t Eerste Blad. 01 NIEUWE HUURWETTEN, I „NOORD-BE, ABAND"! I WAALWIJK. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. (Gemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. I NUMMER 16 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1921 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Teicf. 33?» WAALWIJKSCHE EN LANGS^RAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijkschf Stoomdrukkerij Antoon Tieten Prijs der Advertentiën. 20 cent per regel; minimum f 1,50 Reclames 40 cent per regel. Telegr.-AdresECHO- De Eerste Kamer heeft de nieuwe huurwets-ontwerpen aangenomen, Ver moedelijk zullen zij binnen enkele digeu in het Staatsblad verschijnen en daai- door kracht van wet verkrijgen. Aan deze wetten, die eenige verrui ming zullen geven aan de geringe be schikbare woningruimte, ontleenen wij de volgende bepalingen De Huu raanxeggingsu/et* Wanneer een woning leeg staat (dat Is: »niet op ernstige wijze in de werke lijke bewoning is voorziendan kan de Huurcommissie den eigenaar of den huurder of ander rechthebbende aan zeggen, te haren genoegen in de be woning te voorzien. Zij bepaalt daarvoor een termijn (vaa tea minste één maand), die zij telkens met één maand kan ver lengen. Is aan de aanzegging niet naar ge noegen van de Huurcommissie voldaan, dan kan deze de woning namens den rechthebbende verhuren. De woning wordt dan publiek aangeslagen ais >te huur bij de huurcommissie». De recht hebbende wordt vooraf gehoord. Deze verhuring geschiedt op redelijke voorwaarden de huurprijs mag niet la ger zijn dan die, welke vroeger door de huuicommissie is goedgevonden (of die, welke zonder haar tusscbenkomst mag worden bedongen). Beschikkingen over een woning, die na 12 Februari 1920 getroffen zijn en die in strijd komen met een verhuring door de huurcommissie, zijn ongeldig. Wanneer een huurder of ander recht hebbende (oiet-eigenaar) een woning iaat leeg s.aan eu de Huurcommissie verhuurt dll) dan blijft haar beschikking van kracht, ook al loopt het contract van den huurder etc. af. Beroep tegen een >huuraanzegging> staat (bissen twee weken) open op den kantonrechter. Aanvulling van de Weningnoodwet. Wanneer een woning geheel of ge deeltelijk onbewoond wordt gelaten, of door de schuld van den eigenaar (als deze haar verhuurd heeft) ia bijzondere mate wordt vetwaarloosd, kan de ge meenteraad op voorstel van Burg. en Weth. baar onteigenenen, eventueel doen verbouwen ca verburen. Het Rijk geeft een tegemoetkoming in de kosten. Bij het bepalen van de schadevergoe ding bij onteigening blijven buiten be schouwing prijzen, die gedurende den oorlog of later bij specuiaiieven verkoop zijn gemaakt Op besluit van de regeering kan het öf in alle of in bepaalde gemeenten verboden zijn, zonder toestemming vao B. en W. woningen af te breken of te onttrekken aan de bestemming, die zij hadden op 1 Febr. 1920. Wordt een verhuurde woning door den eigenaar vetwaarloosd, dan kunnen B. en W. beter onderhoud gelasten of op kos'ien vaa den eigenaar voor onder houd zorgen. B. lïysiging Huurcomtnissiewet. Behalve het bedingen van sleutelgeld wordt ook het aannemen daarvan straf baar gesteld, zelfs indien dit voor een derde geschiedt (de straf is hoogstens een maand hechtenis of een boete van hoog stens duizend gulden. Verder dient te worden onderscheiden tusschen woningen beneden een zekere huurwaarde .