aTaizoms sipgm. i weede Blad Gemengd Nienws Gemeenteraad. NUMMER 8 ZATERDAG 29 JANUARI 1921.44e Jaargang DRUNEN. (Vervolg.) Van Son. Als die tijd er ls, dan zal ik daar zeker voor uitkomen. Bergmans. De heer van Son zal toch niet beweren dat, wat ik voorstel, on billijk is. Op 't laatst van de mobilisatie Is duur gepacht en als er nu een tijd is vaa slapte, waarin het niet matcheert, zcodat de menschen onmogelijk van het land de huur kunnen afhalen, dan zit er biets onbillijks la, die huur te herzien. De raad heeft daarvoor die bevoegd heid gekregen. Van Son. Allemaal waar en mooi, maar ik zeg u dat die tijd er nog niet is, dat de anderen maar spreken. Voorzitter. Zoo heeft Nagelkerke met veel winst nog land overgegeven en heeft hij ook, alhoewel het twijfelachtig was of hg er voor In aanmerking kwam, een scheurpremie ontvangen. Van een groot verlies kan hij daarom nog niet spreken. Bergmans. Dat ls nog geen antwoord op mijn vraag of het billijk is om de landbouwers die, te duur gepacht hebben, te helpen. Wat Nagelkerke betreft, men weet zeker dat hij het niet zal betalen het land en hoe hij er voor staat weet men ook. Voorzitter. Dat denkt u nu maar. Ik ben er nog niet zoo zeker van, want nog kort geleden heeft hij een knecht gevraagd, dat weet ik zeker. Zijn vader, die heeft wel gezegd dat hij op dat land niet gaat boeren. Bergmans. Ik ben bang dat het voor ons een groote strop wordt als we er niet op ingaan. Van Son. Waarvoor heeft de notaris bl tal van jaren jaarlijks f 1000 gehad. Als hg voor tiets behoeft in te staan, dan kunnen Burg. en Weth. veel beter verpachter, dan behoeven wi] dat geld niet uit te geven. Wg mogen hier wel eens aan de steeds hooger wordende belasting denken. Bergmans. Wat dat betreft, dat alles zal wel In bet contract staan. Laat dat maar eens voorlezen. Voorzitter. Ais dit in het cjntract staat is het foutief. Dat moet er zoo niet instaan. Bergmans. Zoo hebt ge U nooit uit gelaten. Nog ko t geledeo zei U zelf wat in het contract staat daar heeft mee zich aan te houden en 14 dagen latei zou U gaan zeggen, men moet kijken wat de bedoeling van het contract is. Voorzitter. Ik zeg maar als er niet In zou staan dat hg voor de pachtpennln- gen moet Instaan, dat wij die 1000 gulden dan zelf beter zouden kunnen verdienen. Van Halder. Bergmans heeft niet ge zegd dat hg niet voor de pachtpennlngen moet instaan, maar hij doelt op buiten gewone gevallen, bij faillissement enz. Bij mij is het ook nog een vraag of we den notaris dan voor zoo iets aansprakelijk kunnen stellen. Voorzitter. Dat is Iets anders. Van Son, Waarom moet de notaris anders twee gegoede borgen hebben. Hij had nu ook zijn plicht moeten doen en twee gegoede borgen moeten vragen. Een Inwoner heeft hg het ook geweigerd en toen ls het laod nog opnieuw opge- veild moeten worden. En vreemde men schen zouden dan geen gegoede borgen behoeven te hebben. Kom, kom, 't is tcch al te gek. 't Zou te kinderachtig zijn. Bergmans. Ik zou ook willen zeggen denkt er aan dat we beëedtgd zijn: Denkt er ook aan dat, al zijn we beëe- dlgd, men het verstand en het gevoel ook nog moeten laten werken. De persoon in kwestie zal niet meer kan nen of naar Dultschland vertrekken. Na zal zijn borg worden aangesproken en de ze wil nu geven wat hij kan. Is het nu niet beter met dat aanbod accoord te gaan dan te zeggen dan die huishoudens maar ten gronde gericht. Wat schiet men daar mee op Wat heeft men daaraan De gemeente heeft dan nog een grootere strop en de menschen liggen ter neer. Van Son. De notaris heeft gefouteerd. Als