Markode Bandiet «„NOORD-BRABAND"! BUITENLAND, BINNENLAND. FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 9 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden I 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever, WOENSDAG 2 FEBRUARI 1921 Sb JÜMÏNG. Telef. 38, WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-AdreaECHO. Prijs der Advertentlën. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. De Opperste Raad. Duitschlands schadevergoeding vastgesteld De oplossing van het vraagstuk der door Daltschland te betalen schadeloos stelling, een zaak, die even wanhopig leek als de kwadratuur van den cirkel, Is Zaterdag eindelijk door den Oppersten Raad gevonden. Eigenlijk komt de eer toe aan de sub-commlssle, die zich Vrijdag den geheelen dag tot laat In den nacht met dit moeilijke probleem uit het vraagstukkenboekje, dat het Verdrag van Versailles heet, heeft bezig gehouden en de Opperste Raad heeft daarop In den loop van Zaterdag aan de door haar gevonden oplossing slechts met geringe wijzigingen zijn goedkeuring gehecht. De groote moeilijkheid van het nu opgeloste vraagstuk was geworden nog afgezien van het te bepalen be drag dat men na de conferenties van Hyche en Boulogne, waar reeds het plan was gerijpt om Dultschland zijn schuld te laten betalen in 42 jaarlijksche af lossingen, zich thans te Parijs voor nieuwe feiten zag geplaatst, die men in het voorjaar van 1920 niet had kunnen voorzien. De deskundigen namelijk, die op de conferentie te Biussel Duitsch land onder de loupe hadden bezieo, waren tot de ontdekking gekomen, dat, zoo Duitschlands financiën al leelijk In bet ongereede waren geraakt, de op' leving van zijn nijverheid, begunstigd door de crisis, welke de landen met een hoogen wisselkoers lamslaat, veel sneller zou kunnen gaan dan men eerst wel dacht. Men bevond zich toen voor een dilemma, dat noodlottig scheen ofwel, men zou er van moeten afzien, om lang te voren de Duitsche schuld vast te stellen en men zon de verwar ring, die Frankrijk reeds duur te staan komt, laten voortduren of men zou ze moeten vaststellen naar de bestaande gegevens en zich aldus met iets tevreden stellen, zonder voldoende rekening te houden met Duitschlands toekomstigen rijkdom. Om dit dilemma te voorkomen, heeft men een stelsel uitgedacht,' dat de prö gressleve jaarlijksche aflossingen van Boulogne combineert met een belasting van 12'/a pCt. op Dultschliods uitvoer. Op die manier zal hst van iu af voo> de geallieerden mogelijk zi)o om tor Duitscbland te zeggen»Zsehier het totaal van uw schuld', zonder dat zij die risico loopen van een mogelijk later opkomenden spijt, Indien de Duitsche nijveiheld tot een hoogeren bloei mocht komea dan zich heden laat aanzien. De algemeone Indruk is, dat de Fran- sche politiek een aanzienlijk succes heeft behaald, te;wijl de oplossing alle ge aliieerde mogendheden geheel bevredigt. Het resultaat van een en ander is, dat Dultschland zijn schadeloosstelling als volgt zal moeten betalen le. Een betallog van 42 Annuïteiten, met Ingang van 1 Mei 1921, te weten: twee milliard goudmarken over het van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. VI. NIEUWE BLOEDBADEN. 44) De grens is vlak nabij. Men ziet op kor ten afstand den bergkam welke de Mace donische van de Bulgaarsche helling scheidt. Schielijk knallen geweerschoten, en Marko, wiens toorn vermengd is met onrust, roept uit: Zouden die vlegels zoo vermetel zijn ons aan te vallen? VII. DE SCHANS OP DEN BERG. Ziet wat er was voorgevallen sedert het bevrijden van Joannes en de zijnen. De aankomst van Athanasius en de pa triotten te Kumanova werkt op de dood slagers gelijk een donderslag hij helderen hemel. Gendarmen en sopadjis slaan ver schrikt op de vlucht. Het invallende huis is ontzet, zijn omtrek is zuiver gevaagd. Marko heeft, zooals men weet, insgelijks de vlucht genomen toen de kanonniers in de pan zijn gehakt. 