempt, als het kalf ver dronken is". Deze stem, zegt de „Nieuwe Ct.", die Minister Aalberse nu eens niet vooreen onwelluidende echo uit werkgeverskrin gen kan verklaren en de waarschuwing waarvan in den brief van De G. de H. gewag wordt gemaakt, zijn weer twee nieuwe bewijzen, met hoeveel recht wij ons toen het nog tijd was, hebben ver zet tegen de plannen van Minister Aal berse. En bewijzen bovenal hoezeer het met elk gezond verstand in strijd is om star te blijven vasthouden aan maatregelen waarvan men dan misschien het efiect niet heeft gezien, maar waarvan men de rampzalige gevolgen niet kan miskennen Waalwijk, 19 Jan. 1921. Volgens eene elders in dit blad voorkomende advertentie zal de heerj C. Pulles-Aarts, in het pand, vroeger bewoond geweest door wijlen den heer G. Coppens, openen eene Banket-, Koek-, Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakkerij. De winkel, geheel electrisch verlicht, ziet er keurig en frisch uit, waardoor de heerlijke gebakjes en verdere arti kelen nog te meer uitkomen en den voorbijganger als van zelf aanlokken. Wij durven den heer Pulles-Aarts, die als chef in vele en eerste klas zaken in verscheidene steden van ons land is werkzaam geweest, een goed succes voorspellen. Het water in den polder achter Waalwijk is bijna geheel wegachter Besoijen staat het nog zoo hoog dat de weg onder ishet is echter al heel wat gezakt. De verbinding voor voetgangers gaat nu over de Westerkade langs de haven. Uitvoering W. G. V. Te oor- deelen naar de reclame-biljetten en de pogrsmma's, die zoo even ODze drukkerij verlieten, alsmede uit hetgeen we reeds vernamen bij monde van enkele leden der W.G.V. belooft de uitvoering dezer vereenlging schitterend te worden. Nogmaals willen wij de aandacht vestigen op de a.s. Zondag 23 Januari te 12 uur te houden tentoonstelling van vliegduiven in het café van den heer A. v. d. Broek, georganiseerd door de Postduivenvereeniging „De Postduif" alhier. Jaarverslag der Rotterdamsche Huidenmarkt. Gedurende de eerste 3 maanden van 1920 heerschte een bevredigende gang van zaken, zooals wij dien in 1919 hadden verlaten, doch reeds in April kwam eene kentering in den toestand, hoofdzakelijk veroorzaakt door Duitsch- land, waar een plotselinge ommekeer in de valuta had plaats gevonden en waardoor koopers verplicht werden, hunne zaken in te krimpen. Het was dan ook van dat oogenblik af, dat de zaken beduidend minder werden en de prijzen begonnen af te brokkelen. Daarbij kwam de staking van de havenarbeiders, vanaf Febr. tot eind April, die in elk opzicht op den huidenhandel een nadeeligen invloed uitgeoefend heeft. Vanaf Juni werd ook door Europa het Amerikaanschesysteem gevolgd van het onthouden v. koopen, dat in de praktijk vrij sterk werd toe gepast en dat aanleiding gaf, dat er eene ware anarchie in de prijzen van het artikel kwam. Enkelen, die een goeden blik gehad hebben, ruimden toen reeds hunne voorraden met een verlies van 30/40 pCt. op. De groote débacle kwam echter in November, toen de drang tot verkoopen zoodanig.was, dat ieder bod geaccep teerd werd en de prijzen zoo sterk daalden, dat zij ver beneden de voor den-oorlog-prijzen kwamen. Men kan thans zeggen, dat zij circa 40/50 pCt. zijn beneden de prijzen van eind 1919. Steun ondervond de markt van tijd tot tijd van Noord-Amerika. Men meldde van daar verkoopen van 250.000 kalfs vellen, 500,000 Packer-huiden, doch het resultaat van dien steun was zeer be trekkelijk, aangezien er verder niet op gereageerd werd. Voorraden zijn dus nog van alle artikelen groot en de vraag circa nihil, De aanvoeren van overzee van .huiden enz. te Rotterdam en Amsterdam taxee- ren wij op 307,031 stuks