hij nu eens zei Ik zal je een jaar of vier voor niets bedienen, k la, dan was 't nog tets anders. Elshout. Ik zou maar zoo zeggen, als hij alles onbeheerd laat liggen, dan is alles weg. Van Son. Bergmans loopt de zaak wel wat vooruit. Ik zou eerst nog maar eens wat afwachten. Bergmans. Ik loop de zaak niet voor uit. Ik heb van te voren geïnformeerd, lang en diep over alles nagedacht en ben nu tot de conclusie gekomen dat het 't beste zal zijn op de door hem gestelde voorwaarden In te gaan. Doet men het niet, dan heeft men niets en men richt twee huishoudens ten gronde. En dat alles zou ik willen vooikomen. Ik zeg nog eens, omdat ik moeite gedaan beb de zaak eens goed te onderzoeken, heb ik een andere kijk op de zaak gekregen. Van Son. Mij dunkt, er ls al genoeg oyer deze zaak gesproken. Laat ons maar afwerken. Voorzitter. Ja. wat wil men met die pachters waar Bergmans over heeft ge sproken. Van Son. Dat behoeft nog niet. Dat ze allemaal maar spreken. Bergmans. Ik begrijp het niet goed. Er wordt gezegd dat hij aan het land nog heeft verdiend. Voorzitter. Door het over te geven, daar heeft hij aan gewonnen. Van Son. Hij heeft het voor f 8500 gehuurd en hij moet het 7 jaar houden. Als wij het nou gaan verpachten, dan brengt het nog niet de helft op, dus de gemeente zal dan nog al aardig wat toegeven. Bergmans En u zegt dat de tijd nog niet ls gekomen om den kleinen boer te helpen. Van Soa. Nagelkerke ls hier gekomen en begon alles maar op te jagen. Ik bejammer nog den dag dat hij bier ls gekomen. Vroeger kon Iedereen nog eens een beestje weiden, maar hij heeft alles bedorven. Ik zou ook niet op zijn voorstel ingaan, want hij heeft de geheele gemeente verpest. En de notaris had ook maar voor twee goede borgen moe ten zorgdragen of van te voren moeten informaties Inwinnen. Ik betreur nog dat de gemeentewei weg ls. Bergmans. Ik ben het volkomen met U eens dat hij mede oorzaak is dat het land duur, te duur is geworden. Maar nu hebben wij de macht die menschen te helpen, die dan daar de dupe van zijn geworden. Van Son, Wtj weten nog niet wat zal komen, dat weet niemand van ons, maar donker ziet het er uit, dat geef Ik toe Maar op 't ocgenbllk ls het nog geen tijd daarvooreen volgend jaar is Iets anders, dan zuilen we eens kijken. Bergmans. Dus U zou zoo lang willen wachten met ze te helpen, dat ze niet meer kunnen. Muskens. Ge komt voor een heel egenaaidige toestand te staan. Ge zou nu de huren die te hoog zija gaan ver lagen, maar die te laag zijn en die zijn er zou men Diet gaan verhoogen, want dat gaat niet. 't Zou een beetje vreemd worden. Bergmans. Men moet zeker wat doen voor hen die te hoog hebben gepacht. Van Spijk. Dan zou de gemeente van twee kanten de dupe worden. Bergmans. Kan de gemeente het niet beter dragen dan die menschen Van Son. 't zijn toch de menschen die moeten betalen. Bergmans. Dat is per hoofd gerekend niet zooveel. Geen enkel weldenkend mensch die dit erg zal vinden, vooral als een ander er door ten gronde zou moeten gaan. Voorzitter. Ik ben het met van Son eens, de tijd daarvoor Is nog niet ge komen. Van Halder. En met die andere kwestie. Hoe moet het daar dan mee. Als men nu ziet dat hij het land gaat verlaten en hier den grond onbewerkt laat liggen, wat dan Dat heeft hij toch zelf gezegd. Ais dit niet is, wie moet men dan geiooven. Van de Wiel. Ik heb juist dezer dagen hooren zeggen dat hij naar Limburg gaat inplaats van naar Duitschland. Van Halder. Van Son heeft toch ooit anders gedacht, want hij heeft wel eens gezegd dat Nagelkerke een weldoener