Eerste Blad. Markode Bandiet ■„N00RD-BRABAND"! Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Gemengd Nienws Reclame, FEÜILLETOM Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 14 ZATERDAG 19 FEBRUARI 1921 «4e JAARGANG. Het Handelsregister en de nieuwe Kamera van Koophandel en Fabrieken. Door de wet van den 26 Juli 1918, (Staatsblad No. 498) wordt in het leven geroepen een nieuw Instituut n.l. dat van het Handelsregister, terwijl door de wet van den 26 Maart 1920, (Staatsblad No. 152) de Kamers van Koophandel en Fabrieken worden gereorganiseerd. De Handelsregisterwet. De wet zal in werking treden den l Maart 1921. Binnen drie maanden na dien datum moeten alle handelszaken in het Han delsregister zijn ingeschreven. Niet vol doening aan de wettelijke verplichting tot het doen van opgaaf voor inschij ving in het Register is strafbaar, terwijl ook strafbaar is het opzettelijk doen van eene onjuiste of onvo ledige opgaaf. Van de verplichting tot inschrijving zijn om. vrijgesteld, minderjarigen, die geen handlichting hebben bekomen, straat venters, land- en tuinbouwers en visschers, die uitsluitend verkoopen wat in hunne onderneming is voortge bracht of wordt gevangen, handels lieden, die niet of voor minder dan f 2000 belastbaar inkomen in de Rijks inkomstenbelasting zijn aangeslagen en ten slotte de ambachtslieden, die in gemeenten beneden 20.000 zielen niet meer dan één of twee personen boven 18 jaar in dienst hebben. Het Handelsregister. Reeds jaren is er van verschillende zijden aangedrongen op de inrichting van het Handels register, zooals dat in andere landen reeds bestaat. De toestand op handels gebied gedurende den oorlog deed in ruimen kring de wenschelijkheid ge voelen, dat door een handelsregister het publiek op een gemakkelijke wijze de gegevens zou kunnen verkrijgen noodig voor het beoordeelen van han delszaken, waarmede men reiatiën wenscht aan te knoopen. Het handels register geeft inlichting b v. door wie een handelszaak wordt gedreven, welke de vorm der zaak is, welke de bevoegd heden van den bestuurder zijn en hoe verre deze aansprakelijk is, gegevens omtrent vennooten'en procuratiehouders. Het handelsregister is dus bestemd te worden „De Burgerlijke Stand" van handel en industrie. Het Handelsregister wordt gehouden door de nieuwe Kamers van Koop handel en Fabrieken De Kamers van Koophandel en Fabrieken. De bestaande organisatie geeft slechts eene onvolkome vertegen woordiging van handel en nijverheid, zoodat de Kamers een gemeentelijk karakter dragen. Zij bestaan slechts daar, waar de Gemeenteraad een Kamer noodig acht. In sommige streken zijn dan ook handel en nijverheid wel, in van „De Echo van het Zuiden". K door i* Louis Boussenard. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHB COURANT. UitgaveWaal wij ksche Stoomdrukkerij An toon Tielen. Telegr.-Adre»ECHO. andere niet vertegenwoordigd, zoodat volstrekt niet kan worden gezegd dat de bestaande Kamers te samen een volledige vertegenwoordiging vormen van handel en nijverheid van het ge- heele land, wat zij toch feitelijk zouden moeten zijn. Door de gebrekkige rege ling van het kiesrecht, waarvoor het stelsel van eigen aangifte werd aange nomen, is het kiezerscorps daarenboven zeer onvolledig, waardoor de waarde der vertegenwoordiging eveneens weer wordt geschaad. Door de nieuwe wet wordt het aantal Kamers van 96 teruggebracht op 36. Het geheele land eveneens in 36 distric ten verdeeld, de districtskamer ver tegenwoordigt dan alle gemeenten tot het district behoorende. De Kamer van Koophandel e»- Fa brieken voor de Langstraat zal zetafeVi te Waalwijk. Tot het district dier Kamer behooren de gemeentenBaardwijk, Besoijen, Capelle, Dongen, Drongelen, Drunen, Dussen, Geertruidenberg, Genderen, 's-Gravenmoer, Hedikhuizen, Herpt, Heusden, Hooge- en Lage Zwaluwe, Loonopzand, Made