(voor de groote gemeenten f 10) per week in 1918 (categorie A, die oorspronkelijk onder de Huurcom- mlssiewet viel) en daarenboven (catego- B.) Dan geldt De huurprijzen mogen zonder tusschen- komst van de Huurcommissie maximaal worden verhoogd met 20 pCt. van de huursom op 1 Januari 1916 (categorie A) of 10 pO. van de huursom op 1 Januari 1^1918 (categorie B). Is na die data, maar tvóór de instelling der Huurcommissie "*(voor categorie B: 29 Maart 1918, ten minste in die gemeenten, waar toen een Huurcommissie bestond) een hoogere huur bedongen, dan moet de verhuurder daarvoor alsoog goedkeuring vragen aan de Huurcommissie óf zijn prijs terug brengen. Verdere verhóoging van huur moet de verhuurder aan de goedkeuring van de Huurcommissie onderwerpen. Keurt deze een verhooging niet goed, dan stelt zij, den verhuurder gehoord, een huur som vast. Zij kan aan goedkeuring of vaststelling van een prijs terugwerkende kracht verleenen tot zeker tijdstip, dat niet vroeger kan zijn dan de dag, waarop het verzoek tot goedkeuring is inge komen. De Huurcommissie kan voorts aan de goedkeuring of vaststelling van den huurprijs de voorwaarde verbinden, dat blanen een bepaalden tijd herstel lingen of ve. beteringen aangebracht worden. De Huurcommissie staat geleidelijke huurvethoogingen toe, totdat een billijke opbrengst van de woning wordt ver- k eges zij gaat. daarbij echter niet hooger dan tot 50 pCt van de normale huutwaarde op 1 Jan, 1916 voor cate gorie A of 37'/i pCt. daarvan op dien datum voor categorie B., tenzij hoogere uitgaven of ingrijpende verbeteringen aan de woning een grootere verhooging wettigen. De Commissie houdt bij haar beslis singen rekening met het onderhoud van de woning. Geen huurprijs wordt door de Com missie lager gesteld dan die, welken de verhuurder zonder haar tusscbenkomst mag bedingen. Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.-— 3.I13.7o7 M) ECHO VAN HET ZEIDEN DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 17 Februari 1921, des namiddags 7 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer van Huiten. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen. Van Son. U kunt de notulen wel beknopt maken, maar er is bier in de vorige verga dering heel wat anders voorgevallen dan liierin vermeld wordt. Ik beb o.a. beweerd dat alles wat bier betreffende de zaak Na- gelkerke besproken was, te veel gezegd was. Van procedure kan bier tocb geen sprake zijn daar dit tocb zuiver een zaak tusscben den notaris en Nagelkerke was. De gemeen te bad alleen met den notaris te maken. Voorzitter. U kunt tbans aanmerkingen op de notulen maken, docb geen verdere bij zonderbeden er bij balen. Van Son. Daar kom ik ook juist op terug. Het viel mij op dat er niets van staat ver meld dat ik in de vorige vergadering gezegd beb, dat at wat hier over Nagelkerke was gezegd overbodig was en dat de gemeente die schade niet behoefde te lijden, omdat volgens contract de notaris verplicht was voor de paebtpeuuingen te zorgen. De leden moesten zelf maar weten of ze die verant woording op zich wilden nemen. Voorzitter. Dat beeft U toen zoo niet ge zegd. Weten de andere beeren zich nog iets te berinneren. Bergmans. Ik moet ten sterkste tegen bet gezegde van den heer van Son protesteeren. Men kan toch moeilijk letterlijk alles in de notulen opnemen. Zou men dat met Uwe gezegden wel doen, dan moet bet met bet gesprokene der andere leden ook geschieden, daar zij niet, éénzijdig mogen zijn. Verder is liet onwaar dat wij door vóór ontbinding te stemmen iets voor onze rekening hebben genomen. De voorzitter vraagt hierna aan de ande re leden of zij gehoord hebben dat van Sou gezegd heeft daT alle leden die er vóór stemden de gevolgen voor hunne