van Drunen was. Van Son. Ik Van Halder. Ja, in uw eigen huis hebt ge dat gezegd. Van Son. Hij heeft mij al vanaf de veiling tegengestaan. Bergmans. Afijn, als de gemeente dan nog meet schade m et lijden, is het toch niet m^n schuld. Ik heb ge daan wat ik gemeend heb te moeten doen. Voorzitter. De gevolgen zijn ook niet voor rekening van Van Son. Bergmans. Men ls toch Ingelicht. Voorzitter. Er zijn geen feiten. Wij hebben alles maar gezegd wat de goede man ons heeft verteld. Bergmans Dan moet u eens Infor- meeten. Ik heb het gedaan en heb naar aanleiding daarvan, mijn conclusies ge trokken. Maar u hebt toch ook nog meer gehad. Voorzitter. Ik heb tóen een briefje ontvangen, dat hebben de heeren alle maal gezien. Bergmans. Ik draag de verantwoording niet. Van Son. Als men er aan gaat be ginnen, dan weet ik niet meer waar het einde zal zijn. Bergmans. Dus den een gaan steunen en den ander niet. Van de Wiel. Het komt mij ook voor dat we het niet te makkelijk moeten maken om er van af te komen. &|Van Halder. Hij heeft toch alles al verkocht. Hoe wil men dan dat hij boeren zal. Bergmans. Onbebouwd laten liggen is toch verschrikkelijk. De Voorzitter geeft" in overweging, aangezien de zaak feitelijk loopt tusschen Nagelkerke en den notaris, nog eens af te zien Misschien dat ze het nog eens willen probeeren om voor eigen rekening te verpachten. Elshout. Als 't verkeerd loopt, dan heb ben wij geen f 1000 en geen f 100 van de notaris ook. t Voorzitter. Zijn vaderJzegt dat hij er prijs op stelt dat z'n zoon met een goede naam kan vertrekken, dus ze zullen samen wel zien om het land te verpachten. Wij kunnen dan altijd nog zien wat we doen. Bergmans. Tot tweemaal toe heeft de oude heer gezegd niet verder te kunnen gaan dan f1000. Voorzitter. Het staat nog te bezien, dat hij dat dan zal behoeven te betalen. Bergmans Dus wat het minder op brengt behoeft hij dan niet te betalen. Voorzitter. Ja wel zeker Bergmans En men zit te jammeren dat het zooveel minder zal opbrengen Voorzitter Alles is nog maar ver moedelijk. Bergmans Ik ben maar bang dat het voor de gemeente een ramp zal worden, althans zoo doet raen het voorkomen en nu zou men er nog mee wachten Voorzitter. Ik ben voor het voordeel van de gemeente. Bergmans. Ik ook Muskens. Volgens Bergmans zou men dadelijk bij moeten springen en volgens het voorstel van den Voorzitter niet, dan zou het beter zijn nog eens af te wachten, omdat men dan nog altijd kan bijspringen als 't moet Daarom vind ik het voorstel van den Voorzitter beter. Bergmans Ik heb mijn gevoelen ge zegd. Ik ben bang dat het mis wordt, zoo zijn mijn informaties wel en als het land leeg moet blijven staan is dat een strop en wordt het een grootere schade. De heer van Speijk wijst er op dat het gerust nog even kan worden afge zien Dat het land zoo blijft liggen geeft voorloopig niets want in de eerste paar maanden kan er niets op worden gedaan. Wellicht dat het nog onder water komt te staan. Na nog eenige discussie stelt de Voor zitter voor de zaak nog eens aan te houden. Voor dit voorstel stemden de heeren Van Spijk, Muskens, Van Son en v. d. Wieltegen de heeren van Halder, Bergmans en Elshout Voorzitter. Wij hebben nog wat ijzer- draad liggen en nu heeft de voetbalclub gevraagd of ze dit niet goedkoop kan koopen. Aangezien wij echtertnog land hebben waarvoor het wellicht gebruikt kan wor den, heb ik het beter geacht er nog niet op in te gaan. Wordt besloten aan Burg. en Weth. over te laten om het te verkoopen. De heer van Son wijst er nog op dat toegestaan is geworden om