c.a., Meeuwen, Nieuwkuik, Oudheusden, Raamsdonk, Sprang, Vrijhoeve-Capelle, Waalwijk, Waspik, Wijk c.a. Handelszaak en Koopman. Onder handelszaak verstaat de wet: de zaak of de onderneming van een koopman ook indien een ander, niet koopman zijnde, mede-eigenaar is. Onder koop man verstaat zij den koopman in den zin van het Wetboek van Koophandel en dus in het algemeen eenieder die zijn beroep maakt van eenigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin. Publiekrechtelijke lichamen worden niet beschouwd als kooplieden. De wet geeft de volgende onderscheiding van kooplieden 1. (vrouw) niet rechts- 49) 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Koopman persoon. Vennootschap onder een firma. Vennootschap en Commandite of Commanditaire Vennootschap op aandeelen met één beheerenden Vennoot. Idem met meer dan één beheeren den Vennoot. Naamlooze Vennootschap Coöperatieve Vereeniging. Vereeniging erkend volgens de wet van 22 April 1855. Wederkeerige Verzekerings- of Waarborgmaatschappij. Stichting of Rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, niet onder worpen aan erkenning ingevolge de wet van 22 April 1855 10. Filiaal of bijkantoor eener Han delszaak in Nederland of buiten land in Europa. De inschrijving in het Handelsregister. De inschrijving is vanaf 1 Maart 1921 opengesteld en alsdan treedt voor iederen koopman en industrieel de verplichting in werking, zijne onderneming te doen inschrijven. De inschrijving vindt plaats ten bu- reele van het Handelsregister dat ge vestigd is in het raadhuis der gemeente Waalwijk. De opgaafformulieren zijn daar verkrijgbaar, terwijl ook verlangde inlichtingen daar worden verstrekt. De formulieren kunnen worden afgehaald of schriftelijk worden aangevraagd. Bij schriftelijke aanvraag moet worden ver meld onder welk der 10. hierboven ver melde rubrieken de in te schrijven on derneming moet worden gerangschikt. Zoodra de formulieren beschikbaar zjjn zal dit per advertentie worden bekend gemaakt. Het verschuldigde recht voor inschrij ving.Voor de inschrijving is voor de eerste maal een bedraglverschuldigdvan minstens fS tot hoogstens f 1000 naar gelang van het in de onderneming gestoken kapi taal; daarna jaarlijks een bedrag van minstens f 2.50 tot hoogstens f 500 Het bedrag van het in de onderne ming gestoken kapitaal blijft geheim. De inschrijvingsrechfem vormen de geldmiddelen van de riieuwe Kamers van Koophandel. Zij worden uitsluitend benut in het belang van handel en nij verheid. Zij worden dus wel betaald door handel en nijverheid doch keeren in andere voordeelen terug. De wet geeft tot taak der Kamer o.m. aanHet geven van adviezen aan de regeering, de provinciale en de gemeentebesturen het verrichten van functies, haar door de wetten of besluiten opgelegdhet stichten en beheeren van inrichtingen ten dienste van handel en nijverheid het verleeneu van subsidies aan instel lingen die een algemeen belang van handel en nijverheid bevorderenhet afgeven van certificaten van oorsprong en andere verklaringen ten dienste van het handelsverkeerhet legaliseeren van handteekeningenhet verzamelen van statistische gegevenshet vorderen van rijks-, provinciale- en gemeenteambtena ren van de voor hare verslagen en ver zameling van statistische gegevens be- noodigde opgaven. De Kamers zijn dus wettige lichamen, die een zeer belangrijke functie krijgen, geheel ten dienste van handel en nijverheid. Het Kiesrecht. Zij die in het Handels register zijn ingeschreven hebben het kiesrecht voor de nieuwe Kamers. Wie dus nalatig blijft zich tenten inschrijven is dus niet alleen strafbaar doch mist ook de bevoegdheid deel te nemen aan de verkiezing voor de nieuwe Kamers. Iets nienws is gebracht op het stuk van verkiezing, nl. dat ook vereenigingen op het gebied van handel ot nijverheid het kiesrecht hebben, naar gelang het aantal harer kiesgerechtigde leden Maakt de vereeniging gebruik van deze