rekening namen. Geen der leden kan zich biervan iets her inneren. Van Son. Ik beb gezegd, dat al jvat we hier over die zaak gedebatteerd hébben voor uiks is geweest, daar bet slechts een zaak was tusschen Nagelkerke en den Notaris. Dn ik beb er bij gezegd tot de andere leden „Heeren denkt om uw eed J" Dit moclit toch zeker wel in de notulen opgenomen zijn, men behoeft tocb een ander geen doek jes voor de oogen te binden. Thans geven alle leden toe dat bij in dien geest gesproken heeft. Voorzitter. De notulen zijn een korte sa menvatting van het verhandelde. Er is echter niets tegen om liet door U gezegde alsnog er in op te nemen. Aldus wordt besloten. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer Nagelkerke waarin bij verklaart de ontbinding der buur te aanvaarden en afstand te doen van al het gewas dat op liet land staat. Een zich daarop bevindende pomp, wensclit hij voor zich te reserveeren. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten houdende re geling van de jaarwedden der wethouders. Voor gemeenten van 3000 tot 5000 inwoners, dus ook voor Drunen, zijn zij vastgesteld op 7| pet. van de 'jaarwedde van den Bur gemeester, met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1920. Wordt eveneens voor kennisgeving aan genomen. Schrijven van Ged. Staten houdende ver zoek om de verordening op de heffing van. den Hoofdei. Omslag te wijzigen. Bij een aftrek voor gehuwden van f 000 voor nood zakelijk levensonderhoud kan slechts een aftrek van hoogstens f 60.voor ieder kind worden toegestaan. lie hoogere aftrek billen handhaven, Voorzitter. B. en W. stéllen voor om aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen en de verordening aldus te wijzigen. Bergmans. Is er geen iindere weg op te vinden. Zou het stuk nigt kunnen worden aangehouden tot de volgende vergadering dan kunnen we er nog mis goed over den ken. Onze Verordening is -destijds toch met algemeene stemmen aangenomen, dus wel een bewijs dat we hier ,+tlemaal wat voel den voor het idee om d&Ê Hoofdei. Omslag zoo min mogelijk op de groote gezinnen te doen drukken. Voorzitter. Zouden wij; voor ieder volgend kiuc dan zou tocli de aftrek voor levensonder houd verminderd moHj#t worden. Toen laatst voor de wei'klié ienvereeniging een spreker (iptrad, heeft dir. de regeling van Drunen nog geprezen. jVH-u mag toch veron derstellen dat hij er wSÏ mee op de hoogte was. Bergmans. Het is besti-mogelijk dat er na overleg nog iets anders Vzit dan de regeling te wijzigen zooals Ged. /Staten voorstellen, maar ik zou het toch i! <g even willen aan houden, mogelijk dat-fir nog een andere weg te vinden is. Van Son. Ik ben er o-jk voor om liet nog even aan te' houden. Aldus wordt besloten.; Verzoek van A. de Lfjit'om land, dat hij van de gemeente in huur heeft, te mogen overgeven. B. en W. stellen vooi het verzoek in te willigen. Van Son. Ik beu er v.f-1 voor om liet voor 1 jaar toe te staan mits bet zonder winst wordt overgegeven. Voorzitter. Denkt nui tocli eens goed na, wat kan er toch tegen zjjn. Stel dat iemand een perceel wil pachten. doch dat het voor hem alleen te veel is. Sou hij het nu niet met een paar anderen npgen deelen dan zou hij nooit in de gelegenheid .zijn om iets te kunnen pachten. Ik viijtijer niets tegen, daar toch de eene persoon, die het land pachtte voor de penningen instaat. Met algemeene stemmen wordt besloten bot verzoek toe te staan. Van II. Ivnippels is een verzoek ingeko men om vermindering van pacht. Hij schrijft gehoord te hebben dat aan Nagelkerke ont binding van huur is toegestaan. Het stuk land dat hij in huur heeft, heeft hij door de schuld van >^agelkerke zoo duur moeten pachten. Aan 'i: iü.