het land over te schrijven. Dat mag niet. Iedere gemeentenaar moet kans naar zulk land hebben. De man heeft er nu meer voor gekregen, want hij heefl het land nog voor den oorlog gehuurd. De Voorzitter zegt dat dit niet zoo is gegaan als de heer van Son voorstelt of denkt. Iemand die land in huur heeft treft het ongeluk zijn vrouw te verliezen. Thuis niets meer kunnende doen gaat hij naar het klooster en geeft zijn land, omdat de pacht bijna is aangeloopen, zoo lang over. Van Son. Hij heeft er toch winst van in zijn zak gestoken. Voorzitter. Ieder boert om te winnen. In het contract staat dat Burg. en Weth. het land kunnen overgeven. Vin den de heeren dit zoo erg. ik acht het gemakkelijker dat Burg. en Weth. die bevoegdheid niet meer krijgen doch dat daarover voortaan de raad heeft te be slissen. Van Son. Dat is hard noodig. Spreker wijst er op dat het nog nooit is gebeurd. Sterft de man, dan gaat het nog niet eens op de zoons over. Alleen op de vrouw. In de notulen is dat vast gelegd. Voorzitter. Als er weer eens eene aanvrage om over te geven inkomt, dan zal ik het bij den raad in behandeling brengen. Na nog eenige bespreking wordt de vergadering gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid dar Reductie.) Mijnheer de Redacteur. Verzoeke nogmaals beleefd plaatsing voor onderstaande in Uw geëerd blad. Het is niet zonder schroom dat ik na lezing van de twee Ingezonden stuk ken, waarin mijn meening wordt aan gevallen, ga schreven. Mijnheer DIXI ls zoo vrij te twijfelen aan de gezondheid, van de argumenten van hen die hij >spectaUteiten> aoryat, omdat zij geen voldoende cijfers geven. Maar wat ls nu het eigenaardige, dat mijnheer DIXI wel een lang stuk schrijft met vele vragen waaruit zijn twijfel spreek', maar zelf geen cijfers geeft, misschien niet eens noodig acht. Mijnheer vraagt aaar belastbaar inkomen, maar dan moet dat berekend worden zooals hij meent dat het moet, (heeft hij geen vrienden, die zorgen kunnen dat zulks gebeurt) bezittingen en schulden. Mijn heer spreekt van enorme besparing van administratiekosten. Hoeveel?? Om dat te kunnen schrijven moet men het ook weten. Mijnheer zijn vrienden, de vak- menschen (die wel van het echte soort zullen zijn en met goede voornemens bezield) meenen dat er ambtenaren genoeg zullen zijn. Maar, doen dan die genen dieop wachtgeld komen zoo weinig werk Zouden die ambtenaren zich niet eerst moeten inwerken in de zaken de nieuwe gemeente betreffende, eer zij zich zoo pertinent uitspreken? Toch wil ik voldoen aan het verzoek ea even mede- deeleo, hoe ik aan het cijfer, in mijn schrijven genoemd, kom, en dan heb ik genoemd de bedragen van den Hoofde- lijken Omslag, zooals die thans is. Ik geloof wanneer die vastgesteld worden, er reeds is gerekend met Inkomen uit bezittingen en lasten uit schulden. Sprang had over 1920 bij een bevolking van 1800 inwoners tot instandhouding van ztin gemeente-huishouding noodig een H. O. van f 13.000 of f 7.22 per hoofd. Vii)b.-Capelle bij 553 inwoners f 8200 of f 14.82 per hoofd- Capelle bij 2433 inwoners f20.000 of f8.22 per hoold. Thans bedroeg bi] gezamenlijk 4786 inwoners de H. O f 41.200. Wanneer nu de gemeenten worden saamgevoegd en er per hoofd hetzelfde wordt betaald als nu tn Sprang, wordt dat f 34.554.92, dus f 6645 08 minder dan thans gezamen lijk, en daarom meen ik dat er voor Sprang financieel geen voordeel in zit. Thans ook een woord aan een vooi- staoder van vereeniging. Mijnheer twijfelt aan mijn c^fer, zegt zelfs dat het niet kan kloppen. Voor waar een sterke uitspraak. Zou