Groote 3»weeksche seriefilm. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 17 Feb., des avonds ten 63/4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Surmont de Bas Smeele. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. Alvorens met de werkzaamheden een aanvang te nemen houdt de Voorzitter de navolgende rede Ik open de vergadering en heet U welkom. Alvorens de werkzaamheden aan te vangen, zij het mij vergund U bij gele genheid van deze eerste vergadering in 1921 toe te wenschen, dat dit jaar voor U en de Uwen voorspoedig zijn moge. Bij een overdenking van den afgesloten jaarkring treden op den voorgrond eenige zaken welke wel.Uwe belangstelling zullen hebben. In de eerste plaats wijs ik op de toeneming der bevolking. Deze steeg in het afgeloopen jaar van 5401 tot 5542. Het aantal geboorten was 179 tegen 128 in 1918 en 152 in 1919. Naast dit gunstig geboortecijfer is het sterfte cijfer in het afgeloopen jaar laag ge weest. Dit bedroeg 65dit cijfer was in 1918 118 en in 1919 76. Ter wille van de hooge waarde van het kinderleven, meen ik hier levens Uwe aandacht te moeten vestigen op de zuigelingensterfte in onze gemeente, waarbij ik ter vergelijking eenige cijfers wil noemen. De sterfte van kinderen beneden het jaar per 100 levend aan- gegevenen bedroeg over geheel Neder land in de periode 1909—13 10.43, in de periode 1914-18 8.92. Voor Noord brabant waren deze cijfers in dezelfde periodes 15.81 en 14.03 en voor onze gemeente 17.9 en 18,3. Dat deze cijfers in onze gemeente te hoog zijn springt vooral in het oog indien een vergelijking wordt gemaakt met de cijfers in de groote steden van ons land. Zoo zijn deze cijfers in ge noemde perioden voor Amsterdam 7.56 en 6.22, voor Rotterdam 8 66 en 7.18, voor den Haag 8.12 en 6.56. In de pe riodes 1914 18 was dus de sterfte van kinderen beneden het jaar p.er 100 voor Nederland 8 92, voor Noordbrabant 14.03 voor Amsterdam 6.22 en voor Waalwijk 18.3. Gelukkig is dit cijfer de laatste twee jaren voor onze gemeente gunsti ger. Ik acht het noodig in het bijzonder Uwe aandacht te vestigen op de grootte dezer zuigelingenstérfte. Een verbetering der levensvoorwaarde van den zuigeling is wenschelijk en moet mogelijk zijn Om daartoe te komen moet naar de oor zaken worden gezocht en maatregelen beraamd om daarin verbetering te brengen. ^De Gezondheidscommissie alhier meen de als oorzaken te moeten noemen Verkeerde voeding, zoowel het niet ver strekken van borstvoeding als fouten bij de kunstmatige voeding. Onwetendheid en zorgeloosheid bij de verpleging van zuigelingen. Onzindelijkheid en slechte woningtoestanden. Als middelen ter verbetering zou zij willen aangeven verbetering der woning toestanden. Meerdere voorlichting der moeder wat betreft de voeding en ver pleging hunner zuigelingen Dit laatste te bereiken, le door het geven van moedercursussen, 2e uitbrei ding der wijkverpleging, waardoor meer dere contröle op de behandeling van zuigelingen mogelijk wordt, 3e meerdere aanstelling van vroedvrouwen, waarbij getiacht moet worden de verloskundige practijk in hare handen te brengen In verschillende vergaderingen van Burgemeester en Wethouders werd deze belangrijke aangelegenheid ter sprake gebracht doch wij hebben gemeend thans nog geen bepaalde voorstellen te moeten doen, vooral nu is ingediend een wetsontwerp tot regeling van de ziekenverzorging, waaronder ook zwan gerschap en bevalling is begrepen. Aan de verbetering der woningtoe standen wordt steeds medegewerkt door het bouwen van goede woningen In 1920 werden 40 arbeiderswoningen ge bouwd en voltooid, terwijl 34 Woningen nog in aanbouw zijn. Met de reeds vroeger voltooiden maakt dit een getal uit van 151 arbeiderswoningen. Indien de 8 