— per hont was het goed betaald. P. Brmirmijn Lzn. heeft dig en haal slechts iets aan wat gebeurd is. Bergmans. Het is thans een openbare ver gadering en daarom wijs ik hier maar op, opdat de menschen geen verkeerde meening zouden opvatten omtrent hetgeen hier niet Nagelkerke is gedaan. Van Son. Toen Nagelkerke voor die per- ceelen zoo'n hooge huur gaf waren de men schen bang van hem en zijn alle perceelen veel in pacht omhoog gegaan. Er lagen er bij van f 25 per hont. Ik zeg dat het veel te veel is. Bergmans. Zouden we die menschen niet kunnen antwoorden, dat de raad wel gene gen is de huur te ontbinden als ze daarom verzoeken, maar niet om de huur te vermin deren. Voorzitter. We kunnen ze dus antwoorden dat aan hun verzoek niet kan worden vol daan. Ze kunnen toch in het verslag van deze vergadering wel lezen, van welk gevoe len de raad is. I Wordt met algemeene stemmen besloten aan adressanten mede te deelen dat. op hun verzoek afwijzend is beschikt, een verzoek om ontbinding der huur zooals voor Nagel kerke, zal door den raad in gunstige over weging worden genomen. Voorstel van B. en W. om een regeling te treffen tusschen de brandweer van de Wolfshoek en die van Elshout. Voorzitter. Ik heli een onderhoud geliad met mijn collega uit Elshout waarbij de wenschelijkheid ter sprake kwam om inge val van brand de brandweer te doen samen werken. Daarop heb ik dézer dagen met het Dag. Bestuur van Elsliout een conferentie gellatl, waarbij overeengekomen is om wan- neei' er in de Wolfshoek brand mocht ont staan, de brandweer van Elsliout, zonder daartoe nog een nader verzoek af te wach ten terstond naar de plaats van den brand zal komen. Omgekeerd zal de brandweer van Wolfshoek ingeval in Elshout brand uit breekt, ook direct daarheen gaan. De kosten blijven voor rekening der gemeente, die de hulp komt verleenen. Van Son. Neen, dat jnoet een regeling zijn tusschen Drunen en Elshout, niet tusschen Elshout en de Wolfshoek alleen. Muskens, Mij dunkt ook dat het meer in het belang is van Elshout dan van Drunen, daar er in Wolfshoek veel minder huizen staan. Bergmans. Ik vind ook dat het de gemeen te Drunen meer zal kosten, dan Elshout. Ik zon daarom willen voorstellen dat de on kosten terugbetaald worden door die ge- 2 hectaren In de Middelzeek gepacht voor f 260.wat hij zeker f 100 te veel acht. Ook Adri Smit in de bosseben heeft hetzelfde verzoek. B. en W. stellen voor op al deze verzoeken afwijzend te beschikken. Bergmans. Daar kan ik nog niet zoo di rect mee meegaan. Ik geloof wel dat ze het land veel te duur gepacht hebben door de schuld van Nagelkerke, maar ze waren voor hunne kostwinning wel verplicht het né men. Zonden we niet eens kunnen onderzoe ken of hel werkelijk te duur is. Voorzitter. Laat ik IT eens vertellen... Van Son. Mag ik daar.ook eens een woord je over spreken. Mij dunkt dat een inwoner niet minder behandeld mag worden dan Na gelkerke. Wat zij daar schrijven is waar heid, het is de schuld van Nagelkerke dat ze zoo duur hebben moeten pachten. Ik ben echter tegen vermindering van huur. Als men het mij vraagt, ik ben er voor om de huur te ontbinden, zoo goed als voor Nagel kerke, maar ik ben tegen huurvermindering. Voorzitter. Er wordt gezegd, liet land is te. duur gepacht. Ik beb eens een onderzoek ingesteld en bet is wel interessant voor welke* gevallen men dan komt. Ik geef toe dat het een liooge prijs is, maar als men dat land