kies bevoegdheid, dan worden de kiesge rechtigde leden van de kiezerslijst afge voerd, zoodat zij niet tweemaal hun stem uitbrengen. De nieuwe Kamers zullen uit 2 deelen bestaan, een gedeelte, gevormd door vertegenwoordigers uit het grootbedrijf en een uit die voor het kleinbedrijf. Het getal vertegenwoordigers is voor beide categorien gelijk. De kiezers worden verdeeld in kies gerechtigden voor de afdeeling voor grootbedrijf en voor die voor klein bedrijf. De koopman van wiens onder neming het kapitaal meer bedraagt dan f 50,000 is kiesgerechtigd voor eerstge noemde afdeeling. Hij heeft echter de bevoegdheid zich te laten plaatsen op de kiezerslijst voor de afdeeling klein j bedrijf. Die kiesgerechtigd is voor de afdeeling voor kleinbedrijf is echter niet bevoegd zich te doen plaatsen op de j kiezerslijst voor de afdeeling voor groot- bedrijf. De kiezer stemt op den persoon zijner keuze door hem no. 1 te geven op de candidatenlijst. De commissie van Voorbereiding der nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Voor het houden van het Handelsregister tot dat de nieuwe Kamers zijn gekozen en voor het opmaken der kiezerslijsten voor en de verdere regeling van de eerste ver kiezing en eerste samenkomst der nieuwe Kamers, is benoemd een voorbereidings commissie, bestaande uit 5 leden en een Secretaris. Het Secretariaat der Commissie is gevestigd ten raadhuize te Waalwijk. (Bureau Handelsregister). Waalwijk, 15 Februari 1921. De Voorbereiding-Commissie voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te WAAL Wl/K. J. BERNARD TIMMERMANS Wzn. Voorzitter. M. A. J. VAN L1EMPT Secretaris. De centrale reaherche heeft gisteren drie straatroorers gearresteerd, die sinds ltngen tjjd de hoofdstad als het terrein va hun root hadden uitgekozen. Een kruiers joogen had herhaalde malen aan het hoofd" bureau a-.ngifte gedaan dst hy, wanneer hy Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal 25.586.757.— mm Reserve 3.1l3.7o7.— Prijs der AdvertentiSn; 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. met koffsr» door de itad reed, door eenige mannen, wiem aignalement hy opgaf werd laatig gevallen. Dit geschiedde voornamelyk all met een handkar reed, waarop sich een tweetal koffers met waardevolle voorwerpen bevonden, die h|j moest transporteeren voor een reisiger van een bekende Rotterdamiohe gondsmidsfirma, die in Amsterdam zyn cli- ëiten ging bezoeken. Gewoonlijk bevatten dezen koffers gouden sieraden, terwaarde van circa f 100,000 en dit was den strastroovers klaarblijkelijk be kend. Gisteren nn kwam weder de reixiger in de hoofdstad en de alleszins betrouwbare kruiereknecht kreeg weer de keffers te ver voeren, waarop de reiniger, zooals gewoonlijk naar een zy'ner cliënten tramde, in afwach ting van den anders zoo prompt zynden wit kiel, die evenwel thans buiten zijn schuld lang op zish liet wachten. In de Beursstraat wis de jongen door de mannen, die het hem al meermalen hadden faatig gemaakt, overvallen. De kar met de waardevolls koffers erop werd hem ontrukt. In een oogwenk werd een zeil over de keffers gegooid en de kar door twee msnneu weggereden, terwjjl de derde er intusschen zorg voor droeg, dat de kruiersknecht ach terbleef en het hem ot mogelijk gemaakt werd de roovers in te halen. Eenige rechercheurs van het ho fdbureau waren evenwel op hun qui vive. Zy hadden uit de verte den brutalen roof kunnen con- stateeren en arresteerden in den Damstraat de roovers en namen de kar met keffers, dis thans sleehts f 5000 aan gouden sieraden berstten, iu beslag. Het drietal, wier poging gelukkig verydsld is, zit thans achter slot en grendel en zal morgen ter beschikking van de justitie worden gesteld. (Wordt vervolgd.) i Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. i i i i i BB ECHO VA\ HET ZIIDE\, TWEEDE DEEL. VIII. IS ALLE HOOP VERDWENEN? Allen echter hebben ginder in de scha