mijnheer dat doen zonder een bewijs Wel neen, hoor maar I Sprang betaalt thans aan Burge meester, Secretaris en Ontvanger f 2.75 per Inwoner en bij vereertiging maar f 1.30. Ziedaar wat gunstig, maar erg onnadenkend, het schijnt dat in zijn oog de kosten, dus gemeentelijke huishouding gejieel draaien om die salarissen, maar mijnheer, als U goed doordenkt dan is er meer en daa is het wel mogelijk dat er nog dingen zijn die voor Sprang nadeelig zijn. Wat betreft de mogelijk heid om het raadhuis van Vrijhoeve- Capelie te verbouwen (zou hier de hoop niet de vader der gedachte zijn) ls niet uitgesloten, maar In het centrum der, nieuwe gemeente staat het niet en Vrijhoeve vormt maar een kleine minder heid, dus zal daarop geen overwegende invloed kunnen uitoefenen. Wat hfl schrijft over het bloeien van de vereeniglngen, hoe dat nu kon zonder gemeenschapsgevoel, dat is zeer logisch, Hoe beter de leden samenwerken hoe meer fioancieel voordeel zij er bij hebben. Wat betreft het raadsverslag van Capelle kwam het mij voor dat menschen die meenen dat er voor die gemeenten, die er ruim een la'tr zouden bijkomen niets moet worden betaald, het gevaar loopen later te veel op de verbeteringen van het oude dorp zullen letten en min der makkelijk op die van de bijgevoegde. En wat betreft het raadsverslag van Vrijhoeve, over die geschiedenis van de naam, het staat er zoo onschuldig, het ts zelfs in het belang van de inwoners, (schuilt hier niet een adder onder bet gras) zou er geen moeilijkheid zijn met de poststukken van Sprang als de ge meente Capelle heet Of is dat niet erg Mocht het U mijnheer niet aan genaam zijn, dat ik uw argumenten bestrijd, wees maar gedachtig aan het spreekwoord»wle kaatst moet den bal verwachten». Verder wil ik hierbij verklaren dat ik op volgende stukken, die niet onder teekend zijn met naam, niet meer zal antwoorden, daar ik zeer gaarne weet met wie Ik te doen hebmenschen die ook naar hun meening een goede zaak verdedigen, mogen gerust voor het voet licht beden. Mijnheer Redacteur, vergeef me indien ik wat lang was, het kwam door de veelheid der argumenten la de twee stukken en ontvang verder mijn harte- lijken dank. Hoogachtend, Q. J. yan WILLIGENBURG. Sprang, 24 Jan. 1921. Een bloedige drama heeft zich t" gespeeld in de nabijheid van het bekende klooster op den St- Bernard. Het waren de broedere van dit klooster, die he' eerst de afschuwelijke gebeurtenis ont dekten, Door het waarschuwend geblaf der trouwe St. Bernardshonden werden zij er opmerkzaam op gemaakt, dat er on raad was. Ztj volgden het spoor der honden en vonden tot hun schrik de lijken van drie Italianen In de sneeuw liggen. De lijken waren met kogels door boord en bleken van alles beroofd te zijn. Bij onderzoek bleek, dat de mannen zonder gids naar Aoste waren vertrokken. Men had hen het laat*t ia 't dorp Slgnord gezien, dat op een hoogte van 1000 M. gelegen is. Men denkt, dat zij op weg waren naar den top van den St. Bernard. De moordenaars waren blijkens In de sneeuw gevonden sporen, van sneeuw- schaatsen voorzien. De politie doet ijverige nasporingen ter ontdekking van de moordenaarsr waarbij geholpen door de monniken van den St. Bernard en hun honden. Omtrent den doodslag aan de grens onder Venlo vernemen wij Dacht men eerst dat er niets ont vreemd was, bij nader onderzoek blijkt dat men hier toch met een roofmoord te doen heeft. Een nogal groot bedrag aan geld heeft men de vermoorde uit z'n portefeuille gestolen. P., die met een tent aan de grens staat om waren aan Duitschers te vet- koopen, schijnt