middenstandswoningen aan den hoek van de Mr. van Coothstraat zijn voltooid zal de gemeente bovendien 27 middenstandswoningen bezitten. In het afgeloopen jaar was de werke loosheid niet beteekenend, doch dit jaar zette slecht in. Ik wil er slechts op wij zen. dat gedurende de maand Januari door Rijk en gemeente alhier is uitbe taald aan wachtgelden het bedrag van f 17550.51 V2 en aan steungelden f 885.75. Het herstel der economische toestan den zal, naarik vrees, met moeilijkheden en misschien wel met schokken gepaard gaan, welke zullen drukken op dit ge heele jaar. Het jaar, dat wij nu zijn ingetreden zal veel zorgen met zich brengen, doch laten wij moed houden en door vlijt en spaarzaamheid, door energie en inspan ning, met Qods hulp trachten de moei lijkheden te boven te komen (Bravo's). De heer Klijberg meent dat na de hartelijke woorden van den Voorzitter, de leden van den gemeenteraad niet willen nalaten te danken voor de ge- lukwenschen ons en de onzen gegeven. Hij meent de tolk te zijn van alle leden als hij den Voorzitter daarvoor dankzegt en hem wederkeerig de beste wenschen aanbiedt. Met belangstelling hebben wij kennis genomen van de belangrijke rede en een groot genoegen heeft het ons ge daan daaruit te vernemen, dat de be volking aanzienlijk is vooruit gegaan. Met groote belangstelling, doch levens met treurigen weemoed hebben wij uwe cijfers gehoord omtrent de zuigelingen sterfte. Maar gij, mijnheer de Voorzitter, hebt goed gedaan deze cijfers in open bare vergadering mede te deelen. Dat zal ons nóg meer aangenaam zijn om dat nu maatregelen kunnen worden getroffen in het belang der volksge zondheid. Bovendien heeft het nog zijn goede zijde, omdat door middel van de pers uwe woorden in ruimeren kring verspreid zullen worden, wat van groot nut zal zijn. De moeders zullen daar uit toch vernemen het- verschrikkelijke wat uit onjuiste begrip pen kan voort vloeien Ik hoop, mijnheer de Voorzitter, dat dit tpt gevolg mag hebben, dat deze enorme cijfers spoedig zullen dalen. Ook, mijnheer de Voorzitter, wil ik u namens den raad dank brengen voor de goede leiding in de vergaderingen en voor al het vele wat u steeds in het belang van onze gemeente doet en hebt gedaan Het zal waarschijnlijk niet zoo lang meer duren, dat wij hier als Waalwijkers alleen zullen zitten, omdat we staan voor het geval vereeniging van gemeenten. Heeft dit eenmaal plaats gehad dan hoop ik, dat er ook dan dezelfde goede verstandhoud ng zal heerschen en wij onder een wijs bestuur voor de belangen van onze gemeente zullen mogen wer ken. (Bravo's) Hierna worden de notulen van de twee vorige vergaderingen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Aan de Orde 1. Goedkeuring der balansen 1919 van het Gas- en Electriciteitsbedrijf, het Levensmiddelenbedrijf en het Woning bedrijf en voorloopige vaststelling der Qemeente-Rekening 1919. De heer Roggeveen wijst er op dat in de rekening van het gasbedrijf ver schillende zaken voorkomen, die hij niet kan begrijpen en die zooals ze daar staan, absoluut het geval niet kan zijn. De heer Gragtmans zegt dat in het Korte Beschrijving van Globetrotter uit Liefdé". 5e en 6e Hoofdstuk. Bijprogramma 1. PATHÉ REVUE 24 Diverse 2. HEINIE EN LOUIE ALS DANSLEERAARS. Komisch. 