WaalwpsGhe Stoomdrukkerij 'ielen. - Waalwijk. BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. INS3Z0NDM STÏÏKSEB Q Eén proeforder overtuigt U de Provincie die ook eeuwen in eene Egyptische duisternis heeft gezeten en nu daarvan niet alleen is verlost maar bovendien nog van zoo velerlei zaken kan profiteeren. Hij dankt den Staten leden voor hunne voortvarendheid en durf. Andermaal toch hebben ze vijf millioen voor de P. N. E. M. gevoteerd waarmede thans 24 millioen is bereikt. En ik ben, zegt spr.. er van overtuigd dat U, mijnheer de Burgemeester, daar gisteren con amore aan hebt medege werkt. Het licht is niet van de grootste beteekenis maar de kracht. De kracht is het die men noodig heeft, de kracht is het die de Provincie en daarmede de diverse gemeenten omhoog moet brengen althans om voorloopig te houden op die hoogte waarop het is komen te staan en ook om daardoor te helpen handel en industrie door de thans heerschende malaise heen te brengen. Vlijmen, met recht de eerste en schoonste gemeente van de Langstraat door den Burgemeester genoemd, heeft door het bedrijf op zoo'n breeden voet op te zetten, werkelijk een schitterend voorbeeld gegeven aan de achter en omliggende gemeenten. Doch dat is Uwe bedoeling niet geweest. Uwe be doeling en die van den raad is alleen geweest de industrie, landbouw enz. van nut te zijn en ik hoop, zegt spr., dat U eenmaal zal zien dat U daar volkomen in bent geslaagd, dat U eenmaal den zegen van Uw arbeid in ruime mate om U heen zal zien. Hierna nam de heer Prinsen als jongste lid van den raad het woord. Hij doet zulks omdat de nestor van den raad thans, na eene afwezigheid van meer dan een jaar, hier thans voor de eerste maal weer aanwezig is. Spr. zei daarstraks, toen de burge1 meester door een handomdraai de ge meente in lichte laaie heeft gezet en daarop al het volk heeft hooren juichen, uitgenomen wellicht eenige verliefde paartjes, jaloersch te zijn geworden. De verliefde paartjes behoeven niet boos te zijn, die komen maar naar wijk B. Hij hoOpt dat de griffier der Staten alles in 't oor zal knoopen en mede zorg zal dragen dat de blinde darm 't zelfde licht zal hebben dan de be woners van de overige wijken. Door de plannen die thans aanhangig zijn spoedig te verwezenlijken, kan aan dat ver langen worden voldaan en zullen de bewoners zich daar niet langer meer met een nachtpit-installatie be hoeven te belpen. Met den wensch dat door het licht allen zullen worden verlicht om daar door nog meer in het belang van de gemeente werkzaam te kunnen zijn, eindigt spr, zijne humoristische rede. De heer Weitz, hoofdambtenaar der P.N.E.M. zegt dat Prof. van Swaay tot zijn spijt heden niet aanwezig kan zijn Daarom zal hij namens de Directie de aanwezigen een kort woord toespreken. Deze dag noemt spr. voor de gemeente een belangrijke dag. Dank zij de voortvarendheid van de Provincie, die in de moeilijkste tijden, die wellicht ooit zijn gekend, niet stil heeft gezeten maar met noeste vlijt heeft gearbeid, is deze gemeente in de gelegenheid gesteld de inwoners van licht en kracht te voorzien. Hulde brengt hij aan Burg. en Weth. en de leden van den ge meenteraad, omdat ze daarmede niet getalmd hebben en zoo juist hebben Ingezien dat door dit bedrijf de ge meente in groei en bloei zal toenemen. Spr. wijst er op dat men in de eerste levensjaren beslist met moeilijkheden zal hebben te kampen. Door samenwerking, die tot heden toe op zoo'n aangename wijze heeft