immmm srusm. Nieuws uit Heusden Gemengd Nieuws Laatste Berichten. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Advertentiën» vanger voor de Directe Belastingen In deze gemeente Mej. J- A. Verheijden, alhier. j.l. Zondag speelde het eerste elf tal onzer voetbalvereenlging Kxcelslor haar twaalfden competitiematch in dit seizoen tegen Achilles III te 1 ilburg. Deze match eindigde in een welverdiende 4o overwinning voor onze geel-zwarten. Het tweede elftal, dat te Tilburg tegen Achilles IV gespeeld heeft, moest daar bet loodje leggen. Met een 2—0 neder laag konden ze de thuisreis aanvaarden. WASPIK. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de Heer B. de Poorter, Zondag gaf onze tooneelvereeniglng «Entre Nous* eene uitvoering in de har moniezaal. Opgevoerd werd *2ijn Trots* tooneelspel In vier bedrijven. De zaal was geheel bezet. Het daverend applaus na afloop van elk bedrijf, bewees dulde- lyk, dat de rollen bij de spelers in goede handen waren, zoodat hun een woord van lof toekomt. Onze dorpsgenoot de Heer M. Coesmans bracht ook het stuk ten ge- hoore, waarmede hij eenige weken ge leden op het solisten concours te Breda met goud werd bekroond. Hij oogstte eveneens veel bijval. RAAMSDONK. A.s. Zondag en Maan dag, zal de R K. Tooneelver. »St. Bavo» In de zaal bij den heer P. Heere, haar tweede groote winteruitvoering geven. Op het programma komt o.m. voor Gemeenteraadszitting te Wauweldam. (Groote komische scène.) Widuklnd de Afgodendienaar, de laatste opstand der Saksen tegen Karei de Groote. (Drama in 4 bedrijven). Naor de Mert gewist. (K.S.) De Tam boer van 't achtste. (Kom. S.) Flips en Flaps. (Kluchtspel.) RAAMSDONKSVEER. In het Hotel De Reijer werden op de graanbeurs, welke lederen Zaterdag wordt gehouden de navolgende prijzen besteed Tarwe 23 a f 24 per 100 K.G, Rogge 18 A 18'/2 Haver 15 A 16 Hooi 26 k 22 In hooi weinig handel. Tot onderwijzer aan de Chr. M.U. L.O. school alhier werd benoemd dhr. v. d. Berg uit Utrecht. Dhr. J. v. Woerden begon dezer dagen met een Geref.Knapenvereeniging Zaterdag werden by Hotel De Reij er 98 kavels hout geveild. De opbrengst was niet bizonder hoog. Het Bestuur van het Groene Kruis afd. Raamsdonk e.o. benoemde in de laatstgehouden Bestuursvergadering tot Wijkzuster Zr. Debbe uit Zuilen. De werkman M. werkzaam op de scheepswerf v.h. P« en A. Ruijtenberg, kwam met een zijner vingers door een plaat In do knel, met het treurig ge volg dat dit lichaamsdeel afgeklemd werd. De onderwijzeres Mej. C. Ken- niphaas, die ongeveer een half jaar ge leden onze gemeente verliet en naar Gorkum ging, ontving nu een benoeming te Willemstad. Doordat de klokkenstoel van de Ned. Herv. Kerk op 't Dorp naar het schijnt in zeer desolaten toestand ver keert, mag de klok voorloopig niet meer geluid worden bij begrafenissen of ker kelijke plechtigheden vanwege het ge vaar daaraan verbonden. Naar wij hoor den zou de toren eigendom zijn van de Burgerlijke Gemeente en de klok daar entegen van de Kerkelijke. Door verlaging van den melkprijs met 2 cent per L. is die nu bij som mige verkoopers 18 cent bij andere 20 cent per liter. DUSSEN. Donderdag 27 Jan. kwam de vrachtauto toebehoorende aan de Coöperatieve graan- en meelinrichting, gevestigd te Nieuwendijk gem..Almkerk, met een zware vracht richting Dussen gekomen aan café Boerendans alwaar men een stoep krijgt. Op de zooge naamde Buitenkade weigerden plotseling de remmen, waardoor genoemde wagen terugliep in den tuin van de wed. van Krimpen, waar hij schutting, vrucht- boomen enz. vernielde. Na een 30-tal zakken afgeladen te hebben, kon de wagen weer uit den tuin gehaald worden en vervolgens