3. ALS IK JE OOIT SNAP. (Prince) 2 deelen. Komisch. Gaat nu Zondag zeker eens zien Het zal niemand berouwen PR IJ ZEN ALS ALT IJ D. Dageiijksch bestuur de wenschelijkheid is besproken, dat die rapporten voortaan wat duidelijker moeten zijn. De Voorzitter merkt op dat de cijfers wel zullen kloppen, aangezien deze door een accountant zijn onderzocht. De heer Roggeveen zegt daaraan niet te twijfelen, maar wil toch de opmer king maken, dat het wel meer gebeurt dat men het niet met een accountant eens is. De Voorzitter geeft toe dat het niet duidelijk is en zal een volgend jaar op meer duidelijkheid aandringen. Er is zoo niets uit te vinden oi men zal misschien een heel groot vakman moeten zijn. De heer Klijberg is er voor om alles nu terug te zenden en een beter en duidelijker rapport te vragen, .een dat een duidelijker beeld geelt. De heer Timmermans zou daarmede niet wachten tot een volgend jaar, want komen de nieuwe regeerders, dan kunnen ze uit niets wijs worden. De Voorzitter merkt op dat een accountant dagen en dagen op de gas fabriek heeft gewerkt. De heer Roggeveen twijfelt er niet aan of alles zal wel in orde zijn, doch de raad rnag een duidelijk rapport eischen. Zooals het ter tatel ligt deugt het niet, Er komen cijters op voor die niet op zijn plaats staan enz. Klijberg Heeft de boekhouder van de gasfabriek dat gemaakt. Voorzitter. Ja. Klijberg. Dan stel ik voor het direct terug te zenden en hem er een ie laten maken waar de raad wat aan heeft. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De balansen van het Electriciteits bedrijf, het Levensmfddelenbedrijf en net Woningbedrijf worden daarna goedge keurd. terwijl die van de gasfabriek wordt aangehouden. De gascommissie heeft bij de begroo ting een uitvoerig rapport gevoegd, waar van wij in een volgend nummer 't voor naamste zullen geven. Goedgekeurd werd dat de gasprijs bepaald biijit op 20 cent en dus de in 't uitzicht gestelde verhooging van 2 cent vervalt. Mocht de kolenprijs andermaal verlaagd worden, dan zal men eveneens verlaging van den gasprijs voorstellen. aloys verbunt: Flora-isloscope. - Waalwijk. Globetrotter nit Liefde Het Burgerlek Ai mbescuur van Sp «ng is voldoende geontüleerd om io de be hoeften der armen op behoorlijke wtjze te voorzien. De belastingen zijn in ver- gelr.king met die in Vnjhoeven-Cspelle en C-pells lssg. Om al de genoemde redenen wenschen wij G deputeerde Staten te adviseeren, het wetsvoorstel zoodanig te wijzigen, dat de gemeente Sprang niet in de voorgestelde combinatie opgenomen wordt, wijl dit tegen het belang ea den wensch der geheele bevolking zou zijn en in de toskomst tot velerlei onaan genaamheden aanleiding zou geven". Alie leden verklaren zich voer dit rapport, waarop de Voorzitter zegt dit als notulen aan Ged. States te zullen opzenden. Hij dankt de heeren voor hetgeen ze in het belang van de gemeente hebben gedaan, in 't bijzonder den heer Hoek, en sluit daarna de vergadering. WAALWIJK. O Dona Carmen is gastvrijheid aan een neef op Long-Island gaan vragen, maar zij vindt het huis ledig en in bouwvalligen toestand, alsof een ben de plunderaars er geweest was. En inderdaad hadden Don Carnero en eenige mannen van zijne bende er zich verborgen. Gelukkigerwijze bevindt zich een telefoon onder haar bereik en ofschoon zij van plan was om Fred Barlow hooit meer terug te zien, roept zij hem te hulp. - Deze komt toegeloopen en wordt door een der mannen van Carnero aangevallen. Een vreeselijke worste ling ontstaat tusschen hen en op het oogenblik, dat hij zich van zijn aan valler verlost waant, verschijnt Car nero zelf met een revolver in de vuist. Hopley is evenwel voorzichtiger ge weest dan zijn jonge meester en is de politie gaan halen. Carnero wordt ge arresteerd en in de gevangenis gewor pen. Dona Carmen zal thans niets meer van hem te duchten hebben. Carnero zit in de gevangenis, maar een zijner handlangers is overgeble ven en zint op wraak. Maar dit is niet de zorg, welke op het oogenblik den goeden Hopley kwelt. Hij heeft geraden, dat Fred en Carmen elkan der liefhebben en door een misver stand gescheiden worden. Het is ze ker niet de schuld van Hopley, want hij heeft alles in het werk