plaats gehad, zal men dit alles weten te boven komen. De heer Roels, ingenieur van de P. N. E. M. wijst er op hoe juist in den tijd toen de Provinciale aanhoudend met storingen had te kampen, het besluit hier is genomen. Dat bewijst wel dat men veel vertrouwen stelde en overtuigd was dat spoedig deze moeilijkheden die tenslotte bleken te zijn kwaad willigheid zouden worden over wonnen. Spreker wijst er ep dat hier alle werk zaamheden zoo vlot van stapel zijn ge- loopen. Dat komt omdat steeds hier op de aangenaamste wijze is samengewerkt. Het personeel ging graag naar Vlijmen, werkte hier met vlijt en ambitie, wetend dat hun arbeid werd gewaardeerd. Ook spr. dankt voor de waardeerende woor den tot hem en de andere ambtenaren en beambten van de P. N. E. M. door den burgemeester gericht. De heer van Engelen, vertegenwoor diger van de P. N. E. M. wil ook niet nalaten namens zijne Directie een woord van dank te brengen aan het geheele gemeentebestuur en aan zijnen Voorzitter in het bijzonder, voor de aangename verhouding die heeft geheerscht tijdens het werk. De heer Roels wijdt hierna nog een dronk aan Prof. van Swaaij en spreekt daarbij den wensch uit dat hij nog vele jaren getuige moge zijn van de rijke vruchten die zijn arbeid voortbrengt. De heer Meeuwis, volontair ter secre tarie brengt hulde aan den secretaris, voor de vele en groote werkzaamheden die hij voor het G. E. B heeft verricht De Burgemeester dankt hierna alle heeren voor de waardeerende woorden tot hem en het gemeentebestuu gericht Hij wil echter deze plechtigheid nie eindigen alvorens een woord van hulde en dank te brengen aan den Commis saris der Koningin, want aan zijne groote werkkracht is het zeker voor een zeer groot deel te danken dat de Provincie van de zegeningen der elec trische energie kan profiteeren. Hoevee slapelooze nachten, nachten van arbeic aan het voorstel tot electriflceering der Provincie zijn voorafgegaan, weet de heer Griffier die mede niet minder zijn beste krachten aan de tot standkoming daarvan heeft gegeven. Spreker drinkt op de gezondheid van Zijn Excelentie den Commissaris. Hierna werd een rondgang door de gemeente gemaakt om de straatver lichting en het transformatorhuisje oogenschouw te nemen. De verlichting bleek uitstekend zijn en zeker zal dit nog meer blijken als de maan haar pover licht de aarde onthoud. Wij brengen burgemeester van der Ven en het geheele gemeentebestuur namens de ingezetenen van gehee Vlijmen hulde en dank voor wat ze in zoo'n korten tijd hebben weten tot stand te brengen. in te De commissie voor de schadever goeding doet een mededeeling omtrent de door de verschillende geallieerde regeeringen bij haar ingestelde vordering waaruit blijkt, dat Frankrijk in het gehee een schadevergoeding elscht van ruim 218 en een half milliard. De eischen der andere landen zijn Het Britsche rijk2 542.707,375 pond plus 7.597.832 08(5 frank; Italië 33.096.836.000 pond plus 17.926.130.395 frank. België 34 254.645 893 Belgische franken, plus 2.875.215.996 Fransche franken. Japan 832.774,000 yen. Zuid- Slavië 8.496.091,000 dinaz, bovendien nog 19 219.700.112 frank. Roemenië verlangt 31.099.406.188 frank. Por tugal 1.944.261 conto's. Griekenland 4.992.788.739 frank. Brazilië 598.405 frank, plus 1.216 714 pond. Tsjecho- Slowakije 7.612,432.103 frank plus 7.263.117,835 kronen. Slam 9.179.208 mark plus 1.169,821 frank. Bolivia 16.000 pond. Peru 56.236 pond plus 107.389 frank. Haiti 80,900 dollar