de reis voortzetten, Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. Zaterdag 29 Jan. hebben zich alhier 45 jongelingen aangegeven voor de lichting 1922een cijfer dat zelden nog is voorgekomen in onze gemeente. Maandag 31 Jan. kwam de leege vrachtauto van de Coöperatieve graan en meelinrichting, gevestigd Nieuwen dijk gem. Almkerk uit de richting wijk A dezer gemeente. Gekomen in de z.g. Voorstenhoek raakt de bestuurder door onbekende oorzaak het stuur kwijt en rijdt pardoes de rivier „de Dusse" in. De bestuurder kwam vrij met een natte broek zonder persoonlijke ongelukken. Het had heel wat in eer men het ge vaarte op het droge had. 's-HERTOGENBOSCH. Ia de Mund&g gehouden raadsvergadering heeft de burge meester een overzicht gegeven van hetgeen iu 1920 was tot stand gekomen, de uit. brreiding der stad, de] woningbouw, de electrlficatie enz. Hij memoreerde daarbij de gunstige geboorte- en sterftecijfers. Da eerste bereikte het record van 11 jaren, de laatste waren na jaren van groote mortaliteit weer normaal. Een blik werpend iu de de toekomst wees hjj op den zwaren be lastingdruk, die de grootste zuinigheid ge biedt eu op de werkloosheid, die ook hier groote zorgen baart en groote geldelijke offers eiseht. Hij vreesde dat de 8.urendag, zooals die thans in ons land wordt toege past, mede in verband met de hooge valuta, een totale mislukking zal blijken te zyn, hoewel dit instituut zijn goede zijde zou kunnen gehad hebben wanneer het over de eele wereld bij een normale valuta ware ingevoerd en gelijkelijk toegepast. Men zal de werkeloosheid uit de wereld moeten helpen door de bedrijven coneurrentievaardig te maken, doch dit is uitgesloten zoolang men dezelfde hooge winsten als eisch blijft stellen. De heer Thijssen bracht als oudste lid de wenschen van den raad aan den voorzitter over. Het grootste gedeelte vau den avond werd daarna in beslag genomen door een discussie over het voorstel van het raadslid Van Maastrigt (Soc. Partjj)^ om een commissie te benoemen, die zou te onderzoeken hebben of hij nog, nadat hjj zich afgemeld had, steun genoten had uit het werkeloosheids- fonds. De raad wilde hierop niet ingaan, omdat de beachuldiging van wethouder Krijgsman anders had geluid, n.l. dat hij steun had genoten, toen hem deze niet meer toekwam. Besloten werd opnieuw tot aan houding om het genoemde raadslid, de ge Bnheid te geven zijn verzoek nader te i formuleeren aan de hand der notulen, Ben aan den raad ter kennis gebrachte motie vau 1200 werkloozeu, waarin zij be treuren, dat in deae omstandigheid het Carnavalsfeest doorgaat, gaf mevr. Bronns I aanleiding, om voor te stellen de viering dit jaar niet toe te laten. Dit voorstel kou echter, evenals een voor stel van den heer Beaudoux om de droog legging op te heden, niet in behandeling komen, omdat het reglement van orde nie' toestaat voorstellen in behandeling te nemen, die l iet op de agenda staan, en die een terugkomst op een vroeger raadsbesluit in houden. Echter werd door den burgemeestei toegegeven, dat de drooglegging niets bad uitgehaald, dsar er zeker zooveel is ge dronken als anders, doch dat daarentegen het afschillen van het masker de schaamte loosheid binnen de perken had gehouden. De drooglegging was een paskwil, het was een echt nat-drege carnaval. Zij die vroeger zich met een paar borrels tevreden stelden dronken nu met de flesch Het ging er in deze vergadering weer zeer rumoerig toe, en 't publiek begon zich te gedragen als vele raadsleden. De Bossche bladen zeggen dat de raad een beruchtheid zal kijjgen in 't land, tot schande voor de hoofstad der provincie. wordt er op 'n volle zaal