van Nagelkerke eens neemt. Dat beeft bij de verpachting f 80.opgebracht en na liet een paar maanden bewerkt te heb ben lieeft hij bet voor het dubbele overge geven. Ik kan dus niet zeggen dat het duur is als men er na eenigen tijd 100 pCt. op verdient. Bergmans*. Mag ik eens vragen wanneer dat geweest is. U moet niet een enkel ge val aanhalen, maar' over ligt algemeen né men. Want het is me anders niet recht dui delijk hoe Nagelkerke f 1000 toe heeft, wil len geven om van het land af te komen als hij er zoo mee kon verdienen als U aan geeft. Voorzitter. Daar kan ik niet zoo direct op antwoorden, ik zeg dit geheel onpartij- mcontc waar de brand geweest is. Voorzitter. Het gevoelen van den raad is dus wel om samen te werken. Kan ik dus aan het gemeentebestuur van Elshout mel den dat we met deze regeling aceoord gaan, alleen met die wijziging er in, dat de kos-' ten worden betaald door die gemeente waar brand geweest is. Aldus wordt besloten. Vaststelling van een verordening voor het correspondentschap der arbeidsbemiddeling.. De verordening wordt voorgelezen, docli zal nog ter nadere bestudeering bij de leden Cireuleeren, Electricifeitavoorziening in de Toren straat. Van Son. Waar ligt die ergens? Voorzitter, Hiernaast, tegenover de kerk. Van. Son. Zoo, we gaan omhoog. Daar wist ik nog niks van, Het kan al niet liooger dan Torenstraat. (Gelach). De voorzitter zegt verder dat er in die straat -slechts 10 menschen zich voor aan sluiting hebben opgegeven. Hij verzoekt de raad te beslissen of men voor deze enkele menschen toch zal overgaan om de elec- trisclie leiding ook in deze straat door te trekken. De lieer v. d. Wiel zal dit omver werp nog nader i toelichten. De heer v. Wiel deelt mede, dathij mede bij verschillende bewoners dier straat aan huis is geweest om hen persoonlijk te vragen of ze wilden toetreden. Hij heeft hun de kostprijs bij 2 en 3 lichtpunten on geveer opgegeven en tevens gezegd, dat zij de installatie van de gemeente kénnen hu ren. Slechts 10 van de 30 bewoners gaven zich maar op. Waar zij dus zelf voor deze zaak weinig belangstelling aan den dag leggen, wat wel blijkt uit de geringe deel name, zou liij willen voorstellen om thans nog niet tot den aanleg over te gaan met het oog op de meerdere kosten die dit mede brengt. Zouden zicli later meerdere perso nen aanmelden, dan zou men er nog toe over kunnen gaan, hetgeen alsdan wel minder kostbaar zal zijn daar de benoodigde mate rialen veel goedkooper zullen worden. Be sloten wordt de Torenstraat voorlooopig nog niet aan te sluiten. De voorzitter deelt mede, dat de weg in Kattenstraat heel slecht begint te worden. Er is een aanbod ingekomen om er zand in te rijden, maar de kosten biervan komen B. en W. te hoog voor. Hij verzoekt daarom B. en W. te machtigen er 1 of wanneer noo- dig 2 wagons grind in te laten rijden en de straat hier en daar te laten bijwerken. Met algemeene stemmen wordt besloten B. en W. biertoe te machtigen. Voorzitter. De tijd is ook gekomen om bet land van Nagelkerke, waarvan de huur ontbonden is, te verpachten. Hoe vinden de heeren dat dit het best kan geschieden: voor een zeker aantal jaren of de huurders de keus te laten het voor 1 of voor 4 jaar te pachten. Het voorstel van B. en W. is om liet eerste blok, dat zijn 24 perceelen met klaver, voor 4 jaren te verpachten en voor de overige perceelen die daar achter liggen aan de pachters de keus te laten om het voor 1 of voor 4 jaren te huren. Van Son. Dit laatste is gevaarlijk want dan .konden ze na een jaar weer wel eens komen