plus 532.593 frank. Cuba 801.135 dollar, Polen 21.913.269.740 frank, plus 500.000.000 mark. De Europeesche Donaucommlssie 1.834.800 frank, plus 15.038 frank plus 4.888,510 lei. Naar Reuter aan eenige bladen meldt, verneemt de >Mornlng Post* uit Helsingfors, dat de Japansche missie te Reval vernomen heeft, dat een militair verdrag gesloten is met de Chlneesche vertegenwoordigers te Moskou, waarbij de sovjet-regeering zich verbindt samen te werken tegen de buitenlandsche vij anden. Verscheidene Chineesche jour nalisten zijn te Moskou aangekomen. Dit geeft een kijk op de verwikkelin gen welke In Azië te verwachten zijn. Volgens de officieels berekeningen zal de nieuwe Pruisische Landdag uit 425 afgevaardigden bestaan, verdeeld als volgtMeerderheidssocialisten 114, Centrum 81, Duitsche Democratische partij 26, Dultsch Nationalen 75, Onaf- hankelijkfn 29, Volkspartij 58. Vereen. Communisten 50. Duitsch-Hannoversche Partij 11 en Bconomische Partij 4 afge vaardigden. Bij een botsing tusschen gendarmen en arbeidersvrouwen en een daarop ge volgd arbeidersoproer te Krombach in Tsjeeho-Slowakije zijn vele dooden en gewonden gevallen. De nieuwe posttarieven treden reeds 1 Maart a.s. iu werking. De te heffen porten en rechten worden gewijzigd als volgt: Binnenlandsch verkeer. Briefkaarten 7!/a cent. Brieven van een gewicht tot en met 20 gr. 10 centboven 20 t.m. 100 gr. 15 centboven 100 t.m. 300 gr. 20 centboven 300 t.m. 500 gr. 30 cent boven 500 t.m. 1000 gr. 40 centboven 1000 t.m. 2000 gr. 50 cent. Voor z.g. stadsbrieven bestaat geen afzonderlijk tarief meer. Gedrukte stukken voor een gewicht t.m. 500 gr. 2 cent per 50 gr. of gedeelte van 50 gr.boven 500 t.m. 750 gr. 25 cent; boven 750 t.m. 1000 gr. 30 cent; boven 1000 t.m. 1500 gr. 35 centboven 1500 t.m. 2000 gr. 40 cent. Nieuwsbladen en bijvoegsels. Indien de frankeering bij abonnement geschiedt, voor een gewicht van niet meer dan 55 gram '/z cent, boven 50 gram tot en met 150 gram 1 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend gedeelte van 150 gram '/a cent daarboven. Geschiedt de frankeering niet bij abonnement, dan is voor alle nieuwsbladen en bijvoegsels het port der gedrukte stukken van toe passing. Met Ingang van 1 April a.s. wordt het port der nieuwsbladen en bijvoegsels, waarvan de frankeering bij abonnement geschiedt, nader vastgesteld op voor een gewicht van niet meer dan 55 gram 1 cent; boven 55 gram tot en met 150 gram 2 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend ge deelte van 50 gram 1 cent meer. Monsters. Tot een gewicht van 150 gram 7'/s en verder voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 2'/j cent daarboven. Aanteekening. Behalve het port is voor gewoon aan- geteekende stukken alsmede voor aan- geteekende brieven met aangegeven geldswaarde een recht verschuldigd van 15 cent; voor aangeteekeude brieven met aangegeven geldswaarde daaren boven een recht van 2'/i cent voor elke honderd gulden of restend gedeelte van honderd galden aangegeven geldswaarde. Invordering van gelden op quitanties en wissels. Voor elk ter Invordering gegeven stuk is bij de afrekening of bij de teruggaaf van de onbetaald gebleven stukken een recht van 12'/2 cent verschuldigd. Bij de afrekening is bovendien wegens het per borderel Ingevorderde bedrag een recht verschuldigd, hetwelk bedraagt voor een bedrag tot en met f 25 10 cent; boven f25 tot en met f 50 20 cent en voorts 10 cent voor elke som van f 50 of restend