gerekend. LOON-OP-ZAND. Zondagavond gaf de liedertafel »Echo der Duinen» een mooi concert in de zaal bij den heer W. Cools. Een viertal zangstukken wer den zeer goed gezongen, vooral het moeilijke »De Deerne», een koor van W, F. Kools, een eigenaardig nummer werd best uitgevoerd. Het drama Widuklnd, de Afgodenr dienaar», een prachtstuk, werd uitstekend opgevoerd. Verschillende tafreelen, voor al waarbij kinderen optraden, waren aandoenlijkde forsche rol van den hoofdpersoon Widuklnd» opperhertog der Saksers. werd aangrijpend vertolkt; het tableau, waarin onder lieflijk kinder gezang de doop van den Afgodendie naar» werd voorgesteld, maakte een zielsroerenden indruk. Een daverend applaus was de dank van het publiek. De militaire klucht «Theeuwis ais kin dermeid vau den Sergeant-majoor» bracht een andere stemming. Theeuwis, een type van een oppasser, deed schater lachen, vooral de dames gierden het uit. Ook dit nummer had succes. Vóór het scheiden bracht de presi dent, de heer H. van den Heuvel, een welverdiend woord van dank aan zan gers en acteurs en tevens aan de ho noraire leden voor hunne trouwe opkomst. Hoogst voldaan gingen dezen huiswaarts. Kaatsheuvel, 2 Feb, 1920. Het Bestuur van den Klein-Schoen- fabrikantenbond alhier is in de verga dering van Vrijdagavond aangevuld met de heeren J. Muizelaar en R. Hollants. Maandag hield het Kon. Muziek gezelschap „Euphonia" de algemeene jaarvergadering. De opkomst was zeer talrijk. Het boekjaar sloot, zoo de ach terstallige contributie's nog inkomen, met een klein batig saldo. Aan de beurt van aftreden als bestuurslid waren de heeren Chr. Stassen, A. v. d Wee en M. Vloemans, terwijl de heer W. van Beurden als niet meer in de plaats woonachtig niet meer als bestuurslid in aanmerking mocht komen. Herkozen werd de heer Chr. Stassen met 63 van de 72 stemmen als le Secretaris-Pen ningmeester. Voor de vacature A. v. d. Wee, 2e secretaris-penningmeester, die zich niet meer herkiesbaar stelde om gezondheidsredenen, werd door het be stuur aanbevolen de heer W. v. d. Wee die met 66 van de 73 stemmen geko zen werd. Voor de vacature W, van Beurden niet herkiesbaar werd door 't bestuur aanbevolen de heer L. v. Cromvoirt. Bij eerste stemming be haalde de heer L. v. Cromvoirt 28, de heer M. v. Beurden 32 stemmen, terwij 13 stemmen over nog 8 diverse candi- daten verdeeld waren. Bij herstemming werd de heer L. van Cromvoirt met 53 stemmen gekozen. Voor de vacature M. Vloemans beval het bestuur aan een der werkende andere leden b.v. de hee ren M. Kemmeren, F. Vloemans, H. v Gulick. Bij eerste stemming behaalde geen der leden een volstrekte meerder heid. Bij herstemming werd de heer F Vloemans met 36 stemmen gekozen. Alle gekozenen namen hunne functie aan, waarna de voorzitter onder dank zegging sloet. Wilhelmina 1 won Zondag op ei gen terrein van Achilles uit Tilburg me 4—2 voor de eerste klasse B.V.B. Dinsdag 8 Februari komt het Zuid Nederlandsch Tooneel onder leiding van Anton Mertens andermaal in Euphonia. Thans zal het sensationeele drama „De voddenraper van Parijs" vertoond wor den. Daar hel allerwaarschijnlijkst het laatste bezoek is in dit seizoen dat we van het Z.N.T. te verwachten hebben, Heusden, 2 Febr. 1921. De dezer dagen geïnstalleerde school commissie benoemde tot voorzitter den Heer Mr. C. W. van Ommeren, tot waarn. voorz. G. G. Carpaytot secre taresse Mej. G. Knoop en tot loco-secr. H. Hendrikx. De reprise van het programma van de tooneelvereeniging; „Kunst en Ver maak" gaf Zondagavond wederom éénig spel te zien. Voorzeker hebben de Hee ren leden aanspraak op waardeering en hulde, die overvloedig gebracht werd, doch niet minder de