huiden, 22.500 pakken, 49.236 bundels, 31.421 balen. Men kan echter niet met zekerheid op deze gegevens afgaan, aangezien vele partijen huiden verladen worden onder de benaming „Koopmansgoe deren." Exotische huidenNa de staking werden beduidend minder partijen hui den via Rotterdam aangevoerd. De meeste partijen kwamen langs Antwer pen en de partijen voor Duitschland kwamen meerendeels langs Hamburg binnen, aangezien de diverse reederijen wederom als voor den oorlog gewoon op Hamburg laadden. Daardoor werden de enorme hooge kosten in transito- verkeer te Rotterdam vermeden. Het zijn de hooge kosten te Rotterdam, die de vrees wettigen, dat Rotterdam voor het artikel huiden niet geschikt isde kosten zijn in vergelijking met Antwer- pën en Hamburg 3 a 4 maal zoo hoog De zichtbare voorraad van droge en gezouten huiden is niet met juistheid op te gevenze kan echter op circa 250 000 stuks geschat worden, Inlandsche huidenOok van dit ar tikel is eene regelmatige achteruitgang van prijs te melden. Toch werd het geheele jaar door vrij geregeld naar het buitenland verkocht Duitschland was wederom de grootste afnemer, sinds November zijn de prijzen echter enorm gedaald en zij zijn thans min stens 10 pCt. lager dan vóór den oorlog. Onderstaand een opgaaf van de hoogste en laagste prijzen gedurende het afgeloopen jaar 1920 1921 Inlandsche runderh. f0 70 f 0.30. Kalfsvellen f 1,90 f 0 50. Paardehuiden f 37/38 f 16.— Kalfsvellen en alle verdere voor leder geschikte artikelen hielden zich tot April goed, doch waren na Mei/|uni ongeveer onverkoopbaar. Oost-Indische huiden ondervonden in de eerste maanden nog eenige be langstelling, doch in de tweede helft van het jaar kon alleen met opoffering in prijs van tijd tot tijd nog eene zaak tot stand komen. Op het oogenblik moeten wij de prijzen als nominaal beschouwen, aangezien van noteering geen sprake is en verkoopers slechts wac ten op biedingen. LooistoffenOok dit artikel deelde in de algemeene malaisezij hét dan ook in niet zulk een hevige mate als huiden. De daling van looistoffen is in het algemeen toe te schrijven aan de beduidende reductie van de vracht tarieven. De slotprijzen zijn voor que bracho p.st. 32/34mimosa p.st. 12/13 Myrabolanen p.st 9'/2/ll; Wallona fl 16/16.50; divi-divi f 18/19. Resumeerend kunnen wij zeggen, dat het afgeloopee jaar zoowel voor de looierij als voor den handel, uiterst slecht is geweest. Moge het komende jaar zeer spoedig nieuwe toestangen brengen. BESOIJEN. De verkooping van 33" kavels iepenboomen, gehouden op 18 Jan j.l. vanwege het waterschap „de Binnen- polder vqn Besoijen», bracht f 944 op. Jongelieden van 16 jaar en ouder, kunnen ter secretarie inlichtingen be komen omtrent de toetreding tot den buitengewonen vrijwilligen landstorm, waardoor hun eerste oefeningstijd bij de militie in voorkomende gevallen kan worden teruggebracht op 4 maanden. Door de huurcommissie van Be soijen werden gedurende het afgeloopen jaar behandeld 155 verzoekschriften, waarvan 109 betrekking hadden op huur- verhooging. 43 op huuropzegging en 3 op schatting van huur. VRIJH.-CAPELLE. In de schuur van de Weduwe v. d. S. viel een zware plank van flinke hoogte naar beneden met het noodlottig gevolg dat ze op het hoofd van v. d. S. terecht kwam. Medische hulp moest worden inge roepen. In de vergadering van 20 dezer werd de wet tot vereeniging der ge meenten Sprang, Vrijhoeve-Capelle en Capelle met slechts enkele kleine aan merkingen goedgekeurd. WASPIK. In de plaats van wijlen den heer A. D. de Roori, is|tot Commandant der Burgerwacht alhier, benoemd de heer H. Samuel. Onze dorpsgenoot de Heer B. de Winter, ambtenaar ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Maart