gedeelte van f 50 boven f 50 tot en met f 500boven dit bedrag is voor elke f 100 of restend gedeelte van f 100 10 cent meer verschuldigd. Voor elk verzoek om inlichtingen betreffende en iozage van een afgerekend borderel en het daarbij beboorends af rekeningsformulier is een recht van 15 cent verschuldigd. De regeering heeft toegestaan, dat het door het R.K. Huisvestingscomité voorbereide transport kinderen uit Boe dapest alsnog naar ons land vertrekt. Men seint uit Roermocd De toestand van Dr. Cuypers was hedenmorgen hoogst ernstig. De minister van landbouw heeft besloten in te trekken alle op den uit voer van rundvee en rundvleesch be trekking hebbende beschikkingen en met Ingang van 1 Maart tot nadere aankon diging dispensatie te verleenen van het verbod van uitvoer van levende runderen, behoudens bepaalde regelen en van alle rundvleesch, behoudens de geldende voorschriften ten aanzien van voor uit voer bestemd vleesch. - De directie der N. V. Nationale Opera is door den heer Jacques Hcbertot, directeur van het >Théater des Champs Elysées», uitgenoodigd ln April a.s. drie voorstellingen van Tristan en Isolde te Parijs te komen geven. De directie der N. V. Nationale Opera heeft deze ult- noodlging aangenomen. De Katholieke Illustratie bevat deze week het volgende Platen Het gezin van den Spaanschen coning. Een optocht van zuigelingen in Asburg-park te New-York (2 foto's), De plechtige opening van het Engel- sche parlement (2 foto's). Een brui- oftsstoet in Schönwald (Opper-Silezië). Een zeer belangrijke voetbalwedstrijd 2 foto's). De afgerichte hond als leider van blinden (I foto's). Op de zevende internationale hoodententoon- stelling. Een opera opgevoerd door een dilettanten-gezelschap. Een zon derlinge voetbalmatch. Uit het land der wedrennen. Chineesche dames als student te Parijs. Een wedstrijd op rol-schaatsen. Waar is 't einde De mode in Zuid-Afrika. Voor de jeugd. Het Motorrijwiel als jacht paard. Dr. van Leeuwen. Jhr. Mr. L F. H. van Aefferden. Een reis om de wereld in 52 dagen. De J. Retns. s TekstMoedertje twee, roman door 3. B. v. d. Sande. Ode aan een zloscoop. door Maks. Kaatje. Mis rekening, door Chr. Kamp. Speel hoek. Onze rebussen. Een reis om de wereld in 52 dagen, door M. Berden. Nadere berichten melden dat de sneeuwval te New-York samenging met een hevlgen storm, welks kracht 80 K. 14. per uur bedroeg en 24 uren aan lieid vanaf Zaterdagnacht. Het was de ïevigste storm sinds twintig jaar. Binuen :.0 minuten viel er meer dan een voet sneeuw, die op vele plaatsen tot eec dikte van verscheidene voeten werd op gehoopt. Het tram- en treinverkeer on dervond een groote stremming. Een passagierstrein raakte enkele mijlen bui ten New-York in de sneeuw vast en de passagiers moesten urenlang in de hevige coude wachten. Zij gebruikten het hout werk van den trein om een vuurtje te stoken. Ook ln de benedenstad werden overal vuren gestookt om de sneeuw te doen smelten. Er zijn zeven stetfgevallen door de hevige koude veroorzaakt. Vijf lijken werden gevonden In opgehoopte sneeuw massa's en twee personen werden gedood doordat zij ln den verblindenden storm onder trams geraakten. Uit St. Jobn (New-Foundland) wordt gemeld, dat de sneeuwstorm, die Zondag Amerika's oostkast teisterde, Maandag boven 5t. John woedde. De spoor- en stoomvaartdiensten moesten gestaakt worden, het zakenverkeer stond feitelijk stil. De sneeuwstorm verwekte stoornis in de electrische geleidingen, waardoor brand