Eerw. Heer Kape- aan van der Heijden, die hen door zijn kundige leiding ^oo'n succes bezorgde Wegen^ overcompleet, naar men zegt in verhouding tot het aantal ijzerbe werkers, is jl. Zaterdag op de scheeps werf aan eenige timmerlui ontslag aan gekondigd een heel verschil met circa een jaar geleden. Onder vele blijken van belangstel ling vierde het echtpaar H. Braat-Dukina Dinsdag zijn gouden bruiloft. De buren hadden voor een passende versiering gezorgd, terwijl uit schier alle huizen de vlag wapperde. Door een buurtcom- missie werd namens de Putterstraat een degelijk cadeau aaffgeboden, benevens een aardig sommetje geld. Tevens had er een huldebetöoging plaats door schoolkinderen, die een toespraak hiel den en een toepasselijk liedje zongen. De tooneelvereeniging „Ons Ge noegen" uit Herpt is voornemens met medewerking van den karakter komiek dhr. W. Kuijs een uitvoering te geven in de zaal bij Mej. Goesten op Zondagavond e.k. (Buiten verantwoordelijkheid dei Redactie.) SPRANG-CAPELLEN. Mijnheer de Redacteur. Heb ik lu mijn vorig schrijven enkele heeren tegenstanders van vereenigtng der gemeenten Capelie, Vrijhoeve-Capelle en Sprang gevraagd de argumenten en cijfers te geven, waarop hunne beweringen waren gegrond, ditmaal wil ik dan den heer van Willigtnburg, die zoo goed was gedeeltelijk aan mijn verzoek te voldoen, van antwoord dienen op zijn in »de Echo* van 29 dezer opgenomen stuk, voor zoover dit althans voor mij was bestemd. En voor ik dan zijne becijfering onder handen neem, wil ik nog enkele woorden zeggen naar aan leiding van de algemeenheden, die de h?er van W. meent te moeten debi- teeren. Zeker, de kwalificatie van specialiteit heb ik den heer van W. gegeven. Maar niet zonder reden. Immers was het de heer van W. die meende zich te moeten opwerpen als voorlichter van het volk in deze zaak. Heb Ik dan te veel ge zegd f En ook ik geef geen cijfers Maar ook ik was het niet die ben be gonnen met anderen voor te houden, dat aan de vereeniging voor- of wel nadeeien zouden verbonden zijn. Dat deed wel de heer van W., dus was het aan hem cijfers- te geven. Intusschen, de cijfers die ik ten over vloede gaf, daarover heeft de heer van H. gemeend maar te moeten zwijgen. En terecht, want die cijfers waren juist en het beweerde voordeel dientenge volge geargumenteerd. Verder heb ik gevraagd naar het belastbaar inkomen, berekend naar de werkelijkheid. De heer van W. zegt berekend zoo hij (dat ben ik dan) meent dat het moet*. Zeker I zoo ik meen dat het moet, namelijk berekend naar de werkelijkheid Wil de heer van W. wellicht een an deren maatstaf aanleggen Beter dan dergelijk antwoord te geven was het dan ook geweest de gevraagde gegevens te verschaffen. En wat verder betreft de kwestie van bet aantal ambtenarende heer van W. wil hier uit mijne woorden iets concludeeren, dat er niet uit te conclu- deeren valt. Aangenomen toch dat met iet tegenwoordig aantal ambtenaren kan worden volstaan, dan nog zegt dat niet dat door de tegenwoordige menschen niet wordt gewerkt. Nu toch zal het vaak voorkomen, dat door drie ver schillende ambtenaren in drie onder scheiden gemeenten hetxelfde werk wordt gedaan. Dat 13 bij vereeniging niet meer het geval. En eindelijk, wat de vakmensehen betreft, de meening vqn dezen was gegrond op de ervaring in meerdere gemeenten van gelijken omvang en ge lijke geaardheid als de nieuw te vormen gemeente hier. Rest nu de becijfering des heeren van W. In deze becijfering geachte Heer Redacteur schuilt één groote feut. Het is deze teneinde te berekenen het aandeel van Sprang in den Hoofd. Omslag van de nieuwe gemeente deelt de heer van W. de benoodigde som