't Is een nederlaag voor al die bandieten, des te wreeder dewijl ze niet te voorzien was. Dodh de patriotten sluimeren niet op eerste jaar 1921—22, vervolgens ge durende drie jaar, drie milliard goud marken per jaar, gedurende de daarop volgende drlè jaar vijf milliard goud marken per jaar en gedurende de rest van de 42 jaar zes milliard goudmarken per jaar, te zamen een bedrag van 226 milliard marken in goud, 2e. Dultschland zal gedurende 42 jaar een belasting van 12'/a pO. van de waarde der uitgevoerde goederen op den uitvoer betalen, welke belasting door de commissie voor herstel zal worden geïnd. Tot de waarborgen voor de betaling, waarin dit ontwerp voorziet, behoort het In pand geven van de opbrengst der Duitsche douanerechten, de Invoering van nieuwe of zwaardere belastingen, op den uitvoer of voor geval deze maatregelen onvoldoende blijken, verdere maatregelen. De commissie voor herstel zal contróle uitoefenen op eventueel buitenlandsche leeningen van Dultsch land. De conferentie van önancleele experts z il binnenkort haar arbeid te Brussel voortzetten en de wijzen van de uit voering van deze overeenkomst vast stellen. Duitschlands ontwapening. In het protocol, waaria het besluit vai den Oppersten Raad nopens de schadeloosstelling is neergelegd, is tevens opgenomen het besluit betreffende de ontwapening, genomen overeenkomstig de rapporten der militaire deskundigen- Naar men weet, bepaalt het rapport der intergeallieerde commissie te Ver sailles, betreffende de ontwapening, een zeker uitstel voor elk der tot dusver niet uitgevoerde maatregelen. Dultschland zal zijn wetgeving in over eenstemming moeten brengen met de bepalingen van 't vredesverdrag en zijn overtollige officieren moeten ontslaan. Het ministerie van oorlog moet voor 15 April het overtollige oorlogsmateriaal uitleveren, voor 28 Februari de burger wachten ontbinden, voor 30 Juni de reserveschepen ontwapenen, voor 31 April de in aanbouw zijnde oorlogs schepen moeten sloopen, evenals alle oaderzeebooten en voor 31 juli de in i9i9 vermeide zeppelins moeten ver goeden. Het moet afzien van de vor ming eener luchtpolitie en de bepalingen der geallieerden aanvaarden inzake de onderscheiding tusschen civiele en mill- raire luchtvaart. Tevens zijn een aantal maatregelen voorgesteld, welke zullen worden geno men, indien Dultschland de ontwape- «dngsbepalingen niet zal nalevenIn de eerste plaats een opschorting van de ontruiming door de geallieerde troepen van het Rijngebied in de tweede plaats de bezetting van nieuwe Dultscbe ge bieden en voorts de toepassing van de douane-maatregelen In het Rijngebied. De hulp aan Oostenrijk. Inzake de aan Oostenrijk te verleenen hulp heeft de Opperste Raad besloten, overeenkomstig 't rapport van Loucheur om af te zien van alle schuldvorderingen op Oostenrijk ter zake van schadeloos hunne lauweren, die, zij beseffen het maar al te wel, spoedig kunnen verwelken. Zij zijn eerst en vooral mannen van de daad. Met groote moeite en niet zonder gevaar, beklimmen zij den puinhoop, nemen de vrouwen en het kind aan, brengen hen op vasten grond en roepen de mannen toe: Zijt gij gekwetst?Moeten.wij u helpen? Neen, weest bedankt.... Door Gods hulp en uwe toewijding, zijn we gaaf en gezond. Joannes, Michel en Panitza dalen voor zichtig naar beneden. De twee groepen zijn bijeen. Er worden vurige omhelzin gen gewisseld, woorden van hartelijk wel kom en vurige dankbaarheid. Soliman, intusschen, zoekt zijnen maat Murad. Zijn gedachte radende zegt Joan nes treurig: De arme Murad is dood! Ja.... gestorven voor ons! voegt Ni- kea met voohtige oogen er bij. 