a s. als zoo danig benoemd te Veghel Ofschoon we dezen ijverigen en be- hulpzamen ambtenaar ongaarne zien heengaan, gunnen we hem toch van harte deze mooie promotie. Het water was gisteren in deze gemeente zoodanig gestegen, dat.de weg naar 's Gravemoer blank stond. Door het gemeentebestuur zijn noodmaatrege len genomen, teneinde overlast van het water te voorkomen. y Het schijnt dat onze gymnastiekclub die door de tijdsomstandigheden zoo langen tijd tot niets-doea was gedoemd, door hare jubileam-uttvoering al het vroeger gepresteerde in de schaduw wil stelleo. Wij raden dus ieder, die daartoe in de gelegenheid is, aan, eens een kijkje te gaan nemen. De laag gestelde éntrèe behoeft voor niemand een beletsel te zijn. Het ziekenfonds van de R. K. Werk- liedenvereeniging houdt Maandag 24 Jan. 1921 eene algemeene vergadering in het Bondsgebouw, waarin verschillende huis houdelijke zaken aan de orde komen. Dinsdag 25 Januari wordt eene pro paganda vergadering gehouden voor de vrouwen der leden van de R. K. Werklie- denvereeniging, ten hate der coöperatie „Ilelp U zelf', en waar als spreker zal op treden de heer J. A. Kolkman, kringpro pagandist. Algemeene vergadering van het Al gemeen Groene Kruis voor Waalw'jk, Besoijen en Baardwijk, op Maandag 24 Januari 1921 des avonds ten half acht in b.et .Café van v d.. Zaken Je Besoijen. AGENDA: Opening. Notulen vorige vergadering. Jaarverslag. Rekening en verantwoording. Aanstelling Kraamverpleegster. Vaststellingen premie bij bevallingen en overlijden. Vaststelling salaris Zuster. Verkiezing van twee bestuursleden we gens periodieke aftreding van den heer 8. Versteeg en wegens bedanken van den heer Blokhuis. Rondvraag en Sluiting. Zondag a.s. speelt Quick I op het ter rein alhier een Oomp.-wedstrijd tegen Hollandia te Bokstel. In geen vier weken heeft Quick een thuis-wedstrijd gespeeld en de uit-wedstrijden zijn toen ongunstig voor Quick afgeloopen. Hollandia dat Zondag op bezoek komt behoort tot de sterkste der afdeeling, wat Quick reeds heeft ondervonden. Met 20 moest Quick voor deze vereenlging in Bokstel het onderspit delven. Doch nu moet alles in het werk gesteld worden om revanche te nemen en dat kan als Quick maar volledig opkomt. Aanvang 2 uur. Hoogste pr. Laagste pr. De Nederlandsche Boerenbond, onze groote Katholieke-boeren-eentrale, viert den 31e.n "Januari a.s. zijn vijf-en-twintig jarig bestaan. Het Hoofdbestuur heeft ge meend die belangrijke gebeurtenis te moe ten vieren door het houden op dien dag van een Nationaal Boerencongres. Het Congres heeft plaats te Utrecht, dat om een dubbele reden daartoe is uitgeko zen. Ten eerste omdat in die stad vijf-en- twintig jaar geleden de oprichtingsverga dering, waaraan namen als die van Ridder de van der Schueren, Jan Truyen. Pater van den Elzen, Schaepman, Baron van Wijnbergen, Pauwen e.a. verhonden zul len blijven, plaats had. Ten tweede, omdat Utrecht zóó buitengewoon gelegen is in het midden van het land, dat alle Boeren bonders zonder bezwaar daarheen kunnen komen om het Congres bij te wonen. Het ons toegezonden program vermeldt 's morgens een plechtige H. Mis van dank zegging in de Kathedraal en daarna een viertal afdeelingsvergaderingen waar de volgende onderwerpen worden ingeleid: 1. De sociale vrede ten plattelande door Prof. L. van Aken, Ord. Praem. Voor zitter van den Algemeenen R. K. Land- bouw-Bedrijfsraad, te Amsterdam. 2. De organisatie der R. K. boeren- jeugd en de ontwikkeling van het Katho liek landbouw-, tuinbouw- en landbouw- huishoudonderwijs door Rector J. H. Rijs, R. K. Pr., Geestelijk Adviseur van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond te Haelen (L.) 3. Het Pachtvraagstuk door Mr. Ch. M. J. Witlox, Advocaat en Procureur, Lid van de Staatscommissie voor het Pacht vraagstuk, te 's-Hertogenbosch. 