door het aantal inwoners en berekent op deze wijze het aandeel van Iedere gemeente. Dat is niet de juiste manier. Hoofd. Omslag wordt niet berekend naar het aantal hoofden, maar naar het inkomen der aangeslagen personen. Was de draagkracht in de verschillende gemeenten gelijk, dan zou een becijfe ring als die van den heer van W, tot op zekere hoogte juist zijn. Maar dat is niet het geval. De draag kracht van Sprang is in verhouding be langrijk kleiner dan die van de belde andere gemeenten, dus moet ook de berekening anders worden gemaakt. Vandaar dat ik het belastbare inkomen wilde weten zonder hetwelk geen be cijfering kan worden gemaakt. De heer van W. geeft dat evenwel niet. Ik wil daarom de verhoudingen eens schatten om dan met het door den heer van W. gegeven bedrag aan Hoofd. Omslag eens mijne berekening te maken. Ik neem aan het belastbaar inkomen bedraagt voor Sprang f 400.000, voor Capelie f750.000, voor Vrijhoeve f 250.0Ó0. Zoo ongeveer zullen de verhoudingen wel zijn. Per f 1000 belastbaar inkomen wordt dan, Indien aan Hoofd. Omslag f 42000 wordt geheven, f 30 betaald, zoodat respectievelijk bijdragen Sprang f 12000, Capelie f 22500, Vrijhoeve f7500. De heer van W. zal zien dat hier dus wel een financieel voordeel Is voor Sprang, doordat Sprang de minst draag krachtige gemeente is. En nu nam Ik het bedrag van f 42000, dus rekende niet met de be zuiniging die door vereeniging ver kregen wordt. Wanneer dan ook de heer van W. zijne berekening zóó eens gaat maken en hij neemt dan verder in aanmerking de bezuiniging die ik een vorige maal heb aangetoond dat komen moet, be nevens nog hetgeen kan' worden be zuinigd door aankoopen bij inschrijving, uitvoering van werken door aanbeste ding, iets dat in een grootere gemeente beuren zal, dan zai de heer van W. wel andere cijfers krijgen. Ea alleen cijfers mogen overtuigen Persoonlijke invloeden gelden hier niet. Dat stemt van W. me toe f Maar dan Is ook naamteekenlng niet aoodlg. DUEL Capelie, 31 Jan. '21.. U dankend rooi Uwe plaatsruimte teek en ik EEN HANKENAAR. BE80IJEN, SI Jan. 1921. M. de R. Met verwondering heb ik en velen met mij gelezen een bericht in Uw blad om trent het zoo voorspoedig slagen van eene geldleening der gemeente Besomen. Het gaat hier nog wel over eene leening van f 07000 voor eene gemeente, die er op bogen kon tot dasverte sleehts een schul. denlast van f 30,000 te bezitten. Wat mjj nog meer verwondert, is, dat ik omtrent dia leening, de noodzakelijkheid en 't doel daarvan niets in Uw blad heb kannen vinden. In welke Openbare Raads vergadering is die aan de orde geweest, hoe was 't voorstel, de discussies daarover enz. 't was toch wel noodzakelijk voor de in gezetenen dat ze daar eens iets van ver namen. Heeft U toen geen verslag opge nomen of geen kennis der vergadering ge kregen of hoe zit dat f En dan een leening van f 07000 voor Besomen, na we gaan wel groot doen I het kan toch niet alleen zijn voor het park met fontein enz. om het raadhuis of voor de troittoir tegels door geheel onze gemeente dat men elders geleidelik doet of men sluit een dergelijke leening toch niet en maakt toch niet die kosten, omdat men weldra b(j Waalwijk komt en men het daar dan toch in hoofdzaak zal moeten betalen; dat sou toch werkelijk al te klein zijn en misschien zichzelf wreken. Kunt U mij geachte redactie of wie ook eenige inlichtingen verschillen over deze aangelegenheid, die in N elk geval zeer geheimzinnig en uitermate vlug haar beslag heeft gekregen, Bij voorbaat dank. EEN INGEZETENE VAN BESOIJEN HANK, Jan. 1921. M. de R. Naar aanleiding van het 3e blad van Zaterdag 29 Jan, ben ik niet weinig uit mijn