f Markode Bandiet l„NOORD-BRABAND"l I I FEUILLETON (jemeenteraad. I aatMihappij van Verzekering op het I even. I 52) Opgericht WAALWIJK. i 843. Verzekerd Kapitaal Reserve NUMMER i7 WOENSDAG 2 MAART 1921 He JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprijs per 3 maanden f 1.26. Franco p. post door het geheele rijk f1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. M ECHO VAX HET /AIDEX Telef. 3f. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen TeSeet.-AdteeECHO WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Februari, des avonds ten 6 uur. Voorziue- Edelachb. heer P. Dekiers. Klokslag 6 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden, terwijl er een vacature is oatstaaa door het overlijden van den heer van Son. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Mededeellaeen Schrijven van Ged. S;ateo, houdende mededeelioj, dat de aanslag van den hser Schenkels bliifc gehandhaafd, dat de aanalag van Mej. Schinkels blijft gehandhaafd, dat de aanslag van den heer C. H. Schenkels Is gebracht van f 3500 op f 3000. Van A. van Berkel is gebracht van f 2500 op f 2000, van de» heer Smits Is gebracht van f 13000 op f 10 000, van J. Scbaapsmeerders van f 5000 op f 4000, dat de aanslag van den heer Ackermaos is vernietigd, van G. Broks van f 3000 op f 2000 is ge bracht, van A. de Rtdder vao f1500 op f 1055, van v. d. Meijs van f 900 op f 606 dat de aanslag van A. de Jong blijh gehandhaafd, evenals die van A. van S rlen, dat die van den heer A. D. de Roon op f 40.000 blijft gehandhaafd evenals die van de heeren Groeneveld, Conradi en A. Broks. Een schrijven van den raad der ge meente Bergen-op-Zoom, houdende het verzoek om aan een do >r haar aan de koningin gericht schrijven adhaesle te willen betuigen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Ned. Bond va» Gemeenteambtenaren waarin om een bij drage wordt gevraagd voor het Rus* en Herstellingsoord, wordt voor kennisge ving aangenomen. 2. Wijziging politieverordening. De Voorzitter meikt op, dat Ged. Staten te kennen hebben gegeven da de wijziging van de potideverordenint eerst aan de gezondheidscommissie moet worden gezonden, of deze daar bedenking tegen hebben. Tot zoolang schorten Ged. Staten hun besluit op. De heer Rijken vraagt of het bord aangevende de kom der gemeente, niet is verplaatst. Voorzitter. Neen, die is zoo gebleven. Rijken. Ik heb gehoord dat dit wel verplaatst Is, want Iemand die op z'c kar zat heeft proces verbaal daarvoor gekregen. Ik kan niet begrijpen, das men daar de kom gaat uitbreiden en op zoo'n d'uk punt als het Dijkje niet. Daar val ik nog juist buiten de kom. Voorzitter. Ik stei voor om niet telkens de politieverordening te gaan wijzigen. B. en W. hebben wel plan om deze eens geheel te herzien, maar nu ze nog niet weter. wat er met de gemeente zal ge beuren. nu kunnen daar nog niet toe overgaan. Ea gaan we de veio de&lng ru telkens met horten en stootec wijzi gen, dan weet er op slot niemand meer van ..De Echo van het Zuiden". dxr Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. X. HELDHAFTIGHEID EENER VROUW. De kreet van Panitza doet de patriotten onstuimig opvliegen. Alle monden gaan aan 't jammeren en verwenschen. Met een enkel woord ecliter, stilt Joan nes die ontroering, zoo natuurlijk als hart verscheurend. De bommen!... Hoeveel bommen blij ven er nog over? Zes!.., Wij hebben er nog zes. Geef mij er eene... een enkele... Maar voor uw aller leven, werpt er geene het kos te wat het wil Zweert betwat er ook gebeure Wij zweren het! Hij grijpt het springtuig en snelt naar de schans. Michel raadt zijn gedachte, grijpt hem bij den arm, houdt hem staande en roept uit Neen! niet gijik zal handelen... Laat dat!ik wil het! Neen! duizendmaal neen!... Er Is veel gevaareen aanvoerder mag zich niet blootstellenuw leven behoort toe aan ons Werk!... Word ik gedood, dat komt er minder op U'1 wijs te worden. Rijken. Dat bord aan dea overweg bij het spoor staat toch wel wat vreemd tegecover het Dt|kje, waar het beslist nog kom i3. Dat klopt toch niet. Voorzitter. Ik beu het geheel met u eens maar om de politieverordening te wijzigen, moeten we eerst weten hoe het met de gemeente zal gaan. Rijken. Het Is maar een opmerking Voorzitter. Zeker en te zijaer tijd sullen we daarmede rekening houden. 