bezoek gekregen te hebben van een paar individuen, die geregeld waren bij hem kochten en dus met zijn doen en laten goed op de hoogte waren. Vermoedelijk zijn deze schurken toen niet direct met hun gekochte waren naar de grens vertrokken, doch zijn wat bij F. in de tent gebleven, war wtl mier gebeurde. Deze, niets kwaads vermoe dende, schijnt zich toen wat ter ruste te hebben gelegd, wachtende op nieuwe koopers. Ongelukkigerwijs ls hij toen in slaap gevallen, waarna de moordenaat(») zijn slag heeft geslagen. Met een hakbijl, die in de tent aan wezig was, heeft de schurk toen F. z'n schedel verbrijzeld, waarna de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Hierna schijnt F. van zijn geld beroofd te z^n geworden, daar hoegenaamd geen sporen van geweld of worsteling zijn te bespeuren. De bijl, waarmede den doodelijkea slag is toegebracht, hebben ze ver volgens aan een in de tent hangende handdoek afgeveegd en op z'n oude plaats teruggezet. De politie meent de daders op het spoor te zijn. Een groote Tankwagen, die petro leum bevatte, ontplofte in Tennessee (Amerika). De brandende olie vloog tegen een nabijstaande rij huizen aan, die door negers bewoond werden. Er ontstond brand in de huizenvele be woners der huizen konden zich niet meer redden. Men meent, dat meer dan 20 personen zijn gedood en vele gewond. In de mijn Ocsnitz in Saksen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, waar van de omvang nog niet geheel is te overzien. Tot nu toe zijn er 38 dooden, 26 zwaar en 40 andere gewonden ge borgen. Volgens een andere lezing zou den er zelfs reeds 46 dooden zijn. In het artikel van iemand, die de vorige maand, na een langdurig verbluf in Rusland, is teruggekeerd, opgenomen in den Nederl., lezen wij ook dit staaltje van bolsjewlstlschen terreur Om met langer de dupe te zijn van den algemeen heerschenden zwendel In levensmiddelen, elschten de arbeiders het onmlddeiyk sluiten van de openbare localtteiten en een eerlijke verdeeling van den voorraad in natura. In het uiterste geval wilde men zeis tot staking overgaan. Toen trad de Regeering zeer scherp daartegen op: in dePutllowschefabriek bijv. werden 70 arbeiders gearresteerd en den volgenden morgen doodgeschoten, omdat zij het gewaagd hadden tegen de bepalingen der commnnistische partij op te treden welke, volgens de opvatting der machthebbenden de wenschen van de overweldigende meerderheid der Russische arbeiders vertegenwoordigt 1 Voor het geringste vergrijp heeft de arbeider thans 's Zaterdagavond en 's Zondags in dienst van den staat gratis te ai beiden I Een klein koopman te Praag Is dezer dagen verrast met bet bericht, dat hij van een verre bloedverwant in Ame rika 35 millloen dollar geerfd heeft. De tabaksprijzen zijn in Oostenrijk, naar een correspondent te Weenen meldt, opnieuw aanzienlijk verhoogd. Éen sigaar, die voor den oorlog 20 heller kostte, moet men thans met 30 kronen betalen. Aan de Kelders te Leeuwarden was Zaterdag door een onbekende oorzaak in het bovenhuis van het perceel 17 S gas aan de leiding ontsnapt. Toen de benedenbaren, gewaarschuwd door een sterke gaslucht, het geval be merkten, waren de belde bewoners, de 83-jarige J. Wasmann en zijn dochter, reeds bewusteloos. Zij werden naar het Bonlfaciushospitaal gebracht. De h'er Wasmann is Zondagmorgen aan de gevolgen overledende dochter ls thans beterende. Op het Goudsche rijpad nabij Alfen is Maandagavond bet ljjk gevonden van een man met een wond aan het hoofd. t De Echo van bet Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5