humeur geraakt. In een vorig blad werd afgekondigd een vergadering van de thans z(jnde pachters van de rijksgronden langs de Bergsche Maas, en werd het verslag dier vergadering medegedeeld in bovengenoemd blad. Dan werd o. m, besproken dat de thans nog pichters zijnde, een groot zedelijk recht hebben om de huurtermijnen onderhands verlengd te krijgen. Welk een vermetel denkbeeld I Zeer zeker wordt dat vermetel denkbeeld gevoed door de verschrikking die zij zonden ondergaan wanneer hun perceelen publiek kwamen. Voorzeker mocht het den Minister van Financiën wel eens degelijk voor de oogen gehouden worden, welk eeu financiëel voor deel er mee behaald zou worden, en ook Minister van Landbouw diende er mee in kennis gesteld te worden, dat, wanneer die grond in perceelen b.v. van 5 H.A. ge bracht werd, er vele landbouwers uit den nood geholpen waren, terwijl thans enkele groote mannen met de winst in den zak den kleinen man nog verdrukken. Daarom belanghebbenden laat ons niet doelloos blijven zitten, maar laat ons gelijk boven genoemde heeren een vergadering beleggen en bovengenoemd doel iu motie brengen. Bl(jf niet zitten, maar schud eikander eens goed wakker voor het te laat i«, Wij kunnen den geachten inzender geen inlichtingen geven, wij hebben van een vergadering, waarin eene geldleening werd behandeld, geen kennis gekregen, anders hadden we natuurlijk verslag gegeven. Rid. Volgens een telegam uit Baltimore d.d- 30 Januari, is het ItaUaansche s.s. »Neptuno* dat 22 Januari jl. uit Port Arthur vertrokken was met bestem ming naar Brlndisl, verbrand. Men vreest dat verschillende opvarenden bij deu brand omgekomen zijn. Op het schietterreln bij Küstrln heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Manschappen van een afdeeüng genie-troepen vonden een niet ontploft projectiel, dat er waarschijnlijk van yroegere oefeningen achtergebleven was. Het projectiel ontploftte en doodde twee soldaten, terwijl zeven andere manschap pen levensgevaarlijk gewond werden. Van deze zwaargewonden stierven er nog drie tijdens het vervoer naar het hospitaal. Op de rijkswerf te Kiel had eveneens een noodlottige ontploffing plaats en wel bij het probeere^i van een turbine. Twee ingenieurs werden op slag gedood en zeven arbeiders werden gewond. De Commonwealth National Bank te Reedvllle (Virginia) Is gisteren bezocht door roovers, die 31.000 dollar stalen en daarna het gebouw in brand staken. Het gehouw zoowel als alles wat er zich In bevond, werd geheel vernield. Van de bandieten geen spoor gevonden. Drie brandweerlieden zijn gisteren te Prbvidence (V. S.) gedood, toen vroeg in den morgen een muur van een bran dend gebouw omviel. Achttien anderen werden ernstig gekwetst. Duitschland en de eischen der ge allieerden. Minister Simons zeide giste ren onder algemeene instemming van het Huis van afgevaardigden dat hij gemach tigd was tot de verklaring, dat de on derhavige voorstellen der entente niet beschouwd kunnen worden als een ge schikte grondslag voor verdere onder handelingen. De tegenstanders moeten het zich voor gezegd houden, dat, als deze voorstellen Duitschland later onder dwang mochten worden opgedrongen, er niet zooveel uit zou zijn te halen, als in het geval dat Duitschland als vrijwillige partij, bij verdrag zelf ver plichtingen op zich nam. Deze verklaring ontlokte levendigen bijval. t f Heden overleed plotseling f ia het R. K. Gislhnis te Waalwyk, onze dierbare Va- der, Behuwd- en Grootvader de Heer JAN DE BROUWER, in den ouderdom vin bijou, 89 jaar. 19183 Uit aller naam, H, G. DE BROUWER, Maar lent, Koningsstraat

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 3