4. De Sociale-Verzekering en de Land bouw door G. J. H. Peters, Directeur der Bóeren-Herverzekering te 's-Gravenhage. 's-Middags heeft er een groote Feestver- gadering plaats, waarop o.a. Monseigneur de Aartsbisschop van Utrecht en Zijn Ex cellentie H. A. van IJsselsteyn, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zul len tegenwoordig zijn en waar Dr. L. N. Deckers, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en Secretaris van den Ne- derlandschen Boerenbond de feestrede zal uitspreken. Alle Boerenbonders worden door het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Boerenbond uitgenoodigd om aan 't Con gres deel te nemen. Kaarten en program ma's zijn op aanvraag kosteloos verkrijg baar bij het Secretariaat van den N. C. B. te Tilburg. Het zal wel niet noodig zijn aan te spo ren aan de uitnoodiging van het hoofdbe stuur gevolg te geven. Het gaat hier om een mooie groote zaak en ieder Katholie ke Boerenbonder, die iets voelt voor onze groote Katholieke Boeren-organisatie, zal op dien dag in Utreoht willen zijn, om door een grootsche betooging mede te ge tuigen van de geweldige kracht, die van het Katholieke vereenigingsleven op 't platteland uitgaat. Wanneer de Nationale Boeren-bijeen- komst te Utreoht slaagt en slagen doet zij, als ieder, die kan, er aan deelneemt dan zullen onze Katholieke vrienden van de andere standen zien, dat zij op een krachtig boerenleger kunnen vertrouwen in den gezamenlijken strijd voor God, huisgezin en eigendom, maar dan zullen ook de 'heele- en halve revolutiemannen weten, dat hun pogingen om God uit het openbare leven en 't gezin te verjagen, 't huisgezin uiteen te rukken en allen eigen dom op te heffen af zullen stuiten op den onverzettelijken wil van het machtige Katholieke Boerenleger om de heilige roomsche beginselen te handhaven. Daarom, Katholieke Boerenbonders, al len naar Utreoht op Maandag 31 Januari a.s.! Niemand, tenzij hij, die om een ernstige reden verhinderd is, blijve weg! Ieder, die komen kan, komel Te beginnen met Woensdag 26 Jam zal in het Bondsgebouw de voortzetting geschieden van den ontwikkelings-cursus voor de leden der R. K. W. V. Er zullen nu drie lessen worden gege ven betreffende de Politiek n.m.; Woensdag 26 Jan. Staatsinrichting. Woensd. 2 Febr. Onze Politieke Partijen. Woensdag 9 Februari Het R. K. P&litiek Program. De lessen zullen worden gegeven door den heer Kolkman, Kringpropagandist van den Bosschen Dioc. Werkl. Bond. De aanvang is bepaald op 8 uur. BESOIJEN. R. W. B. moet 23 Jan. voor de competitie weer met 3 elftallen spelen. I-fet le lftal moet naar den Bosch, tegen B. V. V. II voor de 3e klas Zuid N. V. B. De eerste oompetitie-wedstrijd speelde R. W. B. op eigen terrein tegen B. V. V., R. W. B. verloor toen met 81. R. W. B. was toen echter nog niet ingespeeld en is na dien tijd zeker met haar spel vooruit gegaan en hoewel B. Y. V. een zeer sterk elftal heeft en uitstekend speelt, behoeft R. W. B. toch niet veel voor haar onder te doen, doch dan moeten allen zich geheel geven en elkaar vooral beter begrijpen, dan kan, als 't geluk ook eens met R. W. B. is, een gelijk spel wel verwacht worden. R. W. B. II speelt tegen Alexander en zal traohten voor de in Tilburg geleden ne derlaag revanche te nemen. Aanvang 2 uur, terrein R. W. B. De jongste R. W. B.'ers spelen tegen Kaatsheuvel II, een gelijk spel is de ver wachting. Aanvang 12 uur terrein R. W. B. SPRANG. In de Woensdag gehouden vergadering van „Patrimonium" werden tot bestuursleden herkozen