uitbrak in het paleis van den Katholieken aartsbisschop. Met groote moeite konden de aartsbisschop met negen geestelijken en de dienstboden aan de vlammen ontkomen. De zeven personen, die Zondag 14 dezer vanuit Hallstadt een ski-tocht ondernomen hadden en zoek waren, zijn thans alle zevén doodgevroren terugge vonden. Op hun tocht van de Ada- mlssenn-hut naar de Slmoni-hut werden de toeristen door een sneeuwstorm ver rast. Ze kwamen op een met sneeuw bedekt ravijn terecht en rolden met de sneeuw naar beneden. Door den val konden de ongelukkigen zich niet meer bewegen en bevroren. Vijf der veronge lukten lagen vlak bij elkander, de twee overigen lagen een weinig verder. De lijken waren absoluut bevroren. Alle verongelukten waren afkomstig uit Ebensee bij Gmundec. Diefstal van telegraafdraad is iets, waarvan men den laatste» tijd in Duitsch- iand voortdurend hoort. Alleen in de naaste oozgeviog van Berlijn is de laatste tien Weken voor meer dan een millioen mark waarde aan telegraafdraad ge stolen. Voornamelijk hebben de dieven het begrepen op de waardevolle brons- en hardkoperdradeo, die het meeste geld opbrengen. Meermalen snijden ze de draden over een afstand van ettelijke kilometers lengte tegelijker tijd af. De pogingen om de diefstallen te doen eindigen, leidden tot de arrestatie van een aantal personen, maar telkens weer duiken nieuwe b nden op, die de dief stallen voortzetten. j De smokkelarijen aan de Neder- landsch-Duitsche grens zijn, voor zoover ze door mannen uitgevoerd werden, werkelijk den laatsten tijd, dank zij het nauwkeurig toezicht der politie, ver minderd, Een hooggeplaatst belasting ambtenaar verklaarde dezer dagen voor het woekergerechtshof te Crefeld, dat tegenwoordig voornamelijk vrouwen als smokkelaar optreden. Ze verschaffen zich een speciaal ingerichte kleeding, welke haar in staat stelt minstens 30 pond koffie op het bloote lijf te ver voeren. Met deze vrouwelijke smokke laars hebben de grensbeambten heel wat meer moeite dan met de mannen. Volgens dezen ambtenaar zetten deze dames, ka'jes om niet zonder hand schoenen aan te pakken bij haar arres tatie zich hevig te weer, ze beleedigen de grenspolitiemacnen en doen net alsof ze dauw vallen om daardoor te probeeren te voorkomen, dat ze ge arresteerd wo?den. Verleden week werd o.a. een gearresteerde smokkelaarster voer de rechtback gebracht. Toen ze voorkwam haalde ze een mes te voor schijn en verdedigde zich op een zoo danige wijze, dat ze eenige belasting ambtenaren verwondde. Ze werd echter spoedige overmeesterd en zal nu acht maanden In de gevangenis moeten brommen. Omtrent den diefstal van automo bielen ten nadeele v§n de firmaEnglebert, aan het Bezuidenhout te Den Haag, wordt nader gemeld - In 't geheel zijn verduisterd 2 personen auto's, 12 vracht-automobielen en 10 motorrijwielen, tol een gezamenlijke waarde van ongeveer f80.000. Geleide lijk zijn deze wagens en fietsen uit de loodsen van de firma te Scheveningen vervoerd. Als verdacht van deze verduistering is aangehouden de 27-jarige L., magazijn chef der firma. Hij zou op verschillende tijdstippen de automobielen en motor rijwielen door het personeel hebben laten vervoeren zonder daartoe op dracht te hebben gekregen naar eenige adressen, waar hij het gestolene ver beneden de waarde verkocht, in hoofdzaak naar den 42-jarigen koopman in automobielen H., in Den Haag, kan toor houdende en wonende in Rotterdam. De verkregen opbrengst moet L. met verschillende