gesteld, om hen te* hereenigen, maar het eenige wat hij teweeg gebracht heeft, is hen nog meer te scheiden. Beiden blijven verstokt in hun koppigheid. Don Carnero zit in de gevangenis. Dona Carmen is buiten gevaar. Niets weerhoudt dus Fred, een lange reis te ondernemen. Hij is verheugd zijne vrijheid heroverd te hebben en zijn besluit staat vast, als zijne hulp opnieuw ingeroepen wordt. Het is een hinderlaag. De handlanger van Cane- ro heeft Dona Carmen op gelijke wij ze in de val laten loopen en de wraak, die hij voorbereidt, is der Oostersche folteringen waardig. Maar een groote vreugde beheerscht de vrees van de beide jongelieden. Op den drempel van den dood hebben zij elkander hunne liefde verklaard en in hun extase vergeten zij het hen dreigende noodlot. Maar opeens ver dwijnt de duisternis, waarin zij ge vangen zaten en Fred herkent de eet zaal van zijn eigen huis, geheel ver licht en klaargemaakt voor een vroo- lijk feest. Hopley komt glimlachend van ach ter een scherm te voorschijn en be kent, dat deze geheele mise en scène zijn werk geweest is, om de gelukkige ontknooping te weeg te brengen, die ondanks haar romantischen schijn, ware geschiedenis, besluit. Maar, zoo als een geloofwaardig schrijver be weert „De waarheid kan somtijds onwaarschijnlijk zijn". Verslag der Oommissie belast met het na zien der Gemeenterekening over 1919. Wij kunnen Uw College meedeelen, dat de rekening tjoor ons in overeenstemming- is bevonden met de overgelegde bescheiden. Enkele opmerkingen wenschen wij te ma ken. Het bleek ons, ,dat meerdere bijlagen, die door den Gemeenteontvanger bij de reke ning der ontvangsten waren overgelegd, niet door hem werden geteekend. Dit be vreemdde ons en bleek bij navraag, dat deze bijlagen, die door den Gemeente-ontvanger behooren te worden opgemaakt niet door dezen werden famengesteld, maar door het secretarie-personeel. Wij vermeenen, dat dit niet den juisten weg is voor behandeling der zaken van meergenoemden ontvanger. Deze is ver plicht, te meer nog nu ook zijn salaris aan merkelijk werd verhoogd, het werk, dat hem rechtens toekomt, uit te voeren of op zijn kosten te doen uitvoeren. Ons oordeel is, dat het niet juist gezien is, dit door het secretarie-personeel, dat ze ker voldoende eigen werk heeft, te laten doen. Ook bevreemdde het ons, dat waar de kohieren van den Hoofdelijken Omslag dienst 1918, door Gedeputeerde Staten wer den goedgekeurd den 15 December 1919, daarop den 1 Juli 1920 nog ter invordering open stond een bedrag van f 17.688.10. Bij ons rijst de vraag of de invordering wel met de noodige voortvarendheid geschiedt. In verband hiermede, deelen wij mede, dat het uitreiken der kostelooze herinnerin gen, voor een spoedige invordering der be lasting, die door het late vaststellen der ko lderen, toch reeds overtijd binnen komt niet bvorderlijk is. Op de kohieren der straatbelasting 1918, goedgekeurd den 12 November 1919, in totaal groot f 3869.25 stond 1 Juli 1920 nog open f 470.92 of ruim 12 pCt. Ter bevordering eener betere inning der verschillende belastingen en door de ge meente te doene betalingen komt het ons gewenscht voor, dat de Gemeente-ontvanger een rekening krijgt bij den Rijks Post- Che que- en Girodienst. Daardoor wordt voor komen, dat onkosten voor inning der beta lingsstukken worden gemaakt. Met een der huurders van de Gemeente is een verschil over de huursom van f 15.