3. Wijzigiog begrootiog dienstjaar 1921. Conform het voorstel van B. et} W. wordt besloten. 4. Benoeming havenmeesters. Worden benoemd aan de Kerkvaar.i- «che haven J. de Ruijt-r en aan de, Vrouwkensvaartsche haven J. Boeser. 5. Machtiging aan B. en W. tot het houden van verpachtingen enz. Met algemeene stemmen wordt daar- ros besloten. 6. Adres der veldwachters om ver hooging hunner jaarwedde. Wordt aangehouden om ia besloten vergadering te behandelen. 7. Verzoek van de vereeniglng »Het Wu-Gele Kruis om subsidie en een ver zoek vaa her Groene Kruis om subsidie. Het Wit-Gele Kruis schrijft dat het nog zooveel moet doen om la het belang der leden goed werkzaam te kunnen zijn, doch dat net de kosten daacvan, hoewel door de leden goed wordt bfl- gedragen, niet kan dragen weshalve ze een subsidie vragen van f 500. Het Algemeen Groene Kruis schrijft dat van de vereeniglng een algemeen gebruik wordt gemaakt en dat door vertrek en door overlijden van mej. P. de Roon en den heer A. de Roon, zijne inkomsten met f 50 is veimtnderd. Voerzltter. B. en W. stellen voor aan het Wit-Gele Kruis een subsidie te verleenen van f 300 ea aan het Groette K-uis van f 100. Rijken. Ik behoef u niet te zeggen van welk groot nut de vereeniglng het Wu-Gele K'uis is. Wie op de ve gade- rlog Is geweest zal daar wei van ovei» tuigd zijn. Die vereeniglng wil werkelijk veel doen, maar zit met de fiaantiën te houden en daarom had ik verwacht dat B. en W. wel een beetje anders voor den dag zouden zijn gekomen, ook tegenover het Groene Kruis. Voorzitter. In de wethouders verga de- ring is er genoeg op gewezen, dat het Wi -Gele K uis veel geld te kort komt, voor tl ook omdat het een wijkverpleeg ster willen aanstellen, welke zeker f 1000 k f 1200 per jaar zal kosten. Niemand zal het groote nut van een wijkverpleeg ster ontkennen. Deze toch bezoekt de zieken, verpleegt ze en staat ze met raad en daad bij, ook in het huishouden. Daarom heeft het bestuur gemeend, dat voor alles eerst een wijkverpteegste» moet worden aangesteld. Het Groene Kruis is even nuttig maar het Wit-Gele Kruis heeft meeruitgave» juist door aanstelling van een Wijkver pleegster. Van der S een. Ik heb gehoord dat de wiikverpleepsfer eoenjroed bil d- aan... 't zal maar een soldaat minder wezen en hier zijn er wel honderd die mij vervan gen kunnen. Geef mij de bomf De patriotten stemmen met hem in. Miciiel heeft gelijkGij hebt niet het recht uw leven op 't spel te zetten!Ga, Michel!... ga!... Schiet gij er 't leven bij in, wij zullen u wreken. Joannes buigt zijn hoofd, loost een die pen zucht en stelt zijnen vriend het gevaar lijke stuk ter hand. Met eenige sprongen is Michel aan de schans. Hij bestudeert de stelling des vijands en meet met zijn oogen den afstand en mom pelt Zij hebben er geen erg indat zal te midden van hen terecht komen gelijk een steen in een kikvorschenplas. Met ongehoorde vermetelheid verlaat hij zijne beschutte plaats, stapt tot aan den rand van den afgrond en slingert, met zoo veel kracht als zijn armen geven kunnen, de bom weg. Het helsche tuig beschrijft een boog. Mi chel laat zich plat op den huik vallen en volgt den snellen loop. Met onvermengd genoegen ziet hij de hom neerkomen te midden van den dichten volks- drom. Boem!het tuig ontploft. De mannen, gekromd onder den last, worden als neer gebliksemd door het schroot. De balken, losgelaten, rollen over de lichamen, verplet teren ze en komen in duizelingwekkende- vaart ergens In den afgrond terecht. Vreeselijk gejammer en gehuil stijgt op aan den overkant des afgronds. Michel balt zijn vuist naar den ^vijand en grolt: Ha schurken!... dat is de weerwraak! Hij springt recht en loopt terug in de richting der grotten, stralende van geluk, pro'estantea behu'pzaim zal zijn en daar om kom het mij ook voor dat het Wit- Gele Kruis heel wat oneer subsidie moet hebben. Zoo'n verpleegster Is in het belang van de geheele gemeente. Voorzitter. Dat beo ik met u volko meo eens en zoo ook Burg. en Weth. Deze hebben daa om met de bepaling van de subsidie rekening gehouden. Burg. en Wets, zouden ook gaarne nog wat meer subsidie hebben willen geven maar de gemeente-finantien moe ten op de eerste plaats in het oog wor den gehouden. De uitgaven aan alles zijn nog hoog en we zitten nog geheel ia de c isisschuldea. Ik geef gaarne toe \I a f we hier wat betreft den Hoofd. Om slag eene guasligè uitzondering maken, maar dat neemt yd.et weg dat we toch zu' gheid moeten In ach: gheld Ik wil hopen dat oss eene gepaste nemen. Van der Steer het ongeluk vereeniglng niet zal treffea, maar er ^estaat zooals men zegt, oog groote kart voor en daarom zou ik nu liever de gevraagde subsidie ver- lecnen, want geven wij nu een lage subsld c dan katf men gerust getooven dat die laag zal {r.iijven Ia zouhetvoo- nu tenminste zeker doen. Wordea wij nltt vereeolgd, tin is deze subsidie nog maar voor eefil gegeven. Men moet bedeaken dat dt vereeoiglng in de pa rochie blijft. Voo'zitter. Al zouden wij er nu zeker van zijn dat we vereenigd worden, daa nog zou het niet passen om meer schuld te maken dan In het andere geval. Het Is m.l. absoluut geen argument om, te gen dit men gaat vereeolgd worden, meer schulden te maken. Men moet bedenken dat men deze dan toch zelf krijgt mede te dragen. En, waar alle uitgaven hiei direct op den Hoofd. Om slag drukken hebben Burg. en Weth. gemeend zoo te moeten voorstellen Rijken. Het sis toch bekend dat de eerste jaren van het Wit-Gele Kruis de moeilijkste maar ook de duurste zijn, Zit de vfireenigivg eenmaal goed in haar bullen, dan zullen de kosten niet meer zoo hoog zijn. Daar komt nog bij dat, hoe langer de vsreenlglng zal bestaan, hoe meer gift^ a er zullen inkomen, want dan zat iedereen nog meer bet groote nut van zoo'n vereeniglng gaan beseffen. Voor ditmaal had ik daarom gedacht dat Burg. en Weth wel een beetje roijaler zouden voor den dag zijn gekomen. Voorzitter. Ik zal het voorstel va» Burg. en Wethouders In omv aag bren gen. Wil de raad daa een ander voor stel doen, kan dat. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 8. Vaststelling tarief electrische stroom. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het tarief vast te stellen als volgt Voor licht op 50 cent en voor kracht op 35 cent. Alhoewel nog niets defini tiefs is te zeggen, kan toch worden verwacht dat deze prijzen, met het oog op het lager worden der steenkolen- prijzen, nog verminderd zullen worden. Met algemeene stammen wo'dt he! voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 9. Benoeming eeuer commissie, be last met het toezicht op de scholen Burg. en Weth. hebben op de voor dracht geplaatst de haeren G. v. d. Pas, Maas en Walt. Klaassen. Met bijna algemeene stemmen worden deze benoemd. De Voorzitter stelt voor punt 6, Adres van da polHe om verhooging vaa salaris, en punt 12, Uitbrengen van advies in zake het ontwerp van wet tot vereeniglng dezer gemeente met Raamsdonk, Geer- truidenberg en Made, in gesloten ver gadering te bespreken en In openbare vergadering de besluiten mede te deelen. Met algemeens stemmen wordt daar toe besloten. Na ruim een uur heropent de Voor zitter de ve gadering en stelt punt 6, adres veldwachters aan de orde. Uit het schrijven van den politieagent De Moor blijkt dat deze verzoekt om gelijkstelling van salaris met dat van de Koning. Hij wijst ër op dat h j thans onvoldoende loon geniet om er netjeg van te kunnen leven. Het salaris hier staat ver ten achter bij die van om liggende gemeenten. Vervolgens wordt een adres voorge lezen van beide veldwachters, houdende het verzoek om voor de door hen te verrichten nachtdienst, vergoeding te mogen genieten. Adressanten wijzen er op dat in Geertruldenberg f 300 wordt gegeven voor bet verrichten van nacht dienst. Ook wijzen ze op de betere salarisregeliogen van Waalwijk, Kaats heuvel, Dongen enz. Op deze verzoeken wordt na in om vraag gebracht te zijn, mei 8 stemmen voor, afwijzend beschikt. Voor verhoogiog stemden de heeren 25.586 757.