't Stond geschreven! antwoordt Soli man wat bleek. En uwe tranen, vrouw, zijn voor zijne nagedachtenis de zoetste en de schoonste aller belooningen. Hare ontroering bemeesterende, met klem herneemt Nikea: Broeders! wij zullen toch niet het lijk van dien onversaagden en geliefden vriend hier achterlaten? Wij zullen hem ter aarde bestellen, antwoordt Athanasius. Dooh op weg!Spoedig op weg! en nemen wij het lijk van dien dappere mede! Het ijselijk verminkte lichaam wordt in een deken gewikkeld en toevertrouwd aan de kloeksten der opstandelingen. De ben de verlaat Kumanova in allerhaast, zonder dat de verschrikte doodslagers een schot durven lossen of zelfs eenen kreet te sla- elling of kosten van bezetting en waarin de instelling wordt voorzien van een financieel syndicaat met 'n kapitaal van 20.000 mlllloen francs teneinde het land in staat te stellen var particuliere zijde fioancieele hulp te bekomen. Besloten werd tevens binnenkort in de buurt van Friëst «en conferentie te houden, waarop alh* nieuwe staten, welke Oostenrijk omrit gen, zullen worden genoodlgd, met het oogmerk om de betrekkingen van weerszijden te verbe teren en te komen 1st een organisatie van dit deel van Europa. Ook zal een commissie worden aangewezen om een onderzoek in te stellen In het Oosten- rijksche staatsbestuur, teneinde de mo gelijkheid van bezuiniging en verbetering na te gaan. Aan het slot der conferentie, welke Zaterdagavond om kwart voOr zes werd gesloten, verklaarde Briand, dat hij het succes, dat verkregen was door de be reidwilligheid tot wederzijdsche conces sies. op prijs stelde. Hij verklaarde, zich gelukkig te achten, aan dezen belangr^- ken stap te hebben medegewerkt, en zoodoende zoowel dt menschheld als den geallieerden een dienst bewezen te hebben. Hij dankte zfin collega's voor hun onschatbare medewerking, welke zooveel tot het welslagen der conferentie heeft bijgedragen. Lloyd George antwoordde, dat het uit stekende resultaat voor het overgroote deel was toe te schrijven aan de bewon derenswaardige wijze, waarop Briand de werkzaamheden der conferentie heeft geleld. Hij voegde er lachend aan toe, dat hij af en toe critiek op Briand had uitgeoefend, doch slechts uit genegenheid voor dezen en teneinde het goede resul taat te verkrijgen, dat men thans heeft bereikt. Hij bracht hartelijk dank aan Briand, Doumer, Loucheur en de andere collega's, die er toe hebben bijgedragen tol het voor de toekomst van Europa zoo vruchtbare resultaat der conferentie, Gritiek van Du.tsche zijde. Zonder onderscheid van partij noemen alle Berlijnsche avondbladen van Zater dag de beschikking van Frankrijk on aannemelijk. Duitschl^;d zal nooit de vastgestelde sommen t- alen. wijl het die niet betalen kan. Zij wijzen erop, dat niet eens een poging is gedaan te be wijzen, dat de geëischte sommen in overeenstemming zijn met de verplichting met de schade, die de oorlog den ge allieerden heeft berokkend. In Duitsche linancieele kringen wordt het als onmogelijk beschouwd, dat Dultschland de geëischte 226 milliard mark goud zou kunnen opbrengen. Mes wijst er op, dat dit bedrag, in de tegen woordige valuta omgezet, meer dan het tienvoudige van vroeger ls en dat Dultsch land nog niet eens in staat is op zijn gewone begrooting het evenwicht tus schen uitgaven en inkomsten te handha ven. Daar Dultschland over geen goud voorraad beschikt, noch over fondsen of andere papleren, die de volle goudswaar de hebben, zoo kan de betaling slechts geschieden in goederen of door een leening in het buitenland, welke Dultsch land zou moeten worden toegestaan. Er is in den laatsten tijd dikwijls gesproken over het sluiten van een zoodanig leening, maar in verband met het ontzaglijk hcoge bedrag van de geëischte schadeloosstel ling twijfelt men zeer aan de mogelijkheid of men een leening zou kunnen sluiten, welke slechts eeningszins dit bedrag nabij komt. De protesten nemen steeds toe, en ook van de regeering verwacht men een afwijzende beschikking. Ook verschillende Italiaansche en En- gelsche bladen keuren de eischen af, als te ver gedreven. Europa blijft voor groote moeilijkhe den staan I In Frankrijk heeft men op ver schillende plaatsen communistische complots ontdekt, de politie is een uit gebreide vertakking op het spoor. De volksstemming in 'Opper- Silezië is wederom eens uitgesteld. De Duitsche