de keeren J. Dalmaijer, Voorzitter, K. W. Dalmaijer en C. van Heijst. In de plaats van J. C. de Roon die niet meer in aanmerking wensohte te komen, werd gekozen D. J. de Room De heer W. H. J. Helmsing heeft de benoeming tot onderwijzer aan de Chr. school alhier aangenomen; De Geref. Jongel. Vereen. „Tiino- theus" hoopt 15 Febr. a.s. haar 22e Jaar vergadering te houden, welke een feeste lijk karakter zal dragen. CAPELLE. De landbouwer C. A. v. d. H. alhier gaf Woensdagavond in drift den 10 jarigen P. V. zoodanigen slag op het hoofd, dat onverwijld geneeskundige hulp moest worden ontboden. Onze vroegere predikant De. J. H. Koster is beroepen bij de Ned. Herv. ge meente te Nijkerk op de Veluwe. Tengevolge van den krachtigen N.- Wester-storm der laatste dagen is de pol der ten oosten van de Capelsche haven overstroomd, zoodat het verkeer met hot land van Altena gestremd Is. Naar men ons mededeelt worden er krachtige pogingen i>A het werk gesteld om in de Nieuwstraat alhier een Chr. M. U. L. O.-school op te richten, zoo mogelijk de thans bestaande o.l. school daarvoor in te nemen. A. s. Zondaè staat den voetballief hebbers uit deze gemeente een spannen de wedstrijd te wachten, aangezien do a.s. kampioenen van de 2e klas B. V. B. op het voetbalterrein alhier een competi tiematch te spelen hebben tegen Excelsior I. Het zal voor de Capelache geel-zwarten hard werken en volhouden van het begin tot het einde zijn, ten einde een minder gewensohte nederlaag te voorkomen. DRUNEN. Naar men ons mededeelt if door den Minister van Arbeid bil de patroons aangedrongen tot het treffen van een wachtgeldregeling. In de j.l. gehouden vergadering van den Schoeomakerspatroon«bond Is tot voorzitter gekozen de heer A G. Cox. NIEUWKUIK. Op 8 Februa-i a.s. hopen de echt'lieden W. v. Ingen- K ibbeljé hun gouden bruilofafeest Geren. Door de harmonie »D- Eend'acht* alhier zal op Zondag 30 Jaouari a.s. haar eerste uitvoering worden gegeven. N iar men ons mededeelt, belooft het programma voor elk wa wils. Er za! o.a. ook worden opgevoerd het grootsch blijspel »Tono, of de wraak van den Z geuoei*. m> Kaatsheuvel, 21 Jan. 1920. In 1921 znbe" w» »»n diverse ge meente-bels ling»" i 181354,>e betalen n»-hben D.l. f 120.000 Huofdeiuk« Om»!»g f 1400.— Qond"nb>-Ds'iiiir j f 500 Belasting op puöl. vermak-lijkbedei. f 1550 tronen, aelas'lngj f850 Vt-rgauul' «soeJssting J 2200 opcenten gebouwd* eigendommen 354 "poeu'ea onbebouwde eigendomm-D 4500.— «pcpnten pers»neele belasting ot oow»i f 15 per hoofd ia totaal. Reeds lang de-d zich de behoefte *evoelen aan u thre'ding van de bestaande chool de- Eerw, Zaaier*. Tbans is doo? hei R.K, Par, K-rk bestuur y d* gemaeuta een aanvrage ingekomen tot het. bouwe» van *eu nnnwe school met 14 lok«leu, Zondag a, houdt B. V. V. serie* edMrjjd*"', Het S'e-ksie rif al van B. V. V, kam noen afdeeling Langstraat van den B.K, VV, speelt te >eris mede, D* steunregeling voor ongeo'ganises'do werkloozen is oek thans gereed. Ui'be'anld i*l worden voor geztushoold f 15.— kost gangers f 8.— eu inwonende sooui f 8, ver week. Maandag is de B.K. Bjjï, Jongens school in den B rkdijk geopend. Om 8 our werd in de Parochiekerk een plech ige H, Mis opgedragen, waarna de schoolgebouwen door den ZrerEerw, Heer Pastoor werden ingezegend. Momenteel staat de school buiten 't Hoofd, de keer A. de B'njjn, nog slechts 1 leer kracht n.l. M-j. C. Seller. Reeds meerders malen ging 't gerucht sis zonden we binnen 'o paar dag eleclri>ch licht hebben, Thans kunnen we nit br- 'ronwbsrn bron mededeele», d«t midden volgend» week de straatveilichiiüg op stiuom zal worden gebracht.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9