- 3.1l3.7o7 4 roepende tot lien die hem met vragen over- j vallen Alles gaat welzij hebben bezigheid tot van avond en dat zal ons wat rust gun nen BravoMiehei, zegt Joannes hem de hand drukkende, bravo, heb dank Thans vrienden, oogen open en gewerkt. Dit ordewoord schijnt ook van kracht bij de Turken. Hun waakzaamheid een oogenblik inge sluimerd, is meer dan ooit wakker. Van al le kanten zijn de loopen van karabijnen op de schans gericht en nieuwe zwermen sol daten hervatten den onderbroken arbeid. Ze dagen met honderden op. 't Is weer het mierennest van daareven. Haze zijn hard nekkig, de TurkenDe ramp, veroorzaakt door Michels bom, is na eenige oogenblik- lcen vergeten. Ten overvloede Marko is zijne macht be wust. Hij begrijpt dat de patriotten geen schietvoorraad meer hebben. Anders kon gewis geen Turk zich laten zien en nu kun nen ze veilig materialen aanvoeren zonder verontrust te worden, hoewel ze onder het schot van den vijand zijn. Hij vermoedt ook dat hun voorraad bom men bijna uitgeput is. En het weinigje dat hun nog overblijft, jaagt hem niet veel vrees aan. Wat kunnen zij uitrichten? Eeni ge armen of beenen verbrijzelen, eenige zij ner mannen verminken, den laatsten en be- slisenden stormloop eenige uren vertragen? En dan?... Hij beschikt thans over 1200 strijders en hij is in staat hen tot den laat ste te slachtofferen om zijne wraak te koe len. Het voornaamste is dus zoo spoedig mo gelijk het materiaal voor de brug weer bo ven te krijgen en de verloren oogenblikken in te halen. Terwijl de Turken dit beproeven, blijven de patriotten evenmin werkeloos. De toe stellen, welke het mengsel klei en salpeter distilleeren, een oogenblik verlatende, is Jo annes teruggekeerd naar 't diepe van de grot om nog eens den granieten wand te on derzoeken,- welke hij wil doen springen. Hij laat den knil, 't laatst gegraven, ver- breeden om er den toegang naar te verge makkelijken en de rotsachtige massa meer bloot te leggen. Heel onderaan bemerkt hij een uitspringend stuk en hij denkt: Daar moet het geweld der ontploffing op werken. Achhadde ik maar tijd, eenige dagen slechts!maar de minuten zijn geteld en de vijand wint gedurig veld Komaan, broedersmoed en hoop. Moed hebben zij te over. Hoop, ja, de proefneming van daareven heeft die gnoote- lijkë doen toenemen. Maar de tijd gaat te vlug voorbijde minuten snellen heen met vreeselijken haastterwijl langzaam...... langzaam, met ontzenuwende eentonigheid, de toestel len haast druppel voor druppel salpeterzuur voortbrengen, ofschoon het om goed te zijn, moest stroomen uit de buizen Maar Joannes, die nu de plaats gekozen heeft waar hij de mijn zal leggen, meent dat er onmiddellijk werk dient gemaakt van het vervaardigen van nitro-glycerine. Ieder toestel heeft hem reeds drie liter sal peterzuur bezorgd, In 't geheel achttien liter. Men heeft het afgekoeld naar gelang het voort werd gebracht, zoodat hij op staan- den voet het mengen kan met glycerine. Op goed geluk moet hij de bestanddeelen van het mengsel berekenen, daar hij geen maten of gewichten heeft. Hij neemt, zoo goed hij kan, twee deelen salpeterzuur en een deel glycerine. Doozen, welke ingemaakte eetwaren be- Prijs der Advertentiön 20 cent per regel; minimum f 1.60. Reclames 40 cent per regel. Vloetnans en Noben. Voorzitter. Zooals da heeren weten is er een Commissie benoemd volgens art. 131 der gemeentewet. Deze com missie wijst er op dat het Concept-wet zeer vaag is en ze bet derhalve gewenscht acht om rechtskundig advies In te wln- nen en nu vragen ze een voorschot van f1000. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Voorzitter. Ik stel ook nog voor om het distributie-bureau met ingang van I Januari 1921 op te heffen. Op het oogenblik is de gemeente in staat om van de leening van 1916 f 2000 af te lossen, van de leening 1920 f 1000 en van de leealng 1918 ook (4000. De leeaingen 1916 en 1920 zijn dan geheel afgelost en van 1918 blijft nog f 1500 over. Ia het geheel wordt nu dus tien duizend gulden afgelost. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 12. Uubrengen van advi-* :^*ftk? het ons werp van wet tot vereeoigiüg ..cz-r gemeente met Raamsdonk, Geertrulden- berg en Made. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor Ged. Staten mede te deelen, dat de raad zich nog op hetzelfde standpuot plaatst uitgedrukt in het schrijven van 28 Augustus 1.1. Dat Is eené mededee- ltng dat alle ingezetenen zooveel als maar mogelijk is protesteeren tegen vereeniglng. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Rijken. Ik wii hier niet nalaten een woord van dank te richten voor de ma nier waarop de Voorzitter de dubbele raad heeft tn het leven weten te roepen, daardoor is de gemeente voor vele en groote kosten gespaard gebleven.Tevens dank ik hem voor alles wat bij tegen de annexatie doet. Voorzitter. Ik dank u wel. Ik heb een eed afgelegd om de belangen van de gemeente Waspik steeds te behartigen, en eene vëreeniging van Waspik is naar mijne meening totaal niet in het belang der gemeente. Daarom zal ik alles doen wat in mijn vermogen i9 om eene der gelijke vereeniglng tegen te werken. Zooveel maar in mijn macht Is zal lk doen om onze zelfstandigheid te be houden. (Bravo's). Nollen. Komt het Rijk ook ten goede in de bestrijding van de werkloosheid. Voorzitter. Neen. Wel is daartoe tot de regeering een verzoek gericht, maar door een ambtenaar van het Departe ment uit Den Haag Is hier oog eens een onderzoek ingesteld naar aanleiding van ons verzoek om subsidie voor het dempen van een gedeelte der Kerk- vaartsche Haven. Wij krijgen echter geen subsidie. Burg. en Weth. stellen nu voor om dit besluit nu ook niet uit te voeren want het is in hoofdzaak genomen ter bestrijding van de werkeloosheid. Ge lukkig heerscht die hier niet zoo erg, althans niet In dien omvang als in vele nabij gelegen gemeenten. Van der Steen. De gemeente doet veel voor werkelooshetdbestrijding. Een vorig jaar heb ik er al opgewezen dat vat hebben, komen zeer te pas voor het ma ken der bommen. Ze bieden deze voordeelen aanbij kan kleine hoeveelheden verwerken en de bereide springstof gemakkelijk ver voeren. 't Is een eenvoudig, doch gevaarlijk werk. Maar in vijf minuten is een doos gevuld. Iedere bereide doos moet dadelijk ge bracht naar de mijn, waar de ontploffing gebeuren zal. Maar aan wien dit overbren gen toevertrouwd? Zeker het ontbreekt geen enkel patriot aan ijver en moed. Maar een onbebendigbeid is zoo spoedig gebeurd. Die brave lieden zullen nooit de noo- dige voorzorgen nemen en een onherstelba re ramp is zoo gauw voorgevallen Ik zelf zal het dynamiet op zijn be stemming brengen, zegt hij. Nikea die dit hoort zegt vastberaden Ik ga met u! Ik meende het u juist te verzoeken, antwoordt de jonge man eenvoudig. Zij gaan de loopgracht in, goed oppassen de niet te struikelen, den weg gewezen door den weifelenden schijn van twee lampen. De toegang tot den kuil is nu gemakke lijk, dank zij de zachte helling welke ge maakt is. Joannes zet de doos dynamiet juist onder den uitspringenden steen, zeggende De andere moeten daar staan, alle dicht bij elkaar. Mogen zij elkaar raken? vraagt de jonge vrouw. Noen. er. moet tusschen de doozen min stens dertig centimeter afstand blijven. Ik heb bet zekerEn voortaan zal ik alleen de doozen brengen waar ze zijn mos ten middelerwijl kunt gij ginder aan uwe bezigheden blijven. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1