machine-industrie heeft de prijzen voor alle fabricaten met gemiddeld 20 pCt. verminderd, hetgeen in dezen tak van bedrijf eene zeer merkbare prijsverlaging beduidt.' Het Keulsche loodsyndicaat heeft zijn verkoopprijzen andermaal met M. 60 tot M. 640 per ton verlaagd. De Duitsche plaatzink-syndicaat heeft zijn prijzen verlaagd van 900 tot 800 Mark per 100 K.Q. Volgens de officieele schatting zijn In Roemenië van den laatsten oogst voor den export beschikbaar: 1,000.000 ton gerst, 5uü,ööG ton mals en 500,060 ton haver. De secretaris van het mijnwezen van Engeland heeft bekend gemaakt, dat de loonsverhooging der mijnwerkers voor Februari, volgens de overeenkomst Opgericht WAALWIJK. 1843. Verzekerd Kapitaal25.586.757 Reserve 3.I13.7o7.- ken. Voorwaarts! beveelt pope Athana- sius. De weg naar het Oosten ligt voor ben open. Zij slaan hem in en hebben in enke minuten een kilometer afgelegd. Volslagen stilte heersoht op de baan, welke loopt tusschen rotsen en steenblok ken. Kunnen wij bier geen oogenblik stil houden om het lijk van onzen dapperen vriend ter aarde te bestellen? Ja, daar stemmen allen mede in. Ze zien spoedig een geschikte plek. Wat opzij- van den weg, aan een schraal eiken- en kastanje boschje, vinden zij een kuil, ta melijk diep. Ze laten het lijk van Mu rad in zakken en vullen den kuil met stee- nen. Al de omstanders, tot weenens bewogen, ontblooten hun hoofd en buigen den knie. Joannes, ieders gedachte samenvattende, zegt met een stem door snikken verdoofd: Vaarwel, Muradvaarwel vriend! Gij waart niet van ons geloof.maar door vriendschap en toewijding waart gij onzen broeder Dat God u in barmhartigheid ontvange! En Nikea voegt er bij: Vaarwel, broeder! uw nagedachtenis zullen wij trouw bewaren tot onzen laat sten snik! En Soliman,met beklemde keel en voch tige oogen, murmelt: Vaarwel! wapenbroeder.gij bleeft trouw tot in den dood.... ik zal het ook wezen ten opzichte der Christenen die strijden voor hunne vrijheid! De patriotten richtten zich op. De mi nuten zijn geteld, zelfs deze aan den plicht gewijd. Wat zullen wij doen? vraagt pope Athanasius met die kortafgebroken stem van den waren leider. Den strijd, pas begonnen, voortzet ten, antwoordt Joannes. Den heiligen oor log predikenen voorraad van wapens en mondvoorraad zien op te doen. Goed gesproken! Dooh we zullen hardnekkig vervolgd wordenWare 't niet voorzichtig ons op te houden zoo dicht mogelijk bij de Bulgaarsohe grens? Ja, daar zullen we veilig wezen in onze kleine vesting van Nivia Vandaar kunnen wij uitzien naar het Oostelijk gedeelte van ons dierbaar Ma cedonië, eenige stoutmoedige tochtjes on dernemen tot aan den spoorweg, den vij and verontrusten, hem het leven zuur ma ken tijdens den aanstaanden winter. Heel wel! Wij hebben voorraad, van tien duizend patronen., intusschen kun nen wij ons scheikundige hestanddeelen aanschaffen om bommen te maken. Welnu! voorwaarts, en, vooral spoed maken.want, of ik zou me erg vergis sen, lang duurt 't niet aan of we verne men nieuws van Marko den Bandiet. Wij weten hoe gegrond zijn vermoeden was. Ze zijn dan op weg langs de steile baan, met breede diepe sporen, gemaakt door de raderen der zware Bulgaarsche wagens, en bezaaid met steenen die van de bergen naar beneden zijn gerold. 't Is een uiterst moeilijk en afmattend gaan. Niettemin, dank de bestendige in spanning en onwrikbare wilskracht, komt de troep flink vooruit. Voorzichtigheidshalve nemen ze nu en dan een korte rustpoos. Er dient uitge blazen, de spieren vragen ontspanning de krachten moeten vernieuwd. De inwo ners van Mokres en Starohin behandelen hen zeer goed en broederlijk. Zij voorzien hen van mondbehoeften. De patriotten van November 2 shilling per ploeg lager zal zijn dan die van Januari. Deze vermindering pioet worden toege schreven aan het m ndere werk ten gevolge van de depressie in den handel. In de groote saai van Tlvoll te Utrecht ls Maandagmiddag een feestelijke vergadering