zooals Nagelkerke. Ik zou voorstel len om het voor 4 of 5 jaar te verpachten en tliaus ook niet meer door den Notaris. Vöorziter, Dat kunnen we niet want er bestaat een contract tusscben den notaris en de gemeente. Van Sou. Dat is verbrokenals de notaris hier f 100 komt aanbieden om de gemeente een schade van 10 a 20000 gulden aan te doen, dan acht ik het contract niet meer be staande. Voorzitter. De raad heeft toéh besloten om ontbinding te verleenen. Van Sou. Op conditie dat de notaris ook f 100 zou geven daarom acht ik bet con tract Verbroken. Bergmans. Ik vind dat van Sou zicli nt>g_ al kras uitdrukt door te zeggen dat de no taris ons 10 f 20000 nadeel heeft toege bracht. Van Son. Dat durf ik hier gerust in open bare vergadering te zeggen. Waarom be hoeft de notaris anders die f 100 te komen aanbieden als we de huur wilden ontbinden van Nagelkerke? Voorzitter. Laten we toch een eenmaal genomen besluit rusten en laat ons den bes ten weg kiezen voor de toekomst. En wat is mi hier de beste regeling voor 1 jaar of voor 4 jaar? Van Son. Ik ben er voor om voor 4 of 5 jaar eu dan door de gemeente zelf te doen verpachten met 2 goedé borgen zoodat de gemeente geen risico meer kan hebben. Voorzitter. Wordt dit voorstel door iémand gesteund? Van Halder. Ik vind het voorstel van B. en W. meer in het belang van de ggmeente. Er zijn altijd menschen die een percAil voor 1 jaar willen hebben en er dan ook meer voor zullen geven dan wanneer zij liet voor 4 jaren moeten nemen. Bergmans. Ik vind ook dat het voorstel van B. en W. een verstandig voorstel is. Voorzitter. Zouden de heeren zicli hier over eens directkunnen uitspreken, wan neer de gemeentewet in toepassing werd gebracht, zou aan ieder lid slechts twee- maal het woord over hetzelfde onderwerp kunnen worden verleend. Van Son. Wanneer iemand voor 1 jaar land kwam pachten, zou hij het met Cliili kunnen bemesten en er dan in 1 jaar alles uithalen zoodat de grond geheel uitgeput is. Dat is nu toch geeu voorstel. Denkt er om, we komen op een gevaarlijk terrein als we het voor 1 jaar gaan verpachten. Na nog eenige discussie wordt met alge meene "stemmen besloten het land te ver pachten zpoals door B. en W. voorgesteld, .dus het eerste blok, 'de 24 perceelen klaver, voor 4 jaren en liet overige voor 1 of voor 4 jftar naar keuze van de huurders, De Vooorzitter zegt verder toe de zaak te zullen bespoedigen, docli nog eenige dagen ruimte te zullen laten om andere pachters in de gelegenheid te stellen een verzoek in te dienon- om huurontbinding, dan kan dit land eventueel tegelijk met dat van Nagel kerke worden verpacht. De verpachting zal voorts in het Weekblad van den Boerenbond worden gepubliceerd. Alsdan brengt de voorzitter in omvraag, of de verpachting wederom door den Nota ris geschieden zal of niet. Met op één na al gemeene stemmen, die van den heer van Son, wordt besloten liet nog door den Nota ris te laten verpachten. Echter zou men een artikel van het bestaande contract eenigs- zins willen wijzigen, waardoof meenings- verschillen zooals thans zijn gerezen niét. meer voor kunnen komen. De lieer Bergmans vraagt nog of het pandrecht van de vakschool niét op een ge woon gezegeld stuk aan de gemeente kan worden overgedragen, .waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Volgens deskundige verklaring moet dit bij akte geschieden. Hij adviseert den heer Bergmans zich ooi; tot een deskundige om advies te wenden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. t

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1