mele hut, geliefde wezens achtergelaten. De echtgenoote!de dappere trouwe gezel lin bij het dagelijksch zwoegenjle kin- .deren, wier juk ze verbrijzelen willen Maar ook, hoe grooter en wreeder het offer is, hoe onmeedoogender de strijd zal wezenOok zag men nooit meer onbaatzuch- tigef, meer onwrikbare soldaten, vol ver trouwen in hunnen aanvoerder. t Moet gezegd dat Joannes meer is dan 'n krijgsoverstehij is een apostel der onaf hankelijkheid, een held vol zelfverlooche ning sedert lang voorbereid op den martel dood. Een dag verloopt. Er wordt ter nauwer- nood gegeten. En ondanks wreede zuinig heid smelten de levensmiddelen gelijk de sneeuw In den zonneschijn. Aan de overzijde van den afgrond oefe nen de Turken strenge waakzaamheid uit. Nu en dan verspillen zij eenige kogels en ziende dat hun vuur niet wordt beantwoord treden zij te voorschijn, maken beleedigen- de gebaren, slingeren de belegerden laste ringen naar 't hoofd, uitdagingen en bedrei- gingen. Marko rust geen oogenblik. Hij onder zoekt onophoudelijk de zwakke punten der citadel en besluit dat de aanval enkel mo gelijk is langs de zijde van' den afgrond. Hij heeft in allerhaast balken, boomstam men en ander hout gevraagd, al wat hij behoeft om over den afgrond eene brug te leggen. Gelukkig voor de belegerden, moeten de materialen van verre komen en de weg om ze te vervoeren is bijna niet te gebruiken. Maar hij wacht geduldig, gelijk een tij ger die op loer ligt. Want hij vermoedt, neen hij voelt het dat de patriotten in de val zitten en niet ontsnappen kunnen. Een tweede dag gaat voorbij. Er is nog harder en angstiger gearbeid dan daags te voren. De loopgraaf heeft al een heele lengte. Nog altijd haalt men roodên leem boven. Men stiet nog niet op ernstige hin dernissen, doch ieder vraagt zich af met beklemd gemoed Wat zullen we tenslotte vinden? Zal de weeke aarde duren tot aan den wand van den berg?... Zal een laatste hou- weelslag een hoekje van den hemel laten doorschemeren?... Of zal de rots ondoor dringbaar zijn, welke met hare geheele zwaarte drukt op de rampzalige gekerker- den, die reeds de folteringen van den hon ger doorstaan? Vooruit vrienden, moed en hoop. En de slagen klinken doffer en doffer, naarmate de loopgraaf dieper doordringt en buiten de hoop roode grond in omvang en hoogte toeneemt, gelijk eAi massa ge ronnen bloed. Derde dagIeder is ernstig, ingetogen, aan alle kanten heerscht drukkende stilte. Ieder weet dat er iets hoogst belangrijk op handen is... De kwestie van leven of dood wordt opgelost. De loopgraaf strekt zich reeds twintig meter verder uit dan het gewelf der grot. 't Is nu een tunnel, voortloopende onder den berg zelf. Twee andere ploegen verbreeden de wandennog andere verdiepen de groe ven. De slagen vallen hoe langer boe sneller. De aarde wordt als door een windhoos naar buiten gevoerd. Blootshoofds, de mouwen opgestroopt tot aan de schouders, druipende van zweet, zoo zwoegt Joannes als wilde hij geheel alleen door den berg breken. Iedere slag die een stuk roode klei loslaat, doet zijn hart ge weldig opbonzen. Nog een!hij dacht lucht te zien een klein hoekje van het uitspansel boven Bulgarije dit beloofde land der patriotten Nog een!... Ieder hijgt, ieder hoopt, als hing aller leven af van den arbeid van dien dappere. Nog! nog!o!... doodelijke angst. Een laatste slag wordt gegeven. Een korte schok, vergezeld van knarsen op metaal.... Vuursprankels ontspringen uit 't houweel dat in stukken vliegt... Verschrikkelijk, huilt Joannes, dit maal zijn koelbloedigheid verliezende; 't is de rotsde granietrots. O! het is niet mogelijk!Laat ons nog eens beproeven... laat ons nogeens on derzoeken zegt de werkgezel van den aanvoerder. En en andere voegt er bij 't Is wellicht een afgezonderde steen blok, die in den leem vastzit. Zich vastklampende aan die uiterste hoop, herneemt Joannes Ja, dat is goed mógelijk... Laat