van den Ned. R, K. Boeren bond gehouden ter geWgenheid van zijn 25-jarig bestaan. Zij was druk bezocht. De aartsbisschop van Utrecht en de minister van Landbouw, Handel en Nijverheid en vele geestelijke en wereld lijke autoriteiten waren aanwezig. De Voorzitter, de heer J. Th. Ver- heggen, uit Baggeoum, sprak in zijn openingsrede woorden van verknochtheid en trouw, vooral namens Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen, jegens de konin gin en jegens den aartsbisschop en hij huldigde de minister van landbouw voor het wegnemen van de oorlogsbemo?'tï'.j. gen inzake land- en tuinbouw. Spr. begroette de landbouwautoriteiteB, de hecren Van Hoek en dr. Lovink, den vertegenwoordiger van de Belgische zusterorganisatie en de afgevaardigden van andere zusterorganisaties en gedacht met groote uiting van erkentelijkheid den oprichter en eere-voorzitter, ridder v. d. Scheure te Zevenaar en den niet- aanwezigen oud-secretaris pater G. v. d. Eisen te Heeswijk- De Voorzitter deelde vervolgens mee dat des ochtends telegrammen verzonden waren naar den Paus en de Koningin. „Vertegenwoordigd waren: de Belgi sche Boerenbond, de Chr. Boeren- en Tulndersbond, de R. K. Landarbeiders- bond, de Federatie van R K. Werklie- denbondeo, de R. K Middenstandsbond en de R. K. Werkgeversvereniging. Medegedeeld werd dat een motie van de afd. Leiden is aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van aigeheele wijziging van de sociale verzekeringswetten, in dien zin* dat de grootst mogelijke vrijheid, onder vol doende waarborgen, wordt gelaten aan het particulier lnlatief en dat bij de in te voeren land- en tulnbouwongevallen- •vc.% eeu groots vrijheid van wet ken worde verschaft aan het particuliere iniatief. Dr. N. Deckers, lid van de Tweede fCamer en secretaris van den Nederl. Boeien. Onnd, hield de feestrede, waarin hij aller eerst namens 80.000 katholieke boeren hnlde bracht aan de nagedachtenis van ridder v. d. Schueren, oprichter van den Bond. Spreker bracht de historie ran den bond in her innering, en zeide, dat het boerenvraagstnk een godsdienstig-zedeljjk probleem is, dat «iet door neutrale organisaties kan worden opgelost, Reeds in 1888 verdedigde de Sittardsche onderwijzer Klaasen op het land- buishondkundig congres te Assen de nood zakelijkheid van religieaae organisatie, en onvergetelijk noemde spreker ook de actie van den volksvertegenwoordiger en yboeren* koning* Jan Tmyen. ln December 1895 verscheen een oproep in de pers om tot een Christelijke boerenerganisatie te geraken en op 91 Jannvri 1896 kon de oprich'ingt. eten een stuk uit de hand en gaan verder. De geharde bergbewoners doorstaan kloekmoedig dien zoo vermoeienden marsch. Maar de twee vrouwen beginnen haar hoofd te laten hangen en haar bee- nen te laten sleepen. Geen klaoht, geen zucht! Ijzeren wils kracht onderdrukt het lijden en verschaft het lichaam lenigheid- en taaiheid. Dat duurt zoo uren. Pope Athanasius draagt het kind. Hij spreekt lieve woordjes tot het wichtje dat zijne armen rond des priesters hals slaat en met zijn handen in zijn vlokkigen baard woelt, of sluimert, in slaap gewiegd door den regelmatigen stap van den sterken man. Helena is uitgeput. Zij kan niet meer. Neem mijnen arm! zegt haar Michel zacht. Maar gij zelf zijt vermoeid! antwoordt het meisje. Gij gekscheert!.... Kom, neem spoe dig. het maakt mij zoo gelukkig u te kun nen helpen. Reeds steunt Nikea op den schouder van Joannes. Halt! beveelt de pope. Door een wonder van wilskracht berei ken zij Musdivldje. De weg stijgt nog im mer. Zij zien in de verte, lager, dikken rook ten hemel walmen. Mokres en Starohin staan in brand 1 O! de sohurken! bromt Joannes., ik voel dat zij ons achterna komen gelijk ra zende wolven! Ja, antwoordt de pope, daar zit Marko weer tusschen. Altijd maar branden en moorden!O! wee hen, als we weerwraak nemen (Wordt vervolgd.) t Ill MO VAN HET ZUIDEN,

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1