— Wij vermeenen, dat het aanbeveling ver dient, dat met hem tot overeenstemming wordt gekomen, opdat genoemd bedrag op de rekening niet langer blijft openstaan. Wij vertrouwen dat op de Secretarie met de bureaukosten de noodige zuinigheid wordt betracht. Door de abonnementen be treffende het schoonhouden der schrijfms chines bleek ons, dat het aantal op de sec retarie aanwezige schrijfmachines drie be draagt, terwijl er zich ook nog een op het politiebureau bevindt. Wij vragen ons af of dit aantal wel zoo groot behoeft te zijn Dan nog leidden wij af, uit de verschil lende rekeningen, dat de verbouwing van het Raadhuis, niet in haar geheel was aan besteed en vermoeden wij, dat bij aanbe steding de kosten minder zouden zijn ge weest. Ook zouden wij gaarne worden ingelicht, hoe de verdeeling der verschillende werk zaamheden voor de Gemeente, onder de in gezetenen plaats vindt. Ons komt het beste voor, dat gedurendf een bepaald jaar, aan eenzelfden smid, tim merman, metselaar enz. het gemeentewerl wordt opgedragen en een volgend jaar aai een ander, zoodat ieder zijn beurt krijgt. Op de luxe uitgave „Neerlands Welvaart' werd een abonnement ad f 125.per jaai genomen. Het nut hiervan ontgaat ons. Voor verschillende werkzaamheden, ver richt door gemeente-ambtenaren, zijn toe lagen verstrekt, die naar onze meening, ni de salarissen opnieuw zijn geregeld en m in het bezit zijn gekomen van een contra leur der gemeentebelastingen, beter kunnei vervallen. Zoo wordt aan marktgaarders (inspec teur van politie met twee agenten) betaald f 100.voor het innen der schoolgeldei f 12, voor het schatten der drankloealei f 39.aan den gemeente-opzichter voo: brandweer f 25.voor den gemeente-ont vanger voor uitbetalen pensioenen f 50. In de kosten der Gezondheids Commissi! werd bijgedragen f 205.48. Voor zoover ons bekend bereikte dei Raad nimmer een jaarverslag over de werk zaamheden dezer Commissie. Het wil ons voorkomen dat de Gemeente op een dergt lijkvverslag aanspraak kan maken. Het ophalen van asch en vuilnis heef gekost f 1525.50. Zou het niet voordeeliger zijn, dit werl in eigen beheer te nemen? Met bovenstaande vermeenen wij aan 4 ons verstrekte opdracht te hebben voldaai Mogelijk kunnen meerdere onderwerpen bi de behandeling'der begrooting voor 1921 tt sprake komen. Wij adviseeren u tot goedkeuring der r- kening over 1919 te besluiten. De Commissie voornoemd, ROGGEVEEN. Waalwijk, 22 December 1920. B. en W. gaven daarop 't volgende antwoor Wij hebben de eer U hierbij aan te bi den het verslag, uitgebracht door de Coj missie, 'door Uwen Raad benoemd om i gemeente-rekening 1919 te onderzoeken. Naar aanleiding van de door de Commi sie gemaakte bemerkingen kunnen wij het volgende mededeelen. Het heeft volstrekt niet onze instemmii dat het Secretarie-personeel zooveel wei heeft aan het samenstellen der rekenin dat door den. Ontvanger behoorde te g sehieden, doch het is ons gebleken dat vi een üjdige vaststelling der rekening zondi hulp der Secretarie geen sprake kan zij Wij deelen de zienswijze van de Gommiss ten deze volkomen, doch naar onze meenii was de thans gevolgde weg noodzakelijk. Ook zijn wij van oordeel dat de invorc ïing der belasting niet met de noodige vooi varendheid geschiedt en wij zullen den Oi vanger nogmaals tot grooter activiteit aa manen. Wij zijn bereid het openen van e postrekening aan te vragen. Ten aanzien van de door de Commisf bedoelde afwijking van de huurovereei komst met een huurder van een der gemee tewoningen, is thans overeenstemming v< kregen, zoodat voortaan het overeenge) men huurbedrag zal worden verantwoor Wij meenen dat voor de Secretarie de l paste zuinigheid wordt betracht. Noch huisvesting, noch de installatie dragen na wij meenen de kenmerken, dat aan de 8 retarie overbodige kosten worden gemaai Den laatsten tijd waren ter secretarie schrijfmachines bij de liquidatie van 1 Leevnsmiddelenbedrijf is een derde mac ne, afkomstig van dat bedrijf, bijgeplaat De machine, in gebruik bij de politie, wi

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6