ons zoeken Met de gejaagdheid van lieden die met den dood bedreigd zijn, beginnen de onge- lukkigen alles op te ruimen, rechts en links, onder en boven. Bij iederen slag kilnkt het staal als ake lig doodsgelui, terwijl de grot weergalmt van kreten, jammerklachten en wanhopig geroep. Joannes, echter, wil het niet opgeven. Ilij houdt den strijd vol tegen de elementen, tegen de werkelijkheid, tegen alles. Hij graaft loodrecht in de diepte een soort put. Men helpt hom, doorwroet den grond, gaat zoo driftig te werk, dat de stelen dreigen te breken. Moed!moed!... in die richting ligt misschien de redding... Men overwerkt zich...... en men heeft honger en dorstmen is gebroken door vermoeienis En toch! moed, ondanks alles! Overal stooten de gravers op den gevloek- ten granieten muur. 't Is wel eeu lood rechte wand die de grot afsluit, liet vallei- tje, de loopgrachtdie de patriotten af scheidt van de vrijheid voor welke zij zoo wanhopig strijden. Hoe is.'t mogelijk? Zullen zooveel inspan ning, zooveel dapperheid, zooveel wils kracht nutteloos zijn? Neendat is niet mogelijk. Waarlijk, zulke helden verdienen wat beters dan dien vreeselijken dood. Zij laten hunne werktuigen vallen, huigen hun hoofd, zetten zich neder in de loop graaf, en, bij den schijn der weifelende lampen, zwijgen zij, als hadden zij schielijk de spraak verloren. En toch wil Joannes het hoofd niet bui gen voor dien granietmuur, waarop in gloei ende letters deze vreeselijke woorden schij nen geschreven„Gij zult niet verder gaan Hij heeft opnieuw een houweel ter hand genomen en slaat er mede op den harden wand. Nu eens klinken de slagen helder dan GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zel den zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buiten lucht nemen, moeten in gezondheid ach teruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij overspan ning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schade lijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, dui zeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ont steking van de nieren of blaas, rheuma- tische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goe de gezondheid door afvoer van het urine zuur en verlichting van de taak der nie ren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan; zij versterken zwakke zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevor derde gevallen van nierwaterzucht, rheu- matiek, steen en dergelijke urinezuur- kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zich zelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergeneesmiddel. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt a f 1.75 per doos. doffer, dan weer min of meer dichtbij. 'tls als bestudeert de jonge man de klan ken welke het graniet geeft, alsof hij daar uit de dikte van den wand kon afleiden. Hij luistert met ingetogen aandacht en murmelt Die dikte is misschien niet zeer aanzien lijk. Soms is de klank hel en f rillende... en dit schijnt aan te duiden dat op die plaats de rots niet zeer dik is Maar kan ik dat weten op eenige meters na En dit- bracht ons niet veel verder, zoo meent Miehei, die de proefnemingen, door ieder nutteloos geacht, bijwoont. Want wij bezitten geen materialen om die vervloekte rots te doorboren!;.. Wij hebben daarvoor dynamiet noodig Inderdaad!... antwoordt Joannes, zijn hoofd oprichtende. Ik ook heb daar reeds over gedacht. Wij hebben hoop en ook nog 6 bommen en er zijn er minstens honderd noodig om eenigen uitslag te kunnen bekomen. Neen, niet honderd, maar tweehon derdmisschien nog meer Welnu! ligt hier dynamiet verborgen? Geen korrel!... geen jota Dan diende er uit den hemel te vallen of uit de aarde op te rijzen... een mirakel... En Joannes, met starend oog, gespannen geest, doorgroefd voorhoofd murmelt schier onhoorbaar Wie weet

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1