leden van het lagere personeel, die met deze affaire bekend waren, hebben gedeeld. Alle gestolen auto's en rijwielen zijn opgespoord; sommige ervan waren reeds in de derde of vierde hand overgegaan, o.a. te Bergen op Zoom, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Delft, Lisse, Rijswijk en Broek op Langendijk. Zoowel de magazijnchef L. als de koopman H., die van heling wordt ver dacht, zijn opgesloten. De personen uit het personeel, die ook in deze zaak door de politie zijn gehoord, zijn op vrije voeten gesteld. Volgens het Internationaal Land bouwkundig Instituut te Rome, dat, nu de'schatting over den Australischen en i Argentijnschen oogst bekend zijn, zijn cijfers publiceert, bedraagt de wereld oogst 1920/21 191ST/20 Rogge Quarters 49,131,000 56,018,000 Gerst 100,240,000 88,480,000 Haver 342,300,000 284,900,000 Mais 405 903,000 365,956,000 Tarwe 339,392,000 318,663,000 De Arnhemsche politie meent den dief op het spoor te zijn, die verleden week Woensdag een auto heeft gestolen ten nadeele van de firma D. de Rijk te Arnhem. Het zou zijn A. v. H.die vroeger in Den Bosch heeft gewoond en later vrouw en kinderen te Deurne heeft ach- tergelaten. Den laatsten tijd logeerde hij dikwijls met een Duitsche vrouw in Duisburg. Woensdagnacht heeft de veerman tel Tiet met de pont een auto overgezet,, die geheel beantwoordt aan de beschrij ving van de gestolen auto. Alleen in zeer bijzondere omstandig-j heden wordt daar 's avonds na 11 uur; overgezeteen van de beide mannen die in de auto zaten, had een verhaal opgedischt, dat hij zijn zieke vrouw naar Utrecht had gebracht en noodzaketijk naar Den Bosch terug moest keeren, naar zijn kinderen. Vermoed wordt, dat v, H. nu in Duitschland verblijf houdt en een Duit-i scher bij zich had, die goed met de behandeling van auto's op de hoogte; was. De Duitsche politie zoekt nu de auto dief. Op zijn aanhouding is een beloo ning van 2000 mark gesteld De eigenares van de Woensdag 16 dezer op den Amsterdamschen Weg bij z. Ede gestolen auto, de firma D. de Rijk, te Arnhem, ontving gisteren bericht, dat Li de dader van den diefstal A v. H. te f| Duisburg is gearresteerd. De automobiel l is in beslag genomen. f (u (Buiten verantwoordelijkheid d«r Redactie.) ff— Wie deze week door de Besoijensche steeg liep bij avond, vroeg zich on willekeurig af, hoe het in onzen tijd met al z'n wetten en maatregelen nog mogelijk is, bij het bouwen van woningen het openbaar verkeer zoo in gevaar te brengen. Een groote hoop zwart zand n.b. lag over het Fietspad en nam daarbij de halve straatweg in beslag. De nacht bleef die zandhoop over lig gen zonder dat er eenig sein of teeken bij aangegeven was om de aandacht er op te vestigen terwijl tot overmaat van ramp de straatlantaarn die het dichtst in de buurt staat, niet en bijna nooit aan is. Hier maatregelen te nemen, teneinde de openbare veiligheid geen afbreuk te doen, is niet overbodig. B. V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik c tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loon lijsten Handelsdrukwerk E nveloppes T abellen Memor a ndums Tij d schriften Fo r muiieren Bonbo c ken Obligatie s enz. enz. DRUKWERKEN worden voor onze firma ook aangenomen door A. v. d. Wee-Cools, Kaatsheuvel. M. Herman, Vlijmen. P. Scheeren, Dussen. A. v. Velthoven, Waspik. A. Thielen, Vrijhoeve-Capelle. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. p.'

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6